Zwitsalette Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL TERNEUZEN. SPORTNIEUWS HULST FEUILLETON. door FANNY HURST. KONIJNENZIEKTE GECONSTATEERD AAN DE NEDERLANDS-BELGISCHE GRENS. In de Belgische grensgemeente Kemzeke (Paal) is de gevreesde konijnenziekte Myxomatose geconsta teerd. Er wordt gevreesd, dat de ziekte zich zal uit breiden en. de konijn op Npderlands gebied zal aan tasten. VERGADERING „VREDERUST". De plaatselijke afdeling van de Stichting „Vrede rust" vergaderde onder leiding van de heer W. A. den Boggende, die deze bijeenkomst met gebed en schriftlezing opende. Onder de ingekomen stukken bevond zich de mededeling dat de verslagen der cor respondenten te laat bij de Stichting waren binnen gekomen. Vervolgens werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester na té zijn voorgelezen zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de jubileumvergadering ter herdenking van het halve eeuwfeest der Stichting werden benoemd de heren M. de Regt, P. de Feijter, Iz. de Feijter Wzn., Adr. Scheele en W. A. den Boggende. Door de heer F. Boon werd daarop een interes sante causerie gehouden over het 50-jarig bestaan van „Vrederust". Voorts werd daarop nog de agenda besproken die op de vergadering van 8 Juli a.s. zal worden be handeld. Het aantal leden der afdeling beloopt nu omstreeks de 300. Het feit werd onder het oog gezien, dat van alle omligende gemeenten alleen Zaamslag een perma nente vertegenwoordiger in het Stichtingsbestuur heeft hetgeen men niet juist acht. Bij toerbeurt zouden ook de afdelingen Axel, Terneuzen en Hoek in dit col lege moeten worden vertegenwoordigd. Dit acht men in het belang der Stichting. Na de rondvraag werd de matig bezochte vergade ring door de heer W. A. den Boggende met dank zegging gesloten. MUZIKAAL BEZOEK AFGELAST. Het tragische verkeersongeval dat Vrijdagmiddag j.l. op de Buthdijk plaats had, waardoor de familie Van Houdt-van Doeselaar op de Axelse Sassing in diepe rouw werd gedompeld en dat in geheel onze gemeente en in het bijzonder op deze buurtschap grote verslagenheid teweeg bracht, is voor het be stuur van de harmonie „Concordia" aanleiding ge weest het voor Donderdag aangekondigde muzikale bezoek aan de Axelse Sassing af te lasten. OPTOCHT OP 13 AUGUSTUS? het verslag van de vergadering van vorige week .aandag aangaande de festiviteiten ter gelegenheid van de 10-jarige bevrijding is een deel weggevallen, n.l. omtrent de te organiseren optocht. De heer A. P. Esselbrugge gaf hierover een uit eenzetting. Men wil een, allegorische optocht samen stellen, waarbij dus b.v. sprookjes kunnen worden uitgebedel, ambachten, beroepen of ook bepaalde mo menten uit onze bevrijding. Axel heeft op dit gebied een reputatie en de commissie voor de optocht hoopt dat men deze ook ditmaal weer hoog zal willen hou den. Teneinde bij verwezenlijking van dit programma punt ook goed voor de dag te komen, wordt ver zocht deelname aan deze optocht met een groep of wagen uiterlijk 12 Juli op te geven bij een der commissieleden, t.w. mevr. Fijma, Villapark, mevr. Verheezen-Verhoef en de heren J. van Damme, A. P. Esselbrugge en J. J. Hoebé. Naar gelang het aantal aanmeldingen kan de commissie dan een beslissing nemen over het al of niet uitvoeren van dit pro grammapunt. Gezien de belangstelling voor dit programmapunt ter vergadering, waar ook reeds meerderen zich be reid verklaarden om de verzorging van een wagen op zich te willen nemen, heben wij goede hoop, dat dit plan een der glanspunten van het feest kan worden en wij wekken dan ook gaarne de plaatselijke verenigingen en buurten op te overwegen hoe zij aan deze optocht deel kunnen nemen en, hun deelname spoedig te melden aan een der bovengenoemde com missieleden. 2-DAAGSE REIS VAN DE LEERLINGEN DER LANDBOUWHUISHOUDSCHOLEN UIT AXEL EN SCHOONDIJKE. ,Een tjokvolle bus met 58 meisjes-leerlingen der land- bouwhuishoudscholenuit Axel en Schoondijke bezoch ten onder leiding van de beide directrices, de dames Zweedijk (Axel) en Van Oeveren (Schoondijke) in het afgelopen week-end Dinant, na tevoren enige uren in de Belgische hoofdstad te hebben doorgebracht. Te Brussel werd een bezoek gebracht aan de Grote Markt met zijn wereldberoemde gevels van Brood huis, Gildehuizen en het onvergelijkelijk mooie stad huis. Natuurlijk was men over het vele moois dat Brussel daarnaast met zijn prachtige boulevards en verder stedenschoon nog bood, opgetogenl Te Namen werd o.m. de Citadel beklommen, waar op na de bezichtiging der stad de reis werd voort gezet naar Dinant. Deze stad mag eventls Brussel voldoende bekend worden geacht mede om haar bij zondere ligging aan de Maas. In de Jeugdherberg te Dinant werd na een prach tige dag, waarop veel gezien en genoten was de nacht doorgebracht. Het bezoek aan de befaamde grot La Merveilleuse was hier het hoogtepunt. De volgende dag werd de reis voortgezet en ging het tot over de Franse grens naar de reeds uit de tijd van Karei V bekende vesting Givet, die tot 1678 behoorde tot de Spaanse Nederlanden en bekend is om de fabricage van ijzer- en koperwaren en haar kunstzijde-industrie. Na hier op Franse bodem het moois te hebben aan schouwd werd op de terugtocht gepleisterd in het oude vestingstadje Philippeville, in de provincie Na men in België gelegen. Een bezoek aan de Henegouwse provinciehoofd stad Bergen vormde het slot van deze prachtige reis. Bezocht werden hier het mooie Gotische stadhuis met zijn beroemde Vlaamse tapijten en de even bekende laat-Gotische St. Waltrudiskerk met bijzonder merk waardig beeldhouwwerk en reliquieënschatten. De be kende „Car d Or (Gouden Wagen) die in de jaar lijkse processie wordt medegevoerd,werd hier ook be- leerlinge een laatste innige groet bracht namens de gehele school. Nadat door de heer P. H. Esselbrugge woorden van deelneming waren gesproken namens -Garage „Cito" sprak ds. Jansma van Zaamslag een, slotwoord, na voorlezing van een gedeelte van Psalm 103. Aangrijpend was het moment waarop na de ouders en familie ook de vele klas-genoten van de kleine bloempjess trooiden, toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergedaald. Het medeleven met de in doffe smart gedompelde ouders en grootouders werd velen te machtig en toen de laatste hulde aan de jeugdige dode was gebracht, verlieten allen diep onder de indruk de dodenakker. AS AF VOOR DE MICROFOON. Maandag kwamen enige N.C.R.V.-technici naar Axel om opnamen te maken van „AsaP, die in uit zendingen van deze omroepvereniging zullen worden uitgezonden. Een deel van de opgenomen nummers zal reeds Woensdagavond om 6.45 uur via de radio te be luisteren zijn, terwijl ook in Augustus nog een uit zending aan „Asaf" zal zijn gewijd. Een deel van de nummers werd a capella gezongen, terwijl bij de ove rige nummers de orgelbegeleiding werd verzorgd door de heer Meindert Boekei. Enkele van de uitgevoerde werken waren een eigen bewerking van Asaf's dirigent de heer P. C. Brakman welke bewerkingen men van dusdanige kwaliteit achtte dat men deze gaarne nog meerdere malen voor de microfoon zal brengen. EXAMEN LEERLING MONTEUR. In de Technische school te Terneuzen werd het V.A.M .-examen leerling-monteur afgenomen. De uit slagen luidden Voor theorie en practijk P. S. de Blaey, Terneu zen J. A P. de Bakker, Hontenisse, C. P. Essel brugge, M. Oppeneer en K. G. Siekert allen te Axel C. de Feijter, St. Jansteen J. W. de Feijter en C. v. d. Voorde, Zaamslag B. H. van Hulle en L. A. Seghets, Philippine N. E. O. v. d. Moere, Boe- chaute (B.) A. C. N. Obrie, Sas van Gent en F. Vervaert, Biervliet. i Voor theorie J. G. Koekkoek, Axel A. W. de Kraker, IJzendijke en W. L. T. de la Ruelle, West- dorpe. Afgewezen werd één candidaat. AHe candidaten warem leerling van de kopklasse auto-monteur van de Technische school te Terneuzen. EINDEXAMEN OPENBAAR LYCEUM. ,Bij het op 2 en 3 Juli afgenomen schriftelijk eind examen aan het Openbaar Lyceum te Terneuzen, af- wonderd. Een onderdeel van deze processie vormt deling Gymnasium A en B zijn alle candidaten ge- het bekende duel tusséh St. Joris en de Draak. In de allergenoegelijkste stemming werd de terug reis aanvaard onder gezang en gejodel en men, was, zoals 'te begrijpen is, thuisgekomen nog lang niet uitgepraat over het vele genotene. TERAARDEBESTELLING INA VAN HOUDT. Dinsdagnamiddag had op de Algemene Begraaf plaats een indrukwekkende plechtigheid plaats, n.l. de teraardebestelling van de j.l. Vrijdag op zo nood lottige wijze om het leven gekomen 10-jarige Ina van Houdt. Dit droevige ongeluk heeft een zodanige sfeer van medeleven met de smartelijk getroffen ouders ge- Schapen, dat vele honderden reeds een half uur en langer voor de droeve stoet naderde vol eerbiedige bbelangstelling stonden/ te wachten. Toen het ogenblik daar was en het stoffelijk over schot door familieleden naar de groeve was gedra gen, was het de heet J. Blok, hoofd der O.L. School die het eerst het woord nam en aan zijn jeugdige slaagd, n.l. GymnasBim A: Ria van Altena te Sluiskil en Betsy Buter te Terneuzen, Gymnasium Bi J. A. Drok, F. J. de Jager en C. van der Peijl allen te Terneuzen. EXAMENS JANSENIUSLYCEUM. Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagden voor het examen H.B.S. B 5-jarige cursus mej. M. E. F. Colsen, HulstTheo van Damme, Axel A. de Dreu, St. JansteenA. Ferket, ClingeF. J. de Koning, Kloosterzande C. A. M. Lockefeer, Hulst E. F. A. de Schrijver, Lamswaarde P. D. Steijaert, HulstW. P. de Waal, Boschkapelle. Afgewezen werden 5 candidaten. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten ZWITSA „Overtuig dan mevrouw Herrick van je onschuld, Orchis 1 Laat haar en de jury van je liefste kant zien. Je bent zo'n engel.. Toon hun dat je absoluut niet in staat bent tot dingen als zij beweren. Dat zou helpen, Orchis, kind, dat zou helpen." i„Ik zal mijn best doen:, Martin. Ik zou het niet echt kunnen hebben dat ze niet wist Zo de rechter em zijn vrouw al niet bepaald ruzie hadden1 gehad, het was er toch na aan toe geweest. Vreemd, die plotselinge, perverse belangstelling van Selene. Bij een zaak, waarin er hem buitengewoon veel aan was gelegen al zijn krachten in de vrije hand te hebben, werkte zij,- die hem altijd onwankel baar geholpen en gesteund had, hem eensklaps tegen. Wat meer zegt, haar aandrang, waarvoor geen precedent was aan te wijzen, om bij zijn zitting aan wezig te zijn, was niet alleen, hinderlijk, maar zelfs beangstigend. Het deed de rechter denken' aan de vreemde, perverse Selene in de jaren na het verlies van hun kind, toen zij rondzwierf in het oeverloze ge bied der zenuwziekte. Toen zij zes maanden lang in een sanatorium had gewoond. Een vreemde was ge weest voor hem en uren aan een stuk voor zich uit zat te staren in verpletterende stilte. En overtuigingen koesterde, die vaker wel dan niet waandenkbeelden waren geweest. Er was iets, dat angstig sterk her innerde aan de arme, matte Selene van die jaren van zenuwziekte en verlangen en zelfverwijt. Sinds haar herstel had Selene nooit verlangd, laat staan ge waagd, inbreuk te maken op de ongeschreven wetten van hun huishouding. Er mochten geen gunsten of dispensaties worden gevraagd ten; behoeve van deze of gene stemgerech tigde, die het een of ander baantje zocht. Geen lid van het gezin mocht de rechtszittingen bijwonen als de rechter presideerde. Geen lid van het gezin mocht de rechter ook maar een vraag stellen over de afloop van een belangrijk proces van hem, zolang dit gaande was, or hem storen als hij zich s avonds in zijn studeerkamer terugtrok gedurende het verloop van zo'n rechtszaak. Zo luidden de ongeschreven, maar onverwrikbare beginselen, die heersten in denhuize Herrick. Het was volstrekt niets ongewoons dat de rechter, gedurende een, proces van belang, avond aan avond na het eten verdween om dan pal weer bij het ont bijt voor de dag te komen, of hij liet zich zijn middag maal brengen op zijn bureau. En Selene hield daar angstvallig de hand aan. En thans opeens, nu het een zaak gold van bijzondere importantie, een berucht proces, dat bovendien zijn volle aandacht onbelemmerd vergde door de bijzondere omstandigheid dat het publieke geweten; was gewekt en zeer gespannen stond, daar kwam nu plotseling de oude Selene weer te voorschijn. De zonderlinge, verre Selene uit de ongelukkige jaren na hun verlies. Selene, onredelijk, gelijk weleer. Avond na avond voelde hij haar aan de buiten kant van zijn studeerkamerdeur staan, als een nerveuze spanning gevoegd bij zijn eigen nerveuze spanning, die meer dan groot genoeg was tengevolge van dit opzienbarend proces. Hij hoorde, hoe ze zo nu en dan tegen die deur aanschuurde als een hondje dat hunkert om binnen gelaten te worden. Soebattend om toch maar in de gelegenheid te worden gesteld naast hem te zitten, terwijl hij werkte, met de kans hem iets te vragen. Een dwaze hoop, dat hij toch een woord los zou laten over het geval. Iets over de beklaagde. Ziekelijk was die belangstelling. Ziekelijk liever gezegd die obsessie, alleen omdat ze nu even kennis had ge maakt met het meisje Sargossa. Het was niets voor Selene van de latere jaren om weer zo al haar zelfcontrole te verliezen. En dit alles schijnbaar enkel, om het korte, persoonlijke con tact met de beklaagde. Het was natuurlijk allerhinder- lijkst dat hij dat zo moest laten begaan. De rechter probeerde dit alles te verduwen. Vrouwen konden wel zo zijn. Overgevoelig. Bovendien,, het was ook om het iemand op zijn zenuwen te laten krijgen als je twee jonge mensen gezond en wel na een tuinfeest uitlaat en ze storten zich even daarna in een tragedie. Vooral, als je het zelf toevallig bent, die dat tuin feest gegeven hebt. Maar toch niet zó. dat je er helemaal van de wijs door hoefde te raken, zoals Selene, die er geheel en al, ongerijmd en redeloos door in beslag genomen werd or om de eerste hoge woorden, die in meer dan zeventien jaar tussen hen gevallen waren, te veroorzaken 1 Selene, .die het waagde er op aan te dringen bij het geding tegenwoordig te zijn. Die tegenover hem raaskalde over vrije wil. Het oude gehaspel tussen hen beiden uit de eerste paar jaren van wederzijdse aanpassing in hun huwelijksleven. Vrije wil. De rechts zaal is toegankelijk voor iedereen. Al die nonsens. „Selene, dit gaat te ver. Ik schaam me over je." „Ik wil er bij zijn, bij dit geval, John Lester. Je kunt mij net zo min de toegang tot de zaal weigeren, als je dat enig ander Ameiikaans staatsburger zou kunnen doen." „Je praat alsof er een paar van je op de loop zijn." Voetbal. VRIENDSCHAPPELIJKE VOETBAL WEDSTRIJDEN. A.Z.V.V.Terneuzense Boys 2—5, De Axelse Zaterdagvoetballers speelden .Zaterdag in de nederlaagwedstrijdenserie tegen de Terneuzense Boys. De gasten speelden stukken beter en hadden bij de rust dan ook reeds een verdiénde 13 voor sprong. In de tweede helft scoorden de Terneuzenaars nog tweemaal waartegenover onze stadgenoten nog een goal maakten zodat de eindstand 2—5 werd. Axel IIIOost Z.-Vl. Scheidsrechters 2—2, Het derde elftal der V.V. „Axel" speelde Zondag een vriendschappelijke werstrijd tegen een uit Oost- Zeeuwsch-Vlaamse scheidsrechters bestaand elftal. De oranjehemden hadden bij de rust een 2—0 voor sprong, doch de arbiters, die een aardig partijtje speelden wisten in de tweede helft de stand vol komen verdiend té vereffenen» De eindstand 2—2 was dan ook de juiste verhouding van deze ont- Biljarten. BILJARTWEDSTRIJD IN „HET WAPEN VAN ZEELAND". In het pas verbouwde en uitgebreide café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman alhier speelde de aldaar gevestigde Axelse Biljart Club „A.B.C." een vriendschappelijke biljartwedstrijd tegen de biljartclub „Champs d'Elysees" uit Gent. Deze internationale ontmoeting op het groene laken, die in een echte amicale sfeer eigen aan een'ont moeting tussen Belgen en Zeeuwsch-Vlamingen plaats vond op de juist geheel vernieuwde biljarts, ein digde in een 8—6 overwinning van de Belgische gasten die van de zeven partijen er vier in hun voordeel be slisten en zich alzo acht matchpunten verwierven De A.B.C.-ers behaalden uit de drie overige partijen zes matchpunten. Naar wij vernemen zal „A.B.C." op Donderdag 15 Juli a.s. een vriendschappelijk tegenbezoek brengen aan deze Gentse biljartclub en werd de Axelaars op de bekende joviale Vlaamse wijze nu reeds een even hartelijke ontvangst voorspeld. Hengelsport. HENGELWEDSTRIJD „G.O.A." In samenwerking met de hengelsportvereniging „Ge duld Overwint Alles" alhier, was door de heer J. G. Meijer tegen Zaterdagavond een hengelwedstrijd met prachtige prijzen georganiseerd, welke dank zij de grote deelname van niet minder dan 50 sportliefheb bers van hier en; elders (ook van over de grens) weer uitstekend geslaagd mocht heten. Nadat te 17 uur de plaatsen der deelnemers bij het clublokaal „De Witte Leeuw" waren bekend ge maakt ving precies te 18 uur de wedstrijd aan, die twee uur duurde. Ondanks het tamelijk gure weer bestond er gedurende de wedstrijd permanent een flinke belangstelling. Na afloop werden, de prijzen persoonlijk door de heer Meijer uitgereikt aan de navolgende deelnemers; le prijs Adr. den Beer met 850 gram2e prijs W. Wolters met 398 gram; 3e prijs Iw. van Sprew met 397 gram 4e prijs A. Trevisan met 318 gram; 5e prijs E. de Moor met 65 gram 6e prijs S. Briquet met 66 gram; 7e prijs Jos. van Eek met 41 gram; 8e prijs H. Keymolen met 30 gram 9e prijs A. de Mesmaeker met 29 gram. Namens bestuur en leden werden de initiatiefnemers dank gebracht voor hun liefde en offervaardigheid voor de mooie sport, die „G.O.A." beoefent en werd de hoop uitgesproken dat het niet bij deze wedstrijd zou blijven. Op 10 Juli (Grote Kreek) en op 24 Juli (Kleine Kreek) zullen de clubkampioenschappen plaats vin den, waarvoor de leden werden aangespoord zich spoedig op te geven. „Misschien is dat wel het geval." „Nu best, je moet het zelf weten. Het is qp, jouw verantwoording dat je in deze moeilijke tijd zoveel vergt van mijn zenuwen. Als de uitslag van deze zaak je zo na aan het hart ligt, deed je beter te zorgen dat mijn geest helder blijft en dat mijn zenu wen niet overstuur raakten. „John, John, dat wil ik ook. Erg graag. Alleen deze zaak, John, heeft iets er zit iets in dat ik me tmijn binnenste meen te weten. Als je me enkel eens wou laten uitspreken „Ik wens geen meningen te horen." „John, maar dit „Als je me er toe dwingt, Selene, zal ik me ge noodzaakt zien een kamer in een' hotel te bespreken of in de club mijn intrek te nemen en dan kom ik gedurende het proces helemaal niet meer thuis." „Och toe, nee, John. Het spijt me. Ik zal dan wel niets zeggen. Ik beloof het je. Enkel John, als je van me houdt, alt je iets -voor me voelt, als je me redden wilt, dat ik niet weer wordt zoals zoals toen l°e John ik beloof je - geen woord zal ik gedurende aet proces met je erover praten. Alleen, laat me dan wel bij de zittingen tegen woordig zijn, liefste. Ik ben daar nodig. Ik bedoel, ik ik wou enkel maar rustig daar zitten. Zoals alle andere mensen in de zaal. Heel kalm John. En nooit een woord er over 's avonds tegen jou. Of het een, of het ander. Ik weet het wel, schat, dat aller ogen op je gericht zijn, als vroeger-nooit. Ik weet hoeveel er voor jou van afhangt dat je geest helder blijft en fris. En je zult hem dit keer helderder houden dan ooit, is het niet John Ik beloof het je. Geen woord zal ik erover reppen. Alleen, laat me bij de zittingen tegenwoordig zijn. Als je van me houdt. Als je iets voor me voelt, laat me dan bij de zittingen zijlui" (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2