Rhodesia, land der* toekoemst. Brood ZWITSAL Gezonde Babies' 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Een broodnodig voedsel WRIGLEY helpt U wel.. Wrijf Kou en Pijn wea met DAMPO Ook voor vele Nederlanders is er nog een plaats. Het RODE KRUIS Enige tijd geleden bracht de Neder landse Commissaris voor de Emigra tie een 14-daegs bezoek aan Noord- en Zuid-Rhodesie. Wie de kaart van A- frika voor zich heeft, ziet dt de beide Rhodesia's aan alle kanten omsloten zijn door andere landen. Rhodesia grenst niet aan de zee. Ten Noorden er van ligt Tanganjika, ten Westen er van de Belgische Congo en Zuid-West Afri ka, "de vroegere Duitse kolonie, die thans een deel vormt van de Unie van Zuid Afrika. Aan de Zuidkant ligt de Unie van Zuid-Afrika en oostelij k wordt het be grensd door Mozambique, een Portugese kolonie Laat ik eerst iets vertellen van het land en hetklimaat. Reizende naar Rhodesia be reidde ik mij er op voor, dat ik zo al niet naar een tropisch, dan toch naar een vrij warm and ging. In Cairo was het smbor warm en en dit beschouwde ik als een goede training voor hetgeen mij te wachten stond. Het pakte anders uit. Enkele Rhodesiers die ik in Ne derland al eens ontmoette, hadden nogal sterk gepocht op he t uitzonderlijk goede kli maat van hun land. Nu kan ik zeggen naar eigen ervaring, dat zij volkomen gelijk heb jen. Rhodesia ligt hoog en daardoor bezit het een vrijwel ideaal klimaat. Toen ik in oisaka, de hoofdstad van het noordelijke deel aankwam, scheen er een heerlijke zon en was er een prettige frisse wind.. Men verzekerde mij, dat dit normaal is. Overdag jehoorlijk van temperatuur, 's nachts koel. 'recies hetzelfde geldt voor de andere gro tplaatsen in dit gebied. Enkele zijn iets war mer, omdat zij lager, andere iets koeler, om dat zij hoger gelegen zijn. doch in alle geval- en is het een voortreffelijk klimaat, dat al- een in twee maanden van het jaar voor het doorkomen van de zomerregens, heet is te noemen, en daardoor minder prettig is. Dit zijn de maanden November en December. Nu wil ik iets vertellen van de economie van dit land Door het gehele land heen wor den mineralen gevonden, vooral koper ij zeren tin mogen genoemd worden. In het zui den wordt verder tabak verbouwd. De echte Engelse sigaretten zijn vrijwel uitsluitend gefabriceerd uit voortreffelijke virginia-ta- jak uit Rhodsia) Kopermijnen liggen in het Noordwesten van het land, tegën de Belgi sche Congo aan. De mogelijkheden voor nog tal van andere industrien zijn groot en men werkt thans aan een groot project voor een stuwdam, die de mogelijkheid zal scheppen nog voor zeer velen een goed bestaan te vin den. Ik hb persoonlijk de kopermijnen bezocht en begrijp nu, waarom deze mijnen van over al op de wereld vandan zoveel bekwame arbeiders als zij nodig hebben, kunnen ver krijgen.. Niet alleenz ijn de lonen zeer hoog, voor vakarbeiders van ƒ800,- tot 1000,- per maand, maar bovendien is de huisves ting prima verzorgd. De mijnen garanderen huisvesting en deze bestaat voor de normale Europese vakman uit een woning met drie en een broodfabriek., vaak gevestigd door emigranten. Het is een land met bijzonder veel toekomst voor jonge mensen, die weten, dat zij moeten aanpakken in het leven om het tot iets te brengen.. Het ntwoord op de vraag of ook Neder landse emigranten in Rhodesia welkom zijn heb ik van vele zijden in bevestigende zin ontvangen. Vele andere nationaliteiten zijn geneigd Rhodesia nog als een soort van ko lonie te beschouwen, waar men spoedig rijk kan worden om daarna weer te vertrekken. De Rhodesiërs weten dat mpn voor de op bouw van hun land blijvers nodig heeft. En omdat men in Nederlanders blijvers ziet, heb ben Nederlandse migranten en voorkeur bo ven vermjoedelijke niet-blijvers. Ook voor landbouwers zijn er wellicht in de toekomst mogelijkheden in Rhodesia, maar het zal nog wel enige tijd duren voordat hier voor een grondslag gelegd is. Ook voor andere ondernemingen liggen er goede mogelijkheden, en zo hebben enke le grote ondernemingen en verscheidene klei nere reeds belangen in Rhodesia. Maar het is zaak hier niet te wachten want ook ande ren zoeken op alle mogelijk gebied een plaats in dit land der toekomst te veroveren. waarschuwen tegen maar wat doet UP slaapkamers, keuken, bdkmer, grote zit-eet- kam'er en garage. Rondom dit huis een tuin. Vrij water en electriciteit en de huur is hoogstens 50, per maand Omdat de mijnen in dit opzicht op zo n voortreffelijk niveau staan, bieden ook in het algemeen andere be drijfstakken en ondernemingen uitstekende voorwaarden aan.Ook Nederlanders zijn in dit gebied van harte welkom, en er zijn er al verscheidene tientallen werkzaam., die bui tengewoon tevreden zijn over het land waar zij nu wonen en werken. Prettige samenleving. Nergens ter wereld heb ik zulk een pret tige samenleving ontmoet als in dit land. Er heerst een onderlinge collegialiteit, teamgeest, of hoe men dit wil noemen, die men slechts zelden aantreft.. Het behoort tot de goede stijl, dat mjen zich elkanders lot aantrekt, en elkander helpt om zich thuis te voelen en het goed te maken. Alle steden in Rhodesia zijn modern en ruim gebouwd. In Bulawayo, d e hoofdstad van het Zuidelijke deel, heb ik tal van fabrie ken bezocht, die sedert de oorlog ontstaan zijn, o.a. een tricotagefabriek, een koekjes- We zeggen wel eens-iets „broodnodig" te hebben. De behoefte daaraan is dan even groot als de behoefte aan brood. Brood was en is immeers een belangrijk onderdeel van ons dagelijks voedsel.. Misschien verbaast het U daarom te ho ren, dat de hoeveelheid brood, die dagelijks in ons land wordt ingeslagen, afneemt. Om,u dt een vermindering van het broodverbruik •veelal hand in hand gaat met een verhoging van het algemeen welstandspeil in ons land is dat nog zo'n slecht teken niet. Het gevaar dat we tenslotte helemaal geen brood meer zullen gebruiken is wel heel klein.. Gelukkig maar. want niet alleen is brood een prima maagvulling het levert ons ook enkele voor onze gezondheid onontbeerlijke stoffen, zo als plantaardig eiwit, voedingszouten en B- vitamines. De donkerder broodsoorten staan wat dit betreft bovenaan. Hieruit blijkt dan weer, dat het duurste gelukkigniet al tijd het beste is. Om het brood zo smakelijk en vers mogelijk te houden, kunt U het t best op een luchtige plaats in een geventileerde trommel bewaren, terwijl U de „overblijvers" hun rantsoen voor tussen de middg in plastic zakjes meegeeft. Ook kamerbewoners kunnen met die plastic zakjes hun voordeel doen, als zij tenminste geen grote broodeters zijn zij kunnen er hun vooraadje in bewaren. En nu we het toch over vooraadjes heb ben wat doet U mët Uw broodresten Want al probeert U het natuurlijk zo precies mo gelijk te schatten, wat U dagelijks nodig hebt er blijft toch nog wel eens iets over. )We doen U ditmaal een aantl oplossingen aan de hand voor het probleem hoe van die opgespaarde restjes zonder al te dure ingre diënten nog iets te maken. Stroopbroodjes. Oud brood in sneden verdelen. Deze in hete boter of margarine aan weerszijden bruin bakken. De sneden, terwijl zij nog warm zijn bestrijken met stroop en met kaneel be- Zet Uw zorgen aan de l"in kikkert U helemaal op °or uw mmM Égfpi dc echte kauwgom strooien. De sneden warm opdienen. Wie gebakken brood te zwaar vindt, kan het brood roosteren en nog warm besmeren met boter of margarine en stroop. Broodschotel met rabarbermoes 200 gr (5 sneden) oud brood, een kopje melk, 500 gr rabarber, ongeveer 75 gr (5 eetlepels) suiker, kaneel, boter of marga rine. Het brood weken in de melk, waardoor eèn theelepel kaneel is geroerd. De rabarber schoonmaken, in stukken snijden en met een bodem water vlug aan de kook brengen. De rabarber gaar koken en tot moes roeren.. Het moes op smaak afmaken met suiker. De bodem vn een vuurvaste schaal invet ten met boter of margarine en geheel bedek ken met een deel van het brood. Afwisse lend brood en rabarber in de schotel leggen, zodat de bovenste laag uit brood bestaat. Deze bestrooien met een mengsel van suiker en kaneel en hier en daar een klontje boter of margarine plaatsen. De schotel op het fornuis of in de oven een kwartiertje warmen en warmi opdienen Desgewens t vanillesaus er bij geven. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Luchtige pap met krenten en rozijnen 200 gr oud brood, 5 tot 6 dl (ongeveer 3 kopjes) melk, 1 ei, 50 gr krenten of rozijnen 30 gr (2 eetlepels) suiker, een klontje boter of margarine, desgewenst zout, citroenschil. Het brood brokkelen, met de melk opzet ten en langzaam aan de kook brengen. Het brood fijn drukken en de massa onder roe ren nog even laten doorkoken tot het de dik te van pap gekregen heeft. De rozijnen was sen en een paar minuten laten meekoken Het ei splitsen in dooier en wit. De dooier los kloppen met de suiker en een paar lepels melk. Het mengsel onder roeren aan de pap toevoegen. Het eiwit zeer stijf slaan en voor zichtig door de pap mengen. Deze op smaak afmaken met boter of margarine en desge wenst zout of geraspte citroenschil. Men kan de pap ook in een vuurvast scho teltje doen, met klontjes boter of margarine bedekken en er even in de oven een bruin korstje op laten komen. RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS BEKENDMAKING. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één.3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 70 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... Bankrekening Amsterdamsche Bank Axel. -jjn ipejf mor- dat ZONNIGE HEMELVAARTSDAG BRACHT GROTE DRUKTE. Op Hemelvaartsdag 1954 heeft heel Nederland ge noten van zonnig soms tropisch weer. Op Gilze-Rijen werden temperaturen van omstreeks 30 graden ge noteerd, maar aan de kust was het iets koëleir. Overal aan de stranden kwamen dagjesmensen ver koeling zoeken. Doch er kwamen ook veel Duitsers, Fransen, Belgen en Scandinaviërs. Dat ook Zeeland zijn deel van de drukte heeft ge had bleek vooral bij de veren over de Schelde. Des avonds om 9 uur stond nog een file van honderden auto's opgesteld voor de boot naar Breskens. Op dit traject heeft men de gehele dag met twee boten gevaren en opvallend groot was het aantal wielrijders en motoren. De Koningin Wilhelmina" maa.kte zelfs een extra reis, uitsluitende geladen met motoren, fiet sen en passagiers. Voor auto's was er toen geen plaats meer. De warmte heeft evenwel ook weer slachtoffers geëist. In Oostvoorne kwam een 15-jarige! jongen uit Rotterdam bij het pootje baden te ver in de Brielse Maas en verdronk. In de Rijn bij Rhenen verdronk een 12-jarige jongen met zijn broertje, terwijl in de Maas de 21-jarge H. uit Merselo-Venray verdronk. Ook verkeersongevallen kwamen door de drukte voor. ACHT WEKEN GEVANGENISSTRAF VOOR BOTERSMOKKELAAR. i De Economische Politierechter te Middelburg ver oordeelde A. L. de B. uit Beverenwaes (B.) tot acht weken gevangenisstraf, waarvan 4 weken voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. De officier had 6 weken onvoorwaardelijk geëist. De B. had op een geraffineerde wijze boter uit Nederland naar België gesmokkeld, door namelijk in zijn auto bergplaatsen aan te brengen, o.a. aan weers zijden van de spatborden en onder het chassis. De douanê had het grapje echter spoedig door. De raadsman van verdachte, mr. Kurtz te Middel burg, voerde aan, dat de B. lange tijd ziek is geweest en ook thans nog niet mag werken. Dientengevolge geniet hij steun, waaraan hij echter niet genoeg had zodat een bijverdienste werd gezocht. De auto en de smokkelopdracht zou hij van een „onbekende" hebben gekregen. A.Z.V.V.-RAPENBURG 3-4. De rood-witte Axelse Zaterdagvoetballers versche nen in deze onder een welhaast tropische temperatuur gespeelde wedstrijd met één invaller. Niettegenstaande de warmte werd er van weerszijden flink aangepakt en toen na vijf minuten de mid-voor der gasten in een vrije positie voor Axels reserve-doelman van Bendegem kwam te staan had deze het nakijken en namei) de Rapenburgers de leiding (01), A.Z.V.V. pakte nu harder aan en eer er een kwar tier gespeeld was hadden zij dan ook succes toen de Rapenburgse doelman onvoldoende wegwerkte en de toesrtellende Verschelling er als de kippen bij was om het leder in het net te deponeren (1 1De gasten waren toch enigszins sterker en wisten dit na bijna een half uur spelens nogmaals te doen resul teren in een tweede doelpunt waardoor zij andermaal de leiding namen (12), maar ook ditmaal was de vreugde van korte duur, want weer wist Verschel ling de balans in evenwicht te brengen (2—2). Vlak voor de rust nam Rapenburg voor de derde maal de leiding (23). De tweede helft begon direct met een hevig Axels offensief, hetwelk zijn bekroning vond toen na een half uur spelens de Ruijter zich vrij wist te spelen en van grote afstand in het Rapenburgse net wist te kogelen (33). Wat niemand verwacht had en ook geenszins in de lijn lag gebeurde. Want hoewel de thuisclub in deze phase van de wedstrijd voortdurend iets sterker was wist zij dit r.iet in doelpunten uit te drukken. De hitte ging nu toch wel de zwaar transpirerende voetballers parten spelen en zo doofde het vuur en het elan van deze fel ingezette strijd hoe langer hoe meer. Toen iedereen zich eigenlijk al verzoende met een draw kregen de gasten één minuut voor het einde nog een onverwachte kans en van Bendegem had het toekijken, waardoor de eindstand 3—4 werd in het voordeel van Rapenburg. Het was overigens een sportief gespeelde match onder leiding van scheidsrechter Hamelink uit Ter- neuzen. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat tegen 1 September a.s. gelegenheid be staat tot plaatsing op de openbare lagere school in de gemeente Axel van kinderen, die vóór 1 October a.s. de leeftijd van zes jaar hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld, daarvan vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen bij het Hoofd der School, de heer J. Blok, Irenestraat 1 te Axel, telefoon 745. Axel, 21 Mei 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3