De ULO-school ging naar Dinant Mannequin WRICLEY jfrnMda Zonnebruin AXEL AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. INGEZONDEN STUKKEN BEKENDMAKING. Tob niet langer FEUILLETON. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. Toen het 11-jarige meisje Ina van Hout Vrijdag middag omstreeks half vijf over de Buthdijk per fiets van school huiswaarts keerde, werd haar aandacht getrokken door enkele overvliegende straaljagers, met het noodlottige gevolg dat zij meer lette op de vlieg tuigen dan op het wegverkeer. Daardoor geraakte zij met haar fiets van het rij wielpad op de weg, juist voor een in de richting Sluis kil rijdende bus van Garage Cito. Hoewel de chauf feur, de heer A. D. al het mogelijke deed een aan rijding te vermijden mocht hij hierin niet slagen met het afschuwelijke gevolg dat het meisje door de bus werd gegrepen en op slag gedood. Zoals uit de advertentie in dit blad blijkt is ook dit jaar dank zij de offervaardigheid der burgerij het doorgaan van de traditionele jaarlijkse reis onzer oudjes verzekerd. De eendaagse trip zal ditmaal naar Rotterdam gaan, doch de datum zal nog nader definitief worden vastgesteld. 40-JARIG JUBILEUM. Onder talrijke bewijzen van belangstelling vierde de heer Fl. L. Ysebaert Donderdag het feit van zijn 40-jarig dienstverband bij de lijn MechelenTemeu- zen, thans Ned. Spoorwegen. De populaire ploegbaas werd deswege in de bloe metjes gezet en mocht zich in een grote belangstelling verheugen. EINDELIJK. De slechte bestrating der Kerkdreef, waaronder de beruchte „kinderhoofdjes" de boventoon voerden en waarover zowat het gehele verkeer Noord-Zuid v.v. door onze gemeente „hobbelde wordt thans naar wij hopen afdoende verbeterd door een klinker wegdek. De weggebruikers die geregeld deze slecht geplaveide straat moesten passeren zullen nu in twee erlei opzicht kunnen profiteren. Ten eerste is één der nauwste gedeelten van de Kerkdreef onlangs ver breed en wanneer nu de klinkerbestrating volledig is voltooid zal Axel in elk geval weer een verbeterde hoofd verkeersweg meer bezitten. AMATEUR-VOETBAL. Met een versterkt elftal traden de Axedse bakkers in het veld tegen het elftal van de douane-ambte naren. Aldra hadden de ridders van de „trog" een veili glijkende voorsprong van 30, doch men moet het vel van de beer nooit te vroeg verkopen want daarop kwamen de „veldgrauwen" "los en werd de score vereffend. Voor de rust wisten echter de bakkers de leiding te hernemen. Na de thee bleken de bakkers over een betere „long-passing" te beschikken. De „kommiezen" waren letterlijk uitgespeeld en zo werd de eindstatjd 74 in het voordeel van de „bakkersgezellen". OPENBARE AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een nieuw schoolgebouw voor U.L.O., met daar bij behorend gebouw voor lichamelijke oefeningen en een gebouwtje voor centrale verwarming, ten behoeve van de Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs alhier, had het volgende resultaat P. J. de Potter, Hulst ƒ312.000; Fa. J. F. v. d. Veen, Terneuzen ƒ291.000; Fa. Rijnberg, Terneuzen ƒ290.000; J. Kolijn, Terneuzen 289.500; A. J. de Visser, Zaamslag 272.825 Fa. Hamelink, Zaam- slag 270.000 Fa. P. A. van Hoeve, Axel 270.000 Gebr. de Theye, Terhole ƒ267.000; Fa. P. F. Voet, Kloosterzande 266.600 Fa. de Bodt, St. Jansteen 256.000 F. Lambert, Stoppeldijk 253.300 Fa. Freijser, Terhole ƒ252.400; Gebr. van Steenbergen, Philippine ƒ249.800; Fa. Gebr. v. d. Poel, Terneu zen 247.900 F. J. Lensen, Axel 245.000 R. van Wiemeersch, Axel 242.000. De gunning werd aangehouden. SCHOOLREIS. Leerlingen van de hogere klassen der R.K. Lagere School alhier maakten Donderdag een reis naar de hoofdstad, waar o.a. Artis en Schiphol werden be zocht. Alzo een wel zeer leerzame reis voor de jeugd. ZOMERAVONDCONCERT. Voor de eerste maal in dit seizoen gaf de harmonie „Concordia" een concert dat zich vooral op een met hevig misbaar van de jeugd gepaard gaande belang stelling mocht verheugen. Nu was het programma wel van een licht en luchtig gehalte, maar wij zien! niet in dat dit een vrijbrief voor de jeugd betekent om zoveel mogelijk herrie te maken. Wanneer zal dit de Axelse jeugd eens worden bijgebracht GESLAAGD. Voor het examen „geoefend man" van de groep Axel van de Reserve Rijkspolitie slaagden E. C. Fermont, J. V. Schelleman, A. Schreuders, F. Hame link, F. Hoekstra, H. J. Schoof en Ch. Brandt, allen te Axel. Van de gemeente Zaamslag slaagden G. Jansen, A. Rijkse, F. Wieland en J. B. den) Hamer. BENOEMD. Met ingang van 19 Juli a.s. is benoemd als onder wijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, mej. M. P. Stuuber te 's-Heerenberg. GESLAAGD. Aan de R.K. Naaischool aan de Walstraat slaag den dezer dagen voor costumière Lydia van Nieu- lande en Andrea de Decker,. Voor lingerie slaagden Jetty van Britsom, Irène Geerinck, Agnes Maas, Marie van Kampen, Marleen Lippens en Maria de Schepper. „CONCORDIA" NAAR DE SASSING. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer aangaande het voornemen van Concondia" om weer een muzikaal bezoek te brengen aan de Axelse Sassing kunnen wij thans mededelen, dat dit zal plaats vinden op Donderdagavond 8 Juli a.s. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rozenkrans, Julianastraat 56 een J4 kg. droge worst, Sassing Q 11. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Juli 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. Jr Pennings, 7 uur Jeugddienst, Ds, M. N. Schrale. Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper ('s middags voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée 's morgens voorbereiding H. Avond maal en Openbare Bel. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16.30 uur Ds. H. van Leeuwen. De Chr. Ulo-school alhier maakte j.l. Vrijdag haar jaarlijkse schoolreis, waarvan Wij hier onder het verslag laten volgen, in de vorm van een door één der leerlingen. Jan Dieleman, gemaakt opstel,d at ons als het beste van de over dit onderwerp gemaakte ter hand werd gesteld. 25 Junidus de dag van onze school reis was aangebroken. Als gewoonlijk zou den we vanaf de school vertrekken. Allen waren op tijd, want ieder wilde zich natuur lijk van een goede plaats 'in de bussen ver zekeren. Toen dan ook de bussen aankwa men was het een gedrang van belang wie er het eerst binnen zou zijn. Even nagegaan of allen er waren en de twee bussen met hun zingende passagiers rolden Axel uit naar de Paal, waar we de grens over gingen in de richting Brussel. In de Belgische hoofdstad aangekomen wer d even gestopt voor het Paleis van Justitie, waar je een mooi overzicht over de stad hebt. Ongeveer negen uur ging de reis voort naar Waterloo, waar we de heuvel met de Leeuw beklommen en het Panorama be zochten. Om half elf stapten we weer in de bussen om naar het doel van de reis, Dinant, te rijden. Uit het steeds heuvelachtiger wordende landschap bleek, dat we al meer en meer de Ardennen naderden. In Namen zagen we voor het eerst de Maas, die tot in Dinant gevolgd werd. Daar zag je hoe het water zijn weg gevonden had door de rotsen. De tot 150 meter hoge oever was met bos begroeid. Op vele plaat sen liepen de naakte rotsen steil omhoog. In Dinant aangekomen, waar we een be zoek aan de Gemeente-Grotten zouden brengen, aten we eerst. Intussen werd al .druk gefotografeerd en de omgeving ver kend. De grot, die uit drie verdiepingen bestaat, had de wel zeer bekende stalagmieten en stal,actieten. De eerste zijn ontstaan door het druipende water, dat de kalk uit de rotsen meeneemt de laatste zijn druip steenkegels, die aan het gewelf van de grot hangen. Ook beklommen we'de wenteltrap in de grot van Mont Fat, m)et zijn meer dan 300 treden. Vanaf de toren van Mont Fat hadden we een prachtig uitzicht over Dinant en de Maas. Als laatste bezienswaardigheid werd de Citadel van Dinant bezocht. Deze vesting bestreek met zijn kanonnen heel Dinant. Op de binnenplaats stonden nog de oude ka nonnen opgesteld. Er was ook een mönu- ment geplaatst voor de Franse en Duitse soldaten die in 1914 in de gangen van de Citadel waren gesneuveld. Verder was er nog de folterkamer met guillotine, de smede rij en bakkerij. Op de muren van de 110 meter hoge vesting hadden we weer een schitterend uitzicht. Ondertussen was het vijf uur geworden en dus nog te vroeg om de terugtocht te aanvaarden. We reden daarom nog een eindje de Maas langs. Op een mooi punt kregen we nog de gelegenheid wat te klim men en in het bos rond te dwalen. Om kwart over zes stapten we weer in de bussen. Het weer, dat zich de hele dag zo goed gehouden had, liet ons toen echter in de steek, want het begon hard te regenen. Het plan, de Maas nog eens over te steken, viel dus „in het water". Tussen Dinant en Brussel kregen we nog allen een verfrissing en toen ging het rich ting Axel. De tijd ging al sneller en sneller zodat al gauw het verlichte Brussel was ge. passeerd. In Antwerpen gingen we dan voor het laatst uit de bussen om door de voetgangerstunnel te gaan. Ook Antwerpen lag nu al weer achter ons, de grens werd gepasseerd en ®m ongeveer 12 uur zagen we de lichten van Axel. Dit betekende het einde van een wel zeer geslaagde reis Jan Dieleman. Crème en olie Geachte Redactie, Gaarne willen wij onderstaande aanbeveling onder de aandacht brengen van de geachte lezers van Uw blad en verzoeken U daarom beleefd plaatsing van het volgende In de periode van 5 tot en met 11 Juli a.s. houdt „Herwonnen Levenskracht", de instelling der K.A.B, tot bevordering van de Volksgezondheid en tot be strijding van volksziekten, haar jaarlijkse speldjesdag, Welk een voldoening zou het zijn voor onze pa tiënten, voor onze medewerk (st)ers en voor ons allen wanneer deze speldjesdag een ongekend succes werd. Op het terrein van de tuberculose mocht onze ver eniging tot op heden, zoals U bekend is, met succes werkzaam zijn. Wij bouwden het bekende sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven en verpleegden daar in de loop van de jaren meer dan 15000 patiënten. Aan verpleegkosten werden door onze vereniging millioenen guldens uitgegeven. Steeds komen er nog duizenden aanvragen om ver pleging bij onze vereniging binnen. Na de bevrijding werden 19000 aanvragen verwerkt. Voor de patiënten die op onze hulp geheel of gedeeltelijk waren aange wezen werden tussen 1945 en heden meer dan vier millioen gulden uitgegeven. Wat de taakuitbreiding betreft heeft vooral de be strijding van de rheuma de volle aandacht. Voor de bouw van het nieuwe rheuma-centrum een stich ting van de gezamenlijke standsorganisaties werd reeds 100.000 beschikbaar gesteld. Gaarne vertrouwen wij, geachte lezers, dat U uit bovenstaande gegevens enig inzicht hebt gekregen van de ontzaggelijke kosten waarvoor onze vereniging zich geplaatst ziet en bevelen daarom onze jaarlijkse geld inzameling met klem bij U aan. Steunt allen naar Uw vermogen dit werk in het belang van de volksgezondheid U, geachte Redactie, hartelijk dankzeggend voor de verleende medewerking. Het Bestuur van het Plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht". VUURWAPENWET. Deb urgemeester van Axel herinnert belanghebben den aan hun verplichting om tijdig de aan hen' ver leende machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen te laten verlengen. Axél, 26 Juni 1954. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. ik hoe het de Griekse gevangenen te moede moet zijn geweest ,wien ze opdroegen hun eigen brand stapel onder zich te bouwen. Daar heb ik dikwijls aan gedacht. Zoiets heb ik nu ook gedaan." Wat deed het er allemaal toe „Elke dag, sinds dit proces aan de gang is, heeft de officier van Justitie het éne punt na het andere van die verwenste artikels van mij onderstreept)." Alsof het er wat toe deed. ,„En elke keer dat hij dat doet, wilde ik wel dat de aarde mij met mijn artikels er bij verzwolg." Weer die artikels en nog eens die artikels. Als Martin nu maar alsjeblieft wou ophouden daarover door te zeuren en met zijn getob nog dieper rimpels 1 in zijn gezicht tegroeven. „Orchis,m aak je niet ongerust, kind Ik smeek het Je. Gun het openbaar ministerie zijn tijd. Hij draaft altijd aan het begin van een proces enigszins door. Liefste, als jij alleen je apathie wat wou laten varen. Deneen weet precies het juiste ogenblik te kiezen om met verpletterende feiten voor de dag te komen. Ikzelf ben als getuige niet veel waard, mis schien zo hier en daar een: flinke veeg uit de pan. De officier zal me niet aan het woord laten komen, vrees ik. Maar er bestaat een uitweg. Enkel lieve ling,,; jij moet meewerken.' Ik vraag je heus niet op effect te spelen voor het publiek, dat weet je wel, schat. Alleen, wordt levend. Ontwaak uit je lethargie. Laat de jury je zien als mens van vlees en bloed. Wat de kranten schrijven, dat je zo ijskoud en onver schillig bent, heeft je tot nu toe geen goed gedaan, Orchis. Je moet denken dat die niet verstandig ge noeg zijn om in te zien dat je verstijfd bent van ont zetting. Dat is het wat Deneen bedoelt, als hij po gingen blijft aanwenden om die apathie van je af te schudden. Orchis, liefste, wil je niet, kun je niet een klein beetje ontdooien, al was het maar om mij „Martin, het is geen onwil. Dat weet je toch wel, schat. Ik wil graag, alleen, is het niet vreemd; is het niet verschrikkelijk Ik ben niet in staat iets te voe len. Geen enkel besef dringt tot me door. Alleen, dat ik, hoe dat weet ik niet, op een gegeven ogenblik zal ontwaken en zal bevinden dat alles een droom is geweest." „Orchis, schat, kun je het ook niet, als je bedenkt dat dit een kwestie is van leven en dood „Leven en - dood „Zó bedoel ik het niet Kon je je niet verbeelden dat het zo was Zou dat niet helpen, als je de zaak eens zo bekeek? Liefste, laat ze alle dingen weten, die ik ook weet. En die Deneen weet. Toon de jury dat je onschuldig bent 1" „Ik zal mijn best doen, Martin. Ik zal mijn best doen." „Weet je het wel, Orchis, dat ze elke kleinigheid van je moeten weten. Houd dat steeds voor ogen als jc voor ze zitj Breng ze tot het besef dat je on mogelijk tot zo iets in staat zou zijn geweest. Kijk mij maar aan, om je aan je plicht te herinneren; Helpt het niet dat ik daar bij je ben „O ja. En dat mevrouw Herrick er is. Martin denkt zij dat „Je moet het haar niet laten denken. Iedereen praat er over dat zij geen enkele zitting gemist heeft. Er wordt zelfs beweerd dat zij er onaangenaamheden over gehad heeft met haar man. Hij wil niet hebben dat zij bij zijn zittingen tegenwoordig is. De meeste rechters kunnen geen familie om zich heen( velen. Tot nu toe heeft zij het nooit gedaan, maar „Denk je Martin, dat zij denkt o, dat zou ik niet kunnen' verdragen." (Wordt vervolgd) verhoogt Uw werklust, bevordert Uw *.n. en verfri„. door FANNY HURST. 53) Als ik nu eens helemaal kapot viel, wanneer de officier me begint a fte bekken en te schelden en met zijn vingers naar me begint te klauwen. Maak dat hij dat niet doet, God. Zorg dat hij niet tegen me te keer gaat, zodat mijn hersens kapot vallen. Deneen, de houten soldaat, met zijn dikke actentas was wel vriendelijk. Als hij maar ophield met al die wijze raadgevingen. Wat ze zeggen moest en wanneer. Net een repetitie voor een stuk. Een tragedie of een comedie Net alsof er iets te zeggen viel') behalve simpelweg hoe alles ook werkelijk gegaan was. Alleen ze schaamde zich zo over die rit naar de stad. Hoe kon ze zoiets nou vertellen Orchis kon het niet over zich verkrijgen, om ook maar bij wijze van repetitie het verhaal van die rit in haar verbeelding te doen in presentie van die zee van opgezwollen gezichten. Het verhaal van haar tocht naar de stad. Haar roze rode nachtjapon, die ze met die cape had willen be dekken. En hoe Terry, toen hij haar die cape had afgepakt, zich aan die dolk geprikt had en er in ge vallen was. Had ze hem maar niet omgerold. De dolk stak recht omhoog Dit was het bezwarendste getuigenis. Volgens de officier en ook volgens de doktoren. Mijnheer Terry lag op zijn rug met de cape op hem vastgepriemd. O God, maak dat ze begrijpen dat ik het niet wist. Hij wist het zelf niet eens. Hij viel er per ongeluk intoe, alstubliet, onze lieve Heer En als eens, wanneer ik in de getuigenbank moet verschijnen, die ogen, haar ogen ginds, die als vuur- bakens zijn; mij in de steek lieten O Martin, met al je zorgrimpels getrokken over je gezicht', maak dat zij mij niet verlaat. God, maak dat de rechter me niet verlaat. Als de rechter me maar wilde aankijken. Jlnderdaad, de rechter vermeed het haar aan te kijken. Zij het dan dat hij eventjes een ijskoude blik over haar heen liet gaan. Zijn ogen stonden volkomen neutraal. Het waren de strenge ogen van iemand die op het gewicht van een veertje gelet zou hebben bij het balanceren' van een weegschaal. De weegschaal van het Recht. Orchis herinnerde zich de vriendelijke ogen van de rechter, buiten in een tuin, ergens, in een andere eeuwigheid. Het was alsof die ogen tot kiezel stenen geworden waren. „Martinn waarom wil de rechter me toch niet aan kijken vroeg ze eens door de tralies heen. Arme Martin. Zijn antwoord verliep in een snik, zoals het hem die dagen herhaaldelijk overkwam. „Het moet zijn omdat de publieke opinie in dit ge val, bijzonder gespannen is. Al dat gepraat over recht, dat in de lucht hangt .Net of het niet genoeg is, dat hij de reputatie heeft de onpartijdigste, nobelste rechter te zijn, die de balie van ons land kan aan wijzen. Hij heeft voo rdit geval van zijn geest een soort verend instrument gemaakt om het bewijsmate riaal haarfijn af te wegen, tegenover elkaar af te wegen. Wegen. Wegen en nog eens wegen. Het pu bliek is op zijn hoede voor sexeloze justitie en zo voorts en ik vrees, dat ik er het mijne toe heb bijge dragen om het die richting uit te sturen. Orchis, Orchis zul je me ooit kunnen vergeven Daar was hij weer op het chapiter van het zul-je- me-ooit-vergeven. „Het komt er per slot natuurlijk niet zoveel op aan. Iedereen weet toch dat je vrijkomt. Maar nu begrijp

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2