Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL AUTOBOTSING. FEUILLETON. door FANNY HURST. KOEWACHT OVERSLAG TERNEUZEN. DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTSSCHOOL. t SPORTNIEUWS Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, op uitnodiging van Koming Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken het komende weekeinde doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland. De vier prinses sen zullen eveneens meegaan en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de dochters van het Deense koningspaar. Koningin Juliana zal met twee van haar dochters per trein reizen. Prins Bernhard zal zich met twee prinsessen per vliegtuig naar Denemarken begeven. Het kasteel Graasten is het Deense koninklijke zomer verblijf aan de Flensborgfjord en ligt in een mooie omgeving.. Een landbouwer te Bakkum heeft Dinsdag op zijn boerderij „Zeeveld" nabij een kindervacantiekolonie een gave land mijn ontdekt. Hij waarschuwde dadelijk de mijnopruimingsdienst die een onderzoek in stelde. Men von d toen op het land nog 46 landmijnen, die zich op slechts enkele meters van de weg bevonden. Men heeft de ge vaarlijke wapens onschadelijk gemaakt en verwijderd. Dinsdagnacht heeft een grote brand gewoed in de N.V. Bensdorp Cacao- en Chocoladefabrieken te Bussum. Doordat het personeel Maandag met vacantie gegaan is werden enige reparaties verricht en bij het lassen is vermoedelijk een vonk in het licht ontvlambare cacaopoeder terecht gekomen. Doordat ook olierijke pinda"s en hazelnoten door het vuur werden aangetast ontstond een verstikkende rookontwikkeling welke het blussingswerk zeer bemoeilijkte en de brandweer had de gehele nacht nodig om' de brand te blussen. Ernstige schade is toe gebracht aan machines, terwijl een grote voorraad cacaoboter en chocolade waarde loos is geworden door water- en rookschade. Het bedrijf zal na de vacantie normaal kun nen functionneren. T Donderdagmiddag kwam de heer J. K. E. uit Axel met zijn auto in botsing met een auto bestuurd door mevr. de K. uit Zaamslag, op de hoek van de Tram straat en de Axelsestraat te Terneuzen. Mevr. de K., die in de Axelsestraat stadwaarts reed, wijzigde bij de Tramstraat gekomen van rich ting om deze straat in te rijden. Juist op dat moment was echter de auto van de heer E., die in de richting Driewegen reed, dit kruis punt tot op slechts een tiental meter genaderd en een botsing was onvermijdelijk. Door scharp naar rechts uit te wijken trachtte de heer E. nog een aanrijding te voorkomen, maar zijn auto kwam klem tegen de trottoirband, waarna zijn auto door de andere in de zijkant werd gegrepen. De schok was zo hevig, dat de auto van de heer E. kantelde en vrijwel op het midden van de straat terecht kwam. Persoonlijke ongelukken bleven gelukkig uit, doch de beide auto's werden zwaar beschadigd. ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Donderdagvoormiddag moest in de sulfaat-afdeling van de Compagnie Neerlandaise de l Azöte te Sluiskil op tamelijke hoogte een trachter worden gedemon teerd. Op een noodlottig ogenblik kwam dit ruim 70 kg. wegende metalen voorwerp door een of ander defect naar beneden met het gevolg dat het terecht kwam op het hoofd van de 51-jarige werkman P. A. de Kerk wonende aan het Kanaalzicht onder de ge meente Westdorpe. Dr. Hofstee uit Hoek, die als geneeskundige het eerst ter plaatse was, kon slechts de dood door schedelbreuk constateren. Het slachtoffer is gehuwd en vader van een 20-jarige dochter. BENOEMD. Met ingang van 1 September a.s. is onze ex- stadgenoot de heer J. A. de Visser benoemd tot ondewijzer aan de Chr. Lagere Prinses Ireneschool te Goes. Hij was als tijdelijke leerkracht werkzaam aan deze school. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S. In aanwezigheid van wethouder de Putter vond Woensdag in de Openbare School de uitreiking van de verkeersdiploma's plaats. Drie leerlingen verkregen het insigne en de overigen het diploma. De gelukkigen waren Openbare School. Vera Briquet, Riny Buysse, Adri- ana Dieleman, Anna van Esbroek, Pieter de Feijter, Jacobus Gans, Reinier Gerijits, Th. Gerrits, Andries Koekkoek, Jozias Kolijn, Cornelia de Kraker, Adriaan Meijer, Helena Penne, Frans Provoost, Adriaan de Ridder, Johanna Slabbekoorn, Andries de Smet, Anna Vercouteren en Willy Verlinde. GESLAAGD. Zaterdag slaagde in Den Haag voor de akte M.A. (he geven van Middelbaar onderwijs in het hand en rechtlijnig tekenen) onze oud-stadgenoot de heer J. J. Bareman. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Augustus 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (be vestiging Vicaris den Blauen en bed. H. Doop), 2.30 uur Vicaris den Blauen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. Wiskerke. Geref Kerk (Pironstraat) 9.30 uur en 3 uur Ds. C. Houtman, uit Zwolle. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1)., 6 30 uur de heer J. van Leeuwen, van 's-Gravenhage. 59) „Here, al heb ik er nu ellef teges me en al wil ik net as jullie graag naar huis, naar mijrj vrouw, naar mijn zaak, toch zal zon wijffie met zo'n paar blauwe ogies en met van die lekkere, verlegen ma niertjes voo r de jury me daar niet toe krijgen. Eenl moord is een moord, here .En of het nou een man is of een vrouw, dat is het zellefd)?. In ons land kan een vrouw zo maar voor niks een moord begaan. Het enige wat je te doen heb is dat je enkel een scherm zet om d'r lui bene „Toe maar, toe maar. Weer dat chapiter. Zo zeker als mijn naam Duvonnie is heeft die vrouw die door draaier niet vermoord. H ij is in de dolk gevallen." „Ja, natuurlijk. Kom Bakker, ik had gedacht dat je mensenken^s je dat wel zou hebben verteld. Toen dat kleintje daar in de bank stond en zo eenvoudig als een kind ons haar geschiedenis vertelde, zonder enig effectbejag of dramatisch gedoe, wat voor ver dere bewijzen van haar onschuld kon je dan nog verlangen, dan wat je met je eigen ogen zag, toen ze voor ons stond. Een eenvoudig, keurig, bang Een onschuldig kind." -Is we daar weer mee opnieuw beginnen ian, Bakker, je bent niet beter dan de .as. Toen ik negen-en-veertig uur geleden .ar toe kwam, had ik geen dubbeltje gegeven jT de kans van die vrouw. Ik was er nog zo zeker nie tvan 1 Al die eenvoud, daardoor zal ik mij niet laten verlakken, dacht ik zo. Ik was bij mezelf van het ideeschuldig. En zeven andere BENOEMD. De heer A. Geerards te Koewacht werd benoemd als ontvanger-griffier van de Riedenpolder en Wilde- landen. De heer A. de Blieck diende zijn ontslag in in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. JUBILEUMSCHIETING. Ter gelegenheid van het 60-jarig schuttersjubileum van de heer Leopold van Molle werd een jubileum- schieting gehouden te Overslag, waaraan door 97 schutters ewrd deelgenomen. Bij deze schieting werd voor ongeveer 100 gratis geschonken voor het af schieten van speciale jubileumvogels. Het is voor de sympathieke „Pol" zoals hij in de voksmond wordt genoemd een aangename en onvergetelijke dag ge- weenst, die na de schieting besloten werd met een gezelige avond in het clublokaal St. Sebastiaan. DODELIJK ONGEVAL. Op de wijk Walderdonck (Wbchtebeke) had een dodelijk ongeval plaats, waarbij een vrouw uit Zaffe- laere het slachtoffer werd. Komende uit de richting Zelzaete begaf zij zich naar Wachtebeke waarbij zij werd aangereden door een bromfie>j. De aanrijding kwam zo hevig aan dat de vrouw na korte tijd over leed. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. Woensdagmiddag vond in aanwezigheid van be stuur en directeur de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagden op de Terneuzense Ambachtsschool. De voorzitter, de heer J. F. de Klerk, toonde zich verheugd over het grote percentage geslaagden (94%) en reikte de diploma's uit. Bovendien kon hij aan de drie beste leerlingen een prijsje uitreiken voor hun buitengewone prestatie's. Hiervoor kwamen in aanmerking A. F. Dom te Axel, G. de Jager te Terneuzen en G. van Geffen te Zaamslag. Ook de wnd. burgemeester van Terneuzen, wet houder D. Vos, complimenteerde schoolbestuur, di recteur en leraren met het succes van hun onderwijs en ook de leerlingen met de door hen behaalde resul taten. Een geetuigschrift ontvingen TimmerenF. Dieleman, J. van Espen, K. P. de Koeijer, L. C. de Putter en F. J. Wolfert, allen te Axel A. P. van Zeele te Biervliet L. de Blaey, Th. M. Meertens, K. de Putter en A. C. Vermeulen, allen te Hoek W. E. Haers te Philippine W. B. Hamerlinck en H. Lootjes, beiden' te Sas van Gent G. A. Christiaansen, L. J. M. Cornelis, M. C. van Driel, A. J. van Es, C. K. Hamelink, J. Hamelink, P. J. de Jonge, J. H. C. Lammens, A. Oppeneer en J. A. Rouw, allen te Terneuzen M. M. van den Branden en B. P. A. Vervaet, beiden te Westdorpe G. van Geffen te Zaamslag. Bankwerken 2a,li A. F. Dom, J. Donze, W. de Keizer en J. Koster, allen te Axel A. Beaufort en J. L. Bolleman, beiden te Hoek J. N. Begijn te Philippine J. A. Kox te Sas van GentJ. H. D. Dietrich, J. J. de Bruijn, R. F. R. Lafort, A. J. Liebers en P. C. de Waal, allen te Sluiskil P. J. 't Gilde en J. F. van Hecke, beiden te Terneuzen R. J. C. Kaijser en J. F. de Meijer, beiden te Zaamslag. Bankwerken 2b s Jac. Koster, M. J. Lindhout en M. Stuip, allen te Axel E. P. Pilaet, K. W. Pladdet en W. A. Vervaet, allen te BiervlietG. G. Meer tens en M. C. de Pooter, beiden te Hóek P. G. A. de Rijk te Hengstdijk E. C. Pieters te Philippine J. J. Lippens en M. A. Wolfert, beiden te Sluiskil I *»er 'c* heren van deze- vergadering stonden op hetzelfde standpunt. Maar toen we de zaak zo es uitgeplozen hebben, zijn we tot een ander inzicht geraakt. Dat kleine vrouwtje heeft te veel bewijzen in haar voor deel. Dat kleine vrouwtje heeft die kerel niet ver moord." „Daar hei je het weer. Dat kleine vrouwtje. Zou het ooit wezen dat kleine mannetje Als dat kleine vrouwtje een man was in plaats van een „Helemaal vergeten dat je praat as de krant van Innesbrook, Bakker."' Klop, klop. „Niet zo haastig gebakerd, heren," zei mijnheer de Malle en strekte zijn lange, magere wijs vinger uit. „Als je het mij vraagt, geloof ik dat die jonge vent, die zowat eergisteren in de getuigenbank stond, ■het bij het juiste eind had, alleen ze hebben hem de mond gesnoerd. Maar die vent zei iets heel waars. Hij zei, deze zaak heeft kans uit te lopenf op een verderfelijk voorbeeld, hoe men een vrouw er in kan laten lopen. De hysterie der massa kan te ver gaan. Deze jury hier is bang om Orchis Sargossa niet te veroordelen. Nu, God weet, dat ik niet bang ben. En dat wil ik voor de hele wereld weten. En ik tart iedereen hier aanwezig, van zulk een angst te doen blijken „Nee, nee, nee „U moet wel bedenken, mijnheer Bakker, dat de condities, waaronder deze jury werkt, zeer ongewoon zijn. Mogelijk beseft U dat niet ten volle, maar net zowat dezelfde dag, dat deze zaak aan het rollen kwam, begonnen de kranten een campagnl, waarmee ze een algemene beroering hebben verwekt, dat de vrouwen in dit land ongestraft een moord konden begaan. De zaak Scott en nog andere lagen bij het volk nog vers in het geheugen. Laten we uit reactie niet te ver in omgekeerde richting doorzwaaien, mijn- G. D. E. de Jager en J. C. Verstraeten, beiden te Terneuzen P. A. Hamelink, J. H. de Putter en G. P. Serrarens, allen te Zaamslag P. L. Dierickx te IJzendijke. 0 Electrotechniek. A. van Alten, P. N. van Doorn, J. J. van Langevelde, H. van Luijk, A. K. R. van Tatenhove, A. A. Vinke en J. Wolfert, allen te Axel J. I. de Reu te BiervlietR. P. van Mieghem te Kloosterzande J. A. N. van Hurck en G. L. M. Segers, beiden te Philippine C. F. Donze en W. O. de Wit, beiden te Sas van GentA. Deurloo, J. J. Deurloo en P. M. Kolijn, allen te SluiskilJ. M. van Doeselaar, A. A. van Houcke, C. de Regt, J. Schrier, J. A. Wieles en E. R. IJsebaert, allen te Terneuzen R. C. L. de Gijsel te Westdorpe J. van Doorn te Zaamslag. Kopklas automonteurs t C. P. Esselbrugge, J. G. Koekkoek, M. Oppeneer en K. G. Siecker, allen te Axl F. M. Vervaet te Biervliet E. O. van de Moere te Bouchaute (B.) J. A. de Bakker te Groe nendijk B. H. van Hulle en L. A. Segers, beiden te Philippine A. C. Obrie te Sas van Gent C. de Feijter te St .Jansteen F. S. de Blaey te Terneuzen W. de la Ruelle te Westdorpe A. W. de Kraker te IJzendijke J. F. de Feijter en C. van de Voorde, beiden te Zaamslag. Schilderen W. P. van Tienen te Clinge C. J. Kallemein te HoekA. Koole en J. Wisse, beiden Bevorderd werden te Terneuzen. Timmeren C. J. Lensen, W. K. Marijs en C. M. Roose, allen te Axel I. J. de Meijer te Biervliet A. Buijze te Hoek J. P. de Kraker en A. P. Lippens, beiden te Sas van GentC. S. de Bree, F. J. de Bruijne, W. J. Helmendach, S. P. van der Hooft, M. J. Jansen, J. de Jonge en F. V. Lammens, allen te Terneuzen C. P. Herrebout te Zaamslag. Bankwerken IA P. J. Breepoel, J. Florussen en W. A. de Groote, allen te Axel R. A. Geluk te Biervliet L. M. de Blaey, A. Deij, W. J. van Drongelen, W. Jansen en D. C. Koster, allen te Hoek J. H. Duister en W. A. C. Kamoen, beiden te Sas vaa GentH. J. Bouchaut, W. R. de Bruijn, F. E. Fermont en J. P. Klaassen, allen te Sluiskil W. P. van Doeselaar, D. C. Guequierre, A. C. Ha- meling, P. den Hartigh, A. L. Hubregtse, J. Jansen, J. P. Jonkman en J. C. Kayser, allen te Terneuzen F. Dierickx en R. C. Goethals, beiden te Westdorpe. Bankwerken IB: L. Verberkmoes en M. L. Wie- land, beiden te Axel C. de Krijger, R. A. Martens en I. C. Naeije, allen te Biervliet J. Leijs, A. de Putter, D. P. de Putter en K. G. Tollenaar, allen te Hoek H. G. Neijt, A. C. Roegiest en RR. Verstraete, allen te Sas van Gent W. P. Mareman, J. C. Oost- dijk en B. P. de Ridder, allen te Sluiskil D. J. Kroes, J. Scheele, C. M. Sol, C. J. N. van Tiel en P. Versluijs, allen te Terneuzen W. A. Pieters te IJzendijkeJ. A. B. Tollenaar te Zaamslag. Electrotechniek: M. C. van Alten, E. R. Coert, C. A. Faas, E. Folkersma en P. Hanse, allen te Axel J. J. de Leux te Sas van GentM. D. de Jonge te Sluiskil J. Bakker, C. J. van den Broek, K. J. Dees, M. de Doeder, H. E. Ch. van den Hemel, E. E. Lauret, W. van Rumste en J. van der Werf, allen te Terneuzen. SchilderenG. M. de Caluwé te Koewacht J. Duste te Oostburg A. Bruijns te Sluiskil W. J. J. van Doorn te Terneuzen T. G. de Witte te West dorpe. -> Duivensport. WEDVLUCHTEN OP CHIMAY. De Duivenmaatschappij „De Verwachting" hield wedvluchten op Chimay voor oude en jonge duiven. Snelheid eerste oude duif 1280,3 metensnelheid eerste jange duif 1257,2 meter. heer Bakker. Zoals die jonge man zei, een jury kon ook wel eens bang zijn Orchis Sargossa niet te ver oordelen, of ze schuldig is, ja of nee." „Niet dat ik nou beweren wil, dat voor dat stand punt ook niet wat te zeggen; valt. Ik zou niet de enige willen zijn, heren, die bang was „Precies, mijnheer Bakker. En net zo zeker als ik woordvoerder van deze jury ben, zullen we als lafaards worden aangemerkt als we dit meisje ver oordelen. We hebben een mensenleven in onze han den op een golf van vooroordeel, was het zo niet, dat die jonge man het uitdrukte, die enige van die artikels geschreven heeft, toen hij gisteren in de ge tuigenbank stond Op een golf van doordraverij der publieke opinie, die te ver is gegaan „Nou, ik wil nou niet precies zeggen „Natuurlijk wilt U dat niet, mijnheer Bakker,'*, viel mijnheer Duvonnie luide in, die bliksemsvlug was en die dit gebruikte om voorbarige tegenkanting van de jury de kop in te drukken. „Allicht niet. Indien U, na alle bewijzen, die hier ter tafel zijn gebracht, nog één tegen elf blijft vol houden dat dit meisje schuldig is, dan kunt U er gerust op zijn dat U slachtoffer bent van de hysterie der massa. Het is een heel ding, wat ik daar zeg, maar het zegt precies, waar het op staat. U ver oordeelt een mensenziel tot ondergang, enkel en alleen omdat de hysterie der massa in U een gemakkelijke prooi gevonden heeft. Z- is het, hysterie der massa en niets anders;, foei." „Ik .„Heren juryleden, neemt gij er vrede mee, toe te zien dat dit lid onzer jury ons brandmerkt tot een troep hysterici? Tot een jury, die het niet aan durft thans een vrouw niet te veroordelen Zullen we het no glanger dulden dat hij deze jury opge sloten houdt, als elf van de twaalf mannen in deze Uitslag oude duiven: 1. en 10. E. Misseghers 2. en 8. J. de Visser 3. J. Heijnsdijk 4. M. Die leman 5. en 9. W. Herman 6. R. van Wiemeersch 7. D. Dieleman, allen te Axel. Uitslag jonge duiven 1. en 8. D. Dieleman 2. P. Ortelee 3. en 5. A. de Kort4. F. Michiels 6. J. Giele7. A. Peersman 9. W. Broekhoven 10. J. Vasseur, allen te Axel. Wielrennen. MAURICE VAN KERCKHOVE NAAR DE ONAFHANKELIJKEN. De Overslagse renner Maurice van Kerckhove is na zijn terugkeer uit de Ronde van Oostenrijk voor amatefurs overgegaan naar de catgdrie der onaf- hankelijken. De dag na zijn thuiskomst reed hij zijn laatste amateurskoers in eigen gemeente, waarbij hij als 4e eindigde in de sprint met zeven medevluchters. Reeds de volgende dag nam hij deel aan een koers voor onafhankelijken over 175 km. waarin hij als 5e eindigde. In het kampioenschap van Limburg be haalde hij de 9e prijs in een mooie solovlucht, waarbij hij he thele peleton achter zich liet. Het schijnt dat Van Kerckhove een goede vorm te pakken heeft en het is te hopen, dat hij zich bij de beroepsrenners eveneens bijzonder zal klasseren'. Maurice heeft het plan het volgend seizoen de grote sprong naar het professionalisme te wagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zakdoek, Julianastraat 65 een blauw-grijs baby-schoentje, Rijkspolitiekazerne een kinderjasje, Crijnssenstraat 40 een wit kinderschoentje, Wal- straat 20 een portemonnaie met inhoud, De Ruyter- straat 25. kamer het samen er over eens zijn dat Orchis Sar gossa onschuldig is aan moord, als de haar door de rechtbank ten laste gelegde." Het was schandelijk. Selene wist dat best, maar huilde omdat de rechter bars en kortaf tegen haar was. De hitte golfde de antichambre van de rechter binnen. De rechter had zijn toga aan een spijker hangen tegen de deur en liep in een alpaca pak door de kamer heen te ijsberen, terwijl hij zijn voor hoofd afbette. Iemand, een stenograaf of de een of andere gerechtsdienaar, maakte voortdurend gorgel geluiden door aan het zwikje van de waterkoeler te draaien, die tussen de ramen stond. Twee elec- trische waaiers gonsden. „John Lester, zou je ze niet even een boodschap kunnen sturen om te vragen hoe lang „Om Godswil, Selene, je maakt me gek, als je me dat nog eens vraagt. Ik heb je alles verteld, wat ik er van weet. Het laatste bericht was dat men op het punt stond overeenstemming te bereiken. Ik ben niet van zins nog eens te laten informeren. Nu je er eenmaal op staat hier te blijven, zal je alles net zo gauw weten als ik, als de rechtbank binnen geroepen wordt om de beslissing bij monde van de woordvoerder der jury te vernemen. Dat gaat buiten alle perken. Je moet naar de dokter.'' „Wat denk je, schat, zou de jury „Ik denk helemaal niet. Ik ben ie óp om te denken. Hoe een verstandig mens het in zijn hersens kan halen, om, wanneer hij op een dag als deze kalm thuis kan blijven in koelte en rust, zich toch naar de stad te slepen, gaat werkelijk boven mijn be vatting." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2