Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. FILMNIEU W S BURGERLIJKE STAND. AXEL BEKENDMAKINGEN. ETNDE DE FEESTELIJKHEDEN. Lezers van het feestprogramma zullen zich onge twijfeld wel hebben afgevraagd, waar de bijzonder heden over het marine-bezoek, die in het programma werden aangekondigd wel te vinden zouden zijn. Het feit echter dat de mijnenvegers die voor dit bezoek naar Axel zullen komen met hun comman danten tijdens het vervaardigen van het programma deelnamen aan de grote geallieerde marine-oefening die in de Scheldmonding werd gehouden, maakte het onmogelijk met deze commandanten te overleggen en nadere bijzonderheden te verkrijgen. Thans is een en ander echter wel bekend en hier onder laten wij thans deze gegevens als aanvulling op het programma volgen De beide mijnenvegers van de Koninklijke Marine, die gedurende de feestelijkheden te Axel ligplaats zullen kiezen te Sluiskfl op het grondgebied van Axel, zijn kustmijnenvegers van het Amerikaanse type AMS 60. Het zijn de H.M. „Bedum" en de H.M. „Beemster". Zij zijn geschikt voor he tvegen van alle soorten mijnen, zoals verankerde mijnen, electrische en ac- coustische mijnen enz. De mijnenvegers zijn hduten schepen met een waterverplaatsing van 400 tonlengte 144 voet. breedte 28 voet, diepgang 9 voet. De snelheid der schepen is 12 mijl. De bemanning bestaat uit 36 koppen per schip, waaronder 4 officieren. De schepen zijn bewapend met dubbel-mitrailleurs van 22 mm,, terwijl zij voorzien zijn van alle moderne apparaten, zoals radar e.d. Zo mogelijk zullen deze schepen op bepaalde uren voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld. Ook verder begint de ware feeststemming er nu wel echt in te komen. Wij zagen althans de laatste dagen de bewoners van meerdere straten actief bezig met het aanbrengen van draden, enz. voor de ver siering en verlichting, zodat het zich laat aanzien dat het weer echt ouderwets wordt in alle straten met een gezellige sfeer. Wij weten dat in ieder geval de Noordstraat, Weststraat, Oosterstraat, Walstraat, Zeestraat, Ka naalkade, Prins Hendrikstraat, Stationstraat, Bern- hardstraat, Pieter Paulusstraat en Prins Mauritsstraat druk in de weer zijn om aan de versiering en/of de optocht mee te werken. Stellig zijn er nog meerdere straten waarvan ons toevalligerwijs de voorberei dingen niet bekend zijn en mocht U in een straat wonen die nog niets doethet is wel laat maar nog niet te laat. Er kan met hard en gezamenlijk aanpakken in een week nog een berg werk verzet worden. Zorgt dat geen enkele straat achteraf met beschaamde kaken moet staan, omdat er niets werd gedaan VEEL POLEN KOMEN NAAR AXEL. Naar wij vernemen zal e en groot aantal Polen de viering van de 10-jarige herdenking van de bevrijding mee kamen maken. Allereerst is daar Axels ere-burger kolonel Dr. Szydlowski, die reeds vorige week uit Canada per boot in Antwerpen is gearriveerd en thans in Londen bij zijn zoon vertoefd. Met hem zullen een 15-tal Polen uit Engeland en Schotland reeds op Donderdag in Axel arriveren. Verder zullen (Zaterdagochtend onder generaal Maczek de bevelhebber van de le Poolse Pantser divisie in 1944 nog een 15-tal Polen, eveneens uit diverse landen afkomstig, een bezoek aan Axel bren gen en daarbij officieel op het stadhuis worden ont- vangen. Verder worden van de in Vlissingen werkzame Polen op Zaterdag een 45-tal in Axel verwacht, ter- 61) Waarom komen ze nou niet Waarom toch niet Tiereliere-let-let-iet nee, nee, de twaalf juryleden. Toe waarom komen ze nou niet De vuurbakens vragen zich dat klaarblijkelijk ook af. Haar ogen lieten geen moment de deur los. Daar had je ze Mussen zijn geen nee, nee, daar kwamen ee, dt twaalf De Walrus, de Tomaat, de Slattik wil niet flauw vallen. Daar waren ze. De berg kijkt naar de zee. Waar was Martin Ja, ja. Daar was Max Innesbrook en waaierde zich met zijn panama. Wat, reed hij dan niet op een fiets. Max Innesbrook, met zijn hoofd in een badhanddoek op een fiets ner gens heen Lichten, lichten, help 1 „Edelachtbare, deze jury heeft de eer U te be richten dat zij beklaagde niet schuldig verklaart." Je tuimelde van e en heuvel af een heuvel van applaus. Haast al vóór ze bijgekomen was, schaamde zij zich en was ze verlegen dat ze haar bewustzijn ver loren had. „Het spijt me zó vreselijk. Waar mafct ik nu heen 7" Ik ga al. Ring-king. Terug naar de gangen met de rammelende sleutels. Nea De lichtbaak waaierde ergens mee. Wuifde Orchis koelte toe. En Martin, met open boord, hield een glas water in de hand ert de rechter had zijn toga uitgetrokken en stond in de verst verwijderde hoek wijl ook van de Polen uit Breda ongeveer een zelfde aantal de reis naar Axel zal maken. Verder zijn er nog Polen uit diverse gemeenten in ons eigen land, die op eigen gelegenheid ook naar Axel zullen komen, zodat wel mag worden verwacht dat in totaal zo'n 125-tal Polen op Zaterdag de festiviteiten zullen bijwonen. r MIDDENSTANDSEXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS. Voor het Dinsdag te Terneuzen voortgezette 20e Middenstandsexamen slaagden o.m. de volgende can- didaten J. Meertens, SluiskilJ. A. Meuldijk, HulstF. A. Meuleman, Sas van GentH. C. G. M. Neele- mans, KoewachtA. J. Oppeneer, Terneuzen P. J. Peeters, AxelW. P. van Petegem, SluiskilEa. T. Platteeuw, TerneuzenA. A. Pöppe, Graauw G. E. A. Rademakers, Kloosterzande J. F. S. Remery, Sas van Gent J. J. Remijn, Ossenisse A. van Rentergem, Sas van Gent Ma. La. Serrarens, Stop peldijk'C. J. Smallegange, Terneuzen; J. M. Smo- lenaers en Pa. Ma. Smolenaers, Sluiskil j J. van Strien, Terneuzen; Aa. Ie. Th. Tak, Sas van Gent; Ca. Ma. v. d. Veeken, StoppeldijkMa. Verbiest, Koewacht R. O. Verbiest, Terneuzen L. P. Ver dunnen, Terholel; G. Verlinde, Axel P E. Ver- meersch, Sas van Gent J. G. C. Verschueren, Hengstdijk J. B. de Waal, Walsoorden J. Boussen, St. Jansteen J. V. van Waes, St. Jansteen; C. J. J. Willemsen, Axelmevr. K. J. Zegers-Eeckman, Tér- neuzen. EERVOL ONTSLAG. Op eigen verzoek is door burgemeester en wet houders aan de heer J. van de Velde alhier, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van voorman aan de gasfabriek. Om gezondheidsredenen heeft hij het bedrijf, waaraan hij 26 verbonden is geweest, moeten verlaten. BURGEMEESTER VAN HULST DIENDE ONTSLAG IN. Spoedeisende vergadering gemeenteraad. De burgemeester van Hulst, de heer B. A. Th. M. Truffino, heeft bij H.M. de Koningin zijn ontslag in gediend als burgemeester. Dit naar aanleiding van een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken waarin hem werd medegedeeld, dat hij in verband met zijn veroordeling tot gevangenisstraf niet langer als burgemeester kon gehandhaafd blijven. Een en ander werd medegedeeld door de waar nemend burgemeester van Hulst, de heer P. Warnier, tijdens de Dinsdag gehouden spoedeisende" vergade ring van de gemeenteraad van Hulst. In zijn schrijven aan de gemeenteraad dankte burgemeester Truffino o.m. voor de ondervonden samenwerking. Loco-burgemeester Warnier bracht tot uiting, dat Hulst in de heer Truffino een bekwaam burgemeester verliest, die gedurende 30 jaar zich volledig voor de gemeente heeft ingezet. De heer J. Martens gaf een overzicht van hetgeen door burgemeester Truffino was gepresteerd, waar bij hij vooral naar voren bracht diens ideaal om Hulst groot te maken. De raad zond een schrijven aan burgemeester Truffino, waarin zij haar mede leven betuigde. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Augustus 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. Goris, van Wezep. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. Th. Boersma, uit Uithuizermeeden. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1)., 6.30 uur Ds. J. van Leeuwen. i GEVONDEN VOORWERPEN. Een houten pijp, Markt 6. CHARLIE CHAPLIN'S FESTIVAL IN „HET CENTRUM". Van de weinige echte kunstenaars, die de film wereld kent, jis Chalflie Chaplin ongetwijfeld de grootste. Hoewel hij met zijn nog jonge vrouw en zijn kinderen tamelijk teruggetrokken leeft in een villa in Zwitserland, hoort hij bij de onsterfelijken, wier naam altijd een begrip zal blijven in de cine matografie een symbool van de strijd van een argeloos mens tegen de hardheid van het leven. De jongeren onder ons kennen Chaplin alleen maar van zijn laatste films „Limelight" en „Monsieur Verdoux", maar de oude generatie zal zich beslist nog de momenten van vreugde en diepe ontroering herinneren, die de films zoals „The Kid", „The Vagabond", „Gold Rush", en ook „Citylights" ver mochten te verwekken. De film is samengesteld uit vijf van de beste twee- acters ooit gemaakt door dit „schlemielerige" man netje met zijn bolhoed, wandelstok en versleten jacquetje, die in elke film met taarten smeet. Hierin ziet U dus Chaplin zoals U hem alleen nog maar van vroeger kent en het opvallende is, dat na al die jaren deze twee-acters nog niet ver ouderd blijken te zijn, omdat de waarden die zijn films eertijds tot een wereldsucces maakten, blijvende waarden van diepe menselijkheid, schoonheid en kunst zijn. Gedurende de maand Juli 1954. Huwelijks-aangiften. 1. Jan Johannes Lensen (van Terneuzen), 23 j. en Dina Geertruida van Dronge- len, 22 j. 12. Cornelis Frangois Verschelling, 24 j. en Cornelia Adriana van den Hout, 22 j. 15. Joris Cornelis Kolijn,.24 j. en Janna Leuntje de Blaeij, 19 j. 17. Abraham Jannis Adriaan Riemens, 23 j. en Maria Cornelia Stolk, 22 j. 17. Benjamin Prud'homme de Lodder (van Den Helder), 22 j. en Janette von Dobschütz, 20 j. 21. Jan Scheele, 26 j. en Jacoba Cornelia Faas, 19 j. 27. Oswals Theodulus de Guyte- naer (van Westdorpe), 26 j. en Maria Geertruida Hendrika van de Vijver, 22 j. 3 Gehuwd. 1. Johannes Coelen (van Rotterdam), 27 j. en Cecilia Celestina Herman, 26 j. 8. Cornelis Ma- rinus Fokker, 61 j„ wedn. en Suzanna Elisabeth Leunis, 53 j„ wed. 8. Leo Willem Witsen (van Groede), 21 j. en Janneke Maria Haak, 20 j. 20. Jozef Johan Peersman (van Clinge), 22 j. en Yvonne Elisa Luyckx, 21 j. 28. Cornelis Francois Verschel ling, 24 j. en Cornelia Adriana van den Hout, 22 j. 29. Johannes Jan Lensen (van Terneuzen) 23 j. en Dina Geertruida van Drongelen, 23 j. 29. Joris Cor nelis Kolijn, 24 j. en Janna Leuntje de Blaeij, 19 j. Geboren. 2. Jan, z. van Gelein van Drongelen en Aaltje de Putter. 4. Daniël Willem, z. van Albregt Knol en Helena Catharina Francina Broekhoven. 4. Willem Johannes, z. van Johannes Daniël Haak en Willemina de Hullu. 10. Philippus Louis, z. van Dirk van Aalst en Catharina Jacomina Vinke. 18. Adriana Wilhelmina, d. van Jacobus Verhulst en Maria van Hermon. 19. Anthonie Jan, z. van Celeijn Verlinde en Adriana Johanna Catharina Dees. 19. Jozina Helena, d. van Willem Jacob Robijn en Pie- ternella Margrietha 't Gilde. 23. Cornelis Antonie Angelina, z. van Franciscus Josephus de Brouwer van de kamer met Max Innesbrook te praten, maar keek naar Orchis. En thans, hé, Martin ep, Max Innesbrook drukten elkaar de hand en Martin Moosde en morste het water over het glas heen. Echt jets voor hem, de lieve onhandigerd. En toen schudden ze elkaar weer de hand, Martin en zijn oom. Lieve Lichten Maar, ach ja, ze had in werke lijkheid alleen maar gezegd „Het spijt me zó vre selijk, waar moet ik nu heen 7" „Je bent in de rechterskamer, kindlief." „Ik geloof dat ik ben flauw gevallen, zo warm ook „Ja, dat geloof ik ook." „En wat is dat 7 Wat zit er in dat doosje 7 Een vulpen. O ja, van de Walrus. Kijk met het inkt- spuitje er bij. Hè, hè. Ja ik ben zeker flauw gevallen." John Lester, Martin, help haar eens mee op." Iedereen tolde om haar heen, schudde haar de hand en Martin gaf je zo'n stijve hand dat je voch tige vingers aan elkaar plakten, zodat je ze met ge weld van elkaar moest plukken. De officier van Jus titie had de grendel weer van zijn mond geschoven en stond Deneen glimlachend te complimenteren. En toen waarachtig jou ook. Stoute Martin, dat hij nu net zojh klompje van je vingers gemaakt had, nu je de officier eer, hand moest gevenEn mijnheer Deneen kuste je op je haar. Iedereen feliciteerde haar. En Martin, inplaats van nu ernstig te zijn, stond daar met een boord dat open hing als een hek aan een gebroken scharnier, blozend en wel en liet zich door zijn oom de hand schudden. Lieve Martin, dikke tranen hadd ener in zijn ogen gestaan, toen ze pas uit haar bezwijmin gontwaakte en nu stond hij daar op te scheppen. „Nu moet je me niet in de steek laten, juffrouw Sargossa. Nu alles voorbij is." Dat war en de Lichten, die spraken. De Lichten zeiden dat. „Lieve Lichten, och nee, lieve mevrouw Herrick, als het al die dagen niet was geweest voor U en voor Martin „Dat wist ik, Orchis." „Ik wist dat U dat wist." „En weet je Orchis, al wilde de rechter ook niet dat ik me tegenover hem uitte, toch wist ik, dat ook hij dat wist." „En ik wist, dat hij het wist. O lieve mevrouw Herrick, wie bent U toch 7" „Hoezo 7" „Niets, niets, ik schijn nog een beetje in de war te zijn, anders kon ik haar daar niet zien staan, daarginds buiten. Toe mevrouw Herrick, kijkt U eens, ziet LI haar ook of ijl ik 7 Nee, nee, niet wegjagen. Laat haar binnen komen. Dat is Nana .Mijn Nana, toe laat haar binnen, Nana Nana, waarover ik U verteld heb Die oude kraai, die verschrikkelijke oude kraai, in Orchis armen met al maar schorre geluidjes. En Orchis, die tegen haar aanhuilde „Och ,Nana, arme, lieve Nana. Ze hadden me je hoed gebracht. Net de hoed van iemand, die ver dronken) was. Dit is mijn Nana, mevrouw Herrick het oude arme restje van mijn Nana." Selene's ogen. Opstandige, vreemde jaloerse ogen. „Nana, waar heb je toch gezeten, dat je er zo aan toe gekomen bent In warrige klitten hing het grijze haar om haar hoofd. Die ruïne van een hoed. Die verweerde rok, die letterlijk door brak water was heen gesleurd. Die verkleurde tod van een sjaal. En Orchis, die alle vuil zo haatte, drukte thans en Maria Goverdina Gommers. 26. Diana Anna Theodora, d. van Petrus Albert Vink en Germaine Maria van Regenmortel. 27. Johannes, z. van Johan nes Herman Hanny en Helena Wagiah. 30. Jaco mina Sara, d. van Christiaan Goossen en Sara Jaco mina Koekkoek. 30. Freddy, z. van Franciscus Pru- dentius Maria de Winne en Joukje Plantema. Overleden. 2. Ina Louisa Adriana van Houdt, 10 j., d. van Aloysius van Houdt en Josina Adriana van Doeselaar. 8. Jacobus Bakker, 4 weken, z. van Pie ter Bakker en Janneke Geensen. 19. Pieternella Su sanna Verberkmoes, 80 j„ wed. van Frangois Goos sen. 27. Isedoor de Bruijn, 66 j., echtg. van Maria van Leemput. 29. Petrus Augustinus de Klerk (van Westdorpe), 51 j., echtg. van Elisa Maria Catharina van Kruyssen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 29 Juli 1954, ter secretarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 4 Augustus 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. VUILNISOPHAALHDIENST. Burgemeester en wethouders maken bekend dat de volgende week in verband met de feesten het huis vuil in plaats van op Donderdag en Vrijdag zal worden opgehaald op Woensdag 11 Augustus a.s Axel, 3 Augustus 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT. De burgemeester van Axel brengt ter openbare kennis a. dat aan alle keuringsplichtigen, die tijdens de zitting 1953-—1954 (keuring lichting 1955) ter keuring moesten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden b. dat de in 1935 geboren mannelijke personen, die in het bevolkingsregister dezer gemeente zijn op genomen of daarin hadden behoren te zijn opge nomen en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 Januari 1955 ter gemeente-secretarie moeten aanmelden. Axel, 2 Augustus 1954. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. haar wang tegen die sjaal. Maar plotseling schoot Selene uit, griste met één ruk de sjaal van de schouders van Anny Pogany. „Wat gilde ze als moest ze iemand bescheeu- wen, die aan de overzijde van een snelle rivier stond. „Wat! Hoe kom jij aan die sjaal 7 John Lester, die sjaal Rooie bessen flamingo's kijk hier onder het vuil. Hoe kom je aan die sjaal 7 Zeg Zeg op Anny Pogany Alle rivieren der wereld waren gestremd. De rivie ren van het bloed. Zo voelde Orchis zich op die kreet van „Anny Pogany". Niet om die kreet, maar om het gezicht van Selene, toen ze dat vuile stuk sjaal bekeek. Arme oude kraai. Toen begon ze te krassen tegen Selene, te krassen. Met zijn beiden stonden ze in het midden van een kring van omstanders. Gekras en nog eens gekras van Ann,, en de rechter die naast Selene doodstil stond toe te kijken en de doodstille verbaasde blik van Martin. „Martin, lieverd, geef me je hand ik och Martin, knoop je boordje toch eens dicht, jongen, Martin zeg Martin de kraai en de Lichten praten over mij zeg of zijn het enkel mijn oren, die za gonzen 7" Heel stil was Selene, toen zij zich omkeerde. Alleen de rechter en Martin aan Orchis' zijde, verstonden echt, wat ze zei. „Weet je nog de dag, dat ik je het huis liet zien, Joan 7 Het was jouw kamer, die ik toen niet open sloot. Die kamer op het Zuiden, waarin de zonne schijn wacht." WA

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2