Mannequin Muziekconcours te Zuidzande Rho JUR Hl D. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. •Ja?" TERNEUZEN. Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? INGEZONDEN STUKKEN Ook voor Eni( landse tie een Zuid-1 frika 1 Rhode zijn do niet a; ligt T, Belgis1 ka, de een de Afrika Aan Zuid-J grensc koloni Laat ik en hetklim reidde ik m een tropise land ging. en dit besc voor hetge1 anders uit. derland al sterk gepoi maat van eigen erva ben. Rhod het een vi Lusaka, d deel aank-e en was ei verzekerde behoorlijk Precies he t plaatsen mer, omd-a dat zij hog len is het leen in tw doorkomei noemen, e zijn de ma Nu wil van dit lar den miner zer en tin n den wordt Engelse s gefabricee bak uit R1 Noordwes sche Cong tal van an werkt thai stuwdam, nog voor den. Ik hb p en begrijp al op de arbeiders krijgen., b voor vak; per maani ting prime huisvestin Europese Wi we slaapkamt kamer en Vrij wate hoogstens in dit op; staan, biei drijfstakki voorwaar dit gebied verscheid; tengewoo zij nu wo Nergen tige same heerst een of hoe m< zelden aa stijl, dat en eikand het goed Alle st ruim geb< van het 2 ken bezo zijn, o.a. VEILIG VERKEER ORIENTATIERIT Het comité voor Velig Verkeer te Axel hield op Hemelvaartsdag traditiegetrouw haar jaarlijkse oriën- tatierit, in samenwerking met de M.A.C.A. Ook ditmaal werd de rit, die om organisatorische redenen op Belgisch gebied moest worden uitgezet, een volledig succes en stellig zullen weinigen van de deelnemers hebben geweten, dat men zo kort in de omgeving nog zoveel goede wegen rijk aan natuur schoon bezit. Natuurlijk waren er ook slechte weg gedeelten bij, want men kan bij een oriëntatierit nu eenmaal niet steeds de hoofdweg blijven volgen, maar ook deze hebben de deelnemers weten te waarderen en allen kwamen dan ook enthousiast en vol lof over parcoursen organisatie terug. De deelname was dit jaar geringer dan vorige ma len, hetgeen wellicht aan het wat al te mooie weer dat stellig velen naar strand en zee heeft gelokt was te wijten. De route leidde vanaf Roode Sluis richting Sel- zaete en vandaar meer Oostwaarts, waar Nieuwker- ken en Vrasene de uiterste punten waren, waarna men via Stekene en Koewacht weer terugkeerde naar de Kruisstraat en het beginpunt ook weer de finish was. De prijsuitreiking volgde des avonds in „Het Cen trum", waar de heren Meeusen, van Rijn en Bakker zich in het tijdelijke bezit van de beschikbare wissel-1 bekers mochten verheugen, terwijl zij als blijvend aan denken een medaille ontvingen. Verder waren er nog een aantal medailles en) verdere surprises voor de overige hoog geklasseerden. De volledige uitslag was Auto's; 1. D. Meeusen, Terneuzen 0; 2. J. Mis- seghers. Axel 0 (plus 2) 3. A. de Hullu, Groede 5 4. Th. Cambier, Breskens 30 5. A. Lenos. Axel 31 6. C. Witte, Axel 32 7. P. Ie Feber, Axel 34 8. P. A. Snoodijk, Axel 35 9. mr. Wabeke, Ter- neuzen 36 10. C. Binkhorst, Terneuzen 36 (plus 3) 11. J. C. Overdulve, Axel 38; 12. W. de Feijter, Axel 79; 13. C. J. Verhulst, Axel 114; 14. H. de Keizer, Axel 117 15. P. van Fraaijenhove, Axel 143; 16. van Fraaijenhove, Axel 150 17. van Damme, Axel 231. Motoren; 1. J. van Rijn, Axel 0; 2. F. van Dijk, Axel 86 3. A. Dieleman, Axel 98 4. E. Breepoel, Axel 102 5. A. J. van Doeselaar, Axel 185. Bromfietsen. 1. J. Bakker, Terneuzen 0 2. R. Lammens, Terneuzen 32 C. Jansen, Axel 76 M. P. Meijer, Axel 87 5. P. van de Vijver, Biervliet 93. WEER EEN INTERNATIONALE SCHAAK- ONTMOETING- De geslaagde internationale ontmoeting tussen onze plaatselijke schaakvereniging S.V. Landau en „Jean Jaurès" uit Gent, welke op 24 April j.l. werd ge houden is aanleiding geweest dat thans wederom een internationale wedstrijd op het programma staat en wel op Zaterdag 29 Mei tussen S.V. Landau en ..Bell Telephone" uit Antwerpen, welke zal worden gespeeld in „Het Centrum" om 5 uur. Aangezien! dergelijke wedstrijden zeer bevorderlijk zijn voor het schaakpeil willen wij hier het schaak- minnend publiek er attent op maken dat deze1 wedstrijden voor ieder toegankelijk zijn. LEDENVERGADERING VAN DE AXELSE BRIDGE CLUB. Dinsdagavond hield de Axelse Bridge Club een ledenvergadering in Hotel ,,'s Lands Welvaren al hier onder voorzitterschap van de heer F. Gerrits. De belangrijkste punten van bespreking vormden de plannen voor het a.s. seizoen en de organisatie van de op Maandag 31 Mei te houden onderlinge bridge-drive ter beëindiging van dit seizoen. Aanvankelijk waren er plannen geweest om het volgend seizoen reeds in competitieverband uit te komen, maar na een uitvoerige bestudering van het voor en tegen hiervan, achtte men het beter om voor een goede training het a.s. seizoen nogmaals onder- 47) "Waag het niet WJaag het niet, of ik spring er uit „Wat 7" „O niets. Ik ik zei zo net ik je moet eerst even aan e en idee wennen." „Kijk me aan als je praat. Van je oor heb ik genoeg. Kijk mij in mijn ogen." „Zeg iets tegen me. Noem me bij een lief naampje, dat me doorgloeien zal, zoals jij. Ik ben dronken, goed. Ja, maar ik ben) dronken van jou." „Nee Nee Ik bedoel zó niet op die manier. Anders bederft u de zaak. De beste manier om met me om te gaan, mijnheer Terry, is dat U me de Jjd gunt om aan een idee gewend te raken." „Ik ben wild op je, Orchis. Dat is het idee, waar je aan moet wennen." „Dat komt omdat U anders bent dan andere man nen en een meisje niet direct angst aanjaagt." (Idioot. Idioot.) „Verlak je me nou, of „Hoe bedoelt U Kilometers gesprek. Kilometers praten. Mijlen listig pareren, op een afstand houden. Yonkers. Spuyten Duyvil. 204de straat. 141e straat. „Kus me, Orchis, ik ben gek van je." „Toen Toto me beloofde, dat ik U zou ontmoeten. ling te spelen. Teneinde ook de nodige wedstrijd routine op te doen zal getracht worden) in het nieuwe seizoen enkele Zeeuwsch-Vlaamse clubs uit te nodi gen tot het spelen van vriendschappelijke drives. Om nog meer animo te kweken werd besloten op de onderlinge sluitingsdrive op a.s. Maandag een wisselbeker beschikbaar te stellen en tevens nog en kele andere prijzen. Aan deze onderlinge drive zal worden deelgenomen door acht koppels en om voor dit mooie en attractieve kaartspel grotere populariteit te kweken zijn belangstellenden Maandag van harte welkom in het clublokaal bij de heer C. H. Jansen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren J. A. Tiersen, M. Jansen en P. Groothaert bij acclematie in het bestuur gekozen. De penningmeester kon ten slotte een gunstig geluid laten horen over de stand van de financiën van deze nog slechts enkele maanden geleden opgerichte club. AANBESTEDING LANDBOUWSCHUUR. Door het architectenbureau M. J. van den Berg al hier werd in het openbaar aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur voor de heer J. P. Dieleman te Axel-Kijkuit. De aanbesteding verliep als volgt M. J. Galle, Zaamslag ƒ14.860; J. F. de Waal, Kloosterzande 14.700 R. Bleyenberg, St. Jansteen 14.400 L. W. Hamelink, Zaamslag 14.300 P. J. M. Apers, Zuiddorpe 14.270 A. de Potter, Hulst 14.265 D. Freyser, St. Jansteen 14.200 L. Pols poel, St. Jansteen 13.900; A. J. Verstraeten, St. Jansteen ƒ13.600; A. J. de Visser te St. Jansteen1 13.600 J. de Bot, Terhole 13.500 P. J. de Potter, Hulst 13.280 R. Matthijssens, Axel 13.250 P. A. Mangnus, Boschkapelle 13.000 H. D. Freyser, Ter hole ƒ12.960; J. de Rooy en Gebrs. van Kerck- hove, Stoppeldijk 12950J. C. de Vos Zaamslag 12,700 en P. de Rooy Stoppeldijk 12.658. De gunning werd aangehouden. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Mei 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2 30 uur Ds. P. J< Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. E. Zijlstra van Aerdenhout. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud, Nieuwstraat 38 een zilveren ringetje, Markt 12. f w Krabben en peuteren maakt de l-l 111(1* kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln lillSIdQ de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. SCHOONDIJKE HANDHAAFDE WESTELIJKE SUPERIORITEIT. TERNEUZEN WAS GOEDE TWEEDE. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENI NGEN EXAMEN BINNENVAARTSCHOOL. Voor het examen Schipper bij de Binnenvaart te Vlissingen gehouden namens het Koninklijk Onder wijsfonds voor de Scheepvaart slaagden de heren ,P. Dees te Zaamslag R. de Klerk, A. Hamelink, I. van Oppen, A. v. d. Berg en J. Walhout te Ter neuzen. Zij verkregen het diploma Ruime Vaarwaters en Kanalen. De heer Walhout bovendien voor Ri vieren. Afgewezen werden twee candidaten. Allen waren leerlingen van de Binnenvaartschool te Terneuzen. OPBRENGST ZEEUWSE COLLECTE. Het totaal bedrag van de Zeeuwse collecte is thans bekend geworden. Deze collecte heeft 16.549,24 op gebracht. Dit bedrag is iets hoger dan vorig jaar, terwijl de onkosten lager zijn. Er zullen dus enige honderden guldens meer beschikbaar zijn. zei ze dat U iemand was, die moeilijk was te be grijpen. Niet zo gewoon als de rest." „Ik ben ook anders. Vraag het iedereen, die me kent. Maar ik ben niet dezelfde man in jou handen. Ik ben taai, zeg ik je. Ik zweer het je. Draai dat ge zicht naar me toe ik ben krankzinnig van je." „Nu praat U net als iedere andere man, (Idioot. Idioot. Idioot.) die denkt zo maar met de een of andere mannequin te doen te hebben. Dank aan ons spelletje." Mijlen en nog eens mijlen pareren. 116e straat. „Het kan me niets schelen hoe ik praat. Ik ben gek. Ik wil gek zijn. En ik zal betalen ook. Draai dat gezicht naar me toe. Geef hier dat gezicht. Ik ge loof dat je probeert me voor de gek te houden." „Nee nee, dat niet mijnheer Terry, als we goede vrienden willen blijven (Martin, lieve Martin, waar om ben ik niet met jou meegegaan Martin, help me deze rit verdragen). Mijlen en mijlen pareren. 96e straat. 49e straat. Mijlen en nog eens mijlen pareren. „Luister nu, liefje, luister. Ik bent dronken genoeg om het lef te hebben, zelfs tegenover jou. Ik ga je kussen. Ik ga je kussen en hoe meer je tegenstribbelt, hoe meer ik je ga - Remgeknars. Heerlijk geknars van remmen. Trottoir van de Zeventiende straat. Hardstenen stoep. Lang. Nauw. Smal. Gloed van het dapper rijtje prille gera niums in bloembakken op kleine, ijzeren balcons. „Hoe durft U. Neemt U die hand weg. Ik ben thuis. Laat me er uit of ik schreeuwAls je chauf feur e rop gedresseerd is niets te horen, dan is er nog wel een ander, die wel oren heeft. Dit is mijn huis. Laat me er uit." „Wat het je huis „Ja, gek die je bent Daar had je niet aan Het dorp Zuidzande beleefde op Hemelvaartsdag een gloriedag. Van de prille morgen wapperde van huis tot huis de driekleur en gaf een feestelijk aan zien aan het fraaie dorp. Me t het naderen van het middaguur begon de drukte en toen tegen twaalf uur de Raadzaal zich vulde met de officiële genodigden en afgevaardigden der deelnemende verenigingen berefkte de feeste lijke steming een hoogtepunt. Toen burgemeester Vermet stipt twaalf uur met een lichte hamerslag de spanning verbrak, die .aan de opening van dit muzikale festijn voorafging, richt te hij zich allereerst tot de 80-jarige, jubilerende vereniging en gaf in welgekozen bewoordngen uiting aan de buitengewone sijmpathie van de zijde van het gemeentebestuur, waarin deze zich mag verheugen. Deze vereniging vertegenwoordigt met haar voor beeldige staat van dienst en voortdurende activiteit een stuk Zuidzande waar iedereen trots op mag zijn. Inzonderheid aan de heer Jan de la Vienne, die voor zijn 50-jarig lidmaatschap door H.M. de Koningin werd geridderd en als permanent afgevaardigde der vereniging ook op de Bondsvergaderingen een graag geziene gast is bracht de burgemeester hulde voor zijn ambitie. Het bestuur van de bond, dat zulk een stimule rende taak in Zeeuwsch-Vlaanderen vervult t.o.v. het muziekleven verwelkomde de burgemeester in het bijzonder en daarnaast oek de trouwe Belgische fan fare uit Watervliet, die in 1955 haar 115-jarig be staan hoopt te vieren, eveneens met een bondscon- Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden behoort weer tot het verleden. Ing. Med. Mijnheer de Redacteur, mag ik een plaatsje voor het onderstaande AXELS BOS. Wandelende naar en door het bos miste ik iets, dat ik graag gezien had en zag ik iets dat ik graag gemist had. Ik dacht Kunnen! er op de plaatsen, waar de heesters staan te kwijnen geen sparren of dennen geplant worden De mooie beuk achter het pand van de firma Meijer is door verbouwing moe ten verdwijnen. Kan er een enkele beuk of eik in het bos geplant worden Ik ben maar een leek. Misschien zijn er practische bezwaren. En nu, wat ik graag gemist had. Ik zag een afge broken boompje langs hst wandelpad, een afgeknakt treurboompje bij het vijvertje ik hoorde, dat er uit de vijver waterlelies waren weggehaald, dat er op getreden moest worden tegen het vogelnestjes uit halen. Jammer. Mooi vogelgezang kan een vrolijke noot in het bos brengen, terwijl de vogels ook voor de landbouw zo nuttig zijn. In de scholen wordt het vogelnestje sulthalen zo afgekeurd. Of niet meer Misschien waren de onderwijzers ook mijn mening toegedaan, dat de jongens geen nestjes meer uithaal den. Dan zijn zij evenzeer mis geweest als ik. De ouders kunnen veel medehelpen door tegen het nestjes uithalen op te treden. Laat ons bedenken, dat het bos van en voor alle Axelaars is. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de ver leende plaatsruimte. Iemand die houdt van de mooie natuur ook in het Axelse bos. gedacht,hè Als je zó dronken bent, vergeet je dat. Laat me er uit." De chauffeur opende met een plechtige zwaai het portier. Als een pijl uit een boog schoot Orchis in een dwarreling harer fijne kledij naar buiten. En Allan, wonderlijk vlug, voor iemand die zo ver heen was, achter haar aan, de treden op. „Luister nu. Orchis. Je denkt zeker niet dat ik zo gek ben om je te laten gaan met het idee dat ik „Zo gek ben ik wel, hoor je." De huissleutel speelde verstoppertje pnder in haar tas, haar vingers als razend aan het zoeken er naar. Hoor je. Hoor je." („Je denkt toch niet dat ik je de hele weg naar de stad heb gebracht om hier voor gek te blijven staan 7" „Me thuisgebracht 7 Alleen maar om te hinderen, me te kwellen, te trappen. Neen, waag het nietIk kan hem wel open krijgen." „Geef "m op, of ik zal „Nee, zeg ik je." „Binnen zal ik je wel uitleggen.'" „Binnen. Wij gaan niet naar binnen. Je hebt me geintim.deerd gedurende die verschrikkelijk lange rit, maar nu ben ik thuis en als je een stap met me mee gaat, gil ik .Je waagt het niet „Jij kleinr duivel Terry's voet tussen de open deur. Maar Orchis, als de wind voor hem weg, en met de kracht van de waanzin, trappend met haar voet de zijne er tussen uit en toen, dicht de deur. Bons, dicht voor zijn neus, waar hij beduusd bleef staan kijken. In de schemerige gang, doordrenkt van oude geuren, bij het flauwe licht van de rode, gepukkelde ballon, op de stijl van de trap, was het moeilijk het sleutel gat te vinden van de statige dubbele deuren, die toe cours. „Als het zo ver is hoop ik ook in Water vliet die feeste mee te maken, zulle" zo sprak bur gemeester Vermet onder algemene bijval. Spreker richtte zich vervolgens tot de jury, die hij een succesvol volvoeren van haar zware taak op deze dag toewenste. Tot slot dankte de burgemeester al len die hun medewerking op welke wijze dan ook hadden verleend aan de voorbereiding van dit con cours. De voorzitter van „Veronica, de heer A. Luteyn dankte eveneens allen die hun medewerking hebben verleend tot het welslagen van deze dag, en inzon-1 derheid het driemanschap Ocké, 't Gilde en Filius. die de taak van de ontvangende vereniging wel bui- tengewoon hadden verlicht. Nadat ook nog door de heren A. de Hullu, namen; „Nut en Genoegen" uit Nieuwvliet; I. Luteyn, namens „Oefening baart Kunst" uit Schoondijke en Notaris Bekaert namens „Eendragt maekt Magt" uit Water vliet vriendelijke woorden waren gericht tot de gast- vrouwe op deze dag was de Bondsvoorzitter de heer Ocké de laatste spreker, die eveneens dank bracht aan allen die hun medewerking verleenden en inzon derheid ook aan de beide juryleden, de heren Piel van Egmond en Albert Hilkhuijzen, die hij verzocht ook in Zeeuwsch Vlaanderen dezelfde maatstaven te wilen aanleggen, die elders in den lande gelden Inzonderheid bracht de heer Ocké nog hulde aan Veronica,!' dat niet alleen 80 jaar bestaat, maar deze dag ook haar 25e concours organiseerde. Inmiddels hadden zich bij het gemeentehuis de muzie'kyerenigingen uit Zuidzandej "Watd-vliet en Groede opgesteld, om met de drumband uit Oostburc voorop af te marcheren naar het concoursterrein Uitstekend yerlopen Concours. „Veronica" debuteerde hier met een paar fikse marsen ter inleiding en tevens om de jury een in druk te geven betreffende stemming en acoustiel Vlot en zonder hiaten traden achtereenvolgens verschillende verenigingen op en de grote belang stelling van de muziekliefhebbers van heinde en ver bewees, dat de grote belangstelling voor de muziel in deze streek nog altijd voortleeft. De einduitslag zoals die door de jury werd be kendgemaakt was Derde afdeling fanfareOefening baart Kunst Hoofdplaat, tweede prijs, 59 punten. Tweede afdelingfanfa reKoninklijke Aarcfenburc se Fanfare tweede prijs, 53 punten Nut en Genoegen Nieuwvliet tweede prijs, 51 punten. I Eerste afdeling fanfare Uit het volk, voor het Volk Breskens, eerste prijs, 119 punten; Kon Fanfare Een dragt maekt Magt, Watervliet, eerste prijs 123 punten Eerste afdeling harmonie: Harmonie Terneuzen eerste prijs, 130 punten. Afdeling Uitmuntendheid FanfareE.M.M. Grot de, tweede prijs, 106 punten Kon Muziekvereniging „Veronica" Zuidzande eerste prijs, 120 punten. Afdeling Uitmuntendheid HarmonieDe Volhar ding, Zaamslag, tweede prijs, 103 punten. Ereafdeling HarmonieOefening kwtek tKunst Schoondijke, eerste prijs, 133 punten. Reeds op dit concours mocht worden geconsta teerd dat de enkele maanden geleden begonnen diri gentencursus resultaten afwerpt Een der fraaiste prestatie's op dit concours was stel lig die der „Harmonie Terneuzen" onder leiding van de heer Meyers, doch ook nu weer toonde Schoon dijke tot welke prestaties het in staat is, en waarmee het zeker een der beste zo niet het beste dillettan- tencorps uit onze provincie is. Deze vereniging genoot dan ook de eer aan deze glorieuze dag een even glorieus slot te mogen maken door het verzorgen van een op zeer hoog peil staand avondconcert. gang gaven tot haar kamer. Ten slotte lukte het, ter wijl de tranen haar over het gezcht stroomden. Net op hetzelfde moment kwam zij binnen, toen Allan Terry, die zijn chauffeur had weggezonden, zich juist aan de luifel van het portiek opgetrokken had, zijn ene been zwaaide over de ballustrade en stappend op het bloembakbalconnetje zich verdekt opstelde achter de tot op de grond hangende cretonnen gordijnen. Het is niet zozeer de reactie op de inspanning van die terugtocht naar de stad, dan wel een soort alge mene inzinking. De zenuwschokkende angst van wat zij doorleden had, tezamen met het schouwspel van haar zelf, zoals ze daar stond voor de penantspiegel in haar geleende tooi, in een omgeving, die om haar heen wies duister als oude wateren. Kwalijke reactie op een kijkje in een yzereld, die de schijn had gewekt, als paste zij haar zo sluitend als een zijden handschoen. Weer de oure smalle straat De oude geuren. De pretentieusheid van geleende tooi Mevrouw Herricks ogen. De klare ogen der vrouw, die haar een tijdlang als een zon beschenen hadden, docht op het laatste ogenblik waren verkild als was re een scherm voor gedaald. Een beetje huilend, hunkerend naar Martins ge wone prettige lach om het leven weer iets van "ijn oude humor te hergeven, legde Orchis haar capejf af, het ragdunne bontomzoomde capeje na enig mor relen bij het loshaken1 van het schouderornament en vouwde het met haar gewone keurigheid over een stoel. Even rinkelde het dolkje, uit de schede bevrijd. Zij gleed uit haar japon, rank als een bloemblad, da' van de kelk werd afgestroopt. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2