GEEF NU AAN UW RODE KRUIS Levens met eenrichtingverkeer. „Met raad en daad" nippers 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen waarschuwen tegen MERRIEKBURING. Donderdag vond alhier onder auspiciën van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard" de keuring van merriën plaats voor opname in het keurstamboek. Goedgekeurd werden Stella, van H. E. M. van Acker, Axel Minerva, van C. de Feijter-van Hoeve, Axel Stella vhn Axel, van Iz. de Feijter-de Mul, Axel Sidona van Rondeputten, van M. v. Fraaijenhove, Axel Dora, van Gebr. de Jonge, AxelDora van Axel, van A. L. Scheele, Axel Caline, van P J. de Waal, Axel Emma van Drieschou- wen, van L. J. Wiemes, Axel Ida, van P. de Putter, Axel Nora v. d. Stellahoeve, van Wed. W. Koster, Axel Bonnie van Mary, van J. K. de Putter. Axel Stella van Reigersbosch, van M. L. M. IJsebaert, Axel; Willie, van Gebr. Dielemjan, Axel Her- tnina van Doornhof, van Gebr. A. J. de Feijter, Axel Henriëtte, van C. v. d. Velde, oek Indola, van S. van Hoeve Az., Axel; Gerda van Duboishoeve en Hirondella van )uboishoeve, van W. L. den Hamer, Axel donnie van Brugzicht, van J. A. Quaak, AxelRikie van Albert, van Kind. Dael- man. WestdorpeHersa van Kluko, van A. E. Goethals, Westdorpe Golda van Ed. aureijs, Westdorpe Marleen, van Osc. Staal, Westdorpe Rita van Passluis, van mevr. H. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe; (itty, van A. Baecke, Westdorpe Sonja, van Osw. Kerckhaert Zn., Westdorpe Sunny, van Osw. Verhaegen, Westdorpe; Anny van Nico en Gretha van Nico, van 1. M. Vervaet, Westdorpe Frida van (luko, van H. Goethals, Westdorpe Olga van Trui, van Am. de Clercq, Zuiddorpe Stella van Eversdam, van C. van Overloop, Zuiddorpe Lady van Trui, van M. A. B. 'uijlaert, Zuiddorpe Jenny van Coegors- polder, van A. Murre-van Driel, Sluiskil )ora van Tilly, van A. Buijs, Koewacht Selma en Dahlia van J. C. den Hamer, Koe wacht. Onrustig, gejaagd? Op de drukke Coolsingel te Rotterdam is Donderdagavond voor het postkantoor een moordaanslag gepleegd op de 30-jarige P. van B. uit Rotterdam. De dader, de 31- jarige los werkman J. B., die bezwaar had tegen de relatie van van B. met de 27-jarige Rotterdamse A. M. B. in wier gezelschap van B. was, had zich met een m;es in de hand daar opgesteld. De aangevallene kreeg messteken .in de rug, in de hartstreek, de linkerzij en de linkerarm en moest naar het ziekenhuis aan de Coolsingel w'orden vervoerd. Mej. B. kreeg een steek in de rug, maar kon naar huis terugkeren. De dader werd overmees terd en achter slot en grendel gezet. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben een werbezoek gebracht aan de Rijn streek.. Het bezoek begon in Woerden, waar men de kaasmarkt gadesloeg. Bij het museum was een oude rechtspraak geënsceneerd, waar H. M. genade verleende aan een ver oordeelde, die in het schandblok was ge sloten. Verder ging de tocht naar Bode graven. Prins Bernhard bezocht enkele in dustrieën in dit gebied. In Avifauna werd de lunch gebruikt. Verder werd een bezoek gebracht aan Leimuiden, Alkemade en Wou- brugge. Het laatste bezoek gold Leiderdorp. In de Staatsgevangenis te Denver in Amerika drongen de gevangenen de werk kamer van de directeur binnen, toen deze juist zijn twaalfuurtje ging gebruiken. Eerst maakten zij een praatje over het weer en aten toen gauw zijn maaltje op. Daarna lie ten zij zich rustig inaar de cellen terug brengen. Zeer binnenkort zal het prospectus van de verpachting van de eerste acht landbouw bedrijven in de Braakmanpolder verschijnen. Het zijn landbouwgronden in de Zuid-West hoek, ten zuiden van de Middenweg en ten westen van het Isabellakanaal. De grootte varieert van 26 ha. en 31 ha. tot 47 ha. J.V. Wil weten of het nadelige 'gevolgen kan hebben indien men lijfgoed en bed ge bruikt van iemand die aan keelkanker ge storven is. AntwoordKanker is niet besmettelijk. Als het echter gaat om kleren en beddegoed, die tot het laatste toe door de patiënt gebruikt zijn, dan verdient het in ieder gevai, welke ziekte het ook betreft, aanbeveling, di din gen te laten schoonmaken. Kleding kan ge wassen of gestoomd worden, dekens dito de matras zou ik in dat geval laten desinfec teren. Verd er hangt het er van af of degeen die een en ander nu in gebruik neemt, op de hoogtf ,is van de ziekte: voor de meeste mensen is het geen aangenaam denkbeeld, de bezittingen van een lijder aan kanker over te nemen, als die niet extra gereinigd zijn. E. J, L. Wilt u beschrijven en populair verklaféri. wat de bloeddruk eigenlijk is. Ook vernam' ik graag, hoe de bloeddruk op peil moet worden gehouden. Antwoord De bloeddruk is de druk, die door het bloed op de binnenzijde van de vaatwand wordt uitgeoefend. Deze druk wordt over het algemeen gemeten in de slag aderen. Daar er met iedere samentrekking van het hart een nieuwe vloedgolf door de slagaderen wordt gepompt, is deze slag aderlijke druk niet constant. Meestal meet men de hoogste en de laagste waarde en dat is de reden waarom men voor de bloed druk zo vaak twee waarden bij elkander vindt opgegeven. Het lichaam streeft er zelf naar de bloeddruk op peil te houden, het mechanisme, dat daarvoor zorgt, is onaf hankelijk van onze wil. Vermijden van emo ties kan (tijdelijke) bloeddrukverhoging een heel eind voorkomen. Ook m)et medicamen ten is de bloeddruk zij het niet zo ge makkelijk te beinvloeden. ,n»n ,m.i M.R. Ik ontving van mijn huiseigenaar «richt, dat ik van 1 Januari af verhoogde ïuishuur moest betalen. Ben ik verplicht de murverhoging over Januari en Februari ook nu nog te betalen Antwoord Ja, de huurverhoging per 1 Ja nuari 19 45is automatisch ingegaan. II bent niet meer verplicht de huurverhoging die per I Januari 1951 gevraagd werd nog te beta- en. de huur per 1 Januari 1954 moet dus lerekend worden naar de huur die op 31 lecember 1953 betaald werd, na aftrek van lijkomende voorzieningen, zoals water enz. J.J.G. Mijn zoon is in Jmjilitaire dienslj. Wat voor straf staat er op of wat zijn de gevolgen voor een militair, die zich niet wil aten inenten omdat de huisdokter dit inder tijd verboden heeft. AntwoordU raakt daar een teer punt aan waarop wij U slechts een algemeen ant woord kunnen geven. Het betreft hier een niet principiëële kwestie, zoals ons blijkt uit Jw schrijven. Veeleer zit hier alleen een zekere angst dat de vaccinatie minder gun stige gevolgen zal kunnen hebben. Wij kun nen daarover niet oordelen. U, als vader van de betrokkene, doet het beste U te wenden ot de commandant van het onderdeel, waar )ij Uw zoon is ingedeeld. Aan hem kunt U Iw bezwaren naar voren brengen. Wij zijn er zeker van, dat dit geval zal worden voor gelegd aan de militair geneeskundige dienst die uiteindelijk zal moeten beslissen. Het eit dat Uw zoon deze maand afzwaait met groot verlof legt hier niet zoveel gewicht in de schaal, omdat rekening zou kunnen worden gehouden met een oproeping in wer kelijke dienst, waarbij het niet ingeënt zijn van Uw zoon van grote invloed zou kunnen zijn op een eventuele uitbreiding der ziekte. Wij onthouden ons ook van een antwoord op Uw vraag wat de militair te wachten staat bij een weigering en wat voor straf hij ;an oplopen. De mil. geneeskundige dienst moet hier beslissen. A.Hoe verwijdert men lipstick-vlekken uit een wit wollen truitje Antwoord Is het weefsel goed wasbaar, dan de vlek mfet zeep aansmeren en met sop letten of wassen en goed naspoelen. Onge- deurde weefsels zo nodig bleken. Voor ge- deurde weefsels, die kunnen afgeven, ge- iruike m:en spiritus, tetra of alcohol. J.v.D.Wij willen huishoudelijke produc ten maken, zoals handdoekenrekjes e.d. en lan verkopen aan winkeliers. Is dat geoor- oofd Antwoord t Dergelijke houten artikelen val- niet onder de vestigingswet. U denkt er om aantekening te houden van Uw ont vangsten hieruit, om aan de bepalingen van belastingwetten te kunnen voldoen. Ie H.W.R.Ik heb een blauw wollen kinder jurkje, waarin grote vlekken zitten van ba- byzalf. Hoe kan ik deze vlekken er weer uit krijgen Antwoord Gebruikt U eens wat zeepspi- t ritus en daarna wassen in een synthetisch wasmiddel. Mej. W.Ik heb weervlekken in mijn gor dijnen gekregen. Wat te doen Antwoord Deze vlekken dient U eerst zo veel mogelijk droog te verwijderen döor mid del van wrijven en borstelen. Wasbare weef sels van katoen, linnen rayon, wol, zijde en nylon wassen in een sop van huishoud zeep of synthetisch wasmiddel, de vlekken extra met borax. Witte stoffen na het was sen bleken in bleekwater of wolblank. J.V. t Ik heb ballpointvlekken in mijn man tel. Wat is hieraan te doen AntwoordAfwisselend betten en weken met spiritus of alcohol. Als U echter niet precies weet wat voor vlekken het zijn. doet U beter de jas naar een goede stomerij te brengen, want ht is steeds een riskant werk een vlek te willen verwijderen als men niet precies weet wat voor vlek of het is. D.B.Hoe wordt knoflook gebruikt. Heeft, het nut sinaasappel- of citroenschil te ras pen en heeft ook het bittere w'itte gedeelte nog voedingswaarde Antwoord Knoflook heeft alleen waarde voor het smakelijk maken van diverse ge rechten, niet als geneesmiddel. Het aroma van sinaasappel of citroenschil inhakt dit afval voor vele mensen nog tot een gewaar deerde substantie, om er zoals U schreef „groc" van te maken of om het te vermtengen met nagerechten, bijv. griesmeel.. Voedings waarde hebben ook deze schillen alleen in zoverre, dat zij het eten lekker maken en dan .bekomt" het een mens het best. Het witte gedeelte van de schillen kunt U gerust verwijderen. T.P.Een vlek op mijn witte muur komt ieder jaar terug. Wat te doen Antwoord Probeert U het ens door de vlek eerst droog goed af te schuieren. Daarna strijkt U er een laagje blanke lak over heen. Afschilvering komt vermoedelijk, door vocht of een te dikke laag witsel. De muur afschuiven is uiteindelijk noodza kelijk als de kalklaag te dik is. E.R.Tot wie móeten wij ons wenden onf, ingeleverd duits geld uitbetaald te krij gen Antwoord Voor zo ver ons bekend, is men het er nog niet over eens, welke instantie met de uitbtaling zal worden belast. Infor meert U eens bij een correspondentschap van de Nederlandse Bank, wellicht weet men er daar meer van. Levendig herinner ik mij het gevoel, waar mee ik vroeger aan een boek „ontsteeg", want dat was geen vulgair opstaan meer te noemen. Ik steeg dan als een vat vol mo gelijkheden uit m;ljn stoel op, als heldin, grote minnares of simpele opofferende ziel, om mij in het dagelijks leven te begeven. Op zo'n ogenblik was ik bereid om de volmaakt opofferende te worden of de dolle sportieve of de miskende tragische. „Of" zeg ik. Want het enige, waar ik nooit voor klaar stond, dat was voor dat alles tegelijk en door mekaar. Voor stukken plicht met klusjes tragiek, voor huiselijkheid, humor en emoties dwaas vermengd met tdevalletjes, gewoonten en grootse ogenblikken. En dat malle mengelmoes zonder lijn of richting, dat is nu juist wat de werkelijkheid Want spreektaal, daar verbergen we onze gedachten eerder achter, dan dat we ze er mee verklaren. „Mooi weer", zegt een verlegen jongeman terwijl hij meent Houdt toch een beetje van mij en het meisje antwoord ontkennend op zijn onuitgesproken vraag ze tilt hoog hartig het kinnetje omhoog en zegt „Vind le Als er door een roman een vrouw han denwringend rondloopt, dan is ze wanhopig over haar geliefde, of ze haat de geldschie ter, of haar pleegvader is vermoord, zoiets, maar in ieder geval maar één ding tegelijk. Je kan r zeker van zijn dat er niet ook nog twee lakens in haar was missen, dat ze niet opeens misselijk wordt en dat de buurvrouw niet doelloos op bezoek komt. Hier dan eigenlijk de koele tragiek, het stevige'verdriet of de ononderbroken liefde, die wij'in het gewone leven alleen maar ge lardeerd met busritten, melkboeren, tand artsen en verstelgoed voorgezet krijgen Zo'n 'handenwringende dame in een boek, daar kun je zeker van zijn, die wringt maar één voorafbepaalde kant uit, naar het doel van de schrijver. En of dat nu het herstel van het bankiersgeslacht Peterson is, of een huwelijk met scheiding, of een noodlottige tragedie, dat doet er minder toe. In ieder geval is ze uit alle verwarrende bijkomstigheden gelicht en kunnen we haar ongehinderd volgen, wat bijzonder kalme rend voör de zenuwen is. Voor'Tnij is dat de voornaamste charme van dé roman dat logische en duidelijke. Kijk eens alleen naar het verschil tussen spreek-'%rt schrijftaal. Wanneer U tegen mij zegt „Hoe gaat het ?"- dan heb ik geen idee waaraan u denkt. Misschien1 denkt u helemaal niet aan mij, maar aan' lente en liefde, maar u kunt even goed bedoelen ik wou dat je maar ophoe pelde, öF':' wees maar niet boos. ~~T: Kijk, zulke verzwegen bbetekenissen, en de daarbij behorende misverstanden, die zijn er in een boek gelukkeg niet bij. Daar verklaart de schrijver hulpvaardig wat zulke zinntjes te betekenen hebben, bij voorbeeld op deze manier „Hoe gaat het vroeg William, terwijl zijn ogen dpgr de armoedige kamer zwierven met een mengelmoes van verachting en medelijden." Gemengelde minachting dus, dat voelde William, en dat weten wij nu dan ook. Op deze plezierige manier heeft de schrij ver ons eeuwenlang bij de hand genomen, en als en kind door de labyrinthen van het leven gevoerd. En hij spreidde voor onze verrukte ogen een geordende wereld uit, waarin alles logisch en onafwendbaar naar d laatste bladzij liep. Aan het leven gaf hij zin, en ieder boek was als een verkeersbord, of een A.N.W.B.-richtingaanwijzer in onze rommelige werkelijkheid. Daarom is het ook, dat ik met zoveel on rust sommige nieuwe stromingen in de ro manliteratuur gadesla, die met Simon van t Reve en later Bert Schierbeek Nederland binnenkabbelden want helaas zijn deze boeken geen producten van verwarde of verziekte geesten, maar een weerkaatsing van de gewone dagelijkse chaos om ons heen. En als de boeken al even onduidelijk en onoverzichtelijk worden als het werkelijke leven, waar vinden we dan nog ooit dat kalmerende leven-met-éénrichting-verkeer waarin we bij het lezen van romans zo heerlijk ondergedompeld worden. Harriet Freezer. BONIFATIUSZEGEL. Van 16 Juni tot en m|et 14 Augustus zal de Nederlandse P.T.T. een „Bonifatiusze- gel van 10 cent in lichtblauwe kleur ver krijgbaar stellen, ter herdenking aan de mar teldood van de apostel Bonifatius, die nu 1200 jaar geleden bij Dokkum werd ver moord. Bonifatius, de grote Angelsaksische zen deling, wiens geboorte dit jaar voornamelijk in zijn vaderland Engeland, wiens werk in Duitsland en wiens marteldood in de eerste plaats in Nederland zal worden herdacht. Het zegel is ontworpen door de kunstenaar Hubert Lovigne te Maastricht, die ook de beeltenis en de achtergrond graveerde, en geeft en typering van de historisch-religieuze gestalte van de apostel Bonifatius. De tekst, de waarde-aanduiding en de jaartallen zijn getekend door de heer André van der Vossen te Overveen. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk en gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen, Gra fisch Inrichting N.V. te Haarlem, waar ook het graveren van tekst, waarde-aanduiding en jaartallen plaats vond. s Mijn hardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. 1 rr^TT' IJ VI TC" v/ si 2-.r- 'L-L'tó: 'fifït ,ÏTS sptsd- jfimv i i V' is. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wannéér zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem 'dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te ht lpen. Zo raakt u uw verstopping kwtjt en vervalt ja niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 70

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3