Ma n n e q u i n 1914 - 1954 Onze 40-jarige „Groene Kruis" afdeling vergaderde. UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS FEUILLETON. door FANNY HURST. Eigenlijk zou de Vrijdagavond alhier op de boven zaal van „Het Centrum" gehouden algemene jaar lijkse ledenvergadering van het „Groene Kruis" ver diend hebben enigszins meer in het teken van het jubileum te staan. Want, niet alleen was het de 40e maal dat deze vereniging in jaarvergadering bijeen kwam, maar zover wij weten geschiedde dit in al die jaren nooit anders dan onder presidium van de heer A. E. C. Kruysse. Een dubbele gelukwens aan deze wat het aantal leden betreft verreweg aan de spits staande Axelse vereniging, die thans op een ledental schommelend tussen de 1400 en 1500 mag bogen en zich gedragen weet door de algemene sympathie van de inge zetenen. Deze sympathie verdient zij vanwege haar grote activiteit op het terrein van de volksgezond heid volkomen. Haar doelstelling is overbekend en haar arbeid heeft zich in de laatste jaren nog steeds uitgebreid. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruysse, mocht hier in de eerste plaats op wijzen en verwelkomde inzonderheid de ditmaal ook aanwezige dames, onder de talrijker dan gewoonlijk opgekomen aanwezigen. Dit was voor spreker een bewijs van vooruitgang en wellicht is dit een aanwijzing dat in een nabij ver schiet bij de uitbreiding van het bestuur ook daarin een plaats kan worden ingenomen door een vrouw. De praesus wees vervolgens op het feit dat het jaar 1953 een bijzonder jaar was geweest, als gevolg van het feit dat door de watersnood de jaarlijkse algemene vergadering van de Prov. Vereniging „Het Groene Kruis" een jaar vervroegd te Axel werd ge houden, aangezien deze toen feestelijk in Zierikzee zou hebben plaats gehad. Ook om nog andere redenen was 1953 echter belangrijk en wel door de vanwege het bestuur ondernomen stappen tot verwezenlijking van de bouw van een consultatiebureau voor zuige lingen en kleuters. Dit gebouw is thans in aanbouw en het besluit daartoe kreeg zijn beslag door een voorbeeldige eens gezindheid die 40 jaar de afdeling deed groeien en bloeien tot wat zij thans geworden is en voor Ayel betekent. Spreker hoopte op bestendiging van deze groei en volstond daarmede om de secretaris-pen ningmeester, de heer A. P. Ie Feber niet verder het »n weg te maaien, bracht na de gebruikelijke plicht erslag uit over het verlopen jaar •neens de drukke werkzaamheden een extra algemene ledenvergade ring en niet minder dan 10 bestuursvergaderingen. Dit alles stond natuurlijk in zeer nauw verband met het dit jaar nog gereed komende fraaie en doeltref fend geoutilleerde consultatiebureau, waarvoor thans een zeer actief dames-comité zich bijzonder beijverd als waardig jubileumgeschenk, de meubilering en de stoffering te verzorgen. Met succes werkt dit comité voor dit mooie doel. Met dankbaarheid wees spr. in zijn verslag op het steeds verder terugdringen van één onzer ergste staatsvijanden, de tuberculose, in welke strijd het Groene Kruis een wel zeer groot en belangrijk aan deel heeft. Thans wordt echter ook inzonderheid het grote arbeidsveld van de kinderhygiëne met stijgend suc ces bewerkt en daardoor is de zuigelingensterfte voorheen zo groot en verontrustend nu welhaast uitgebannen. Het consultatiebuureau in onze gemeente hield een 50—tal zittingen en 141 zuigelingen werden inge schreven. Voor de kleuters golden resp. de aantallen van 11 zittingen en 97 ingeschrevenen. Voor kleuters wordt momenteel nog met het Wit-Gele Kruis samen gewerkt, doch voor zuigelingen geschiedt de exploi tatie nog door het Wit-Gele Kruis, hetgeen in de loop van dit jaar zal veranderen. Spr. ging voort met grepen te doen uit het Prov. Verslag, ook omtrent de geslachtsziekten, e.d. en somde daarna het aantal bezoeken der wijkzuster op die (verschillend van aard) niet minder dan in totaal 3352 bedroegen. Nog werd uitvoerig stil gestaan bij de algemene vergadering die mede dank zij de Vriendelijke geste van het gemeentebestuur zulk een waardig verloop kon vinden. Ook het provinciaal bestuur toonde haar belangstelling en naderhand verblijdde de gemeente de afdeling met een subsidieverhoging tot 1500 voor het jaar 1953. Een verhoging, waarvan het bestuur hoopt dat deze bestendigd zal blijven. Het Kraamcentrum der vier Oost Zeeuwsch-Vlaam- se Groene Kruisverenigingen blijft in een grote be hoefte voOrzi'li. Het aantal aanvragen was 203, tegen 187 in 1952. Het aantal door het kraamcentrum ver zorgde bevallingen bedroeg 191, n.l. te Axel 76, Ter- neuzen 56. Zaamslag 28, Hoek 7, Sluiskil 4, Sas van Gent 5, Kloosterzande 6, Overslag 3 en andere ge meenten 6. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. vond ook in 1953 alhier weer plaats en namen 3902 van de 7804 inwoners hieraan deel. Enige jaren geleden bedroeg dit aantal 4802. Uit het daarop door dezelfde functionaris uitge brachte financiële overzicht bleek een totaal-ontvangst van 8688,37, waaronder 4504 aan ledencontributie. Alleen bij de Emmabloem-collecte bleek de „moe heid" der veelvuldige collectes merkbaar, daar deze thans slechts 226,62 opbracht. Aangezien het totaal der uitgaven ƒ8331,90 bedroeg kon een batig saldo van 356,46 bij hte bestaande worden gevoegd. De kascommissie rapporteerde bij monde van de heer P. van Driel dat alle bescheiden en cijfers volkomen klopten en stelde Voor de penningmeester deswege te déchargeren voor zijn veelomvattende arbeid. De voorzitter sloot zich hierbij aan en prees het vele werk door de heer A. P. Ie Feber in zijn twee ledige functie in het belang van het Groene Kruis verricht en koppelde daaraan de wens dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in dezelfde geest voort te gaan. Voor 1954 werd vervolgens een kascommissie be noemd die bestaan zal uit de heren P. J. van Driel, M. C. Lansen en I. Provoost. Daarop werd bij acclamatie van stemmen de heer Abr. van den Broeke als bestuurslid herkozen. Nadat in een korte hierop volgende pauze aan de aanwezigen met het oog op het 40-jarig jubileum een kop kofie was aangeboden volgde nog de vertoning van een tweetal zeer leerzame films, n.l. een over blindenzorg en een tweede over revalidatie, waarmede deze sobere jubileum-vergadering met een toepasselijk cachet beëindigd werd. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs alhier gehouden collecte ten bate van de sanatoria „Zonnevanck en „Zonnegloren" heeft 291,24 opgebracht. KERK-VOLKSZANGA VONDEN. Bij wijze van proef zal alhier a.s. Zaterdagavond een volkszangdienst worden georganiseerd in de Ge reformeerde Kerk aan de Pironstraat. Hiertoe zullen gratis tekstboekjes worden verstrekt, waardoor be oogd wordt in het algemeen de kerkzang op een hoger niveau te brengen. Bij welslagen zullen deze kerkdiensten regelmatig worden herhaald. OUDE P.Z.E.M.-CENTRALE WORDT STILGELEGD. Met ingang van heden zal de oude P.Z.E.M.- centrale te Westdorpe worden stilgelegd. Daar de stroom thans centraal wordt geleverd zal de centrale te Westdorpe nog slechts als reserve worden aan gehouden. De stroomvoorziening in Zeeuwsch-VIaan- deren zal nu verzorgd worden via het nieuwe schakel station, dat aan de weg van Sas van Gent naar Sluiskil is verrezen. FAILLISSEMENTSTATISTIEK. Opgegeven door van der Graaf 6 Co's Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam, Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in de maand April 1954 bedraagt 119 (138) te ver helen als volgt In de provincie Noord-Holland (excl. A'dam) 12 (22), Amsterdam 18 (23), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10 (9), Den Haag 11 (9), Rotterdam 8 (8), Utrecht 8 (14). Gelderland 8 (15), Noord-Brabant 16 (13), Limburg 7 (6), Zeeland 3 (1), Friesland 9 (1), Groningen 2 (4), Drente 2 (4), Overijsel 5 (9). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari tot en met 30 April 1954 bedraagt 475 (552). De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1953. Automobilisme. TWEEDE Z.-VLAAMSE KIKKERRIT. Dank zij het buitengewone succes van de het vorig jaar voor het eerst gehouden kikkerrit werd thans de sterk in sportkringen levende wens andermaal een dergelijke rit te organiseren, vervuld en had deze j.l. Zaterdag plaats. Onder de beproefde leiding van de M.A.C.A. te Axel en in nauwe samenwerking met de V.V.V. te Aardenburg werd dit doel verwezenlijkt en zo had vanaf Paviljoen „Zomerlust" aan de Kinderdijk alhier te half drie de star tplaats. Deze duurde, wegens de overgrote deelname van niet minder dan 67 auto mobilisten en 21 motorrijders met tussenpozen tot kwart voor vier. De route liep door Smitschorre via de Sassing en Sluiskil, door de Vogelschorpolder. Nabij Sas van Gent werd de grens overgestoken, waarna men, na de Belgische douane te zijn gepasseerd opnieuw van de grote verkeersweg afweek en via Triest, Asse nede, Bouchaute en Bassevelde in de richting Kaprijke ging en vandaar via Balgerhoek en Adegem naar de richting Maldeghem, waar via Donk een lus werd gereden, die de deelnemers terug bracht in de buurt van Maldeghem en dan via Eede weer op Neder lands grondgebied, waar in de polders in de omge ving van St. Kruis en Draaibrug de laatste raadselen moesten worden opgelost alvorens de deelnemers de finish in Aardenburg bereikten. He gehele traject was 100 km. lang en moest met een gemiddelde van 36 km. voor auto's en 32 km. voor de motoren worden gereden, zodat de deel nemers binnen 3 tot V/2 uur het einddoel bereikten. V.V.V. en gemeentebestuur zorgden in Aardenburg voor een uitstekende ontvangst en zo kon men reeds spoedig aan een voortreffelijke koffiemaaltijd in hotel „De Rode Leeuw" plaats nemen, terwijl de jury ondertussen tijd had de controlekaarten uit te werken en de deelnemers op één na hun portie strafpunten toe te bedelen. Deze ene uitzondering was n.l. de equipe van mr. C. C. Wabeke uit Terneuzen, die het presteerde om geheel strafpuntloos aan de finish te arriveren, daar mede tevens beslag leggende op de eerste prijs, een fraaie wisselbeker alsmede een persoonlijke beker, zowel voor bestuurder als kaartlezer. Na de koffiemaaltijd kon burgemeester van Dongen de volledige uitslag bekend maken en de prijzen uit reiken, die bestonden uit een flinke collectie bekers en tal van waardevolle accessoires voor auto's en motoren. Voor de weinige dames-motorrijdsters waren er bloemen voor hun uitzonderlijke prestaties, terwijl verder elke deelnemer een plaquette in ont vangst mocht nemen. Tot slot volgde nog een gezellig samenzijn, dat voor alle deelnemers een prettig en geanimeerd slot betekende na een attractieve rit, waarvoor de orga nisatoren en inzonderheid de heren van de technische commissie van M.A.C.A. met de heer Wolfert voor op alle lof verdienen. De volledige uitslag was 1. mr. C. C. Wabeke, Terneuzen, 0 strafpunten; 2. J. W. Bakker, Hulst, 2 strafpnt. 3. J. C. A. Sturm, IJzendijke, 3 strafp. 4. mr. P. Reinaet, Ber- chem (B)„ 4 strafpnt.; 5. W. Kesteloo, Breskens, 4 strafpnt. 6. C. Drenth, Oostburg, 4 strafpnt. 7. L. J. Dieleman, Zaamslag, 4 strafpnt. 8. C. F. v. d. Steen, Terneuzen, 5 strafpnt. 9. A. J. Termote, IJzendijke, 5 strafpnt. 10. J. van Dijke, Groede, 6 strafpnt. 11. A. C. S. Schijve, Groede, 6 strafp, 12. W. de Feijter, Axel, 6 strafpnt. In de motorenklasse luidde de uitslag 1. D. Roelse, Souburg, 7 strafpnt. (wisselbeker van Aardenburg) 2. J. Parent, Souburg, 9 strafpnt.; 3. L. van Hijfte, Krabbendijke, 10 strafpnt. 4. D. Kayser, Zaamslag, 10 strafpnt. 5. J, Kools, Zuid- zande, 12 strafpnt. 6. D. Dekker, Biervliet, 15 strafpnt. 7. mevr. A. Dubois, Hoek, 14 strafpnt. (eerstaankomende dame) 8. L. J. Meerkerk, Ter neuzen, 16 strafpnt. 9. C. van Dalen, Wemeldinge. 23 strafpnt. 10. B. Streeman, Amsterdam, 24strafpnt. (beker voor verstkomende) De klassering van de deelnemende clubs luidde als volgt; 1. Scaldis, Antwerpen, 19 strafpnt.; 2. Zevac A, IJzendijke, 39 strafpnt. 3. Maca B, Axel, 42 strafpnt.; 4. Maca A, Axel, 64 strafpnt,;; 5. Zevac B, IJzendijke, 64 strafpnt. 6. Zevac C, IJzen dijke, 127 strafpnt. De klassering van de deelnemende clubteams was als volgt: 1. Scheldegouwen, 40 strafpnt.; 2. Maca, 145 strafpnt. Voetbal. Tweede klasse B. T.S.C.—Internos uitg. Terneuzen—Rood Wit 2—3; Middelburg—M.O.C. 1 1; Dosko—Baronie 03 R.A.C.Alliance 1 1. Derde klasse D. BrskensDe Zeeuwen 2—7 Meto—Biervliet 6—2. Vierde klasse H. Beslissingswedstrijd Hontenisse—Luctor 1—0 (Hon- tenisse kampioen). Reserve Tweede klasse C. Middelburg II—Terneuzen II 7—0 Middelburg II kampioen; Breskens II—Corn Boys II 6—1. De stand in de Reserve 2e klasse C is thans Middelburg II 18 14 1 3 60—17 29 Goes II 17 12 2 3 77-43 26 Vlissingen II 18 10 5 3 67-30 25 Terneuzen II 16 9 3 4 58—28 21 Axel II 17 6 4 7 35-40 16 De Zeeuwen II 18 6 1 11 33-50 13 R.C.S. II 16 5 2 9 36-47 12 Zeelandia II 17 5 2 10 17-52 12 Corn Boys II 18 4 2 12 31-70 10 8 Breskens II 17 3 2 12 22-53 45) „Ja, zie je, ik ben van plan het nieuwtje van jou nu al heel gauw wereldkundig te maken en dan kom je hier natuurlijk dikwijls. Nu had ik als begin van mijn artikel zó gedacht. Wacht, daar heb je tante Em en de Herricks. Hebben we meteen kans om onze afscheidsspeech af te steken.. Ze zijn épris van je, Orchis, precies zoals ik verwacht had. Dat maakt de zaak wel zo eenvoudig. Ik bedoel dat ze je aardig vinden, voor dat ze er iets van afweten. Tante Em. Mijnheer en mevrouw Herrick. Het was geweldig 1 Nu nemen we de Mandel-express en tuffen; terug naar de stad." „Martin, blijf je niet mee souperen op het gras veld 7 Ik denk dat je oom daarop rekent." „Het spijt me. tante Em, maar voor zover ik het uit het gesprek kon opmaken, dat ik zo even met hem in de gymzaal had, verwacht hij dat ik mijn karkas over de keien zal laten hobbelen tussen hier en de stad, ten behoeve van een New Yorkse krant, „The Enquirer" genaamd." „Maar Martin, je nichtjes dan 7" „Die zullen zich in het onvermijdelijke moeten schikken. Zeg Celeste, dat ik die partij tennis vol gende week met haar zal spelen." „Alles goed en wel," viel mevrouw Herrick in, ter wijl ze haar arm door die van Orchis stak, „dat is alles heel best voor jonge jongens, die vervelende din gen als kranten-edities op te knappen hebben, maar dit meiske hier houd ik bij het scliper. Ik moet haar nog mijn tuin bij lampion- en sterrelicht en naar ik hoop bij maanlicht laten zien, als tenminste dat hemel lichaam zich betamelijk wenst te gedragen." „Maar mevrouw 1" Dat de oude heer Rhincoop, stokoud, een grijsaard leen goed dat je blijft, maar ik dring er zelfs op aan. t Hoe vlugger je elkaar allemaal leert kennen des te h.i„„ - „Ja, waarom zou je miss Sargossa niet laten blijven, beter het is. Kom vooruit, nu geen lanqere anarties manen als een leeuw om zijn hoofd Martin? Wij zorgen wel dat ze thuis komt. Er zijn Dames en heren, mejuffrouw Sarqossa is na riin hè 7 maatschaPpeii)ke standin9' die zowat onbe genoeg auto s, die die kant opgaan." raad, gaarne va„ zjns te blijven Mgar reikbaar was- -O nee, dat zou niet gaan. Dat zou Martin niet haar thuis 7 Een man heeft zekere verplichting, pre ïg vin en. jegens de dame, met wie hij uit is, ziet U. WIJ gen „Natuurlijk doet ze het niet, als jij met zo'n ge zicht van oude lappen er bij staat te kijken, Martin. John Lester, vind je ook niet dat hij wel wat animo kon tonen haar te laten blijven, als wij dat zo pret tig zouden vinden." „Maak jij maar dat je naar de stad komt, sinjeur, als je denkt dat dat nodig is. Wij zorgen wel dat dit dametje behouden thuis komt." „Orchis, zou jij het prettig vinden 7" Of ze wou blijven 7 In die roze-parelige scheme ring met mevrouw Herrick, met die klare vriendelijke ogen. Of ze blijven wilde 1 „Nee Martin niet als jij „Heb je nu ooit zo'n lastpost gezien als die neef van U, mevrouw Innesbrook 7 Natuurlijk wil ze graaq blijven 1" „Ja, maar ziet U, ik ben samen met Martin ge komen." „Maak je daarover geen zorgen. Er gaan auto's bij de vleet naar de stad." „Pas op, dat niemand je verleidt f" „Martin, doe toch niet zo mal. Ik zal het niet laat maken. Ik zal zorgen dat ik vóór elven weer in de stad ben." „Zal ik je opbellen, als ik tegen die tijd mijn stuk af heb 7 „Je moest het eens wagen dat niet te doen 7" „Nu, tot ziens dan allemaal. Eerste keer, dat ik ooit een meisje op een fuif heb gebracht en haar ben kwijt geraakt." Die lieve lieverd van een Martin. Zelfs bij een zo onofficiële gelegenheid als souper in een tuin bij sterrelicht, beschenen: door reikbaar was, verse vijgen voor haar, Orchis, pelde „En kindje, heb je al eens van die gesuikerde rozeblaadjes geproefd 7 Mark, presenteer ze haar eens. Die zijn afkomstig van mijn eigen struiken en mijn keukenprinses heeft ze in mijn eigen keuken gemaakt. Toe proef er maar eens eentje. Ze ziet er uit als was ze in de wieg gelegd om roze blaadjes te snoepen, vindt U ook niet, admiraal 7" „Ze maakt zelfs rozeblaadjes beschaamd. Ze ver dienen door haar opgepeuzeld te worden," zei admi raal Buchanan en hief zijn glas op. Het was gelijk een droom, die geen ontwaken kende, omdat zij al wakker was. Daarna werd er gedanst, bij de Ukelele, op het podium dat was opgeslagen bij de Innesbrooks. Orchis kon niet dansen, hetgeen bij de jonge meis jes, die zich als geregelde bezoeksters in de wiek geschoten achtten, heel wat gegichel en drukte te voorschijn riep. Diei s goed Wfct wed jij dat het een ex-variété-ster is 7 Ben je ook misschien bij de gericht, toefluisterde „ik denk er niet aan te blijven als jij „Maar meisje, natuurlijk vind ik het best dat je blijft. De zaak wordt voor mij op die manier wel zo eenvoudig. Des te vlugger ben ik aan mijn werk." „Martin, dat zeg je enkel, omdat je denkt dat ik graag blijf. Op mijn woord van waarachtig, jongen onder het genot van koude ham en hoog opge- iaoonnen t taste schotels met sandwiches en grote bergen sla Z J Zi<m' k'jk AUan eS lag er iets van zekere onderscheidingen Uil P" T °uds Laat hij mijn „Nu, en wat dan nog 7 Hij gaat naar de stad lampions, met Hawaiian-muziek op de achergron" [eTatT^' "T f"9 ntat1 Weet terug om te werken als ik het wel begrijp." onder het genot van koude ham en hoog opqe L 7 '7 dat hun „Martin zei Orchis en trok hem een beetje ter- taste schotels met sandwich*. u JL 9 ,aponnen sll)ten- Toe "g, moet je zien, kijk Allan es 1 zijde, terwijl ze hem, met haar ernstige ogen op hem .„H vml iCRere onoerscne.aing in om maar heer H ui- twee plaatsen van de gastvrouw af te zitten, terwijl om he"ft I Hij Tha"'^ T", die gastvrouw Selene was, die overal haar oaen r ui c 2ljn °gen te vershnden het gaan om het Orchis naar de2 t maken ZT? natuurlijk „Mijnheer Rhincoop, weest U eens lief en zorg dat juffrouw Sargossa wat van die verse vijgen krijgt. Ik zou haar maar even wijzen, hoe we hier deze vijgen pellen, want ik ben bang, dat ze niet daMehblhftmB'inSiH 7 77 be9rijpt dat' We biJ P'cnic alle stijve dat je blijft. Bij nader bedenken vind ik het niet al- vormen bannen." bij hen in de zaak zeggen. Ze moet niets van hem hebben Maar het deed er werkelijk niets toe. Dat jaloerse gekakel van die meisjes. Die meisjes met hun veilige weigeborgen leventjes, zoals het kleindochtertje van rechter Rhincoop en de tweelingen van Wings. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2