Mannequin i 1 i i i j I 1 i i I UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. ZAAMSLAG ZUIDDORPE. SPORTNIEUWS 1 Het RODE KRUIS heeft, door alle tijden heen, het volgen van zijn roeping niet alleen gehandhaafd, maar ook bevestigd. Wanneer een hoge roeping levensvatbaar is, be wijst zij dit door zich te verwerkelijken tot een concrete roeping in de practijk van het leven. Hoe concreet heeft het RODE KRUIS deze aange toond juist door de doeltreffendheid van zijn hulpverlening, hoe en waar dan ook. Het zal steeds een bewijs vormen dat er liefde volle hulp als een deel van het reëele leven aanwezig is bij rampen, ziekten, nood en dood. Si BEKENDMAKINGEN. Maandag herberg ,,B bijeenkomst- Stichting V Brabant gei tingsdagen. lijk zijn ine de Schelde' der algenle werp in he' bindingen e den plaatse Verschilh dames en hi kringen en staande, w< Wij bem susleider Ir cretaris dei uit plaats e Na de a gezelschap het volkshe aan een e melde. GECOMBINEERDE VERGADERING VAN L.J.G. EN Z.P.M. Vrijdagavond vond een welbezochte bijeenkomst plaats van de landbouwjongeren van beiderlei kunne op de bovenzaal van „Het Centrum Als secretaris van he hoofdbestuur dezer organi saties en redacteur van het jongerentijdschrift „De Boerenjeugd" behandelde ir. Bos uit Goes het onder werp „Volk van Zeeland'*. Deze uiterst leerzame causerie werd verduidelijkt door de vertoning van interessante filmstroken die een beeld gaven van de voortschrijdende techniek en ook de maatschappelijk economische toestanden juist belichtten. Deze werden terloops mede getoetst aan de in dit opzicht in Amerika te constateren radi cale mechanisering van de landbouw, die afmetingen heeft aangenomen, waarvan wij ons hier nauwelijks een denkbeeld vermogen te vormen. Aan de hand daarvan werd ook de verstedelijking van het platteland met de steeds voortgaande levens vervlakking besproken. Voor karakter en levensstijl van onze boerenstand vormen deze een dreigend ge vaar. Natuurlijk kwam ook het drie-eilandenplan in be spreking, dat eensdeels voor een deel van Zeeland verlossing uit het isolement betekent, ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderen echter de uitzonderlijke positie nog zal accentueren. Hierop dient men zich wel te bezinnen. Het eerste deel van deze avond stond onder leiding van de heer P. Dieleman, terwijl het laatste gedeelte dat meer stond in het teken van een gedachtenwisse- ling omtrent de actuele vraagstukken, zoals kader- vormingetc. werd geleid door mej. S. de Putter Jd. Mej. van Fraaijenhove reciteerde ter afwisseling dichtwerk van Aart van der Leeuw, terwijl bespre kingen van Tiuishoudelijke aard omtrent de in deze maand volgende landbouwdagen te Goes het slot stuk vormden. AFGRAVING ARMENDIJK. Dezer dagen zullen de werkzaamheden van de af graving van de Armendijk geheel zijn beëindigd. Wij vernemen dat de hierbij te werk gestelde arbeiders zoveel mogelijk zullen worden ingeschakeld bij het verrichten van werkzaamheden in de landbouw. ASYL GEVRAAGD. Iln de loop van vorige week werd alhier een Joego slaaf aangehouden, die naar eigen verklaring lopend en liftend vanuit Italië naar ons land was gekomen. Deze 28-jarige zwerver bleek afkomstig uit een circa 6 km. van de Italiaans-Joegoslavische grens ge legene plaats onder de rook van Triëst. Hij heeft in het land van Tito sinds 1952 in een kamp doorgebracht, waarin hij om politieke rédenen verklaarde te zijn geïnterneerd en was hier enige tijd geleden op mysterieuze wijze uit ontvlucht en daarna op zwerftocht gegaan naar ons land. Deze vreemdeling heeft als anti-communist om politieke oorzaken asylrecht verzocht in ons land. OPENING KAPPERSZAAK. Voor de heer J. van den Hout was het Maandag een feestelijke dag. Die dag was hij n.l. in de ge legenheid zijn gemoderniseerde en uitgebreide zaak, waaraan vrijwel onopvallend voor het publiek al enige maanden gewerkt werd, weer voor het pu bliek open te stellen. In de allereerste plaats is de damessalon, die reeds lang een te beperkte ruimte bood thans geheel nieuw achter de herensalon opgebouwd en dermate vergroot dat thans zeven dames tegelijkertijd kunnen worden 48) Doodkalm verliep het, dat uitkleden. Een ceremo nieel van ernstige, kleine, sierlijke beweginkjes. Ze sloeg de dekens terug, zodat de lakens een koel om hulsel vormden. Klemde de met lint omwoelde leesten in de smalle schoentjes. Borg al het kleine toebehoren van haar tooi weg tussen reukkussentjes en vloei papier. Vrolijke kanten dinsigheidjes, die ze zo nu en dan had weten te vervaardigen uit couponnetjes van een uitverkoop. Eindelijk stond Orchis voor haar spiegel in haar rozerode glad en simpel nachtjaponnetje heur haren te borstelen. En plotseling was ze iets erg kleins, iets zeer verslagens, zoals haar huid wasemend door het nachtjaponnetje heenschemerde, terwijl des te glan- zender haar hals en schouders zich aftekenden. Op dat moment kwam Allan Terry, wiens adem zij slechts door de kleine geluidjes van haar eigen snik ken niet had gehoord, te voorschijn en vóór zij kon roepen of achteruit springen, hadden zijn lippen en hete rokerige snor de weg tot haar warme schouder refeds gevonden. „Nu kun je niet roepen." zei hij kalm met zijn lippen tegen de hare en bijn agenarcotiseerd door haar nabijheid. „Nu durf je toch niet te roepen. Kijk, zó zullen ze je dan vinden. Hier met mij, zó Ik heb je lief." Als een bankschroef hield hij haar omklemd ge vangen was ze met haar armen gekruist voor haar borst, zodat de haarborstel met zijn borstels in haar vlees perste, naar gelang hij haar vaster tegen zich aan drukte. Als een schroef verpletterde hij haar. bediend drie in afgescheiden boxen, elk in een verschillende pasteltint geschilderd en afgewerkt en vier daartegenover. Inrichting en afwerking vol doen aan alle te stellen eisen en het geheel doet fris en modern aan. Ook de herensalon kreeg tegelijkertijd een opfris- sertje, zodat ook deze nu een moderne en frisse in druk maakt en ten slotte werd de winkelruimte niet onbelangrijk vergroot. Het gehele pand heeft daardoor een belangrijke wijziging moeten ondergaan, maar de resultaten ma ken dit zeker verantwoord en Axels naar wij menen eerste en oudste dameskapsalon kan thans zowel voor de dames als voor de heren en voor de parfumerie-afdeling weer aan alle eisen des tijds vol doen. Een schat van bloemen vergezelde de vele wensen tot succes die de heer v. d. Hout Maandag mocht ontvangen, waaraan wij van deze plaats ook gaarne de onze toevoegen. ORIENTATIERIT PER FIETS. De C.J.V.F. en de C.J.M.V. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hielden op Hemelvaartsdag een oriën- tatierit op de fiets. Te Zaamslag werd des morgens om half negen gestart door 93 meisjes en jongens. De tocht ging eerst naar Kloosterzande, waar in de Ned. Herv. Kerk een dienst werd bijgewoond. De tocht ging verder over Perkpolder, vandaar met de boot naar Kruiningen. Van Kruiningen via Wemel- dinge, Ierseke en Kapelle naar Hoedekenskerke en per boot naar Terneuzen, waarna de deelnemers (sters) hun verschillende woonplaatsen opzochten. BEDEVAART. In het kader van het Mariale jaar werd door de parochies Sluiskil en Axel een grote bedevaart ge organiseerd naar Zuiddorpe. Iln grote getale trokken Zondagavond de pelgrims per fiets, bus en te voet naar dit Maria-oord. Het aantal pelgrims was deze maal zo groot dat een dergelijk aantal in Zuiddorpe nog nimmer was geconstateerd. Naar schatting be droeg dit 1500 pelgrims. Zij werden verwelkomd in de parochiekerk te Zuiddorpe, die hiervoor te klein was, door pastoor Huisman. Na een plechtig Lof, waar onder de Pater Gardiaan van Sluiskil de feestpredi- catie hield, vond een indrukwekkende processie plaats waarbij de honderden kaarslichten het geheel een plechtige luister bijzetten. De zieken, die gratis naar Zuiddorpe werden ver voerd, ontvingen de ziekenzegen door pastoor Meeus uit Axel. Tot slot van de plechtigheid zongen de pelgrims aan de grot het Credo. ROOSENDAAL-HULST 1-1. De voor Zeeuwsch-Vlaanderen zo belangrijke ont moeting Roosendaal—Hulst voor de promotie naar de tweede klasse van de K.N.V.B. is in een gelijk spel 1 1) geëindigd. Zoals het er nu naar uitziet heben de Hulstenaren dus een beste kans om het volgend seizoen de plaats van Terneuzen in te nemen waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen een vertegenwoor digen de ploeg in de 2e klasse zou behouden. Indien Hulst op 2e Pinksterdag o p eigen terrein wint en gezien de krachtsverhouding van Zondag is deze hoop gewettigd zal Hulst de unieke pres tatie hebben geleverd om in één seizoen vanuit de 4e klasse via het kampioenschap van de 3e klasse het volgend seizoen in de 2e klasse uit tekomen. In deze wedstrijd tussen de kampioenen van de 3e klase C en D had Hulst de minste last van de zenuwen. Daarbij kwam dat de Hulstenaren met veel geestdrift speelden en soms verrassende en zeer ge vaarlijke aanvallen opzetten. Na een kwartier spelen nam Roosendaal de leiding toen Daenen een vrije trap via het hoofd van een der Hulst-backs inschoot. De Zeeuwsch-Vlamingen ontketenden toen een hevig ofensief dat voor de rust echter geen resultaten af wierp. In de tweede helft was Hulst met snelle en overrompelende aanvallen de Brabanders de baas en dit resulteerde 20 minuten na de rust in de gelijk maker. Bij een snelle doorbraak van de blauw-gelen sloeg de Roosendaal-doelman de bal nog ternauwer nood uit zijn doel, maar juist voor de voeten van de toestormende rechtsbinnen, die niet aarzelde (1 1 Hoe beide ploegen zich ook nog inspanden om het winnende doelpunt te maken, de stand bleef on gewijzigd. HONTENISSE-STEENBERGEN 3-1. Hontenise bevocht Zondag op eigen terrein een verdienstelijke 31 zege op Steenbergen in de pro- V N® V» 4 F „Laat me los," zei ze fluisterend de oude fluis tertoon, waarmee ze vroeger als kind, Nana tegen de buren had beschermd. „Laat me los, mijnheer Terry. Toe alstublieft, laat me los. Juffrouw Snuggs Hoort het dadelijk en „Wat ben je mooi." „Luister, mijnheer Terry. Ik zal heus niet gaan roepen. Ik begrijp, U bent wat doezelig van de drank de hitte. Mijnheer Terry, wilt II me - alstublieft kalm loslaten „Ik kan niet Ik ben gek op je1." „Jij! Af!" Plotseling was ze, door haar lichaam in een bocht te wringen, vrij. Kletterend viel de bor stel tegen de grond. Ze was nu dicht genoeg bij de stoel om de cape met het bont te grijpen, in een poging om zich deze over de blote schouders te werpen. Haar glanzende schouders. Hoe ontdaan ze ook was, poogde Orchis toch instinctief de glanzende huid boven het rozerode hemdje te maskeren, door te zien de dunne cape om zich heen te gooien. Na tuurlijk had hij geen flauw vermoeden van de ver toning, die hij leverde, zoals hij daar achter haar aan schoot in alle richtingen, waarin ze hem zocht te ont vluchten. i „Nest dat je bent, je maakt iemand razend „Toe mijnheer Terry mijnheer Terry toe, alstu blieft Dit alles op fluistertoon, zich waanzinnig bewust dat het nodig was te blijven fluisteren en ademloos, roekeloos, pogend zich de cape om de schouders te slaan. Om haar glanzend-blanke schouders. Maar weer had hij haar te pakken en ditmaal, toen ze zich met de bovenmenselijke kracht, die het ogen blik haar scheen te verlenen, van hem had losgerukt, bleef hij even beteuterd staan, wankelend bij het ge kletter van het ornament, met slechts de ledige cape, motiewedstrijd voor een plaats ini de 3e klasse. Daar Hontenisse vorige week van dezelfde ploeg met 2~f verloor zal thans een beslissingswedstrijd moeten wot den gespeeld tussen deze twee ploegen. In deze wedstrijd was de thuisclub over alle linies sterker. Er zat goed verband in de ploeg en in 4 voorhoede zaten een paar spelers die het de Steen- bergse doelman niet gemakkelijk maakten. Hontenis» liep direct hard van stapel en bezorgde de def< der gasten handenvol werk. Succes kon dan ook uit; uitblijven en voor de rust had de thuisclub reeds eei veilige 3—0 voorsprong. In de laatste minuut van 4 eerste helft slaagde Steenbergen er in de eer te redden. In de tweede helft deed Hontenisse het wat kalme aan en nu wogen beide partijen practsch tegen el kaar op. Beide elftallen slaagden er niet in nog doel punten te maken. Tennis, TENNISCOMPETITIE 1954 TEN EINDE. Zondag werden de laatste wedstrijden gespeeld voot de tenniscompetitie 1954 in de 4e klasse Zuid af deling I en III. Axel I wist op eigen banen deze dag een laatsti overwinning in de wacht te slepen met 5—3 tegen Smash II, waardoor het in afdeling I na het twee4 team van Hulst (dat vorig jaar nog in de 3e klasse speelde) en nu weer opnieuw een plaats in de» klasse zal trachten te veroveren, op de tweede p eindigde. Voor een team dat eerst voor de tweede maal in competitieverband speelt stellig geen onbe vredigend resultaat. f Het tweede team dat in de derde afdeling van 4e klasse speelde eindigde dit jaar nog op de onderste plaats, doch dit toch eerst na een 53 nederlaag op de laatste dag in Hulst, tegen Hulster Ambacht IV. De resultaten in deze eerste competitie geven eek- ter goede hoop, dat hte tweede team volgend jaat het voorbeeld van het eerste zal volgen en dan ook met meer wedstrijdervaring een goede plaats weten te bezetten. Kampioen n deze afdeling wed Animo III uit Terneuzen, dat dus eveneens een po ging zal mogen wagen om tot de 3e klasse te promo veren. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Axel maken kend, dat tegen September a.s. gelegenheid staat tot plaatsing op de openbare lagere school de gemeente Axel van kinderen, die vóór 1 Oct< a.s. de leeftijd van zes jaar hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderi of pupillen op de openbare lagere school wensi geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen bij hel Hoofd der School, de heer J. Blok, Irenestraat 1 te Axel, telefoon 745. Axel, 21 Mei 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 5 Juni 1954, des namiddags van 1.30 uur tot 2.30 uur ter gemeentesecretarie voor ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanden geboren in Mei 1889 of Juni 1889 gelei bestaat voor het aanvragen van een nooduitkering, Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen, Axel, 2 Juni 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester, Maris. Van Oeveren, die hij haar van de schouders had gerukt, in de handen. Direct echter begon dat afschuwelijke, melo dramatische sluipen opnieuw van iemand, wie de be geerte dol had gemaakt en had hij Orchis bijna in een hoek gedrongen. Orchis wilde dat niet toelaten. Bang was ze aldus te worden achteruit geduwd. Plotseling had een rede loze, ongemotiveerde angst Orchis beetgegrepen. „Schei uit'! Schei uit 1" „Bespottelijk, theatraal wezen, je maakt me gek 1" „Je waagt het niet Hoor je Geef hier die cape, zeg ik je. Je scheurt hem nog direct. Toe Je waagt het niet i" gilde Orchis, wie de behoefte haar schouders te bedekken, tot een gebiedende noodzake lijkheid geworden was. Bang was ze1 voor zijn ogen, bang voor die listige sluipgang, waarmee hij haar naderde. Mateloos angstig thans. Bang achteruit ge duwd te worden in de hoek. ,,Als je me aanraakt als je „Lieveling „Geef op die cape, mijnheer Terry. Geef op die cape," gilde Orchis thans. U waagt het niet dich terbij te komen. Ik zou het niet kunnen velen. Ik - nee nee mijn cape 1" En ze greep er naar en pakte hem beet, daar waar hij hem hield voor zijn borst. Maar bij haar grijpen, draaide hij zich om met het mooie ding in zijn armen. Nauwelijks had Orchis echter een moment een flits gezien van zijn rug, die hij haar had toegewend, of ze sprong, bezeten van angst, op hem af j Zij sprong met alle kracht van haar lichaam op hem af. Met zo'n waanzinnige kracht, dat Terry, de dronken, jonge Terry, struikelde en voorover viel op zijn geZicht. Met het gevolg, dat Orchis, op dat mo ment, in een krankzinnig moment van dolle triomf, letterlijk schrijlings op hem kwam te zitten en zijn rug met haar vuisten bewerkte, hem stompte tussen haai zenuwsnikken door. „Jij dronken ellendeling. Ellendeling. Hoe durf je Hoe durf je zoiets te wagen 1 En ze sloeg er op beukte me haar twee machteloze handen en raakte zover overspannen, dat ze haast weer lachen kon door haar tranen heen. Het was nogal wonderlijk, maar toen Terry in zijn dronkenschap kwam te vallen, doordat Orchis onverwacht tegen zijn rug opsprong, viel hij met een gil. Een langgerekt, dun, gorgelend geluid, dat dt lucht doorsneed als een mes. En toen spartelde zwak terug, nog hijgend met kleine gorgelgeluidje in de chiffonnen cape, die hij vast omklemd hield vocht en spartelde zwakjes tegen, terwijl Orchis hen machteloos bleef slaan. Toen plotseling weer een gor gelgeluid in het chiffon, en slap bleef hij liggen a liet haar begaan. „Hoor je Hoor je Ik wil dat je opstaat. Ik wil dat je weg gaat. Ik wil nooit meer je ellendige, dron ken. gedegenereerde gezicht voor me zien. En als je het toch waagt hoor je vertel ik het de man met wie ik trouwen ga. Iemand, die maatschappelijk op dezelfde trap staat als jij. Als je niet onmiddellijk opstaat en hier doodstil vandaan gaat, zonder mijn hospita of wie ook je ziet, vertel ik het hem- Hoor je. Mijn verloofde. En die zou in staat zijn je te vermoorden. Alleen vermoorden is nog veel te voor je. D'r uit, zeg ik je. D'r uit. D'r uit, zeg ik- Sta op en vort, mars." Op haar knieën zat Orchis naast hem en sloeg beukte hem met haar zwakke vuisten en de tranen striemden haar gezicht en haar mond wrong open tol een parallelogram, in welks hoeken de tranen weg stroomden. Bleek werd haar gelaat. Bleek en ver wrongen.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2