Treffende Militaire dodenherdenking te Axel K Onder een stralende Meizon had Dins- dagvoormiddag bij het Poolse Monument, hoek Zeestraat-Oranjestraat alhier de aan gekondigde herdenkingsplechtigheid in de 5e Militaire Afdeling plaats, als onderdeel van de Nationale Dodenherdenking terzelf- dertijd bij de Grebbeberg. Behalve aan de Grebbeberg waren in de lande nog een vijftal andere plaatsen aan gewezen in elk der vijf territoriale afdelin gen, waaronder ook Axel viel. Voor dit doel waren de Zeestraat en de Oranjestraat voor het verkeer afgesloten, want het was te voorzien dat de belang stelling groot zou zijn. Deze verwachting werd volkomen be waarheid. ReReds de dag tevoren was er drukte en beweeg van militairen, behorende tot de beide peletons van de C.O.A.K., die onder bevel van kapitein Frederiks uit Middelburg gedeeltelijk moesten worden gehuisvest en kwartier hadden gevonden. Naast het monument waren ter weers zijden enorme vlaggen in de nationale kleu ren ontplooid. De straat was voor het mo nument over de gehele breedte bezet met ge- resveerde zitplaatsen voor de genodigde talrijke m'ilitaire en burgerlijke autoriteiten, terwijl in wijde omtrek rondom het monu ment voorzieningen waren getroffen, opdat alles een ordelijk verloop zou hebben. Nadat door de de Territoriale Bevelheb ber in de 5e nyl. afd te Breda en Brigade- Generaal de Leur een inspectie was gehou den over de beide peletons, waarvan één in de Zeestraat en het andere in de Oranje straat ter zijde van het monument stonden •oepje I geflankeerd, had de begroeting van de auto riteiten plaats Rond 11 uur stonden een grote menigte belangstellenden, waaronder meerdere hon derden leerlingen der diverse scholen rond de plaats der herdenking opgesteld Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij o.a. op de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, brigade-generaal G. J. de Leur, inspecteur der militaire administratie, kolonel J. B. La- gaune, territoriaal bevelhebber Zuid-West, tevens commandant van de 5e militaire af deling, kolonel F. J. J. M. v. d. Kroon, commandant van de le divisie Kon. Mare chaussee, luitenant-kolonel D. 'P. M. de Jong, territoriaal commandant Brabant-West tevens garnizoenscommandant te Bergen op Zoom, luitenantkolonel A Kornet, territo riaal commandant Zeeland, tevens garni zoenscommandant te Middelburg, majoor J. Potteboom, contmlandant C. O. A. K. te Middelburg, reserve-mlajoor H. A. P. Speek, commandant Nat. Reserve in Zeeland, kapt. D. W. F. de Haas, commandant Kon. Mare chaussee in Zeeuwsch-Vlaanderen, majoor Woudenberg, als vertegenwoordiger van de commandant vliegbasis Gilze-Rijen, majoor van Ballegooyen de Jong van de Rijkspolitie te Middelburg en voorts diverse burgemees ters en wethouders van omliggende gemeen ten, o.a. van Zuiddorpe, Zaamslag, Hoek en Graauw. De plechtigheid. Tegen elf uur toen alles voor deze plech tigheid gereed was en de om het irionum*ent afgebakende straatdelen een uiterst sfeer vol schouwspel boden, met in het midden de vele militaire en burgerlijke autoriteiten, waarvan enkelen met hun dames en verder de deputaties van talrijke plaatselijke ver enigingen en corporaties, klonk het sein voor de aanvang en de militaire command^. Stram en correct werden de geweren ge presenteerd, toen en koper-ensemble, ge- vomd uit leden der beide plaatselijke muziek korpsen, plechtig het „Wilt heden nu treden voor God den Heere uit Valerius Gedenck- klanck ten uitvoer brachten. Als eerste spreker betrad daarop kolonel J. B. Lagaune het geïmproviseerde spreek gestoelte. „Het is een zeer goede gedachte elk jaar op deze dag hen te herdenken die ter zee, te land of in de lucht in de strijd omi onze vrijheid het ofer van hun leven brachten. Maar daarbij gaan ook onze gedachten in de allereerste plaats naar de geallieerde strijdkrachten zonder wier hulp wij onze zelfstandigheid niet zuoden hebben hervon den. Zij brachten eveneens het offer van hun leven voor de bevrijding van ons konink rijk. En het is daarom dat heden, zowel op de Grebbeberg als in de vijf militaire afde lingen plechtigheden als deze plaats heb ben. En zo werd Axel dat in 1944 na een vierdaagse strijd door de Polen wrd bevrijd uitverkorenv oor deze herdenking en staan wij hier geschaard om dit prachtige monu ment, dat getuigt van waarachtige liefde voor Koningin en Vaderland, doch dat ook zo treffend getuigt van de eeuwige dank baarheid „aan Polens Zonen, die op deze ■tl" 1 grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden. Is er een volk dat zo gehecht is <|an de vrijheid en is het geen typerende karakter trek in ons dat dit mannen en vrouwen heeft gestaald tot het werk van het verzet tegen de overweldigers. Dit opofferende werk moesten velen met de dood betalen, doch met het „Leve de Koningin" op de lippen vielen zij voor het vuurpeleton,.. Zo herdenken wij de velen, die posthuum werden onderscheiden, die in deze strijd bij hun pogen de schepen in veilige haven te brengen het leven lieten. Ook in Nederland hebben vele geallieerden hun graf gevonden Zo rusten ook in de bodem van uw gemeen te, op een daartoe gewijde plaats op de Al gemene begraafplaats vele van de Polen, die zich onder hun commandant, kolonel Szydlowski zo bijzonder hebben onderschei den. Ook bij de komende herdenkingsfees ten bij de tienjarige bevrijding van uw stad zullen zij zeker worden herdacht. Ook uw burgemeester heeft zich in die tijd een der leiders van het verzet getoond en zo heeft Uw stad getoond een bolwerk te zijn van onuitroeibare liefde voor Koningin en Va derland. Herinnerende aan het bezoek van Koningin Wilhelmina in Maart 1945 toen Zij ook de eerste nacht in bevrijd Neder land, onder Axel doorbracht, besloot spr. zijn redemet de vrijheid en de rechten van de mens als hoogste goederen te noemen en God biddend dat ons land in de toekomst gespaard moge blijven voor de rampen van een nieuwe oorlog. Rede Commissaris der Koningin. Onmiddellijk daarop betrad Jhr. mr A. F. C. de Casembroot als Commissaris der Koningin in onze provincie het geïmprovi seerde spreekgestoelte. Vooral in de huidige wereld is het zo goed te beseffen welk een hoog goed het bezit van de vrijheid van geloof denken en leven is. Deze vrijheid is door ons volk dikwijls genoeg duur gekocht en zeker ook in deze laatste strijd. Spreker wekte op naast de talrijke geval- loos, maar zij mogen bedenken dat wie een wereld wint schade lijdt aan zijn ziel. Ver volgens legde ds. Couvée de nadruk op on ze doden. Wij missen hen, en ook voor ons hebben zij het hoogste offer gebracht. Maar zij zijn niet dood, zij leven en zij vra gen ons Wat doet gij met de vrijheid, die u mede door onze offers is gebracht Dit beseffend en doorgrondend zullen wij niet tevergeefs mogen beamen „Mijn schildt en de betrouwen zijt gij o God mijn Heer. Slotwoord aalmoezenier van de Vrande Eens, zo begon dze in onza streek alom) bekende leger-aalmoezenier vertelde een officier mij, dat de vrijheid meer waard is dan een millioen doden. Het klonk keihard en ik schrok er van, maar het is waar De jongens die hun leven gaven waren geen helden in de zin zoals mjen dat gewoonlijk bedoelt. Zo zijn er maar heel weinig hel den. Maar toch waren het helden, want op het moment, dat de hoogste plicht van hen gevraagd werd, deden zij dit, zonder meer. In een toekomlstige oorlog zal het in de eerste plaats om de geest gaan. Laat ons levend in een christelijk land daarom leven naar Christus, zijt gij protestant, dan als goed protestant, zijt gij kotholiek dan als goed katholiek, dus allen leven naar Chris tus. De wereld is keihard en heel wat sol daten zijn gevallen met het „God sta mij bij op de lippen. Zij waren een lichtend voor beeld, ook al waren het vaak ruwe en har de kerels gemeten naar onze maatstaven. Maar God is zo oneindig goed en daarom willen w'ij God bidden onze dierbaiV geval lenen genadig te zijn, waarop spr. zijn ge voelvolle woorden eindigde met het Onze Vader. Grootse bloemenhulde. Onder plechtige stilte geschiedde daarop de blomenhulde ter nagedachtenis aan de gevallenen. Achtereenvolgens werden aan de voet van het monument door de Commis saris der Koningin, de bevelhebber in de 5e militaire afd., de Brigade-Generaal de Leur, als inspecteur der militaire administratie, be nevens burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder_jie burgemeesters van Axel en Hoek en anderen prachtige krar/en en bloemstukken gelegd. Vervolgens werd de taptoe geblazen, waarna één minuut stilte werd betracht. Hierop schalde de reveille en even later BURGERLIJKE S AXEL BEKENDMAKINGEN. lenen ook de geallieerde gesneuvelden in derland en overal elders ter wereld te blij ven herdenken. Ook de lichamelijk en gees telijk verminkten zijn wij verplicht moreel en materieel te helpen. Uit de overstelpende hoeveelheid van bloemstukken rondom: con cludeerde de Commissaris dat de bevolking van Axel in dit opzicht zeker haar plicht ten volle verstaat. Wij Nederlanders wen sen geen oorlog en God geve ons de kracht en de wijsheid in dat besef ook alles te doen om dat te voorkomen. Dat zal tevens de grootste hulde zijn aan onze gevallenen en hun nagelaten betrekkingen. Rede Ds. Couvée Deze spreker stelde de vraag of de strijd het offer van de dood waard is geweest. Ook nu nog vinden velen het totaal nutte- klonk, met de beide peletons in stramme en martiale houding ter weerszijden over de straatbreedten opgesteld, het aloude Wil helmus en was deze voor Axel zeer onge wone en uitzonderlijke militaire plechtigheid beëindigd. Een stroom van huldebetuigingen namens vele verenigingen, corporaties en honderden particulieren volgde na dit officiële gedeelte zodat het ganse perk rondom het monument herschapen werd in een warand/i van rijke bloemen- en kleurenpracht, die alsmaar aan groeide en zeer grote belangstelling trok en bleef trekken gedurend het verdere deel van deze unieke dag. Vermeld dient nog, dat ook de bij fees telijke gelegenheden steeds brandende toorts aan de voet van het monumfent van gemeen tewege werd ontstoken, hetgeen vooral in I de avonduren weer een fantastisch gezicht opleverde. Axel heeft op waardige wijze aldus de ge vallenen herdacht. irect i de kke- ners divi- kop aagd - op iveld jsten :ntiel ter- dorp van tout- irong nden t de n bij Dit inuut inelle Vest- van i het 2. •Hee- tene jroe- hrau- rord van tmaal stand varen nners lange A/ est- tvond met zeven reeds einde ehield recht. v. d. 4. t; 6. Leur; Eede !S N. vieler- l ruim ijk uit deze ploeg- ronde (bei- ;1 was record lij a.s. ik. beetje terras om- •ig in- terras, h niet d naar 'aarom >m ten in het met je kleine >op. Ik bang ent. Ik Daar meisjes egolfde jaren- iet een vat het et haar je nu en, mij ip deze huiven, rs.„ Igd). Gedurende de maand April 195 Huwelijks-aangiften. 6. Roger Augustie»il^jj^ (van Etterbeke - B.), 23 j. en Florida Maria Luijckx, 24 j. 8. Pieter Scheele, 27 j. en Maria den Beer, 19 j. 10. Pieter Abraham van Bendegen, 25 j. en Wilhel- mina Cornelia Dek, 21 j. 12. Levinus Jansen (van Terneuzen), 24 j. en Maria Adriana Verreist, 21 j. 22. Jacobus Jan van Sweeden, 22 j. en Gijsbertina Henriëtte Adriana Molier, 18 j. 29. Roger Alfons Coleta van Regenmortel (van Koewacht), 21 j. en Anna Maria Kaijser, 21 j. Gehuwd. 6. David van de Velde, 30 j. en Wil- helmina Heijnsdijk. 25 j. 13. Alouis Breepoel (van Terneuzen), 26 j. en Paula Anna Adam, 24 j. 22. Levinus Jan Riemens, 27 j. en Johanna Catharina Hamelink, 27 j. 29. Pieter Abraham van Bendegem, 25 j. en Wilhelmina Cornelia Dek, 21 j. 29. Levinus Jansen (van Terneuzen), 24 j. en Maria Adriana Verhelst, 21 j. Geboren. 1. Paulina Johanna Marie, d. van Jaco bus van Doeselaar en Paulina Johanna Meijer. 2. Izaak, z. van Izaak den Exter en Margaretha Theo dora van Giesen. 4. Christianus Cornelis Antonius Maria, z. van Henricus Josephus Petrus Raes en Antonia Emilia Johanna van Gijzel. 5. Maria Elisa beth Johanna, d. van Hendrik Jan Rollof en Wille- mijna Hendrina van den Berg. 8. Adriaan, z. van Abraham den Exter en Suzanna Adriana van der Hooft. 10. Jan Cornelis, z. van Jan Cornelis Witte en Hendrina Christina Loof. 13. Maria Pieternella, d. van Pieter Scheele en Helena van der Hooft. 14. Marinus Krijn, z. van Marinus Anthonie Hermon en Mina Johanna Butler. 16. Cornelis, z. van Jan Overdulve en Leuntje Hamelink. 16. Janneke Mar tina, d. van Nicolaas de Kunder en Margaretha Fran- ?oise Lansen. 17. Pieternella, d. van Izak van Hoven en Maria Jacoba Walhout. 18. Cornelis Willem, z. van Reinier Scheele en Sara de Feijter. Overleden. 1. Arie de Putter, 64 j., wedn. van Cornelia Catharina van Alten. 5. Christianus Cor nelis Antonius Maria, oud 22 uren, z. van Henricus Josephus Petrus Raes en Antonia Emilia Johanna van Gijzel. 11. Leuntje Boeije, 66 j., echtg. van Jacobus Hamelink. 15. Camillus Theodorus van de Bilt, 79 j., echtg. van Emma Maria van Mossevelde. 14. Willem Marinus Haak, 52 j., z. van Adriaan Haak en Janna Oppeneer. 23. Debora Krina Smies, 82 j., echtg. van Willem Vercouteren. 27. Adriana Mechelina Oost- dijk, 51 j., echtg. van Cornelis Faas. KEURING EN HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend adat het gopdkeuringsmerk, gedurende het jaar 1954 te bezigen, zal zijn bij de keuring en her keuring van maten, gewichten en meetwerktui gen, de letter v in de kleine staande drukvorm b. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van de Open bare School, ingang Schoolstraat op Maandag 10 Mei 1954 van 1012 en 1315 uur voor hen, wier namen beginnen met AG op Dinsdag 11 Mei 1954 van 9.30—12 en van 1315 uur voor hen, wier namen beginnen met H-R; op Woensdag 12 Mei 1954 van 9.3012 en van 13—14.30 uur voor hen wier namen beginnen met S—Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht le. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen worden dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd moeten zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mo gen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie 2e. dat de mrven, gewichten en meetwerktuigen vóór 1 October 1954 gestempeld moeten zijn met de letter v en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten, gewichten en meet werktuigen te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Middelburg op de 2e Donderdag en de daar op volgende Vrijdag van elke maand 3e. dat de maten, gewichten en meetwerktuigen, die worden gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4e. dat ten bate van 's rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek van maten, gewich ten en meetwerktuigen (keurloon) en voor het justeren van gewichten justeer loon 5e. dat de milligram-gewichten niet op de herkeu ringszitting maar alleen aan het ijkkantoor her keurd kunnen worden. (De gezegelde envelop, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen. Een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht, moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening nr. 425038 van ijkkantoor te Middelburg worden gestort.) Axel, 3 Mei 1954 Burgemeester en wethouders van Axel. De secretaris. De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3