Reisimpressie's van 9-daagse „acht-landen" tour. Ziekten bij onze kippen Vóór vrije uren iluusof met vacantie nippers Boekhandel J. C. Vink C. A. Schiltman T wee-landen-trip. Woensdag leverde ons de overtreffende die ons nu niet naar Tirol, doch naar aangrenzende en nabije Liechtensteinse rstendom zou leiden. Onderweg daarheen juist bij het passeren van de Oostenrijkse |liane werden wij door een regenbui pas: voorzover wiij weten de enige in ie negen dagen (een nachtelijk buitje niet igerekend). De weergoden waren ons lijkbaar dan ook al heel gunstig gezind, at Pluvius voelde zich blijkbaar in Liech- ,stein niet thuis en dra klaarde het weer In de hoofdstad Vaduz bleek het bij ze aankomst niet eens te hebben geregend. waren wij dan in de 157 km2 grote iropese „heilstaat", waar niemand naar ;t heet belasting behoeft te betalen. Dit verder ook een staat die geen leger heeft, staatsuitgaven worden bestreden uit de st:egelopbrengst en enkele uit het toeris- .verkeer voortvloeiende emolumenten. Zo :st onze reisleider een bedrag van 10 francs neertellen voor de te verrichten znsfaciliteiten Wijl het juist middag was sloten wij niet naar het op enige honder meters hoogte gelegen vorstelijke slot klimmen, maar verorberden wij in een :hroom, onder het genot van heerlijke ffie de inhoud van onze meegebrachte ichpaketten. Na ons van de verdere bezienswaardig- ien op de hoogte te hebben gesteld, werd besluit genomen nu ook Zwitserland met een bezoek te vereren. Vaduz ligt nabij de grens en zo staken ij de Rijnbrug over. Deze rivier is hier nog embryonale toestand. Het was het stadje :hs, gelegen in het kanton St. Gallen, dat de Zwitserse bodem betraden. En ook treft ons als telkens bij het over- ïrijden van een grens weer een bij- iderheid. Wij zijn getroffen voor de fijne ïoonheid en de uit alles sprekende hoge :nsstandaard van het Zwitserse volk. ir evenals in Liechtenstein liggen de jzen hier sterk aan de hoge kant. De [witserse franc noteert een waarde van [eveer 88 Ned. centen, niet zoveel min- als het dubbele van zijn waarde van voor 10. Toch weerhield dit de souvenir-jagers :t, ook hier specifiek Zwitserse dingen te jpen. Een prachtige wandeling door de lofdstraat en de bezichtiging van het vroeg- iddeleeuwse slot „Werdenburg" vorderden i al onze tijd, die beschikbaar was op. ide patriciërshuizen eveneens uit de mid- leeuwen daterend prijken met treffende :hter,lijke opschriften op Ide pitoreske els. In weerwil van het eigenaardige ilect, waarin deze poëtische ontboeze- lingen van de voormalige bewoners en |enaars dezer woningen zijn ititgedrukt, uden wij de verleiding niet weerstaan ze terlijk over te nemen. Juist om het idioom jn ze ook voor onze lezers te verstaan. Het ene opschrift, dat de breedte van een iele voorgevel in beslag nam, luidde Diz hus ist min und doch nit min Wer vorher da's was ouch nit sin Wer nach mir kumt muor ouch hinus Sag lieber fründ wen ist disz hus Met weinig moeite is dit dunkt mij vertalen. Even treffend klonk het andere el-gedicht, even waardig te overdenken Her, las mich wonen in dein hus lm Ruhe und in Frieden Wan aller strif und alle not darus Ben ich des glückes vol hie niden. Duidelijk spreekt hier de zin uit voor dichterlijke romantiek, die dit volk schijnt ingeboren, maar die in dit fantastisch mooi id niet hoeft te verwonderen. Ook hier deden we weer veel indrukken die ons ondanks een maar kortstondig irblijf zullen bijblijven. Wij verlieten Zwit- rland langs dezelfde weg en vonden in de ite namiddag nog enkele uren verpozing in let Vorarlberger stadje Bludenz, .om des onds weer voldaan in onze houten berg koning, waar demaa ltijd reeds wachtte, ïug te keren. De Donderdag, de dag voor ons vertrek ft het Montafonerdal, werd ieder vrijge- iten in het besteden van zijn tijd voorzover leze niet bestond uit koffers pakken. Maar ok in dit opzicht valt op reis te leren. Men an ook teveel „balast" meesjouwen. De laatste dag werd voor de natuurlief- lebbers nog een even mooie als de voor bande en met een gezellig samenzijn in ons koogst gelegen gloednieuw hoofdverblijf, laarbij een drietal Oostenrijkse gasten met ang, muziek en jodelkunst ons afscheids- eest hielpen opluisteren, kwam alzo een tinde aan ons onvergetelijk verblijf in de 'orarlberger Alpen. De terugreis werd Vrijdagochtends on- iernomen en geschiedde met een geringe 'afwijking in het Zwarte Woud weer langs dezelfde route. Des namiddags hadden wij nog ruimschoots de tijd ons in het reeds ge noemde Zuid-Duitse stadje Gengenbach te verpozen. Ook hier volgde nog een laatste gemeen schappelijke bijeenkomst, welke formeel be doeld was als af scheidsplechtigheid. Dit bleek wel uit de hartelijke woorden, waar mee de nestor van het gezelschap, de ge pensioneerde aardrijkskunde-leraar, de heer v. d. Kreke uit Vlissingen, uit naam van alle deelnemers aan deze mooie en onvergetelijke reis dank bracht, welke woorden tevens uit drukking gaven van de opgewekte team geest onder de deelnemers en overhandigde namens het gehele gezelschap een prachtig fototoestel aan de reisleider, de heer D v. d. Berg, alhier. Bij de bijzondere lof die de reisleiding met zijn staf verwierf, werd ook de 5-jarige levende mascotte van het gezelschap, die al in zoete rust lag, niet vergeten. De heer v. d. Berg was voor dit bewijs van erkentelijkheid hem betoond en voor de hartelijke woorden tot hem en zijn staf gericht, zeer dankbaar en hoopte nog meer malen in eenzelfde geest van vriendschap en begrip reizen te mogen organiseren. De heer v. d. Kreke wien het reizen en trekken als oud-leider van een jeugdbewe ging in het bloed zit, gaf in een slot-pero- ratie nogmaals uiting aan zijn gevoelens en prees het reizen voor eenieder aan als heil zaam middel ter verruiming van de blik en tot verrijking van de kennis in de ruim6te zin van het woord en op alle terrein. Met een reeks van lustige liederen en het Wilhelmus werd deze bijeenkomst gesloten. Van Straatsburg, Metz en ditmaal over Luxemburg (stad) werd des Zaterdags de terugtocht ondernomen. Ook nu werd deze 580 kml. lange en zwaarste etappe van het reistraject door onze chauffeur op voorbeeldige wijze afge legd. In weerwil van hevige en langdurige regenbuien des namiddags in de Ardennen, werd zowel te Sluiskil als te Terneuzen de laatste bus- en bootverjpinding gehaald. Ieder wilde n.l. gaarne vóór de Zondag weer thuis zijn. Ook de 14 Axelse Alpinisten keerden voor de duisternis was ingevallen allen fris en monter terug bij hunne haard steden in het wel wat killere, maar toch altijd boven alles geliefde vaderland. HYGIENE IN DE HOKKEN IS ZEER BELANGRIJK. RAADPLEEG STEEDS EEN DESKUNDIGE De rui kunnen wij beschouwen als een normaal voorkomend verschijnsel. Hij is nodig om de dieren in een nieuw pakje te steken. Meestal duurt dit dit proces onge veer vier nfaanden. Tijden sde rui zal meestal de leg ophou den, dat wil zeggen, in het begin als de veren worden afgeworpen, zullen de dieren in vertraagd tempo doorleggen, doch daar na in het geheel niet meer. Meestal krijgt de vogel hetzelfde verenpak terug. Broeden de hennen laat, dan kan het voorkomen, dat de rui later intreedt in ver sneld tempo, waarbij de dieren in minder dan geen tijd hun veren kwijt raken en bijna „naakt" rondlopen. De liefhebber dient dan extra zorg aan deze hennen te besteden, aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten dat zij kouvatten. Insecten en parasieten. Mijten, vlooien en luizen zijn onze groot ste vijanden. Zij kunn enverschillende ziek ten veroorzaken. Bijvoorbeeld de z.g. „poe- derkam", die eën vorm van schurft is en genezen kan worden door de kam met vase line in te smeren. Dikwijls vindt deze ziekte zijn oorzaak in verkeerde, eenzijdige voeding. Een wel zeer bekende ziekte is de kalk- poten. Deze worden veroorzaakt door de schurftmijt, die zich onder de schubben van het loopbeen ingraaft en daar ontstekingen veroorzaakt. Men kan hier beterschap bren gen door een behandeling met een mengsel van olie en petroleum', waarmede de loop benen en tenen worden ingewreven. Ook carbolineum kan helpen, doch hiermee moet men voorzichtig zijn, aangezien hte de opper huid en de onderhuid doet verkleuren. Ook bloedluizen en vogelmijten zijn grote vijanden, aangezien ze bij de dieren bloed afzuigen. Dikwijls heben de vogels ook last van in gewandswormen. Een kuur met wormcap sules is dikwijls voldoende, om de dieren hiervan te genezen. Van sommige ziekten bespeurt men bijna niets en de dieren ko men er doorheen zonder dat de eigenaar er iets van merkt. m%L Markt 12 - AXEL - Telefoon 646 Ziekten bij de kip. Bij de hennen zullen wij wel eens eileider ontsteking kunnen aantreffen. Deze ziekte is zelden te genezen en de ontsteking grijpt snel om zich heen. De oorzaak hiervan is rrteestal een ontaarde eierproductie. Het kan voorkomen dat het laatste deel van de eileider uitzakt. Dit is vrij eenvoudig te verbeteren door de eileider naar binnen te duwen en vervolgens m|et een aluinoplos sing te wassen. Voorts kunnen voorkomen longaandoenin gen en andere ademhalingsziekten, die meestal te constater en zijn aan een zeer donkere kam. Diarhee kan men vaststellen aan de hand van de uitwerpselen. Wanneer de dieren in een vochtig en tochtig hok moeten verblijven, bestaat de kans op optreden van de snot. Men vindt dan een taai slijm in neus- en oogholten. Er zijn twee soorten. De goedaardige snot, die vrij snel geneest wanneer men het dier in een droge en tochtvrije ruimte plaats en de kwaadaardige snot, die zeer besmettelijk is en heel veel goede zorgen vereist om te genezerf. Voorts krijgen we nu een groot aantal besmettelijke ziekten, die soibs van een kwaadaardige aard kunnen zijn. Gevaarlijke kwalen. Diphterie is een ziekte, die door een on zichtbare smetstof wordt veroorzaakt; en veel zorg eist bij de behandeling. De vliezen moeten dan verwijderd worden, terwijl de aangetaste plekken met jodium moeten wor den aangestipt. Het aanstippen met jodium doet men ook de pokpuisten, wanneer een kip door pokken is aangetast. Het helpt dik wijls vrij goed. Heeft de ziekte zich reeds te veel vastgevreten in het dierenlichaam, dan is genezing bijna onmogelijk en sterven de meeste dieren er aan. Voorts kennen we de zeer gevaarlijke ziekten zoals cholera, klen'se ziekte, vogel- tuberculose, vogelpest en pseudo-vogelpest, vooral de laatste ziekte heeft in de voorbije jaren veel slachtoffers in ons land geëist. Tegen het grootste deel hiervan is niets te beginnen wanneer de dieren er door zijn aangetast en om onnodig lijden en de mo gelijkheid van uitbreiding te voorkomen, is het verstandig, de besmette dieren af te maken. Door de dieren te laten inenten, het geen voor de meeste ziekten mogelijk is, kan men veel narigheid voorkomen. De zieke kip, ongeacht waaraan het dier lijdt, wordt dadelijk apart gezet in een zon nig, droog en tochtvrij hokje. Hier kan het dier goed behandeld worden, terwijl het ook niet lastig gevallen kan worden door de andere hoenders. Men vergete echter niet, dat dieren, die ogenschijnlijk genezen zijn, dikwijls smetstofdragers zijn, hetgeen ge vaarlijk voor de andere dieren en soms ook voor het nageslacht kan zijn. Men raadplege steeds een dierenarts, om in ziektegevallen zeker te zijn. Tracht nooit zelf te dokteren. Dit betekent in veel gevallen schade voor de dieren en voor u zelf. DE VOEDING VAN KAMPEERDERS. Ieder smeedt zijin vacantieplannen naar eigen aard en aanleg. Sommigen zoeken uit sluitend het gemak en willen zich eens heer lijk laten verzorgen. Anderen nemen zich voor, alles juist zoveel mogelijk zélf te doen zij gaan kamperpn. Men kan zo eenvoudig of zo luxueus kam peren als men wil. Er zijn mensen, die er op uit trekken met volledig uitgeruste kam- peerkofers, butagascomforen en echte meu belen, die in de auto worden geladen. Er zijn er ook, die volstaan met een rugzak met inhoud. Een kamperende groep zal het weer an ders doen dan iemand, die er alleen op uit trekt. De hier volgende wenken zijn dan ook geen vaste stelregels, die door ieder opge volgd moeten worden. 'Wat nemen we mee Weinig, maar niet te weinig, materiaal. Wie zelf zijn potje wil koken, heeft nodig een kooktoestel van flinke capaciteit spiritus in vloeibare of vaste vorm voor voorverwarming ten minste twee, bij voorkeur in elkaar passende pannen met een diep deksel, waar in gebakken kan worden, of een speciale koekenpan .Pannetjes met een losse of om|- klapbare greep zijn gemakkelijk en nemen weinig plaats in. Let er echter op, dat de greep bij het gebruik stevig vast zit. Per groep heeft men nodig Een stevig kapmes een houten lepel een broodplank een blik- en flesopener een waterzak of fles voorraadpotjes en pias kwast en droogdoeken, eventueel een af- tic-zakjes eventueel een thee-eiafwas- wasbakje. Verder per persoon Een bord, en wel bij voorkeur een diep bord, dat tevens als deksel dienst kan doen. Zij, die alleen op stap gaan, zullen er wel licht de voorkeur aan geven uit de pan te eten om zich de moeite van het meenemen van een extra bord te besparen een beker of mok een lepel, mes vork, die ook bij het klaarmaken valn groenten, vlees, e.d. dienst doen en een theelepeltje. Het verdient aanbeveling om een extra beker en bord of bakje mee te nemen. Licht materiaal. Neem dus voor het koken bij voorkeur aluminium gereedschap. Denk er echter aan dat voor eetgerei emaille en stevig plastic, die niet zo heet worden de voorkeur ver dienen. Bakeliet geeft soms een bijsmaak. Houd er rekening mee, dat voor het schoonmaken van aluminium geen soda ge bruikt mag worden. Voor het bewaren van boter, koffie-ex- tract e.d. kunnen zowel aluminium als plas tic dozen en flessen dienst doen. Laat levensmiddelen, die zout bevatten, niet met aluminium in aanraking komen. Leg boter b.v. in een glazen binnenpot. Zout, suiker, thee, e.d. kunnen meegenomen worden in plastic zakjes, jam in plastic potjes en azijn in een plastic flesje. Harmsen en Schuiteman, twee Veluwse boeren, waren een dezer dagen in hun tuin aan het werk, toen twee dames kwamen aanwandelen. De dames vertelden, dat hun auto in het veen van het kroondomein bij de Dassenberg was blijven steken en vroegen de mannen om hulp. De boeren keken elkaar eens aan en toen wisten zij het de dames waren Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina. Onmiddellijk begaven de mannen zich met een plank naar de weggezakte auto, terwijl Koningin en Prinses hen volgden. Met behulp van de chauffeur, die bij de auto was achtergebleven, was het voertuig wel dra weer op de begaanbare weg gebracht. Na afloop wilden de mannen de terugweg te voet aanvangen, doch de Koningin stond er op, dat zij ondanks hun besmeurde kleding in de auto plaats namen. De mannen werden voor hun woning afgezet met een hartelijke handdruk van de Koningin en de Prinses. Harmsen en Schuiteman waren enthousiast over de vriendelijkheid van de vorstin en haar eenvoud. Wat zij nimmer hebben ge droomd was geschied zij hadden in gezel schap van Koningin en Prinses een tocht per auto gemaakt. arts Nieuwstraat Axel AFWEZIG Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. (Slot)- n, - «3 s

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3