Komt schat van het Molengat boven? Het voedsel van onze kippen OMVANGRIJKE BOTERFRAUDE ONTDEKT. bondsmuziekconcours te zuidzande. DE ROUTE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND. HET DRAMA VAN DE „RENATE LEONHART' BUIT VAN 72 MILLIOEN GULDEN. (Van onze speciale correspondent) De hele Wijde Wormer vraagt zich af of Piet Visser werkelijk m'illioenenbezitter zal worden. Deze zomer zal de vraag beantwoord kun nen worden. ,,En dan zullen ze allemaal zien", aldus Piet Visser, „dan zullen ze allemaal zien, dat ik die 454 kistjes goud naar boven breng. Het is nog slechts een dein kunstje. Het goud is er. Ik weet precies waar het ligt. Het beslaat een opprvlakte van twee vierkante meter, vlak onder het open luik van de gezonken schuit. Het ligt er nu al 37 jaren, rrfaar ik verzeker U, dat iet er geen 37 weken meer zal liggen." Piet Visser is inderdaad heel zeker van zijn taak, zo zeker, dat men geneigd is in het welslagen van zijn plan te geloven Ongeluksschuit. De schat van Piet Visser ligt niet ver van Den Helder, juist buiten de territoriale wa teren, 21 meter onder water en drie meter onder het zand. Hier eindigde namelijk de laatste reis van het Duitse stoomschip de „Renate Leonhart". Het was van a tot z een pechreis geweest. Het ongeluk en de oorlog zaten de .boot op de hielen. Toen het uit Rotterdam was vertrokken kreeg het al onder Bergen een formidabele regen Brits lood t verwerken, waardoor het een lelijk gat in de achtersteven kreeg. De kapitein slaagde er in Amsterdam binnen te lopen, waar de nodige reparaties werden verricht. Op eigen kracht hoopte het Duitsland (Ham burg) te bereiken. De reis was echter vol gevaren, want de Britten het was 1917 lagen op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen op de loer. Bij Den Helder raakte de „Renate Leonhart" vast op een zand bank. Nederlandse slepers trokken haar los. Maar net toen men weer op adem dacht te komen kwam er een Engelse torpedoboot in zicht enkele minuten later lag de schuit op de bodem van de zee. Na enkele vragen en wensen op ondergeschikte pun ten werd door burgemeester van Oeveren nadrukke lijk verklaard dat hij van dit werk veel verwacht mits men op aller samen- en medewerking vermag te reke nen en zelf de hand aan de ploeg slaat. Laat men dus niet op de gemeente leunen want dan gaat het beslist niet. Met een gloedvolle opwekking sloot daarop de heer C. van Bendegem deze welgeslaagde en zeer vlot verlopen vergadering. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst Van de onlangs alhier gehouden Simavi-collecte bedroeg 250,50. HULST Misbruik van grensfaciliteiten. Vorige week hebben de ambtenaren der douane recherchedienst en invoerrechten en accijnzen te Hulst een omvangrijke boterfraude weten op te sporen, waarbij men ruim 700 kg. boter en een grote Ford bestelwagen ter waarde van 7000 in beslag heeft genomen. Er werden verschillende arrestaties verricht. De vervoerder kreeg aan de Brabants-Belgische grens een kustpaspoort voor 80 kisten boter van 50 kg. De Nederlandse douane bracht de verzegeling aan en de auto kon zijn toch door België aanvangen. In België echter haalde men door een geheime in gang in de cabine 65 kisten boter uit de laadbak, ledigden deze en vulden er 45 weer op met zaagsel. De Nederlandse douane in Zeeuwsch-Vlaanderen vertrouwde de zaak echter niet en stelde een grondig onderzoek in. Men ontdekte de kisten met zaagsel en spoedig werd de geheime ingang gevonden. De auto en 700 kg. boter werden in beslag genomen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat reeds drie ritten gemaakt waren en dat reeds in totaal 12.000 kg. boter ter waarde van 48.000 naar België verdwenen waren. Het onderzoek duurt voort. Aan het op 27 Mei (Hemelvaartsdag) a.s. ter ge legenheid van het 80-jarig bestaan der Kon. Muziek vereniging „Veronica' 'aldaar te organiseren muziek concours vanwege de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zal worden deelgenomen door de volgende fanfare- en harmoniegezelschappen 3e afdeling fanfard t „Oefening baart Kunst Hoofdplaat. 2e afdeling fanfare„Kon. Aardenburgse Fan faren, Aardenburg „Nuten Genoegen", Nieuwvliet. Ie afdeling fanfaret „Kon Fanfare „Eendragt maekt magt", Watervliet„Harmonie", Oostburg -Uit het volk, voor het volk Breskens. Ie afdeling harmonie t „Harmonie Terneuzen'. Teneuzen. Afdaling Uitmuntendheid fanfare i „Eendracht naakt macht", Groede „Veronica", Zuidzande. Afdeling Uitmuntendheid harmonie„De Volhar ding", Zaamslag. Ere-afdeling harmonie „Oefening kweekt Kunst",. Schoondijke. Het concours zal waarschijnlijk des namiddags te 1 uur aanvangen en zal plaats hebben op een terrein in de onmiddellijke nabijheid van de dorpskom van de heer Abr. Luteijn. De aanhouder wint. Piet Visser was amateurberger. Hij maak te er sport van de zee te ontrukken wat ze genomen had. Eens had hij op die manier vijf mille verdiend door een lading cacao bonen te bergen. Toen Visser dus Jlater hoorde, dat ook de „Renate Leonhart" vol zat met cacaobonen was zijn aandacht ge trokken. Van de geruchten, dat het schip ook goud zou bevatten geloofde Visser aan vankelijk niets. Maar in Egmond sprak hij met Piet Groen, die na de beschieting het schip naar Amsterdam had gesleept en aan boord was geweest. Hij zeide „Het schip zat van onder tot boven vol met cacaobonen en had een deklast van cocos. Maar in het ruim, vlak onder het luik heb ik zelf een paar honderd kleine, stevige, met zwaar ijzer beslagen kistjes zien staan In Den Helder vond Visser een andere bron Piet de Vries (alle mannen heten Piet). De Vries was aan boord geweest toen het schip voor Den Helder vast zat. Na de tweede beschieting, toen de schuit begon te zinken had hij een deel van de bemanning overgenomjen. „Een vrouw van de gezonken schuit, die steeds maar zat te huilen ver telde me, dat de Engelsen overal op de loer hadden gelegen en dat het geheim van Het goud dus verraden moest zijn. Op mijn vraag over welk geheim van goud het ging, zei ze dat de gezonken boot 454 kistjes goud ver voerde." Visser speurde nog verder. Kort voor de tweede wereldoorlog ontdekte hij de stoker van de „Renate Leonhart". Deze verklaarde „Ik heb zelf gezien, dat tl in Rotterdam een grote hoeveelhid goud aan boord gebracht is. Alleen enkele officieren en ik zijn er van op de hoogte." In Augustus 1939 ten slotte slaagde Visser er in een brief in handen te krijgen, waarop precies vermeld stond waaruit de lading bestond. Hij had toen volledige zekerheid. Ieder de helft. w .n -r" Met de DH 25 werd een onderzoekings tocht ondernomen. Met lange ijzeren staven tastte Visser de bodem af van het Molengat. Na weken werken stiet men op het wrak. Net toen hij de boei had vastgebonden brak de tweede wereldoorlog uit. In 1948 maakte Visser een contract met een verzekerings- mlaatschappij te Hamburg. Visser mocht de schat gaan opgraven mits de maatschappij de helft van de bruto-opbrengst kreeg. Nu kwam' het er op aan om bedrijfskapitaal te krijgen. Opgericht werd een coöperatieve bergingsmaatschappij, die thans over vol doende kapitaal beschikt. Alle gelden zijn bijeengebracht door particulieren, ,<die ge loof en vertrouwen hebben in de drie Pieten. Deze zomer zal een enorme, 25 meter hoge, betonnen werktoren boven het wrak worden neergelaten, precies boven het luik. Zo doende krijgt men een werkkamer. „Daarna hebben we niks meer te do&n dan een paar meter zand weg te graven en de kistjes naar boven te hijsen", aldus Piet Visser. Het ziet er inderdaad naar uit alsof het een gemak kelijk karwei is. En zelfs al kost het een paar druppels zweet dan zullen die wel be taald worden. Piet Vnser wordt millioenen- bezitter en zal veel belasting moeten gaan betalen. De boeren, burgers en buitenlieden, die er een aandeeltje van duizend gulden hebben gekocht rekenen er op zo ongeveer 100.000 terug te krijgen. SPORTNIEUWS GEZONDE DIEREN DOOR DESKUNDIGE VOEDERING. Waarom is voedsel noodzakelijk In het levende lichaam vindt een verbrandingspro ces plaats, waardoor weefsels verdwijnen. Om in leven en enditie te blijven, moeten nieu we weefsels worden gevormd. Het lichaam vormt deze nieuwe weefsels uit de verschil lende bestanddelen van het voedsel. Daarom is voedsel noodzakelijk voor elk levend wezen. Ook onze kippen hebben dus voedsel no dig, doch in een andere vorm dan de mens. In het voer moeten voorkomten eiwitachtige stoffen, vetachtige stoffen, koolhydraten, mi neralen en anorganische stoffen. Vooral ei witachtige stoffen zijn voor de kip van het hoogste belang, hetgeen zelfs voor de leek begrijpelijk is. Loslopende hoenders pikken vooral dier lijk voedsel en groenvoer op, maar de z.g. vastzittende hoenders kunnen dit niet be machtigen en juist voor hen moet men spe ciaal aandacht schenken aan het voeder. Over het algemeen kunnen wij in ons land zeer tevreden zijn over de kwaliteit van het hoendermeel, dat door fabrikanten in de handel wordt gebracht. Het wordt met vak kennis samengesteld, waarbij rekening ge houden wordt met het feit, dat dierlijke ei witten van beter gehalte zijn dan plantaar dige, waarop wij de dieren niet alleen kun nen laten leven. Het voederen. Voor het voederen doet men er verstandig aan, een z.g. voedertrog te gebruiken. Dit is een lange bak, die op pootjes staat, zodat de kip er gemakkelijk uit kan eten. De op staande zijkanten voorkomen, dat er te veel gemorst wordt. Het hoendermeel kan droog gevoeder d worden. Mocht het in de wintermaanden voorko men, dat men meent, dat de hoenders te weinig eten, dan helpt het aanmengen met warm) water tot een breiachtige pap. De kip pen zullen dit graag eten. B ij het voederen houde men er natuurlijk rekening .mee, ^dat loslopende kippen minder eten, in verband met het andere voedsel dat zij vinden, dan vastzittende kippen. Het verdient aanbeveling de dieren voor het op stok gaan ieder nog een handjevol graan te geven. Dieren, die flink leggen, hebben natuurlijk meer voedsel nodig, dan trage legsters. Men kan hiervoor een meng sel gebruiken van een deel mais, tarwe, gerst en haver door elkaar. Ook zonnepitten en oude groene erwten zijn een geliefd voedsel voor onze kippen. Buiten het normale voedsel hebben de kip pen ook z.g. grit nodig. Dit grit bestaat dan meesal uit gebroken schelpen, vermengd met gemalen baksteen en houtskool in korrel vorm. Dit grit heben zij nodig in hun spier- maag, waar het voedsel wordt fijngemalen. De houtskool is buitengewoon belangrijk voor de spijsvertering, het voorkomt storin gen, waardoor de eierproductie zou kunnen worden geschaad. Denk aan de hygiëne. Ook het drinken is belangrijk en wij plaat sen daarvoor een z.g. drinkfontein in de ver blijfplaats. Er zijn verschillende soorten in de handel, doch over het algemeen zal een aardewerk bak het best voldoen, terwijl deze ook het gemakkelijkst schoongehouden kan worden, hetgeen zeer bevorderlijk is voor de gezondheid van de dieren, want ook het kippenhok dient hygiënisch te zijn. Wij hou den de ziekten dan zoveel mogelijk buiten de deur. In verband hiermee wijzen wij ook nog even op de hygiëne in verband met het voedsel. Pluimveevoeder dient droog be waard te worden om muf worden tegen te gaan.Z elfs zou schimmel kunnen optreden en dit kan gevaarlijk zijn. Wanneer wij voldoende aandacht be steden aan het voedsel van onze kippen, dan zullen wij gezonde dieren krijgen, waar naar wij met trots kunnen kijken en dkï bovendien over een behoorlijke productie capaciteit beschikken, want bijna alle ge maakte fouten wreken zich hier direct. RECHTSZAKEN VIER MAANDEN GEEIST TEGEN INWONER UIT KOEWACHT. Hoger beroep voor het Haagse Hof. De procureur-generaal bij het gerechtshof te s-Gra- venhage heeft vier maanden gevangenisstaf en ontzeg ging van de rijbeveogdheid voor de tijd van twee jaar geëist tegen E. A. de S. te Koewacht. Hem was ten laste gelegd het vorige jaar een jonge vrouw met zijn auto te hebben aangereden ten gevolge waar van deze lichamelijk letsel bekwam. Na de aanrijding was hij doorgereden De rechtbank te Middelburg, die niet bewezen achtte dat de S. was doorgereden had hem wegens de aanrijding veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbe veogdheid voor de tijd van een jaar. Op de bewuste dag was verdachte naar de markt geweest en had daar een aantal glazen bier gedronken. In donker naar huis rijdend, was hij twee fietsers rakelings ge- passerdl en vervolgens had hij de wielrijdster aan gereden. Verdachte had een eindje verder wel even gestopt, doch was daarna doorgereden. Bij het ver hoor zeide hij zich niet precies te kunnen herinneren heo alles precies gebeurd was. De procureur-general meende dat verdachte ten onrechte was vrijgesproken van de ten lasteleging van doorrijden na een aanrijding te hebben ver oorzaakt. Uitspraak over 14 dagen Wielrennen. De eerste etappe van de Ronde van Ne derland 1954 wordt Maandag 26 April ge reden zij leidt van Groningl.n naar Al melo. Groningen Is als startplaats gekozen omdat Amsterdam daarvoor dit keer niet be schikbaar bleek in verband mtet het bezoek van het Deense koningspaar. Voor de aan komst te Almelo zal een w'iderprogramma worden uitgevoerd. De tweede etappe leidt Dinsdag 27 April van Almelo naar Valkenswaard. Heerlen is e^indunt van de derde etappe welke Woens dag 28 April van Valkenswaard naar de mijnstreek leidt. Het vertrek voor de vierde etappe op Donderdag 29 April vindt ftp het Raadhuisplein te Heerlen plaats. Het doel van die dag is Tilburg, waar de finish In het Sportpark zal liggen. Op Vrijdag 30 April (Koninginnedag) staat een ploegen tijdrit op het programma naar Etten. In de de tweede halve etappe naar Rotterdam. De middaguren zal te Etten worden gestart voor plaats van aankomst in de Maasstad zal nog nader worden vastgesteld. De zevende etap pe leidt Zaterdag 1 Mei van Rotterdam naar l*et stadion in Utrecht. De achtste etappe, op Zondag 2 Mei te verrijden van Utrecht naar Amsterdam wordt een individuele tijd rit. De finish ligt in het Olympisch sf&dlon. De ronde-karavaan zal worden begeleid door de Rijkspolitie. KROONPRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN OVERLEDEN. Kroonprinses Martha van Noorwegen is Maandagochtend om half vijf overleden. De gehele koninklijke familie was aan het sterf bed.. Prinses Martha Sofia Lovisa Dagmar Thyra werd op 28 Maart 1901 te. Stockholm geboren als op één na de oudste' dothter van Prinses Ingeborg en Prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51-jarige kroonprins van Noorwegen, dat op 21 Maart 1929 werd voltrokken, werd zij kroonprinses van Noorwegen. Vrijdag 12 Maart moest zij worden opge nomen in een ziekenhuis te Oslo, nadat zij reeds langdurig leed aan een leverziekte. BURGERLIJKE STAND. Gedurende de maand Maart 1954. AXEL Huwelijks-aangiften. 10. Pieter Kolijn (van Zaam slag), 25 j. en Janneke Rinn, 21 j. 18. David van de Velde, 30 j. en Wilhelmina Heijnsdijk, 25 j. 31. Alouis Breepoel (van Terneuzen), 26 j. en Paula Anna Adam, 24 j. Gehuwd. 4. Frans Jan Stoffels (van Terneuzen), 23 j, en Neeltje Bolleman, 19 j. 4. Cornelis Isaac Naeye (van Woensdrecht), 25 j. en Cornelia Janneke Dieleman, 21 j. 18. Samuel Abraham Gazan, 22 j. en Lutske de Vries, 20 j. 25. Pieter Kolijn (van Zaamslag), 25 j. en Janneke Rinn, 21 j. 25. Levinus Schieman, 23 j. en Elizabeth Anna van Bendegem, 26 j. Geboren. 10. Franciscus Alphonse, z. van Petrus Willem Raas en Germaine Marie de Rocker, 10. Gijsbregt Cornelis, z. van Gijsbregt Koekkoek en Cornelia Jolina Hoogstraate. 10. Ineke Antoinette Marie, d. van Augustus van Gassen en Anna Jo- sephina Elegeert. 15. Marinus Pieter, z. van Marinus Jacobus Witte en Ebrina Maria Johanna Oppeneer. 21. Helena Klazina, d. van Willem van 't Hof en Johanna Alblas. 26. Franciscus Petrus Albertus, z. van Henri Joseph de Bruijn en Maria Catharina Jansen. 28 Marinus, z. van Pieter van Langevelde en Tanneke Ebrin Penne. 29. Francina, d. van Cor nelis Scheele en Maria Wilhelmina van Loenen. 30. Jan Jacob, z. van Marinus den Doelder en Adriana Cornelia Overdulve. Overleden. 8. Joost den Engelsman, 83 j., wedn. van Catharina Elisabeth Witïe. 10. Susanna de Feijter, 82 j., wed. van Pieter Dekker. 21. Maria Laurentia van den Ierssel, 73 wed. van Augustinus Hubertus Elissen. 25. Pieter van Hoeve, 51 j„ echtg. van Tanneke de Feijter. 30. Frans Overdulve, 74 wedn. van Elisabeth Scheele. BEKENDMAKING. In verband met de op 21 April a.si. te houden stemming voor de leden van de Provinciale Staten wordt de aandacht gevestigd op het bepaalde tn artikel 11 van de Algemene Politieverordening, waar bij het verboden is de weg of een anders eigendom op of aan de weg wederrchtelijk Je beschrijven, te bekrassen, te bekladden met teer, krijt, kalk of verf stof of op andere wijze te verontreinigen of daarop op enigerlei wijze afbeeldingen, letters, cijfers of tekens aan te brengen. Verkiezingsreclame dient na de dag van stemming zo spoedig mogelijk te wordei^ verwijderd door de genen, die ze hébben aangebracht of door hen, die daartoe last hebben gegeven. Axel, 2 April 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3