Mannequin Openbare les en Tentoonstelling Landbouwhuishoudschool UIT ONZE OMGEVING AXEL ALS DE SCHOONMAAK Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 85 - 45 ct. FANNY HURST DE HERDENKING VAN ONZE BEVRIJDING. Straks in September zal het 10 jaar geleden zijn dat onze streek uit de Duitse overheersing werd bevrijd. Eenieder die destijds deze strijd heeft meegemaakt zal zich nog wel herinneren hoe critiek de situatie toen was, welk leed ons bij een nog langer voort durende bezetting zou zijn overkomen. Welke oor logswonden zouden zijn geslagen bij een meedogenloze strijd heeft ons West Zeeuwsch-Vlaanderen geleerd en zo zijn het toch de Poolse strijders geweest, die ons leed en verwoesting bespaarden en de vrijheid brachten. Het behoeft wel geen betoog dat de 10-jarige her denking van dit gebeuren gevierd zal moeten worden op waardige en grootse wijze. Dat dit ook in onze bevolking reeds leeft bleek wel op een j.h Dinsdag op initiatief van de V.V.V. ge houden vergadering waar vertegenwoordigers van vele verenigingen aanwezig waren en op advies van bur gemeester van Oeveren een aantal heren en dames werd enaangezocht om comité's te vormen tot voor bereiding van deze festiviteiten. Staande de vergadering werd door burgemeester van Oeveren voorgesteld de herdenking een maand voor de officiële datum n.l. op 19, 20 en 21 Augustus te vieren, aangezien dan een honderdtal Poolse oud militairen vanuit het buitenland ons land zal be zoeken en zo deze viering van een hunner wapen feiten zal kunnen meemaken. Het is thans nog niet het tijdstip om nader op deze feestviering in te gaan, doch wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn meer over de voorbereidingen A/an dit belangrijke gebeuren te kunnen vermelden. Onze lezers wekken wij reeds nu op ook hunnerzijds zich nu al te bezinnen op de wijze waarop zij indjf vidueel of in onderling verband hun steentje aan het welslagen zullen kunnen bijdragen. KRINGVERGADEDING O.-Z.-VLAANDEREN DER MELKFEDERATIE ZEELAND. (Dinsdagnamiddag vond in de foyer van /f,Het Centrum" de jaarlijkse algemene vergadering plaats van bovengenoemde organisatie, onder presidium van de heer P. J. Scheele uit Hoek. Een ruim 40-tal leden tekenden de presentielijst. In zijn openingswoord attendeerde de voorzitter vooral op punt 3 der agenda, daar dit van zeer ingrijpende betekennis moet worden geacht en dit de zelfstandige afdeling opheft. In het bijzonder ver welkomde spreker met de aanwezigen, de heerC. Zee, als voorzitter van de Kring Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat voorlezing en goedkeuring der notulen had plaats gehad werd het woord verleend aan de kring- oorzitter die constateerde dat in eigen land het melk- -p-V' ;k is verschoven van de sector „losse melk" d> der flessenproducten. - pri'sstijging heeft het melkverbruik i' a'hoewel de neiging te bespeuren nr tot verminderde afname. Spr. be- 1 - me'kprod ctie ook uit de gezichtshoek van de "•■al ten gevolge van de ramp in 1953 -ertoonde en met 7J^% terug- p e halve cent terug per t.er deelde voorts nog mede, dat 4' millioen gulden die binnenkomen van de leden •o d-mkel'm aan propaganda worden besteedt het- daar melk nog steeds a roedkcopste voedingsmiddelen is. Wan nier iedere Nederlander b.v. per dag 1 beker melk zou gebruiken naar spr. beweerde zou de pro fetie m®t 1 milliard liter per jaar kunnen stijgen. Margarine-verbruik verdrievoudigd. Ontegenzeggelijk valt een enorme stijging van de margarine-consumptie te constateren. Deze is drie- T'd:g gestegen. Spr. meent dat in 1954 geen daling an het melkprijsvlak te verwachten valt. Vergelij kende cijfers tonen aan, dat een Nederlandse arbeider voor één liter melk 11 minuten moet werken, tegen 6 minuten in Zweden, 21 in Frankrijk, 10 in Zwitser land, 13 in Duitsland enz. De verhouding in Neder land ligt in deze op redelijk niveau. Voor 1954 ver wachtte hij daarom ook geen oijzondere moeilijk heden. Ten aanzien van de melksanering zijn er in Zeeland geen klachten gerezen. Spr. wees ook nog op de propagandavergaderingen voor groter melk verbruik in Middelburg en Vlissingen, waarvoor dui zenden kaarten waren aangevraagd. Ook voor Ter- neuzen overweegt men binnenkort een dergelijke ver gadering. Hierna werd aan de orde gesteld het meest kar dinale punt van de agenda, hetwelk neerkwam op het volgende a. opheffing van de afdelingen b. uitbreiding van de kringbesturen c. grotere bevoegdheden aan de kringen en hun bestuur d. opneming van vertegenwoordigers der melkver- werkende fabrieken en melkcombinaties in de kringbesturen en besturen e. uitbreiding van het bestuur door opneming van een gelijk aantal vertegenwoordigers der melk veehouders, melkslijters, boerslijters en fabrieken f. het stichten van één Zeeuwse Melkfederatie. Deze maatregelen waren vervat in een 38 artikelen tellend nieuw statuut, dat inmiddels reeds was goed gekeurd door de diverse besturen, maar waarvan verscheidene leden geen kennis verklaarden "te dragen. I J De kringvoorzitter gaf dezen daarop het volle pond en behandelde de statuten artikelsgewijze en voorzag deze waar nodig nog van uitvoerige toelichting. Uiteraard vorderde dit heel wat tijd, doch niet tegenstaande discussie op diverse punten werden deze daarop zonder een enkele wijziging vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing bleek het kringbestuur met één lid, vertegenwoordigende de melkslijters, te moe ten worden uitgebreid en werd uit enige candidaten de heer Jac. Wolfert uit Axel met meerderheid van stemmen gekozen. De behandeling van het volgende punt betrof de huidige consumentenprijzen van losse melk en con sumptiemelkproducten voor het werkgebied van de kring, de marges voor de melkslijters, de toeslagen op consumptiemelk en de melkprijs voor de veehouders. Niettegenstaande een levendige gedachtenwisseling bleek men zich in grote lijnen wel met het gevoerde beleid van het hoofdbestuur te kunnen verenigen. Gezien de 80 millioen die voor de subsidie van de melk nog in de begroting zijn verwerkt, achtte de voorzitter de verwachting niet gewettigd dat de thans geldende toeslagen eerlang drastisch zullen worden verlaagd. Het winterverbruik dient gestimuleerd. Daar de winterperiode voor de melkveehouderij veel meer geld kost, dient men het verbruik in die tijd zoveel mogelijk te stimuleren, De zomer com penseert deze nadelige tijd voor de melkpfxluctie. Vooral vanwege het grote verschil in vetgehalte be loopt het prijsverschil tussen zomer en winter 11 cent. Met het oog op de mogelijkheid van daling van de export heeft de minister een garantie gesteld voor het geval de prijs zich eventueel beneden een bepaald gemiddelde zou bewegen. Op de meest deskundige wijze beantwoordde bij de omvraag de heer C. Zee tal van ten berde gebrachte dubiuze of vermeende du bieuze kwesties die naar aanleiding van de productie en verkoop van melkproducten., alsook ten aanzien van de vestigingseisen, etc. 'hier en daar waren gerezen. Voorziter Scheele dankte bij het einde deze vrij langdurige vergadering, inzonderheid de heer Zee voor zijn zeer verhelderende toelichting en de leden voor de betoonde belangstelling en het bestaande begrip. Daar het verleden nu werd afgesloten met een nieuwe phase hoopte hij dat de goede geest ook in de toekomst zich in gezonde samenwerking zal uiten en sloot daarop deze bijeenkomst. Hopelijk voor de laatste maal in de hiervoor ge bezigde lokaliteiten van de Openbare School en het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk, had alhier Don derdagnamiddag en in de vooravond weer een open bare les en tentoonstelling plaats, waarop de ouders uiteraard waren het weer bijna uitsluitend moe ders zich volkomen op de hoogte konden stellen van de vruchtdragendheid van het aan hunne doch ters verstrekte huishoudonderwijs. Zoals gebruikelijk waren ook nu weer de beide leslokalen in de Openbare School in beslag genomen door het vervaardigde naai- en verstelwerk in de loop van vele lesuren voltooid en blijk gevende van degelijkheid en goede smaak. Dit gold niet alleen de eigen kleding, doch ook die voor babys en jeugdige kinderen. In de ruimste zin des woords mochten wij hier weer constateren dat de meisjes van de Landbouwhuishoudscholo „met naald en draad, voor het huisgezin paraat" worden gemaakt. De school binnentredend kwamen wij echter aller eerst in het lokaal waar de directrice, de altijd volijverije mej. Zweedijk, de scepter zwaait en waar haar lof klinkt en blinkt uit de proeven van kook- en huishoudkunst, die ook de mannen vaak het water uit de mond doet lopen. Niet voor niets geldt het gezegde immers, dat de liefde van menige man door de maag loopt Wat door de meisjes dan ook ten opzichte van de bereiding van een goede schotel, alle, soorten gebak, nagerechten, etc. eigenhandig en met buiten gewone vaardigheid wordt ter tafel gebracht, na te zijn, gebakken, gekookt of gebraden, dan wel op andere wijze toebereid, laat zich in dit bestek niet ten volle beschrijven. Maar de vele moeders die hier op de meest aan schouwelijke wijze omtrent dit alles op de hoogte ge steld werden, weten het maar al te wel en het was dan ook niet te verwonderen dat reeds nu alweer talrijke verstandige huismoeders zich weer voor een nieuwe in September te geven cursus opgaven. Nogmaals, laten wij hopen, dat een volgend jaar de hier ter plaatse te stichten Landbouwhuishoud school, die nog in een stadium van voorbereiding is, zal zijn verrezen. Dit onderwijs, dat zo hoogst nuttig en noodzakelijk is, zal daarmede ten zeerste worden gediend. Het algemeen vormend onderwijs Ook dit onderwijs, kortweg A.V.O. genaamd, maak te een voortreffelijke indruk. Het torenlokaal gaf hier van een indruk De heer Huitema die van dit onder wijs op de Axelse school de ziel uitmaakt verstrekte ons alle inlichtingen. Als bijzonderheid deelde hij ons mede, dat dit onderwijs tot een minimum aan klassi kaal onderricht is teruggebracht, maar steeds meer gericht wordt op de individuele prestaties van de leerlingen Ieder krijgt zodoende een eigen taak en werkt aan een eigen ontwerp, dat zo breed mogelij k wordt opge zet, en in verband met al wat er om heen is gegroe peerd tot eeng eheel is te herleiden. Zo zagen wij verlucht met foto's en eigen teke ningen taken over de volksgezondheid, de strijd te gen het water e.d. alle naar eigen opvatting en smaak behandeld, en zo dus ieder de persoonlijkheid van de betreffende leerling tot uitdrukking brengend! Het initiatief wordt daarbij geheel aan de leerling ge laten. Ook op de in Juni as. te oes te houden land- bouwdagen zal deze taak vanhetlandbouwhuishoud onderwijs op speciale wijze naar voren worden ge bracht., zo vertelde ons de heer Huitema. Trouwens zal het geheel zo belangrijke huishoud- onderwijs op de Goëse tentoonstelling in al zijn fa- cetten in het middelpunt der belangstelling worden geplaatst. Tot besluit van deze mooie dag voor de Land bouwhuishoudschool hier te rplaatse werd des avonds in de Jeugdherberg weer een gezellige avond ge organiseerd. Het was mevr. de Feijter- -de Regt die hier als presidente van de commissie van toezicht op dit onderwijs hier een volle conversatiezaal met ouders, oud-leerlingen en belangstellenden mocht verwelko men. Zij deed dit met ook nu weer lof te brengen aan het onderwijzend personeel en al diegenen die de openbare les en de tentoonstelling hadden doen slagen en ook deze avond weer als blij eindigend slot de kroon op het werk zouden zetten. Verblijdend was haar mededeling dat voor de in September aan vangende nieuwe cursus zich reeds nu weer al ruim 20 meisjes hadden opgegeven, welk aantal natuurlijk nog veel hoger zal worden en blijk geeft dat meer en meer waardering en behoefte hiervoor bestaat. Daarna volgde een avond van ontspanning waarin de jeugd zich op het geïmproviseerde toneel ten volle kon uiten in het opvoeren van toneelschetsjes en zinnebeeldige tableaux met parlando en vooral in zang en volksdans. Het was dan ook rond half twaalf toen mevr. de Feijter- de Regt en de directrice mej. Zweedijk aller dank tot uiting brachten en vertolkten aan de mede werksters op muzikaal gebied ,de dames van Es, van Bendegem en Koster, een blijk van waardering aan boden namens het bestuur, waarin ook de Jeugd- herbergouders en de heer van Es deelden. Het was al met al voor de Landbouwhuishoud school een in alle opzichten geslaagde dag, GEVONDEN VOORWERPEN, Een wollen shawl, Oudeweg 11; een wollen shawl, Julianastraat 16 twee muntbiljetten, Wilhelmina- straat 67 een armband, Oudewijk 85 een zak doek, Julianastraat 65 een glacé dameshandschoen, Oudeweg 86; een autoped, Prins Mauritsstraat 12; een ballpoint-pen, Wilhelminastraat 70 een dames- portemonnaie met inhoud, Walstraat 54 een kin derschoentje, Magrette N 78 een alpinomuts, Singel- weg 17 een schortje. Sassing P 25 een kinder- portemonnaietje met inhoud, Esselbrugge, Evertsen- straateen zilveren collier en een shawl, Station straat 23een broche, Prins Mauritstraat 12een armbandje, Stationstraat 23 een ceintuur en een kam, Buthdijk 5; een bankbiljet Prins Hendrik straat 33; een ring met inscriptie, Buthdijk 18) een muntbiljet, Nieuwendijk 57 een kinderjasje, Beatrix- straat 10 een donkerblauw kinderjasje, Bernhard- straat 38. ^'chis was met haar neus in de boter gevallen. De "Sy-soei-rs en de Corenne modellen, die zij heel ioed droeg en ook een paar sportcomplets van Cleo, die tot nog toe met een onbetwistbaar recht door Cyd gedragen waren. Zij trachtte haar weer gunstig te stemmen met een lunch „chez Henry", Om de waarheid te zeggen, zou ze graag helemaal afstand hebben gedaan van de sportcomplets. Maar Cyd was onvermurwbaar. Toto evenmin of Denise. Orchis was het enige model, dat Drecotte die dag demonstreerde. Er was van ieder huis slechts één model en de keus er van was iets, dat boven alle sferen verheven alleen door Sam Mandel zelf werd uitgemaakt. Maar dat feit scheen de stemming der meisjes in het geheel nit milder te maken. Cyd hield de lippen stijf opeen geklemd als zaten ze in de knoop. Orchis vond het vervelend en het maakte haar ver drietig. Ze bood zelfs Sam Mandel aan om het samen met de andere meisjes te doen, maar deze wei gerde het zonder meer. Doch eenmaal op het podium en op het tapis roulant, in de stoffen, die tegen haar huid lagen als bloembladen, was het zoet, zelfs tegen de achtergrond van nijd en bitterheid, het glimpje succes te voelen.' Zachte weelde van zomerbont. Een kanarie-geel toiletje overschaduwd door kant, Topaas genaamd van Jeanne et fils, met een tuinhoed van dezelfde schaduw kant en een grote Paaslelie gebogen om de rand. nodig al die uitleggingen, als hij haar op deze ma- Een grijs-violet avondkleed van Tonie en Toinnette met een twee meter lange achter haar aanwuivende tule sierp. Drecotte'? „Mijl", een zwartfluwieekje, gedurfd décolleté en met als chique dwaasheid, mou wen van de pols tot de elleboog. Morets fameuze seizoenmodel „Magnolia". Een nauw aansluitende, vlugge tuniek van roomkleurige velvet, niet versierd dan door een grote smaragdgroene vlinder, die op het blote linkerschouderblad met een klein zuignapje was vastgemaakt. De oh s en ah s stoven op als poeder van een dons toen zij daarin verscheen en daarna een prettig, roezemoezig applaus. Ze stond op het tapis-roulant. Zij strekte haar armen uit als een grote vorstelijke vlinder, die zijn vleugels uitwiekt. Ze rolde voort in langzame gang, als een beeld. Maar Martin hield het meest van de laatste jurk en, te oordelen naar het aanzwellend applaus, was het publiek, dat de zaal vulde, het hiermee eens. „Ariël van Suzanne Longchamps. Ariël, natuurlijk, want het was een bleek soort maneglansje in dunne nevel, zó ragfijn, dat het onderkleed van fletsblauw opgewerkt chiffon, door de vleeskleurige organdie, met al zijn minutieus geborduurde motieven heen- schemerde, als ijsbloemen op een ruit. Het was ge raffineerd schalks en frivool, zoals alleen de Fransen schalks en frivool kunnen zijn. Er was ook een tuinhoed bij, met een band van roze chiffon, die afhing en de ogen half verhuldg en ten slotte in dezelfde geestige trant een toreador capetje van rozerood chiffon, dat weer met een brede band van blauwvos was omzoomd en op de linker schouder was vastgemaakt met een bejuweelde dolk van verguld filigrain en ro2?e quarts. „Ariël., Tuincostuum. Suzanne Longchamps" ver meldde de catalogus en er was een speciaal decortje voor, een geschoren haag, eVen een glimp van een statuette en de boog van een fontein. „Zal ik je es wat zeggen," riep Martin onmiddellijk na de show uit, haar aankijkend met ogen, die niet genoeg van haar konden krijgen, terwijl zijn haar in een vochtige lok, met de voren van zijn vingers er doorheen, hem boven het rechteroog hing. „Zal ik je es wat zeggen Het zou een groot schandaal zijn als je je in die jurk niet op een echt tuinfeest kon vertonen, vooral op een dag als vandaag, waar overal tuinfeesten zijn. Zeg, ik heb een reuze idee Van daag is het één-Meifeest in Westchester, vier buitens gev ensamen een fuif. Een groot tuinfeest in Ir.nes- brook. Dat gebeurt elk jaar zo. Al wat er zoal in de melk te brokkelen heeft, verschijnt daar met zijn ega s. Ik had er straks heen willen sporen. Had dat aan mijn nichtje beloofd. Weet je wat, ik fuif, met het oog op mijn nieuwe baan en mijn eerste week- salaris op een taxi en neem jou mee „Martin Ik, op het Meifeest in Marblestone j Heus Echt een impulsieve inval voor Martin. Onmiddellijk haast bloosde hij tot diep achter zijn oren van ver langen zijn woorden weer terug tenemen. Verdraaid, altijd bracht hij zich me zijn impulsiviteit in de knoei. Verdraaid, dat was niet de goede fnanier, waarop hij Orchis bij zijn familie moest lanceren. AI die bullen. En og es bullen. Hij zou dankbaar zijn als zij er niet langer mee tekoop hoefde te lopen. Niet dat hij nu zo oudbakken enreactionnair was, dat hij iets had tegen de werkende vrouw, maar desniettemin hij kon zijn tong wel afbijten. De nonsens. En dan moest hij nog het slotartikel schrijven van de serie, die hij onder handen had. Natuurlijk had hij het prac- tisch gesproken in opzet al wel voor elkaar. Maar je PREDIKBEURTEN. Zondag II April 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J, Pennings ('s morgens bevestiging lidmaten, 's middags voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. J. de Feijter, van Valthermond. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds, D. J. Couvée (bed. H. Avondmaal en dankzegging)* Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16.30 uur Ds. H. van Leeuwen. moest heql wat verzetten als je met een man als Max Innesbrook op goeie voet wilde blijven. Bovendien zou het vrij wat lolliger zijn geweest, om het hele Innes brook te laten waaien en gezellig met Orchis in „Antique wat te gaan eten en dan op een be hoorlijke tijd naar kantoor, dat artikel afmaken. Niks nier meenam. Nog lang geen tijd om haar nu al op de familie los te laten. Nogtijd genoeg voor herrie. Verdraaid Martin stond op zijn lip te bijten als had die het op zijn geweten, dat hij zich impulsief had laten gaan. En Orchis, die klaarblijkelijk verlangend was naar het pretje, in haar jurk, als een zachte mist om haar heeen. „O, Martin „Wil je erg graag, Orchis „Ik, ik ben nog nooit ergens echt mooi naar toe geweest. Als ten minste mijnheer Mandel geen be zwaar heeft als je het mijnheer Mancjel eens kunt „Of mijnheer Mandel bezwaar heeft? Geloof me, kind, het is de prijs van je toilet dubbel en dwars waard, dat je je in iets van DTecotte vertoont bij een gelegenheid als het Marblestone-feestAlleen al om je te tonen, hoe ik er mee instem, bied ik je mijn auto aan." „Maar mijnheer Mandel 1" Hij zat er in. Met die vochtige lok zag hij er al even hulpeloos uit, als hij zich voelde. Natuurlijk, als het arme kind zo graag wou Toch stom er zo iets z oonbesuisd uit te flappen Moeilijk, om haar nu teleur te stellen. Verleden jaar was het een ont zettend taai karwei geweest, dat féést 1 Het zou dit jaar wel niet veel anders zijn 1 Maar allicht, nu zij er eenmaal haar zinnen op gezet had te gaan. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2