Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis officieel in gebruik genomen. tod. INGEZONDEN STUKKEN SPORTNIEUWS I BEKENDMAKINGEN. Zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling de officiële opening plaats van het nieuwe wijkgebouw van deze kruisvereniging aan de Walstraat. Aanwezig waren hierbij o.a. de heer Van Hoote- jeit als vertegenwoordiger van de Provinciale Bond de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis, Je Zeereerw. Heer pastoor Preyers, geestelijk advi seur van genoemde Bond, het bestuur van de com missie voor de hygiëne van het kind, het bestuur van de afdeling Axel van het Groene Kruis, de eerw. jeder-overste van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil, je plaatselijke doktoren, de districtsverpleegster Zr. Vernimmen, het R. K. kerk- en armbestuur, de heer Adriaansen, schoolarts en de R.K. raadsleden. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, heer L. Rammeloo verrichtte de geestelijk advi- ur, pastoor A. Meeus de plechtige inzegening. In zijn toespraak ging de voorzitter terug tot het 1928 toen er onder de katholieken van Axel een rité werd gevormd tot oprichting van een Wit-Gele isvereniging. Wijlen de heer C. Th. v. d. Bilt en heren P. de Kort en F. Schauwaert belastten zich t de voorbereidende werkzaamheden. Mede dank de steun van de gemeente, die een subsidie ver- de van 250 per jaar kon het kruiswerk nog dat- Je jaar een aanvang nemen. Dat er actie en werklust bij de vereniging aan- »ezig was, bewees het feit dat deze jonge vereni- op 20 September 1932 een consultatiebureau - zuigelingen kon beginnen. De samenwerking met plaatselijke doktoren en het bestuur van het -ne Kruis, die ook hun wijkverpleegster voor consultatiebureau beschikbaar stelde, was uit- In 1949 werd door het Wit-Gele en Groene Kruis jamenlijk een kleuterbureau opgericht. Ook deze reiding van het werk werd in goede harmonie met heren doktoren en wijkverpleegsters opgevangen. door de groei van de plaatselijke bevolking, -idde de taak van de kruisverenigingen zich uit en -lden allen, die met het werk in het bestaande bouw te maken hadden, dat dit niet meer aan de n des tijds voldeed. Vorg jaar werd de toestand van het bureau met leiders onder de loupe genomen aan welke be kingen wij nog steeds met dankbaarheid terug ken, aldus de voorzitter. Wij kwamen echter al lig tot de ontdekking, dat het bouwen van een kgebouw eerder gezegd dan gedaan was. Vele prekingen waren er nodig om een denkbeeld te jgen hoe wij zouden gaan bouwen en dan het be- grijke punt de financiën. Via ons Provinciaal tuur werden wij in contact gebracht met de ge- eskundig inspecteur van de volksgezondheid de r v. d. Borgh te Middelburg. Van zijn adviezen opmerkingen hebben wij een dankbaar gebruik aakt. Dr. Niehüser, Zr. Vernimmen en de Axelse toren hebben het hunne er toe bijgedragen. Zo wij vandaag bij de opening van ons vernieuwd gemoderniseerd kruisgebouw, waarbij we tevens 25-jarig bestaan van onze vereniging herdenken, t nieuwe gebouw kunnen wij bezien, adus 'spr. als sluitstuk van 25 jaar arbeid. Hierna dankte hij de rij van personen die aan de standkoming van het gebouw hebben medegewerkt. langer bleef hij stilstaan bij de wijkverpleegster er Nicoleta, die bijna van de oprichting af in el als zodanig werkt. In het bijzonder bracht hij k aan de geestelijk adviseur, zonder wiens stuw- ht het onmogelijk zou zijn geweest dit gebouw stand te brengen. In de toekenning van de jaarlijkse subsidie zag een erkenning door het gemeentebestuur van het meen welzijn, dat de kruisverenigingen nastreven, echter de laatste jaren zodanig gestegen, dat een echter de aatste jaren zodanig gestegen, dat een tioorlijke rendabele exploitatie bijna niet te ver enlijken is, ondanks de verhoogde subsidie tot 375 per jaar en de verhoging van de contributie. Misschien is het ons gemeentebestuud mogelijk vroeg de voorzitter, om in het kader van (|e ntelijke gezondheidszorg een nog voornamere ts te geven aan de kruisverenigingen. Hij hoopte, dat de katholieken van Axel het werk het Wit-Gele Kruis zouden blijven beschouwen een werk voor allen door allen en hun onmis- e steun blijven verlenen. Met de wens dat God het werk moge zegenen, be- t hij zijn toespraak en nodigde hij de aanwezigen tot een dronk op het nieuwe gebouw. Hierna nam de geestelijk adviseur het woord en 'citeerde het bestuur met het bereikte resultaat, achtte het Wit-Gele Kruis een onmisbare instel- voor de parochie, omdat deze instelling de juiste van Christelijke Charitas onder de parochie flt- Naast de voorzitter prees hij het werk van de ctsverpleegster Zr. Vernimmen en richtte harte- e woorden aan mej. M. de Smet en aan de secre- doch zeer in het bijzonder aan mej. M. de Rijke, reeds van de oprichting af als magazijnmeesteres het Wit-Gele Kruis verbonden is en dus haar jarig jubileum viert. Een feit dat niet zonder meer passeerd kon worden. De jubilarisse werd in de metjes gezet en ontving bovendien nog een enve- pe met inhoud, met de wens, dat zij nog lang aan Wit-Gele Kruis verbonden mag blijven. Vervolgens was het de heer van Hootegem, secre- van de Provinciale Bond, die mede als vertegen- rdiger van de Nationale Federatie het woord ver- t. Het was voor hem een genoegen bij deze legenheid enkele woorden te mogen spreken. Hij :te het bestuur voor de ontvangen uitnodiging, t een goede verstandhouding bleek, welke nodig is voor een goed samenspel tussen de diverse organen en waardoor de belangen het beste worden gediend. Dit nieuwe gebouw zag hij dan ook als een vrucht van samenwerking. Hij was van mening, dat het bestuur trots mag zijn op een dergelijk gebouw. Het openen van wijkge- bouwen is voor hem een der prettigste bezigheden, omdat een dergelijke aanwinst getuigt van de juiste geest en de taak waarvoor de vereniging zich gesteld ziet. Uit de ledenwinst van de laatste jaren, die de vereniging bracht op 400 leden spreekt zeker de acti viteit van het afdelingsbestuur. Hij feliciteerde het bestuur met het nieuwe gebouw en sprak de hoop uit, dat het in de toekornst nog veel voor de af deling mocht bereiken. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, de heer A. E. C. Kruijsse sprak in aansluiting hierop ook een kort felicitatie woord. Hij wees er op dat het Groene Kruis thans ook bezig was met het bouwen van een eigen consultatiebureau, zodat er over enige tijd twee bureaux in Axel zullen zijn. Hij vertrouwde echter dat de goede verstand- houdinq tussen beide kruisverenigingen zou blijven bestaan en sprak de wens uit dat het nieuwe gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de verwachtingen mocht beantwoorden. Namens de plaatselijke doktoren, tevens leiders van het consultatiebureau, sloot dokter Kats de rij van sprekers met het aanbieden van de gelukwensen. De snelheid waarmee het bestuur op de besprekingen met de plaatselijke doktoren heeft gereageerd noemde hij bewonderenswaardig, om op zo n korte tijd een derge lijk gebouw tot stand te kunnen brengen. Daar hij reeds in dit gebouw het consultatiebureau heeft mogen leiden, heeft hij kunnen constateren, dat het prettig is daarin te werken en de outillage voldoet. Het be stuur kan op hun bereidwilligheid blijven rekenen om het consultatiebureau tot zegenrijke bloei te brengen. Na de sprekers bedankt te hebben en na het ser veren van .enige verversingen stelde de voorzitter de gelegenhed open om het gebouw te bezichtigen. Bij de rondgang door de diverse vertrekken, die alle met bloemen waren versierd en met wit-gele kleur waren getooid bleek, dat de indeling zeer prac- tisch is- en de vertrekken stijlvol zijn ingericht. Geen luxe doch ingesteld op practisch gebruik. Een mooi effect is verkregen, doordat bij het kie zen van de tinten rekening is gehouden met de functionele werking van de kleuren. Een ruime wachtkamer grenst aan de uitkleed- kamer, welke beide vertrekken afgesloten worden door harmonicadeuren. De uitkleedkamer .die^ langs ge muren een 9-tal boxen bevat en een wasgelegenheid met koud en warm water geeft toegang tot de keurig ingerichte dokterskamer, waarin de dokter rustig kan werken en de moeders de nuttige wenken kan geven. Ook deze kamer is voorzien van wasgelegenheid met koud en warm water dat geleverd wordt va de geijser opgesteld in de spoelruimte naast het ruime magazijn. Bovendien is aanwezig een isoleerkamer, waarin kinderen, die wegens ziekte of anderszinSi niet met anderen in contact mogen komen, afzonderlijk behandeld kunnen worden. Een drietal gashaarden voorziet in koude dagen het gebouw van een behagelijke warmte. Voor het gebouw is een betegeld plein en een bloemenperk aangelegd, wat het geheel een fleurig aanzien geeft. Wij kunnen niets anders zeggen, dan dat Axel een ideaal wijkgebouw bezit, een aanwinst voor het werk van de volksgezondheid. De ouden van dagen van Axel willen ook in 1954 gaarne hun jaarlijkse uitstapje makeni En even graag wil het Comité, dat deze reisjes reeds enkele jaren verzorgd dit ook nu dan weer de oudjes gaarne geven. Wie van de inwoners van Axel zou dit jaarlijkse fees taan de 70-jarigen en ouder niet gunnen. Immers niemand Helpt dan allen mee en steunt door uw milde gave de actie voor 1954 Het Comité deed reeds voorbereidend werk en liet door de post enveloppen huis aan huis verspreiden. Doet u reeds nu uw bijdrage in de enveloppe. Deze week worden ze door de comité-ledeni en helpers opgehaald en de rest volgt bijna vanzelf Bij voorbaat dank. ook namens de oudjes Het Comité Rit Ouden van Dagen. een half uur na de aanvang dubbel blank. In de 28e minuut brak Jonkman fraai door en met een onhoud baar schot gaf hij Axel de leiding (10). De vreugde was evenwel van korte duur want in de 35e minuut kon de Danschutter de bal uit een vrije trap niet onder controle krijgen en de Sasse midvoor was er als de kippen bij om deze fout af te straffen 1 1). Even later had Peeters bepaald pech toen zijn harde schot op de paal terecht kwam. Met gelijke stand ging de rust in. In de tweede helft werd de Axelse voorhoede bij zonder productief. Na 7 minutenj was het 2—1 door v. d. Velde en Peeters maakte er na korte tijd 3 1 van. De Sassenaren bleven moedig doorvechten, maar konden nietn' verhinderen dat Axel steeds meer op drong. Uit een prachtig door Peeters genomen corner voerde Deij de stand op tot 4—1. Van midvoor Steel ging deze middag niets uit en ofschoon toch reeds een veilige voorsprong was bereikt verwisselde Steel van plaats met -rechtsbuiten Peeters. Binnen vijf minuten maakte deze op zijn nieuwe plaats met een paar goede doelpunten het halve dozijn vol (6.1). Axel deed het toen een tijd wat kalmer aan, zodat Corn Boys kans kreeg het Axelse doel weer te benaderen. Uit een van deze aanvallen, ingeleid door de snelle rechts buiten werd- het 6 2. In de laatste 10 minuten van de wedstrijd kreeg Axel het nog even op de heupen en Jonkman en v. d. Velde brachten de eindstand op 8—2. Een .verdiende, doch geflatteerde overwinning, lare Voetbal. HET ZILVEREN STADHUI6-TOURNOOI. Temeuzen legt definitief beslag op de wisselprijs. Terneuzen is door Zondag in de finale van het Zilveren Stadhuistoumooi voor de derd»; maal in successie te zegevieren thans definitef in het bezit gekomen van het Zilveren Stadhuis. AxelCorn Boys 8'2- Deze wedstrijd van de verliezersronde begon onder nog matige belangstelling om 2 uur. Axel zat vanaf de aftrap direct voor het Sasse doel maar Corn Boys nam al gauw de aanval over en wist gedurende korte tijd een gering veldoverwicht te bewerkstelligen. Allengs ontspon zich een gelijk- opgaande strijd met wisselende kansen, maar door slecht afwerken der aanvallen bleef de score tot bijna TemeuzenHulst 42. - 'i3.. I" Hierna ving ten aanschouwe van circa 1200 toe schouwers de finale aan tussen Terneuzen en Hulst. Alvorens deze wedstrijd begon werd door de Axelse voorzitter de heer J. Dieleman een bloemenmand over handigd aan de aanvoerder van Hulst in verband met het dit seizoen behaade kampioenschap van de 3e klasse. Van den beginne af pakten beide elftallen energiek aan en zo werd het eerste kwartier in een hoog temp ogespeeld. Terneuzen was technisch beter dan Hulst, dat evenwel door fanatiek spel de schaal in evenwicht wist te houden. De Hulsterse achterhoede moest meer handelend optreden dan de verdediging der rood-zwarten, hoewel de Hulsterse aanvallen niet van gevaar ontbloot waren. Door niet voldoende doorzetten voor doel gingen een paar ccoringskansen voor Terneuzen verloren. Na ongeveer 20 minuten nam Hulst de leiding door Lampo (01). Korte tijd later moest de Hulsterse rechtsback het veld worden afgedragen na een botsing bij het gelijktijdig koppen van een bal. Na ruim een half uur spelens beging een Terneuzense achterspeler een overtreding binnen het beruchte gebied. De strafschop werd echter slecht ge nomen en door de doelman der rood-zwarten gestopt. Terneuzep kwam kort voor de rust in de meerder- i iheid, maar wist in de stand geen verandering te iibrengen. *- De tweede helft was nog maar 5 minuten bezig toen van Langevelde met een mooie kopbal uit een afgemeten voorzet van Sam Jansen de gelijkmaker in de touwen joeg (1 1). Zeven minuten later legde Sam Jansen zelf de laatste hand aan een goed op gezette aanval en met een vliegend schot gaf hij de doelman van Hulst geen schijn van kans (21). De Hulsterse verdediging kreeg handenvol werk en slechts af en toe konden de blauw-gelen met spo radische, aanvallen wat verluchting brengen. S. Jansen die deze middag in uitstekende vorm was stichtte onophoudelijk verwarring in het Hulsterse doelgebied. In de 20 minuut centerde Franken fraai naar Klou- wers die niet aarzelde en de keeper tevergeefs liet duiken (3—1). Vijf minuten later was het weer Franken, die nu Sam Jansen de bal toeschoof, wiens voltreffer de touwen in beweging bracht (41). Toen de tweede helft 35 minuten oud was wist Neefs uit een schermutseling voor het Terneuzense doel de achterstand te verkleinen 42)'. Ternéuzen wist hierna tot het einde toe een veldoverwicht te be houden en de Hulst-doelman wist slechts met as sistentie van lat en paal zijn heiligdom voor verdere doorboripg te vrijwaren. Na afloop reikte de voorzitter der V.V. Axel het zilveren stadhuis over aan ir. J. F. Denie, voorzitter der V.V. Terneuzen. De Axelse voorzitter feliciteerde Terneuzen met het bemachtigen van deze trophee en dankte de besturen en elftallen van Terneuzen, Hulst en Corn Boys voor de bereidwilligheid om aan dit tournooi van de V.V. Axel deel te nemen. Aan Hulst werd voor het behalen van de tweede prijs een grote lauwertak geschonken, terwijl het or ganiserende elftal beslag legde op een kleinere dito voor de 3e plaats. De 4e prijs voor Corn Boys be stond uit een medaille. A.Z.V.V.—RIA 3-5. De derde nederlaagwedstrijd van A.Z.V.V. be stond Zaterdag' uit een ontmoeting tegen RIA van Westdorpe. De Axelse Zaterdagvoetballers waren niet opgewassen tegen de jongens uit „het polderken". Bij de rust leidden de gasten met 34 en in de tweede helft maakten zij nog een doelpunt zodat onze stadgenoten met 3—5 het onderspit moesten delven. Wielrennen. WESTDORP WON MET VOORSPRONG TE ZUIDDORPE. Ter gelegenheid van de Zuiddorpse kermis werd aldaar Zaterdagmiddag een amatersfcoers gehouden over een afstand van 114 km. Er gingen 24 renners van start. Van af het begin behoorden Westdorp en De Waal tot de animators en beiden hadden ge ruime tijd een voorsprong, tesamen met Wuijts, van Wijchen en van As. Later bleek van As het hoge tempo niet te kunnen volgen en moest lossen. Met nog een vijftal ronden voor de wielen kwam West- dorp plotseling alleen door en de Waal had toen een flinke achterstand opgelopen omdat hij wegens pech van fiets moest verwisselen. In de laatste ronden herstelde de Waal zich prachtig en wist weer bij de eerste groep te komen. Westdorp had toen echter in fraaie stijl reeds zo'jn voorsprong genomen, dat de zege hem niet meer kon ontgaan. De Waal won overtuigend de sprint van de eerste groep en werd tweede.. Onze stadgenoot Verhelst kwam met de tweede groep aan, die ongeveer 6 minuten achter stand had op de winnaar en eindigde als negende. De uitslag was1. J. Westdorp, 's-Heerenhoek, in 2 uur 52 min. 2. (op V/i min.) E. de Waal, Kloosterzande 3. J. Wuijts, Kruisland 4. Th. van Wijchen, Goes 5. (op 6 min.) A. Borremans, Hoogerheide 6. M. van Overveld, Hoogerheide 7. P. Jacobs, Breda 8. W. van As. Roosendaal 9. R. Verhelst, Axel 10. C. Schrauwen, Ossendrecht; 11. Merckx, De Klinge (B.) 12. M. Dominicus, Nieuwdorp. JACHTAKTEN. Het hoofd van plaatselijke politie te Axel maakt bekend, dat te gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter bekoming van jacht akten, voor het tijdvak, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni van het volgende jaar. Belang hebbenden kunnen hun aanvragen ter bekoming dier akten, zoveel mogelijk vóór 26 Juni e.k., indienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder moe ten de jachtakten worden aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het rijk, houders van een grote jachtakte, kunen ten behoeve van niet in het rijk woon achtige personen, onder overlegging van het portret van die personen, een jachtakte, logeerakte genaamd, verkrijgen, geldig gedurende veertien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden a. voor een grote jachtakte tot alle geoorioofd jachtbedrijf, dertig gulden b. voor een grote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, Imet uitzondering van de valken jacht, vijftien gulden c. voor een logeerakte, tien gulden d. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten, waarvan het gebruik ge oorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegel recht ,dat, ook bij niet-afhaling van de aangevraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft, alsmede ge meentelijke leges. Axel, 2 Juni 1954. Het hoofd van plaatselijke politie, VAN OEVEREN. VISAKTEN. Binnenvisserij. Het hoofd van plaatselijke politie te Axel maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een vis- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Jiini daar opvolgende. Belanghebbenden worden uitgenodigd hun aanvragen zoveel mogelijk vóór 26 Juni e.k. bij hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede ondertekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt a. GROTE VISAKTEN A tot het vissen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vistuigen, tegen betaling van 10.— b. GROTE VISAKTEN B tot het vissen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vistuigen tegen betaling van ƒ4.— c. KLEINE VISAKTEN tot het vissen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met vis of met één sleephengel, tegen betaling van 2.— d. HENGELAKTEN tot he tvissen met meer dan één hengel, tegen betaling van 1. Bijdrage tot verbetering binnenvisserij. Behalve het hierboven genoemde visrecht moeten de houders van een grote visakte A of B, een kleine visakte of een hengelakte een bijdrage tot verbete ring van de binnenvisserij betalen. Voor het vissen met slechts één hengel is ook een dergelijke bijdrage verschuldigd behalve voor zo veel betreft personen beneden 15 jaar en hen, die houder zijn van een vis- of hengelakte en als zodanig een bijdrage hebben betaald. De bijdrage bedraagt ƒ1.voor een grote visakte A of B en voor een kleine visakte. 0.50 voor een hengelakte en voor het vissen met één hengel. Axel, 2 Juni 1954. Het hoofd van plaatselijke politie, VAN OEVEREN. BESTRIJDING VAN DISTELS. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ingevolge de provinciale ver ordening op de bestrijding van distels, de gebruiker of bij gebreke van di,en, de eigenaar verplicht is deze te zuiveren van distels, behorende tot het geslacht cirsium en sonchus, voordat deze tot bloei komen. Na 1 Juli a.s. zal controle worden uitgeoefend of aan genoemde verplichting is voldaan. Overtreding van de verordening is strafbaar. Axel, 16 Juni 1954. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, M. Oggel, wnd. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3