Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL JAARVERGADERING NED. HERVORMD KERKKOOR. FEUILLETON. door FANNY HURST. 38) DE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN VERGADERDE. Vrijdagavond hield het Ned. Herv. Kerkkoor zijn élfde jaarvergadering in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk, welke vergadering goed bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer J. Overdulve in zijn openingswoord de aanwezigen had verwelkomd kreeg de secretaris, de heer J. van den Hout gelegenheid tot het voorlezen van de notulen die zonder opmerkingen werden goedgekeurd. Uit het financiëel verslag van de penningmeester, de heer A. P. Esselbrugge bleek dat er een batig saldo in kas was van 104,19. De kascommissie bracht in de persoon van de heer J. de Visser ver slag uit, waaruit bleek dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. De nieuwe kascommissie wordt gevormd door de heren H. Smies en P. Hamelink. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heren A. P. Esselbrugge (herkiesbaar) en W. de Groote (niet herkiesbaar). De heer A. P. Esselbrugge werd met algemene stem men herkozen en in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer W. de Groote werd met al gemene stemmen gekozen de heer J. de Visser. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental iets was toegenomen, maar er is nog steeds een behoefte aan mannelijke krachten. Verder meoreerde hij dat het Zangconcours in Renesse vorig jaar niet kon doorgaan vanwege de Februari-ramp. Het jaaroverzicht van de directeur, de heer J. Smies, sprak van een goed jaar voor het koor. Er was merk bare vooruitgang te bespeuren. Er was meer in de kerk gezongen en als klap op de vuurpijl het met Kerstmis uitgevoerde Kerstoratorium van H. Barth. Dit laatste werd door de directeur nog nader onder de loupe genomen. Hij vond het jammer dat de tijd voor het instuderen nogal kort was geweest, wj^ar- door enkele koren er niet voldoende inzaten. Bij de rondvraag werd er nog een vraag gesteld over het in de kerk zingen met Pasen, maar daar kon geen verandering in gebracht worden. Dus werd dit traditie getrouw weer op Paasmiddag vastgesteld Hierna dankte de voorzitter voor de opkomst en sloot de vlot verlopen vergadering. CONTACTAVOND STEUN WETTIG GEZAG. Vrijdagavond werd in het Gezellenhuis alhier een contactavond gehouden door de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag met de vrijwilligers van de reservediensten, de nationale reserve, de reserve- rijkspolitie en de marechaussee-reserve en hun dames. De bijeenkomst die goed bezocht was, werd ge opend door de secretaris van S.W.G., die in het bijzonder verwelkomde de nieuwe districtscomman dant in Zeeland, de heer Speek, kapiteel Fassaert en de secretaris van de provinciale commissie van S.W.G., de heer de Kam. De bijeenkomst werd aangevangen met een cultu rele film „Toscanini's Vrijheidssymphonie", waarna de districtscommandant aan elf vrijwilligers van de nafaionale reserve een diploma uitgereikt van ge oefend soldaat. De districtscommandant wenste de geslaagden daar mee geluk en spoorde aan om met toewijding en lust verder te gaan. De voorzitter der vergadering wenste de geslaagden in een kort speechje eveneens geluk met het bereikte resultaat. Vóór de pauze, die op gezellige wijze verliep, sprak de heer de Kam een kort opwekkend woord, waarin hij de noodzakelijkheid van de reservediensten uit eenzette en aanspoorde tot aansluiten. Vervolgens werd door het ensemble ,,De Zang merels" uit Sluiskil onder leiding van de heer Halle- graaff een mooi programma van zang en muziek en enige schetsjes in samenwerking van vrijwilligers der Morgen oom. Uw geliefde neef en fenomeen van een journalist groet U V' „Oef, Zeg die negerjongen, dat hij een stuk of wat van die lampen uitdoet. D'r is een gesputter daar beneden in de buurt van de pedalen, of ik gebraden word." „U hebt de juiste kijk op die McClasky-zaak, oom. Nu had ik gedacht dat de uitwerking van een hoofd artikel als dat van U in het ochtendblad zal de wereld wel niet op z'n kop zetten. Een paar van die lampen heb ik gezegd, George. Niet allemaal. Ezel, niet allemaal Draai het boven ste rijtje om mijn middel weer aan. Daar kan ik best een beetje geconcentreerde electriciteit gebruiken." „Niet om het een of ander, oom, maar ik geloof dat de mensen, die het weten kunnen zich er bewust van zijn dat de hele beslissing in de zaak Mc Clasky van U afhangt." „OefStomme ezelIk zei toch al die ilchten Wat verzint hij in vredesnaam nu weer Ik voel niets voor lijkverbranding. Oef. Zo is het beter. Druk eens op de derde knop, tweede rij. Wel, verdraaid, waarom komt die beroerde Halsey niet onmiddellijk wanneer er gebeld wordt Halsey bel Cleveland op en zeg dat Mac Gowen de kwestie van de nieuwe persen met Detroit moet opnemen. Telefoneer Mca Gowen en zeg hem dat hij vandaag de Wolverine nationale reserve op vlotte wijze afgewerkt, Een en ander viel zeer in de smaak. Deze belangeloze mede werking werd zeer op prijs gesteld, waarvan een har telijk applaus getuigde. Nadat nogmaals een film was vertoond werd deze prettige vergadering, die goed geslaagd mag heten, gesloten. VERGADERING CENTRALE COMMISSIE VAN GEORGANISEERD OVERLEG. Vorige week vergaderde de commissie van ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken ter bespre king van de door B. en W. aangeboden nieuwe reglementen, regelende de rechtspositie der ambte naren. Het betrof een nieuw ambtenarenreglement, een nieuwe wachtgeldregeling en een arbeidsovereenkom stenverordening, terwijl in verband hiermede in de salaris- en loonverordening enige aanvullende bepa lingen zullen moeten worden opgenomen. Deze regelingen zijn ontwerpen, opgesteld door het centraal orgaan, op enkele punten aangevuld over eenkomstig een bespreking in de vergadering van burgemeesters en secretarissen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen met vertegenwoordigers van de lande lijke ambtenarenorganisaties. De bedoeling is, meer overeenstemming te verkrijgen met de rijksvoorschrif ten en de regelingen in andere gemeenten. De vergadering kon zich na enige discussie met de ontwerpregelingen verenigen, zodat aan B. en W. kon worden geadviseerd deze voorstellen aldus aan de Raad aan te bieden. In de rondvraag werd de aandacht gevraagd voor een bijzonder geval terwijl ook de positie van de arbeidscontracten in verband met de laatste wijziging van de Pensioenwet 1922 werd besproken. ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN A.W.S.C. „VOLHARDING". Maandagavond kwam de Axelse Wieler-Supportrs- club „Volharding" in haar clublokaal, café „De Sport" in een algemene ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer Chr. van Bendegem. In zijn openingswoord zegde deze dat men met het oog op de laatste voorbereidingen voor de wieler wedstrijd op 2e Paasdag deze vergadering had bijeen geroepen en ook om de leden nog mede te delen hoe een en ander tot hiertoe was verlopen. Na de gebruikelijke formaliteiten werd er bij de in gekomen stukken een schrijven voorgelezen van onze plaatselijke renner Rien Verhelst, dat hij vanwege de verplichtingen die de dienstplicht hem oplegde moest afzien van deelneming aan deze Paasronde. Onge twijfeld zullen zijn vele supporters dit betreuren, maar toch de omstandigheden willen begrijpen die Verhelst gende dag hun kans willen waarnemen in Groede. Thans beschikt men reeds over enkele adressen die een of meerdere coureurs zonder enige vergoeding logies voor één nacht aanbieden, maar er zijn nog enkele plaatsen te kort. Het medeleven dat de be volking tot hiertoe reeds heeft getoond voor dit sport evenement geeft het bestuur vrijheid voor dit doel nogmaals bij de ingezetenen aan te kloppen. Het richt daarom een beleefd verzoek tot eenieder die in de gelegenheid is voor één nacht een renner onder dak te verschaffen, dit alsnog op te geven aan het secretariaat. De laatste voorbereidingen voor de wielerwedstrijd bestonden dan nog uit het aanwerven van enige wer kers op de wedstrijd zelf, zoals programmaverlwop, uitzetting van controle-posten e.d., waarvoor zich nog enkele personen opgaven. Ook zal de dienst van ge meentewerken nog worden verzocht om enkele punten van het parcours, die bij onverhoopt minder gunstige weersomstandigheden moeilijkheden zouden kunnen opleveren, zo mogelijk voor Pasen nog wat op te knappen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een be stuurslid in de vacature ontstaan door aftreding van de heer Jos. Tieleman. Voor deze vacante bestuurs- plaats gaven zich twee gegadigden op, t.w. de heren Jos. Lippens en J. de Rijke. Bij de stemming be haalde de heef J. de Rijke een ruime meerderheid en werd alzo in het bestuur opgenomen. Na een geanimeerde rondvraag werd deze in de beste stemming en op vlotte wijze verlopen vergade ring met een woord van dank voor de opkomst door de voorzitter gesloten. Onder leiding van de 2e voorzitter, de heer M. G. de Krijger, hield de afdeling Axel van bovengenoemde Bond Zaterdagnamiddag een welbezochte vergadering op de bovenzaal van „Het Centrum". In zijn openingswoord memoreerde de praesus dat de dag tevoren het oudste lid der afdeling, de heer M. 't Gilde, zijn 85e verjaardag had gevierd en naar aanleiding van dit feit vanwege de afdeling was geluk gewenst ten zijnen huize. Hij drukte de hoop uit, namens de afdeling dat hem nog vele jaren zouden mogen beschoren zijn, gezien de goede gezondheid en vitaliteit die dit lid kenmerken. Jammer genoeg werd de vreugde van dit heugelijke feit getemperd doordat op deze zelfde dag een ander lid die juist zijn 75e verjaardag zou hebben mogen herdenken op deze dag ten grave moest worden gedragen. Spr. gaf daarop het 'woord aan de heer A. König, alg. secundus van het hoofdbestuur, wonende te Vlis- singen, die op zijn meermaals beproefde wijze een dit besluit hebben doen nemen. Men kan nu eenmaal uiteenzetting gaf van de thans ingediende wet voor niet ongetraind een koers van 120 km. rijden. Aan het verzoek van de V.V.V. om een deputatie uit het bestuur de vergadering te laten bijwonen, die zij op Dinsdag 6 April heeft uitgeschreven ter be spreking van plannen voor het bevrijdingsfeest, wordt gehoor gegeven door het aanwijzen van een tweetal afgevaardigden. De voorzitter kon verder mededelen dat de inzame lingsactie onder de Axelse middenstand en burgerij goed geslaagd is. Het definitieve eindresultaat is nog niet bekend, maar de verwachtingen waren verre overtroffen. In de -eerste plaats sprak de voorzitter hiervoor een woord van dank tot de werkers, die zich werkelijk zeer actief getoond hebben, maar ook sprak hij waarderende woorden ten opzichte van de gulheid waarmee de Axelse ingezetenen dit sportgebeuren heb ben willen steunen. Ook omtrent de inschrijvingen van renners kon men een optimistisch geluid doen horen. De secretaris kon nj. mededelen dat zich tot Maandag de sluitingsdatum van de inschrijving niet minder dan 45 renners hadden opgegeven. Nu zijn er bij dit grote aantal deelnemers een aan tal amateurs ,die het bestuur verzochten voor een slaapgelegenheid te willen zorgen, daar zij dan de vol kan nemen voor Detroit. Klaar." „Nu, wanneer ik er de macht toe had „Kun je lang wachten." „Helemaal niet, oomde reden, waarom U mij niet als een fenomenale neef beschouwt, is alleen maar omdat een gewoon stel hersens dat boven het gemiddelde is gelegen, U niets zegt. Voor een halve ton per jaar heeft U er te kust en te keur om U heen. U koopt hersens. Selecte hersens, net als de mijne, behalve wanneer ze toevallig in de familie zijn. Tot nu toe heb ik U gewoon het bekende vijftig-duizend dollar- merk „heldere hersens" cadeau gedaan. Dat is het, waarop al mijn artikelen, die gelezen heeft, kunnen bogen. Een gezond verstand." „Ik heb er nooit een gelezen, dat op iets kon „bogen". Ik weet eigenlijk niet if ik er überhaupt ooit een gelezen heb." „Zeer verheugd, dat U enige twijfel ten aanzien van dat onderwerp koestert." „Die vervelende neger, waar zit ie nou weer? Hei, weg nou met die lichten om mijn middel. Ik hoef niet met Madame Polari te concurreren. Jp had het mis met je conclusies ten opzichte van dat hoofd artikel over Mac Clasky. Goeie journalistiek, maar slechte logica." „U schijnt, dunkt me, een beetje naar het vonnis van Scott over te hellen „Bah, die vrouw heeft zo zeker schuld als wat." „En dan zeggen ze nog, dat de vrouw het loodje legt." „Leugenpraat. Het is om niets anders dan dat ze vrouw is, dat ze de electrische stoel is misgelopen." „Sjonge, oom, daar slaat U de spijker op de kop 1 Waarachtig, Uw verstand is als een hamer. Zoiets als de. komende ouderdomsvoorziening op advies van de Soc. Economische Raad aan minister Suurhof ter overweging en spoedige behandeling voorgelegd en ingediend. Spr. ging uitvoerig hierop, in en onge twijfeld heeft deze stap de instemming van de Bond, ofsihoon er wel enkele bedenkingen zijn gerezen ten opzichte .van de tussen gehuwden en ongehuwden be staande verschillen, vooral waar dit betreft personen die steeds in gezinsverband hebben geleefd en uit dien hoofde volgens de voorstellen maar 756 zouden kunnen trekken. Spr. behandelde daarop uitvoerig het huisvestings probleem en de adviezen die ten opzichte van de ouderdomsvoorzieningen werden uitgebracht, met na me door prof. H. C. van Beusekom ten opzichte van de huisvesting, door drs, J. Diederich ten aanzien van de sociologische aspecten, door drs. F. M. Havermans omtrent de noodzakelijk geachte adviesbureaux en ten slotte van mr. J. A. Meijer over de vrije tijdsbe steding. Tot in bijzonderheden behandelde spr. de mérite s en onderdelen hiervan, deze waar nodig ook toet send aan de huidige noodwet Drees en hoopte dat evenals men ook in het buitenland met name in Zweden b.v. weet te bereiken of nastreeft ook ten onzent voor de volle 100% zal worden verwezenlijkt. Per saldo zijn de doelstellingen die de Bond na streeft maar van geringe betekenis ten opzichte van het staatsbudget en dies ten vole vatbaar voorl al gehele verwezenlijking. Daarom wekte hij in een gloedvolle slot-,peroratie op tot machtsvorming in deze Bond, zodat haar stem met temeer kracht zal klinken waar het gaat om de vervulling dezer ide alen en bescheiden wensen van de ouden van dagen, Hierop werd een nieuwe voorzitter gekozen daar de heer J. Lensen als zodanig had bedankt, terwijl daarop in diens plaats de heer A Maas bij acclamatie tot vice-voorzitter werd benoemd. Na een geanimeerde rondvraag werd de vlot ver- }bp.en vergadering vervolgens door de, voorzitteir gesloten. OPRICHTING SPEELTUINVERENIGING „PLAN WEST". De vergadering welke Vrijdagavond alhier in „Het Centrum" werd gehouden met het doel om te komen tot de stichting van een speeltuinvereniging, was on danks het slechte weer goed bezocht. De heer C. van Bendegem, onder wiens leiding deze bijeenkomst stond, zei in zijn inleiding tot het eniae aan de orde gestelde punt, oen. „Dat wij een speeltuinvereniging willen heeft ver schillende redenen, o.a. de kinderen te helpen zich uit te leven in hun natuurlijke drang zich uit te leven in hun spel. Want, zonder de gevaren te beseffen wordt zonder meer de straat gebruikt voor dit doel als wij hen geen andere gelegenheid geven. „Vervolgens heeft de gemeente met niet geringe financiële offers zowel in de nieuwe als in de oude woonwijken mooie perkjes en groenstroken doen aan leggen, maar de op straat spelende jeugd vergeet in haar spel deze perkjes en rozenstruiken, wanneer het voorkomt dat opgaande in hun spel een bal bij ongeluk daarin terecht komt. „Echter mag als intermezzo de opmerking worden gemaakt, dat ook ouderen veelal weinig eerbied to nen voor wat eigenlijk bezit is van de gemeenschap. Tal van bakkers, melkslijters en andere bezorgers to nen telkens dat het zee rmoeilijk aan te leren is in hun haast de rozenstruiken te ontzien, doordat zij de als voetpaden bedoelde tegelpaden volkomen negeren en hun weg dwars doorheen de beplantingen kiezen. Spr. vroeg zich nu af hoe de status van een speel tuinvereniging zal dienen te zijn, n.l. alles op de over heid, dan wel op het particulier initiatief ingesteld'? Spr. meende dat men de middenweg moet kiezen en moet aansturen op een gezonde samenwerking tussen gemeente en particulieren. Zo doemen ook tal van vragen op omtrent de inrichting. Zal men hier een overal omheinde oppervlakte var. maken die de in druk van een kamp zal maken of zal het een vrije speelplaats worden met wandelpaden voor het publiek. Deze vraag heeft genoopt tot het inwinnen van een deskundige voorlichting, waaruit gebleken is dat van het voormalige „Boutjes Putten" iets moois te maken zal zijn. Zo kreeg men het advies tot afbakening in af delingen (naar leeftijd), waarbij dan in het centrum een vijver werd gedacht, terwijl alles door bruggetjes en paden onderling zal zijn verbonden. De vergadering werd hierna onderbraken, waarbij de door de heer Joh. Wields, hoofd van gemeente werken alhier, ontworpen plannen werden bezichtigd en uitvoerig toegelicht. Met grote aandacht namen de aanwezigen kennis van dit alles en werd daarop met eenparigheid besloten tot oprichting van een speel tuinvereniging. Als voorlopig bestuur werden aangewezen mevr. Hoorman-Silvester, met de heren C. van Bendegem, J. J. Wieles, A. Lion, D. Draaijer,. C. de Putter-van Hermon en H. Munniksma. Door middel van huisbezoek zal men overgaan tot ledenwerving en werd de voorlopige contributie aan gehouden op ƒ1.per jaar. sexeloze justitie bestaat hier te lande niet. Idioot dat niemand dat vroeger in de gaten heeft gehad." „Zeg eens tegen die zwarte schooier dat hij me hier uit moet laten voor ik begin te braden 1" „Om U te dienen, oom, U heeft voor honderd pro cent gelijk. Klap, boven op het hoogtepunt van de vrouwen-emancipatie komt de grootste moordgolf in de geschiedenis van het land, die wij ooit gehad heb ben en geen mannetjes-jury zal er één veroordelen 1 Kijk nu eens naar het geval Scott 1 Juist zoals U zegt, haar sexe heeft haar van de stoel gered. Dan heb je het geval Ellington. Dat meisje uit Trentini. De Idiolase moordgeschiedenis. Allemaal zo schuldig als de nacht Tegenwoordig kunnen vrouwen hier letterlijk op haar dooie gemak een moord begaan. Sexeloze justitie. Het schuldeloze geslacht. Zelfs iemand als ik zou U een paar doorslaande artikels kunnen leveren, gebouwd op Uw idee. Verdorie oom, Uw geest werkt als een dynamo." „Roep die neger," zei Max Innesbrook. „Draai de douche open, George. En hela, kom eens, zeg Martin. Druk op dfe derde knop. Halsey, kom es buiten het gordijn, terwijl ik onder de douche sta en neem een brief opDie luie neger, waar is mijn bril nu weer Klaar Neem op. Zorg dat mijnheer Innesbrook die brief heeft voor hij het huis uitgaat. En jij, Martin, neem die brief mee, die Halsey je geeft en breng hem zelf naar Robinson, morgenochtend om negen uur. Meld je bij hem aan voor zittend werk. Détails later. Die vervelende neger, waar is de zeep,?" Eén Mei viel op een Zaterdag. Eén Mei scheen Orchis altijd goed gezind te zijn. Daar had je bijvoor beeld de herinnering aan een trieste en groezelige één Mei in Mulberrystreet. Nana met haar uitgebeten handen bezig een roze fronspapieren jurk te maken. Nana. Water onder de bruggen. Nacht. Zinkende schuiten, gekapseisd. Nooit kon ze 's avonds een werf voorbijkomen, of het silhouet van vrouwen, die vloe ren schrobben of loeren in portieken, zonder dat haar benige gedaante door haar herinnering spookte. Nana, die zij moeder genoemd had. De herinnering aan haar lag als een wolk in haar hart. Het wrak van een hoed met het pulver van een roos vergaan op de bol, was een grimmig voorwerp, dat Orchis in een hand doek gespeld bewaarde, verstopt op de bodem van haar koffer. Nana, et was in overeenstemming met haar leven, dat de wateren der vergetelheid haar letterlijk naar omlaag hadden gezogen. Ja, ja, één Mei had de gewoonte Orchis goed ge zind te zijn. Op één Mei was haar verzocht de plaats in te nemen van Leiand Deland. Deze één Mei echter was helemaal premier. Het Frans-Amerikaanse mode-congres was aan de gang. Zij behoorde bij de zes uitgekozen mannequins van verschillende vooraanstaande huizen, die uitgestuurd waren om te demonstreren in de Belvédère in Phila delphia en de Copley in Boston. Martin had haar geplaagd met alle plaatjes in de foto-pagina's, tezamen met de struisvogel-mama met haar drieling, mevrouw Stuyvesant Hamilton op de links in Lenox en een Australische duiker in zijn duikerklok met volledige suit-met-keukentje. Op één Mei had het Internationale Congres zijn laatste bijeenkomst met de belangrijkste mode-show van het seizoen in Ritz. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2