Mannequin 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen ZwitsaDetteip? waarschuwen tegen UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. Bestrijd UW PIJNEN met: GEVONDEN VOORWERPEN. BEKENDMAKINGEN. Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gele< DODELIJK ONGEVAL. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur had de 64-jarige weduwnaar A, de P., sedert ruim 30 jaar in dienst als landbouwersknecht van de familie van Hoeve aan de Nieuwendijk bij de voormalige „Tol" het o/jeluk tijdens zijn werkzaamheden bekneld te geraken tussen een achteruitrijdende aangespannen wagen en de schuur, met het gevolg dat hij met zeer zware in wendige kneuzingen werd opgenomen. Het slachtoffer is nog dezelfde avond ten gevolge van deze ver wondingen overleden. EMIGRATIE-VOORLICHTINGSAVOND OVER CANADA Dindsdagavond had op de bovenzaal van hotel ,,'sLands Welvaren" een openbare vergadering olaats onder leiding van de heer C. Jansen directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen, waar als spreker optrad de heer C. Egberts uit Leider, emigratie-ambtenaar aldaar die kort geleden van een reis naar Canada was teruggekeerd. De voorzitter leidde de spreker in en wees er op dat deze vergadering geen propaganda voor emi gratie naar Canada bedoelde te zijn, doch zuiver een voorlichtingsavond in de meest uitgebreide zin. Daarna begon de inleider zijn causerie met een overzicht van de geografische gesteldheid en de klimatologische omstandigheden van dit reusachtige 280 maal zo groot als Nederland zijnde gebied, waarvan de basis-industrie op de landbouw is in gesteld. Spreker schetste de grootte van de diverse provinciën waarvan bijv. Quebec alleen al een op pervlakte heeft als Frankrijk, Duitsland en Spanje tesamen. In het Oosten heeft men de z.g. maritieme provincies met een zeeklimaat. Spr. schetste ook de afstanden in dit land waarin men van Oost naar West 5 dagen en 5 nachten per sneltrein moet rei zen. (Halifax - Vancouver). De prairie provinciën in het midden hebben een weliswaar koud maar toch dragelijk klimaat i De dar heersende kou is droge kou en daarvan kan men heel wat meer graden verdragen dan van onze koude Tenslotte noemde spreker ook het uiterste westen, war men vooral op de houtwinning is ingesteld en de dikste bomen ter wereld vindt. De aard van de bevolking is joviaal en gastvrij. Verder werd een indruk gegeven van het levenspeil, de Woningproblemen, de sociale toestanden, enz. Men is in dit land vooral en in de eerste plaats op zichzelf aangewezen en dus wat wij noemen hard. Een student moet b'ijv. om zijn studie te kun nen betalen zelf een deel van het jaar hard werken. De economie des lands behandelende wees de heer Egbets vooral op de agrarische betekenis. Canada met zijn 15 millioen inwoners levert tarwe voor circa 80 millioen mensen. De houtindustrie, de visserij en enkele andere takken zijn daarnaast de hoofdbronnen van bestaan. Over *het ciiedietwezen bij grondaankoop enz( gaf spreker uitvoerige toelichtingen alsook over het binnenhalen van de oogst, dat soms op grote moei lijkheden schijnt te stuiten doch doorgaans door de wederzijdse gemeenschappelijke hulp die geboden wordt voor elkaar komt. Agrariërs worden door gaans ongelimiteerd toegelaten en de regering ver leent uitgebreide faciliteien. Canada biedt voor mensen die van aanpakken weten en zo nodig hard willen werken, zeker gunstige perspectieven en nog altijd ruime kansen In de pauze werden tal van vragen gesteld, waarna men overging tot het vertonen van een zeer inte ressante film over Canada en de grote mogelijkheden die dit enorme land biedt. Bij het einde werd de spreker door de heer Jansen dank gebracht voor zijn objectief-zakelijke uiteenzet- 37) Toch hield Martin in zekere zin wel van het Empire-huis, dat binnen de luister zijner omgeving een al te nederige plaats vervulde. Het nam de scherpe kantjes af van de harde praal, waarmee Max Innesbrook omringd was, zelfs als hij gezeten was op zijn mahonie kantoor in Park Row en op de schel drukte. Max Innesbrook, druk op de schel. Hij zette zijn woordenkracht bij door op een schel te drukken, wanneer hem onder het gesprek een gedachte te binnen viel, die onder iets anders ressorteerde. Max Innesbrook kon praten over tarieven en denken over voedsel oreren over Egyptische scarabeeën, waar van hij de eerste en grootste verzameling te? werëld bezat en tegelijk op de schel drukken opdat een klerk een stucadoor liet komen om het kuiken-nachthok van zijn bekroonde Leghorns te witten. Max Innesbrook, druk op de schel ,die met één druk van zijn vinger ingedamde energie, onder zijn controle de vrije loop liet. Druk op de schel. Soms was het Martin alsof daar een rij mensenogen naast hem lagen te wachten om met een guts uitgestoken te worden., Het nogal knus-eenvoudige huis Max Innesbrook was rijk genoeg om zich de luxe van een gezellig sjabby meubel hier en daar te kunnen permitteren verzachte enigszins de poeha van het Innesbrook- gebaar. ting en de toelichtende film die voor velen zeer ver helderend gewerkt heeft. AANGEREDEN Een passerend automobilist trof Donderdagavond op de rijksweg naar Hulst een langs de weg liggend persoon aan, die in het bezit van een rijwiel zijnde, niet meer in staat bleek zich voort te bewegen. Toen de automobilist de overtuiging had, dat hier een ongeluk had plaats gfehad waarschuwde hij de Rijkspolitie hier ter plaatse. Uit het onderzoek dat daarop volgde bleek, dat het slachtoffer, de te Hulst woonachtige 42-jarige Belg M. L„ een beenbreuk had opgelopen, vermoedelijk ten gevolge van een aanrijding. Enigszins versuft werd hij daarop naar het R.K. Liefdehuis te Hulst vervoerd. Door de Rijkspolitie wordt naar dit niet alledaagse ongeval een uitgebreid nader onderzoek ingesteld. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw in gewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilk-tjes om u w»r op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt e:i ver. it u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, t 1.20 per fiacon. CULTURELE UITWISSELING. Wezen wij in ons vorig nummer op een toenemende drang vooral bij de Belgen - tot belangstelling in de grote culturele evenementen bij ons te lande, het blijkt dat deze verheugende mentaliteit omgekeerd ook bij de Nederlanders meer en meer veldwint. Zo werd door een kleine 200 Zeeuwsch-V lamingen (in een viertal der comfortabele Z.V.T.M.-bussen) j.l. Woensdagavond een bezoek gebracht aan een uitvoering van de wereldberoemde opera v,Faust" van Ch. Gounod, in de Kon. Opera te Gent. Dit was thans in een betrekkelijk korte tijd reeds de vierde maal dat een dergelijke trip werd onder- nomen, maar nog niet met een zodanig groot aantal liefhebbers, waaruit blijkt dat deze reizen door (of onder auspiciën) van de reisvereniging „Prins Hen drik" alhier op touw gezet .aan succes en betekenis winnen. Met recht mag men dus van een culturele uit wisseling spreken ,die over en weer weldadig aan doet en in hoge mate bevorderend werkt voor de toenadering. En naar de opgetogen stemming van het toenemend aantal liefhebbers te oordelen zal dit Axels initiatief ongetwijfeld het volgend seizoen voortgang dienen te vinden. PROPAGANDA-AVOND NED. CHR. BLINDENBOND. In de Chr. Bewaarschool aan de Ds. Jan Scharp- straat had Woensdagavond een propaganda-avond plaats uitgaande van bovengenoemde vereniging. Deze vergadering werd geleid door de heer M. Oggel, die bij de opening verzocht gemeenschappelijk te zingen Psalm 119 53. Hierna las de voorzitter een schriftgedeelte voor uit Jesaja 35 „Alsdan zullen der blinden ogen open gedaan worden Met een inleidend woord van de heer Oggel om trent het werk van deze Bond, dat in de meest uit gebreide zin des woords steun verdier,t, gaf deze vervolgens het woord aan de zelf blinde heer Pr. van Wijk, die nader het doel en streven uiteenzette. Hij begon met de ontwikkeling van de blindenzorg, die in de laatste jaren met grote sprongen is vooruit;- gegaan uiteen te zetten. De tegenstelling met b.v. Onder de tafel in de eetkamer stond net zo'n rieten voetenbank, als Martin zich uit zijn kale ouder lijk huis op de recreatieplaats van de Northwestern Universiteit wist te herinneren, onder het bereik van tante Emma's dikke beentjes. Gedrongen, poezelige benen had zij, die de indruk wekten dat ze vanaf haar middel tot op de grond korter was dan van haa rmiddel naar boven. Martin hield van het aan blijven van die oude voetenbank temidden van de aanmatigende pracht van de Empire eetkamer Het stelde hem zo plezierig gerust, zoals zoveel oneven redigs in zijn tante Emma. Het feit, dat haar jabots nooit recht wilden ziten. Dat ze altijd iets met zich meesleurde, waarnaar ze dan met een kreun bukte. Een kluwen wol. Een afgetrapte strook. En dan, hij hij wist waarachtig niet waarom, had het voor hem zekere geruststelling, als tegenwicht tegen de harde soliditeit van zijn oom, dat alle drie de meisjes Innes brook vooruitstekende tanden hadden. Een vooruit- dringende massa van lange, witte tanden, zoals noch haar vader, noch haar moeder ze had, die uit haar bovenlip als zonneschermen vooruitstaken. Zo deed het er niet toe. dat er aan de overkant een van de hoogst-ingeschrevenen van den lande, een scheermes magnaat, in een grijs stenen kasteel woonde of dat de aangrenzende bezitting van een zeer eminent rech ter met zijn gade een trouwe copie van de Villa d'Este was. Temidden van al die rijkdommen deden zijn tante Emma en de meisjes hem wonderlijk denken aan de stad Iowa, waar hij de eerste zestien jaren van zijn leven had gesleten. De geur van Keokuk school nog in dat huis. En gezelligheid. Gezelligheid van dat voetkussen en breinaalden en een open haardje Pannekoekjes met suiker bij de thee. De vrij onheilspellende gezelligheid van drie ongetrouwde dochters met een overbezorgde ma. 100 jaar geleden is dan ook wel geweldig. Door de uitvinding van het Braille-schrift, de blindenzorg in het algemeen en de africhting van geleidehonden, de vooruitgang van de techniek en de verbeterde sociaal- economische omstandigheden zijn de toestanden en het lot der blinden in het algemeen geweldig verbeterd en zijn zij volwaardige leden van de moderne maat schappij geworden. Op fabrieken en kantoren worden de blinde ar beidskrachten ingeschakeld en kunnen thans in eigen levensonderhoud voorzien. Spr, wees ook op de z.g. „Braille-bijbel" die uit niet minder dan 40 delen bestaat-en op elkaar ge stapeld een hoogte heeft van 2,50 meter. Door deze geweldige omvang en de kostprijs is deze bijbel voor de meeste blinden een onbereikbaar iets. Vervolgens werden enige films getoond die dui delijk de opleiding der blinden in de diverse insti tuten in beeld brachten. De dames Brakman en Oggel zongen vervolgens enige liederen onder begeleiding van de heer G. van Kampen op het orgel. Een' dameskoortje bestaande uit „Asaf'-leden bracht ook enige nummertjes ten ge hore die in deze sfeer pasten. Ten slotte werd door ds. A. Kuiper een opwek kend slotwoord gesproken. HET TENNISSEIZOEN BEGINT WEER. Een van de symptomen die er op duiden dat de zomer in aantocht is, niettegenstaande de gure dagen waarmee April is begonnen, is ook wel het feit dat de tennisbanen met ingang van heden weer worden opengesteld en de leden van de T.V. „Axel hun hartje weer aan hun sport kunnen gaan ophalen, mede om zich voor te bereiden op de komende com petitie, die op 25 April gaat beginnen. Belangstellenden voor deze sport willen wij nog opmerkzaam maken op de advertentie elders in dit nummer, waarin men de adressen kan vinden waar men zich als lid of donateur kan opgeven. LEDENVERGADERING „AXEL-VOORUIT". Woensdagavond hield de Axelse winkeliersvereni ging een ledenvergadering. Ook ditmaal was de op komst alhoewel iets beter dan vorige keer, zeer matig hetgeen de heer de Neve dan ook in zijn openings woord tot zijn teleurstelling moest constateren. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van enige leden werd de jaarvergadering van 17 Maart ongeldig verklaard aangezien hier niet het reglemen tair vereiste ledental aanwezig is geweest. Besloten werd thans een nieuwe jaarvergadering te houden op 14 April a.s„ waar dan verkiezing voor drie periodiek aftredende bestuursleden alsmede van een bestuurslid in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer Wondergem aan de orde zullen komen, alsmede de definitieve verkiezing van een nieuwe voorzitter. Vervolgens volgde een propagandistisch woord van mr. D. Kluiver, juridisch adviseur in Zeeland van de Kon. Ned. Middenstandsbond. Spr. belichtte hetgeen deze bond voor de leden doet en inzonderheid zijn persoonlijk taak tot het kosteloos verstrekken van ad viezen in juridische privé- en zakelijke moeilijkheden van de middenstand. Staande de vergadering meldden zich eenaantal der aanwezigen aan als lid van de K.N M.B., zodat tot oprichting van een afdeling Axel kon worden overgegaan. Hierna volgde de sluiting van deze vlotte en in geanimeerde stemming verlopen vergadering door de voorzitter. Een kinderfietsje, Markt 7, PREDIKBEURTEN. Zondag 4 April 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Eerw. Heer Heijboer, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop), 7 uur Jeugd-, dienst Ds. Maas, van Vlissingen. Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. Kuiper (bed. H. Avond maal), 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. R. A. Flinterman te Goes (voorb. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Met dat vrouwelijke deel van zijn familie kon Martin praten. Languit in het gras, kon hij, schan dalige egoïst dat hij was, na een Zaterdagmiddagse tennispartij met een zijner nichtjes of een wandeling met zijn tante, urenlang over zijn toekomstdromen liggen praten, vechtend met zijn windmolens, schel dend op zijn oom, die zo onverstoorbaar bleef. Enkel als de grauwe, middeleeuwse gedaante van Max Innesbrook zelf op de proppen kwam, was het alsof er iets in Martin verstijfde, als waren zijn aderen bevroren pijpen. Niet dat zijn oom ooit letterlijk en scène trad. Hij hoorde tot dat slag mensen, dat zich altijd schuil weet te houden. Op kantoor. In conferentie. In zijn biblio theek. In de glazen waranda, welke hij zijn studeer kamer noemde'. Zich schuil hield, terwijl in een anti chambre een fries van figuren te wachten zat om toegelaten te worden. En de schelleknoppen. De rij schelleknoppen, die hij voortdurend bespeelde alsof het de registers van een orgel waren. Staalhard van macht waren Max Innesbrooks ogen. Toegeknepen ogen van machtswellust.- ogen tot spleetjes toe te knijpen. Zelfs als ze elkaar de week-ends aan tafel ontmoetten of in de gym nastiek, waar Max Innesbrook beweging nam op een stilstaande fiets, opgesloten in een electrische kast. En dan, als je die vreemde stille man achter zijn verschansing van belleknoppen eindelijk bijna voor een persoonlijk onderhoud te pakken had, doken er altijd van allerlei beletsels op. Bezoeken van Noorse ontdekkingsreizigers. Engelse romanciers, buitenlandse gezanten, bekende geleerden, dichters, componisten, kapitalisten. Je kon hem niet alleen te spreken krijgen, behalve soms in de gymnastiekzaal tegenover de garage, als de grote man, het hoofd in badhand- AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en wethouders van Axel gelet op het bepaalde in artikel 112 van het be sluit bevolkingsboekhouding, staatsblad 1936, nr. 342 herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit brengen als voornaamste ter openbare kennis le< dat behoudens afwijkingen, ieder, die in Neder land nachtrust of de daarvoor in de plaats tre dende rust geniet, onverwijld moet worden op genomen in één der bevolkingsregisters 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het óe volkingsregister der gemeente, waar hij voor nemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor jn de plaats tredende rust te genieten 3e dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bijzondere voorschriften gelden 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijziging®" in het bevolkingsregister moe ten worden aangebracht. Voorts in verband met het bovenstaande a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk ge schieden moet op de dag van, of uiterlijk vijf dagen- na het vertrek (bij het verlaten van Ne derland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuiskaart i wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en wglke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in welker bevolkings register de persoon moet worden opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opge nomen of die ten onrechte nog in het bevolkings register van een andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatie bewijzen, in dien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding d. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen waarin personen onder enig bestuur in wonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de op neming of huisvesting of na het vertrek, mede deling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schio, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt e. dat overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mon delinge aangifte voor het bevolkingsregister ge legenheid zal worden gegeven op vjbrkdagen van 9 tot en met 12 uur bij de afdeling Bevolking der gemeentesecretarie. Axel, 1 April 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. doeken gewikkeld, opdook uit het kastje, dat de wel zeer belachelijke vertoning in zich opsloot van een paar scharminkelige stuurs-uitziende benen, die een fiets reden, nergens heen. Max Innesbrook walgde van gymnastiek. Het ver veelde hem. Altijd waren er boeken, tijdschriften, kranten, berekeningen, acten spoorwegboekjes en rap porten boven op het kastje gerommeld, die hij even moest lezen, terwijl hij peddelde. Al lang had Martin in de gaten, dat de gymnastiekzaal het hol van de leeuw was, waar hij zijn oom het best kon opzoeken, Inderdaad vonden de enige gesprekken, die ze ooit hielden, daar plaats. Max Innesbrook, als een Romeins senator, met een badhanddoek als toga, glurend met toegeknepen ogen naar zijn neef, die in benijdenswaardige jeugd, hoog in het zadel zat van het leren „paard". EgoïstKoppig stuk idioot. Van de hak op de tak, net als zijn vader. Verwaande eend. Nieuw lichter, met meer eigendunk dan ernst Niets dan bombast, je geschrijf. Ik ben begonnen in een con currerend blad, toen mijn vader aan het hoofd stond van de beste krant van Keokuk. Ben er met mijn eigen kersepit gekomen. Laat hij eerst eens tonen, dat hij er een heeft. De morgen, dat Martin op Innesbrook kwam voor een week-end, met een artikel, getiteld „Het 'schulde loze geslacht" en het begin van een tweede in zijn actetas, begroette hij zijn tante en de vrouw van een Spaans schilder, die op bezoek was, die buiten bezig waren elkaar te kieken tegen het hortensiapark, dat hun tuinen van de gezonken tuin van de rechter scheidde en stevend e toen recht toe recht aan op de gymnastiekzaal af. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2