Het gemeentebestuur verwelkomde de Generaal der le Poolse Pantser- divisie. Voor de zoveelste maal was Axels ruime raadszaal in deze dagen weer bijna te klein toen het gemeentebestuur Generaal Maczek van de le Poolse Pantserdivisie in haar midden mocht verwelkomen, met een groot antal van zijn dapperen. Burgemeester Van Oeveren heette de Poolse delegatie in het Engels van harte welkom me tde navolgende rede In het Nederlands sprak de burgemees ter daarna nog een opwekkend woord, waar bij hij wees op de spontaniteit waarmee men te Axel in alle lagen der bevolking mee leeft. Deze geestdrift is iets waarvan men boven de Moerdijk geen begrip kan krijgen, want spr. ontmoette mensen die verklaardn zulk en stemming nooit mogelijk te achten onder Amsterdammers of Rotterdammers. Omdat deze gevoelens hier zo sterk in de harten leven verzocht hij een driewerf „Lang leve de Polen" te doen horen, waaraan allen voldeden. Generaal Maczek beantwoordde de rede van de burgemeester en dankte hartgrondig voor deze hem en zijn mannen bereide ont vangst. Spr. schetste de moeilijke positie van de le Poolse Pantserdivisie, waarin deze zich tien jaar geleden bevond, daar de Polen gelijktijdig in twee landen streden, n.l. in België en in Nederland, welke operaties uit gevoerd moesten worden in een geinundeerd en moerassig gebied, dat ten enenmale on gunstig was voor een pantserdivisie en meer geschikt voor para-troops of commando's. Het was hem opgevallen dat de monu menten, opgedragen aan de gevallen Poolse militairen, alle de emblemen droegen van de Pools ePantserdivisie, doch dat het nationale embleem, de „Poolse Adelaar" ontbrak. Doch, aldus de generaal, wij zullen ons niet wagen op het terrein der politiek. Wij zijn ontroerd door de ontvangst door en het medeleven- van de gehele bevolking en wij krijgen allerwege de indruk en het gevoel te verblijven tussen vrienden. De werkelijke oorlog is afgelopen, doch de politiek is oor zaak, dat wij Polen nog steeds moeten strij den en onze veldtocht is nog niet ten einde. Deze veldtocht wordt hier onderbroken, om dat wij hier met onze vrienden willen her denken de dag dat zij door ons en onze ge vallen kameraden werden bevrijd. Met een „Hoog leve Nederland" werd de indrukwekkende, markante rede (die tel kens uit het Pools door een tolk werd ver taald) besloten. Daarna werd de ere-wijn rondgediend en werd deze plechtigheid besloten. Aan de Poolse gasten werd rond het middaguur weer een koffiemaaltijd aange boden in het Gezellenhu'is, terwijl het dage lijks bestuur der gemeente en feestcomité in Paviljoen „Zomerlust" een maaltijd aanboden aan generaal Maczek en kolonel Szydlowski. Attractievolle Zaterdagmiddag. De Zaterdagmiddag was vol afwisseling en emotionele luchtlandings-experimenten die nog op geen enkele Zeeuwsch-Vlaamse fes tiviteit plaats hadden trokken vele duizen den toeschouwers naar het V.V.Z.F.-terrein. Te 1 uur vingen de volksspelen aan die bestonden uit wedlopen met hindernissen, voor jongens van 14 tot 16 jaar. Deze had den het volgende resultaatle prijs W. de Ruijter, 2e prijs les Geensen, 3e prijs G. Borgt, 4e prijs A. v. d. Berg, 5e prijs C. Jonkman en 6e prijs F. Paauwe. Ringrijden met „Kwade Trien" (per motor of bromfiets) le prijs R. van Poecke, 2e prijs mej. van Es, 3e prijs Jacob van Rijn. Ringrijden per fiets le prijs L. Verberk- moes, 2e prijs J. Rammeloo, 3e prijs A. v. d. Berg. Boegsprietlopen (lin de bad- en zwemin richting) le prijs A. Strijdonk, 2e prijs Th. v. d. Bilt, 3e prijs J. Rammeloo, 4e prijs Jo Deij, 5e prijs C. Koster. Voor het aardigste costuum werden aan Jo Deij en mej. C. le Feber een le en 2e prijs uitgereikt. Dit laatste, hier voor het eerst beoefende volksspel was bijzonder interessant, daar de deelnemers gecostumeerd moesten starten en het lopen over de horizontaal geplaatste paal boven het water zeer grote behendig heid vereiste en de deelnemers meestal één of meermalen met het water kennis maakten tot vreugde en hilariteit van de vele hon derden toeschouwers. Ondanks het druilerige weder gedurende deze attracties groeide de belangstelling ge durig en beliep deze tegen het tijdstip dat de parachutisten werden verwacht ver scheidene duizenden toeschouwers. Tegen 4 uur cirkelde de lang verbeide Dakota van de Ned. Luchtstrijdkrachten, ko mende uit een mist van regenwolken over het concoursterrein en dropte na een proef met een bagage-parachute in een vijftal vluchten onder ontzaggelijke belangstelling een tiental para-troopers (ex-rode baretten van het K.N.I.L.). Deze droppings bleken voor het publiek een enorme sensatie, hetgeen telkens bleek uit het hartelijk applaus der toeschouwers. Telkens werden in een minimum van tijd de parachute's door de geroutineerde luchthel- den opgevouwen en uit alles bleek hun bij zondere ervarenheid. Mede door de aan trekkelijke wijze waarop deze sportieve pa rachute-springers hun programma brachten was dit schouwspel van vele plaatsen af te volgen en was het ook door de wijze waarop het grote transportvliegtuig ten afscheid rakelings over de grond scheerde een der meest attractieve punten van het gehele pro gramma. Stellig zullen velen niet gauw de aanblik van de als poppetjes aandoende man nen die aan de grote parachutes langzaam neerdaalden, vergeten. Ternauwernood van deze sensatie beko men verscheen de in het programma aan gekondigde helicopter. Alvorens deze daalde werd enige malen over de stad gevlogen en werden waardebonnen voor een hier te lande en een ook hier ter plaatse een filiaal heb bend levensmiddelenbedrijf uitgestrooid bo ven stad en feestterrein. Nadat de helicopter, die voor de meeste Axelaars nog een noviteit was, op het ruime sportterrein geland was, werden een tweetal rondvluchten boven Axel gemaakt met resp. burgemeester van Oeveren en wethouder van Bendegem. Tijdens en na de landing van de helicopter toonde ook de Chr. Gymnastiekvereniging „Voorwaarts" haar kunnen en het was lam mer dat het iets buiten het tijdschema arrive rende hefschroefvliegtuig de aandacht af leidde van deze demonstratie. Na deze sensatievolle middag verspreidde de menigte zich in de stad, waar de drukte nu een hoogtepunt bereikte. De „Braderij" in de Weststraat kon de mensenmassa ternau wernood verwerken. Axels stadcentrum bood het straatbeeld van een drukke grote stad. Ondertussen was het voor de Poolse gas ten reeds weer tijd het Gezellenhuis op te zoeken voor een laatste gezamenlijke maal tijd, die dank zij de bereidwillige medewer king van vele Axelse jongedames ook dit maal weer vlot en in een gezellige sfeer ver liep. Nooit gekende belangstelling voor het avondprogramma. In weerwil van de minder gunstige weers omstandigheden tijdens de parachute- en helicopterlandingen en -vluchten steeg de belangstelling des avonds nog met vele dui zenden. Wij wezen reeds op de geslaagde Braderij in de Weststraat, die een knallend succes was voor deze op zulk een voorbeel dige wijze feestvierende buurte die in alle opzichten een ere-palm heeft verdiend en ook werd toegekend. De versiering van 'deze straat feen kunstzinnig idee van de heer R. Kolijn dat door aller eenparig enthousiasme op zo schitterende w'ijze werd verwezenlijkt was prachtig. Hier domineerde het wit van tien duizenden rozen en op zulk een eenvoudige en smaakvolle wijze waren deze aangebracht dat men zich zou gewaand hebben op weg naar sprookjesland te zijn. Geen wonder dat deze straat dan ook de allergrootste belangstelling trok en in over eenstemming met de publieke opinie ook glorieus met de eerste prijs ging strijken. Ook tal van andere straten leverden be zienswaardige prestaties van goede smaak en trokken vooral bij avond een over eenkomstige interesse van de kijklustige feestgenoten. Vooral de Zatrdagavond manifesteerde zich dit. Onafgebroken voerde het miniatuur treintje de bezoekers langs al dit mooie en van goede buurt- en gemeenschapszin vol brachte werk, dat een eer en een succes was voor Axel en wat het meest sprak tot het respectabele aantal bevrijders dat zich bin nen onze muren bevond gedurende deze dagen. Waren lucht- en landmacht in het kader van de bevrijdingsfeestelijkheden zoals in de lijn lag ingeschakeld, ook de zeemacht ontbrak niet en zo zagen wij ook heel wat marine-uniformen en paradeerden vele Jan tjes" met hun lef-kragen tussen de woelige en dikwijls op deze Zatrdagavond hossende of zingende menigte. Voor de concerten van „Tremola-Thalia" en nadien ook van „Mondaccordeola" bei den met populaire programma's optredend, bestond geweldige belangstelling. De Markt was gevuld door een compacte massa luis- tervinken-liefhebbers van deze kleine volks kunst. Dat er voor de Poolse volksdansen, die door de Poolse toneelvereniging „Polonia" uit Breda werden gebracht eveneens een overweldigende belangstelling bestond be hoeft wel geen betoog. De Polen brachten deze dansen met een enthousiasme dat aller bewondering ver diende en de costumering was dermate ver zorgd en fleurig, dat deze alleen al een fees telijke stemming gaf. De uitgevoerde dansen die tweemaal voor een geheel gevuld ■Marktplein werden uitgevoerd werden toegelicht in het Pools en het Nederlands door de leider van de groep. Aan het slot dankte burgemeester Van Oeveren'de Poolse dansers, die hem als aan denken een tweetal poppetjes in Poolse kle derdracht aanboden. Ook de opgestelde vliegtuigen aan de Ka naalkade trokken veler belangstelling, waar bij natuurlijk de aanwezige straaljager, een Thunderjet, het meest attractieve onderdeel was voor de in de moderne techniek ge- interesseerde bezoekers. Feëriek vuurwerk tot slot. Bij duizenden trokken reeds een uur en eerder voor dat het vuurwerk met grote, zware salvo's en ontploffingen van grote kunstbommen werd ingezet, de nieuwsgie rige belangstellenden naar Kanaalkade en Kinderdijk om een gunstig plaatsje te kiezen langs de waterkant, of op de brede, naast de Rijksweg aan de Noordzijde der Kleine Kreek gelegen bermen, alwaar op een ge- improviseerde muziektent door het geza- melijk optreden van „Concordia" en „Ho sanna" voor de wachtenden de tijd werd ge kort door het ten gehore brengen van pit tige marsmuziek. Zeker 15.000 toeschouwers hebben het fraaie vuurwerk bijgewoond. Op fantastische wijze werd bij het afwerken van het pro gramma deze mensenmenigte gedurig be licht, hetgeen een schitterend en sprookjes achtig effect opleverde. Het aantal groot gemonteerde stukken was legio en mede dank zij de windstille avond en het spiegelgladde wateroppervlak was het effect der stukken buitengewoon succesvol. Ook het zeer toepasselijke slotnummer, be staande uit twee elkaar met veelkleurige kogels beschietende tanks, waartussen een Pools soldaat zwaaiende met de Poolse vlag te voorsrhijn trad, zette dit alles nog extra luister bij door knallende en openspattende zijstukken en oogstte veel succes. Met lof werd door de duizendtallen en niet de eersten d ebesten de waardering voor de door dit feestcomité aangeboden slotnummer van het programma gesproken, waardoor het driedaagse feest op waarlijk eclatante wijze was beëindigd. Tot het sluitingsuur te middernacht maak ten de beide saamgebrachte muziekcorpsen nog een muzikale wandeling door entge stra ten, gevolgd en omstuwd door een hossen de en zingende mensenmenigte. Wij willen ons overzicht niet besluiten zonder ook nog de beide onder onze ge meente gemeerd liggende mijnenvegers te memoreren. De „Bedum" en „Beemster" ge noten van de zijde van het publiek eveneens een grote belangstelling. Rest ons nog bij het Zaterdagprogramma te vermelden de sterrit die door de M.A.C.A. op deze dag werd georganiseerd en waarvan de deelnemers automobilisten en motorrijders een afstand van 100 km. door Zeeuwsch- Vlaanderen moesten afleggen en de brom fietsers een afstand van 50 km., hetgeen ge controleerd werd aan de hand van onder weg verkregen stempels op de controle- kaarten. Een 50-tal deelnemers werden voor deze rit geboekt, die allen in aanmerking kwa men voor de fraaie speciaal voor deze rit vervaardigde herinneringsplaquette. Diverse extra-prijzen voor de verstkomen- de deelnemer (ster) en de ve'rstkomende club kwamen in het bezit van de heer J. V. Berg uit De Lier (Z.H.) met als startplaats Wil- deshausen bij Bremen (beker van de ge meente Axel), jhr. J. van Nispen tot Seve- naer te Wassenaar met als startplaats Oude schip (Gr.) (beker van het feestcomité), mej, A. Wildeboer uit Bierum (Gr.) (lede ren damesjas, de heer H. Bakhuijs uit Rijs wijk (lauwerkrans) en de motorclub T. B.Z. uit Tubeze (België). Bij de versierde straten die door een des kundige jury zowel overdag als des avonds werden beoordeeld verkreeg de Weststraat de le prijs (ƒ50), de Molenstraat de 2e prijs (f 35), de Nieuwstraat de 3e prijs 20) de Noordstraat de 4e prijs (ƒ15), de Prins Mauritsstraat de 5e prijs en de Kanaalkade de 6e prijs (beiden 10). Bij de optocht werden de prijzen als volgt toegekend 1. L.J.G. met „Hoorn des Over- vloeds 60), 2. Jeugclub „Jonge Kracht met „Bijenkorf" en Weststraat met Hans en Grietje" (beiden ƒ40) y 3e Stationstraat met „Axel-Polen" en Szydlowskki-groep met „Sneeuwwitje" (beiden 30). Elk der overi ge deelnemers ontving een troostprijs van ƒ10. Het feest was een ongekend succes. Nimmer geloven wij is een feest zo ge slaagd als ditmaal. Het aantal bezoekers aan de diverse festiviteiten beliep enige tiendui zenden, niettegenstaande pessimisten meen den dat men in deze oogstperiode op weinig bezoek van buitenaf zou mogen hopen. Een woord van waardering aan het feestcomité en inzonderheid aan de voorzitter, de heer A. H. van der Lee, die steeds zorg heeft gedragen dat alles tot in de puntjes geregeld was, is dan ook stellig op zijn plaats. Maarge zegd mag toch ook zeker worden dat dit feest niet door één man tot zo'n al gemeen succes kan worden gemaakt en de medewerking die van alle leden van het feestcomité werd ondervonden, evenals Van verenigingen, buurten, straten, kortom van de gehele Axelse bevolking in al haar ge ledingen is Stellig mede oorzaak dat dit gehele feest zo vlot verliep en tot zo'n suc cesvol einde kwam. Ook de Rijkspolitie heeft stellig deze dagen een zware taak gehad, want om het verkeer te regelen in een stadje, dat zo vol gepakt is met bezoekers, dat er bij w'ijze van spreken geen mens meer bij kon, valt zeker niet licht. Maar ook zij heeft zich van haar taak ge kweten op een wijze die alle lof verdient en haar soepele optreden heeft alle moeilijk heden ook met die bezoekers die in een al te feestelijke stemming waren geraakt, kun nen voorkomen. Onvergetelijke indruk. Zal dit feest in de herinnering van elk Axelaar reeds lang blijven voortleven, een welhaast onvergetelijke indruk heeft het ge maakt op onze Poolse gasten. Velen van hen waaronder generaal Maczek en kolonel Szyd lowski, verzekerden met nadruk dat hun nog nimmer en nergens zo'n enthousiast onthaal was bereid als tijdens deze dagen in Axel het geval was. Wanneer men bedenkt dat deze mensen nog steeds ver van hun vader land in de vreemde rondzwerven, eerst dan kan men beseffen wat deze gastvrijheid voor hen betekent. Toen zij allen dan ook Zondag in de vroege ochtenduren Axel verlieten was het slechts ongaarne dat zij afscheid namen van ons stadie, dat voor hen deze dagen op zo uitbundige wijze zijn spontane dankbaarheid had getoond. Generaal Maczek, Wij zijn ten zeerste vereerd U in de raadszaal van ons gemeentehuis te mogen ontvangen. Wij zouden het ten volle hebben kunnen begrijpen, wanneer U rechtstreeks waart doorgereisd naar Breda, want ons stadje is maar klein en onbelangrijk en onze mogelijk heden zijn beperkt. Ondanks dit alles bent U toch gekomen en wij waarderen deze geste des te meer, nu wij U allen welkom mogen heten. In het bijzonder geldt dat U als Commandant van de Poolse Pantserdivisie, waar onder de troepen ressorteerden welke onze stad in 1944 bevrijdden. Generaal. Op 19 September ontmoetten wij U hier irf Axel, nadat Uw mannen de vijand uit de stad hadden verdreven, in de gelagkamer van een café, hier vlak bij het stadhuis. Wellicht bent U het vergeten, maar wij niet. Het beeld van Uw rustige vertrouwenwekkende verschijning hangt nog in onze herinnering. U kon niet bij onze jaarlijkse herdenking aanwezig zijn. maar des te meer waar deren wij het U thans in ons midden te mogen zien. De jaren vliegen voorbij en het is moeilijk te ge loven, dat het momenteel bijna tien jaar geleden is, sedert de strijd om Axel plaats vond. Hoe en thousiast en dankbaar waren wij, toen wij de eerste Poolse tanks het Marktplein op zagen rijden. Onze boeien boeien waren verbroken en wij waren weer vrij. Veel moge er in de loop der jaren zijn vervaagd, maar onze dank aan de Poolse soldaten voor hun Strijd, opoffering en overwinning bleef. Een nieuwe generatie groeit thans op, een gene ratie, die amper iets weet van de dagen van span ning, verdrukking hoop en overwinning. En des ondanks viert toch de hele stad Axel deze bevrij dingsdag vol vreugde. Want in Axel is het zo, dat niemand, of hij jong of oud zi^, ooit vergeten zal. wat de Poolse soldaten voor onze stad hebben ge daan. De straat waarlangs de Poolse troepen Axel bin nentrokken heet sinds jaren „Polenstraat Een prach tig monument is opgericht ter herinnering aan de opoffering van de Poolse soldaten voor onze vrij heid. Een kruis tekent de plaats, waar de strijd het hevigst woedde. Op onze begraafpaats rusten de Poolse soldaten, die sneuvelden in die strijd. Al die dingen zullen ook in de toekomst getuigen van onze dank. En toch als het er op aan komt, behoeven wij deze uiterlijke tekenen niet; want onze dank is diep in onze harten gegrift. Ons stadje kan U niet veel bieden, maar wij hopen, dat U hier enige prettige uren zult doorbrengen en'dat U kunt rekenen op de hartelijke en meelevende gevoelens van de gehele bevolking. v voor elke mouwen-en meisjeshand .'seen tube UhrrsEA.'/lt

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2