Gaat U kippen houden? m Van ouds de lekkerste De broeken van Graaf Richard. nippers. U kunt niet alles weten Aanbesteding P. Le Feber Ook in onzen en halve ponden Heel lang geleden woonde in ons land een man, die Richard heette. Omdat hij ook nog een graaf was, noemde iedereen hem graaf Richard. Hij was een aardige man, die zoveel geldi had dat hij nooit behoefde werken. Toch deed hij nog wel eens wat. Iedere morgen stond hij om zeven uur op, verzorgde zijn hoenderpark, at een geroos terd boterhammetje met oude kaas en nam zelf stof af in het kasteel. Zijn hobby be stond uit broeken. Hij bezat de mooiste col lectie broeken van West-Europa. Zijn col lectie omvatte broeken uit alle tijdperken. Hij had kuitbroeken, pofbroeken, generaais- broeken, pyantabroeken, fluwelen en zijden broeken. Bovendien liet hij zijn lijfkleerma ker iedere week een nieuw model ontwerpen nu eens van grauw graslinnen, dan weer van kleurige Italiaanse weefsels. Als zij hem zagen zongen de kinderen dit liedje Graaf Richard draagt een pantalon die is versierd met goudgalon. Elk voorjaar was het feest op het kasteel van de graaf. Dan kwamen zijn vrienden en aten in de openlucht aan lange tafels kal koen en reerug, besproeid met een keur van wijnen. Elke gast verscheen daar in zijn [raaiste broek en hield bij het binnenkomen de pink op de naad, zoals het behoorde. De uitnodigingen waren op Oud-Hollands pa pier gedrukt en de affiches aan de slotpoort gecalligrafeerd op het fijnste perkament. Een gehele week duurden de feestelijkheden, en die gast die in deze week geen druppeltje op zijn pantalon gemorst had werd tot Pan- talonnenkoning benoemd. Hij kreeg een an ker wijn thuis gestuurd en een gouden broe kenpers. Voor het drukken van de invitatiekaarten en het vervaardigen van de affiches, had graaf Richard een oud baasje, die het al ja ren deed en altijd weer het land had als het zover was. Hij vond graaf Richard een malloot. Veel liever dan werken voor de graaf las hij bij het haardvuur de sprookjes van Moeder de Gans. Omdat hij altijd met boeken bezig was en onder de dorpelingen als een boekenwurm bekend stond, vonden de mensen het niet zo èrg vreemd dat hij zich op een keer vergiste. Op de uitnodi gingskaarten, die dat jaar werden rondge stuurd kwam te staan Het is graaf Richard Pantalone een grote eer U uit te nodigen voor zijn jaarlijkse, feestelijke boekenweek. Alle genodigden begrepen direct dat het een stomme fout van de zetter was. En dat het niet boekenweek, maar broekenweek moest zijn. Dus trokken zij allemaal hun voortreffelijkste broek aan. Maar voor alle zekerheid, omdat je het nooit weten kunt namen zij ook nog een boek mee. (De meesten hadden zelf wel geen boek. maar ze leenden er gauw een van de stalknecht of van een overbuurman.) De een kwam met „Vertellingen uit Duizend en één Nacht", de ander met Reinaert de Vos", een derde met „Ciske de Rat" of de Memoires van Churchill of Gorters „Mei" of in elk geval iets dat er op leek. Het werd een. schokkende gebeurtenis. Niemand had nog ooit zoveel boeken bijeen gezien als die week op het kasteel van graaf Richard. De grootste schok ontvingen de gasten tussen de maaltijden door. Men ont dekte, dat men de boeken open kon mlaken en erin lezen. Velen gingen daartoe over en lieten er een stuk kalkoen voor passeren. In de komende dagen vond men een baron op zijn buik in het gras liggen, verdiept in „Eline Vere". Een jong markiesje zat boven in een kastanjeboom Bredero te lezen. Het heet, dat uit deze curieuze vergissing van een zetter in de loop der yjaren de Nederlandse Boekenweek is ontstaan. Han G. Hoekstra. Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? EEN VEELVERBREIDE EN PRACTISCHE LIEFHEBBERT]. Hoe dikwijls hebben wij niet als kind thuis of bij bekenden tijden zitten te kijken bij de kippen, als er kuikens waren. Kos telijk hebben wij ons geamuseerd met deze kleine donzige diertjes, die in verschillende opzichten handelden als de primitieve mens. Had er één een dikke worm gevonden, dan wilde ogenblikkelijk het hele stel er een stuk je van meepikken en de trotse vinder moest rennen met zijn kostbaar bezit, terwijl de troep er piepend achteraan holde. Zo ontstaat bij de meeste kinderen reeds vroeg de aardigheid. Wanneer zij wat ou der worden, willen zij dikwijls zelf al kip pen houden en is dit niet het geval, dan ontstaat soms veel later bij een of andere gelegenheid toch de animo hiervoor. Is het eenmaal zo ver en zijn wij met on ze ega tot overeenstemming gekomen, dan scharen wij ons bij de vele duizenden, die zich met groot enthousiasme aan deze lief hebberij wijden. VOOR MAN EN VROUW Om hieraan te doen moet er echter aan zekere voorwaarden worden voldaan. Het beste is, wanneer alle betrokkenen er iets voor voelen, daar zowel de man als de vrouw de zorg over de hoenders op zich moet kun nen nemen. Ten tweede m'oeten de omstan digheden zodanig zijn, dat wij in staat zijn voor een geschikt levensruimte voor de die ren te zorgen. Men kan geen hoenders hou den op een bovenhuis. Natuurlijk moeten de dieren goed ver zorgd worden, maar deze zorg moet toch niet zo ver gaan, dat men er huisgenoten van maakt, zoals ik eens meemaakte. Via een poortdeurtje gemaakt in open slaande deuren naar de tuin, konden bij deze mensen de kippen rustig de kamer binnen stappen, waar zij vieze pootafdrukken en uitwerpselen op het tapijt en de stoelbekle- ding achterlieten. Deze man ging van het principe uit„Je moet alleen dieren houden^ als je van ze houdt, en dan moet je er ook alles voor over hebben." Dit gaat natuur lijk wel wat te ver. Natuurlijk kan men vaji zijn dieren hou den, maar dan behoeft men ze toch zoiets nog niet te permittren. De kippen zullen er zich heus niet ongelukkig om gevoelen, wan ner ze niet in de kamer mogen zijn. Het bo venstaande was slechts bedoeld om duide lijk te maken, dat men ook tot uitersten kan gaan. Wij nemen echter aan dat onze lief hebbers de zaak normaal aanpakken. AL EEUWEN OUD. De tamme hoenders die wij kennen, zijn Een Russisch soldaat, lid der Russische bezettingstroepen, had een toevlucht gezocht bij de vertegenwoordigers der Westerse be zettingszone en aan Russische officieren was toegestaan hem te ondervragen om te pogen hejm fvan gedachten te jdoen Veranderen. Maar de soldaat verklaarde „De wijze, waarop ik door de Britse autoriteiten be handeld ben, komt overeen mét mijn ideaal van het werkelijk communisme." 5 van de 23| Japanse vissers, die op l,v Maart bij Bikini door een radio-actieve asregen werden verrast, zijn ernstig ziek ge worden. De vissers zijn alle op last van de overheid in een ziekenhuis opgenomen. Op een van de Marshal-eilanden heeft men een waterstofbom laten exploderen, waarvan de uitwerking 500 maal sterker was dan de atoomboidexplosie op Hirosjima in 1945. 28 Amerikaanse waarnemers en 236 eiland bewoners, die zich op veilige afstand waan den, werden overdekt met radio-actieve stof maar liepen geen brandwonden op. De laat ste ontploffing kleurde de hemél oranje en deed gebouwen schudden op eilanden, en kele honderden kilometers verwijderd. Het eerste kievietsei, dat dit jaar ge vonden werd door de 18-jarige J. Hubers te Veldhoven (N.-Br.) werd Woensdag aan de Koningin aangeboden. De Bilt had de verwachting uitgesproken, dat, mét het oog op de weersomstandigheden het eerste ei ongeveer 20 Maart zou kunnen gevonden worden. Vorig jaar werd het eerste kievitsei aan de Koningin op 18 Maart aangeboden. Naar het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken mededeelt, zullen buiten landers binnenkort geen pas meer nodig hebben, als zij naar West-Duitsland gaan. Dit zal echter niet gelden voor reizigers uit de Oost-Europese landen. natuurlijk niet altijd tam geweest en stam men af van wilde hoendersoorten. Reeds 80.000 jaar geleden hebben wilde hoenders onze streken bevolkt en ityaar- schijnlijk reeds lang daarvoor. Toen de ijs tijd inzette, zijn zij met de mensen en andere dieren uit onze streken verdrongen, doch waarschijnlijk verder dan de mens. Na deze periode zijn zij langzaam weer noordelijker getrokken doch de belangrijkste aanvulling dateert toch van de laatste 3000 jaar. De oude volkeren die handel en zeevaart bedreven, grote volksverschuivingen, de kruistochten en ontdekkingsreizen hebben in Europa veel hoenders gebracht, waardoor het aantal sterk werd vergroot. Bovendien waren deze hoenders van andere rassen dan de reeds aan\yezige, waardoor vermenging ontstond. De monniken kunnen wij als de eerste hoenderfokkers beschouwen. Op somfmige kloosterterreinen ging men bewust tot hoen derteelt over. Later ging deze liefhebberij over op de adel, die op zijn landgoederen grote hoeveelheden hoenders hield, hoofd zakelijk voor de eieren en voor de slacht, terwijl daarna de teelt in handen van de boeren raakte. Zo wérden in de loop der tijden bepaalde rassen geteeld. WAAROM HOUDT MEN HOENDERS? De redenen, waarom men hoenders gaat houden kunnen slechts enkele zijn. Men kan Voor een bezoek aan West-Duitsland kan men niet volstaan met een bewijs van Ne derlanderschap, doch is het bezit van een geldig paspoort noodzakelijk. Een visum is niet nodig. Denk niet, dat de eventueel niet gevraagde huurverhoging van 15% per 1 Januari 1951 nu alsnog maar gauw even in rekening ge bracht mag worden om nu per 1 Januari 1954 én de huurverhoging van 1951 én die van 1954 „binnen te halen". De huurverhoging van 1951 kon gevorderd worden, nadat de huurder hiervan in kennis gesteld werd en dus niet met terugwerkende kracht. De ver huurders, die niet om die verhoging hebben gevraagd, hebben nu een strop, omdat de ze nemen uit liefhebberij, waarbij de ras schoonheid hoofdzaak is en men zich om an dere eigenschappen niet bekommert, maar men kan het ook doen voor de eieren-pro ductie, terwijl natuurlijk ook een gulden mid denweg kan bestaan, dat men de hoenders houdt voor de sport, terwijl men tevens pro fiteert van de omstandigheid, dat zij eie ren leggen. Het houden van kippen voor de sport is geen grote moeilijkheid. Het gaat hoofdzake lijk om wat ruimte en naar gelang de ruimte neemt men het aantal hoenders. Al naar ge lang de voorkeur voor een bepaald uiterlijk of productiecapaciteiten kiest men dan zijn dieren. Het houden van kippen is een lief hebberij, die niet meer kennis en zorg ver eist, dan het houden van welk ander huis dier ook. Met wat goede wil en liefde zijn er opmerkelijke resultaten te bereiken en kan men veel plezier van zijn toom beleven. nieuwe verhoging berekend moet worden naar de huurprijs, die op 31 December 1953 betaald werd. Behandelt men vlekken met tetra, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten, want tetradampen zijn giftig en men kan er onwel van worden. Cretonne stoelbekleding kan schoonge maakt worden met een mengsel van tetra en magnesia. De cretonne hiermee bestrijken en 24 uur laten zitten. Men kan dan het over gebleven poeder er gewoon afborstelen. Witte nylonblouses moet men liever niet met chloor schoonmaken, men neme hier voor wolblank. Afgewassen glaswerk moet men steeds zo vlug mogelijk afdrogen. Men voorkomt daar door strepen op het glas. Bruine aanslag op glaswerk kan verwijderd worden met zeep sop, waar wat ammonia aan is toegevoegd. Noten kraken met de kiezen is nooit aan te bevelen, zelfs niet voor iemand met een sterk gebit. Men kan het kauwvlak gauw beschadigen, waardoor bacteriën vrij spel krijgen. Stugg'e badhanddoeken kan men weer soepel krijgen door wassen in water waar aan wat azijn is toegevoegd. FILMNIEUWS BEKENDMAKINGEN. Namens de vereniging „Het Groene Kruis" te Axel zal op Maandag 29 Maart a.s. worden aanbesteed het bou wen van een Consultatie gebouw aan de Oosterstraat te Axel. Inschrijvingen massa, be stek en tekening verkrijg baar a 10 (restitutie ƒ5) Nieuwstraat 38, Axel (van af 22 Maart). BOUWBUREAU Architect. 50 gram, Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden behoort weer tot het verleden. Ing. Med. s MOULIN ROUGE. „Moulin Rouge" dit is de titel van de film die Zaterdag, Zondag en Maandag (zie advertentie) in „Het Centrum" alhier wordt vertoond. „Moulin Rogge" de overrompelende succesfilm, die werkelijk goede film, met enthousiasme en overtuiging gepresenteerd, zal het publiek steeds naar de bioscoop theaters blijven trekken. Moulin Rougehet is een woord van betove rende klank gebleven sinds de glorieuze dagen van Montmartre. Hte is een begrip. Een begrip voor een wereld van kleur en lichtheid, waarin zonde en deugd onwezenlijk dooreen dwarrelden als de rokken van de cancan-danseressen. Het zijn films als „Moulin Rouge", waarmede de cinematografie haar bestaansrecht en onafhankelijk heid manifesteert en waarmee zij niet bevreesd be hoeft te zijn voor "de concurrentie der media, die haar heerschappij willen betwisten. Misschien zijn er die weinig gelegenheid hebben om naar een bioscoop te gaan. Maar deze film mag u niet missen Slechts wanneer allen, tot de laatste inwoner van het gebied, dat een bepaalde bioscoop bestrijkt, de film gezien heeft, is aan „Moulin Rouge' de eer bewezen die haar toekomt. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat twee uitspraken op aanvraag om vrijstel ling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uit spraken zijn gedagtekend 8 Maart en 12 Maart 1954, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 12 Maart 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. mm*** TH'*0 y

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3