Vliegende Hollanders slaan vleugels wederom wijder uit. nippers 104 steden in 68 landen zijn volgens de nieuwe zomerdienstregeling di£ de KLM vanaf 11 April gaat vliegen in het KLM- luchtnet opgenomen. Colombo op Ceylon is als nieuwe stad aan het luchtnet toege voegd, dat dan ruim 236.000 km. zal tellen, een lengte, gelijk aan bijna zesmaal de om trek van de aarde. Op het westelijk halfrond zal de vloot der vliegende hollanders dan 35 plaatsen bedienen, welke zijn gelegen in op 5 na- alle Amerikaanse landen. Vijf tien van deze Amerikaanse steden zijn recht streeks met Amsterdam verbonden. Een ander opmerkelijk punt van deze K.L.M.-zomerdienstregeling is de uitbrei ding van de toeristenklasse naar het Verre Oosten, waardoor het mogelijk is geworden per toeristenklasse rond de wereld te vliegen voor minder dan ƒ4750. De nieuwe aan winsten van de K.L.M.—vloot, n.l. dertien Sueper Constellations en veertien Convairs zallen deze zomer alle worden ingezet. De frequentie van het aantal diensten op vele lijnen is aanzienlijk verhoogd, voorna melijk op die naar New-York, het Nabije Oosten en in Europa, terwijl snellere en meer efficiente doorverbindingen zijn ver kregen. Drukte boven de Atlantische Oceaan. Op de lijn Amsterdam New-York zullen in het zomerseizoen zestien passagiersdien sten per week worden uitgevoerd in plaats van twaalf gedurende de vorige dienstrege ling. Hierdoor zal de K.L.M. in de periode van 25 Mei tot 9 October op dit traject bijna 10 passagiers heen en terug kunnen ver boeren. Het aandeel van de K.L.M. in het Trans atlantisch luchtverkeer naar de Verenigde Staten, waaraan elf luchtvaartmaatschap pijen deelnemen, is door deze uitbreiding belangrijk toegenomen. In 1953 was dit aan deel ongeveer 10%. De frequentie van de eenmaal wekelijkse dienst naar Mexico wordt verdubbeld, ter wijl naar Curasao via de noordelijke route over de Atlantische Oceaan twee diensten zullen worden onderhouden. Aangezien al deze diensten via Montreal worden geleid, wordt het aantal diensten op deze Cana dese stad opgevoerd van drie- naar vier maal per week. Op de lijn Amsterdam- Curacao via de midden-atlantische Oceaan, tw. Santa Maria op de Azoren zullen drie diensten per week worden gevlogen. Cura sao heeft dus vijf luchtdiensten per week naar Amsterdam. Vanaf 1 October a.s. zal ook op de Trans-atlantische diensten naar Midden-Amerika de toeristenklasse worden ingevoerd. De K.L.M. is voornemens het West-In dische luchtnet, dat thans 25 steden in Mid den- en Zuid-Amerika omvat, omstreeks half Juni uit te breiden met Lima, de hoofd stad van Peru. Men hoopt toestemming te krijgen deze nieuwe dienst te leiden via Guyaquil in Ecuador, welke laatste stad ook nog niet door de K.L.M. wordt aangedaan. Toeristenklasse op Djakartalijn. Ook het aantal diensten naar Djakarta blijft ongewijzigd, n.l. vijf per week. Een belang-- rijke wijziging is echter de invoering van de toeristenklasse op deze oudste interconti- tinentale K.L.M.-lijn. Van de vijf passa giersdiensten zal er voorlopig een als toe- ristendienst worden uitgevoerd. Tweemaal wekelijks naar Biak nu ook naar Colombo. Verder is er de eenmaal wekelijkse dienst naar Sydney. Biak in Nieuw-Guinea, dat als tussenstation op de Sydneydienst wordt aangedaan, krijgt deze zomer een tweede verbinding met Nederland. Het aantal eerste klasse diensten op Tokio is twee per week. Op een van de beide Tokio-diensten zal Colombo op Ceylon wor den opgenomen. Deze opneming zal op 15 April a.s. plaats hebben. In Europa en de landen van het Nabije Oosten, is de frequentie van een aantal dien sten aanzienlijk verhoogd. Zo krijgt Londen 49 retourdiensten per week, in plaats van 47, Glasgow 14J^ (12), Shannon 9J/£ (6), Brussel 18 1*3Zurich 13 (11), Rome 16 (11), Milaan 6 (3), Istanbul 6 (3), Weenen 4 (1), Dusseldorf 11 (7), Munchen 10 (6), Stuttgart 6 (3), Beirut 3 (2), en Cairo 2 (0). Beide laatste steden worden bovendien en kele malen per week aangedaan op de dien sten naar het Verre Oosten. Moonliners en Sunriser. Moonliners zullen diensten onderhouden naar Londen, Kopenhagen, Nice en Zurich. Op de diensten naar Parijs komt de Moon- linerdienst te vervallen op het traject Parijs —Amsterdam, zodat men op deze lijn op een gecombineerd Moonliner-toeristentarief kan vliegen. Naar Kopenhagen zullen zes Moonlinerdiensti/i per week worden onder houden, waarvan de S.A.S. en de K.L.M. er elk drie voor hun rekening nemen. Daar de Moonlinerdiensten van Kopenhagen naar Amsterdam in de ochtend worden gevlogen is aan deze dienst de m'eer toepasselijke naam van Sunriser gegeven. De Moonliner diensten naar Zurich zullen in pool met de Swissair worden uitgevoerd, in de periode van 24 Mei tot 1 October a.s. Toeristenklasse op alle diensten in Europa. Nu de toeristendiensten naar Dublin ook mogelijk zijn, heeft de K.L.M. op bijna al haar Europese lijnen de toeristenklasse in gevoerd. Binnen geografisch Europa zal de K.L.M. op bijna al haar diensten Convairs 240 en 340 gebruiken. Op alle lijnen naar het Nabije ,en Midden-Oosten worden nu DC-6 vliegtuigen gebruikt, waarvan de voorste cabine tot toeristenklasse is inge richt en de achterste tot eerste klasse. Hierdoor blijf het mogelijk om binnen Europa op vele trajecten toch van de eer ste klasse gebruik te maken. Deze mogelijk heid blijft ook bestaan op de intercontinen tale diensten, die de Europese steden aan doen. W ereldorganisatie. Op het ogenblik heeft de K.L.M. 138 ver tegenwoordigingen in de 68 landen, die in haar luchtnet zijn opgenomen. Zij beschikt daar over 81 eigen passagekantoren en 17 vrachtkantoren. In 1[953 is dit aantal pas sagekantoren met 16 uitgebreid. Dit jaar zijn weer twee nieuwe kantoren geopend te New Delhi en te San Francisco. In April zullen nog vier kantoren worden geopend, n.l. te Rome, Guatemala, San Salvador en Tel Aviv. De K.L.M. zal de zomerdienstregeling uit voeren met een vloot van 91 moderne vlieg tuigen, waarvan twee Convairs 340 en vier Super Constellations in de loop van deze zomer nog in bedrijf zullen worden gesteld. Deze vloot zal worden bediend door een 1365 man sterke staf vliegend personeel, waarvan 477 vliegers (172 buitenlanders), 219 radio-telegrafisten, 263 boordwerktuig kundigen, 2|3 stewards en 193 stewardes sen. Behoudens toestemming v.an de rijks luchtvaartdienst zullen van April tot half Mei door de Sabena helicoptervluchten bo ven de bollenstreek gehouden worden met tussenlandingen in Lisse, Haarlem en Zand- voort. De helicopters, die in Brussel opstij gen zullen op Zaterdagen, Zondagen en feestdagen hun tochten maken. Voor een rondvlucht zal 12 worden gevraagd. Op de Wouwse weg is Zaterdagavond een volksoploop geweest, toen een dronken bewoner, die ruzie had gehad met zijn broer een stromijt op hun érf in brand had ge stoken en daarna op het dak van het huis was gekripen om de uitwerking van zijn daad te aanschouwen. Toen de brandweer arriveerde begon de irtan de spuitgasten met dakpannen te bekogelen. De brandmeester sarde hem te zeggen „Je kunt er toch niet af." Aanvankelijk had dit geen succes, maar eindelijk w'ilde hij toch zijn kunnen tonen. Maar bij het passeren van een dakraam werd hij aan zijn been door een daar wachthou dende politieman naar binnen getrokken. Met een auto van de brandweer werd de dronkaard naar het politiebureau gebracht. De schade door de brand aangericht be droeg 150. De Sowjet-Unie heeft bii Nederland geprotesteerd tegen het vestigen van Ame rikaanse bases op Nedrlands grondgebied in vredestijd. De Sow'jet-Unie heeft ook ge protesteerd bij Turkije en Griekenland tegen het geven van militaire bases aan de Ver enigde Staten. Elke nota ging zwaar van argumenten, gebaseerd op „Ruslands vredes wil". Er is een enorm smokkelcomplot in dia manten ontdekt, dat vertakkingen heeft in Afrika, Europa en de Verenigde Staten en dat met enorm,e kapitalen werkt. De grote centra bevinden zich in Akkra (hoofdstad van de Britse Goudkustkolonie in Afrika), waar de ruwe diamanten verzameld worden en Antwerpen, waar de diamanten geslepen worden alvorens ze naar de Verenigde Sta ten gaan, waar ze aan dp man gebracht worden. Mijnwerkers stelen de diamanten. In Antwerpen bevindt zich het centrum van de handel. Bij een politie-onderzoek in de Pelikaanstraat werden twee toonzaaltjes in de achterruimten van café's ontdekt. Met reisduiven werden de kostbare stenen soms naar Amsterdam) overgebracht om dan ver der hun weg te vinden. In de bergen van Santiago (Chili) is in sneeuw en ijs het goed bewaard ge bleven lijk gevonden van een ongeveer 12- jarige Inqa-prinses, die waarschijnlijk 500 jaar geleden is overleden. Bij Annapolis (Maryland U.S.A.) is een militair vliegtuig neergestort en in brand ge vlogen, waarbij 18 mensen om het leven kwamen. De lijken van de slachtoffers lagen verspreid over een groot gebied in een bos, waarin het transportvliegtuig is neergestort. DE LANDBOUWBEURS TE UTRECHT 84 firma's hebben reeds ingeschreven. De Landbouwbeurs, die van 3 tot en met 8 Mei in Utrecht wordt gehouden, zal niet tegenstaande het feit dat haar omvang enigs zins beperkter is dan bij vorige gelegen heden een belangwekkende manifestatie worden gezien de grote belangstelling uit alle delen van het land van firma's in land bouwmachines en -werktuigen en benodigd heden voor de veehouderij. De Landbouwbeurs die door de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs wordt geor ganiseerd, zal dit jaar in de !151000 m2 metende Bernhardhal op het Croeselaanter- rein worden gehuisvest. Deze enorme hal, welke zich uitermate leent voor een expo sitie die een branche-overzicht geeft, is thans nagenoeg volgeboekt. 84 firma's hebben al voor deelneming aan deze Beurs inge schreven. Alles wat voor veehouders en landbou wers van belang is zal in deze Jaarbeurshal gedurende zes dagen in Mei te zien zijn, van een drinkbak voor het vee tot een maai- dorsm&chine. Internationaal kampeerpaspoort voor het buitenland. Als lid van de A.I.T. (Alliance Internatio nale de Tourisme) en van de F.I.C.C. (Fédération Internationale de Camping et Caravanning) is de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. als eerste organisatie in Europa belast met het uitgeven van een internationaal kampeerpaspoort, dat recht van toegang geeft tot de terreinen van de beide organisaties. Dit internationale kampeerpaspoort zal voor de Nederlandse kamipeerder in het bui tenland van groot nut zijn, daar het niet alleen toegang geeft tot de terreinen van de j kampeerclubs buiten onze grenzen, waarbij hij profiteert van de daar aanwezige acco- modatie en het comfort, doch tevens bezit de houder van dit document alle rechten van de leden dier buitenlandse organisaties, wat in vele gevallen reductie op het kamp geld inhoudt. Daarenboven is bij het kamperen de hou der van een internationaal kampeerpaspoort met zijn gezin verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid voor schade of letsel aan derden toegebracht. Deze verzekering wordt erkend door alle West-Europese landen, alsm,ede door Algerië, Tunesië en Marokko. Door enkele Europese landen (o.a. Frank rijk) was een dergelijke verzekering* reeds vereist. Het document kan op alle A.N.W.B.- kantoren worden aangevraagd. BEKENDMAKINGEN. s STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten van Zeeland een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen (in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen). Deze bevoegdheid geldt niet voor kiezers, aan wie is tegestaan in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 7 April a.s. een verzoekschrift in dienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaat stelling is opgenomen. Hij geeft daarbij op a. zijn naam, voornamen en geboortedatum, -jaar en plaats b. de gemeente, in welker kiezersregister hij is op genomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar c. de redenen van zijn verzoek d. de gegevens, bedoeld onder a en b ten aanzien van de kiezer, die bereid is als zodanig op te treden. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een ver klaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der candidaatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, \waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deel neming aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanvaarden, indien beide zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoten behoren. Van de beslissing op het verzoek ontvangen zowel de volmachtgever als de gemachtigde mededeling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiterlijk 7 April a.s. medeling doen van de aanwijzing van een andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere ge machtigde dient gebruik te worden gemaakt van for mulieren, welke ter secretarie van ejke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Axel, 9 Maart 1954. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deelnemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaat stelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere, in dezelfde provincie gelegen gemeente Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen, noch voor hen. aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan na heden, doch uiterlijk 7 April a.s., in persoon ter secretarie van een ge meente aan de burgemèester of de door deze aan gewezen ambtenaar mededeling. Hij geeft daarbij op a. zijn naam, voornamen en geboortedatum, -jaar en plaats b. de gemeente in welker kiezersregister hij is op genomen, alsmede zijn adres of laatste adres aldaar c. de andere gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, benevens een adres in die ge meente d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna be doelde verklaring wenst te ontvangen. Van de mededeling om van bovengenoemde be voegdheid gebruik te maken wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt waarop de beslissing ten aan zien van het verzoek gesteld. Na inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer t.z.t. behalve de oproe pingskaart van de burgemeester der gemeente in wel ker kiezersregister hij is opgenomen, ook van de burgemeester der door hem aangewezen andere ge meente aan het door hem in die gemeente opgegeven adres een oproepingskaart. Voor de in het ongerede geraakte verklaring wordt geen nieuwe verstrekt. Axel, 9 Maart 1954. De burgemeester van Axel, Van Oeveren., BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID. De burgemeester van Axel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de besmettelijke planten ziekte „aardappelmoeheid" de aardappelteelt in ons land in ernstige mate bedreigt en de afzet van de Nederlandse agrarische producten in het buitenland dreigt te verstoren. Ter voorkoming van dit gevaar bepaalt het besluit bestrijding aardappelmoeheid o.m. dat in geheel Ne derland aardappelen niet anders mogen worden ge teeld dan met toepassing van een wisselbouw van één op de drie jaar, d.w.z. dat telkenjare, bij af wisseling een derde gedeelte van de grond met aard appelen mag worden beteeld. Ook de z.g. „klein—telers", w.o. volkstuinen, dienen deze wisselbouw toe te passen, Bij nalatigheid kan zelfs een klein perceeltje grond, ook een tuintje, een besmettingshaard vormen voor de wïjde omgeving, als gevolg waarvan een volledig teeltverbod kan wor den opgelegd. Belanghebbenden worden mitsdien met klem aange spoord, door middel van de bovenbedoelde wissel bouw 1 3, eenparig mee te werken aan de be strijding van de „aardappelmoeheid". Axel, 22 Maart 1954. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. AARDAPPELMOEHEID. Verhuren van volkstuintjes. Burgemeester en Wethouders van Axel herinneren de verhuurders van volkstuintjes aan hun verplich ting om vergunning te vragen voor het verhuren van grond als volkstuin. De verleende vergunningen zijn op 31 December 1953 vervallen. Nieuwe vergunningen moeten aangevraagd worden aan burgemeester en wethouders binnen 14 dagen. Bij het schriftelijk verzoek moet worden overge legd een eenvoudige plattegrond, waarop de ver schillende percelen met aanduiding van de grootte en de namen der huurders moeteri zijn aangegeven, terwijl ook de plaats van ligging der gronden moet worden vermeld. Axel, 22 Maart 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3