Mannequin Te: (Adverteren mag geen gokje zijn y UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. AXELSE COURANT GEZAMENLIJKE MILITAIRE FONDSEN. Gedurende de oorlog 1940—'45 zijn vele militairen en burgers gesneuveld. Ook vele verzetsstrijders ga ven hun leven voor ons vaderland. De nagelaten be trekkingen van deze personen alsmede invalide mili tairen en verzetsstrijders zijn hierdoor in maatschap pelijk opzicht gedupeerd. De overheid verleent aan deze personen steun in de vorm van pensioenen of uitkeringen. Doch het is begrijpelijk dat deze mensen ondanks reeds verkre gen hulp vaak nog in sobere omstandigheden moeten leven. Om deze mensen zoveel mogelijk bij te staan zijn een aantal verenigingen opgericht, die de laatste ja ren samenwerken onder de naam Gezamenlijke mili taire fondsen. Dit fonds wil in alle mogelijke vorm hulp en steun verlenen aan invalide militairen en verzetstrijders, alsmede aan hun nagelaten betrekkingen. In het afgelopen jaar werd bijzondere aandacht be steed aan de kinderen, voor wie de studie werd be kostigd en een groot aantal kinderen werd in de mogelijkheid gesteld een dringend nodige en prettige vacantie te kunnen genieten. Voorts werd op alle mogelijke manieren andere hulp verleend. Voor dit alles werd in het afgelopen jaar ruim een half millioen gulden uitgegeven. Dit zegenrijk werk moet voortgezet worden. Dank baarheid jegens hen, die hun leven gaven voor onze vrijheid, dringt tot voortzetting van deze hulp. In de week van 14 tot 20 Juni a.s. zal in de ge meente een collecte wordengehouden die ten doel heeft deze actie te steunen. Deze collecte wordt in de belangstelling en mildadigheid van alle inwoners aanbevolen. Een beroep op allen wordt gedaan om deze inzameling te doen slagen. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. SPECIALE DIENSTNUMMERS TELEFOON. Met ingang van 8 Juni a.s. kunnen de abonné's van de geautomatiseerde telefoonnetten in Zeeland, dus o.a. Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluis kil, Terneuzen, Zaamslag en Zuiddorpe hun ver bindingen met de navolgende speciale dienstnummers bestemd voor de afwikkeling van het telexverkeer en de aanbieding van telegrammen, langs automa tische weg tot stand kunnen brengen. 0011 voor aanvragen van internationale verbin dingen, alsmede voor verbinding en van abonnéi's aangesloten op de automatische telegraafcentrale. 0012 voor informaties over telexverkeer. 0016 voor de aanbieding van telegrammen met be stemming Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, Suri name en de Nederlandse Antillen (dit nummer geeft toegang tot de telex-afdeling van Holland-Radio PTT te Amsterdam). 0017 voor de aanbieding van telegrammen naar de overige bestemmingen. Dit numer geeft toegang tot de telex-afdeling van het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam. 0019 voor de aanbieding van telegrammen per tele foon (dus niet per telex) aan Hollands-Radio PTT Amsterdam voor de bestemmingen Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, Suriname en de Ned. Antillen. BENOEMD. De wegens bedanken als zodanig voor dezt be trekking door de heer A. E. C. Kruijsse, als ont vanger-grifier van de polder Beoostenblij-Benoorden ontstane vacature werd dezer dagen vervuld door de benoeming van de heer J. deKlerk Pz. alhier als zodanig. 50) „Dus je vind het niet erg als ik nog even aanloop. Ik kom niet boven, hoor Ik wou je alleen even de krant aanreiken. Orchis, ben je daar 7" Droge erwt in de peul wou zelfs zijn „ja" niet meer aframmelen. Plotseling zakte Orchis in elkaar op de grond naast de telefoonpop. „Verdorie die telefoon. Wat viel daar Liet je de hoorn vallen. Orchis Hallo. Centrale. Ben ik nog aangesloten Misschien is de hoorn nog wel van de haak, maar de aansluiting is verbroken. Dat gezanik met die telefoon altoos. Hallo, Orchis, jij daar Hallo, hallo, hallo. Gek verdraaid gek Het was zeventien minuten voor twaalven, toen Martin uit een taxi stapte, zonder die voorshands weg te sturen, met de dikke Zondagochtendeditie van „The Enquirer" onder de arm en een beetje on gerust de stoep van het hardstenen huis aan de zeven tiende srtaat opliep. Door een reet tussen de cretonnen gordijnen scheen licht naar buiten. Twee lange bellen en één korte. En nog eens twee hardere en langere bellen en een korte. Gek, dat hij zich ongerust maakte, waarvoor in vredesnaam Na een poosje, net toen hij klaar stond om nog eens zenuwachtig en dringend zijn vinger op de knop te drukken, werd er open gedaan door juffrouw Snuggs zelf, met papillotten en in de blauw katoenen ochtendjapon met de drie satinetten stroken. „Mevrouw, het spijt me wel, het spijt me bijzonder, GRANAAT GEVONDEN. In een weide van de landbouwer V. onder onze gemeente werd dezer dagen een granaat aangetroffen uit de achter ons liggende oorlogsdagen. Het projec tiel zal door de opruimingsdienst worden gedemon teerd. GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Slot.) Rondvraag. De heer C. van Bendegem heeft nu de werkzaam heden aan de Armendijk zijn beëindigd enige zorg omtrent eventueel voorkomende werkloosheid in de toekomst en vraagt of B. en W. wellicht reeds hebben gedacht aan egalisatie en afvoering van het terrein aan de Zuidsingel. Ook of wellicht weg- en riole ringswerk kan worden ter hand genomen De heer Hamelink bepleit omlegging van het wan delpad in het recreatiegebied, in overleg met de be staande commissie. De heer Maas vraagt naar de toegepaste normen bij de pas ingevoerde rioolbelastingen en naar het voorkomen van aanslagen van mensen die niet op enige riolering zijn aangesloten. De heer Kesbeke bepleit tussentijdse behandeling van het adres inzake subsidie aan het Kèrkelijk Charitatieve Centrum. Mevr. Folkersma-v. d. taal bepleitte ten slotte het rooien van de in de Oranjestraat staande bomen. Daarna sloot de voorzitter deze zeer belangwek kende vergadering. KANKERBESTRIJDING. Vrijdagavond werd ten stadhuize een vergadering gehouden voor vertegenwoordigers van verschillende organisaties, waarin door een propagandist van de vereniging tot steun aan het Kon. Wilhelminafonds, de heer van Wijk uit Amsterdam, een korte uiteen zetting werd gegeven van de kankerbestrijding. Elk jaar sterven ruim 14.000 mensen aan kanker, dit is elke drie kwartier een sterfgeval. Eén op de zes mensen sterft aan kanker. Deze simpele getallen geven wel duidelijk aan hoe ernstig en veel voor komend de kanker is. Ons gehele volk moet daarom paraat gemaakt worden om deze volksziekte te be strijden. Het Kankerinstituut verricht al jaren nuttig werk. De medici verrichten onderzoekingen en behandelen de lijdenden aan deze ziekte. Bij de bestrijding is radium onmisbaar en dit arti kel is erg duur. Eén gram radium kost 75.000 en de installatie om dit te bewaren en te kunnen ge bruiken 50.000. Iedereen kan begrijpen dat hiervoor veel geld nodig is. Het is een gelukkig feit dat de kanker de laatste tijd met vrucht kan worden be streden al heeft men het gehele probleem nog niet onder de knie. H.M. Koningin Wilhelmina, die bij haar aftreden als huldeblijk voor Haar zegenrijke regering uit alle lagen der bevolking een groot geschenk in geld ont ving, heeft dit bedrag bestemd voor de kankerbe strijding en het Koningin Wilhelminafonds ingesteld. Daarna is de bekende Haak-in actie via de radio enige jaren geleden gevoerd waardoor weer een be langrijke som voor de kankerbestrijding beschikbaar kon worden gesteld. 'Dit alles is echter niet voldoende. Daarom hebben vooraanstaande Nederlanders het initiatief genomen tot de oprichting van een vereni ging tot het verlenen van steun aan het Koningin Wilhelminafonds. Deze vereniging wil de betekenis, de ernst en de omvang van deze volksziekte en d^ middelen ter bestrijding onder ons volk meer bekend maken en overal de mensen activeren aan de be strijding mede te helpen. Dit kan op vele manieren maar zoeven had ik een telefonisch gesprek met juf frouw Sargossa, dat plotseling zo vreemd werd af gebroken. De centrale beweert dat we nog aangesloten zijn. Opeens brak het af, net alof er iets viel. Ik dacht dat ik goed deed even in een taxi te springen om te horen wat er gaande was. Misschien is juffrouw Sar gossa flauw gevallen of zo iets. Ze heeft de hoorn niet meer opgehangen. U vindt het, hoop ik niet erg als ik U vraag even aan te kloppen en haar deze krant aan te reiken met mijn groet." Juffrouw Snuggs vond het wel erg. ,Ze is wel thuis. Ik heb, me dunkt, genoeg ka baal gehoord, daarbinnen vanavond. Komt U er even in, dan zal ik bij haar kloppen. Ik houd anders niet van die poppenkast." Daar stond juffrouw Snuggs in de donkere gang, bij het schemerige licht van het rode gasballonnetje en klopte met haar benige vingers tegen de deur, leunde haar spichtig papillottenhoofd er tegen aan. „Het schijnt dat er niemand thuis is." „Toch, ze is er wel mevrouw. Ik heb net nog met haar gepraat." „Vreemd erreg —vreemd." „Laat U mij es begaan. Ik zal eens aan haar deur knop rammelen. Misschien is ze in slaap gevallen. Of staat haar waterkraan open." „Orcis, hoe-oe, Orchis, ik ben het, MartinMar tin en mevrouw Snuggs. Je hoeft niet open te doen, als je niet gekleed bent of zó. Ik kwam je enkel even het ochtendblad brengen. Dacht dat je het aar dig zou vinden het nog even in te kijken. Het ge sprek werd afgebroken. Orchis, zeg Orchis, kind Plotseling wendde Martin zich om tot juffrouw Snuggs. Zijn hoornen bril gloeide in de schemering. „We moeten haar deur forceren, mevrouw," zei hij. „Er is iets niet in orde." gebeuren, doch de massa van ons volk is niet in staat om zelf allerlei mogelijkheden productief te maken. Veel arbeid moet door de medici en de wetenschap worden verricht. Organisaties kunnen hier ook veel doen. Maar elke inwoner van ons land kan deze arbeid steunen door de steun-actie te stimuleren en mede te helpen dat elk jaar geld bijeen gebracht wordt om de bestrijding van de kanker mogelijk te maken. Tot nog toe was er in onze gemeente geen comité dat hieraan leiding geeft. Hiertoe is in deze verga dering besloten. Een voorlopig comité is opgericht. Verschillende organisaties, welke niet vertegenwoor digd waren zullen alsnog gevraagd worden hun mede werking te verlenen. Een plaatselijke arts heeft zijn medewerking reeds toegezegd. De katholieke organi saties waren ter vergadering goed vertegenwoordigd. De protestantse waren niet in voldoende mate opge komen waarom in het bijzonder deze volksgroep op gewekt wordt aan deze actie ook deel te nemen. Het betreft hier een algemene aangelegenheid, waarbij ons gehele volk is betrokken. Wanneer allen medewerken kan ook in onze gemeente aan deze belangrijke en hoogst noodzakelijke instelling met vrucht worden meegewerkt. Zij die hun medewerking willen verlenen kunnen zich alsnog opgeven ter gemeentesecretarie. GROOTSCHEEPSE ACTIE VAN DE AXELSE WINKELIERSVERENIGING. „Axel-Vooruit" heeft dit jaar gemeend de kopers eens iets bijzonders te moeten bieden, waardoor meer nog dan andere jaren kan blijken wat de Axelse winkeliers bereid zijn aan hun klanten als extra buitenkansje beschikbaar te stellen naast de reeds lang bekende service en sortering. Zaterdag a.s. start de ,,R-R"-actie, d.w.z. Reis- en Rebus-actie die het de kopers gedurende de rest van 1954 mogelijk zal maken aan een aantal attrac ties deel te nemen. Zo zullen diverse busreizen worden georganiseerd, b.v. naar het strand te Cadzand, naar Brussel, naar de Ardennen of Luxemburg. VeTder zal tijdens de komende viering van de be vrijding een kinderfeest worden georganiseerd, zullen rebussen of prijsvragen worden georganiseerd met attractieve prijzen voor de goede oplossers enz. Van dit alles zal men kunnen profiteren door te kopen bij de aan deze actie deelnemende winkeliers die kenbaar zullen zijn aan een speciaal raambiljet en die U bij Uw aankopen RR-bonnen zullen ver strekken, die U kunt opsparen en die U recht geven tot deelname aan alle bovengenoemde attracties. Volgt U regelmatig de advertenties en berichtgeving over deze actie, waarover wij U steeds volledig op de hoogte houden SPORTIEVE JEUGD. Zaterdag zette de Axelse jeugd haar beste beentje voor door haar sportiviteit in Goes te tonen. Een gedeelte van de vijfde en zesde klas van de Lagere School in de Nieuwstraat ging op de fiets naar Goes waar zij deelnamen aan de wandeltocht van het Zeeuws Dagblad. Deze wandeltocht ging over een afstand van 10 km. Allen kregen een medaille. Ook kreeg de groep nog een zilveren herinnering met inscriptie, waarna zij vrolijk huiswaarts keerden. I RUNDVEEKEURINGEN) Onder grote belangstelling werden alhier de pro vinciale keuringen voor het rundvee gehouden. De uitslagen waren le kalfskoeien. 1. Polpke, van J. Goossen, 78J/2 pt. 2. Emma, van A. J. de Feijter, 78 pt. 3. Janna, van M. van Fraaijenhove, 78 pt. 4. Moortje, van W. Dieleman, 77 pt. 5. Alma, van L. de Feijter, 76 pt. 6. Coba, idem, 76 pt7. Emma, idem, 75 pt. 8. Mina, van L." J. van de Wege, 74 pt. 9. Bea, van L. de Feijter, 74 pt. Telefoneren. Af- en aangeren. Zenuwslopende, hys terische gilbuien van juffrouw Snuggs. Het binnen- loeren en gluren van buren en medehuurders. Orchis languit op de vloer, bezwijmd, naast de telefoonpop. Allan, met het gezicht omhoog, op de grond. De cape van chiffon gepriemd in zijn hart. En tussert al die drukte om slechts één gedachte, die rondtollen bleef in zijn hoofd, temidden van alle verwarring en el lende, als een gekooide rat. Dit was niet echt Orchis, die daar zo verfomfaaid lag. Dadelijk zou Terry op staan en zich afborstelen, hij was dronken. Terry was niet doorstoken. Waarom liet de hospita, als een huilende hyena, toch in hemelsnaam al die men sen binnen En het ergste was dat er nog een andere gedachte in hem bleef malen, als had hij twee hoofden, die alle bei pijn deden .Op de grond lag het Zondagochtend blad, ironie van het noodlot, bij het passeren open- getrapt op de pagina, waar het eerste artikel van zijn serie gedrukt stond. Het openings-artikel staar de hem aan en voor Maandag en Dinsdag waren de vervolgen al gezet en niet te herroepen. Duivelse speling van het lot. SEXELOZE JUSTITIE Geef de moordenares de kans haar misdaad uit te boeten. Verdraaid, je kon ook niet denken. Die Jankende hyena. Waarom bleef Orchis liggen. Het was al te dwaas. De wereld stond op zijn kop. Hij werd onder haar puin bedolven. Waarom bleef ze ook bewusteloos, Orchis Ze moest opstaan en het geval uitleggen. Die kreupele kerel met dat rooie gezicht. Die had hij meer gezien. Ja natuurlijk. Inspecteur van politie uit de dagen, dat Martin de politie-reportage verzorgde voor het zeven de arrondissement. 2e Kalfskoeien1Koosje, van W. L. den Hamer 80 pt. 2. Beatrix, van J. Goossen, 79 pt. 3. Emn® van L. J. van de Wege, 79 pt. 4. Sientje, van W. L den Hamer, 79 pt. 5. Binny, van A. J. de Feijter 75 pt. 3e Kalfskoeien. 1. Emma Bertus, van W. L. dei Hamer, 82 pt. 2. Lena, van M. van Fraaijenhove, 80 pt. 3. Bonte, van L. de Feijter, 78 pt. 4. Mina, idem, 77 pt. 5. Leen, van A. J. de Feijter, 75 pt 4e Kalfskoeien. 1. Rika, van L. de Feijter, 78 pt; 2. Bloinme, idem, 77 pt. 3. Marie, idem, 77 pt. Oudere Koeien. 1. Blomme, van J. Goossen, 80 pt, 2. Betje, van A. J. de Feijter, 78 pt. 3. Betsy, van S. J. de Putter, 77 pt. 4. Bonte, idem, 76J/£ pt. Vaarzen. 1. Marie, van A. Scheele 2. Art, id Stieren, le pr. Grietjes Jan, van Jac. de Putter; le pr. Nico van de Korenhoeve, van Gebr. de Feijter; 2e pr. Riant, van A. J. de Feijter 2e pr. Adema van Axel, van L. de Feijter. GEVONDEN VOORWERPEN. toe Een portemonnaie, Noordstraat 40 een zakdoek, Bylocquestraat 3 een damesportemonnaie met in houd, Julianastraat 12 een rood lederen portemon naie, inhoudende kleingeld, een schuimrubber zadel dek, een klein sleuteltje en een uitlaat ^a» een DroJ fiets, Rijkspolitie een grijze damesmant M N 83 een bruine herenschoen, Wal 15 lichtgroen damesvestje, Emmastraat 47 De Ruijterstraat 26 een zonnebril, St een wit kindersokje, Oudewijk 55 e pentas, Van Kampen, Julianastraat een zwarte pa#' temonnaie en een sigarenaansteker. Prins Maurits staat 12 een paar zwarte nylon dameshandschoe nen, Wilhelminas^-aat 45 een zilveren manchet knoop, Emastraat 42 een muntbiljet, v. d. Hage, De Ruijterstraat een stropdas, Bylocquestraat 1 eet goudkleurige damesarmband, Noordstraat 40eer parapluie-hoes. Kanaalkade 70 een aantal zegels Bondsspaarbanken en een speelgoedhaas, Irenestraat 7 twee muntbiljetten, Buthdijk 8. Alom' in ere indust le mogelijk te brer Investeren, machinepar teren, enz. voor ons w deze wi >ok voor evensstand tandhaven. Maar ge :onder des. ijd toenem jng van h en verrich iening va ntpliceerc voor onder uiechan iscl rordf een Niet alle jig om de igen neel staat terker en evensposit men in staa waar de m rechte doo jlaatst op i jezien 1 Volg de zekere weg, Via de AXELSE COU RANT bereikt U een kopend publiek, dat „zijn' krant leest met de intense belangstelling waar mee streekbladen gelezen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een ver koop-boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even. belangwekkend als een plaat selijke vergadering of gebeurtenis. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in de Markt 12 - Telefoon 646 - AXEL Publicatie van de „Ned. Nieuwsblad Pers". Inspecteur Gallacher. Wel, wel, waartoe al die heisa Waarom lieten ze die hele kluit mensen toch binned'? Waarom was iedereen bezig op blocnotes te schrijven Opnemen. Juist als in de oude van politiereportage. ,,'nAvond Inspecteur. Wat doet U hier?" „Hé, Innesbrook. Jou in tijden niet gezien. Te chic geworden voor politienieuws, hè Smerig zaakje dit. .„Wat „Ze heeft hem gestoken, daar kun je zeker van zijn." „Wie „Martin,' kreet Orchis de ogen openend en haar handen naar hem uitstrekkend. „Martin, ik droomde dat hij ~-dat hij voorover viel. In mijn speld doorstoken I" „Ja zeker hoor. Natuurlijk. Maar zó hebben we hem gevonden met zijn gezicht naar boven en de dolk in zijn lichaam. Dat ziet er wel naar uit of hij er in gevallen is, is het niet Zeg nou maar niets meer. juffertje. Bij elk woord, dat je zegt, trap je er dieper in. Ga hier nou maar eens rustig zitten. We hebben je door, dame." I „Maar U hoorde het toch schreeuwde Martin. „Hoorde U het dan niet Hij is er in gevallen»! „Nou, of ik het gehoord heb," zei Inspecteur Gallacher. „Kom, Steve, maak jij er ex diagram van de ligging van het lijk, nee, trek er een kalklijn omheen op het karpet." z „Hij is op zijn gezicht gevallen," Martin hoorde het zichzelf roepen tegen zichzelf, maar hij poogde be daard er bij te staan, met zijn hand op die van Orchis. „Martin, ben ik gek geworden Wat is er beurd Martin, ik het het niet gedaan. Ik heb het niet (Wordt vervolgd) Het ster lestuur vai school te jaar middi lehoefte n tunnen vo aatste jare gen moest de school accomodati voorzag mi red gen ireiding e voltooiing van het ni itaande pl eerlingen, ïuidige sc zag men k, voor 200 r 1953.) Niet alk straks grot aan het re nodige wij lieuwbouv teel te ve enkele pun ll953 von van staler broken et verwarmir eidingen ïoewel eet werd bew werkzaam de lessen, den dat medewerk Ook de le weten aan Naast c beheer he wing en vervaardii theorielok enz. De nieu bestaat u wasgelege rijwielberi len. Parte die nu nie aan de V met een controle i toiletten l'l x 20 n einden ze eerste ve staat in Hier vind vaardighe een centi verdiepin ten slotte door een gescheide garderobi De vei dens de ubgevoer

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2