De huisvesting van onze kippen IVOROL Bezoek aan 3000 vluchtelingen Zwitsaletten Boekenweek 27 Maart - 3 April 1954 nieuwe Romans enz. r Fa J. C. Vink, Markt 12, Axel J Zie etalage Wij ontvingen weer een pracht collectie ook in de goedkope prijsklasse. Als boekenweek verrassingen GEEF DE DIEREN LICHT, LUCHT EN RUIMTE. Er zijn er velen, die menen, dat zij kunnen volstaan met het in elkaar knutselen van een of ander wankel hok, wanneer zij kippen gaan houden. Ook een kip heeft recht op een behoorlijk thuis en moet niet haar leven behoeven te slijten in een te klein en toch tig getimmerte, dat dikwijls ook nog vrij donker is. Het zelf, of laten maken van een goed kippenverblijf is heus niet zo moeilijk, mits men bepaalde normen in het oog houdt. De vereisten zijn licht, lucht en ruimte. Voldoende licht kan men verkrijgen, door het hok zo te construeren, dat hoogte en diepte in redelijke verhouding staan, zodat het licht ook achter in het hok kan komen. Lucht krijgen de dieren over het algemeen wel voldoende, maar ook in het nachthok moet lucht kunhen komen. Daarom is het belangrijk, hier zogenaamde ventilatiegaten aan te brengen, die echter zo moeten worden aangebracht, dat zij geen tocht veroorzaken want tocht kan voor kippen gevaarlijk zijn. De ruimte wordt over het algemeen te krap genomen. Men moet er rekening mee houden, dat per kip één vierkante meter grond beschikbaar is. Men kan nu zelf wel uitrekenen, hoe groot het hok moet worden of wanneer men een hok niet groter kan maken, dan van bepaalde maximum-afme tingen, kan men gemakkelijk berekenen, hoe veel kippen men hierin kan houden, zonder deze norm te overtreden. Onbetwist de beste tandpasta De constructie. Natuurlijk zijn er vele mogelijkheden om een geschikt kippenverblijf te maken. Wij nemen nu maar aan, dat men het gewone type overdekte ren met nachthok wenst te gebruiken. Men moet zich begrij pelijk aanpassen bij de mogelijkheden, die ons ter beschikking staan, zoals de ruimte en de omgeving, waar het hok zal komen. Indien enigszins mogelijk, moet men de voorzijde van het hok op het zuid-oosten zetten. De lengte en de diepte van het hok zullen, ook afhankelijk zijn van de mogelijk heden, maar de hoogte m(oet toch altijd zo zijn, dat het licht tot aan de achterzijde van de ren kan komen. Over het algemeen doet men er verstandig aan, het hok zo hoog mogelijk te maken, dat wil zeggen, tot een hoogte van ongeveer 1.75 meter. De diepte zal in veel gevallen toch ook zoiets zijn, misschien iets minder. Deze hoogte heeft namelijk het voordeel, dat men.zichzelf ge makkelijk in het hok kan bewegen, wan neer men er moet zijn, om de ren te spitten of te harken. Bij deze hoogte doet men er wel goed aan de bedekking van de ren aan de zijkanten its over te laten steken, ongeveer 2f5 cm., om zoveel mógelijk het inregenen tegen te gaan. Heeft men voldoende uitloopruimte, dan kan men een deel overdekken met hout, asbest- of golfplaten, terwijl men het andere deel onoverdekt laat, zij het gesloten door gaas. De dieren hebben dan een deel, waar zij volkomen buiten lopen en een deel, waar zij droog blijven. Zijn de omstandigheden zodanig slecht, dat er door bebouwing te weinig licht in de ren valt, dan kan men het overdekte deel dékken met platen van gewapend glas, waardoor van boven af voldoende licht in de ren kan vallen. De hoogte in. Om ruimte uit te sparen, kan men het nachthok op een hoogte van ongeveer een meter bouwen, zodat de ren onder het nacht hok doorloopt. Dit nachthok moet zo ge maakt worden, dat het door het uitnemen van de zijwand of door een ruim deurtje goed te reinigen is, want een eerste vereiste is ook, dat wij het kippenverblijf steeds grondig schoon houden. Aan de voorzijde dient een opstaande bodemplank te worden geplaatst van ongeveer 25 cm. breed, waar door de langs de grond trekkende wind, ge broken wordt. De zitstokken moeten stevig zijn en niet te dik. Bovendien moeten ze niet te hoog geplaatst worden. Men doet er goed aan, de stokken zo te monteren, dat ze uitneembaar zijn en dus eenvoudig ge reinigd kunnen worden. Er moffen! geen -scherpe kanten aan zitten. Wij moeten het- nachthok zo goed moge lijk inrichten. Er moet wat licht in kunnen vallen, b.v. door een matglazen ruitje, waar door voorkomen wordt, dat de kippen te vroeg op stok gaan. Tevens zorge men voor ruime legnesten, die gevuld moeten zijn met een laag hooi of stro, zodat de eieren niet worden beschadigd. Plaats de legnesten iets in het duister en construeer ze zo, dat ook deze gemakkelijk de reinigen zijn. Natuurlijk zijn er op het thema kippen verblijf verschillende variaties mogelijk doch men houde in alle gevallen rekening met de gestelde normen, zodat de dieren over een goede huisvesting beschikken. Men zal er zelf ook veel genoegen van beleven. EEN AFGEDANKTE GEVANGENIS IN TRIEST NU EEN SANATORIUM. GENEZEN ,OCH" Links van de weg ligt de stralend-blauwe Adriatische Zee. DaaracTiter begint een even blauwe hemel. Hij reikt tot aan de bergenrij aan onze rechterhand. „Kijk, daar komen ze vandaan", zegt iemand, „ze komen met hele transporten tegelijk. Mannen en vrouwen, soms zó jong of zó oud, dat je je afvraagt, hoe ze het in vredesnaam hebben klaargespeeld." We zeggen vermoeid van ja we begrijpen het, want we zijn net in Pro secco geweest. Wie dit vluchtelingenoord bezocht heeft, begrijpt het maar al te goed. En de palmen langs de kust van die stralend-blauwe Adriatische Zee kunnen hem niet zo blij meer maken In Prosecco hebben we een half uur lang met die donkere kerel zitten praten, maar pas toen hij de deur uit was, herkenden we hem. Een harde kop, met nietszeggende ogen had hij. Op zijn hoogst zeiden ze, dat hij ons wantrouwde. Na een half uur wisten wij iets over zijn komst naar Triëst en heel vaag over de voorgeschiedenis van zijn tocht. Ten slotte hadden we hem vormelijk be dankt voor zijn welwillendheid en namen afscheid. Een ogenblik later stond hij weer in de dokterskamer misschien was er nu een spoor van opwinding in die ogen. Snel zei hij een paar woorden tot de tolk. ,,Of u zijn naam niet wilt noemen in Holland, want zijn vrouw en dochtertje zijn niet hier ze zijn in het dorp achtergebleven." We beloofden het. Hij knikte ons toe en vertrok nogmaals een stroeve man in een lichtblauwe pyama. En toen pas herkenden wij hem de partisaan We zullen zijn naam niet noemen, en zijn vaderland ook niet het vaderland, dat hij gedurende meer dan twee jaren heeft ver dedigd tegen een ongewenst vijandig re- gienu Hij en een honderdtal anderen. Meer dan twee jaren leefden ze in de bergen, in de wouden. Ze beroofden transporten, ver nielden spoorwegen, overvielen garnizoenen. Ze wonnen veel, behalve de laatste slag. En toen is hij, als één der zeer weinige overlevenden, gevlucht. Zonder eten, zon der kleding haast, maar mét wapens. Hij doorbrak grensversperringen met zijn gra naten, hij ruimde grenswachten op met zijn revolver. Zijn tocht naar Triëst duurde nog maals twee jaren. Nu is hij hier in Prosecco, het t.b.c.-sanatorium voor politieke vluch telingen. Het „sanatorium" Prosecco. Dat is een heel vreemd, grauw bouwsel met kleine ramen. Het» ligt aan het eind van een weggetje vol kuilen en gaten. Daar zit een hek in de prikkeldraad-omheining, m,et een bord er boven „Allied Military Go vernment. Displaced Persons Sanatorium". Dat vreemde, grauwe bouwsel heeft op vallend kleine ramen, ,,net een gevangenis' denken we hardop. „Dat was het vroeger ook is het prompte antwoord Nu hebben die kleine ramen één voor deel ze bieden geen riant uitzicht op de omgeving, want die is daar ook niet naar. Tot ver buiten de omheining zie je geen boom, geen struik. Hoogstens wat onkruid. Wel hopen vuil en bergen puin. Die liggen trouwens óók binnen hte prikkeldraad. Sanatorium Prosecco „Hier liggen de ernstigste patiënten", zegt Joyce, de Engelse Welfare-werkster van het sanatorium! „De minder ernstige en de na zorg-gevallen wonen gewoon in een kamp." „Worden ze hier beter?" „Och Dat was haar antwoord. Uiteindelijk heb ben wij begrepen, dat de meesten hier niet al te ver achteruitgaan De echte D.P.-kampen. Uiteindelijk hebben we begrepen, dat dit sanatorium eigenlijk al een prachtig ding; mag worden genoemd. Want de militaire bezettingsautoriteiten van Triëst bemoeien zich in principe alléén maar met het huisvesten en voeden van de vluchtelingen. Al het overige moet uit par ticuliere hulpbronnen komen. Dat overige wordt voor het gemak maar samengevat met het woord „welfare" en het hoofd van deze dienst is Ruud van Hooge- vest, van de Y.M.C.A. Ze werkt nu twee jaar in de kampen Prosecco en San Sabba beide aan de rand van de-stad Triëst en in die periode heeft ze een school zien komen voor de kinderen, een school voor de ouderen, een bibliotheek, een verstel kamer voor de vrouwen en wat niet al „Ik heb hier honderden echte vrienden gevonden", zegt ze. Ja, Ruud van Hoogevest heeft dankbaar werk in Triëst. „Maar het is een lapmiddel Met honderden komen ze over de grenzen gevlucht en vallen de vrijheid binnen. Ge allieerden vangen ze op aan de Triëstijnse grens en brengen ze naar een D.P.-kamp. Tijdelijk. Daar worden de plannen gemaakt. Een nieuw leven in de vrije wereld. Amerika, Canada, Australië, ArgentiniëNu is het nog een kamp in Triëst, maar straks, als de deur boven deze drempel openzwaait Straks Ja, enkelen gaan snel verder. De anderen wachten op hun pas, op hun visum voor het nieuwe vaderland en blijven wachten. Eén jaar, twee, drie, vier jaarEn het visum blijft uit. Waarom Omdat ze ziek zijn, of te oud. Maar meest al ziek. Het kaartsysteem van het kamp ver meldt het'„serious t.b.c;", of „scars on the lung Hetgeen in rond Nederlands wil zeggen, dat mensen met deze aantekening lijden aan tuberculose en niet voor emjigratie in aan merking komen. Ze kunnen b 1 ij v e n wachten. De jonge vader kan wachten omdat 7';n kaart niet deugt. En met hem.1 wachten zijn vrouw en zijn drie kinderen. Het meisje kan wachten op hereniging met haar ouders en broers, die anderhalf jaar geleden geëmigreerd zijn. Haar kaart deugt niet De advocaat kan wachten, hoewel hij zich, hopend op zijn Amerikaanse visum heeft omgeschoold tot een voortreffelijk tim merman. Zijn kaart Ze kunnen allemaal blijven wachten. Tot ze beter worden.-Is dat mogelijk? „Och", zei Joyce Hulp is nodig en mogelijk 1 Wie in deze afschuwelijke nood wil hel pen, moet het georganiseerd doen. En die georganiseerde hulp rrjoet een duidelijke be stemming hebben, anders blijven de grote bedragen, die hiervoor nodig zijn, een schone illusie Dit begrepen we, toen we de thuisreis aanvaardden. En we stelden ons doel. We willen een aantal t.b.c.-patiënten uit de Triëstijnse kampen naar Nederland halen en hun totale genezing bekostigen. Sommi gen zullen hier een jaar moeten blijven, anderen twee of drie jaar. Tien tot twintig gezinnen kunnen wij de kans in het leven geven, die zij verdienen. Ons doeleen ton voor Triëst Het zijn de slechtsten niet, die weigerden te buigen onder de steeds zwaarder wor dende last van het regiem in hun vaderland. Het zijn de slechtsten niet, die huis en werk en sos hun gezondheid offeren voor de vrij heid. Nee, het zijn de slechtsten niet, voor wie wij „Een ton voor Triëst" aan het rollen willen brengen Een ton voor Triëst! Wijdat waren in dit verhaal twee mensen die bij de V.P.R.O. werken en voor hun doel zendtijd beschikbaar krijgen. Met ingang van Woensdag 24 Maart j.l. is deze omroep in zijn Jongerenprogramma „Een ton voor Triëst" gaan vragen. Elke Woensdagavond tussen half acht en acht uur. En dat tien weken lang. Het jongeren-programmaDat be tekent dus, dat deze actie in de eQrste plaats de jongeren van Nederland in be weging wil brengen. En via hen hopelijk de ouderen. Verwacht mag worden, dat zij, die aan de actie willen deelnem',en, zelf de middelen vinden om geld te verzamelen. Een school vereniging kan een extra-feestavond orga niseren, natuurlijk tegen heffing van een (forse) entréeprijs. Verenigingen kunnen fancy-fairs op touw zetten. En zo-maar-clubs kunnen onzentwege best een zo-mbar-col- lecte houden. Mits Mits in allen gevalle het geld maar bin nenkomt. Op postrekening no. 250.000, ten name van „Een ton voor Triëst". Is iets niet duidelijk Moet er advies ge geven worden Een brief of een kaart aan „Een ton voor Triëst", Postbus 250 in Hil versum krijgt altijd antwoord Is er haast bij „Een ton voor Triëst" zegt hallo tegen iedereen, die no. 11.000 draait (in Hilver sum K 2950) De V.P.R.O. verwacht véél van deze actie. De vluchtelingen in de Triëstijnse kampen San Sabbe en Prosecco óók. Wij weten niet, of ze tot de Grieks-Orthodoxe kerk behoren, of tot de Rooms-Katholieke of tot welke kerk dan ook. Het is ook niet nodig dat nu reeds te weten. Straks kunnen wij nader kennis met ze maken. Straks, als „Een ton voor Triëst" er is Tegen PERIODIEKE PIJNEN: ?b i >ra jato ZWITSAL Het Geschenk 1954 gratis bij aankoop van tenminste 4.50 de gedichtenbundel „De Muze en de Dieren" voor 0.75 voor de kleintjes de zoekplaat met kleurwedstrijd.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3