AXELSE COURANT Reisimpressie's van 9-daagse acht-landen" tour. Puistjes D.D.D. „Met raad en daad nippers i. C.VINK Zenawrnst. Frankering bij abonnement, Axel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG V Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. ir ui. Unieke dagtrips. Onze eerste touringcar-tocht in Oosten- „k ging naar de befaamde „Ill"-werke- luwmeren, hoog op de bergen bij Parthenen eqen althans vanuit die plaats voor ons best bereikbaar. Een dubbele, reusach- buisleiding met een diameter van circa meter was in een hoek van ruim 45 graden een de bergen gebouwd om de waterafvoer regelen. Parallel met deze ontzagwek kende constructiewerken ging tot op plm. IOO meter hoogte een grote kabel-wagen iet ongeveer eenzelfde gradenverhouding lebergen op en af. Degenen, in wier woor dboek het woordje hoogtevrees voorkwam Jeven wijselijk beneden en zo werd deze ocht, met een dergelijke inzet wel de meest xperimentele van deze 9-daagse reis. Toen bovenkwamen zagen wij de wereld daar eneden in het dal als een Lilliputterslandje, uizen schenen als blokjes hout allerwege honderdtallen over de berghellingen dgestrooid. Het dal leek op een speel- peddoos Mensen, kleiner dan mieren, vielen ter- auwernood te onderscheiden. En toch was eze aanblik groots en overweldigend. Hoe lein en nietig is de mens in Gods majes- iieuze schepping Klein -- en toch oo teer groot, wanneer wij tot maatstaf nemen atgene waartoe hij in zijn nietigheid in iaat is Dit zagen wij eerst recht in dit hoge Upengebied waar wij ook bij de sneeuw erecht kwamen. Een complete spoorweg /as op deze hoogte aangelegd en deze roesten wij om tot ons doel te komen volgen door een kilometerlange tunnel, len ijzingwekkende koude heerste in dit in- /endige van het hooggebergte en af en toe roesten wij .ons bukken of haasten voor de jedurig neervallende waterdruppels, die al - trwege uit het gesteente sijpelden. Aan de indere zijde van dit gebergte stonden wij -oor een dal, waarin vermoedelijk omdat iet nauwer was de sneeuw veel la9^r ag dan in „ons" dal. De spoorweg leidde os langs huiveringwekkende diepten en wij agen de als bliksemflitsen door het dal zig- ggende wegen op deze afstand als dunne cherp getrokken lijntjes. Groots en over weldigend panorama, dat wij moeilijk in dit ort bestek in woorden weten te brengen. )oor weer kortere tunnels ging onze tocht „Domien" zijn woord zou inlossen. Maar het bleek dat onze trouwe „Adelaar" (de naam der bus) zijn naam eer aan zou doen. Met glans bereikten wij de wereldbekende pas, die tevens de waterscheiding vormt tussen Rijn en Donau, d.w.z. alle aan de westelijke zijde stromende rivieren vloeien af naar de Rijn en die aan de oostzijde ge legen zijn, stromen allen naar de Donau. Op de Arlberg-pas waar de „souvenir"- jagers al weer direct in actie kwamen, heer ste Koning Winter nog en ettelijke sneeuw ballen suisden al spoedig door de lucht. Op deze pas bevindt zich een hospitum gewijd aan St. Christoph, die de beschermheilige van de automobilisten heet te zijn. Nog maar één Zondag geleden waren hier grote aantallen auto's door geestelijken gewijd. Na een ruim oponthoud op dit wel unieke winterse punt werd de reis weer voortgezet naar St. Ankton waar men vlot langs af hellende prachtige asfaltwegen aankwanf. Dit luxueuze plaatsje was weer eens te meer koren op de molen der op souvenirs belus- ten, die hier hun gading wel vonden, al waren de prijzen tamelijk gepeperd. Natuur lijk werd door enkelen ook het Hotel-Post meermalen door onze Koninklijke familie als vactantieverblijf uitverkoren bezocht. Het hotel zag er prima uit, zonder dat het de indruk van „vorstelijk" verblijf maakte. Veeleer munte het uit door eenvoud en een gedistingeerde goede smaak. Het is merk waardig hoezeer de nationale gevoelens vooral in het buitenland spreken en wakker worden. Er waren er zelfs, die be weerden uit het kopje van prinses Beatrix te hebben gedronken, miaar dat geloofde na tuurlijk niemand. Opgetogen volgde de terugtocht en nu was onze chauffeur nog zekerder van zijn zaak. In ons dal wachtte onze post-bus, die het deze avond extra druk met ons zou krijgen, want wij werden verwacht met nog een ander in Schruns vertoevend Hollands gezelschap op een speciale zang-, muziek- en volksdans-avond in één der hotels, die een waardig slot van deze ideale en onver getelijke dag vormde. Zo paarde zich het aangename, als dikwerf, aan het nuttige. ais B, st- lo- ur. ip deze ontzagwekkende hoogte voort, tot- Jat wij na een vrij langdurige en zware klim- iartij, ten dele door de sneeuw, bij het stuw- roer en de reusachtige betonnen stuwdam bramen. Een restauratie op deze hoogte lis een oase in de woestijn in dit schier on bewoonde gebied - bracht ons een wei rome verpozing. Maar van hieruit ging de toeq nog hogerop tot bij de geweldige bil- rettahorn, alwaar zich op 3400 meter een log reusachtiger stuwmeer bevond. Van deze tocht zagen wij, bescheiden „amateurs-alpi nisten uit de lage landen aan de zee, maar wijselijk af. De terugtocht was nu voor ons met nieuw meer, maar heus niet minder emotievol We :agen alles nu weer in een ander licht en ook de tocht naar beneden langs de kabel baan bood ons weer een andere en geheel legenovergesteld beeld, het was nu of het dal ons tegemoet kwam. Het behoeft geen betoog, dat all enopgetogen waren over deze bergtocht en vooral diegenen, die de terug tocht vanuit Schruns naar huis maakten per „Hoch-jochbahn" en op een stoeltje langs een staaldraad weer in de reeds vertrouwde omgeving arriveerden. Naar Sankt Anton. De tegen de volgende dag op het pro gramma geplaatste bustrip zou naar des avonds te voren met aller instemming be sloten was St. Ankton zijn. Aan deze tocht zat een geweldige consequentie vast t.1. het passeren van de 1802 meter hoge Arlberg-pas, hetgeen meerdere „deskundi gen" onder ons als een zware opgave be schouwden voor onze grote Z.V.T.M.-bus. Wie deze bezwaren niet deelde en inzag was echter de bekwame chauffeur D. Caes- sens en op diens woord werd vertrouwd. Ma een verrukkelijke tocht door steeds ho ger gelegen gebied naderde men het kritieke punt en met spanning wachtten wij af of M 1.1 NHARDT'S Z E N U WTA B L E TT E N Op het strand in de buurt van Nieuwe- Sluis bij Breskens is het stoffelijk overschot Van de 'sinds vorige week Zondag ver miste J. D. uit Breskens aangespoeld. De abnormale regenval der laatste weken heeft de rivieren en beken in Oosten rijk zo geweldig doen zwellen dat ze buiten haar oevers zijn getreden en op verscheidene plaatsen de dijken zijn doorgebroken. De Donau heeft Dinsdag bij Wenen een onge kend hoog peil bereikt. Verscheidene voor steden van Wenen zijn oversroomd. Op het ogenblik is het ergste voorbij,, de Donau wast niet meer. De Russen en Amerikanen werken broederlijk samen om de dijken met zandzakken te versterken. Het gevaar heeft zich verplaatst en in Tsjecho-Slowakije, Hon garije en Zuid-Slavië neemt men voorzorgs maatregelen. De Donau-oevers worden reeds overal versterkt. Het aantal doden bedraagt 32 en het aantal daklozen wordt geschat op 20.000. In de omgeving van Cranfield (Bed fordshire) is Woensdag tijdens een test vlucht een nieuwe Britse straalbommen- werper van de „Handley Page -fabrieken neergestort. De piloot en de drie overige inzittenden kwamen om het leven. Het vlieg tuig heeft een sigaarvormig model met ronde terugwijkende vleugels. Men zou er de snel heid van het geluid mee benaderen. Enige van de Japanse vissers, die in Maart blootgesteld geweest zijn aan radio actieve stof, als gevolg van de waterstof bomontploffing in het gebied van de Stille Oceaan, zullen waarschijnlijk 10 tot 20 jaar aan het bed gekluisterd zijn, is van medische zijde verklaard. Zelfs daarna zullen zij nog onder medische behandeling moeten staan. Woensdagavond geschiedde een dode lijk ongeval op de Thoolse weg nabij Bergen op Zoom. De 60-jarige P. van Tilburg uit Halsteren kwam op zijn rijwiel naar huis en voor zijn woning gekomen wilde hij de weg oversteken, toen hij gegrepen werd door een auto. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, was een aanrijding niet meer te voor kortten. De wielrijder werd op slag gedood. De heer van T. was de enige overlevende uit zijn buurt tijdens de Februari-ramp. Dezelfde avond werd op de verkeers weg van Nieuw-Vossem,eer naar Steenber gen, de heer B. M., die een bromfiets be reed, aangereden door een auto. M. sloeg over de kop en werd met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis te Steenbergen vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een zekere G. L. P., machinist-stoker uit Nieuw-Weerdige is gearresteerd en er is daardoor een eind gekomen aan een lange reeks inbraken. Deze man heeft n.l. inge broken in kerken te Enschede, Usselo, Ol- denzaal, Barculo, Ruinerwold, Apeldoorn, Zwolle, Zwollekerspel, Bekum en Harden- berg. Voorts verschafte hij zich toegang tot winkels, bedrijven en verenigingsgebouwen te Lochem, Onstv/edde, Almelo, Vriezen- veen, Haaksbergen en Wierden. Bij al deze inbraken heeft P. zeer veel vernield, maar nimmer veel geld gevonden. Toen hij meende een grote slag te slaan hij brak in bij de ontvanger der rijksbelastingen te Hengelo, waar hij de sleutels zocht van het belasting kantoor —4 werd hij op heterdaad betrapt door de bewoner, die in zijn slaap was ge wekt en de man aan de politie overleverde. De 53-jarige loodgieter J. Zuiderwijk te Rotterdam is Dinsdagmiddag uit de dakgoot van een pand aan de Beatrijsstraat gevallen en op een elf meter lager gelegen binnen plaats terecht gekoirfen. Hij werd zw'aar ge wond naar het Westerziekenhuis overge bracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Een 2-jarig meisje te Laren heeft een bankbiljet van honderd gulden opgegeten. Reeis eerder had het kind belangstelling ge toond voor papieren voedsel met het ver orberen van een schutblad van een boekje ziekencoupons. Van het bankbiljet kon de móéder slechts een fijn gekauwd propje redden, dat de kleine nog in de mond had. Getracht zal worden tegen overlegging van dit restantje een nieuw bankbiljet van de Nederlandse Bank te ontvangen. V ZATERDAG 17 JULI 1954 68e Jaargang No. 79 ABONNEMENTSPRIJS t Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1.35 Andere plaatsen 11,75 Buitenland 1 2,00 Drukker - Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra s Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Abonné. Een gat in een glazen bol is ontstaan, omdqt het lak waarmede dit gat was dichtgemaakt, gesprongen is. Hoe kan ik dit gat weer dichtmaken AntwoordDe omtrek van het gat goed schoon maken, liefst met wat benzine (brandgevaar). Daarna er een stukje leukoplast opplakken^ niet te groot, maar toch het gat ruim bedekkende. Vervilgens smeert u over dit alles plasticlijm. Ruime oppervlakte besmeren. Goed laten drogen. J. van K. Heeft de bovenverdieping van zijn huis verhuurd. De huurwaarde van zijn huis is voor de personele belasting gesplitst voor beneden en boven. Kan ik de bovenhuurders deze belasting laten be talen Antwoord Ja dat mag. Wij nemen aan, dat u de bovenverdieping ongemeubileerd hebt verhuurd. H. Wat betékent moeder- envaderdag Hoeveel jaren bestaan deze dagen reeds. Waar zijn ze van afkomstig Antwoord Moederdag. Dit is de dag om moeder te eren, als dank voor haar grote aandeel in alles O wat in het afgelopen jaar verricht is ten behoeve van haar gezin. In welk jaar men daar precies mee is begonnen, is niet met zekerheid te zeggen, maar een feit is het dat deze „feestdag voor moeder" is overgewaaid uit Amerika, het land van de reclame, het land van de „business" (het zakendoen). Toch gaat het niet om een cadeautje alleen, maar men moet die dag eens tot een feestdag maken voor moeder, een dag waarop zij met vreugde zien kan, hoe allen uit het gezin zich beijveren om haar te eren en te helpen. Als datum is vermoedelijk gekozen een Zon dag, waarop in de meeste gevallen de grote voorjaars schoonmaak achter de rug is, zodat een extra rust dag voor haar er wel af mag. Het doet niet bepaald prettig aan, daarbij te bedenken, dat er een heel leger „nurkse" mensen geweest is, die de „uitvinding" van deze moederdag aangrepen om te gaan ijveren voor een vaderdag (dat kan er overigens nog mee door, ons Burgerlijk Wetboek spreekt immers van het „ont zag en de eerbied, die alle kinderen, ook de meerder jarigen voor hun ouders moet enhebben") neen, deze mensen gingen veel verder, ze wilden een „toeziende voogddag", een „oomdag", een „onderwijzersdag"'; een „tantedag" en ten slotte „de dag der kinderlozen". Het is maar goed, dat nuchtere mensen deze voor nemens hebben weten te voorkomen, het zou immers een „janboel" worden en de hele goede en mooie bedoeling van moederdag te niet doen. Vaderdag heeft eigenlijk een zelfde betekenis. Ook de vadres moeten een heel jaar zwoegen om- hun kinderen te kunnen geven, dat wat zij nodig hebben, voeding, op voeding, studie ena. Het is billijk, dat vader dus ook een beurt krijgt. Moederdag is niet alleen maar een uitvinding van zakenmensen, die wat extra' s wil len verkopen. Het gaat hier in Nederland niet om dure cadeaux een hartelijk gemeende glimlach, bezoek van de getrouwde kinderen en een beetje „verwen nerij" zijn haar wellicht even welkom. B. O. Wij hebben in de herfst sperciebonen, geweckt. Voorgekookt en toen in de flessen gedaan na ze eerst een uur lang op temperatuur te hebben gebracht. De flessen zijn luchtdicht afgesloten, doch aan de inhoud zit een vieze lucht. Wat kan de oorzaak zijn Antwoord i Geweckte groenten welke zuur of vies ruiken, zijn beslist ongeschikt voor consumptie. Heeft het bederf eenmaal plaats gevonden dan is hier niets meer te doen. Het bederf van inmaak is het gevolg van het in leven blijven van bacteriën of sporen van bacteriën. De oorzaak moet dus gezocht worden in onvoldoende hygiëne bij het inmaken of aan niet ge noeg of te korte tijd verhitten. Het kan ook voor- kmen, dat bij iemand, die jarenlang met goed gevolg heeft ingemaakt, de weck toch op een gegeven ogen blik mislukt. Dat kan zijn omdat de groente dat jaar een buitengewoon groot bacteriëngehalte heeft. Dit komt b.v. wel eens voor ten gevolge van een grote regenval. Een langere of hogere verhitting zou waar schijnlijk de inmaak tegen bederf behoed hebben, doch dit is van te voren niet na te gaan. Welk soort van bederf optreedt, is afhankelijk van de soort bacteriën. Het zuur worden b.v. wordt veroorzaakt door be paalde melkzuurbacteriën, die geen gas vormen, zodat de flessen dichtblijven. Wat het steriliseren betreft het volgende dat de bodem van de pan bedekt moet zijn weet u wellicht, anders zouden de glazen kunnen springen. Zodra het water kookt, begint de sterili-" seertijd. De steriliseertijd van de groenten bedraagt ruim een half uur meer dan de kooktijd van de groente, dus ruim een uur voor flessen met een in houd van \]/2 a 2 liter ongeveer uur. Na de steriliseertijd de glazen uit de ketel nemen, op een houten plank of een houten aanrecht zetten en met een doek bedekken, om te voorkomen dat zij springen. De volgende dag als de flessen geheel afgekoeld zijn, de knippen verwijderen. De deksels dienen dan zo stevig op de glazen te zitten, dat men ze er aan kan optillen. Zitten de deksels echter nog los en zijn de glazen, deksels en ringen wel gaaf, dan kan men de flessen nogmaals steriliseren gedurende een half uur. Groenten, die gemakkelijk bederven, zoals bloem kool, doperwten .tuinbonen en spinazie moeten na verloop van 2 dagen gedurende drie kwartier over- gesteriliseerd worden. Gesteriliseerde groenten moet men bewaren op een koele en donkere plaats. Nu en dan controleren of de deksels nog vastzitten en of de inmaak er nog goed uitziet. Na maanden kan nog bederf optreden. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door Versieriten het zelfvertrouwen en stemman U weer moedig en rustig. W. H. «te B. Een paar tafels zijn door alcoholische drank wit uitgeslagen. Hoe krijg ik deze weer goed Antwoord U zult die tafels moeten afschuren en opnieuw beitsen of lakken. Wellicht kunt u volstaan met alleen het gedeelte der vlekkenl af te schuren, als u ten minste dezelfde kleur beits of lak kunt krijgen. J. v. d. D. Ik sta ingeschreven als pluimveehouder. Ik bezit 50 volwassen legkippen. Mag ik de eieren van mijn kippen vrij >erkopen aan particulieren aan huis AntwoordNeen, A it mag niet. Verkoopt men af en toe eens een twintig stuks aan familie of goede kennissen, dan zal men daarvan niets zeggen. Maar er mag geen bedrijf van gemaakt worden. Abonné. Hoe luidt het adres van H.M. de Koningin en hoe moet men dat schrijven AntwoordAls u een brief wilt schrijven aan H.M. de Koningin, dan schrijft men op het adresAan Hare Majesteit de Koningin te Soestdijk. De aanhef van de brief dient te luiden Majesteit.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 1