Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT OVERSLAG FEUILLETON. door FANNY HURST. Doe een Kruschen-kuur. 0m die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. SPORTNIEUWS DE NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANQE. De Ideale Gezinszalf BEKENDMAKING. E nen voe sch' het moi bru ver: tijd l mei kon ten mal om en prir Dit hoe dan ze dag dag ze voe gek E kui tot er 1 voe AXELAARS OP REIS. Bij het krieken van de dag maakten de bewoners van het „Plaatje" alhier zich Woensdagmorgen op voor hun jaarlijkse uitstapje. De reisclub „Irene waarin deze buurtbewoners zijn georganiseerd, had ditmaal een reis uitgestippeld tot diep in Belgie. Om 5 uur werd de reis aanvaard met één van de comfortabele Z.V.T.M.-touringcars. Het eerste punt van dit uitstapje gold de bezichtiging van de grote stuwdam te La Gileppe en vervolgens werd de tocht door een prachtige omgeving voortgezet naar Eupen, Bar-Michèl, Malmédy, Franchorchamps en Spa. In deze streek zo rijk aan natuurschoon konden de Axelaars zich naar hartelust vergenoegen in de heerlijkste panorama's. Het Was reeds in de kleine uurtjes van Donderdagmorgen' toen de reizigers welis waar vermoeid, maar ten zeerste voldaan weer op de Kanaalkade arriveerden. De buurtvereniging „Axelse Sassingi' toog Don derdagmorgen op stap. De bewoners van, deze buurt schap hadden als einddoel van hun uitstapje gekozen het meest zuidelijke punt vein ons land en brachten een bezoek aan het nog steeds bij vele toeristen ge liefkoosde Limburgse stadje Valkenburg. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Juni 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2 30 uur Ds. P. J« Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. KuiDer. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. M. de Regt, van Nieuwendijk. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16 30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een doublé armbandje, Julianastraat 67 een kin dertasje, Prins Hendrikstraat 7. EINDEXAMEN OPENBAAR LYCEUM. Bij het op 23 en 24 Juni afgenomen mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum, Afdeling Hogere Burgerschool A zijn geslaagd Rieta Houtzager, Sluiskil A. P. van Luijk en L. J. Koster, beiden te Axel N. J. M. van der Moere, Terneuzen en H. Wleringa, Sas van Gent. Afgewezen geen. EEN MERKWAARDIG SCHOT. De heer Arth. van Hove, welke op het schutters hof aan het trainen was met pijl en boog deed een schot dat nog door geen der schutters al zijn zij 80 jaar of ouder is meegemaakt. Bij het lossen va het schot ging de pijl loodrecht 'voor de hoog vogel de hoogte in, doch raakte noch de toren noch de hoogvogel. Eenmaal als de pijl boven het spel uitschiet is het schot normaal verloren daar dan geen vogel meer kan worden afgeschoten. Bij de heer van Hove ging het nu echter anders. Toen de pijl naar beneden kwam viel deze op het uiterst kleine klosje van de hoogvogel met het qevolg dat dit in tweeën brak en de vogel naar beneden kwam. Zoals reeds medegedeeld is een dergelijk schot in de gehele om trek nog nooit voorgekomen en dit zal misschien practisch ook wel niet meer gebeuren. WONINGCOMMISSIE. De woningcommissie welke thans door de raad op nieuw is benoemd bestaat uit J. van Daele, voor, zitter A. Mattelé, secretaris mej. E. van Damme, de heer A. Noteboom en de heer M. van Pottelberghe. EEN GEMEENTE ZONDER POLITIE. Door het in pensioen gaan van de postcommandant 52) Als je maar erg strak in elkaar gekropen zitten bleef, hielp dat wel en na een paar dagen! raakte je zelfs voor de gruwel van het kijken over die zee van gezwollen gezichten afgestompt. Het ging als met de nachten, dat zij in haar poging tot slapen, zich de helft van de tijd een doortocht vocht' door die zee van gezichten. Steeds onder het gerammel der sleutels, dat nimmer ophield in haar brein. Soms begon de hele rechtszaal te draaien. De ge zichten die zich buiten tegen de ruiten drukten. De politie-agenten met de gummistokken. De af en aan dravende reporters en stenographen. Eindelijk kwam statig de rechter binnen in zijn toga. De zaal verhief zich. De hamer viel. Alles draaide. Hé, dat was rechter Herrick 1 Een tuin was er ergens, ja ergens was er een tuin en hier was de rechter en daar ginds buiten ergens, in die tuin was Selene Herrick. Nee, o, nee. Daar waren de ogen, van Selene Her rick, midden in de zee van gezwollen gezichten. Dag in, dag uit. Derde rij links. Bij het gangetje. Er was een tuinen toch, iedere dag in die zee van gezwollen gezichten, de ogen van Selene Herrick. De ogen van Selene Herrick waren lichtbakens in der Rijkspolitie de heer A. Maas is de gemeente Overslag thans zonder politie. De post Overslag resorteerde onder de groep Koewacht met mede post Zuiddorpe, waarvan de heer Schipper thans als adjudant het commando voert. De politiedienst te Overslag moet thans geschieden door ambtenaren van Koewacht of Zuiddorpe, De overheid ziet blijk baar dus wel in dat Overslag een rustig, vredig dorp is en zich van de wereldbemotienissen niet veel aantrekt, BENOEMD. In verband met het overlijden van het raadslid de heer J. F. de Cock, werd in diens plaats benoemd de heer C. de Letter. De heer R. Audenaerde welke de eerste plaatsvervanger was, bedankte voor deze unctie. Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. Ing. Med. ELCKERLYC OPVOERING TE MIDDELBURG In het kader van de feestelijkheden die deze week in Middelburg worden georganiseerd en die in het bezoek van H.M. de Koningin op Vrijdag wel haar hoogtepunt vonden organiseerde de Z.V.U. in sa menwerking met de Culturele Commissie voor de Hervormde Kerk en de Stichting Nieuw Walcheren Woensdag en Donderdagavond een tweetal voorstel lingen van het 15e eeuwse Rederijkersstuk „Elcker lyc". voor welke opvoering de „Nederlandse Come- dic, die dit stuks jaarlijks in Delft speelt, bij hoge uitzondering bereid was gevonden. Het is stellig een goede gedachte van de Z.V.U. geweest om voor deze uitvoering door de gehele provincie kaarten beschikbaar te stellen, evenals de medewerking van het prov. bestuur, dat een extra boot ter beschikking van de Z.-Vlaamse bezoekers stelde, lof verdient. Elckerlyc is de meens, die aan de Dood niet kan ontkomen en die eenmaal rekenschap van zijn daden zal moeten geven. In het begin van het spel horen wij God aan de Dood de opdracht geven Elckerlyc lie c'ptbied.en. Elckef'lyc, opgewekt .en onbezorgd schrikt hier van en wil de Dood omkopen, doch deze laat hem duidelijk merken, dat dit onmogelijk is, en dat hij nog diezelfde dag rekenschap van zijn daden zal moeten afleggen. Het wordt herp echter wel toegestaan iemand op deze pelgrimstocht méé te nemen. En dan gaat Elckerlyc op zoek. Hij gaat naar zijn kameraden die veel beloven, maar wannegr hij vertelt waarheen de pelgrimstocht leidt, hem in de steek laten. Ook „vrienden en magen" laten hem al leen, terwij! zijn bezittingen eveneens weigeren op deze tocht tot steun te zijn. Tot slot denkt Elcker lyc aan de deugd, die hij altijd heeft veronachtzaamd en, al is deze ziek en zwak, zij wil Elckerlyc hel pen. Ook „Kennisse" wil met hem gaan en leidt hem naar Biechte. Dit doet Elckerlyc en door zijn be rouwvol gedrag krijgt „Deught" meer Jjracht en zal hem eeuwig bij blijven. Ook Wijsheid, Kracht, Ver stand en Schoonheid willen Elckerlyc vergezellen op zijn Laatste tocht, maar wanneer hij kalm en te vreden tot de Dood bereid blijkt, verlaten ook deze aardsez aken hem weer en is he alleen de deugd, die hem ook dan nog blijft vergezellen. Dit wat betreft de inhoud van dit eenvoudige middeleeuwse |,sinnespel", dat op een, voortréffe- lijke wijze, sober en strak, —waardoor men haast de mist der gezwollen zee. Dag in dag uit, vaag, veraf, onwezenlijk, de proce dure van het drama met een rechtszaal, die rondtolde om de kern van de beklaagdenbank heen. En de beklaagde was Orchis. En daar, in de derde rij links, had je de ogen van Selene, waarin ze kijken kon. Waarin ze wegvluchten kon. Waarin ze in stilte, zonder dat er een spier van haar bleke, lijdzame gezicht vertrok, kon uithuilen. Bij het kiezen der jury keek Orchis, wier belang stelling in de dingen al te zeer had geleden, zonder enige persoonlijke interesse toe, als gold het een ander. De juryleden zaten in een afgeschoten ruimte. Eén was er bij, net een tomaat, een dikke, overrijpe, uit puilende tomaat. Dan een' lange, schrale man, hij was loodgieter van zijn vak en heette Slatt. Als nu maar het knippen van de camera's en het reikhalzend kijken en het komen en gaan, haar maar niet telkens met een ruk tot het bewustzijn (zij het een dof bewustzijn) terugvoerde daf 'het kiezen der jury betekende, dat de mannen gekozen werden, die alles zouden beslissen. Hé, daarom Was het natuurlijk, nietwaar, dat Mar tins gezicht, ginds in de zee, elke minuut van elke dag kleine, nieuwe rimpeltjes vertoonde, als kroop de angst hem over het gezicht. Alsof het er iets aan toe deed Lieve Martin, jij daar ginds buiten. Het is de moeite waard dat Jê een enkel rimpeltje krijgt op je gezicht om mij. Je lieve, verre gezichtDe jury. Een lid stond voor de rechter hij heette Anderson. Er scheen iets te zijn, waarin hij niet wilde geloven. De doodstraf. de vele moeilijkheden om juist deze eenvoud te be reiken zou vergeten, ten tonele gebracht werd in een buitengewoon passende omgeving,, die welhaast u- niek zal zijn in ons land, nl. het fraaie Muntplein van het gerestaureerde Middelburgse Abdij-complex. Voorstellingen, die de beide uitverkochte avonden meer dan waard waren en waarvan wij hopen, dat de wens van Middelburgs burgemeester om deze tot een jaarlijks terugkerend evenement te makefl, in vervulling zal kunnen gaan. Duivensport. WEDVLUCHT OP QUEEVRAIN. De Duivenmaatschappij „De Verwachting" alhier hield een wedvlucht uit Quievrain voor oude en jonge duiven. Afstand 96.550 km. Snelheid eerste oude duif 1244,6 m. 1. D. Dieleman 2. en,10. M. de Visser; 3. E. van Dorselaer 4. Em. Misseghers 5. en 8. P. Ortelee 6. C. Roose 7. W. Broekhoven 9. Ch. Tieleman. Snelheid eerste jonge duif 999,2 m. 1A. Verschueren 2. J. de Koeijer3. J. den Engelsman 4. en 5. J. Belaert, Zuiddorpe6. J. Vincke7. J. van Hoorn 8. Alb. Peersman 9. P. Ortelee 10. R. van Wiemeersch. Wielrennen. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft, in overleg met de ploegleider Kees Pellenaars, de Neder landse ploeg voor de Tour de France als volgt samen gesteld (in alfabetische volgorde) H. van Breenen, Amsterdam Nico van Est, Fijnaart Wim van Est, St. Willebrord H. Faanhof, Amsterdam Jules Maenen, Valkenswaard J. Nolten, Geleen Thijs Roks, ZundertA. Suykerbuyk, Breda G. Voor- ting, Roosendaal Wout Wagmans, Breda. Nee, hij zou geen jurylid zijn. Ze stuurden hem weg. Het leek anders net zo'n vriendelijke man. Er was er nog een. De Woordvoerder der jury, met een lange .afhangende snor, die hem het aanzien van een walrus verleende. Zijn naam was de Malle. Herman de Malle. De zaal moest er om lachen. De Malle. Zeg heb je het gehoord De malle Wat vervelend, zelfs lachen kon ze niet al prevelde ze mee met de zaal, „de Malle". Bons, bons. De hamer kwam neer. Nee zeg, de Malle. Martin, lieverd, het is niet de moeite rim pels te krijgen om mij. D e Malle. Jij lieve vrouw met je ogen als lichtbakens in de mist, te denken dat het jou iets kan schelen En te bedenken dat het mij zo schrikkelijk veel zegt dat het jou wat zegt, als in werkelijkheid niets nee niets er meer op aankomt. De ganse, lieve dag zat de jury in haar hokje, waardoor het was alsof ze geen benen had. Twaalf bovenlijven naast elkaar. Elke ochtend, stipt half twaalf kreeg de walrus een glas melk, waarin hij twee tabletten liet vallen. Als hij gedronken had slobberde hij de twee punten van zijn snor naar binnen, veegde er dan in beide richtingen met zijn zakdoek overheen om hem af te drogen en gaf dan elk van zijn wenkbrauwen een aai, alsof die ook nat van de melk gewordem waren. De walrus han delde in vulpennen en na afloop van het verhoor kreeg elk jurylid een vulpen in doos van hem cadeau met inktspuitje en al. Dan was er een dik jurylid met rood haar, die zijn naam „Bakker" verloochende door slager te zijn. Dat was de bewuste tomaat. Een derde heette Duvonnie en was aannemer. Dan had je nog Sewell en Mix en Longini. Orchis kende het hele rijtje van buiten, tot numero twaalf, Gwirt genaamd. DE BELGISCHE PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANCE. De sportcommissie van de Belgische wielerbond (B.W.B.) heeft voor de Tour de France 1954 de volgende renners aangewezen Brankart, Close, Debruijne, Hendrickx, Ockers, Van den Branden, Demulder, Germain de Rijcke Desmet en Van Genechten. Voetbal. HET ZEEUWS K.N.V.B.-ELFTAL SAMENGESTELD. (Het Zeeuws K.N.V.B.-elftal, dat óp Zaterdag 3 Juli a.s. op het Nadorst-terrein te Middelburg eet wedstrijd zal spelen tégen de Engelse profclub F.C. Folkestone is als volgt samengesteld Doel P. Baart Vlissingen) Achter P. Wtjs (Goes) en P. Barten (Vlissingen). Midden: P. Weststrate (Vlissingen), A. Schinkels (De Zeeuwen) en A. Vogel (Middelburg). Voor: L. van Dorsselaar (Hulst), S. Jansen (Ter- neuzen), J. van de Sluijs (Goes), W. Leijnse (De Zeeuwen) en J. Deij (Axel). Reserves: J. Zwartepoorte (Goes), A. Carol (Mid delburg), W. Struiwigh (Vlissingen) en H. Schotman (Middelburg) Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat offertes kunnen worden gemaakt voor de verzekering tegen brandschade van de 32 woning wetwoningen aan de Margrietstraat en omgeving. Brieven, bevattende zo volledig mogelijke condities worden ingewacht vóór 15 Juli a s. Axel, 21 Juni 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. Hij had een kin, maar het was net alsof hij er geen had. Het hoorde zó bij deze kwade droom, dat ze zo haar jury kon zitten tellen. En hun namen kende. En bijnamen voor hen verzon. Dit belette haar de eigen waanzin te voelen. Vreselijk was de officier van justitie,. Een vreselijk mens. Nu eens keek hij listig met toegeknepen ogen. Dan weer dreigend. Nu bulderend. Dan mijmerend. Gillend en bulderend. En even later sissende fluister tonen uitstotend. Als de tijd voor mij daar is om in de getuigenbank te verschijnen, o, ik hoop dat hij dan niet buldert tegen mij I Deo fficier van justitie, één geconcentreerd meng sel van gebulder en geslepen afschrikwekkendheid, Hoe hij telkens maar opnieuw doorhamerde op die scène, die met vuur in haar herinnering was gebrand. Als ik slechts, God, o God, Waarom liet gij het gebeuren Als ik slechts zijn gezicht niet naar boven had gekeerd. Daarom denken ze dat ik het gqdaan heb. Dat wekt de schijn dat de dolk er in werd ge stoten. Moord met voorbedachte rade. Telkens weer, telkens en telkens weer herhaalde de officier van justitie dat. Het gerammel der sleutels in haar brein volgde de maatslag en het tempo van dat woord. Maar ik zeg u, hij is er in gevallen. Ik zeg u hij is voorover gevallen e in. Dat jammerde door haar hoofd. En dan die. vreemde, redeloze verbittering je gens Martin. Die daar buiten was en bij het systeem behoorde. God, wil toch helpen, dat ze het inzien dat mijnheer Terry voorover er in gevallen is. Zo heette hij. Te denken dat iemand, die mijnheer Terry heette dit alles teweeg brengen kon. God, wilt ge niet helpen, dat ze inzien, dat hij er in gevallen is7 (Wordt vervolgd). Atoomkracht in de landbouw Radio-isotopen, elementen waarvan de atomen in een kernreactor radio actief zijn gemaakt, spelen reeds enige tijd een rol bij de bestudering van het kunstmest gebruik. Qe ato men geven een uitstraling, die met een Geiger-t-eller kan worden gesignaleerd. Wanneer radio-isotopen dus in kunstmest worden verwerkt, kan men de weg die de mest door grond en gewas aflegt te weten komen. Door het gebruik van deze indicatortechniek ku nnen deskundigen vaststellen, in welk stadium van het groeiproces een gewas het meest behoefte heeft aan kunstmest. Zij kunnen, te weten komen, waar en hoe en welke soorten kunstmest moeten worden aangewend om er de verschilende gewasen een maxi mum profijt van te doen trekken. Zij kunnen ook bepalen, welke soorten kunstmest de beste resultaten in de verschillende grondsoorten opleveren. Radio—isotopen hebben de wetenschappelijke onderzoekers gedurende de laatste vier jaar in staat ge steld, meer te weten te komen over de opname v^n phosphor door de gewassen dan in vijftig jaar met andere methoden mogelijk is geweest, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Lanbbouw onlangs bekend gemaakt. Op de foto is de technicus links bezig met het overbrengen van radio-isotopen bevattende kunstmest in de hopper van een kunstmestverdeler. De man rechts houdt met zijn Geiger-teller eert oogje op de mate van uitstraling.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2