Weer voorspellen JEUK D.D.D. Opening nippers Raadgevingen voor de voeding in de Zomer. r n Drukwerkorders gesloten Fa. J. C VINK Markt 12 Tel. 646 AXEL begint in AXEL en HULST per 1 September a s. Boekhandel LITTOOIJ - Noordstraat 44 - Axel G. L van Taten hove. EEN MOEILIJK VAK, DAT DE MEEST MODERNE APPARATUUR VRAAGT. Wanneer het weken aan een stuk regent, dan kunnen wij ook zelf gemakke lijk zeggen wanneer we een loodgrijze lucht zien „Morgen regent het nog entien tegen één dat het ook nog uikomt. Maar de Moderne mens vraagt voor landbouw, luchtvaart en scheepvaart meer gegevens en niet alleen de regen is van belang, maar ook de luchtstro mingen, de windsterkte, enz. zijn van enorme betekenis. Een belangrijk instrument voor de weersverwachtingen is de z.g. radio-sonde, waarmee men waarnemingen doet in de hogere luchtlagen om op die wijze te berekenen wat de nabije toekomst brengen kan. Philips heeft in samenwerking met het Koninklijk Nederlands Meteorologisch In stituut te De Bilt een nieuw type radio-sonde ontwikkeld. Zij wijkt sterk van de traditio nele vormen af en draagt duidelijk de sporen van de electronische industrie, waaruit zij werd geboren. Alle metingen geschieden n.l. langs electronische Weg bewegende delen bevat het apparaatje niet. Tweemaal daags laat men op het K.N.M.I. te De Bilt zo'n radio-sonde aan een balon- netje opstijgen. De radio-sonde bevat een drietal instrumenten, die bij het opstijgen in de atmosfeer de druk, de temperatuur en de vochtigheid van de lucht opnemerf. Boven dien bevat zij nog een radio-zendertje dat de resultaten van deze metingen uitzendt, zodat de meteoroloog op aarde ze kan ontvangen om ze te gebruiken bij het samenstellen van weerberichten. Niet alleen voor de lucht vaartdiensten zijn waarnemingen, afkomstig van radio-sonden, van grote betekenis, doch tevens voor landbouw en algemene voor spelling. Het opvangen van de gegevens van de radio-sonde moet men zich vooral niet voor stellen als het luisterefl naar de weerberich ten voor de radio. Van de radio-sonde krijgt men n.l. alleen maar signalen te horen, sig nalen, die de meteoroloog op de grond eerst nog moet ontcijferen voor zij betekennis krijgen. Maar dit ontcijferen doet hij met even grote vaardigheid als de telegrafist, die molsetekens in verstaanbare taal omzet. Licht en toch robuust. Het balonnetje, gevuld met waterstof, d.i. het lichtste van alle gassen, schiet na het loslaten, dank zij het geringe gewicht van de radio-sonde, met een vrijwel costante snelheid van ongeveer 18 km. per uur om hoog. In de hogere en ijlere luchtlagen zwelt het op, totdat het op circa 15 a 25 km. hoogte uit elkaar springt en naar beneden valt. Er ontplooit zich dan een parachuutje, dat de vaart remt en er voor zorgt dat de radio-sonde met zijn kwetsbare inhoud niet met al te grote snelheid op de grond terecht komt. Niettemin moeten de onderdelen van de radio-sonde toch vrij robuust zijn uitge voerd, willen zij bij de val op de grond niet te veel beschadigd worden. van de weerstand in de keten. Door deze toon te vergelijken met de ijkingsresultaten van vóór de opstijging kan de meteoroloog op aarde afleiden welke temperatuur er op grote hoogte in de atmosfeer heerst. Het meten van de luchtdruk geschiedt eveneens door midel van een weerstandje, doch langs een nogal gecompliceerde weg. Het weerstandje meet n.l. de temperatuur van een vloeistof terwijl deze kookt. Om geen extra moeite behoeven te doen deze vloeistof aan de kook te houden, heeft men als vloeistof freon gekozen. Dit heeft zo'n laag kookpunt dat het „vanzelf" kookt, ook als de temperatuur in de hogere lagen van de atmosfeer tot -70 gr. C. daalt. Het kookpunt van een vloeistof verandert met de druk van de buitenlucht, zodat bij het opstijgen in de atmosfeer het kookpunt van het freon daalt. Daardoor wordt de weerstand groter. En omdat ook deze weer stand in een oscillatorketen is opgenomen, krijgt men het veranderen van de luchtdruk eveneens als een hoger of lager worden van de uitgezonden toon te horen. De relatieve Vochtigheid van de lucht wordt gemeten met behulp van een dierlijk vlies, dat evenals touw de eigenschap heeft dat het bij verandering van de vochtigheid rekt of krimpt. Ook deze verandering van lengte wordt omgezet van toonhoogte. Mede aan de hand van de gegevens die men uit deze fluittonen distilleert wordt dus de weersverwachting voor de komende dag opgesteld. Al met al dus een kostbare en moeizame methode, die wel bewijst dat men in de. meteorologie niet over één nacht ijs gaat en moeite nog kosten spaart om de verwachtin gen zo betrouwbaar mogelijk te doen zijn. Dat deze verwachtingen in deze zomer wekenlang, dag in dag uit regen hebben in gehouden, kan nog de meteoroloog, noch zijn moderne apparatuur helpen. 1-3 Behalve licht en toch robuust moet de radio-sonde ook goedkoop zijn, want van alle radio-sonden die in De Bilt worden op gelaten, wordt slechts ongeveer 50% terug gevonden. Na het terugzenden waarvoor een beloning van vijf gulden wordt gegeven worden zij gereviseerd en eventueel ge repareerd en kunnen dan opnieuw dienst doen. In andere landen gaat echter meestal meer dan 50% verloren, terwijl van de weerschepen, die in de oceaan gestationneerd liggen om meteorologische waarnemingen te verrichten, geen enkele der opgelaten radio- sonden wordt terug gevonden. De opneemapparaten in de radio-sonde moeten betrouwbaar zijn en bovendien zeer gevoelig. Want bij het opstijgen in de at mosfeer verandert de druk van circa 1050 millibar tot 70 millibar (1000 millibar is ge lijk aan 75 centimeter kwikdruk) en de tem- peratuur van ongeveer 20 graden boven nul tot soms 70 graden onder nul. De instru menten moeten dit nauwkeurig opnemen, de temperatuur tot op een halve graad nauw keurig en de druk tot op 5 millibar nauw keurig. Electronische thermometer en barometer. De instrumenten in de radio-sonde, die de luchtdruk en de temperatuur opnemen, lijken niet het minst meer op de barometer en de thermometer uit onze huiskamer. De tempe ratuur wordt n.l. gemeten met behulp van een N.T.C.-weerstandje, een staafje „half geleider" van ongeveer een cm. lengte en een halve millimeter middellijn. Dit maakt deel uit van een z.g. R.C.-oscillatorketen, die het zendertje een toon doet uitzenden, waarvan de hoogte afhangt van de grootte Behoort U tot de mensen, die op de ka lender leven En betekent dat dan, dat U op 21 Juni het besluit neemt nu plotseling heel anders te gaan eten dan voordien, om dat de zomer officieel in het land is Natuurlijk zult U dat ontkennen mensen die volgens de kalender leven, zijn met de familie Stastok uitgestorven. Het gaat dan ook inderdaad niet op datum, maar een feit is toch, dat iedereen zich wanneer het de voeding betreft meest onbewust aan past aan de speciale behoefte van een sei zoen. De temperatuur en de meer of minder veranderde leefwijze maken dat noodzakelijk. Aanpassing aan de zomertijd. Voor de zomer betekent dit, dat ons lichaam in de warmte minder behoefte zal hebben aan die levensmiddelen, die de lichaamstemperatuur op peil houden ook de eetlust vermindert enigszins. De vraag naar b.v. zetmeel en vet zal afnemen. En het is dan ook helemaal niet nodig) dat de portie brood en aardappelen, die er in de winter met graagte in ging, ten koste van alles gehandhaafd blijft wanneer het lichaam er door tussenkomst van de maag niet om vraagt. Dit geldt zowel voor volwassenen als voor kinderen. Wat echter nooit verminderd mag wor den, is de hoeveelheid voedingsmiddelen, die beschermende stoffen bevatten. Zulke voe dingsmiddelen zijn melk, kaas, ei, vlees en vis, groenten en vruchten. Geef hiervan de gebruikelijke hoeveelheden, ja, liefst wat meer 1 Er is geen bezwaar tegen de melk, als die niet zó gewaardeerd wordt, af en toe te vervangen door karnemelk of yoghurt, waar aan U ter verhoging van het succes een scheutje limonade kunt toevoegen. Warmte maakt slechte eters. Laat de eetlust in warme dagen te wen sen over, dan is die te stimuleren op de bekende manier geeft Uw maaltijden een zomers tintje door koel, licht voedsel op te dienen, b.v. rauwe groenten, koud vlees en slaatjes. U dient dan de eetlust en tevens Uw gemak. Maar soms is de eetlust groter dan ooit. Niet altijd echter laat de eetlust te wen sen over. Moeders van vacantievierende kinderen merken hiervan bij hun lievelingen meestal niet veel. Ook sportliefhebbers heb ben met gebrek aan eetlust niet te kampen. De extra activiteit, het verhoogde gebruik van de spieren, veroorzaken een dusdanige verhoging van de lichaamstemperatuur, dat er warmte aan de omgeving verloren gaat. Dit vaak aanzienlijke warmteverlies moet worden aangevuld. Het lichaam vraagt dan meer voedsel en de eetlust vermeerdert. Geef gerust toe aan die vergrote behoefte aan voedsel en maak b.v. Uw kinderen blij met tussendoor een boterham of beschuit met kaas, yoghurt of fruit. Stil hun honger niet met ijsjes en snoep. Een groep, die eveneens zeer door de honger geplaagd wordt, zijn de kampeerders en zij, die er een dag op uittrekken. Laten zij vooral voldoende voedsel meenemen of althans genoeg geld om te kopen, waar hun maag naar vraagt. Iets over vacantieverdrietelijkheden. plaats een deel van hun genoegen vergald zien door ingewandstoornissen. Oorzaak daarvoor kan zijn de vreemde omgeving. Hoewel aan deze narigheid na enige dagen toch wel een einde pleegt te komen, kunnen zij het proces verhaasten door bij constipatie veel fruit en rauwe groenten te eten en in het tegenovergestelde geval het gebruik hiervan juist te beperken. Een kleine Deense personenauto is Woensdag op de onbewaakte overweg in de Breudijk tussen Harmeien en Vleuten door een uit de richting Woerden komende trein gegrepen en geheel vernield. Even later werd het wrak nogmaals gegrepen door een uit de tegenovergestelde richting komen de trein. De beide inzittenden, een 33-jarige Deense ingenieur en een 28-jarige Ameri kaanse medisch studente waren op slag dood. Te Zierikzee is Woensdagmiddag een Deen, die was gaan baden in zee bij het z.ij. „Stelletje" niet teruggkeerd. Men neemt aan, dat de man verdronken is. De Deen vertoefde sinds enkele weken in het tehuis „De Koebel" in een barakkenkamp te Zie rikzee, waar een aantal vreemdelingen is ondergebracht, van wie er verschillende be hulpzaam zijn bij herstelwerkzaamheden op Schouwen-Dujveland. Bij Kapellen op den Bos (bij Mechelen) is Dinsdag een personentrein op een goede rentrein gereden, waardoor *5 mensen wer den gedood. De locomotief van de personen trein was diep in de achterste wagens van de goederentrein gedrongen. Te Columbia (Amerika) waren twee voddenrapers bezig een oude zolder op te ruimen, toen ze zakken met goudkleurige muntstukjes vonden, waarvan ze dachten dat het vergulde speelfiches waren en die ze dan ook uitdeelden. Maar toen er steeds meer liefhebbers voor die fiches opdaagden gingen ze deze eens nader bekijken. Het bleek, dat het werkelijk goudstukjes waren en dat ze de goudschat van een oude juf frouw te pakken hadden, en dat het goud allemaal ecHt was/ Bij een brand in een Amerikaanse fa briek van gedistilleerd te Pekin (Illinois) zijn 110.000 vaten whisky verloren gegaan. De vlammen waren op 20 km. afstand zichtbaar. A. J. A. RIEMENS en M. C. RIEMENS-STOLK zeggen vrienden en kennis sen, mede namens weder zijdse ouders hartelijk dank voor de betoonde belang stelling bij hun huwelijk. Vlissingen, Augustus 1954. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, ook namens wederzijdse ouders, voor de vele felicitatie's en cadeaux die wij bij ons huwelijk mochten ontvangen. L. Schauwaert I. Schauwaert-de Neve. Axel, Augustus 1954. Kantoor W. A. DEN BOGGENDE Axel WEGENS VACANTIE van 9 t.e.m. 16 Augustus. m mm vam mm mm mm mm mm mm mm mm mm. KLEINE en GROTE worden door ons accuraat, voordelig en met spoed uitgevoerd. Vraagt prijzen, modellen en inlichtingen. 9 mmmmmmmmmmmmmmmmmmmam DE NIEUWE CURSUS Machineschrijven Stenografie Nederlandse Handelscorrespondentie Inlichtingen en inschrijvingen Axel: Walstraat 33 (Lagere School), Dinsdags van 78 uur. Hulst: J. Biesbbroeck, Gentsestraat 19, Hulst, Telefoon 100. xeM I* mom 9 9 M I Telefoon.703 Hierbij berichten wij U. dat op Zaterdag 7 Augustus a.s., onze nieuwe zaak, Noordstraat 44, Axel, zal worden geopend. Met deze ruime winkel, zijn wij in staat U nog een grotere sortering voor te leggen dan voorheen. Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen ook van U een bezoek te ontvangen. Hoogachtend, Ten slotte nog iets over hen, die in het begin van hun vacantie buiten de woon- ^ucn\, Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP S 9bzi X n 'V. A w lasb .nsqq.j

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3