Mannequin r~ Geef n BOEK? Fa J C Vink Axel UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. KOEWACHT ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR DE RADIO. Zaterdagavond kwam in de „Artistieke Staalkaart" het 14-daags radio-programma van de Vara op cul tureel terrein Zeeuwsch-Vlaanderen onder het zoek licht. Een tweedaagse tournee door ons gewest hadden de radio-mensen gemaakt en een aantal opnamen hiervan kwamen door de aether. Ook Axel werd daarbij niet vergeten en burge meester van Oeveren vestigde de aandacht op het Poolse Monument, terwijl de heer A. P. Esselbrugge uitwijdde over de Axelse Boerenkamer en haar bij zonderheden. BRADERIE IN DE WESTSTRAAT. De Weststraat maakt zich op de komende feeste lijkheden op grootscheepse wijze te gaan vieren. Niet alleen wordt aan de versiering van de straat de nodige aandacht besteedt, maar ook zal een Bra derie worden georganiseerd door de neringdoenden uit deze straat. Zoals ook uit een desbetreffende gemeentepubli catie elders in dit nummer blijkt werd van de ge meente vergunning verkregen voor het afsluiten van het straatgedeelte vanaf bet café van de heer Groot- haert tot aan het winkelpand van de heer Bouvain en dit deel zal in een feestmarkt worden herschapen met tal van bijzondere attractie s en muziek. Stellig zal ook dit initiatief belangrijk bij kunnen dragen tot de feestelijke stemming in onze gemeente in de volgende week. HET FEESTPROGRAMMA GEREED. Het feestprogramma dat door de firma Vink in samenwerking met het feestcomité werd uitgegeven ter gelegenheid van de viering van het tweede lusy trum van onze bevrijding kwam thans van de pers en is tegen de minimale prijs van 25 cent voor het publiek verkrijgbaar bij de boekhandel Fa. J. C. Vink, terwijl meerderen zich beschikbaar stelden om de ver koop in alle Axelse buurten op zich te nemen. Het geheel is een omvangrijk boekwerk geworden van niet minder dan 52 pagina's welke het volledige programma tot in alle details omvatten, met route s van de optocht en défilé, programma's van de te geven concerten, demonstraties, vuurwerk enz. Voor ieder Axelaar en bezoeker tijdens de feest dagen een onmisbare handleiding. OEFENING NATIONALE RESERVE. Dinsdag heeft.de Nationale Reserve uit Axel met de oefenklasse uit Philippine een veldoefening ge houden in de omgeving van de Sassing en Smitschorre. De opdracht luidde in of bij de Dekkerspolder gedaalde parachutisten, die moeten trachten op te rukken naar Axel, te verhinderen hun doel te be reiken. De oefening begon om plm. half acht met het af schieten van een witte lichtkogel. Uit verschillende waarnemingen bleek alras dat de parachutisten (Philippine) langzaam vooruitschoven in de richting van de duiker in de Buthdijk, waar ze op een vooruitgeschoven post van de verdediging (Axel) stuitten. Tegelijkertijd ontstond een vuurge vecht bij de noordelijk van de duiker gelegen brug. Op beide plaatsen moesten de para's zich na een kort en hevig treffen terugtrekken. Uit nadre verkennersrapporten bleek daarna dat liet vermoeden dat hier een afleidingsmanoeuvre was toegepast, juist was, zodat met een omtrekkings- manoeuvre rekening moest worden gehouden. De verdediging had hiermee al reeds gerekend en toen later bleek dat de parachutisten1 zich con centreerden aan de Lage weg in de buurt van de Anna-hoeve werden de beschikbare eenheden zoveel 60) „John, je wilt toch niet zeggen schat dat dat ik mijn verstand kwijt ben." „Dat dit zo zou zijn is hard om te zeggen, Selene, Maar waarachtig, zoals je je de afgelopen weken gedragen hebt, is het moeilijk aan te nemen dat je helemaal normaal bent I" „Maar John, schat „Net alsof ik niet doodop genoeg ben En nu op dit moment, nu ik net op het punt sta als rech ter een belangrijke beslissing te vernemen, breng je me weer over mijn zenuwen heen." „Dus jij geeft ook toe, John, dat dit belangrijk is. En als dat voor jou zo is, wat moet dat dan wel mogelijk daarheen gedirigeerd. Op de Anna—hoeve werd een vooruitgeschoven post geplaatst en in de buurt een mitrailleursnest ge ïnstalleerd. Men was hier nawelijks mee gereed of om de Anna-hoeve ontstond een hevige strijd, welke met afwisselend succes werd gevoerd. De met kracht vooruitstotende para's vochten hier verwoed en wisten de verdediging te verjagen. Door dit aanvankelijk succes aangemoedigd trachtte de vijand door te stoten naar Axel en trok door een doorwaadbare plaats van de leiding en een sloot om zich vervolgens te verspreiden over het aldaar gelegen weiland. De verdediging had enige honderden meters verder evenwel reeds een hinderlaag opgebouwd, waarbij van de natuurlijke hoedanigheden van het terrein een gunstig profijt werd gemaakt. De snel doorstotende parachutisten geraakten hier in een hevig gevecht gewikkeld, doch de verdediging wist stand te houden en slaagde er in de vijand te overmeesteren. Het was reeds na 10 uur toen een rode lichtkogel een einde maakte aan deze mooie en leerzame oefening. JAARVERGADERING HARMONIE „CONCORDIA"» Dat de vacantietijd zich ten enenmale niet leent voor het beleggen van vergaderingen bewees Dins dagavond de onder leiding van de heer A. C. Aude- naerdt in het café „De Witte Leeuw" belegde jaar lijkse algemene vergadering, die door verschillende omstandigheden naar dit wel zeer ongelegen tijdstip verschov en en door slechte opkomst gekenmerkt was. Het jaarverslag van den heer H. van den Berge verbloemde niet in zijn uitgebreidheid in ongekun stelde en kernachtige bewoordingen uitdrukking te geven van de kritieke toestand waarin de vereniging zich momenteel bevindt. Het aantal werkende leden is geslonken tot 20 en door het zeer onbevredigende repetitiebezoek is het muzikale peil sterk gedaald, zodat van deelname aan de jaarlijkse concoursen dit en eerstvolgende jaren geen sprake kon en kan zijn. Enkele uitslagen van de beide voorgaande concoursen werden gememoreerd en gaven een weerspiegeling van het „dieptepunt" waarop de Vereniging zich nu bevindt. Aan het dalende cijfer van het aantal honoraire leden dat niet ten volle 300 bedraagt zal het be stuur mede haar aandacht dienen te besteden, mede met het oog op de meer dan schriele gemeentelijke subsidie, die lager is dan in de allerkleinste dorpen in onze streek en allerwege elders in Zeeland. De hoop is thans gevestigd op het gemeentebe stuur dat deze wel zeer nijpende en urgente aan gelegenheid belooft heeft bij de eerstvolgende begro- ting te zullen bekijken. De precaire financiële en morele toestand laat ten enenmale niet toe dat Axel s harmonie in navolging van vrijwel alle korpsen in onze streek over zou kunnen gaan tot vernieuwing van het instrumentarium. Met een onderhand weer 35-jarige staat van dienst is het klankgehalte van het in die tijd slechts zeer partieel vernieuwde materiaal bedroevend geworden. Dit was het troosteloze beeld dat de volijverige secre taris schetste van de ernstige toestand van de nu bijna 70-jarige oudste Axelse muziekvereniging. Gélukkig was er één lichtpunt waarmede zijn verslag dan ook eindigde, n.l. dat onder leiding van de heer Adr. van Meurs Pz. thans een leerlingencursus in het leven is geroepen die reeds zichtbare resultaten afwerpt en voor de naaste toekomst een belofte inhoudt. De hoop van het bestuur is dan ook gevestigd op het ambitievolle werk van de heer van Meurs, die deelneemt aan de dirigentencursus van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn algemeen bekende virtuoze gaven aanvult met de nodige theoretische kennis voor het dirigentschap. Binnen afzienbare tijd hoopt ook „Concordia" alzo uit de tegenwoordige impasse te komen. Medegedeeld werd naar aanleiding van dit nog, dat reeds op de eerstvolgende jaarlijkse uitvoering de heer van Meurs met zijn leerlingen-ensemble een voor mij zijn „Hoe bedoel je dat Dit betekent voor jou toch niets anders dan dat een vrouw onschuldig wordt verklaard en in vrijheid gesteld of veroordeeld wordt als schuldig Wat kan het anders voor jou be tekenen „Ik ik weet niet John alleen „Precies, je weet het alleen maar niet. Werkelijk kind, wa tis er toch met je gaande „Ik weet het niet, John. Ik weet het niet, John. Ik ben wat overstuur, misschien enkel och laat me maar begaan Het was hem onmogelijk haar weerstand te bieden. Hij moest haar hier vandaan zien te krijgen, nu het proces voorbij was. Naar de zee. Naar Europa. Was het mogelijk dat Selene werkelijk bezig was terug te vallen in haar zenuwtoestand Ten zeerste voelde de rechter zich gekweld, terwijl hij wachtte tot de rechtbank geroepen werd om de uitspraak van de jury te vernemen. Het enige zintuig dat Anny Pogany werkelijk restte was haar gezichtsvermogen. Het liep haar eigenlijk wonderlijk mee dat ze nog zien kon. De reuk en zelfs de smaak hadden haar sinds lang begeven. En daar haar vingers stijf als stokjes geworden waren en haar armen helemaal bestippeld van kleine gaatjes duurde het soms een heel poosje vóór ze van een voorwerp, dat ze in haar handen had, de vorm of de makelij of de temperatuur kon voelen. Het deed er niet veel toe, want haar strijd om het bestaan was hoofdzakelijk geworden tot een strijd om dat ene ding te bemachtigen, dat ze on middellijk op het oog herkende. Het ding, waar haar og enop loerden, waarvoor ze zich nog versmalden en begonnen te glinsteren. En dat ding, een fles had ze nu in haar handen, terwijl ze zat op een bank in een plantagetje langs het water. Op die bank had ze geslapen. Of liever op verscheidene zulke banken' had ze geslapen, na intermezzo's van gesjor tussen politieagenten in. Er was niet veel van Annie overgebleven. Ver schrikkelijk zag ze er uit, geplukt en schriel als een oude kraai. Bovendien pikken vrouwen als Anny om zich rond als oude kraaien. Tussen afval. Tussen afval in vuilnisbakken en asemmers en tussen' af braak. Anny zelf was een stuk afbraak. Een stuk af braak aan de zelfkant des levens. Daar zat ze, Anny, eerste proeve zal leveren van de vorderingen die werden gemaakt. Alzo eindigde dit jaarverslag nog met een optimistisch geluid en werd het na ampele bespreking goedgekeurd. Het jaarverslag van de heer J. S. J. Wijna was minder somber, alhoewel dit slechts te danken was aan de bovengeschetste toestand. Indien de bezet ting van „Concordia' op een beter en hoger niveau stond zou dit ongetwijfeld op het budget der ver eniging een andere invloed hebben gehad. Thans heeft deze functionaris kans gezien met een bedrag van ruim 1300 de eindjes aan elkaar te knopen. Aangezien b.v. de jaarlijkse uitvoeringen steeds met chronische tekorten eindigen, zal het be stuur naar middelen moeten uitzien de financiële toe stand te verbeteren. Iln afwachting van een ver hoogde gemeentelijke subsidie werden hiervoor reeds maatregelen besproken. Tot leden van de kascommissie voor 1954 werden benoemd de heren A. W .de Jonge en Em. Pieters. Besloten werd ook voor dit jaar weer een aandeel uit te loten, hetwelk gesteld is ten name van wijlen de heer A. van 't Hoff en binnenkort uitbetaalbaar gesteld zal worden. Bij de bestuursverkiezing werd allereerst op voor stel van het bestuur besloten de vacature van de heer J. Blok ,die in 1953 ontslag nam als voorztiter niet meer aan te vullen en het aantal bestuursleden daar er nog een vacature was terug te brengen op zeven. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, waarop de beide aftredende leden A. C. Audenaerdt en A. Th. t Gilde als zodanig werden, herkozen. Binnenkort zal het bestuur uit haar midden een nieuwe voorziter kiezen. Bij de rondvraag volgden nog verschillende be sprekingen van huishoudelijke aard, waarna de wnd.- voorzitter, dankend voor het vlotte verloop en de aangename toon der discussie's deze matig bezochte, maar eensgzinde vergadering sloot. BEVESTIGING EN INTREDE VICARIS S. DEN BLAAUEN. Na in de voormiddagdienst door Ds. P. J. Pennings te zijn bevestigd in h<£ ambt van vicaris bij de Ned. émm ietwat beschonken, met de jeneverfles en las een stuk krant. Een vies, modderig stuk krant, dat iemand anders daar op de bank had laten liggen. Anny, die sluipende oude kraai, die op het punt stond uit het leven weg' te sluipen. Instinctief voelde je dat als je die oude kraai daar zitten zag in een hoekje van een plantsoen, op een hoekje van een bank aan de rand van haar leven, bezig die bedui melde, oude krant te lezen. Het was eigenlijk niet zozeer het gezicht, maar de manier, waarop het hoofd op de schouders was geplant. Minstens een uur zat ze, voortdurend rillend van de koorts, en trok als had ze het koud, het verkleurde ding, dat ze als sjaal gebruikte, vaster om de schouders heen. Zó zat Anny het plaatje in de krant te beturen met het hoofd dat zó op die schouders was geplant. Annie kende die schouders. Dat waren de schou ders van Orchis, die eerts de hare was geweest Een naam stond er niet bij. Die was door een vlek uitgewist. Maar toch, die listige Anny. Alles was afgescheurd op een hoekje druks na „Uitspraak heden verwacht. Paleis van Justitie;... enorme toe loop, ongewone belangstelling gewekt door" Listige Anny. List, die voornamelijk was gewekt en tot een brand was aangewakkerd door teugen uit de fles. Een vuur intussen, dat weldra zou doven en haar als een zwarte krater na een vreudevuur zou achterlaten. Daar sloop ze, de listige oude kraai. De schou ders waren haar lief. Paleis van Justitie. Het was moeilijk om agenten te bewegen haar te antwoorden als ze bleef stilstaan om het hun te vragen. Beter was het te wachten tot een vriendelijke dame, in de pauze haar de weg wees en soms wat geld in haar Hervormde Gemeente hier ter plaatse, preekte de eerwaarde heer S. den Blaauen Zondag in de na middagdienst zijne intrede en wel naar aanleidinj van Johannes 10l 11 „Ik ben de goede Herder de goede Herder stelt zijn leven voor de schapen, GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Boekhouden van Nederl. Associatie van Praktijk-examens slaagden dezer dagen de heren J. de Ruijter, D. Schieman J. Wisse, allen te Axel. Aan de Technische School te Rotterdam slaagde Vrijdag voor het examen steirkstroom-hulpmonteur onze stadgenoot de heer B. Steenaert. AUTOMOBILISTEN, LET OP PARKEERREM. EVe landbouwer de M„ woonachtig onder de meente Zaamslag had zijn fonkelnieuwe Chevrolet gedurende de markturen Zaterdag geparkeerd nabij de R.K. Kerk aan de Walstraat. Zoals later bleek verzuimde hij daarbij de parkeer- rem van zijn wagen aan te zetten, met het gevolg dat op een onzalig ogenblik deze in beweging kwam en achteruit rijdend in botsin geri tot stilstand kwam tegen de voorgevel van de heer de W. aldaar. De muur werd licht beschadigd en hetzelfde gold voor de gloednieuwe Chevrolet, welks eigenaar boven dien nog als onwelkome verrassing van de actieve Rijkspolitie hier ter stede nog een „bonnetje opliep. Voor de onachtzame automobilist alzo een dub bele waarschuwing voortaan oplettendheid in acht te nemen. „ASAF" ANDERMAAL VOOR DE MICROFOON In het programma van Woensdagavond zal onze Chr. Gemengde Zangvereniging „Asaf" zich onder leiding van haar dirigent, de heer P. C. Brakman van 6.45 tot 7 uur doen horen in een' reeks van gewijde gezangen en psalmliederen, vor een deel werkingen van de koorleider zelf. MIDDENSTANDSEXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS. V^oor het Maandag te Terneuzen gehouden 20c Middenstandsexamen Algemene kennis 'slaagden o, de volgende candidaten Ja. Ma. van Aerde, Sluiskil L. A. Antheunis, HulstC. H. van Antwerpen, Zaamslag Joh. A, Borm, Vogelwaarde L. Burm, Nieuw-Namen Se, van Cadsand, AxelJo. Aa. Casteleijn, Terneuzen F- D. van Daele, St. Jansteen G. C. N. de Deckere Nieuw-Namen El. M. Dieleman, Zaamslag Ja. Ea Dieleman, Axel; Wa. Ma. Esbeukman, Axel ;E. P. J. Gelderland, Sas van Gent J. A. Goethals, Sas van Gent Re. Aa. Goethals, Sluiskil L. van Goet- hem, St. Jansteen Ma. Ja. Ju. Goossens, Sas van Gent D. Gras, Sas van Gerit H. Harms, Terneu zen J. W. Haselager, Koewacht Ji. He. Ra. Kalle, Westdorpe Ma. Se. Kalle, Westdorpe F. van Kampen, Axel; R. A. M. Kavelaars, Terneuzen N. de Keizer, Axel C. Th. van Kouteren, Ter neuzen mevr. J. E. Kramer-Riemens, Terneuzen A. M. van Laere, Walsoorden L. L. Lambert, Vogel waarde W. Lansu, Clinge F. J. Lippens, Axel A. J. Maes, Hulst E. Maesschalck, Sas van Gent J. Martens, VERKEERSONGEVAL. Vorige week Woensdagmiddag had op de ver keersweg Koewacht—St. Jansteen—Hulst een onge val plaats waarbij de 81-jarige D. de B. het slacht offer werd. Ter hoogte van de garage Visser werd de heer de B. aangebeden door een leswagen van de garage Kerckhaert uit Hulst. Het slachtoffer liep hierbij een hersenschudding op en een beenbreuk Na toediening van de eerste geneeskundige ver zorging werd hij onverwijld per ziekenwagen naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. De chauffeur van de leswagen schijnt hierin geen schuld te treffen klawige hand liet glijden. Paleis van Justitie Hó, daar had je die gezichten weer Orchis kende er thans een hele boel van aanzien en bij name Oh, oh, niet meer zo dringen. Och, dat is ver schrikkelijk 1 Al die agenten, die daar staan te du wen en te slaan met gun stokken. Pas toch op, daar Die vrouw heeft een baby op haar arm. Schei toch ulit 1 Ja, dara waren ze weer, al die gezichten. Het ge zicht van de stenograaf met het rode haar, die het hele proces door met zijn linkerhand had zitten schrijven en al de reporters met hun krabbelvingers en de deurwaarder, die de namen uitgalmde. Mevrouw Emanie Snuggs. Juffrouw Toto Stroheim. En daar was Toto zelf, met het gezicht als een masker met twee gleufjes er in als ogen. En Cyd in een gargonne- achtige, zijden blouse. Hé, iedereen was er opeens. Max Innesbrook in hoogst eigen persoon, zich wat koelte toewuivend met zijn panama. Waar was Mbhtin? Goed zo, daar waren de vuurbakens weer, maar waar bleef Martin Weer was ze een plekje schimmel, dat plakte aan de punt van haar stoel. Straks, zoals altijd gedurende die hele eeuwigheid kwam de «echter weer binnen, als een berg en de berg verrees voor de zee eri de zee verrees voor de berg. En de berg keek naar de zee. Meer af en aan ge loop van stenografen en boden en de rechter, die strookjes papier las en de stenografen die op hun tenen op en neer gingen en gefluister tussen! Deneen en de reporters en de officier van Justitie, wiens ge zicht thans geheel gesloten was, als was zijn mond een grendel voor zijn gezicht.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2