Radio - Televisie - Electra GERRIT DE JONGE Herencostuums Jongenscostuums Sportjassen en Pantalons Gabardine Jassen Overhemden - Dassen N00RDSTR.39<6T£> axel Gemeenteraad van I I Koewacht 8 door ons geinstalleerd ziet U werkelijk op zijn BEST De zaak met de grootste T.V.-omzet ende meeste ervaring. Oranjestraat 2 - AXEL - Telefoon 565 49 39 37 39 32 Spa"* VIl/O-lMf*"ty* ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE mam UIT ONZE OMGEVING AXEL VERENIGING „AXEL-POLEN" Vorige week werd een ledenvergadering gehouden, waarbij de opkomst slechts matig was. De heer A. Scheele opende de verga dering en gaf een uiteenzetting van het doel der vereniging. De secretaris las de notulen van de vorige ledenvergadering, die werden goedgekeurd, waarna hij een verslag deed van de 'werkzaamheden sedert 1948. Hij memoreerde de mutaties in het bestuur de medewerking aan d uitgave van het ge denkboekje ,,De slag om Axel" dat in 1949 door de Fa. Vink werd uitgegeven, de ont hulling van het monument en het plaatsen van een muurtje rond het Poolse Kruis, het vertrek van Col. Szydlowski en de eigen vlag der vereniging, het verlenen aan va- cantieverblijf aan Poolse oud-strijders en de :aarlijkse herdenking van onze bevrijding. De laatste tijd verleent de vereniging mede werking aan de plaatsing van het nieuwe Poolse Kruis, dat in Augustus zal worden onthuld. Ook schakelde „Axel—Polen" dit iaar in op de pakketten-actie voor de Poolse kinderen van Dagblad ,,De Stem", terwijl de vereniging deze zonder hiervoor nog een actie wil opzetten. Hierna deed de penningmeester verslag van het financiële verloop. Er is ruim 200 in kas, doch dit jaar zullen we dat zeker nodig hebben. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren H. P. Dieleman, C. J. Schieman en f. Verplanke, terwijl de heer C. Smies voor een bestuursfunctie moest bedanken. De functie-verdeling werd als volgtA. Scheele, voorzitter, A. Kesbeke, vice-voor- zitter, D. J. Oggel, secretaris, C. J. Schie man, penningmeester en H. P. Dieleman, penningmeester Ten slotte werden nog enkele plannen be sproken met het oog op de bevrijdingsher- denkipg is Augustus, waarna de vergadering werd gesloten. GESLAAGD. Een huissleutel, twee contactsleutels, merk Union, een paar witte sokken, een blik ijsco- liscuit, Rijkspolitie; twee dozen ijsco-biscuit Vaartwijk 3 twee zilverbons, Hogendijk 27 Driewegen, Terneuzen een vulpen, Joost de Moorstraat 9 een zakmesje, Wilhel- mlinastraat 80 een rol touw, Kanaal K 30 een manchester jongensjasje, Bankertstr. 29 een padvindersriem, Kanaalkade 10 twee •ood koralen armbandjes, Singelweg 41 een zakmesje, Joost de Moorstraat 1. RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. zeer grote voorraad vervaardigd van de meest moderne stoffen met het allerbeste binnenwerk' keurige pasvorm 69.- 75.50 89.- 98.- 105. 109.— 119.— 129.— 139.— f 149. in moderne tweedstoffen en kamgarens. geregeld het allernieuwste. Zuiver wollen en katoenen grote sortering Allesvakktmdig ingekocht. In het bezit van vakdiploma's. U WEET HET, KOM GERUST EENS KIJKEN HET VERPLICHT U TOT NIETS. Doe mee aan de grote K OLIBRI KOFFIE EN THEE PRIJSVRAAG Niet minder dan 2500 aan prijzen VIVO - WEEK - AANBIEDINGEN 18 KARAATS een nieuw koekje fiJ 250 gfam voor met 10 punten Bij een pak Kolibri Koffie 20 punten en de Kolibri-vogeltjes op de ver pakking, die U nodig hebt voor deelneming aan de prijsvraag. Bij ieder pakje Kolibri Thee 10 punten met eveneens de Kolibri-vogeltjes die U samen met de koffie-koli- brietjes dient in te zenden. De echte Victoria Java-wafels OA per 100 gram In pakjes kant en klaar om m'ee te nemenper pakje Dü 2 flesjes Vruchtenlimonade CA met 10 punten 250 gram droogkokende Rijst OJ met 5 punten 1 prima Ontbijtkoek mtet 10 punten 1 pak Tarwe-Griesmeel met 5 punten 150 gram Figuurschuim met 5 punten 100 gram Ananaspuntjes met 5 punten 1 busje Kaneel met 5 punten 1 pak Vermicelli, samen met een CO blikje Soepgroenten voor met 10 punten 1 blikje Soepballetjes DA met 5 punten 3 pakken Lucifers A 1 voor mjet 10 punten 1 prima Dweil, merk Tetem OC afmeting 60 x 60 cm. voor met 10 punten 1 pakje Crackfree Stijfsel a 40 ct CQ met 12 Wasknijpers samen voor mfet 10 punten GELDIG VAN 27 MEI TOT 2 JUNI Telev/isie se Dezer dayt,. sidu-j.i r 'e akte A Fröbelonderwijs, onze stadgenote mej. E. van Doorn. PREDIKBEURTEN. Donderdag 27 Mei (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur D. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. Kuijper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10.30 uur Ds. D. J. Couvée. GEVONDEN VOORWERPEN. RUZIEACHTIGE BEZOEKERS. Maandagavond kregen enkele bezoekers van het woonwagenkamp alhier, na eerst aan Bacchus te hebben geofferd onenigheid, met als resultaat dat zij elkaar per auto gingen bevechten. He tresultaat was dat een der wagens achterover in de sloot terecht kwam en daar met zijn brandende koplampen hemelwaarts gericht bleef liggen. De Rijks- en Ver keerspolitie stelden een nader onderzoek in, zodat het meningsverschil nog wel nader voor de recht bank zal worden uitgevochten, KOEWACHT Brand. Zondag omstreeks 3 uur brak op de boer derij van Fl. Matthijs brand uit. Het vuur werd veroorzaakt door blikseminslag en de schuur stond weldra in volle vlam. Hoewel de brandweer onmiddellijk ter plaatse was kon vrijwel niets meer van de schuur gered worden. Het vee kon gelukkig in veiligheid worden gebracht. De schade is groot en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. TWEE KINDEREN VERBRAND. Onder Ossenisse zijn Dinsdag twee kinderen van een koopman in afvalmaterialen verbrand. De man was met zijn vrouw aan het venten om oude mate rialen op te kopen, terwijl de kinderen alleen achter bleven. Bij hun terugkeer vonden zij het lijkje van het ene kindje geheel verkoold, terwijl het andere in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Hulst is overgebracht. Vrijdag behandelde de Arrondissementsrechtbank te Middelburg een zaak wegens het opmaken van een onjuiste acte door de heer W. B. te Axel. De heer H. alhier wilde zijn kruideniersbedrijf an nex tabakshapdel overdoen aan zijn schoonzoon de F, doch deze laatste was nog niet in het bezit van de vereiste papieren voor de tabakshandel, wel voor het Op advies van de heer B. werd toen een venmjot- schap gesticht, waardoor de moeilijkheden in ver band met de vestigingswet konden worden voorkomen. Na enige tijd constateerde de Kamer van Koop handel echter dat de feitelijke toestand niet overeen stemde met hetgeen in .de acte was overeengekomen, aangezien H. zich geheel uit de zaak had terug ge trokken en ook niet als vennoot optrad. Ter zitting verklaarden H. en de F. dat zij geheel op het advies van de heer B. hadd en vertrouwd en de acte verder als een formule beschouwden. De heer B. verklaarde overtuigd te zijn geweest van de stipte naleving van de in de acte gestelde voorwaarden door zijn cliënten. De officier van justitie, mr. Andrea was van me ning dat de heer B. wel degelijk had geweten dat de betrokkenen' de acte niet zouden nakomen en achtte uitlokking tot het aangaan van een valse acte bewezen, waarvoor hij een maand gevangenisstraf eiste. De verdediger, mr. Kegge, betoogde dat de op maker van een acte lijdelijk is en niet verantwoor delijk voor de inhoud. Deze bepleitte vrijspraak. Uitspraak 2 Juni. Voetbal. Tweede klasse B. De BaronieDosko 10 (De Baronie kampioen) T.S.C.Internos 34. Derde klasse D. R.K.F.C.—R.C.S. 2-1. Promótie-competitie Vierde klasse. SteenbergenHontenisse 20. Reserve Tweede klasse C, Goes IIR.C.S. II 62 Breskens IITerneu zen II 1—4. HET VOETBAL-TOURNOOI OM HET ZILVEREN STADHUIS". Hulst schakelde Corn Boys finaal uit. Een vrij talrijk publiek was Zondag getuige van de eerste wedstrijd in de voorronde voor het stad- huistournooi tussen het Sasse Com Boys en Hulst. Nauwelijks was er afgetrapt of bij de eerste Hul- sterse stormaanval kreeg rechtsbuiten Voet het leder voor zijn voet en gaf de Sasse keepey ten eerste male het nakijken (1—0) een spelletje dat eer het spel 5 minuten oud was door Neefs werd herhaald, zodat met deze overrompelend snel verkregen voor sprong van 20 de introductie van deze kamp naar het sensationele zweemde. Edoch, zo bleef het niet want van toen af gaven; de Sassenaars beter partij en bleek van een groot veldoverwicht niet zozeer meer sprake te zijn. De Corn Boys-aanval bleek echter niet over schutters te beschikken en vele geboden kansen gingen teloor. Nog voor de rust wist Neefs de stand op 3—0 te brengen, zodat Hulst met een veilige voorsprong de rust inging. In de tweede helft toonde Hulst zich tamelijk supe rieur en speelde een welbewuste en overtuigende par tij voetbal, waar de Sassenaars, die beneden de maat bleven, niet aan te pas kwamen en andermaal waren het de blauw-gele buitenspelers, terwijl ook Neefs zijn aandeel in de buit nam en het half dozijn doel punten wist vol te maken. In de laatste fase van de strijd toen Hulst het wat kalmer aan deed slaagde Com Boys er in de eer te redden en zo wist Hulst zich door deze welsprekende 6—1 zege in de finale te werken. Met Pinksteren volgt de aloude Oost Zeeuwsch- Vlaamse derby tussen Terneuzen en Axel en het is aan geen twijfel onderhevig dat alsdan de belang stelling nog groter gaat zijn. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraakop aanvraag om vrijr stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 20 Mei 1954, ter secretarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 24 Mei 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. w.-— I I I De voorzitter opent de vergadering en heet alle leden welkom, waarna de notulen van de vorige ver gadering onveranderd worden goedgekeurd. De heer Matthijs vraagt inlichtingen over de uit betaalde jachtgeweren, waarop de voorzitter mede deelt, dat er in 1940 een Duitse verordening bestond, waarbij het mogelijk was goederen die gevorderd wa ren door de bezetters, uit te betalen. Ingevolge deze verordening zijn ook enkele jachtgeweren uitbetaald van jacht-actehouders. Thans kan dit niet meer ge schieden. Misschien is het nog mogelijk dat belang hebbenden dit als oorlogsschade kunnen aanmelden. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstel len voar deze keer nog de subsidie voor dereis van Ouden van Dagen tot een bedrag van 300,- toe te staan, waartoe met algemene stemmen wordt beslo ten. Aan het comité zal worden medegedeeld, da tde raad de reiskosten te duur vindt en naar een andere ontspanning zal moeten worden uitgezien. Tot commissie van Onderzoek rekening Burgerlijk Armbestuur 1952 worden benoemd de heren R. Baert en A. Matthijs. Met algemene stemmen wordt besloten de rekening der inkomsten en uitgaven over het jaar 1949 voor lopig vast te stellen als volgt Ontvangsten gewone dienst 128.248,53 Uitgaven gewone dienst 122.407,82 Batig Slot 5.840,71 Ontvangsten Kapitaakbenst _f( 235.637J90 UitgavenKapitaalsdienst 365.059,75 Nadelig Slot 129.421,85 Voorgelezen wordt een schrijven van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld dat het niet mogelijk is extra bouwvolume te verstrekken. Tevenes wordt voorgelezen een circulaire, waarin wordt medegedeeld, dat het toegewezen bouwvolume voor 3 jaar is ver strekt, zodat er rekening mee moet worden gehouden, dat slechts een derde per jaar xal kunnen, worden ge bouwd. De heer de Schepper vraagt hoe ver het staat met het reeds toegewezen bouwvolume. Na enige bespre- kingen wordt besloten aan de heren v. d. Broecke en Boddaert te berichten, dat binnen twee maanden een aanvang met bouwen moet zijn gemaakt, daar an ders het toegewezen bouwvolume komt te vervallen. Voorgelezen wordt een schrijven van H. A. de Schepper inhoudende het verzoek tot het plaatsen en vernieuwen van een raam, in de gevel aan de zijde van het gemeentehuis. Met algemene stemmen, behalve de heer Polspoel, wordt besloten toestemming te verlenen tot het plaat sen van een raam van 1 meter breedte, onder be paalde voorwaarden. De voorzitter deelt mede, dat van de PZEM een schrijven is ontvangen betrefende aansluiting van de Bonte Koe op het electrisch net- Gezien de kosten wordt besloten deze zaak aan te houden en eerst te bespreken met de PZEM en de betrokken bewoner. Met algemene stemmen wordt besloten 200,- te verlenen als subsidie aan de fokkersvereniging, ge zien het belang van een fokveedag voor de boeren. Met algemene sternen wordt besloten het B.A. te machtigen tot verkoop van de opstallen van de oude woning met schuurtje, vroeger bewoond door E. Coone-de Geer, onder voorwaarde, dat alles tot de fundering dient te worden opgeruimd. De verkoop van de grond zal in een volgende vergadering worden besproken. Voorgelezen wordt een schrijven van het R.K. Arm bestuur,, dat het de grond waarop hetzwembad is gelegen wenst te verkopen voor 2286. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit bedrag willen betalen onder voorwaarde dat 1575,- voor de grond is bestemd en het restant als subsidie voor het patronaat. Na enige bespreking komt het voorstel in steming, waar bij voor stemmen de heren Matthijs, Baert, de Schep per, Polspoel en R. Vermandel. Tegen de heren de Waele en E. Vermandel. Op een verzoek van de N.C.B. afdelingen Hulst en Oostburg wordt een bedrag van 50,- beschik baar gesteld als subsidie voor de Landbouwdagen te Hulst op 10, 11 en 12 Juli. Een voorstel tot benoeming van een sociaal wi stre wordt op verzoek van de heren Polspoel, R. E. Vermandel en Matthijs aangehouden. Voorgelezen wordt een schrijven van de Minis» van Economische Zaken waaruit blijkt dat deze zii niet kan verenigen met de openstelling van winls tot 19 jaar gedurende het gehele jaar. Hij wil diti toelaten gedurende de zomermaanden. Tevens wo besproken een circulaire van de gemeente Sas Gent tot algehele afschaffing van de Winkelsluitini wet voor de grensgemeenten. Op voorstel van de heer de Waele wordt met stemmen beslotenbij de minister ten sterkste te p testeren en alle mogelijke argumenten aan te halen te tonen, dat de gemeente een industrie-gemeente Voorts zal aan de winkeliers een rondschrijven w den gericht, warin gevraagd wordt op welke uren de winkels het liefst open hebben. Van de N.V. Organon te Oss is bericht ontva gen,dat zij geen interesse hebben in deze gemei een fabriek te stichten. Besloten wordt opnieuw ent industrien aan te schrijven. Op een verzoek van diverse bewoners van Schoolstraat om een verbindingsweg open te stelk tussen J. Verbiest en kinderen van Nieulande, woi besloten deze verbindingsweg toe te staan, mits van particuliere zijde mogelijk is. De heer E. Vermandel zegt, dat in de vorige gadering een motie van afkeuring is aangenon» welke nog niet is verzonden. Ingevolge art. 76 der meentewet zijn B. en W. verplicht de besluiten de raad uit te voeren. Hij wenst dat deze motie nog verzonden wordt. De voorzitter deelt als laatse punt mede, dat nieuw plan voor het bouwen, van een kleuterschi Ingediend. Hij vindt het jammer, dat volgens dit de school niet tot haar recht zal komen. Algem is men van oordeel, dat het eerste plan beter f waarbij de gehele school langs de straat kwam staan. Hierna sloot de voorziter de vergadering.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2