Gemeenteraad van Axel fa J. C. Vink, Axel NOYA's Regenkleding nippers Si DAMPO GENEEST THE FLYING DUTCHMAN SHELTER HEREN- en DAMESGABARDINES verkoudheden 6580 Voor ieder weer geschikt II bij Vader, Moeder en Kind stofoppervlak en het dak van de Jank een ruimte zou ontstaan, om deze met vuurver- stikkend schuim vol te spuiten. Men kon aan de tank een noodleiding aanbrengen en de benzine voorzichtig laten weglopen. Het vuur werd in de loop van de middag en avond gedoofd. Het 8-jarig zoontje van de familie H. uit Nijmegen is op de Berg en Dalseweg uit gegleden en tegen een passerende trolley bus terecht gekomen, waardoor het ventje op slag werd gedood. SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND. AXEL BEKENDMAKINGEN. Gevraagd Flinke hulp in de huishouding, hulp van werkster aanwezig, goed loon. Adres Bureau van dit blad. Maandagmiddag is de 19-jarige hout bewerker H. D. uit Krommenie een merk waardig ongeval overkomen. De jongeman moest om van zijn werk naar huis te komen de spoorbaan ZaandamAlkmaar overste ken. Hij deed dit. toen een rangerende trein op korte afstand naderde. Hij nam de fiets op de schouder, holde over de spoorbaan, doch struikelde en vièl tussen de rails. Even later dreunden de wagens over zijn hoofd. De fiets werd volkomen vernield, doch de jongeman kwam' even later met slechts en kele wondjes aan zijn neus overeind. Twaalf spoorwagons waren over hem heen gegaan en hij had de wondjes opgelopen door de afhangende koppelingen van de spoorwa gons. Na verbonden te zijn kon hij zijn weg naar huis vervolgen. De grote brand, die Maandagavond is uitgebroken op het terrein van de B.P.M. te Pernis, is Woensdagmiddag omstreeks 5 uur geëindigd. De geëxplodeerde tank III was Dinsdagavond gedoofd. Daarna kon men zicïi met alle blusmiddelen bepalen tot de blussing van tank IV. Deze was geheel gevuld met zware benzine en nu moest ge tracht worden daarvan zoveel mogelijk te laten weglopen, zodat er tussen het vloei- de ideale REGENJAS gemaakt van prima kwaliteit popelines, geheel op kameelhaar, zeer fijn afgestikt en afgewerkt, in diverse modellen en kleuren, voor dame «|0 «TC of heer, nu vanaf ljrf/J 100% wollen gabardine, geheel op kameelhaar, tijdelijk voor O Ook in Regenkleding staan wij aan de spits HERENZAAK Noordstraat 28 Telefoon 643 DAMESZAAK Nieuwsttaat 4 Telefoon 766 Zitting van Dinsdag 2 Maart 1954. In de raadszitting van j.l. Dinsdagavond was wet houder de Putter wegens ongesteldheid afwezig, ter- niijl verder ontbraken de heren Gerrits, wegens werk- laamheden en Pijpelink door familie-omstandigheden. Na de vaststelling der notulen van de laatste zit ting werden tal van formele stukken van goedge keurde raadsbesluiten door de Kroon en door Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het raadsbesluit van 1 September 1953 betrefende de aankoop van industrie-terrein aan de Axedse Sassing was bericht van verdaging ingekomen terwij! het verificatiebureau der Ver van Ned. Ge meenten rapporteerde omtrent de gehouden controle van de kas van de gemeente-ontvanger en diverse gemeentelijke diensten. Uit de mededelingen van B. en W. bleek, dat als leden van de Commissie voor het onderzoek naar mogelijkheden ter verbetering van het z.g. Spuipaadje waren benoemd de heren D. Oggel, G. A. M. IJse- baert en J. M. Verberkmoes. Aan de heer Maas werd medegedeeld dat de huur verhoging der gemeentewoningen is geschiedt over eenkomstig de richtlijnen van de algemene huurver hoging. Tevens werd dit lid medegedeeld dat het col lege aandacht zal besteden aan de ophaling van huis vuil op de data 15 Augustus en 1 November, zijnde R,K- feestdagen. Aan de heer de Feijter werd medegedeeld dat het onderhoud en exploitatie der ijsbaan een particuliere ongelegenheid is en B. en W. in deze niet in rech ten kunnen treden. Verder werd aan de heer Kesbeke medegedeeld, dat zoveel mogelijk rekening gehouden zal worden met zijn wens om de stukken tijdiger toe te zenden. Een voorstel tot beantwoording van de minister van Maatschappelijk werk over de toepassing van art. 31 van de Woonruimtewet 1947 werd aangeno men. Daarin werd voorgesteld, gezien het nog steeds grote tekort aan woonruimte het niet gewenst is om gebruik te maken van de mogelijkheid die art. 31 van deze wet biedt, om deze wet gedeeltelijk buiten werking te stellen voor deze gemeente. In deze ge meente wordt steeds de vnodige soepelheid betracht bij woningruil, e.d. doch het lijkt niet wenselijk deze aangelegenheid geheel aan het huisvestingsbureau te onttrekken. Tot wederopzegging werd vergunning verleend aan de heer G. Herrebout tot het plaatsen van een olie- vuldop in het trottoir van perceel Noordstraat 28 tegen een jaarlijkse vergoeding van 1. Overgenomen werden de restanten van de op stellen alsmede de grond van de percelen aan de Weststraat 68 en 70, toebehorende aan de heer C, van de Casteel. Deze petcelen werden door oorlogs geweld vernield en hier zal door de toegepaste sa nering geen voldoende ruimte overblijven om een wo ning te bouwen. Met de eigenaar kon overeenstem ming worden verkregen en zullen deze percelen voor ƒ1272 kunen worden overgenomen, waarmee de raad zich kon verenigen. Aan de heer L. C. Rinn werd een perceel bouw grond verkocht, gelegen naast zijn woning aan het Bylocquepleinj tegen 4 per c.A., onder de gebrui kelijke voorwaarden. Ingetrokken werd het raadsbesluit van 4 December 1951, waarbij met het vacantie- en risicofonds voor d» bouwbedrijven een kasgeldlening van 600.000 is aangeagan tegen een rente van 3%% per jaar. Dit crediet was e en gedeelte van de voor-finan ciering van de langlopende geldlening ad 1.500.000, welke ingaat per 1 Juli 1954. Aangezien geldgeefster kasgeldmoeilijkheden heeft heeft zij de gemeente voorgesteld .dit crediet te be ëindigen per 15 Maart 1954. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente op die datum 600 000 zal moeten terugbetalen en in de plaats daarvan een kasgeldlening zal moeten sluiten. Gezien het renteverschil bij het crediet (3%%) en de kasgeldlening (1%). achten B. en W. het gewenst op het voorstel in te gaan. Wordt voorgesteld het crediet te beëindigen en in de plaats daarvan een kasgeldlening aan te gaan, groot ƒ600.000, tegen een rente van 1% per jaar, voor het tijdvak van 15 Maart tot 1 Juli 1954, welk voorstel wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om aan de Chr. Nat. School, op een desbetrefend verzoek een bedrag van 1650 beschikbaar te stellen voor de aanschafing van schoolmeubelen, daar zulks met het oog op de toename van leerlingen noodzakelijk is Al dus werd besloten. Vastgesteld werden daarop a de vergoeding over 1952, van de in aanmerking komende uitgaven en verrekening van de ontvangen voorschotten ten behoeve van de bijzondere scholen. b. de verrekening van het vakonderwijs over het jaar 1952 ten behoeve van de bijzondere scholen, c. de werkelijke kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1952 en voorlopige afrekening over de jaren 1948 tot en met 1952. d. de voorschotten op de vergoedingen voor het jaar 1954 ten behoeve van de bijzondere scholen. Ten slotte werd op de reclames inzake de aan slagen reinigingsrechten 1953 beslist overeenkomstig de voorstellen. Bij de omvraag werd door de heer de Feijter een vraag gesteld ten aanzien van de overweg aan de Armendijk. Door mevr. Folkersma werd gevraagd of B. en W. nog niet overtuigd waren van de noodzakelijkheid van de invoering van de melksanering. Voorts be pleitte deze aandacht voor het benutten van .Boutjes Putten' voor het bekende in uitzicht gestelc'/; doel, mede met het oog op de baldadigheid onder de jeugd vooral in plan-West zich uitende door beschadiging van plantsoenen. Spr. meent dat in deze de ouders niet voldoende meewerken. Ook het fietsen over de trottoirs is een veelvuldig voorkomend misbruik on der de jeugd. ORDEVERSTORING IN DE RAADSZAAL. Een ongebruikelijk „intermezzo" greep Dins dagavond op onze Raadszaal plaats, juist voor het moment dat onze vroedschap zich ter be handeling van de agenda neer zou zetten. Wat toch was het geval „Keesje", de welgedane poes van onze popu laire gemeentebode en marktmeester had kans gezien de huiselijke atmosfeer voor een wijle te ontvlieden, om wat meer gebeurt een speurtocht door Axels stedehuis te maken en de deur van de Raadzaal geopend vindend, sloop zij het „heiligdom" onzer gemeentelijke beraadslagingen binnen. Na zich onopgemerkt en behendig op de publieke tribune genesteld te hebben, waar wat niet alle Axelaars weten de maquette van „Oud-Axel" de plaatsruimte voor meer dan een-derde inneemt, werd zij door enkele raadsleden opgemerkt en in het vizier genomen. Dit geschiedde op het moment dat poes zich met een machtige sprong aan de boorden van „de Blijde" had geïnstalleerd, om van daaruit de situatie over het oude stedeke te kunnen overzien. Enige raadsleden, die schik in het geval hadden, achtten toch het gevaar voor „Oud- Axel" niet denkbeeldig. Zij besloten de in dringer te verjagen. Echter bleek de behendig heid van onze stadhuis-,,dakhaas" groter dan zij gedacht hadden. Met meer bravour en groter gemak dan de huurlingen van Maurits in 1586, sprong „Keesje over de wallen en grachten van ons stedeke, zolang tot haar po sitie hopeloos raakte en zij over de tribune leuning heen weer in de nabijheid van de „groene tafel" verzeilde, Eindelijk wist een der heren het avontuur lijke huisdier in het nekvel te grijpen en onder grote hilariteit van burgemeester en raadsleden werd poes naar een rustiger deel van het stad huis vertransporteerd. En Axels vroedschap ving daarop met precies drie minuten vertraging aan met de beraadslagingen. De heer C, van Bendegem bepleit voor de mensen die in het gasbedrijf werkzaam zijn en dagelijks naar Terneuzen moeten des winters, inpaats van op de fiets daarheen te moeten, gebruik te maken van de bus en dit van gemeentewege te bevorderen. Ten slotte was het de heer Oggel die wees op de steeds dreigende gevaren voor de spelende kinderen van de openbare school in de Kerkdreef, doordat onlangs weer bijna een ernstig ongeluk plaats had. Meerdere raadsleden gaven bij interruptie te kennen dat er ten deze maar één oplossing is en dat is de school op een andere plaats, bedoeld wedr „een rus tiger omgeving". Kort daarop sloot de voorzitter deze wel zeer vlot verlopen raadsvergadering. s Biljarten. BILJARTPRIJSKAMP. Zondag werd in café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer Ed. Tieleman alhier een biljartprijskamp gehouden op twee biljarts, waaraan door 34 spelers werd deelgenomen. De prijzen, bestaande uit konijnen en eenden, vielen als volgt Je. H. Meert, Sluiskil en Em. Poppe, Koewacht 2e. Ed. Kaas. Zandstraat en A. Mattheeuws, Axel 3e. G. Suy, Koewacht en Jac. Schieman, Axel4e. J. Heijnsdijk, Axel en R. Dhert, Overslag (B.j; 5e. Adr. van Riel en J. de Rijke, Axel 6e. Carlos Tieleman en Fr. Groothaert, Axel 7e. P. Groothaert, Axel en Fl, Bonne, Koewacht 8e. P. Cornelissen en L. Schauwaert, Axel 9e. Ed, Tieleman en G. de Rijke, Axel. BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Dinsdag- en Donderdagavond werden de wed strijden voor het biljartkampioenschap van Axel in café „de la Paix"' weer voortgezet en de uitslagen van de Dinsdagavond gespeelde partijen waren car. brt. h.s. gem. 1. A. Mattheeus 150 41 20 3,66 P. Groothaert 144 41 13 3,51 Jos. Lippens 150 31 26 4,83 P. Groothaert 148 31 40 4,77 3 Fr. Groothaert 70 27 10 2,59 Jos. Lippens 150 27 30 5,55 Donderdagavond waren de uitslagen van de par- tijen als volgt 1R. Dieleman 150 25 22 6.00 A. Mattheeuws 120 25 19 4,80 2. Jos. Lippens 150 25 35 6,00 P. Leunis 115 25 23 4'60 3. Jos. Lippens 150 34 19 4,34 H. van Harn 53 34 8 1,55 Dinsdagavond a.s. worden de twee laatste partijen op het „groene laken" betwist tussen Jos. Lippens en J. de Rijke en dan de gewichtigste partij van deze kampioenscompetitie tussen de twee kanshebbers op de ere-titel RDieleman en P. Leunis, welke laatste partij de beslissing zal brengen. Ten gerieve van de belangstellenden laten wij de stand van deze twee spelers hier nog even volgen gesp. pt. car. brt. h.s, gem. 1. R. Dieleman 6 12 900 132 44 6,81 2. P. Leunis 6 10 865 149 42 5,80 Gedurende de maand Februari 1954. Huwelijks-aangiften. 8. Cornelis Isaac Naeye (van Woensdrecht), 24 j. en Cornelia Janneke Dieleman, 21 j. 11. Levinus Jan Riemens, 27 j. en Johanna Catharina Hamelink, 27 j. 11. Frans Jan Stoffels (van Terneuzen), 23 j en Neeltje Bolleman, 19 j. 27. Samuël Abraham Gazan, 22 j. en Lutske de Vries, 20 j. 27. Levinus Schieman, 23 j. en Elizabeth Anna van Bendegem, 26 j. Gehuwd. 4. Jacobus Abraham de Pooter, 24 j. en Johanna Adriana Koekkoek, 18 j. 4. Jacobus Dekker, 34 j. en Eva Cornelia Dekker, 26 j. 11. Andries Cornelis Verschelling, 29 j, en Elisabeth Cornelia Buijze 24 j. 19. Cornelis Geelhoedt, 24 j. en Wil- helmina van Driel, 24 j. Geboren. 3. Jacob Cornelis, z. van Frederik Gijs- brecht van Tatenhove en Maria van de Wege. 8. Johanna, d. van Louis Dieleman en Aaltje de Putter. 10. Wiebregt Maria, d. van Willem Johannes Witte en Cornelia Wilhelmina Millenaar, 12. Martha Leintje d. van Cornelis Antheunis Tissink en Maria Pieter- nella de Lavoir. 19. Cornelia Neeltje Elisabeth, d. van Jan Pieter Verpoorte en Elisabeth Maria Koek koek. 22. Jan Levinus Izaak, z. van Christiaan Cor nelis Bakker en Pieternella Maria Mangold. 22. Willy Ludovicus z. van Johannes Franciscus Vink en Adri ana Slabbekoorn, 25. Clasina Johanna, d. van Hen drik Groot-Nibbelink en Henderina Weeda. 25. Wil helmina, d. van Izaak Pieter Meijer en Johanna Aria van den Hengel. Overleden. 7. Helena Cornelia Klaassen, 88 j„ wed. van Pieter Cornelis van den Heuvel. 13. Geertje Vroegop, 70 jechtg. van Hubregt Jan Harte. 19. Neeltje Verhelst, 48 j„ echtg. van Cornelis den Deur waarder, NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 6 Maart 1954, des namid dags van 1.30 tot 2.30 uur ter gemeente-secretarie voor ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanders geboren in de maand Maart 1889 gelegenheid bestaat voor het aanvragen van een nooduitkering. Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen. Axel, 3 Maart 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren, VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en wethouders der gemeente Axel brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle rechtsvorderingen ter zake van geldschulden ten laste van het rijk, een provincie, een gemeente of een waterschap, veenschap of veenpolder in elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na de 31e De cember van het jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, tenzij zij reeds ingevolge de bepalingen van het burgerlijk wetboek aan een kortere verjaring onderworpen zijn. Het vorenstaande is niet van toepassing op Vorde ringen wegens rente en aflossing van geldleningen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden verzocht niet de uiterste termijn af te wachten, maar de indiening hunner vor deringen zoveel mogelijk te bespoedigen. Met be trekking tot de diens 1953 worden de vorderingen ten la^te der gemeente gaarne ingewacht ter ge meentesecretarie vóór 15 Maart a.s. Axel, 2 Maart 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. U heeft nog nimmer gummi gebruikt al* het( nieuwe Eberhard-Fabe# type- en inktgummi. Stuft Tonder een spoor achter te laten, tast het papier niet aan. Wonder-stufl In elke goede kantoorboekhandel. Boekhandel

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3