Terneuzense Ambachtsschool breidt uit Eerste Zeeuwse Culturele Dag te Hulst Interessant allerlei op de Schoen- en Lederbeurs Alom' in ons land klinkt de roep tot ver. dere industrialisering en de regering doet alle mogelijke moeite om de ondernemers er toe te brengen in de industriële sector te investeren, hun fabrieken uit te breiden, hun machinepark te vergroten en te moderni- ieren, enz. Dit alles is een levensbelang '10or ons wel zeer dicht bevolkte landje, om cp deze wijze naast de emigratie-projecten, ook voor de thuisblijvers een behoorlijke evensstandaard mogelijk te maken en te landhaven. Maar geen enkele fabriek kan werken :onder deskundige vakmensen. De nog al- ij d toenemende mechanisering, de uitbrei- ;ing van het werk dat machinaal kan wor- en verricht, vragen vakmensen voor de be- liening van steeds ingewikkelder en ge- ontpliceerder wordende machines. En ook mor onderhoud en reparatie van de talloze pté J.v ktuigen in alle beroepen yon't -n i van vakmensen gevraagd. ijn vakmensen dus hard no- li)( 0m in ons hele land op peil kbn iyei en te houden, maar ook indivi- Leci m.-n door meerdere vakkennis ttrke men zich tot een betere evenspositie opwerken, zelfs zodanig, dat nen in staat is zich een positie te verwerven raar de man met de boord die ten on echte door velen nog altijd als hoger ge- aatst op de maatschappelijke ladder wordt ezien hier niet aan kan tippen. Vooruitziend bestuur. Het stemt zeker tot verheuging dat het lestuur van de in 1919 gestichte Ambachts- ichool te Terneuzen steeds actief blijft en naar middelen zoekt om aan de groeiende lehoefte naar een technische opleiding te mnnen voldoen. Helaas was de situatie de aatste jaren zo, dat men een aantal leerlin gen moest afwijzen om! het simpele feit dat je school onmogelijk nog meer leerlingen accomodate kon bieden. Maar reeds in 1950 voorzag men dit en toen werden de plannen gereed gemaakt voor een grootscheepse uit breiding en modernisering, die thans haar voltooiing nadert en daardoor bij de aanvang van het nieuwe leerjaar in September aan- itaande plaats zal kunnen bieden aan 360 eerlingen, in plaats van aan 200 waarop de ïuidige school was berekend. (Overigens :ag men kans om niettegenstaande de plaats voor 200 nog 246 leerlingen op te leiden in 1953.) Oude gebouw gemoderniseert. Niet alleen door nieuwbouw zal de school straks groter en ruimer zijn geworden. Ook aan het reeds bestaande gebouw werden de nodige wijzigingen aangebracht om met de lieuwbouw een efficient en doelmatig ge- ïeel te verkrijgen. Wij noemen hier slechts enkele punten die wij in het jaarverslag over 1*953 vonden opgesomd Gevels werden van stalen ramen voorzien, muren wegge broken en andere opgebouwd, de gehele verwarming gewijzigd, tijdelijke electrische eidingen moesten worden gelegd, enz. Al- ïoewel een dergelijke wijze van werken niet werd bewonderd, moest een deel van deze werkzaamheden worden uitgevoerd tijdens de lessen. Geconstateerd mag echter wor den dat ook dit vlot verliep dank zij de medewerking van alle daarbij betrokkenen. Ook de leerlingen hebben zich daarbij goed weten aan te passen. Naast de uitvoerders werd ook in eigen >eheer het nodige gedaan voor de vernie- wing en zo werden voor de inventaris o.a. vervaardigd 64 werkbanken, 75 tafels voor theorielokalen, 25 kasten, rijwielstandaards enz. De nieuwbouw. De nieuw gebouwde vleugel van de school bestaat uit een sousterrain met kleed- en wasgelegenheid, verwarmjngskelders; een rijwielbergplaats voor ongeveer 200 rijwie len. Parterre vindt men de nieuwe ingang, die nu niet meer aan de Axelsestraat s, maar aan de Van Steenbergenlaan, conciergeloge met een ruim uitzicht waardoor voldoende controle mogelijk is, centrale garderobe en toiletten en een ruim gymnastieklokaal van 11 x 20 mieter, dat tevens voor andere doel einden zal kunnen worden benut. Ook de eerste verdieping >van de nieuwe vleugel staat in verbinding met het oude gebouw. Hier vindt men twee leslokalen en een hand vaardigheidslokaal. Tevens ook hier weer een centrale garderobe en toiletten. De 2e verdieping van deze nieuwe vleugel omvat ten slotte nog twee ruime tekenlokalen, die door een harmonicawand van elkaar zijn gescheiden en ook hier weer een centrale garderobe en toiletten. De verlichting is in alle lokalen, behou dens de smederij en het gymnastieklokaal ukoevoerd met TL-buizen, terwijl de kleu ren voor het schilderwerk van de lokalen worden bepaald in overleg met een kleuren- deskundige. Ten slotte zal ook het machinepark de nodige uitbreiding en vernieuwing onder gaan en bij het gereedkomen van deze uit breiding een waarde vertegenwoordigen van circa 140.000 tegen ƒ60.000 in de oude school. Onvermeld mag zeker niet blijven dat men bij de uitbreiding de nodige aandacht heeft besteed aan nieuwe toepassingen op veler- lei gebied, waarbij inzonderheid een vinding van een der leraren, de heer A. J. Risseeuw, vermelding verdient, n.l. een nieuw systeem smidsvuur met een speciale luchtaf- en aan voer, waarop inmiddels reeds octrooi werd aangevra'agd. Gelegenheid tot bezichtiging. Al met al is deze uitbreiding wel zeer in grijpend en kan de school hiermede weer ten volle voorzien in de ook in onze streek steeds groeien.de vraag naar goed opgeleide vakmensen. Stelt U belang in deze oplei ding ook voor uw eigen kinderen, bezoek dan eens de openbare les die vandaag, Woensdag 16 Juni van 2 tot 4 uur wordt gehouden eg waar li zich persoonlijk kunt overtuigen van het belang en de kwaliteit van dit onderwijs ook voor uw kinderen. 1 Zeeuwsch-Vlaanderen en inzonderheid Hulst genoot Zaterdag de eer gastvrouwe te mogen zijn bij de eerste culturele dag ge organiseerd door de Stichting Zeeland en gehouden in de gemeente waar de winnaar van het Zeeuws Landjuweel, de R.K. toneel vereniging St. Joseph Ghesellen gevestigd is. Vele deelnemers aan deze dag kwamen van boven de Schelde, terwijl evenzeer velen van beneden onze Zuidergrens kwamen. Een typerend beeld voor Zeeuwsch-Vlaanderen als culturele schakel tussen Zeeland en Vlaanderen, gebieden welker landsaard men beiden in Zeeuwsch-Vlaanderen weerspie geld vindt. Zo was ook uit beide streken een hooggeplaatst gezagdrager aanwezig, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. de Casernbroot en uit België de gouver neur van Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaarde uit Gent. De dag begon met een academische zit ting in de fraaie burgerzaal van het stad huis, waarbij o.a. tegenwoordig waren mr. H. J. Scholvink, vertegenwoordiger van de minister van O.K. en W., jhr. rpr. T. A. J W. Schorer, mr. J. F. Hornstra en de heer J. M. A. C. van Dongen, bestuursleden van de stichting Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. J. M. Pilaar, griffier der Staten, mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middel burg, de heer P. Warnier, loco-burgemees ter van Hulst, de heren R. de Vidts, burge meester van St. Niklaas, K. v. d. Bergh, be stendig afgevaardigde van de Prov. Raad van Oost-Vlaanderen, mr. H. J. Zeevalking secretaris van de N.A.T.U. en vele ver tegenwoordigers van Vlaamse en Zeeuwse toneelverenigingen. Na een welkomstwoord van jhr. m. de Casernbroot, waarin deze ook wees op de betrekkelijk korte tijd waarin onze provin cie thans een gerichte subsidie-politiek voert en de daarmee bereikte resultaten, hield de heer J. Henrik Mulder, algemeen secretaris van het Prins Bernhardfonds een referaat over werkelijkheid en perspectief van het regionale culturele leven. Spr. besprak hier bij ook de vervlakking waartoe onze moderne tijd aanleiding geeft en de verbreiding van de cultuur over een veel bredere laag, waar- bbij echter de diepte verloren gaat. Er is een massa-cultuur ontstaan door film' en radio en televisie, maar daarnaast moet iets worden gedaan voor theater, muziek en beek dende kunst, als blijvende normen. Hierna sprak dr. Paul de Rijck, inspecteur voor culturele en sociale aangelegenheden bij het gouvernement Oost-Vlaanderen over de voksontwikkeding en de volkscultuur in Vlaanderen en ging daarbij zeer gedetail leerd in op hetgeen thans in Vlaanderen op dit gebied wordt gedaan. Na de lunch, waarbij jhr. mr. De Casern broot hartelijke woorden sprak aan het adres van de gouverneur van Oost-Vlaanderen, die binnenkort de dienst wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat verlaten, welke woorden door de heer Van den Boogaarde op even vriendelijke wijze werd beantwoord, is een bijeenkomst ge houden in het Concertgebouw. Nadat het St. Ceciliakoor uit St. Jansteen een aantal liederen gezongen had, reikte de Commissaris der Koningin met een toepas selijk geestig woord de prijzen uit aan de prijswinnaars uit de drie groepen. Groepl1. St. Joseph Ghesellen, Hulst; 2. Middelburgs Dilettanten Toneel 3. On derling Kunstgenot, Goes 4. Sempre Avanti Sluiskil 5. Toneelgroep Kortgene. Groep II 1. Toneelclub Groede 2. Vlis- sings Schouwspel 3. Excelsior, Sas van Gent. Groep III: 1. De Schelde, Breskens2. Tonee].vereni.ging JCw^dendamme. Een extra prijs werd toegekend aan de Lekenspelgroep Walcheren. De voorzjter van het Middelburgs Dilet tanten Toneel, de heer W. de Pagter, be pleitte bij de aanvaarding van de prijs nog de toekenning van een geringere waarde aan de keuze van het stuk, daar z.i. niet de pres tatie van de auteur, maar die van de deel nemers beoordeeld moeten worden. De middag eindigde met een inleiding van de Belgische toneeldeskundige Michel van Vlaanderen over de betekenis van het ama teurtoneel, waarin hij de dilettanten op hun grote verantwoordelijkheid wees en de keus van goed e stukken en de zorg Voor een goede regie aanbeval. De heer Mes sloot hierna de bijeenkomst. Des avonds speelde St. Josephs Ghesellen hun overwinningsstuk „School der Dappe ren", terwijl op de Markt waar het fraaie gerestaureerde stadhuis in floodlight baadde de Koninklijke Harmonie ip haar keu rige nieuwe uniformen concerteerde. VAN „ADEMEND" KUNSTLEDER, EEN DOORZICHTIG KINDER-PASSCHOENTJE EN VERWISSELBARE DOPJES VOOR VOETBALSCHOENEN. UIT DE OUDE DOOS. XVI. Een advertentie van de „Anglo-Continen- tale (vootmalige Ohlendorf) Guano Werke' komt voor met aanbieding van Peru Guano met 11% stikstof, met opgeloste Peru Guano en speciale grasmat van Ohlendorff en na tuurlijk waarschuwing tegen vervalsing. Ook komen berichten voor uit Parijs, waar anarchisten bommen werpen voor en in de hotels om de .bourgeois" te vermoorden. Ben zenuwachtige angst heerste toen in Pa rijs door de vrees voor de anarchisten. In Ierland werden pachtboeren uit hun hoeven gezet door de Engelse bezitters. Ze kwamen in komrrter om of trachtten naar Amerika te komen. In Amerika braken stakingen uit, waarbij botsingen voorkwamen tussen stakers en politie en waarbij doden vielen. De wereld was toen ook niet erg rustig. Bij de Marolleput onder Oostburg wer den de echtgenote, schoonmoeder en schoon zuster van een zekere Machiel Lampier, oud 33 jaar en koewachter door diezelfde Lam pier met een eegdetand doodgeslagen. Eerst ontkende hij (alle schuld, maar toen feijn „meisje", waarmee hij naar Amerika had willen gaan, voor de rechtbank iets gezegd had, dat hem niet aanstond, bekende hij voor medegevangenen zijn misdaad. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zijn „meisje", die de misdaad had kunnen voorkomen, werd tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Een koewachter van 33 jaar zou in onze tijd wel een rare verschij ning Zijn. Het voorval tekent ook wel de ruwheid van sommige achteraf wonenden van die tijd. Zaterdag 5 Mei 1894 had de opening plaats van de wereldtentoonstelling te Ant werpen welke een oppervlakte besloeg van 43 ha en voor de bewoners van onze streek een evenement was, dat men, nu het zo in onze buurt voorkwam, moest gezien hebben. Vooral de ^.Congo-afdeling met de rijst- stampende negers" en de „clou" van de ten toonstelling „Oud-Antwerpen" brachten de bezoekers in extase. Als men de berichten in de krant leest merkt mén hoe de mensen dit als het ware beschouwden als de sprook jes uit de duizend en een nacht. In het nummer van 30 Mei 1894 komt een hoofdartikel voor met de aloude klacht, dat wij Zeeuws-Vlamingen bij de overige Ne derlanders worden achtergesteld. De schrij ver vertelt, dat voor de vermogensbelasting de Nederlander, die grond bezit wordt gan geslagen, maar dat de buitenlander in die belasting niet moet betalen, ook niet, van de eigendommen, die zij hier bezitten. Hij zegt „Komt hier nu grond te koop en koopt een Nederlander dit, dan wordt hij opgepikt in de Vermogens- en Grondbelasting. Koopt hier een Belg, dan betaalt hij alleen in de verminderde grondbelasting. Hij heeft alles voor op een ingezetene." Hij vervolgt „Is er doeltreffender maatregel uit te denken om de grond te vervreemden en de opbrengst voor de Staat te verminderen In de ge meentebelasting betadlt hij geen cent, of het zijn enige opcenten op gebouwde en on gebouwde eigendommen. Opcenten op het Personeel zijn vrij, hoofdelijke omslag vrij. Nu hebben we om het spel te vermaken de bedrijfsbelasting gekregen en de Belgische kooplui, die vroeger een patent nodig had den om hier graan en vee et kopen zijn ook daarvan vrij. Komt men op poldervergade ringen, dan hebben daar de weinig betalen de Belgische eigenaren de meerderheid en de weinig veelbetalende Nederlanders de minderheid. Noord-Beveland gaat bijna ge heel over in handen van buitenlanders, in Tholen hebben zij uitgestrekte bezittingen, enz.". Hij besluit met: „De regering moet rneer doen om ons het Nederlanderschap te leren waarderen." De Schoen- en Lederbeurs te Utrecht staat weer voor de deur Eenmaal in het jaar treedt de Nederlandse schoenen- en lederindustrie voor het forum, om binnen- en buitenland haar prestaties te tonen, Vanaf 28 Juni tot en met 2 Juli a.s. zullen 120 schoenfabrieken op grote schaal hun collecties schoeisel exposeren. Hierbij valt vooral de nadruk op de vele nieuwe mo dellen die in de handel zullen worden ge bracht. Doch behalve nieuwe vormen en kleuren zullen op de Utrechtse Schoen- en Lederbeurs verschillende andere noviteiten te zien zijn. In de reeks van nieuwe artikelen vallen de schoenen met lastexvoering op. Deze voering is elastisch en sluit als een hand schoen om de voet. Dezelfde firma komt uit met super flexible schoenen die voorzien zijn van een bijzonder buigzaam binnenwerk, dat alle bewegingen van de voet meemaakt (Fa. M. D. v. d. Hammen, Waalwijk). Voorts trekken de aandacht babyschoe nen van extra soepel chroomleder met kurk- vulling on plaats van rubberkurk, hetgeen het kindervoetje zeer ten goede komt. Voor deze schoentjes is een nieuwe leest ont worpen, bestaande uit een bredere voor partij, een extra hoog wreefje en een rui mere „inschot". Zij zijn gelijmd met een materiaal dat tegen- elk klimaat bestand is (Fa. J.i P. Vrinten, Tilburg). Wat zégt u van „ademend" kunstleder, een nieuw product dat in tegenstelling tot vroegere soorten poreus is en daardoor ge schikt voor de vervaardiging van schoenen en kleding (C. v. d. Meyden, importeur en exporteur, Utrecht). En vindt u een kinder-passchoentje van doorzichtig mate riaal niet een aardige vondst? (Fa. Meeu- wis Co., Oisterwijk. Een Nederlandse firma construeerde een voetafdruk-apparaat, waarmee het voor de schoenwinkelier mogelijk is binnen 1 mi nuut een afdruk van de voetzool van zijn cliënt te maken (Arcon N.V., Amsterdam). Voor de voetbalsportbeoefenaars is er op de Schoen- en Lederbeurs ook een aantrek kelijk nieuwigheidje, namelijk in de vorm van onbreekbare en verwisselbare nylon- doppen voor de voetbalschoenen. Deze dop pen, die spijkerloos zijn en daardoor de zool een langere levensduur waarborgen, worden op de schoenzool vastgeschroefd (H. J. de Pont Mannaerts, Alphen (N.-Br.) Veiligheidsschoenen met stalen neuzen zijn reeds geruime tijd in de handel, maar de fabriek die ze vervaardigt verschijnt nu met dit soort schoenen voorzien van een ge heel stalen binnenzool en met werkschoenen die oliebestendige rubberzolen en -hakken hebhen (Ravo, Leder- en Schoenfabrieken N.V., Ravenstein). Naast het vorig jaar gelanceerde en goed ontvangen speciale leer voor reparatiedoel einden komt op de a.s. Vakbeurs een firma met croupon van bijzonder soepele kwali teit uit, dat door een apart procédé ver kregen werd en als ideaal zooiproduct voor flexible schoeisel kan worden beschouwd (N.V. Lederfabriek „Noord-Brabant", te Rijen). Voor hen die graag op sandalen lopen wordt een merk op de markt gebracht waar bij de voetbodem volkomen plastisch is. Deze sandalen geven de voet een uitstekende steun, voorkomen spierpijnen en vermoeid heid. Voor het toenemend aantal bromfietsers is een apart soort laars ontworpen, die een speciaal versterkte contrefortvoering en een binnenbekleding van imitatievacht gekregen heeft (N.V. Schoenindustrie „Maarssen" te Maarssen). ia "»r

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3