AXELSE. COURANT Detailhandel nog in de klem! Provinciale Zeeuwse manifestatie 1954 nippers f&l# j C. VINK 68e Jaargang No. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG LANGE WERKTIJDEN - EEN SOCIALE MISSTAND - EN EEN ONVOLDOENDE BELONING. (Van onze econ. medewerker) Hoe men het economisch beeld van Ne derland na de oorlog ook bekijkt, men kan het er over eens zijn, dat er de laatste jaren is gestreefd naar een verbetering in de toe stand van de minder betaalde beroepen van voorheen. De sociale gedachte, die in onze dagen zoveel belangstelling geniet, heeft daartoe de stoot gegeven. Het aanvaarden van een recht op een mjnimum-loon voor ieder, die een nuttige bijdrage levert tot de productie, heeft er toe geleid, dat men in allerlei bedrijfstakken en collectieve arbeids overeenkomsten steeds een minimum-loon stelt, dat de werkgevers moeten eerbiedigen. Ook het college van rijksbemiddelaars als een officieel erkend instituut geeft aan der gelijke overeenkomsten haar medewerking. Nu is zeer dikwijls in het verleden te zeer ue nadruk gelegd op het behoefte-element, op het sociale aspect, zonder dat men in voldoende mate rekening heeft gehouden met de economische gevolgen. Hoe hoog of hoe laag men het löon ook stelt, er moet een zekere productie tegenover staan, die het offer van het uitbetaalde salaris weer dekt. Daarom is er een zekere reactie geko men op dat systeem) met minimum-lonen, welke heden nog voortduurt en er op ge richt is, de lonen door premies of stukloon meer aan een minimum-prestatie te binden. Maar bij dit alles blijft men zich vastklem men aan een zekere bescherming van de werknemer, die als economisch zwakkere gemakkelijk de dupe kan worden van een foutieve loonpolitiek van de werkgever. Er zijn voor- en tegenstanders van een systeem van minimum-beloning, maar in de praktijk wordt er rekening mee gehouden, niet alleen in vakverenigingskringen, mqar ook door de overheid. Meten met twee maten. Het opmerkelijke bij de geschetste gang van zaken is, dat men van regeringszijde nooit rekening heeft» gehouden met deze richtlijn van minimum-beloning, Wanneer het om andere groepen van ons volk ging, die men toch niet economisch sterk kan achten, terwijl men erkent, dat deze burgers een on misbare rol in de samenleving vervullen. Wij denken hier met name aan de détail handelaren. Zonder met cijfers 'aan te konlen, kan ieder, die zijn ogen openzet, constateren, dat veel détaillisten een kommervol bestaan leiden. Het is b.v. een algemeen aanvaard verschijnsel, dat man en vrouw beiden in het bedrijf werkzaam zijn. Samen verdie nen ze dan evenveel, of dikwijls nog minder dan een geschoolde werknemer, i Die werknemer geniet altijd nog tal van sociale voorzieningen, zoals b.v. eventueel kinderbijslag. Beiden moeten ze evenveel be lasting betalen, leert de theorie. Duidelijk is in het bovenstaande geval de détaillist al in het nadeel. Toon dit met cijfers aan zal men zeggen. Ook dat is mogelijk. In de verzamelde cijfers van het Economisch Instituut voor de Mid denstand ligt de bevestiging van het boven gestelde. Terwijl wij een periode achter de rug hebben, waarin de conjunctuur gunstig was en dus over het algemeen in het be drijfsleven winsten werden gemaakt, kon den b.v. in het goede jaar 1951 noch de krui deniers en slagers, noch de textielhandelaren tot een positief economisch resultaat komen. Bij de schoenhandelaren bedroeg dat resul taat nog minder dan één procent. Sociale misstanden. Dit zijn cijfers, die gepubliceerd werden over bedrijven met gemiddeld een zeer be hoorlijke omzet. Voor de deelnemende krui deniers aan het onderzoek bedroeg de ge middelde omzet 79.000,voor de sla gers ƒ87.000. In de genoemde branches heerste voor de détaillisten in het beschouw de jaar bepaald een ongunstig klimaat. Bij tal van bedrijven van geringere om vang zal de toestand nog ongunstiger zijn geweest. Nu wordt er wel opgemerkt, dat juist kleinere bedrijven betere resultaten be haalden, omdat daar minder lonen behoef den te worden uitbetaald. Wanneer dit juist is, zien wij daarin een nieuw bewijs van be drijfseconomische ziekte in de détailhandel. Alleen door zelf zo hard te werken, dat ,men één of meer werkkrachten kan uit sparen, m'ag een détaillist zijn bedrijf nog gezond noemen. Sociaal is dit nief verantwoord, 0mdat niet alleen het gezin, maar ook de onder nemer daar lichamelijk aan te gronde gaat. Terwijl overal en op allerlei gebied lange werdageri en nachtarbeid als een sociale misstand worden gezien, acht men het van zelfsprekend, dat een winkelier des avonds om tien of elf uur nog zijn boeken bijwerkt of zijn voorraden moet aanvullen, omdat hij anders zijn brood niet kan verdienen. Het wordt zelfs als een deugd gezien. De regering heeft een uitgebreide dienst voor arbeidbemiddeling en werkverschaffing in het leven geroepen, toen door een over aanbod van arbeidskrachten de loontrekker in zijn bestaan werd bedreigd. Wij hebben daarentegen nimmer een actieve regerings- politiek gezien, die gericht was op instand houding van een gezonde détailhandel. Moet deze door een .koude sanering" d.w.z. door afsterving in het leven worden geroepen Beneden peil. Elke onderneming kan sleets bestaan, wanneer er naast slechte ook goede jaren bestaan, waardoor de minder goede tijden worden gecorrigeerd. Door de typisch een zijdige regeringspolitiek in de afgelopen ja ren, die er op gericht was de prijzen voor de consumptie-artikelen laag te houden, zijn de winstmarges voor détaillisten steds laag gehouden. Prijsbeheersing en maximale winstpercen tages, die steeds te laag waren, hebben de bedrijfsresultaen voor détaillisten beneden peil gehouden. In de verstreken jaren werden winsten boven de 8000 zelfs extra belast. Men heef/ een omzetbelasting-systeem in het leven geroepen, dat er practisch op neerkomt, dat de détaillist deze belasting uit de normale winst moet betalen, waar door zijn bedrijfsresultaten worden gedrukt. Voor een deel van de consumptie-artikelen is die omzetbelasting afgeschaft, maar het andere deel van de détaillisten ziet deze hefing nog dagelijks als eeen boete op, haar bedrijf. De regering heeft min of meer toe gezegd tot een heffing bij de. bron over te gaan, maar zij schijnt daarbij zoveel „tech nische bezwaren" te móeten overwinnen, dat de détailhandgl deze elke maand weer met millioenen moet betalen. Stijgende! lasten. Over het talgemeen zijn de kosten voor elke onderneming na de oorlog gestegen. Toenemende sociale lasten, publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, werkloosheidsver zekering enz. Bij gelijke of nog geringere winstmarges dan voorheen heeft dit in het bijzonder de détailhandel in de knel gebracht Gedurende enkele jaren na terugkeer van de vredestoestand heeft men de détailhan del aan winstmarges gewend, die gebaseerd waren op de grote kooplust van het publiek, op de inhaalvraag, die abnormaal was. Nu het getij begint te keren, dienen de bakens te worden verzet. De regering scheppe een gunstig econo misch klimaat voor de détailhandel, die ook zelf haar maatregelen zal moeten nemen om tot een behoorlijk economisch ^resultaat te geraken. Over het algemeen wordt er te weinig rekening gehouden met de sterk ge stegen kosten. En het meest noodzakelijke is wel de beëindiging van de heffing van omzetbelasting bij détaillisten. Deze kleinhandelaren zijn als contribu anten voor deze hefing niet geschikt. Dat is nu zo langzamerhand wel duidelijk. Hoe- yeel zaken móeten er sluiten, vóór het in Den Haag doordringt. Drs. Mierlo. Het bestuur der Stichting „Nieuw-Wal- cheren" te Middelburg heeft het plan om' eind Juni 1954 in een grootse vorm het her stel en de herbouw van het door de oorlog getroffen eiland te herdenken. Naast een miniatuur van het eiland Wal cheren, dat op het Molenwater met een oppervlakte van 7000 m2 zal verrijzen en een uitbeelding zal geven van herstel, weder opbouw en behouden schoonheid en waar aan door honderden wordt gewerkt, zijn er vele ander onderdelen van een programma, dat op 25 en 26 Juni zal worden uitge voerd. Eén der belangrijkste is de Zeeuwse Manifestatie voor H.M. de Koningin. Het comité meent o.m. dat het gewenst is aan de plechtige herdenking van Wal- cherens herstel en wederopbouw te verbin den een uiting van algemene dankbaarheid van Zeeland voor de tot stand gekomen dichting der dijken. Het bestuur is van oordeel, dat door niets deze dankbaarheid massaler, indrukwekken der en sprekender tot uitdrukking kan ge bracht worden dan door een Zeeuwse mani festatie gedurende het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, waar voor de toezegging reeds werd ontvangen. Deze demonstratie zal nog eenmaal in zich moeten verenigen alles, wat Zeeland in de loop der eeuwen aan klederdrachten heeft bezeten, alles, wat het op dit gebied nog steeds het zijne mag noemen, alles, wat er aan folklore geleefd heeft en nog leeft. Deze dembnstratie zal haar hoogtepunt;' moeten vinden in een massaal huldebetoon aan ons Vorstelijk Huis, dat ook in de jongste dagen van rampspoed weer zo tref fend getoond heeft zich te kunnen verblij den met de blijden, te kunnen lijden met de lijdenden. Een uitgebreide commissie met leden door de hele provincie is aan het werk getogen om deze Provinciale Zeeuwse Manifestatie tot stand te brengen. Mevrouw G. A. de Muynck-Quist werd bereid gevonden het secretariaat van deze commissie op zich te nemen. Voor Zeewsch-Vlaanderen hebben hierin zitting Mevr. E. J. van den Broecke- de Man, Aardenburg Jonkvr. S. Collot d'Escury, KloosterzandeJ. C. Cornelis, FIRMA Markt 12 AXEL. Hoofd der School, IJzendijkemevr. N. Koster-Scheele, Zaamslag J. M. Paridaen, gemeente-secretaris, Aardenburg. Deze manifestatie op 25 Juni a.s. zal plaats vinden voor H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op de Markt te Middelburg. De samen te stellen stoet zal vertrekken van het gemeentelijk Sportterrein en zich door de stad naar de Markt begeven. De stoet bestaat uit Zeeuwse ruiter met Zeeuwse vlag trompetters gemeentevlag- gen muziekkorps oude en hedendaagse Zeeuwse costumes oude en hedendaagse voertuigen muziekkorps groepen sleutel van de osseweide gaaischieters ringrij- ders jeugd- en sportverenigingen met vlag of vaandel, uniform of uniforme kleding, min. leeftijd 16 jaar vierspannen Zeeuw se trekpaard met kampioensmerrie en kamf- pioenshengst landbouwers muziekkorps vissers dijkwerkers ruiterverenigingen moderne landbouwmachinesmuziekkorps. Op de Markt vindt een massaal hulde betoon aan H.M. de Koningin door al deze Zeeuwse manifestanten plaats de stem van een verteller het massaal oplaten van post duiven trompetgeschal en geroffel van trommels. Dit alles zal deze kleurrijke stoet van Zeeuwse costumes en vlaggen nader accen tueren en tot een groots gebeuren maken. H.M. zal zich temidden van al deze Zeeu wen begeven, die KTer van hun onwankel bare trouw aan het Huis van Oranje ge tuigen. Na afloop van deze gebeurtenis zal de stoet zich weer door de stad begeven en langs het Middelburgs Ziekenhuis naar het gemeentelijk Sportterrein trekken. iHja hier scheuten daar cn stramheid in liji en leden Ingez. Med. Zondagochtend trof een kamerverhuur ster in de Van Kinsbergenstraat te Den Haag haar huurster, de 31l-jarige typiste Y. v. d. P. dood op haar bed aan. Zij bleek op gewelddadige manier om het leven te zijn ge bracht. Mej. v. d. P. was volgens de ver klaringen van haar hospita een meisje met een heel lief en rustig karakter. Moeilijk heden waren er met haar nooit geweest. Zondagmorgen om 11 uur werd de mis daad door de hospita ontdekt. Het slacht offer lag gekleed in een ochtendjas dood op bed. Vermoedelijk is zij gewurgd. Er moet een worsteling voor het bed plaats ge had hebben en de hele kamer was overhoop gehaald. De recherche acht het niet uitge sloten, dat de dader naar geld gezocht heeft, De Zweedse vereniging voor kinder bescherming „Raddabarnen" ljeeft een be drag van een half millioen gulden beschik baar gesteld vocj de bouw en inrichting van een speciale kinderafdeling aan het te Dirks- land gevestigde streekziekenhuis voor Goe- ree. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Kesper heeft enige bestuurs leden van de Zweedse vereniging aan een lunch, die hij .hun aanbood, de grote erken telijkheid van de bevolking van het eiland voor dezz daad van kinderliefde betuigd en hun het boek „Gebroken Dijken" aangebo den. De heer M. W. H. baron Collot d'Es cury tijdelijk belast met het waarnemfen van de zaken van het Nederlands gezantschap in Zweden nam; aan de lunch deel. Een auto uit Nijmegen en één uit Den Haag kwamen Zondag bij Maarsbergen met elkaar in botsing. De beide inzittenden van de Haagse auto werden niet zeer ernstig gewond. Van de vijf inzittenden uit de Nij meegse auto werd mevr. W. op slag ge dood, terwijl haar zoon zulke zware ver wondingen opliep dat voor zijn leven ge vreesd wordt. De overige drie leden van de fam. W. werden wel zwaar gewond, maar voor hen bestaat geen levensgevaar. Meer dan 300.000 Belgen hebben in 1953 hun radiobelasting niet betaald. Dat betekent voor de Belgische schatkist een verlies van 40 millioen francs. Geen wonder dat men thans bezig is de controle op het bezit van een radiotoestel te verscherpen. De bezittingen van ex-kpning Faroek worden dezer dagen verkocht. De verkoop van munten en medailles uit de 19e en 20e eeuw heeft tot nu toe ongeveer 280.000 opgebracht. Ook Nederlandse munthande- laars zijn bij deze verkoop geinterresseerd. In Amsterdam is Zondag de bekende „Stille Omgang" gehouden, waaraan door ongeveer 24.000 personen is deelgenomen. Door de spoorwegen waren 19 extra treinen ingelegd voor het vervoer der deelnemers. Ieder huisdier in ons land kan thans ge registreerd worden. Het krijgt dan een klein onuitwisbaar kenteken aan de binnenkant van het oor en kan zo altijd door de eigenaar worden teruggekend. In België zijn tussen 1946 en 1953 1249 mijnwerkers door ongelukken om het leven gekomen, aldus een mededeling van het Belgische ministerie van Economische Zaken. In Nederland zijn er momenteel meer dan 1.860.000 radiotoestellen in gebruik. In een maand tijds is het aantal gestegen nyet ongeveer 12,000 toestellen. Koningin Juliana w'il in Mei een werk bezoek brengen aan de stad en provincie Gron/ngen. 2300 jonge, buitenlandse krachten kun nen bij de Spoorwegen in Zuid-Afrika te recht. Een commissie uit Kaapstad vertoeft momenteej in ons land voor de aanwerving van jeuqdige liefhebbers. Honderd millioen plattelandsbewoners in China hebben een tekort aan graan en lijden honger, aldus het officiële orgaan der Chinese communistische partij. China heeft momenteel vijfhonderd millioen inwoners. Frankering bij abonnement, Axel Woensdag 10 Maart 1954 ABONNEMENTSPRIJSLoiie nummert 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. S al die vormen van Rheumatische ongemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. t Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Krujchen., Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 1