I i I I I Mannequin i I I i i Firma J. C. Vink i Minder-Validen vragen hulp UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT ZUIDDORPE. ST. JANSTEEN. m De nieuwste Parker vulpen I 9 FEUILLETON. met OCTANIUM pen Markt 12 Tel. 646 Axel mm :«>>- &hs INGEZONDEN STUKKEN MINIATUUR-TREIN TIJDENS DE FEESTDAGEN. Naar wij vernemen zal tijdens de komende feest dagen Axel weer een passagierstrein zij het dan in miniatuurvorm kunnen zien rijden. Er zal n.l. op deze dagen een miniatuur-t-rein door de stad rijden, dat gelegenheid zal bieden om zo »en rondrit door de versierde en verlichte straten :e maken en wellicht ook vervoer zal bieden van en raar de terreinen aan de zuidzijde van de stad, waar diverse festiviteiten zullen plaats vinden. SPELDJES-ACTIE. De speldjes-actie bij de R.K. Kerk, alhier, ten bate van de t.b.c.-bestrijding van „Herwonnen Levens kracht" bracht op 68,36. GESLAAGD. Bij de Maandag te Goes gehouden Mulo-examens slaagde o.m. voor het diploma A onze stadgenote mej. C. Legrand. OVERGANGS EXAMENS CHR. U.L.O.-SCHOOL. Bij het eind van het leerjaar werden op de Chr. U.L.O.-school alhier volgennde leerlingen bevorderd Van klasse 3 naar klasse 41 A. M. v. d. Berg, C. C. Brandes, M. Burger, A. Dieleman, J. J. Diele- man, J. P. Dieleman, F. Francke, P. Haak, K. van Langevelde, J. Mieras, Joh. M. Oggel, Jac. M. Oggel, B. de Regt, H. A. Risseeuw, W. Scheele, H. L. Ver- sluijs en L. de Visser, allen te AxelJ. G. v. d. Berg, Hulst F. de Jonge, Zaamslag. Voorwaardelijk be vorderd 3 leerlingen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van klasse 2 naar klasse 3 i S. Bakker J. Boeije, A. J. de Feijter, T. A. dy Hamer, C. C. Koster, J. de Pooter, J. L. Rinn, D. Rollof, J. M. Scheele en J. Wieland, allen te Axel C. de Bruijne, E. A. van Hoeve, A. Verhoef en A. F. de Visser*, allen te Zaamslag P. Dieleman, Overslag. Voorwaardelijk bevorderd 3 leerlingen. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van klasse 1 naar klasse 2U. A. v. d. Berg, A. J. Boon, S. S. van Cadsand, S. van Döeselaar, P. J. van Driel, N. D. den Engelsman, C. J. Fassaert, P. G. de Feijter, J. A. de Feijter, F. Geensen, M. J. de Hullu, N. Koster, C. Maas, N. Mieras, C. van Oosten, A. Overdulve, H. de Regt, J. A. de Regt, P. W. Ruijtenburg, M. S. Scheele en J. C. Verhulst, allen te AxelH. R. Blogg, KoewachtD. Boogert, J. S. Buijze ,K. L. Dekker en P. J. de Pooter, allen te ZaamslagD. M. Bos en M. J. Hakke, beiden te Sas van GentP. Scheele, Overslag. Voorwaar delijk bevorderd 5 leerlingen. Niet bevorderd 8 leer, lingen. Voor de nieuwe cursus werden 43 leerlingen in geschreven. NIEUWE ONTVANGERGRIFFIER. Op de vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Rietwildelanden en Oude Kar- nemelkpolder werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer A. de Blieck, als ontvanger- grifier. In deze vacature werd benoemd de heer A. Geerards. BIJZONDERE MUZIKALE PRESTATIE. De 9-jarige Carlos Moerdijk van Zuiddorpe, heeft aan het instituut voor muziek-examens te Gent zijn derde piano-examen afgelegd. Hij slaagde evenals de beide vorige malen met de grootste onderscheiding. Voor een zo jeugdig student wel een unieke pres tatie. AUTOMATISCH TELEFONEREN MET DISTRICT EINDHOVEN. Met ingang van Donderdag 22 Juli a.s. te 8 uur zullen de telefoongesprekken tussen de abonné s aan gesloten op de netten Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, Zaamslag y Zuiddorpe en de aangeslotenen van de geautomatiseerde netten van het district Eindhoven wederzijds langs automatische weg tot stand kunnen worden gebracht. De betref fende netten, alsmede te kiezen netnummers zijn als volgt Aarle Rixtel 0-4928, Acht (N.-B.) 0-4909, Asten 0-4936, Bakel (N..B.) 0-4924, Beek en Donk 0-4929, Best 0-4998, Boekei 0-4922, Deurne (N.-B.) 0-4930, Eindhoven 0-4900, Ell 0-4955, Geldrop 0-4903, Ge- mert 0-4923, Heeze 0-4994, Helmond 0.4920, Keipen 0-4954, Leende 0-4996, Lierop 0-4926, Lieshout 0-4992 Liessel 0-4934, Mierlo 0-4927, Nederweert 0-4951, Nuenen 0-4993, Oerle 0-4905, Oirschot 0-4997, Rips 0-4939, Someren 0-4937, Son (N.-B.) 0-4990, Stramp- roy 0-4956, Valkenswaard 0-4991, Veldhoven 0-4995, Waalre 0-4904, Weert 0-4950. GEPROMOVEERD. m V Aan de Rijks Universiteit te Gent promoveerde dezer dagen cum laude tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde de heer R. Maertens te St. Jansteen. door FANNY HURST. 57) Ze wilden dat ze haar zwarte jurk aantrok met het wife organdie kraagje. Best. Maar net of dat iets zou geven Het scheen dat er portretten van haar in de krant stonden in het zwart met het vierkant uitgesneden halsje en de witte organdie kraag. Was er niet es juist daarover gepraat O. eeuwigheden geleden. Vrouwen kunnen straffeloos moorden be gaan. Scherm om de enkels. Och ja Zeg es Martin. Het zou niet lief zijn het zou niet goed zijn het zwartje aan te trekken met de vierkante hals. Maar waarom Het was zo moeilijk te denken. Arme De neen, hij kwam met krantenknipsels van haar aan dragen en poogde haar aan het verstand te brengen dat het goed zou gezien zijn de zwarte jurk te dragen, waarin ze zo heel klein en witjes leek. Zielig klein haast. Vechten Och, liefst was je in diepe slaap ver zonken om wakker te worden ergens ver in een tuin. De officier was weer aan het bulderen. Verschrik kelijk. Zijn gezicht was helemaal vertrokken tot een grimas als een razende derwisch. Wat was dat Deneen noemde hem zo. Getuigenkamer. Nee. Je durf de nooit meer in die getuigenkamer. Denk er aan Die rammelende sleutels. Hè, wie had je opeens zo hard in die gele leunstoel neergeploft Diezelfde stoel waarin juffrouw Snuggs had gezeten. De getuigenbank Ondervind zélf boe gemakkelijk en soepel de op zienbarende OCTANIUM pen van de nieuwe Parker „21" schrijft. De Parker „21" is in &lle onderdelen een Parker pro duct bU uitnemendheid! Oaarne tonen wij U onze grote sorte- ring beroemde Parker pennen. Pen f 36.- Set f 55.- Er zijn ook andere beroemde Parker pennen In de prijsklassen van 1 20.50; f21.-; f25.-; f33.50: f37.50; f62.50; f69.50 en f89.75. natuurlijk. De vrouwen met vochtige lippen daarbuiten in die zee. En de mannen, wier gezichten steunden op de rand hunner boorden. De ziedende zee, plot, seling verkeerd in een zee van ijs. Martin, maak dat ze je niet zo tegen de muur drukken. Ogen, dooft thans niet. Mijnheer Deneen laat me begaan. Ik weet wat ik te zeggen heb. „Edelachtbare, dit is naar waarheid de eenvoudige toedracht van hetgeen er gebeurd is." „U zult iets luider moeten spreken, juffrouw Sar- gossa. U wilt U misschien wel wat meer tot de jury wenden, „Edelachtbere, zo heeft de zaak zich toegedragen Ergens, in een diepe, droge put zat iemand met koele, luide, galmende stem te praten. En die iemand was zij zelf en de put ,op welks bodem ze zat, was die zee van ijs. „Ziet U, edelachtbare, mijn hele leven is geweest, je zou het kunnen noemen, ja, ik bedoel, mijn moeder Ze was wel goed voor me maar eigenlijk was ze toch niet ja, hoe moet ik het uitdrukken —V „Ga uw gang, juffrouw Sargossa, het gaat heel goed zo." Woordengedender. Woordengedendetj-- Gedender;. Wiat zou mijnheer Deneen hiervan zeggen. Alles, wat hij er bij haar in had gepompt, de dramatische pointes, het verhaal over de viooltjes voor Cyd en de avonden in de leeszaal, was ze helemaal vergeten. Ze moest zich zover opschroeven dat ze huilde voor de jury. En inplaats daarvan sprak ze enkel tegen de rechter. Zo doodeenvoudig en zonder ophef. De grote, vriendelijke ogen van de rechter waren op haar gericht, net twee trouwe waakhonden, die hij in toom moest houden. In toom om niet uit te schieten in ontroering. Och, lieve meneer Deneen, wees toch alstublieft niet boos! Ik zou best tragisch willen Mogen wij U eens iets over de Vereni ging A.V.O. vertellen en over het werk door haar verricht Luister Enige tijd geleden werd het A.V.O.-bu reau te Rotterdam bezocht door de timmer man B., die in verband met zijn lichamelijke toestand zijn oorspronkelijke beroep niet meer kon uitoefenen. De toekomst zag er dan ook niet hoopvol uit voor deze jonge man van 36 jaar en zijn vrouw, die aange wezen waren op ondersteuning van Sociale Zaken. De A.V.O. ging voor de heer B. aan de slag. En op een goede dag schreef hij een brief, waarin dit stond ,,Wij voelen ons, aan de vooravond van een nieuwe phase in ons leven, zeer verplicht U te danken voor alle zorgen en moeite aan ons betoond. Zo'n verheffing uit een toestand zonder uit zichten is iets bijzonders, iets dat ingrijpt, zo diep, dat het moeilijk te peilen is." Deze vooravond was de avond, voordat hij zijn keurig ingerichte sigarenwinkel open de, waaraan de afdeling Rotterdam van de A.V.O. hem geholpen had. Een Friese jonge vrouw (26 jaar), vrij zwaar minder-valide door kinderverlamming klopte bij de A.V.O.-ambtenaar in haar provincie aan om hulp. In de plaats harer inwoning was geen werk voor haar te vinden. De moeilijkheden, die er aan haar tewerkstelling vastzaten, waren vele. Die waren er evenwel om op gelost te worden. Dat werden ze ook Want zij schreef enige tijd later ,,Zo U wel zult weten, ben ik de 15e Februari bij Y. te Z. begonnen. De eerste week is mie best bevallen. Het zou dan ook ondankbaar zijn, als ik U dit. niet liet weten." Derde geval. Dank zij het initiatief van de A.V.O.- ambtenaar voor Limburg werd te Roer mond een werkplaats voor minder-validen opgericht. Er werken thans 34 personen. Doel is, het verschaffen van productief werk he tscholen en omscholen van de tewerk- gestelden en in het algemeen het weer ar beidsgeschikt maken der langdurig werkloze minder-validen. Rotterdam, Friesland, Roermond. Drie gevallen uit de vele, die getuigen van de A.V.O.-activiteit in ons land. De Nederlandse Vereniging A.V.O. Sociale Zorg voor Minder-validen plaat ste in 1953, in samenwerking met haar 83 afdelingen en 69 adviesbureaux, ruim 1000 minder-validen, In het particulier bedrijf vonden 532 een plaats, in overheidsdienst 73, in beschutten de werkplaatsen 233. 145 personen werden aan een eigen bedrijf geholpen en aan huis arbeid 67. Andere hulp werd nog verleend aan 3148 personen. De A.V.O. kan dit werk slechts doen met de steun van alle Nederlanders. Zij vraagt derhalve ook Uw bijdrage, als tijdens de nationale A.Vj.O.-collecte deze collectanten bij U aankloppen. Iedere tewerkgestelde minder-valide be tekent winst voor individu en gemfeenschap. UIT DE OUDE DOOS. XVII. In het jaar 1894 was de Axelse brandweer niet zo actief en werd er niet zoveel zorg besteed aan inrichting en oefening als heden ten dage. We hadden hier een drietal spui ten, die deels door de brandweermannen tyj i zelf, deels door paarden getrokken moes ten worden. Oefenen in het vlug present wezen op de plaats van de brand, vlug uit rollen der slangen en water geven ging toen niet zo correct als nu. Wanneer er een brand was, gingen mannen met brandhoorns door de straten en waarschuwden al spe lende op hun hoorns de spuitgasten. Deze zochten hun armbanden op en moeder de vrouw sneed nog wat boterhammen voor haar man als de brand buiten de stad was (je kon het nooit weten, misschien brandde alles niet zo snel af of moest er nog wat nageblust worden). En als allen aan het brandspuithuis verzameld waren, trok de brandweer eindelijk naar de plaats des on- heils. Het gebeurde wel, dat een brandweer- meester zo lang naar zijn armbandje of boekje had moeten zoeken, dat de sppit al vertrokken was, toen hij aan het brandspuit huis aankwam (historisch). Ook moesten de petroleumlantaarns nagezien worden of gevuld en die lekten soms heel erg. De lan taarndrager kwam soms met door petroleum doordrenkte kleding thuis. En het oefenen met de brandspuit was meer een lolletje voor de spuitgasten en de jeugd dan een serieuze oefening. Som/s waren de slangen zo lek, dat er door talrijke „fonteintjes" meer water op straat liep, dan er door de pijp uitkwam. En de brandput gaf nog al eens modder op, waa,rdoor de spuit verstopt raakte. Zo staat er in het nummer van 9 Juni een ingezonden stuk, waarin de pijpvoerders er „op attent worden gemaakt, dat het prac- tische gedeelte van zo'n probatie niet zit in het natspuiten der toeschouwers en het be derven der regenbakken, maar wel om te zien, hoe hoog en hoe ver de straaltjes het in geval van brand zouden kunnen brengen. Nathouden der omliggende gebouwen was de hoogste prestatie voor de toenmalige brandweer. In het nummer van 13 Juni komt een be richt voor over een werkstaking onder de steenbakkers van Rupelmionde en Steendorp. „Zij weigerden", zo staat er, „te werken op de nieuwe voorwaarden, dat is 12 uur per dag tegen verminderd loon. Zij verlangen hetzelfde loon of 16 uur werk per dag. De wet op de kinderarbeid laat echter niet toe de kinderen langer dan 12 uur te laten wer ken, terwijl de patroons beweren, dat het halen en opzetten der stenen alleen door kinderen van 12 tot 14 jaar kan gedaan worden. Ook beweren zij, dat de lonen vol doende zouden zijn, als de steenbakkers op Maandag van 's morgens af en op Zater dag wilden werken. (De Maandag was in België nog een dag, waarin men bekomen moest van de Zondag en aan het werk ge wennen). In dat geval zouden zij 20 francs per week verdienen. De minister verklaarde niet verder te kunnen gaan dan tot 12 uur arbeid per dag voor kinderen beneden de 16 jaar. Verbod van kinderarbeid was er to endus niet, leerplicht bestond niet. doen, maar het is alles veel te erg om tragisch te zijn. En ik zit in de put met de rechter te praten en geen andere woorden willen me te binnen vallen dan de simpele waarheid. Is het dat niet wat U zei En denkt U dat ze het begrijpen zullen De Walrus en de Tomaat en de tien anderen Tiereliereletletlet, mussen zijn geen vinken'. Nee, nee, nee. „Zoals ik reeds zei, edelacht bare Kijk nu was ze weer uit die gele eikenhouten stoel en mijnheer Deneen fluisterde haar wa ttoe en drukte haar de hand en de zee van gezwollen gezichten was vol gewapper van zakdoeken. „Ik heb zoveel vergeten, mijnheer Deneen. Ik kon heus niet opletten. Alleen, misschien heeft de rechter toch begrep.en „Het was heel goed „Ik heb dat stu kovergeslagen van „Het was heel goed. Je deed beter dan er een drama van te maken. Je sprak de simpele waarheid." Och kijk, de Ogen. De Ogeni van Licht glansden vochtig. En waar was Martin Martin stond niet meer op de plek, waar ze hem tegen de muur had den gedrukt. En weer was er deining in de zee die opnieuw ziedde. Thans. Klop, klop, klop. Het requisi toir van het Openbaar Ministerie. Martin, waar ben je? Nu heb ik je nodig. Klop, klop, klop. Ver wrongen, zijn gezicht. Vertrokken. Het verwrongen en vertrokken gezicht dat ontspande en alles even schrikkelijk deed klinken. Hé, dat waren Martins woorden Kom, dat waren Martins woorden „Geef de moordenares kans op straf gelijk de man eerst dan kan men van gelijkheid der sexen spre ken. Laat niet toe, dat de vrouwen van dit land vrijuit kunnen moorden. Laat de vrouw van heden vallen tt, of opstaan, op eigen kracht -te meer eerbied zal ze voor U hebben. De vrouwen van Amerika moeten heimelijk de mannelijke jury minder achten; Ze moeten in het vuistje lachen bij het gezicht van de rechter, die gelast dat een scherm worde gezet om de mooie enkels ener aanvallige beklaagde. Gij mannen, bur gers, familievaders, kunt ge er in berusten, kunt ge kalm toekijken, wanneer niet slechts gijzelf wordt be lachelijk gemaakt, maar wanneer uw regering wordt geparodieerd en het welzijn der Democratie gevaar loopt door misplaatste sexuele sentimentaliteit? Twee doktoren stonden hier voor U om U te bewijzen, gebaar voor gebaar, hoe deze vrouw een dolk heeft gestoken in een kloppend en bonzend hart, het hart van een man. ftj Is sexuele gelijkstelling dan een kwalijke grap Martin, Martin, je eigen woorden. Zinnen, die wij samen besproken hebben in de goede, ongelooflijk ver afgelegen tijden van weleer. Martin, is het dat, wat je noemt de brandstapel, die je onder ons hebt op gericht Maar is het al niet mooi dat de officier en iedereen jou aanhaalt Martin, ik ben trots op jou Klop, klop, klop. Nog was het requisitoir niet teen einde. Je moest luisteren. De verschrikkelijke officier van justitie bulderde de jury toe. De jury, die rimpel- fronsend er bij zat. „Gij mannen, dit is een zaak van recht, niet van kunne. Zorg dat ge niet te kort schiet in uw gevoel van plicht en eer, van fairheid door deze moord te vergoelijken, aangezien zij door een vrouw gepleegd werd. Mocht deze vrouw vrijkomen, dan zijt gij even schulidig als zij." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2