zwiïsat ■°Md Gezofif/e Bab/e? WRIGLEY Het verdere Programma omen. Ook de directies van de l'Azote en Cokesfabrek aan wier kaden de boten igplaats hebben, waren bij deze officiële itvangst tegenwoordig. De beide mijnenvegers zullen Zaterdag- ichtend voor het publiek ter bezichtiging iggen. Des namiddags werd door burgemeester /an Oeveren in de nabijheid van de voor- nalige zuivelfabriek in tegenwoordigheid an de feestcommissie, het gemeentebestuur n het lid van Ged. Staten, de heer C. Ha- ieiink en tal van verdere genodigden de .uchtmachttentoonstelling geopend. De burgemeester deed dit in enkele som- iere bewoordingen en wees daarbij op de etekenis van de luchtvaart niet alleen voor et burgerlijke leven en het internationale erkeer, maar vooral voor de oorlogvoering, (en kan zich, zo herhaalde spr. ook nu /eer, zich wel in een onwerkelijk waas hui- in en de wens uitspreken dat men zich de evrijding liever had voorgesteld doordat ingedames ons met bloemen waren tege- ioet getreden, doch de realiteit ligt nu een- iaal anders. Spr. verzekert dat als wij een- laal nog eens weer bevrijd zullen moeten /orden het weer op eenzelfde manier zal zijn. Hij vond het daarom een goede gedachte an de luchtmacht ons met deze tentoon- telling bij dit 10-jarige herdenkingsfeest an dienst te willen zijn, waarna hij deze tntoonstelling voor geopend verklaarde. Een der leden van het personeel gaf daar- a een beknopte uiteenzetting van de ge doseerde vliegtuigen. Ook omtrent snel- eid, motoren en verder doel en hoedanig- eden verschafte deze ruimschoots inlichtin- en, terwijl een der leden van de voormalige oorlichtingsdienst de burgemeester dank racht voor het hier gebleken initiatief. Of- clioon deze spr. tevoren nooit van Axel ge oord had, was het hem) aangenaam hier te logen zijn en al de toebereidselen voor de eestviering hiïer te hebben mogen aan- thouwen en hij hoopte dat het succes dezer atoonstelling niet onevenredig zal zijn aan e geopenbaarde drang en het enthousiasme oor dit bevrijdingsfeest. De geëxposeerde vliegtuigen zijn een Fok- er S-7 (één der oudste in onze luchtmacht og bestaande vliegtuigen), een Harvard- istoestel, waarmede toekomstige piloten de erste practische opleiding ontvangen en een 'hunderjet-straaljager, die een snelheid van iiim 800 km. per uur kan bereiken en tot de odernste klasse van straaljagers behoort. DE OFFICIËLE ONTVANGST TEN STADHUIZE. Tegen het vastgestelde uur was vervol- ens deg anse Raadszaal gevuld met geno- igden, waarvan wij allereerst noemen onze re-burger kolonel Szydlowski, die de verre acht uit Canada voor dit feest had onder omen. Met vele van zijn dappere oud- Irijders (waarvan velen met hun dames) uit ingeland vooral, doch ook van tal van laatsen uit ons land en uit België zagen wij ier alzo het Poolse element sterk vertegen- oordigd. Kolonel Szydlowski was ter rechterzijde an de burgemeester gezeten en naast hen etelde het dagelijks bestuur der gemeente iet de voorzitter van het feestcomité, de eer A. H. v. d. Lee. Tal van autoriteiten, i.o. verschillende burgemeesters uit Oost ieeuwsch-Vlaanderen, de heer C. Hame- ink, lid van Ged. Staten, de heren Denie, Vatz, baron Collot d'Escury en leden van et feest- en ere-comité waren verder aan wezig. Burgemeester Van Oeveren spra k in het tngels ongeveer als volgt Kolonel Szydlowski. Het is nu bijna vijf aar geleden, dat w'ij in deze hall afscheid lamen van onze bevrijder en ereburger. Bij Jie gelegenheid zeiden wij dat U de be- ioeling had af te reizen naar Canada, waar iw dochter en schoonzoon wonen. De grote ifstand zal het practisch onmogelijk maken lat U Axel nog eens bezoekt. En daarom mllen wij, hoe het ons ook spijt, deze bijeen- omst als een afscheid moeten beschouwen )it zeiden wij vijf jaar geleden. Maar kijk, wij waren te pessimistisch oen De moeilijkheden van de grote af tand zijn overwonnen. Dank zij de vriendelijke medewerking van le Ned. Oranielijn en de Canadian Pacific iailway is het Kolonel Szydlowski mogelijk jemaakt hier nogmaals heen te komen om ie bevrijdingsfeesten met ons te vieren. Wij tijn ten hoogste vereerd met Uwe tegen woordigheid. De gemeente Axel is ten zeer ste verheugd bij de viering van de bevrij- lingsherdenking een delegatie van haar be vrijders in haar midden te zien. Bijna tien iaar zijn verlopen sedert de bevrijding. Veel 9ebeurde er sedertdien, ook veel dat wij niet verwachtten en hoopten dat het nimmer olaats zou hebben. Wij zijn nu vrij, maar misschien waaderen wij het niet zozeer als toen wij er naar ver engden. En nu, tijdens deze herdenkings dagen weten wij weer dat er een woord is, dat voor mensenoren een magische klank leeft, he woord „vrijheid". Het oude enthousiasme keert terug, omdatb w'ij weten dat een volk zonder vrijheid geen-.- volk is. Onze gedachten keren terug naar de o tijd toen wij hunkerden naar de dag dat onze boeien zouden worden verbroken. En die dag kwam. Voor ons kwamsen de Poolse sol daten als bevrijders Op het monument dat de herinnering aan de bevrijdingsstrijd levendig houdt staan de woorden „Aan Polen's zonen die op deze grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden", een inscriptie die nergens op één monument groter waarheid verkondigt. Zij vochten En hoe Zij namen zelf de risico's en spaarden zoveel mogelijk de be volking. Zij vochten tot den doodMet eerbied herdenken wij hen die stierven voor onze vrijheid. In onze gedachten gaan wij terug naar de Septemberdagen van 1944, dagen van verwachten, vrees en hoop. En weer zien wij de Poolse soldaten, marcherend naar onze vrijheid Wij groeten en wij danken hen Kolonel Szydlowski Aan U en Uw wapenbroeders brengen wij een ere-saluut, ter gedachtenis aan de Poolse troepen, die de vijand hier verdreven. Wij heten U har telijk welkom in Axel. De Axelse bevolking heeft U niet vergeten, U zult dit in de vol gende dagen bemerken. Deze dagen zijn dagen vol herinneringen, voor U en voor ons, goede en kwade hern, inneringen, maar de herinneringen aan geT<4 lukkige momenten overwegen. Wij hopen dat U in Axel een prettig verblijf zult hebben Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheum&tische Pijnen. Voor top-Preslaties Zoals bekend wordt hedenmiddag de op tocht gehouden vóór de militaire parade. HET PROGRAMMA WORDT NU: 15.30 uur Optocht. 17.30 uur Militaire parade. 20.00 uur „Vrij en Blij" op de Markt. ZATERDAG 10.00 uur Kinder circus. 10.00 12.00 uur en 16.00 17.00 uur Be zichtiging mijnenvegers. 13.00 uur Volksspelen. 16.45 uur Landing van parachutisten op het concoursterrein. 17.00 uur Landing van helicopter op het concoursterrein. 17.30 uur Gymnastiekdemonstratie op het concoursterrein. 18.30 uur Tremola - Thadia, Poloaiia en Mondaccordeola op de Markt. 21.00 uur Concert aan de Kanaalkade. 22.30 uur Groot slotvuurwerk. 23.00 uur Slot Feestmars door de stad vanaf hét vuurwerk, vooropgegaan door de plaatselijke muziekcopsen. BEKENDMAKINGEN. .Ujtolulttnd bijApothekers _«n_ Drogisten - De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrijmaken van pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chag rijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Kolonel Szydlowski dankte in de Poolse taal de burgemeester voor zijn warme en diepgevoelde harte lijke woorden, waarin hij zoveel nadruk heeft ge legd op het dierbare woord vrijheid. Dit woord is voor de Polen wel het meest begerenswaardige, waar van de betekenis wel tot geen ander vólk op aard zo duidelijk zal spreken. Het verheugde spreker na vijf jaar afwezigheid het persoonlijk contact weer te zien hersteld, nu hij in Canada bij de zijnen is en telkens het moment van scheiden zwaar stemt. Spr. is verheugd weer temidden van de Axelaars te mogen zijn, waar zijn echtgenote in vrede rust. En toch heeft hij nooit de gedachte dat Canada het eindpunt van zijn weg is. Nog altijd staat hem de vrijheid van zijn vaderland voor oog, die naar hij hoopt nog eenmaal zal worden ver wezenlijkt. Hij dankte in het bijzonder de burgemeester, de ganse bevolking en alle kennissen, met de verzeke ring zichzelf hier zeer vrij en gelukkig te gevoelen. Door de heer A. H. v. d. Lee werd de rede van de burgemeester in het kort onderlijnd. Spr. vertolkte nogmaals 'de grote en waarachtige gevoelens van dankbaarheid die Axels bevolking bezielt, in wier harten' de Polen immer zullen voortleven. Na dit officiële welkom ging men gezamenlijk naar de R.K. begraafplaats, waar door de pater Gardiaan een korte godsdienstoefening werd gehouden bij het graf van wijlen mevrouw Szydlowski. e: isb aam ONTROERENDE PLECHTIGHEDEN OP DE BEGRAAFPLAATSEN EN BIJ DE MONUMENTEN. De belangstelling door de Axelse ingezetenen bij de kranslegging op de graven der gevallen militairen en burgers betoond was waarlijk enorm, zodat b.v. op de R.K. begraafplaats de politie ordemaatregelen moest nemen om de stroom van bezoekers te regelen. Aangrijpend was de korte dienst, waarbij de pater Gardiaan uit Sluiskil bij de graftombe van wijlen mevrouw Szydlowski leiding gaf, welke door de kolonel met zichtbare aandoening werd gevolgd en waarbij hij als eerste met een prachtig bloemstuk de nagedachtenis van zijn diepbetreurde gade eerde, waarop de burgemeester en de voorziter van het feestcomité volgden met eenzelfde geste. Vervolgens vond een korte herdenking plaats bij de graven der R.K. burgerlijke slachtoffers, waarbij Pastoor Meeüs leiding gaf en deze korte plechtigheid besloot met het „Onze Vader". NIEUWE GRAFKRUISEN VOOR DE POOLSE STRIJDERS. Vervolgens togen de vele honderden naar de Alge mene begraafplaats waar andermaal de Pater Gardiaan leiding gaf en de nieuw aangeboden in natuursteen gehouwen kruisen daarop inzegende. Hier werd het woord gevoerd door de heer L. Manhemius van het Nationaal Comité ter verzorging van oorlogsgraven, die het als een grote eer be schouwde bij deze gelegenheid deze eenvoudige graf tekens te mogen overdragen aan Kolonel Szydlowski persoonlijk, als oud-bevelhebber van zijn hier rustende trouwe soldaten. Zijn vereniging hoopt in deze nog veel meer te doen. Ook bij deze gelegenheid toonde de zich geroerd en dankte voor dit nieuwe blijk van eerbiedige nagedachtenis van zijn gevallen manschappen. Spr. zeide getroffen te zijn door deze mooie begraafplaats, die hij nergens zo fraai verzorgd aantrof. Bij de graven van de talrijke gevallen burgerlijke slachtoffers was het Ds. Pennings, die het woord voerde en op roerende wijze het verscheiden van deze door het oorlogsgeweld gevallen medeburgers in her- inering riep .waarbij hij naar aanleiding van de 95ste Psalm besloot met de opwekking „Isrels Heer, als rotssteen van ons heil met eer en godgewijden zang te ontmoeten." Op elk der graven van degevallen burgers was reeds vooraf een tuil bloemen gelegd, terwijl tot slot o.a. namens gemeente en feestcomité enige grote kransen werden gelegd. Bij het monument in de Zeestraat kreeg de plech tigheid van de huldiging een nog breder karakter. Nadat Kolonel Szydlowski de brandende toorts bij de voet van het monument had ontstoken, was het hier de heer C. Hamelink, die namens het provinciaal bestuur een prachtige krans bij het monument plaat ste, gevolgd door de burgemeester, het feestcomité, de buurtbewoners met nog tal van andere instance's en personen. In triest weder hadden al deze ontroerende plech tigheden plaats ,doch steeds waren het vele honderden die telkens weer de neersijpelende regen trotseerden en van hun belangstelling en medeleven tot het laatst toe blijk bleven geven. Nadat in het Gezellenhuis des avonds aan de Poolse gasten eeff eenvoudige koffiemaaltijd was aangeboden togen in cle avonduren vele honderden, hetzij in ver enigingsverband of individueel in een ongeveer een kilometer lange stille optocht naar het op meer dan een half uur buiten Axel opgerichte nieuwe Poolse Kruis, dat op deze avond plechtig werd ingehuldigd. Hier toch was het heftigste brandpunt van de strijd en werd de doorbraak van de Polen in September 1944 een glorieus feitMaar hier ook werd de bodem met het meeste Poolse bloed doordrenkt en zo is telkenjare deze plaats als een soort geheiligde plek door de Axelaars in ere gehouden, om aldaar van hun diepe eerbied en hartgrondige dankbaarheid te getuigen. Toen de honderden rondom het Poolse Kruis had den plaats genomen nam burgemester Van Oeveren het woord en zeide in het Engels Het was in September 1944 dat de Poolse troepen dit kanaal overtrokken. Nu is het practisch een droge sloot, toen was het breed, want de vijand had het terrein geinundeerd. Het overtrekken was niet bijster moeilijk, doch daarna moest de Poolse groep een zware strijd leveren tegen een grote en goed be wapende overmacht. Vele Poolse soldaten lieten op deze plaats het leven. Hun wapenbroeders richtten op deze plaats een monument op ter hunner nage dachtenis. Het had de vorm van een kruis en was gemaakt van onderdelen van neergeschoten vijande lijke vliegtuigen. Ieder jaar op 19 September kwamen, wij hier om hen te gedenken, die hier vielen voor onze bevrijding. De tijd kwam echter dat het oude monument vervangen moest worden en hier staat dan het nieuwe dat weer de vorm van een kruis heeft. ^)e Vereniging „Axel-Polen" is dankbaar het aan de Poolse strijdkrachten te mogen overdragen. Het werd vervaardigd in de werkplaatsen der Z.V.T.M. alhier. Het is een nieuw kruis, evenals het oude ge tuigend van lijden, strijd en rouw. Maar het getuigt ook van overwinning. Iedere maal als wij dit kruis passeren, verrijst het verleden voor onze ogen en wij weten het zo goed „Er is geen overwinning zonder opoffering, geen vrijheid zonder strijd 1" Maar ook wijst dit kruis naar het grote Kruis, welks armen de hele wereld omvatten. Crux Christi unica spes. Het kruis van Christus is de enige hoop voor de wereld, ook voor hen, die voor ons vielen en onze vrijheid herwonnen. Met deze woorden draag ik, namens de Vereniging „Axel-Polen" dit kruis over aan de Poolse troepen." Kolonel Szydlowski aanvaardde met een kort en treffend dankwoord het nieuwe monument, waarna een Pools priester het kruis wijdde. Een gemengd koor onder leiding van de heer J. de Visser zong daarop de Poolse en Nederlandse volks liederen waarna een enorme schat van kransen en bloemen werd gelegd door en namens verschillende verenigingen en instantie s en ook particulieren. De avond werd besloten met een voortreffelijk ge slaagde uitvoering van gewijde zang en muziek, het eerste door de Chr. Zangvereniging „Asaf" en het laatste door een koper-ensemble, samengesteld uit leden van de muziekverenigingen „Hosanna" en „Concordia", beiden onder leiding van de heer P. C. Brakman. Dit optreden voor een aandachtig luisterende me nigte was een groot succes van deze wijdingsvolle dag, die stond in de tekenen van een eerbiedige her denking aan hen die vielen voor onze vrijheid. Aan de Polen werden op de raadszaal pog enige verversingen aangeboden, waarna de Vlissinse Polen per bus huiswaarts keerden om Zaterdag opnieuw de Axelse feesten mee te komen vieren. verhoogt bij sport en spel 2u'vert Uv, PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris den Blaauwen. Clir. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1).. 6.30 uur Ds. J. van Leeuwen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 5 Augustus 1954, ter secretarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het Ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 9 Augustus 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. ('Ui

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3