Reis-impressie's van 9-daagse ..acht-landen" - tour. _J Een bloemlezing van wetenswaardigheden op voedingsgebied. I. „Prins Hendrik", de zo langzamerhand een reputatie verwervende Axelse Reisvereniging heeft thans een record-prestatie geleverd met een in vrijwel alle? opzichten geslaagde va- cantie-reis naar Oostenrijk, van waaruit ook nog enkele aangrenzende landen werden bezocht. Het Axelse element onder de 44 deel nemers aan deze experimentele tocht was ditmaal nite overwegend, bedroeg zelfs maar een kwart, doch dt heeft aan de eensgezind heid en het saamhorigheidsgevoel van de dames en heren uit beide delen van Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland, niet in het minst afbreuk gedaan. De welvoorbereide tocht werd voorafge gaan door een kennismaking in het hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen en zo werd op 18 Juni bij het ochtendkrieken vanuit deze plaats gestart om vervolgens te Axel en daarna in Sas van Gent het grootste deel van de passagiers uit verschillende plaatsen op te nemen. Vlot geschiedden daarop de nu eenmaal noodzakelijke grensformaliteiten, die geluk kig hoe langer hoe soepeler worden en van steeds meer begrip getuigen. Het is nu ten minste al zover dat niemand zich meer zor gen behoeft te maken vanwege het gestelde limiet ten opzichte van de reisdeviezen. De toegestane hoeveelheid kan voor vrijwel nie mand meer een beletsel vormen. Onbezorgd en ondej begunstiging van een ideale temperatuur ging het via Gent door de z.g. „Vlaamse Ardennen" op de Belgische hoofdstad en Namen aan, in welke plaats koffie werd gedronken. Steeds dieper trok de Z.V.T.M.-touringcar daarop het Ardennen gebied in en eer de middag aanbrak passeerde men het gebied van de bekende slag in de Ardennen, die de slot-phase van de jongste wereldoorlog heeft ingeluid met het bekende Kerst-offensief van Von Rundstedt. Talrijk waren hier de spo ren van deze strijd, die nu echter al weer voor het grootste deel zijn uitgewist. Het bijna totaal in puin geschoten Bastogne, waar men een monument vindt voor de Ame rikaanse generaal Mc Auliffe is zo goed als geheel herbouwd. Men zal zich de val van St. Vith op 23 Januari 1945 herinneren, waarmede de slotphase van de grote slach ting in dit gebied, die enige honderdduizen den Duitsers, maar ook bijna evenveel ge allieerde militairen en slachtoffers onder de burgerbevolking had gekost, was voltrokkeh. Een reusachtig monument op een even buiten Bastogne gelegen plateau vereeuwigd de plaats waar de laatste Duitse doorbraak poging te pletter liep. Rondom het middaguur werd op de Bel gisch-Luxemburgse grens te Martelange de reis onderbroken ter versterking van de in wendige mens. In Zuidelijke richting ging het daarop langs Arlon in de richting van "de Franse grens. Zelfde formaliteiten Collectief pas en controle van de bescheiden der paspoort- rezitters. De reis werd vervolgd door het gebied van de Franse hoogoven- en staal industrie. Deze streek, vanaf Metz tot in iet in Lotharingen gelegen Sarrebourg, droeg sterk de kenmerken eigen aan in dustriegebieden. De landbouwgebieden in iet Lotharinger deel van Frankrijk maken geen florisante indruk. Naar onze begrippen en deze tot maatstaf nemend, is de toestand lier bepaald armelijk. Grotendeels ontvolkte dorpen met sterk verwaarloosde woningen, die ten onzent gewis zouden worden voor zien van de bekende bordjes, wijzen op zeer primitieve toestanden ten plattelande. Vap mechanisatie van de landbouw waren in deze streken nauwelijks sporen aanwezig en de stand der gewassen was overwegend zeer slecht en bijna overal ongunstig. In Chateau-Salins (aan de Moezel) kun nen wij ons persoonlijk vergewissen dat ook iet stedenschoon in dit gedeelte van Frank rijk een specifiek eigen karakter heeft. De woningtoestanden liggen schier overal meer dan 60% beneden die in ons land. In de late namiddag arriveren wij in de nu wederom Franse stad Straatsburg, wdar allerwege de dominerende Franse opschrif ten fel contrasteren tegen de zeer vele Duits klinkende namen der zaken-eigenaars. Tijd om de beroemde kathedraal te be zichtigen was hier niet, want na het pas seren van het Marne-Rijn-kanaal en de Rijnbrug wacht ons een vrij langdurig op onthoud voor douane-formaliteiten, waar ,,Vader-Rijn" in zijn majesteitelijke schoon heid zich al heel weinig van aantrekt en onweerstaanbaar zijn loop van ontelbare eeuwen vervolgt- Als we eindelijk voldaan hebben aan alle noodzakelijke voorschriften begint de avond reeds te vallen en rollen wij Duitsland binnen. Gelukkig is er nog zonlicht te over om de schoonheid der nu volgende lanschap- pen te bewonderen. Allerwege heerst er be drijvigheid in deze op het oog zeer welva rend uitziende streek, waar de bodem heel wat productiever blijkt dan aan gene zijde van de Rijnstroom. Vrouwen en meisjes, zo wel als mannen zijn allerwege op de welige akkers in volle bedrijvigheid op een èur dat men ten onzent reeds geruime tijd de arbeid heeft gestaakt. Alles spreekt hier van harde arbeid en noeste vlijt en de behuizing in dit Zuid-Westelijke deel van Baden verraadt een uitgesproken zin voor huiselijkheid en zindelijkheid. De romantische hhizenbouw, die hier en daar al naar het Beierse type zweemt, is bekorend voor het oog en de steeds veelvuldiger wordende schaduwen, die ons de nabijheid van het Zwarte Woud doen voelen, nemen nog toe als w'ij de schone en vriendelijke stad Offenberg zijn gepasseerd. Ruimschoots wordt ons hier aan natuur schoon vergoed wat wij aan de overzijde van de Rijn misten en een gepensionneerd aardrijkskunde-leraar, die veler Herenlan- den bereisde in zijn leven, maakte de zeer snedige opmerking dat men zou veronder stellen dat de verkiezers van de oorlog niet aan deze, doch aan gene zijde van de Rijn wonen. Ook wij konden ons niet aan die in druk ontworstelen. Alles sprak hier van in tensieve arbeidslust en doorzettingsvermo gen, want de zon daalt al ter kimme als wij eindelijk het vroeg-middeleeuwse bergstadje Gengenbach langs één van zijn gigantische stadspoorten binnenrijden, maar de arbeid gaat voort en als wuj uitstappen worden wij weer aanstonds getroffen voor de in Goti- che letters prijkende opschriften. Met uiterste zorg en buitengewone vrien delijkheid is onze ontvangst hier voorbereid. In een wel ouderwets, maar uitstekend hotel waar alles zich weerspiegelt in een sfeer van zindelijkheid, comfort en degelijkheid wordt ons hier een weldadige rustplaats aangewe zen, waar wij na enkele uurtjes onszelf mo gen verkwikken aan een weldadige rust, onder dewelke door onze geopende ramen de gezonde geuren van het nabije Zwarte Woud verkwikkend werken. Ons later verstrekte documentatie's ver tellen ons dat dit stadje, een oudtijds vrije Rijksstad, gelegen aan de ingang van het Kinzigdal reeds in de jaren 700800 door de vestiging van een Benedicter abdij grote betekenis had. Op onze terugreis konden wij ons nader vergewissen omtrent het glorie vol verleden dat ons toesprak uit de drie im posante stadspoorten, waarin de kogels uit de dertigjarige oorlog ons wezen op de woe lige tijden die binnen deze muren weleer zijn doorgemaakt. De patriciërshuizen wijzen op glorie en welvaart van het voorgeslacht. 's Anderendaags ondergaan wij na een knappend ontbijt van heerlijke broodjes met onvervalste Schwarzwalder honing of an dere substantie's besmeerd, eerst recht de schoonheden en geneugten van het Zwarte Woud, die een ware climax bereiken als wij onder de rook van Donaueschingen arri veren op de plaats waar de plotseling na zijn oorsprong te hebben verlaten verdwenen Donau na een 12 km. onder grondse stroom wederom uit een bron op wellend te voorschijn komt in een kristal heldere reusachtige vijver waarin verschei- denen onzer zich baden of een verkwikkend voetbad nemen. Natuurlijk gaat vanuit deze plaats ook weer een groot aantal „aan zichten" naar het nu reeds 600 km. verre vaderland. Maar dit lustoord is zulks ook ten volle waard. In de juiste stemming werd van hier ge start en van de op één na langste rivier van Europa (bij haar oorsprong) arriveren wij in de namiddag aan de boorden van het op één na grootste meer van Europa, het z.g. Bodenmeer of meer van Constanz. Daarover een volgende keer. Bij vele huisvrouwen rijzen af en toe vra gen over de voedingswaarde van bepaalde producten. Wij zullen enkele veel-voorko- mende vragen beantwoorden. Schapen- en paardenvet. De samenenstelling van deze vetsoorten wijst niet op een bijzondere waarde voor de gezondheid. Kippen-, eenden- enganzeneieren ontlopen elkaar in voedingswaarde niets. De eieren van eenden en ganzen mogen echter niet zach of halfzacht gegeten, worden of in de hulshouding in gebak, puddingen e.d. worden verwerkt, omdat er dan gevaar be staat voor infectie met paratyphusbacteriën. De enige bereidingswijze, die we m,ogen toepassen, zijn hard koken en bakken met doorgeprikte dooier, totdat de gehele massa gestold is. Het bakken dient dan bovendien aan twee kanten te geschieden. Yoghurt. De z.g. Bulgaarse yoghurt wordt in tegen- stellng tot de dunnere melkyoghurt bereid uit ingedampte melk. In het algemeen is de voedingswaarde van de dikke yoghurt an derhalf maal zo groot als die van een even grote hoeveelheid dunne yoghurt. Wie yog hurt in de winter te koud Vindt, kan de fles gerust enige uren bij de kachel zetten, zon der gevaar dat de yoghurt daardoor in kwa liteit achteruit gaat. Dit geldt eveneens voor karnemelk, vla en pudding. Fruit- of vruchtensap. Ook deze kunnen zonder enig bezwaar op kamertemperatuur gebracht worden. We halen ze daartoe één dag voor het gebruik ifit keuken of kelder te voorschijrL Vooral voor kinderen en oude mensen moet afkoe ling door het voedsel wrden vermeden. Het is echter ongewenst om vruchten enkele da gen in een w'arme omgeving te houden, om dat ze dan uitdrogen of rimpelen. Vruchtensap in blik, fles of tube, hetzij op drinksterkte, hetzij geconcentreerd, geeft bij de juiste ver dunning een drank, die in vitaminegehalte net behoeft onder te doen voor vers ver kregen sap. Wordt geconserveerd sap van citrusvruchten of tomaten als bron van vita mine C gebruikt, dan is het raadzaam de inhoud van het geopende blik of flesje in ten hoogste drie dagen op te maken. Het vita- minegehalte gaat namelijk achteruit wanneer het sap met lucht in aanraking komt. Toe voeging van suiker beïnvloedt de voedings waarde van citroen- of ander sap niet na delig. Groenten en aardappelen verliezen bij het bewaren vitamine C dit gaat vooral snel, wanneer zij gesneden zijn. Wie de groenten gesneden kan kopen, moet er daarom op toezen, dat zij fris en stevig zijn. De vitaminewaarde van blikgroenten en bevroren groenten behoeft, indi enzij op de juiste wijze zijn geconserveerd, niet of niet. veel onder te doen voor d5e van verse groenten. Het mag echter als bekend ver ondersteld worden, dat gezouten groenten, met uitzondering v^n zuurkool, in dit op zicht geen waarde hebben. Hogedrukpannen. Degenen, die de beschikking hebben over een hogedrukpan kunnen gerust zijn over de voedingswaarde van de hierin bereide spij zen. Het verlies aan vitamines en voedings- zouten, zoals kalk- en ijzerzouten, zal in het algemeen niet groter zijn door de korte ver hitting bij hoge temperatuur dan door een langere kooktijd bij 100 gr. C. Erwten en bonen kunnen ook zonder weken gaar worden. Het beste resultaat, de mooist opgezwollen bonen krijgen we echter toch, wanneer de peul vruchten vóór het koken enige tijd, b.v. een nacht worden geweekt. Zijn champions of andere producten goed Helaas geeft het meekoken van een zilve ren lepel hierom'trent geen uitsluitsel. We kunnen beter op onze reuk- en tastzintuigen vertrouwen. Zowel voor verse producten als voor de inmaak geldt altijdwegdoen bij twijfel gevallen Ondeugdelijk voedsel wordt niet deugdelijk door koken met specerijen en/of scherpe sausen. AUTOMATISCH TELEFONEREN MET HET DISTRICT GRONINGEN. Vanaf 1 Juli 1954 kunnen de abonné's aangesloten o.m. op de telefoonnetten Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, Zaamslag eni Zuid- dorpe hun gesprekken met de aangeslotenen van de geautomatiseerde netten van he district Groningenl langs automatische weg tot stand brengen. De betreffende netten, alsmede de te kiezen net nummers zijn als volgt Adorp 0-5909, Aduard 0-5903, Annen (Dr.) 0-5922, Annerveenschekanaal 0-5989, Assen 0-5920, Bedum 0-5901Eelde 0-5907, Eexterveen 0-5986, Emmen 0-5910, Erica 0-5914, Gieten 0-5926,Glimmen 0-5906, Grolloo 0-5925, Groningen 0-5900, Grijpskerk (Gr.) 0-5947, Hoogezand 0-5980, Hooghalen 0-5923, Kla- zinaveen 0-5913, Nieuw-Amsterdam 0-5915, Nieuw- Scheemda 0-5984, Norg 0-5928, Roden 0-5908, Rolde 0-5924, Schoonoord 0-5918. Siddeburen 0-5983, Sleen 0-5916, Slochteren 0-5982, Ten Boer 0-5902, Veen- dam 0-5987, Vries 0-5921, Westerbork 0-5904, Zeyen 0-5929, Zuidbroek 0-5985, Zuidlaren 0-5905, Zweelo 0-5917. GELEGENHEIDSSTEMPEL. Ter gelegenheid van de start van de 41e Tour de France in het Olympisch Stadion te Amsterdam op Donderdag 8 Juli a.s. zal daar een tijdelijk bijkantoor der P.T.T. worden gevestigd. De stukken, welke in dit tijdelijk bijkantoor ter post worden bezorgd, zullen van een afdruk van een bij zonder stempel worden voorzien. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS NEDERLAND. TELT Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Juli 1954 1.908.918 tegen. 1.899.302 op 1 Juni 1954. Op 1 Juni 1954 Waren er 494.808 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 494.337 op 1 Mei 1954. SCHRIKAANJAGER VAN FORMAAT. Dit is de T-43, een zware 60 tons tank, de nieuwste aan winst van het Amerikaanse leger. Tijdens de eerste openbare demonstratie gaf deze nieuwe tank, ondanks haar grote gewicht, blijk, goed manoeuvreerbaar en gemakkelijk te bedienen te zijn. Semi-automatische besturing maakt, dat deze nieuwe tank, die wordt voortgestuwd door een 810 p.k. luchtgekoelde motor, gemakkelijker in toom kan worden gehouden dan de tractor van een) landbouwer. Een ander kenmerk van de T-43 is de gietstalen romp uit één stuk, met elliptisch contour en laag silhouet, die de kwetsbaar heid tot een minimum beperken. De glooiende zijden van de gestroomlijnde koepel bemoeilijken het plaat sen van directe treffers aanzienlijk. Behalve met snel 120 mm geschut, dat volgens ingewijden de tot nog toe grootste vuurkracht aan een tank verleent, is de T-43 bewapend met machinegeweren van het kaliber .30 en .50, die van binnen! uit kunnen worden geladen, gericht en afgevuurd, zonder dat de bemanning aan direct gevaar van buiten, behoeft te worden blootgesteld. De soldaat, die zich op deze foto bovenop de tank bevindt, kan zich uiteraard wanneer het menens zou worden zonder veel moeite naar het veiliger binnenste van dit nieuwe wapen begeven.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3