De Johannes1 Passion PANG <t)e Feestelijke herdenking der bevrijding 3C2 i r>n UIT ONZE OMGEVING AXEL Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. BEKENDMAKINGEN. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. DE LANDBOUWBEURS 1954. Belangstelling laatste weken sterk gestegen. De belangstelling voor de Landbouwbeurs die van 38 Mei in de grote Bernhardhal te Utrecht wordt gehouden, is de laatste weken sterk toegenomen. Sedert het begin van deze mlaand steeg het aantal deelnemers met niet minder dan 30%. Het'ziet er dus naar uit dat de kolossale Bernhardhal, die een bruto oppervlakte heeft van bijna 15.000 vierkante meter, straks tot de laatste vier kante meter met tractoren, werktuigen, ge reedschappen, melkmachines e.d. bezet zal zijn. Voorts blijkt dat het aanbod van de ex posanten zeer gevarieerd is. De groepenlijst van de Landbouwbeurs omvat niet minder dan een 90-tal verschillende artikelgroepen. De bezoekers zullen in de Bernhardhal dus niet alleen een geselecteerd doch ook een zeer gevarieerd aanbod vinden van alles wat op het ogenblik op het gebied van land- en tuinbouw van betekenis kan worden geacht. Ook deze Landbouwbeurs zal wederom een duidelijk overzicht geven van de moge lijkheden van motorisatie en mechanisatie van de land- en tuinbouw. Tot de belang rijkste afdelingen van de beurs behoren de tractoren en onderdelen daarvan, de werk tuigen en gereedschappen voor de land- en tuinbouw, de hijs- en hooibouw-werktuigen. Voorts zijn er tal van stands met zaaizaden, vee- en pluimveevoeders, bestrijdingsmidde len, ijzerwaren e.d. Op een beurs waar de mecanisatie en motorisatie een belangrijke rol speelt, mag natuurlijk de voorlichting op dit gebied niet ontbreken. Vandaar dat de Stichting voor de Landbouw een stand heeft ingericht voor de Rijkslandbouwconsulent voor landbouw werktuigen en het instituut voor landbouw techniek en rationalisatie waar ieder nadere inlichtingen omtrent het aanbod en het doel matig gebruik van landbouwtrekkers en landbouwwerktuigen zal kunnen inwinnen. Overigens neemt ook de voorlichting op ander gebied een vooraanstaande plaats op de Landbouwbeurs in. Wij vermelden in dit verband de aanwezigheid van de Stichting voor de Landbouw, onder wier auspiciën deze landbouwbeurs mede wordt georgani seerd, het landbouwkundig bureau voor Thomasslakkenmeel, het landbouwkundig bureau der Nederlandse Stikstofmeststoffen- industrie en de Nederlandse Vereniging van carrosserieën en wagenmakerspatroons. De komende Landbouwbeurs zal derhalve aan de bezoekers, op landbouwgebied „elk wat wils" bieden. Deze passie-muziek, die Woensdagavond alhier een vertolking mocht beleven, was de eerstedoor Joh. Sebastiaan Bach geschreven grote kerkmuziek. De opdracht hiertoe werd door hem ten uitvoer gelegd in 1723, dus ongeveer zes jaar voor de Mattheus Passion het licht zag. Bach was toen 38 jaar oud. Ofschoon het bij geniale grootmeesters van het genre van Bach niet cygaat het begin van het tot volle rijpheid gegroeide kunstenaarschap af te bakenen aan de hand van enkele hunner grootste of meest beroemde werken, zo treft het toch, dat de bezetting van heel wat bescheidener allure is dan die van de dubbel- korige Mattheus Passion, bij dewelke dan nog een jongenskoor bijzondere kleur verleend aan verschil lende der meest tot ziel en gemoed sprekende ge deelten. Het ensemble voor de Johannes Passion is betrek kelijk klein en vergt naast vierstemmig koor en strijk orkest slechts enkele fluiten en hobo's met fagot ter versterking van bas en orgel en voor de uitwerking van de harmonische achtergrond. Toen Bach zich met veel van de oorspronkelijke versie niet kon verenigen hij stond als een ruste loos „verbeteraar" bekend kwamen in de loop der volgende jaren heel wat belangrijke veranderingen tot stand. Complete koraalbewerkingen verhuisden nu eens naar de Mattheus Passion, dan weer naar een cantate. Maar, ondanks alle revisie's en verbeteringen is dit werk ook wat de duur betreft toch be neden de maat van de zes jaar later geschreven Mat theus Passion gebleven. Zij wordt veel sporadischer uitgevoerd en doet op geen stukken na zo gigantisch en verheven aan. Uiteraard zijn hieronder oorzaken die er al met al toe bijdragen dat een dilettantenkoor zich gereder zal wagen aan een instudering van de Johannes Passion dan aan de grootsere „Mattheus Een eresaluut aan dirigent, solisten en verdere executanten. Met het voorgaande is natuurlijk niet bedoeld iets af of toe te doen aan hen die in kleinere plaatsen met geringer ten dienste staande middelen het aandurfden een uitvoering als die van Woensdagavond te ver wezenlijken. St. Niklaas en Axel hebben in dit opzicht te samen een weergaloze prestatie geleverd, die een eresaluut rechtvaardigt. Men hoort vaak het streven naar culturele ver dieping en verheffing van de daken verkondigen. Wel nu, Woensdagavond viel in de Geref. Kerk in de Kerkdreef een culturele gebeurtenis te beleven, die qua dilettantische kunst tot de unieke prestaties gerekend mag worden. Voor zover ons bekend beteekende zij tevens voor Zeeuwsch-Vlaanderen een première. De algemene leiding was toevertrouwd aan de kunstzinnige leider der St. Niklaasche Mijnek-acade- mie, de heer Albert Delvaux. Het met enige Belgische stemmen versterkte Asaf-koor telde op deze avond 72 leden. Het orkest bestond uit 28 executanten. Alzo bedroeg het aantal medewerkenden met inbegrip van solisten en organist ruim honderd. Als geheel mag de vertolking voortreffelijk ge slaagd heten. In aanmerking nemende dat voor een 80% de deelnemers uit dilettanten bestonden past derhalve naast bewondering voor de goede prestatie's een maatstaf voor milde critiek. In de roemruchte annalen der Chr. Gem. Zangver eniging „Asaf" zal de datum van 21 April met een gulden leter mogen worden vernoemd. En als wij „Asaf" zeggen, mogen wij in één adem de heer P. C. Brakman vermelden. Een vol jaar heeft hij als koor dirigent zich gewijd aan de instudering der talrijke koralen. Vooral het aanvangs- en slotkoor muntten uit door geperfectionneerde uitvoering en lieten dan ook niet na een treffende indruk te maken op de plm. 700 aanwezigen, waaronder heel wat Belgen waren. Ofschoon het niet mogelijk is alle koornummers en aria's voor solisten te memoreren willen wij een uit zondering maken en voor de pauze naast het aan- vangskoor het „Von der Stricken meiner Sünden, het Wer hat Dich so geschlagen en het Petrus, der nicht denkt zurück, als hoogtepunten noemen. In het aangrijpende tweede deel volgen de recht spraak van Jezus door Pilatus, alsmede zijn bespotting en eis tot kruisiging als hoogtepunten, die elke toe hoorder diep ontroeren. De aria's waa doorheen het hartstochtelijk „Wohir» van het koor klinkt en ons dit geheel met het Evangelie overeenstemmende klankbeeld als het ware zichtbaar voor het oog stellen. De rauwe klanken en uitroepen van het ver ontrustte volk geven een visionnaire sfeer aan het geheel, dat zijn climax vindt in het enig mooie Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine met het beroemde Ach Herr, las dein lieb Engelein, dat staande door alle toehoorders werd aangehoord en wel als slot de kroon op het werk plaatst van dit grootse meester werk. Voor zoveel kunstgenot past ons eerbied en dank aan de algemene leiding en die van de koordirigent, met de vocaleen muzikale ensemble's en last but not least de solisten, mevr. Femande-Tassignon (so praan) en mej. Jeanine Kesteloot (alt) met de heren Robert Vercauteren (bariton), Jozef Vermeersch (bas) en Govert Janson (tenor). Op intelligente wijze bespeelde de heer P. C. Brak man het fraaie, pas gerestaureerde en gemoderni seerde orgel. Moge het aan hem en „Asaf" gegeven zijn nog meerdere malen uitvoeringen tot stand te brengey die de reputatie die Axel in elk geval in dit opzicht bezit bestendigen. HET REIZEND ZEEUWS VOLKSTONEEL SPEELT TE AXEL. Op Maandag 10 Mei a.s. komt het Reizend Zeeuws Volkstoneel voor het voetlicht met het beroemde toneelspel van Alberto Casella „De vreemde be zoeker". Ongetwijfeld behoort dit spel tot de mar kantste uitingen van de dramatiek der 20e eeuw. De opvoering hiervan geschiedt in het kader van het Landjuweeltournooi. Het R.Z.V.T. komt uit in de eerste klasse. Daar „De vreemde bezoeker" een flinke toneelruimte vraagt, wordt dit stuk gemonteerd op het ruime toneel van „Het Centrum" alhier. De spelers van het RReizend Zeeuws Volkstoneel hebben zich onder de bekwame leiding van hun re gisseur Drs. Louis Lockefeer zeer ernstig op dit toneelgebeuren voorbereid en hopen een waardige vertolking te geven van dit sublieme, maar moeilijke spel. Geen enkele toneelliefhebber mag verzuimen dit spel te gaan zien. Ook zij die gewoon zijn naar het beroepstoneel te gaan raden we aan ook eens te gaan kijken. Het R.Z.V.T. hoopt te bewijzen, dat ook amateurtoneel tot artistieke prestaties in staat is. MOTORSHOW. De fa. Garage De Jager alhier hield gedurende de Paasdagen in „De Graanbeurs" het clublokaal van de M.A.C.A. een welgeslaagde motorshow met de allermodernste types en klassen van de bekende Puch- fabriek. Hiervoor werd tot in de avonduren grote belangstelling betoond. UITVAART OUD-WETHOUDER V. D. BILT. Onder zeer grote belangstelling werd op 2e Paas dag het stoffelijk overschot van wijlen oud-wethou der C. T. v. d. Bilt aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Bij de solemnele uitvaartplechtigheid merkten wij op de besturen van het Wit-Gele Kruis, de R.K. Kiesvereniging, de N.C.B., benevens tal van andere kerkelijke en particuliere instanties, die de baar na afloop van de dienst tot aan de groeve volgden, waar op verlangen der familie niet meer werd gesproken. TWEEDE WINTERUITVOERIMG VAN K.T.C. Donderdagavond gaf „de Koestraat" haar tweede en laatste winteruitVOering in dit seizoen voor een nagenoeg geheel bezette zaal in „Het Centrum" en het was deze grote opkomst over welke de voorzitter, de heer A. van Riel Sr., in zijn welkomstwoord in de allereerste plaats zijn vreugde uitsprak, alsook over het feit, dat na de depressie die K.T.C. heeft door- Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rahgetje gemaakt, het donateurstal nog gestadig groeit. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om allen in eigen familie- of kennissenkring op te wekken tot aanslui ting bij K.T.C. Ten slotte stelde hij een avond in het vooruitzicht, waarin de lach hoogtij zou vieren. Dat dit niets te veel gezegd was, bewees het verdere verloop van de avond, waarin de K.T.C.-e-rs(sters) een kolderverhaal in drie bedrijven op de planken brachten, getiteld „Een huis vol gekken..." van de auteur A. van der Lugt. Ook deze titel overdreef de inhoud van het stuk niet. Want in deze dolle klucht rond een erfenis kwestie stapelden de meest dwaze en zotste verwik kelingen zich zo op, dat een ontknoping van het ge val niet meer mogelijk scheen. Onnodig is het eigenlijk te vermelden dat de zaal het somwijlen dan ook uit gierde om deze excentrieke familie en zeker niet in het minst om de malle figuur van Tante Babbertje alias Bas Bonk, die wel het grootste aandeel in de verwarring veroorzaakte door de persoonsverwisse lingen, die aan zijn brein ontsproten waren. De aanwezigen genoten alzo van deze dolle avond waarvoor zij de executanten dan ook een klinkend applaus brachten. Na deze geslaagde aanval op de lachspieren van de bezoekers, beloofde de voorzitter in zijn slotwoord na de opvoering, dat ter afwisseling het volgende toneelseizoen weer zal worden ingezet met een stuk met een gezonde moraal. Een K.T.C.-avond zonder grote tombola bestaat nu eenmaal niet en zo had ook deze weer tussen de be drijven door plaats, terwijl het even traditionele bal de avond pas in de kleine uurtjes afsloot. GESLAAGD. Vorige week slaagde voor het eind-examen aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen onze stad genoot W. de Feijter Wz. Jr. Bij het deze week gehouden examen behaalde mej. S. A. de Meester te Othene het Rijksdiploma voor kraamverzorgster uitgereikt door de commissie in zake kraamhulp te 's-Gravenhage. Mej. de Meester werd opgeleid door het Kraamcentrum alhier. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J, Pennings. Geref. Kerk. 10.30 uur Ds. K. Deddens, van Hoek 5 uur Ds. Breen, van Terneuzen. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. J. Plomp uit Leiden. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Het wordt feest. Reeds in een vorig nummer van dit blad werd iets medegedeeld over plannen om de 10e herdenking der bevrijding feestelijk te vieren. Toen kon daarop nog niet verder wordeiï ingegaan. Thans echter kunnen wij zeggen, dat het in de maand Augustus van dit jaar, n.l. op 12, 13 en 14 Augustus a.s. feest wordt, mitsde gehele be volking daaraan medewerkt. Het Feestcomité. HeHt feestcomité is als volgt samengesteld A. H. van der Lee, voorzitter; J. Le Feber, secretaris; A. P. Esselbrugge, penningmeester: en voorts als leden: C. van Bendegem, R. van den Berg, J. van Damme, F. den Doelder, Mej. A. Fermont, Mevr. Fijma-Zwen- nes, C. Heyens, A. J. M. Kesbeke, W, Koster, A. van Sabben, Mevr. Verheezen-Verhoef, Ir. Wats, Jac. Wieland en J. S. J. Wijna. Het Ere-comité De volgende heren hebben reeds toegezegd zitting te wilen nemen fn het Ere-comitéDe Hoogedelge strenge HHeer Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot H. A. A. Baron Collot-d'Escury, Kamerheer van H.M. de Ko ningin C. Hamelink en A. L. S. Lockefeer, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland Ir. C. A. L. Horstman, voorzitter van de Kamer van Koop handel Ir. C. A. M. J. Wats, consul van België Drs. Verschaffel, voorzitter van de Kring van Werk gevers in de Kanaalzone. Zodra de antwoorden van de overige aangezochte personen zijn binnengekomen zal de volledige lijst worden gepubliceerd. Aller medewerking noodzakelijk Reeds bij het zien vÉïh de namen der personen, welke hebben toegezegd in het Ere-comité zitting te willen nemen, is Axel ten overstaan van hen ver plicht, te zorgen dat het feest in alle opzichten slaagt. Het feest kan dan pas slagen, wanneer ieder mee werkt Buurten, verenigingen, organisaties, particu lieren, enz, enz. Tien jaar geleden werkten allen mee, en toen was het inderdaad feest. Straatgenoten, steekt reeds nu de koppen bij elkaar Spoedig zult U worden opgeroepen tot bijwoning van een vergadering. Zorgt dat U paraat bent. Kolonel Szydlowski komt Inderdaad, Kolonel Szydlowski, de Comandant van de Bevrijdingstroepen in 1944 komt speciaal voor deze gelegenheid (uit Canada naar Axcfl. Alleen reeds daar om zou hem een daverend feest moeten worden bereid. Verdet komt een delegatie Polen uit Engeland, onder leiding van Luitenant-generaal Maczek. De Plannen. Er zijn al diverse cvoorlopige besprekingen ge voerd, waarover zodra dat mogelijk is nadere mede delingen zullen worden gedaan. Dit kan wel reeds gezegd worden,Wanneer deze besprekingen het resultaat hebben, dat men er van mag verwachten, de hoogtepunten van het feest reeds verzekerd zijn Een nieuw Pools Kruis aan het Kanaal zal wor den onthuld. Er zullen diverse kransleggingen plaats vinden. De M.A.C.A. zal een sterrit naer Axel organiseren. De Winkeliersvereniging maakt reeds plannen. Een kinderfeest met poppenkast, goochelaar enz. staat op het programma, terwijl de oude volksspelen (mastklimmen e.d.) de volle aandacht hebben. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wtehouders van Axel maken be kend, dat op Dinsdag 27 April a.s*» des namiddags vanaf 3 uur in Consultatiebureau, Walstraat 27, al hier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Axel, 22 April 1954. Gedacht wordt aan een tentoonstelling en niet te vergeten een vuurwerk. De kosten. Alleen al wanneer het woord vuurwerk wordt ge noemd, dan denkt men automatisch aan de kosten van een dergelijk feest. En deze zijn hoog. Daarom kan er niet genoeg de nadruk op gelegd worden, dat de mede werking zowel financieel als materieel van de gehele bevolking absoluut noodzakelijk is. De Bevrijding). Wij zijn er echter van overtuigd, dat iederaan het welslagen van het fees t zijn volle medewerking zal willen geven. j Denkt U nog eens terug aan die Septemberdagen van 1944. Vergelijkt U in gedachten nog eens de schade aan woningen en het verlies aan mensenlevens in Axel en bijvoorbeeld in West-Zeeuwsch-Vlaandyen. Daarom kunnen wij eenvoudig niet met lege ha/Jen aankomen, wanneer de Polen speciaal uit Engeland en Canada naar Axel komen. WIJ ZIJN AAN DE POLEN VEEL VERPLICHT

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2