Vlaams-Zeeuwse ontmoetings dagen in de Jeugdherberg. Broeden en kunstmatig broeden. Lees je gezond en zorgeloos. KIESPIJN? THEMA: „RONDOM DE SCHELDE' kerskamers, een der oudste vormen van let terkundig oefenen voor de burgerij, die zich uitte in een soort wedstrijdwezen, het Land juweel geheten, dat voor het eerst in 1481f te Goes en in 1507 in het verzwolgen Rei- merswaal plaats vond. Geen verwerkende industrie was noodlottig. Betreurenswaardig vond spr. dat men in Zeeland nooit geen oog heeft getoond in het verleden voor de vestiging ener verwer kende industrie, waardoor de Vlamingen b.v. Walcheren als een doorgangshuis heb ben beschouwd en hier later ook wegtrokken Maandagnamiddag hadden in de Jeugd herberg „Bleye Haghe" alhier inleidende bijeenkomsten plaats voor de vanwege de Stichting Volkshogeschool Zeeland en N. Brabant georganiseerde studie- en ontmoe tingsdagen. Deze zullen ditmaal hoofdzake lijk zijn ingesteld op het thema „Rondom de Schelde", een wel zeer in het middelpunt der algeniene belangstelling staand onder werp in het licht van de Rijn-Schelde ver bindingen en de specifieke daaraan verbon den plaatselijke en streekbelangen. Verschillende van de hieraan deelnemende dames en heren, hoofdzakelijk uit landbouw- kringen en overwegend uit jongeren be staande, werden Maandag verwelkomd. Amstcrdam enz alwaar zij als wevers> Wij bemerkten daarbij behalve de cur- qOUCl^ en zilversmeden, enz. ruim emplooi susleider Ir. H. J. Lugtmeyer en de alg. se- cretaris der Z.L.M. Mr Schlingemann ook uit plaats en streek Op. Na de aanbieding van een thee aan dit gezelschap volgde een korte inleiding over het volkshogeschoolwerk waarna men zich aan een eenvoudige broodmaaltijd verza melde. Culturele avond over „De historische betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland". Het was de heer H. Pieters, bibliotheca ris ven de Prov. Bibliotheek te Middel burg en als zodanig een der vooraanstaande deskundigen uit onze provincie die dit on derwerp inleidde en daarbij terugging tot de vroege middeleeuwen. Reeds in die tijden openbaarden zich aan de Scheldemonden een reeks van gjrote tegenstellingen en uiteenlopende belangen, ofschoon aanvankelijk het hart voor de han delsbetrekkingen meer klopte in Brugge, dat met een open zeearm, het Zwin, direct ver- De verzanding van het Zwin een keerpunt. In verband hiermede schetste spreker het erloop van de historie tot aan de Karolin gische tijd en de vaak botsende belangen tn de grafelijke huizen van Vlaanderen en Holland. Zeker is het dat de beschaving en invloeden aanvankelijk meest vanuit Vlaan deren kwamen en ook de bestuursmacht op zuiver lVaamse leest geschoeid, zoals ook duidelijk blijkt uit het verdrag van 1167 van Brugge tussen Vlaanderen en Holland. De verzanding can het Zwin een keerpunt. Met deze verzanding ging de handel zich meer en meer op Antwerpen richten en steeg de welvaart van de Walcherse steden, Middelburg, Vlissingen en Veere. Steeds- groter werd de betekenis van de van hieruit niet zozeer op zelfstandige handel dan wel op het economisch overheersende Zuiden gerichte betrekkingen. Voordien was de grote Vlaamse invloed op het volksleven al gebleken door de oud tijds genoemjde „schier-monniken de Cis- terciensers van de abdijen van T er Duinen en Ter Doest, in Vlaanderen, die o.a. Krab- bendijke hadden gesticht en ook een „uit hof" hadden ter plaatse van de bekende „Monsterhoek" Toen in de 80-er jaren van de 16e eeuw' Parma een hardhandige poging deed Vlaan deren voor het Spaanse bewind te herove ren had dit een geweldige omwenteling tot gevolg. Het opkomend en hier en daar naar de macht grijpend Vlaamse Protestantisme werd danig aan de verdrukking prijsgege ven en duizenden Vlamingen weken uit naar deze streken, waar hun invloed geweldig groot werd. Spreker herinnert hierbij aan de beoemdste namen uit de geslachten der Moucherons en Boreels. Uit het in 1940 geheel verbrande Mid delburgse archief heeft hij opgediept, dat in 1584 door ruimi 400 Vlaamse uitgewe kenen aldaar werd deelgenomen aan de A- vondmaalsviering, getallen die echter in 85 en '86 resp. 1155 en ruim 1200 bedroegen, zodat het zeker verklaarbaar is dat zij een grote en onmiskenbare invloed begonnen uit te oefenen. Invloed die tot onverdraagzaam heid en verbeten felheid uitgroeiden waar door op Walcheren een openlijk belijden van de Katholieke godsdienst was uitge sloten gedurende lange tijd. Door spreker werd verder gewezen op tegenstellingen bestaande op tal van andere gebieden, zoals o.a. het verschil van erf- rechten in Vlaanderen en Holland. Ver der heeft de culturele invloed zich vooral geopenbaard door de vorming van Rederij- vonden. Toch is de Vlaamse invloed sterk geweest en deze kwaml ook uit in de bouwkunst (stadhuizen en kerken in Middelburg, Zie- rikzee, Veere e.d.). In dit opzicht is het zelfs zuiverder te spreken van Brabantse dan van Vlaamse invloed, want het waren o.m. de Kelder mans, die via Antwerpen naar deze streken hun kunstig vakmanschap overbrachten. Spr. besloot zijn historisch overzicht bij de sluiting van de Schelde in den jare 1585, een feit in de geschiedenis dat noch in het belang van Noord, noch van Zuid is ge weest. Hij begroette met vreugde de in de Vlaan- derens wederom tot krachtiger opleven ge komen bewustwording van de eigen cultuur waarden die verankerd zijn in een versterkt stamgevoel en volksaard. Daar valt voor ons die meer onverschillig zijn wel een en ander uit te leren, besloot spr. zijn kern achtige en aandachtig beluisterde rede. Een interessante gedachtenwisseling volg de hierop. De Dinsdag bestond in het maken van een excursie naar de van Sluiskil tot Gent ge vestigde industrieën langs de kanaalboor- den onder leiding van de heer J. W. Scheele uit Vogelwaarde. Woensdag volgt dan een „Economische dag met als hoofdthema „De Rijn-Schelde verbinding" hetwelk door een drietal spr. zal worden belicht. NIET ALLE KIPPENRASSEN WILLEN BROEDEN. Men zou verwachten, dat broedsheid bij alle hoenders voorkomt. Het verschijnsel is normaal, doch alle hoenders kennen de broedlust niet. Vooral bij de lichte rassen, zoals de Leghorns, Minorca's en dergelijke ontbreekt de broedlust vrijwel geheel. Komt het bij uitzondering eens en keer voor, dan houdt de hen het niet lang vol en verlaat het dier het nest reeds na korte tijd. HJlt legsel is alleen dan te redden, wanneer men een andere broedhen bij de hand heeft. Over het algemeen neemt de broedlust toe met de zwaarte van het soort. De middel zware rassen hebben een normale broedlust, terwijl deze bij de zware rassen zeer sterk is ontwikkeld. Broedsheid is te bemerken, doordat de hen langer op de eieren blijft zitten. Op een gegeven moment is zij zover, dat ze regel matig op de eieren blijft zitten en het nest slechts verlaat, om! voedsel en drinken tot zich te nemen en een enkele maal om een stofbad te nemen. Om de broedsheid te be vorderen, is het wenselijk, dat men de eieren laat liggen. De broedsheid moet langzaam, aan overgaan in een moederlijk instinct. Daarom kan het voorkomen, dat een hen die eieren uitbroedt, welke reeds enige tijd bebroed zijn geweest, het moederlijk instinct nog niet kan opbrengen, wanneer de eieren na zeer korte tijd reeds uitkomen, b.v. na een week. De kans bestaat dan, dat het broedsel mislukt. Broedt de hen twee weken, dan behoeft men hiervoor geen angst meer te hebben en komt alles wel op zijn pootjes terecht. Zijn de eieren uit, dan zal de hen meestal op enige afstand gaan zitten en de kuikens naar zich toe lokken. De diertjes kruip endan dicht tegen haar aan en zij gaat over tot de tweede fase, het moederschap. Zij zal dan de kui kens begeleiden, verwarmen en verdedigen. Het broedei. Niet elk ei is geschikt als broedei. Het ei moet kiemkrachtig en wat grootte en vorm betreft, normal zijn. Wij moeten dus reke ning houden met de kip, die het ei gelegd heeft. Een te groot ei voor het ras, zal een slechte broeduitkomst geyen, evenals mis vormde eieren, hetgeen kan bestaan uit te kort, te lang of een ei met eert verdikking. Over het algemeen genomen, kan men broedeieren ongeveer anderhalve week be waren, zonder dat de kiemkracht afneemt. Daarna gaat het in snel tempo en wordt de kans steeds kleiner, dat er nog een goed resultaat van komt. Het moet ontraden worden, de eieren, voor het bebroeden, af te wassen. Er be vindt zich namelijk op de schaal zogenaamd „bloem", dat in de eerste tijd ht indringen van vuil in de poriën van de schaal voor komt. Dit is belangrijker, dan men misschien zou denken, omdat het ei door deze poriën ademt. Soms kan men er echter niet aan ont komen, omdat het ei dermate vuil is gewor den, dat afwassen noodzakelijk is. Handel dan met de grootste voorzichtigheid. Kunstmatig broeden. Het kunstmatig broeden is eigenlijk niets voor de kleine liefhebber, dat wil zeggen, volgens de wet. Slechts bij uitzondering wordt aan een liefhebber een vergunning verleend voor een der kleinste typen. Tegenwoordig beschikt men over prach tige apparaten, waar de verwarming door middel van electriciteit geschiedt. Normaal dient het ei rondom gelijk verwarmd te wor den en wel met een temperatuur van onge veer 100 graden Fahrenheit. Bij machines waar de warmte van boven komt, stelt men deze in op enige graden hoger om op die manier toch de nodige warmte overal te verkrijgen. Het vochtgehalte moet ongeveer 50% bedragen. De moderne apparaten zijn voorzien van speciale thermo- en ivocht- meters, luchtverversers en vochtregelaars, terwijl de wanden goed zijn geisoleerd. Een en ander luistert namelijk zeer nauw ën slechts door middel van een prima machine verkrijgt men een goede uitkomjst. Om de kiemkracht te verhogen, worden de eieren dikwijls eerst ongeveer een dag of tien onder een broedse hen gelegd en daarna pas in de broedmachine. Heeft men kuikens zonder moeder, dan kan ook de liefhebber hier een oplossing voor vinden, door de zogenaamde kunst moeder. De temperatuur in een kunstmoe der moet ongeveer 90 graden Fahrenheit bedragen en kan daarna langzaam', dalen. Tot voor kort gebruikte men hiervoor de z.g. „bakkunstmoeder", die een warm en een koud gedeelte heeft, doch tegenwoordig be reikt men veel goede resultaten met de mo derne verwarmingslampen met infra-rood- stralen. Er blijft voor de liefhebbr dan nog slechts de maatregel, om er voor te zorgen, dat de kuikens in de warmte blijven, doch niet opeen hopen, terwijl zij gemakkelijk het voedsel moeten kunnen vinden. Al deze dingen, waarbij de liefhebber zijn zorgen aan de hobby kan geven, maken, dat hij zoveel meer plezier heeft, wanneer zijn moeite wordt beloond. UIT DE OUDE DOOS. XV. In h^t nummer van 4 April 1894 treffen we een groot vrslag aan van de viering van het 25-jarig jubileum van de stationschef Lammens van het station Sluiskil, dat toen station was voor de beide spoorwegmaat schappijen MechelenTerneuzen en Gent— Terneuzen. Daar hij eerst stationschef was geweest van het station Philippine, werd hij per rijtuig afgehaald van Philippine en ver gezeld vanaf Sluiskilbrug door een ere wacht te paard naar het station. Bij zijn voning werd hij in dichtmaat toegesproken door handelaars en boeren, terwijl ook zang en muziekverenigingen medewerking ver leenden. Hem werden door die corporaties geschenken aangeboden. De spoorweg had toen nog een groot aandeel in het vervoer van goederen en de heer Lammens, die naar ik meen, ongetrouwd met zijn ongetrouwde zuster in het station woonde, schijnt zich in de gunst van de Sluiskillenaren zeer te hebben mogen verheugen. Ook komt er in dat nummer een ondeu gend stukje over het stadsuurwerk voor, welk uurwerk toen maar slecht en wispel turig de tijd aangaf en zich niet stoorde noch aan Amsterdamse, noch aan Greenwichtijd. welke tijdsaanwijzingen toen een twistappel waren tussen de wederzijdse aanhangers. In het nummer van 7 April komt een be richt voor, dat de inrichting van het toen malige leger illustreert. In een advertentie brengen burgemeester en wethouders van Axel ter kennis, dat volgens Koninklijk be sluit er op het marktplein een keuring zal plaats hebben van de voor de Krijgsdienst aangewezen paarden. We hadden toen nog geen gemotoriseerd vervoer van het leger. In de raadsvergadering van 5 April komt en verzoekschrift ter tafel van de heren K. de Feijter, F. van Hoeve en C. de Feijter om aan hen een stukje grond te verkopen, daar zij een weegbrug willen bouwen aan de Nieuwendijk. Dat zal de weegbrug zijn die er nu nog staat. Vooral voor de bietenweging waren er weegbruggen nodig. Vroeger ge schiedde de weging op het land of bij de losplaats op een aan een driepikkel gehan gen weegschaal, wat erg primitief was en tot geknoei aanleiding gaf. Aan de bespre king van de verkoop van die 13 c.A. was een gehele raadsvergadering gewijd. Buitenland. De 79-jarige Bismarck kreeg van de keizer als verjaarsgeschenk een prachtig met zijde gevoerd kuras van ver nikkeld staal met epauletten. Zeker om hem in bedwang te houden. Het doet wat middel eeuws aan. Evenals het volgende bericht. Zaterdag poogden 1500 grondwerkers, gewapend m'et pikhouwelen en schoppen, de stad Ravenna in Italië binnen te dringen. De poorten werden onmiddellijk gesloten. Gelukkig, dat de stad Ravenna zijn poorten nog behouden had. De cavalerie moest tus senbeide komen om de aanvallers terug te drijven. Er wordt vermeld een hongersnood in Rusland, waar de mensen leven van ger stebrood, dat, zoals er staat, vers op cement gelijkt en als het koud is, nog harder is dan slteen. De buren sreken kwaad van ons. Ze be weren, dat onze gordijnen een schande zijn voor de buurt, dat onze stoep niet alle we ken wordt gedaan, dat de vaat om negen uur nog in de keuken stond, dat we me de ver jaardag van Vader zo heben geschreeuwd, dat we de bakker nog niet hebben betaald Mens erger je niet. Laat ze kwaad van ons spreken, ze hebben blijkbaar niets be ters te doen. Neem een boek en lees je ge zond en zorgeloos. Want een boek is een we reld, die ons afsluit van de kleine verdrietig heden van het aardse bestaan. Als we met Walter Scott in de kastelen der middeletuw- se ridders verkeren, dan denken we niet aan het gesleten lopertje op de trap, waar ieder een „zijn nek over breekt", want dan om- ruisen ons d orgeltonen van de historie. Als we in de boeken van Dickens vertrouwd ge raken met een aantal onvergetelijke typen, met mijnheer Micawber, die stikt in de schul den en de bakker nog nooit heeft betaald, maar desondanks een voornaam en zelfs zeer nobel man is, met mijnheer Pickwick, die het ganse land per bus, per boot per diligence doorreist om; overal merkwaardige voorval len mee te maken en kennissen op te doen onder de interessantste mensen van zijn tijd, dan vergeten we de laag bij de grondse con versatie van mevrouw boven, wier eeuwige klachten en grondeloze kwalen al zo vaak en belemmering zijn geweest voor ons le vensgeluk, want we moeten maar steeds me delijden hebben en we kunnen er geen grein tje meer van in ons ontdekken Neem een boek en lees jezelf gezond en zorgeloos. Dan gaat er voortaan een warm te van je uit, waarvoor ook de klachten en kwalen van mevrouw boven op de vlucht slaan. Wanneer de boeken van tegenwoordig je niet bevallen, wat nood, neem dan een boek van vroeger, er zijn er zo veel geschreven vol geest en avontuur, neem „De Drie Mus ketiers" en je bent wekenlang in een omge ving van ridderlijke mensen, die geen klein zieligheid kennen en die alles wat hun hin dert, dapper te lijf gaan, lees de boeken van die Noorse schrijvers met hun stoere boeren en wees blij, dat je onder toch veel gembe- delijker mensen verkeert. Lees desnoods ook eens een schalks liefdesromannetje, wat hin- drt het, je voelt je weer jong en denkt aan de tijd, dat je nog niet een huisvader of huis moeder was en je bent meteen weer een beetje minder bezorgd over de kinderen, die al groter worden en ook hun verlangens krij gen. Alles komt in een boek toch meestal op zijn pootjes terecht en waarlijk, geloof me, in het leven eveneens, hoe gek het ook klinkt. De krant de radio, werkelijk het is niet voldoende, daar zit geen fantasie genoeg in. Ieder m'ens heeft op zijn tijd een moment be zinning van node. Even het boek neerleggen even de ogen sluiten en zich voorstellen hoe zich dat allemaal toegedragen heeft. Dan werkt bij ieder mens de verbeeldingskrcht. Dit is iets wt de radio je niet geven kan, die ratelt maar door. Alleen de lectuur van een boek geschiedt in stilte, in de binnenka mer ja, maar ook in de bovenkamer van de m(ens. Dan vlieden rusteloosheid en zorgen, dan vergaat de lust tot kwaadspreken, pie keren of ziekelijk getob. Daarom herhaal ik koop, leen of steel een boek en lees jezelf gezond en zorgeloos. Ge zult er U zelf wel bij bevinden. C. J. Kelk wil ljt Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardi Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3