AXELSE COURANT Uitwassen van het dirigisme Met raad en daad Niels overtref! PUROL Huidgenezmg I nippers J. C.VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Tegen de melksanering 'kunnen vele prin- «iële bezwaren worden aangevoerd. Zij udt een vernietiging in zich besloten van - persoonlijke verhouding tussen leveran- :r en klant, een betrekking van verstand- uding, van wederzijdse waardering. Die rsoonlijke band tussen de beide partijen, per en verkoper, welke meestal op jaren an wederzijds vertrouwen berust, wordt ('oor de z.g. melksanering losgeknipt. De opers worden „nummers". Een melkverkoper heeft door zijn per soonlijke kwaliteiten en door de hoedanig- icid van zijn waar een zaak opgebouwd, lij heeft meer bedrijskennis, meer tact, meer jver dan zijn collega's en hij geniet van die ^genschappen, terecht, het voordeel. Dat voordeel wordt weggebezemd. Harder wer en dan anderen blijft onbeloond. De liefde voor het beroep, voor de eigen zaak, wordt aangetast. De melkverkopers worden distributeurs de meer dan anderen presterenden hebben van hun bijzondere prestaties geen gewin, den heeft melk te leveren aan mensen, die men niet kent. Men is in de onmpgelijkheid met bijzondere wensen rekening te houden. )eze blinde distributie moet het kan niet anders invloed hebben op de kwaliteit van de waar en op wat de Engelsen „ser vice" noemen, de dienst aan de klant. Wil men een kwestie juist beoordelen, dan moet men de twee kanten van de zaak be kijken. Voor de sanering pleit, dat er een doelmatiger, een systematischer bezorging door mogelijk wordt. Trekt men de wijken samen, dan bespaart dit moeilijke, lange zwerftochten aan de melkbezorgers. De bron is dichter bij de afnemer geplaatst. F,n wij mogen eerlijkheidshalve niet verzuimen te vermelden, dat in sommige gemeenten de melksanering behoorlijk werkt, zonder dat tr veel klachten voorkomen. Niet uit alle steden rijst de wanhoopskreet, die men in Dordrecht aanhief. De grondslag van de melksanering is de gedachte der rationali satie, van een doelmatiger economisch sy steem. Maar wij zien de op zich zelf logische ge dachte van een rationele distributie ontaar den in een onbehoorlijke gedraging van eco nomische machthebbers ten koste van d^ belangen der individuele verkopers. Hetgeen uit een rationeel principe, waar men voor of tegen kan zijn, geschiedt, gaat zich tot een strijd om monopolies ontwikkelen, waarin de gedachte van ordening en doelmatige en geleide economie misbruikt wordt. Een grote fabriek, die er haar belang in ziet, komt aan de melksaneerders te hulp. Zij legt aan de mielkslijters ingewikkelde contracten voor, er wordt een zachte pres sie uitgeoefend en de slijters worden soms zelfs met „drooglegging" bedreigd. Dat wil dan zeggen, dat de fabriek aan de onwillige slijter geen melk wil leveren. Er is een verordening van het bedrijfschap die een leveringsplicht inhoudt. Daardoor worden de bedreigers in hun eigen netten gevangen. Maar het is bedenkelijk, dat de hierboven geschetste neigingen voorkomen en dat er misbruik wordt gemaakt van de ondeskundigheid van eenvoudige mensen in juridische en administratieve zaken. Wil men een gezonde melksanering, dan zullen zo spoedig mogelijk de wanpraktijken moeten worden afgeknepen. De verkeerde gevolgen, waartoe de melksanering kan lei den, mogen aan de overheid niet ontgaan. De vraag rijst of de voordelen van de nieuwe sociale ordening opwegen tegen de gevaren. De vraag boezemt ons belang in, niet alleen omdat er vele kopers en ver kopers van melk door de rryelksanring ge dupeerd worden, maar ook omdat het in de lijn van de tijd ligt, dat de ordeningsgedachte het rationaliseren der distributie, het diri geren van het economisch leven, zich steeds over meer gebieden gaat uitstrekken. Het is gemakkelijk een regeling te gaan voor schrijven en uitvoeren. Moeilijker is het, zulk een regeling in al haar gevolgen te overzien. Wij voor ons achten het voortschrijdend dirigisme een ramp, een aantasten van de gezonde economische principes. De samen leving is o.i. bij de handhaving der vrije con currentie alleen maar gebaat. Wanneer men onderzoekt tot welke uitwassen het diri gistisch stelsel kan leiden, dan raakt men er eens te meer voor beducht. En daarom is het goed, dat wij de misbruiken aandach tig in beschouwing nemen en dat wij lering putten uit het geval te Dordrecht en uit zijn aanverwante misstanden. Dr P. H. Ritter. «f Dinsdag woedde in het Groothandels- gebouw te Rotterdam een brand op de derde etage, waar een groothandel in sportartike len gevestigd was. Er ontwikkelde zich veel rook, waardoor het blussingswerk ten zeer ste belemmerd werd. Dinsdagavond stortte tijdens oefenin gen in het nachtvliegen een straaljager neer even buiten de vliegbasis Eindhoven. Het toestel vloog in brand en sprong uit elkaar. Brandende onderdelen kwamen terecht op de nabijgelegen boerderij van de landbouwer Rosmalen, waardoor deze boerderij geheel uitbrandde. De bewoners konden zich in vei ligheid stellen. Het vee kon ook grotendeels worden gered, mhar de inboedel ging ge heel verloren. De vliegenier kwam om het leven. De 75-jarige R. Tuin uit Uffelte (gem. Havelte) reed met zijn vrouw per fiets naar Havelte voor het bevolkingsonderzoek. Op de wegkruising bij de tweede brug .stapte d? vrouw van de fiets, maar de man reed door, de rijksweg MeppelAssen op. Hij werd door een passerende auto gegerepen en op slag gedood. De bestuurder van de auto, (die door het krachtige remmen de macht over zijn wagen verloor reed tegen een muurtje langs de Smildervaart en sloeg over de kop, waardoor de Amsterdamse be stuurder een gebroken hand opliep. Een Amsterdamse aannemer had op een bouwwerk zoveel last van kwajongens, dat hij eindelijk zijn geduld had verloren en een van die jongens een stevig pak rammel had gegeven. Deze zaak diende voor de rechtbank en de Amsterdamse politierechter gaf uiting aan zijn verontwaardiging over de baldadige Nederlandse jeugd. Hij zeide best te kunnen begrijpen, dat de aannemer zijn geduld had verloren, maar raadde hem toch aan zich te bedwingen. Tegen de jongen zei hij „Jullie zijn allerlamlendigst. Jullie moesten eigenlijk een pak voor je broek hebben, maar niemand mag het je volgens de wet geven, zelfs de politie niet. Is het een wonder, dat deze meneer je een klap heeft gegeven." Hij eiste de minimum boete van 50 cent. Gebleken is, dat door het vele zoeken naar kievitseieren het aantal weidevogels in de omgeving van Meppel steeds achteruit gaat. Dit werd besproken tijdens de jaar vergadering van de afdeling Meppel en om streken van de vereniging voor dierenbe scherming. Door het zoeken naar het z.g. eerste ei worden vele vogels gestoord in het broeden. Het werd wenselijk geacht, dat aan H.M. de Koningin zou worden verzocht het eerste kievitsei niet meer te accepteren. Bij de laatste proef met de waterstof- of H-bom is radio-actieve as op vissers schepen terecht gekomien en heeft de kleren van vissers besmet. Radio-actieve deeltjes, die in het water terecht komfen, verliezen gauw hun gevaarlijke eigenschappen. Een Amerikaanse tankboot, heeft ook een vleug van de aswolk meegekregen, echter zonder noemenswaardige gevolgen. De gevaarlijke zone van het proefgebied in de Stille Oceaan is van ongeveer 150.000 tot 800.000 vier kante kilometer uitgebreid. Een groep Russische geologen zocht in het grensgebied van Mongolië en Siberië naar uranium. In plaats daarvan vonden zij in een bergspelonk een fantastische hoeveel heid kaas, die geschat wordt op 5000 ton. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de kaas ongeveer drie eeuwen geleden hier moet zijn opgeslagen. Het product heeft een buitengewoon pikante smaak, die doet den ken aan de Franse Rocquefort. De Unesco heeft ons voorgerekend, dat er op de wereld ongeveer 3000 verschil lende talen worden gesproken. Hierbij kwam tevens aan het licht., dat het Chinees de meest gesproken taal is. Niet minder d^n 450 millioen personen bedienen er zich van. Tas daarna komt het Engels, dat door 250 •millioen mensen wordt gesproken. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 27 MAART 1954 68e Jaargang No. 49 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. C. R. Ik ben rijkswerkster, ongehuwd. Krijg geen loonsverhoging. Moet ik desondanks toch huurver hoging betalen Antwoord Ja. U hebt in de dagbladen kunnen lezen, dat er steeds enkele categoriën zijn, die de dupe worden van de huurverhoging, maar daar is niets aan te doen. Gelukkig maar, dat u wel profi teert van de verlagingen van huisbrand, schoeisel, belasting enz., anders zag het er helemaal donker uit. Kunt u niet eens praten met uw werkgever J. H. S. Wij hebben nieuwe bovenburen gekregen, waarvan wij veel hinder hebben, ondanks waarschu wingen van onze zijde. Wat kan ik in deze doen en wie moet ik voor de aangerichte (water)schade aan sprakelijk stellen AntwoordWij hebben uit uw brief vernomen, dat de schade in uw appartementen is ontstaan door de schuld van uw bovenbuurman. De schade is ont staan door een onrechtmatige daad, waardoor- u tegen uw buurman een actie tot schadevergoeding kunt in stellen. Wij raden u aan u te wenden tot een deur waarder, nadat u getracht hebt in minnelijk overleg deze zaak met uw buurman te regelen. HuicHui verheid -Huidgezondnèia ff N. N. Een gehuwd persoon met een inkomen van ƒ1007.— per jaar, plus 15.— kostgeld van een zoon, hoeveel uitkering van de noodwet-Drees kan deze betrekken AntwoordInkomen van een eigen zoon telt niet mee voor de berekening rest dus 1007.inkomen. Hij zal dan nog kunnen ontvangen een bedrag van ƒ804.— per jaar of te wel ƒ67.— per maand. K. O. Noem mij een paar bijzonderheden over de Douglas DC-5. Antwoord Dit is een geheel metalen hoogdekker met neuswielonderstel, 2 Wright Cyclone F 62 mo toren van 850 pk., vleugellengte 23,80 m„ romp lengte 18,35 m, hoogte 6,20 m., leeggewicht 5200 kg., totaal gewicht 8300 kg., snelheid 294 km. per uur, bemanning 3 koppen, passagiers 18 tot 22, eerste vlucht gemaakt in 1939. A. H. P. Welk soort gerst moet men bezigen, op dat de mussen er niets aan doen AntwoordEr bestaat inderdaad een ras zomer- gerst, wat minder last heeft van de mussenvreterij. Het betreft hier het ras „Frisiaj", 2-rijig met lange angels, behoorlijke groei, wat slap stro,- goede op brengst. Veel zal deze mussenvreterij afhangen van de omstandigheden, waaronder het gewas geteeld wordt. Wanneer er gelijktijdig met dat ras andere granen in de buurt rijp zijn, heeft men weinig last van mussen, daar ze dan het gewas met minder of tonder angels prefereren boven de Frisia. Is er echter geen ander ras in de buurt, welke gelijktijdig rijp is, dan zal dit weinig helpen en er zal toch mussen- Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helpt! vreterij optreden. Frisia heeft dus geen 100% zeker heid, doch wel veel minder last, dan andere zomer- gerstgewassen. A. N. Weet u een middel tegen het „huilen" van onze schoorsteen Antwoord: Tenzij er een mankement aan uw schoorsteen is, kunt u het huilen wel tegen gaan door er een z.g. „H' -stuk op te plaatsen. Deze bescher mingsmiddelen zijn tegenwoordig in vrijwel iedere zaak in ijzerwaren verkrijgbaar. Ze zijn zeer prac- tisch, de wind kan nooit naar binnen slaan en naar onze ervaring vermindert de trek niet. G. P. A. Men vertelde mij kort geleden, dat het goed is, haar te wassen met een ei. Is dat zo Op grond waarvan is dat goed Antwoord In de schoonheidszorg wordt wel eens gebruik gemaakt van eieren, als de huid moet wor den ingevethet gaat daarbij om de dooier. Van daar, dat eigeel ook wel wordt aangeraden als mid del tegen hoofdroos, wel te verstaan tegen de droge roos. Het wordt ook wel in shampoo verwerkt. Men moet er echter geen overdreven verwachtingen van hebben, als men de haren met eieren als zodanig gaat wassen. G. J. T. Mijn huis ziet er zeer verwaarloosd uit. Op mijn verzoeken om de zaak wat op te knappen wordt niet geantwoord. Moet ik nu vanaf 1 Januari huurverhoging betalen of niet AntwoordJa, die verhoging moet u betalen. Men mag nu eenmaal geen eigen rechter spelen. Vanaf 1 Januari 1954 bestaat de mogelijkheid, uw klacht over het slechte onderhoud van het door u gehuurde huis aan de kantonrechter voor te leggen. Wij moe ten volstaan met u te verwijzen naar zijn beslissing. Aan de buitenkant is uw huis reeds opgeknapt. Dus zult u moeten afwachten, wat er van binnen door de huiseigenaar gedaan moet worden. Voor u het huurcontract tekende, had u alles beter moeten na zien dan had u eventueel te herstellen defecten kun nen vastleggen. z T. B. Ik ben erg ontevreden over de toestand van mijn huurverhoging. Vroeger is er wel veel aan ge daan, doch nu is de toestand onhoudbaar. Tot wie moet ik mij wenden, om hierin verandering te brengen Bij de huuradviescommissie ben ik al geweest, maar het kost me geld om huurherziening aan te vragen. Bovendien ben ik bang, dat ik nog meer dan nu zal moeten betalen. AntwoordHet lijkt ons het beste, deze kwestie eens aan de gemeente voor te leggen. Mogelijk kunt u een ander huis toegewezen krijgen. Ook is even tueel herstel met behulp van de gemeente mogelijk. In ieder geval is het raadzaam om de huuradvies commissie te vragen over de door u in verband met de toestand van het huis te betalen prijs. Het bedrag van 2,50 moet u er toch voor over hebben om een waarschijnlijke huurverbetering te krijgen. Het advies is niet bindend, zodat u altijd nog de kantonrechter kunt verzoeken om de huur te herzien. Deze moet het advies van de huuradviescommissie altijd inwinnen, zodat u dit bij uw verzoek tevens zult moeten in sluiten. Een nieuwe mogelijkheid om verandering te brengen in uw toestand is, dat u bij de griffie van het kantongerecht een verzoekschrift indient, waarbij u de kantonrechter verzoekt een dag te bepalen, waarop de onderhoudsverplichting, welke uw ver huurder niet nakomt, zal worden behandeld. U moet in dat (ongezegeld) verzoek vermelden, naam en woonplaats van u zelf en van uw verhuurder, als mede een mededeling van hetgeen u van uw ver huurder verlangt op het punt van het Boor hem te verrichten onderhoud. Voor deze kwestie heeft u de huuradviescommissie niet nodig. H. H. J. Is het usance de huur vooruit te -betalen; Kan men dit aannemen als het contract (hierover niets vermeldt en de huur al zoveel jaren is lbetaald, dat dit niet meer is na te gaan Ik Stel de vraag in verband met een voorgenomen verhuizing en de per 1 Januari ingegane huurverhoging. AntwoordHet is inderdaad gebruik om de huur vooruit te betalen. U kunt dit ook afleiden uit de vervaldag. Als deze viel op het eind van de maand, dan zal de huur achteraf verschuldigd zijn geweest. Was het de eerste van de maand, dan was vooruit betaling bedongen. s WERKLOOSHEID IN FEBRUARI IETS GEDAALD. De gebruikelijke daling van het werkloosheidscijfer in Februari, -j^elke ca. 5000 bedraagt, werd dit jaar niet pereikt ten ^«yolge van de strenge vorst, waar door de werkzaamheden in de .landbouw stagneerden en o.a. de aanvang van -verscheidene nieuwe boüw*- objecten werd opgeschort. Het ^jantal werkloze man nen daalde in februari dan ook .sleets van 101.064 tot 100.725. Het aantal personen, werkzaam op door «de Rijksdienst «voor de Uitvoering van Werken ge subsidieerde objecten, daalde van 22.511 tot 22.4Q1- Het direct beschikbare aanbod daalde derhalve met 449. Het beschikbare aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 22,214 tot 21.641, metaalarbeiders van 6089 tot 5961 en losse arbeiders van 24.850 tot 24.795. Het aanbod van veenarbeiders steeg van 2497 tot 2510, landarbeiders van 26.634 tot 27.917 en trans- portpersoneel van 7921 tot 8126. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten nam toe van 24.636 tot 28. 935. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen met 70 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren enhet laagst in Lim burg met 14, terwijl dit voor Zeeland 27 was. Het gemiddelde bedroeg 32 evenals op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8719 tot 8186. De vraag naar vrouwelijk ^personeel steeg van 23.032 tot 25 858.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 1