RANG Puistjes D.D.D Rffi van cfemste zaag. 5 doktoren hel misbruik van laxeermiddelen Zwitsaletten ■M waarschuwen tegen Experimentele maar sportieve ardeids-kracht- meting op Koewachts jaarmarkt - W U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. y k Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. BEKENDMAKINGEN. K I E S P IJ N i?-.: «4. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje". Zuiver en ontsmet uw huio met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. Nog zelden heeft de belangstelling te Koewacht zich op dusdanige wijze gedemonstreerd als Woensdag het geval was. Niet alleen ging deze publieke interesse n.l. uit naar de jaarlijkse vee- en paardenmarkt, maar nog meer richtte deze zich tot een der levensbronnen van Koewachts welvaart, de vlasindustrie. Op initiatief van de Oud-leerlingen der Vlassers- school was nl. een grandioos op touw gezette wed strijd georganiseerd in het „opmaken" van vlas. Niet minder dan een 50-tal der meest bekwame handwerks lieden uit de vlasindustrie zouden in deze edele en waarlijk sportief verlopen strijd van werkkracht en vreugde hun beste krachten tonen. Voor de kenners van de vlasbewerking was deze dag dan ook een unieke dag die zich voor deze gebe-i tenis de eerste wedstrijd op dit gebied heeft gekenmerkt. Van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur toonden de nijvere werkers en ploeteraars zich in al hun energie en handigheid en vooral degenen die iets meer van „het Vlas, de koningin der Vezels" afweten, was het niet gemakkelijk om weg te komen uit de hiervoor door de fa. A. H. de Schepper Zonen spontaan afgestane werkplaats, die zich zo bij uitstek voor dit doel leende. De inzet van de strijdvormde e en door de heer Commissaris der Koningin in Zeeland voor dit doel beschikbaar gestelde prachtige wisselbeker. Door ambtsbezigheden was de Commissaris per soonlijk verhinderd de prijzen uit te reiken en op deze dag de vlassers in hun element te zien. Daarom geschiedde deze plechtigheid door de heer A. Lockefeer, lid van Ged. Staten, die kortelings Werd ingeleid door de Rijksconsulent voor de vlasindustrie ir. Butler. Deze prees het initiatief der Vereniging van Oud-leerlingen bijzonderlijk en wees op de twee aspecten die van eminent belang zijn voor de ont wikkeling der vlasbewerking, n,l. het leveren van kwaliteitswerk, zulks in verband met de prijzen van de laatste tijd. In de tweede plaats is het" ook een sportieve krachtmeting en moge zij het succes op leveren dat er van verwacht wordt. De heer Lockefeer voelde het als een eer bij ont stentenis van de hoogste gezagsdrager uit de pro vincie, deze taak te mogen vervullen. De belangstel ling van het provinciaal bestuur voor de vlas-industrie is genoegzaam bekend. Wij respecteren het bijzonder in, de minder vruchtbare grensstrook voortdurend een streven te mogen constateren tot perfectionering der vlas-industrie en de vorming en scholing hier in het productieproces vrucht te zien afwerpen. Spr. ging daarop over tot de prijsuitreiking, waar van hieronder het resultaat volgt 1. René Martens, Koewacht, 254J^pt. (wisselbeker) tn 25.2. B. Nauts, St. Jansteen, 248 pt. 3 C. Buijs, Koewacht, 239^2 pt-4. Roger Gijsel, Koe wacht, 235pt. 5. Jos. Borgt, 235 pt. 6. C dHooghe, St. Jansteen, 233pt. 7. Jac. Koster, Axel, 232 pt. 8. L. Fermont, Koewacht, 231 pt. 'i Prud. Martens, Zuiddorpe, 229pt. 10. Jos. Janssens, Moerbeke B.229 pt.11. J. de Maaijer, Axel, 228Yi pt. 12. Alph. de Bruijne, Koewacht, 227J4 pt. 13. G. Hermans, St. Jansteen, 227 pt. 'h A„ Hamerlinck, Koewacht, 226 pt. 15. Alb. Seghers, Koewacht, 224j/£ pt. Jos. Baert, Aug. Inghels, M. Coppieters, D. Verschrae- Troostprijzen bekwamen G. de Neve, M. David, Hieronder laten eveneens zeer druk als volgt Schoonste merrie 2. G, Cerpentier, 3 te Koewacht. Schoonste merrie Jansteen. Schoonste merrie Koewacht. De uitslagen van de Jaarmarkt. wij de uitslagen volgen van de bezochte jaarmarkt. Deze luiden PAARDEN. (4 jaar of ouder) 1. J. F. Kips, Hon. Poppe, 4. P. Gijsel, allen (3 jaar) t 1. E. de Beule, St. (2 jaar) 1. R. van Damme te RUNDVEE. Grootste aantal aangevoerde stuks rundveeL. van Dorsselaer, St. Jansteen, Beste baatgevende of kalfdragende koes 1. A. Ver bist, Zuiddorpe 2. en 3. L. van Dorsselaer, vnd. Kalfdragende vaarzen: 1. en 2. L. van Dorsselaer, vnd. 3. A. Verbist, Zuiddorpe Vetste vaars: 1. en 2. A. Verbist, vnd.; 3. P. Coene, Koewacht. Vetste os1Arth. de Smet, Koewacht 2. P Coene, vnd. 3. C. Mangnus, Koewacht4. E. de Vliegher, Koewacht. Schoonste stier zonder tanden1L. van Dors selaer, vnd. Schoonste pink 1ThMangnus, Clinge 2. P. Coene, vnd. 3. J. de Bock, Koewacht. Schoonste hokkelingj: 1. L. van Dorsselaer, vnd. 2. J. de Bock, vnd. 3. R. de Meij, St, Jansteen. Schoonste dikbil1. en 2. L. van Dorsselaer, vnd. VARKENS. Grootste aantal varkensiL. de Meij, Sas van Gent. Schoonste toom biggenL. de Meij, vnd. Schoonste geitR. van Waesberghe, Koewacht. Schoonste konijn 1. F. Seghers, Koewacht'; 2. G. Coppens, Koewacht. Schoonste voedster1Eug. de Coninck, Koewacht 2. C. v, d. Broecke, Koewacht. Aangevoerd werden 54 stuks vee. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw in gewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN gen, A. Geerts, H. de Bruijne, G. de Geest, E. Ver spelen, A. v, d. Bilt, M. van Gremberghe, Aug. Drub- bel, J. Goossens, A. Celie, F. de Letter, H. van Waesberghe, F. de Witte, J. Strooband, F. Martens, A. Gijsel, C. van Overloop, M. Waumans, M. Rom- baut, O. Inghels, A, van Gremberghe, A. IJighels, P. de Caluwé en Fr. de Block. Aan het slot werdnog doordeburgemeester van Koe wacht en enkele anderen een opwekkend woord ge sproken. Circa 1500 personen bezochten deze .opmaak'- wedstrijd, alzo een alleszins geslaagd experiment. PIETER PAULUS - EEN VAN AXELS ZONEN. Deze staatsman werd 9 April 1754 alhier geboren. Wie door de Pieter Paulusstraat loopt in Axel- West weet dikwijls niet naar welke persoon deze straat genoemd is. Het staat jammer genoeg ook niet op het naambordje. Toch is deze Pieter Paulus een bekend man uit de historie. Wie het oude gebouw Markt 12 ziet kan weten, dat daar de burgemeester Jozias Paulus gewoond heeft. Een zoon van deze Jozias Paulus en Maria de Leege werd geboren te Axel op 9 April 1754 in dit huis. Hij studeerde in de rechten en werd in 1785 benoemd tot advocaat-fiscaal bij de admiraliteit van de Maas. Hij was een der bekende Patriotten. In 1787 werd Pieter Paulus ontslagen, maar daar hij een der bekwaamste mannen van die tijd was werd hij raadslid en wethouder van Rotterdam Zijn grootste bekendheid heeft hij verkregen als onderhandelaar met de Fransen Reubell en Siéyes over het verdrag van Den Haag en voornamelijk door zijn zitting hebben in de Nationale Vergadering, die bijeen kwam op 1 Maart 1796. Deze Nationale Vergadering koos hem terstond tot voorzitter. Op 4 Maart ontving deze vergadering een brief, waarin Pieter Paulus beschuldigd werd schuldig te zijn aan de afstand van de Generaliteits landen (Zeeuwsch-Vlaanderen, Brabant en Limburg) en het openen van de Schelde. Hij liet die brief voor lezen in de vergadering en verliet de vergaderzaal. Het was toen zeer koud en mede doordat hij reeds een kou gevat had, kreeg hij een longontsteking en overleed op 42-jarige leeftijd 17 Maart 1796 en werd met grote plechtigheid begraven. Zijn vroege dood heeft de Bataafse zaak zeer ge schaad, zegt een verhandeling over deze man van Axelse geboorte. Het is nu 200 jaar geleden, dat Pieter Paulus te Axel geboren werd. PAASRIT 1954 VOOR AUTO'S EN MOTOREN. Het bestuur van de M.A.C. alhier organiseert we derom haar jaarlijkse Paasrit, welke ditmaal zal ver reden worden op Maandag 19 April (2e Paasdag). Deze eerste rit van het seizoen zal een betrouw- baarheidsrit zijn, de lengte is ruim 100 km. en ei- kan worden deelgenomen met auto's en motoren. De start en finish zijn aan het clubgebouw. Een aantal prachtige prijzen zijn te winnen, zowel in de categorie der auto's als in die der motoren, daar bij het eindklassement de auto's en motoren apart worden geklasseerd en beloond. Voor de M.A.C.A.-leden zijn de eerste punten te winnen voor de clubbekers 1954, zowel voor de auto- als voor de motorklasse De start van deze Paasrit vindt plaats om 2 uur en het is zowel voor de deelnemers als voor de or ganisatoren te hopen, dat deze rit een succesvol begin van het nieuwe seizoen mag betekenen. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoctdoijnpoeders. Doos 50 ct. NHXMnXS N3QMOZ3QNI Hooggeachte Redactie, Enige tijd geleden las ik in een der dagbladen, dat onder leiding van de Commandant der Eerste Poolse Pantserdivisie, Generaal Maczek, een 100-tal Poolse oud—strijders op 18, 19 en 20 Augustus a.s. een bezoek aan Nederland zouden brengen. Dit berichtje bracht mij op de gedachte, dat het dit jaar tien jaren geleden zal zijn, dat Axel door de Polen werd bevrijd. Moet dit lustrum niet gevierd worden Nog steeds is daarover niets bekend. Wanneer Axel weer eens een groots feest wil aan richten, dan is dit lustrum daarvoor een prachtige gelegenheid. Zouden de genoemde Polen naar Axel komen, het geen toch wel bereikt zal kunnen worden, dan zijn wij aan de Polen verplicht te zorgen voor een be hoorlijke ontvangst, lp gedachten zie ik al versierde straten, een optocht, een lichtstoet, vuurwerk enz, Welke buurtvereniging geeft het goede voorbeeld Wil een dergelijk feest slagen, dan hangt dit niet in de eerste plaats af van het comité (dat is wel een belangrijke factor maar toch in hoge mate van de buurtverenigingen en andere verenigingen. Wie neemt het initiatief in zijn (haar) straat?? D. K. Wat betreft de officiële voorbereidingen van de viering van het 10-jarig jubileum van onze bevrijding menen wij inzender te mogen verwijzen naar het verslag daarover elders in dit blad. Ten volle onderschrijven wij de zienswijze, dat een officieel comité, hoe actief en energiek ook, het welslagen van een passende viering van dit voor ons allen zo buitengewoon belangrijke feit niet alleen kan volbrengen en de buurtverenigingen een zeer be langrijke factor vormen voor het welslagen van deze viering. Stellig zal geen enkele buurt de verantwoording willen dragen voor een mislukking van deze her denking, zodat wij al onze lezers opwekken boven staande oproep goed in hun oren te knopen en aan de slag te gaan. Red. Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJNi KOSTWINNERSVERGOEDING De burgemeester der gemeente Axel vestigt de aan dacht van belanghebbenden op de onderstaande be palingen met betrekking tot de evrelngni van kost winnersvergoeding. Kostwinnersvergoeding terzake van het verplicht verblijf in werkelijke dienst van een dienstplichtige word uitsluitendverleend aan de echtgenote van de ingeschrevene zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie zijn andere bloed- en aanverwanten in de tweede graad zijn pleegoudouders e. degenen in wier onderhoud de ingeschrevene inge volge rechterlijk vonnis moet voorzien. De aanvraag om kostwinnersvergoeding moet wor den gedaan door of namensdegene van de hierboven vermelde personen aan wie door het verblijf inwerke- lijke dienst van de dienstplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken. Zij moet wordeningediend op een daar voor ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier. De aanvraag dient te geschieden zo mogelijk on geveer 4 weken voor de dag, welke voor de op- koms tin werkelijke dienst van de militair is vast gesteld of anders zodra naar het oordeel van de ver zoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. In het algemeen wordt geen vergoeding toegekend en wordt een toegekende vergoeding niet verhoogd terzake van werkelijke dients, welke valt vóór de tiende dag, voorafgaande aan de datum van. de aan vraag om vergoeding. De vergoeding bedraagt ten hoogste veertien gul den voor elke dag verblijf in werkelijke dienst van de militiair. Zij gaat in het algemeen niet te boven het bedrag der inkomsten, dat aan de persoon, voor wie de militair als kostwinner optreedt, door het verblijf in werkelijke dienst wordt onttrokken. Indien de vergoeding niet in ontvangst wordt ge nomen binnen 30 dagen na de dag, voor de uitbe taling vastgesteld, gaat de aanspraak daarop verloren. Axel, 7 April 1954. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en wethouders van Axel gelet op het bepaalde in artikel 112 van het be sluit bevolkingsboekhouding, staatsblad 1936, nr. 342 herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit brengen als voornaamste ter openbare kennis le, dat behoudens afwijkingen, ieder, die in Neder land nachtrust of de daarvoor in de plaats tre dende rust geniet, onverwijld moet worden op genomen in één der bevolkingsregisters 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het be volkingsregister der gemeente, waar hij voor nemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten 3e dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bijzondere voorsclViften gelden 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moe ten worden aangebracht. Voorts in verband met het bovenstaande a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk ge schieden moet op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Ne derland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in welker bevolkings register de persoon moet worden opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opge nomen of die ten onrechte nog in het bevolkings register van een andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatie bewijzen, in dien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding d. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen waarin personen onder enig bestuur in wonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de op neming of huisvesting of na het vertrek, mede deling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schiD, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt dat Overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet dat voor persoonlijke aanmelding en voor mon delinge aangifte voor het bevolkingsregister ge legenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en. met 12 uur bij de afdeling Bevolking der gemeentesecretarie. Axel, 1 April 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren, e. f.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3