Mannequin WRIGLEY 'v, UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON, door FANNY HURST. 31) Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel INGEZONDEN STUKKEN Tob niet langer ■f échte kauwgom ZEEUWS BOUWVOLUME TOT 1957 VERDEELD. Zaterdag is door Gedeputeerde Staten de reeds enige tijd met spanning verwachte verdeling van het woningcontingent voor Zeeland voor de jaren 1954, 1955 en 1956 bekend gemaakt. Het totaal aantal in deze periode te bouwenwoningen in Zeeland be draagt 2400, waarbij de minister evenwel heeft be paald dat 1500 woningen enkel voor herbouwge- vajllen ten gevolge van de oorlogsschade ^nogen worden bestemd, zodat ten slotte nog slechts 900 woningen voor nieuwbouw beschikbaar zijn. Van deze 900 woningen moet een volume van 100 woningen worden afgetrokken voor de bouw van drie tehuizen voor Ouden van Dagen, r-esp. te Vlissingen, Goes en Kapelle, terwijl verder nog 90 woningen moeten worden afgetrokken voor reeds ge dane toezeggingen. Het nog resterende kwantum is over alle gemeenten in de provincie verdeeld, waarbij wij hieronder de aantallen voor de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten laten volgen. Het eerste cijfer is de toewijzing voor nieuw te bouwen woningen, het tweede cijfer dat voor her- bouwgevallen van oorlogsschade Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Axel 25 1, Clinge 131, Graauw en Langendam 40, Hoek 60, Hontenisse 13—0, Hulst 18—0, St. Jansteen 21—0, Koewacht 11 1, Terneuzen 580, Overslag 20, Philippine 0—4, Sas van Gent 32—0, Vogelwaarde 2—1, Westdorpe 13—0, Zaamslag 3—0, Zuiddorpe 2-0. West-Zeeuwsch-Vlaanderen Aardenburg 1031, Biervliet 016, Breskens 552, Cadzand 3—7, Groe- de 0—5, Hoofdplaat 0—5, IJzendijke 2—16, Nieuw- vliet 0—2, Oostburg 5—49, Retranchement 0—1, Schoondijke 0—25, Sluis 10—35, Waterlandkerkje 20, Zuidzande 042. JAARVERGADERING VAN DE K.A.B. In het R,K. Gezellenhuis kwam onder presidium van de heer Eug. A. Maas de afdeling Axel van bovenstaande arbeidersorganisatie voor haar jaar vergadering bijeen. Niet minder dan een 170-tal leden waren aan wezig hetgeen mede met het oog op de slechte weers omstandigheden een record-opkomst genoemd mocht worden. De voorzitter was dan ook in goede stemming, waar temeer reden voor was, omdat hij op een ver blijdende stijging van het ledental mocht wijzen, het welk thans 270 mannelijke leden bedraagt, waarnaast in de vrouwenorganisatie ook nog een 100-tal dames zijn ingeschreven, terwijl daarbij nog een 20-tal ouden van dagen eveneens in het verenigingsverband zijn opgenomen. Door de heer Em. Breepoel werd een stijlvol jaar verslag uitgebracht dat zich als vanouds op de in stemming der aanwezigen mocht beroemen, terwijl ver volgens de heer Arth. Hillaert als penningmeester de kroon zette op de optimistische accoorden die in deze vergadering al hadden geklonken. Zijn kas sloot n.l. ditmaal met een goed slot van ruim 900. Door Pater Gardiaan van Sluiskil werd een fel 'f - toog geleverd tegen het humanisme, dat hij verwer pelijk achtte voor mens en maatschappij en onver enigbaar is met de beginselen van de Christen. Bij de sluiting bracht de voorzitter alle aanwezigen dank voor hun reeds betoonde activiteit en spoorde allen aan tot volhardende ijver om de K.A.B, nog verder uit te bouwen door gestadige propaganda. Dat dit mogelijk is, werd in de maand Februari be wezen toen wederom 35 nieuwe leden werden geboekt. De eerste keer, dat Martin haar in haar nieuwe kamer kwam opzoeken, bleef hij bij de deur staan en liet een langgerekt, zacht fluiten| horen. Van ver rassing. Vooral om een wonderlijke ontroering, die in zijn keel kropte te luchten, dat -zo iets had weten te bereiken met de nogal zielige kleinigheidjes, die binnen haar bereik vielen. Het was een vrolijke kamer, met cretonne, bloeien de geraniums, stukjes koperwerk en een theetafeltje op wielen, dat binen de haardgloed stond. Die theetafel was afkomstig van een tweedehandswinkeltje aan de Third-Avenue. Voor slechts twee dollar vijf-en-zestig omdat het glazen dekblad gebroken was. Ook het cretonne kwam, niet dat je dat zag, van een uitver koop en de lijstjes om de doffe reproducties van het Coliseum, van de Nachtwacht van Rembrandt en van Michel Angelo's Schepping van Adam, waren met schuurpapier opgeruwde passepartouts. In het hoekje naast de schoorsteen stond een leunstoel, die in on- gebeitst vurenhout gekocht was in de afdeling Keuken garnituren van de Titanic en diepbruin gekleurd was, zoals de theetafel. Het scherm om hte miniatuur elec- trische kacheltje en koelkastje was van graslinnen in geel eiken lijst, verrassend opgefleurd door fantasti sche oude platen, die ze had uitgeknipt en opge plakt op het graslinneq, De afgrijselijke vitrage-gordijnen met het druiven- motief er in geweven, waren vervangen door cre tonnes met gekleurde kralenfranje. Onder een lamp, gemaakt van een lichtelijk beschadigde cloisonné vaas Met eeiWractatie en een gezellig bal werd deze vlotverlojieri bonds-avond besloten. FILMAVOND „M.A.C.A." Onder de auspiciën van de ,,M.A.C.A. werd in haar clubgebouw, hotel „De Graanbeurs' alhier Donderdagavond een welbezochte film-avond gegeven waarop vele motorsportliefhebbers (waaronder ook dames) aanwezig waren. De voorzitter, de heer P. Ie Feber verwelkomde de aanwezigen en bijzonderlijk de heer J. C. Burink, secretaris van de K.N.M.V, uit Den Haag, die op deze avond acte de presence gaf om een propa gandistisch woord te doen horen ten aanzien van de motorsport. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de belang stelling die uitgaat naar deze mooie sport, zich zal blijven uiten in een toenemend ledental en daartoe „met alle hens aan dek" ontwikkelde actie. Dat -züllen wij in M.A.C.A. ook in 1954 weer voor devies houden. Hierna werden naast attractieve films (ook op sportgebied natuurlijk) een zeer interessante scjie plaatjes vertoond over de zesdaagse betrouwbaar- heidsrit in Tsjecho-Slowakije, waaraan Vorig jaar door een 20-tal Nederlandse rijders werd deelgènomen. Dagelijks moesten trajecten van circa 450 km. over dikwerf schier onbegaanbare wegen worden 'afgelegd en dit vergde vanzelfsprekend een geweldige dosis uithoudingsvermogen en doorzettingskracht, waarover de heer Burink in zijn explicatie voldoende deed uitkomen. Verschillende Hollandse deelnemers Waren op de gevoelige plaat vastgelegd in deze mohsterrit en menige gouden medaille werd door onze jongens in de wacht gesleept in vaak halsbrekende ritten, waarbij ook verschillende afstanden met een snelheid van gemiddeld 100 km. moesten worden afgelegd. De film gaf tevens een indruk van verschillende toestanden in Tsjecho-Slowakije, waarover de heer Burink een massa wist te vermelden, zodat deze avond een zeer interessant en afwisselend verloop had. Aan het einde werd door de voorzitter nogmaals het accent gelegd op een voortdurende activiteit tot opvoering van de motor- en autosport in clubver band, zoals deze plaatselijke afdeling van de K.N.M.V. sinds haar oprichting met zoveel animo en geest drift nastreeft. VOORJAARS-MODESHOW. Zijn het doorgaans de zwaluwen, die de eerste lenteboden vertegenwoordigen, Woensdag en Donder dag waren het de mannequins van Visser-Koole N.V. Zoals sneeuwklokjes uit de grond te voorschijn komen, zo verschenen de mannequins van achter de coulissen, om ons de koude buiten te doen vergeten en ons in de magische sfeer van de lente te betrekken. Dee eerst voorjaarsbode bracht ons een marine-wit ensemble. Marine-wit dit seizoen de kleurencombi natie die door de mode-koningen als favorite is uit geroepen. Naast marine-wit toonden de dames-mannequiris vele japonnen in Zwitserse en Engelse katoen, alle maal in een kwaliteit en veredeling die slechts in prijs verschilt van zijde en voordeliger is. De hoge glans van die kreukvrije katoen wordt verkregen door een speciale chemische bewerking. Prachtige imprimé's in doupion en linnen wissgdden de Italiaanse en Franse costuums af, Naast mantels en swaggers van wollen alpaca zagen wij cocktail- en avondtoiletten. Een wespentaille is nu eenmaal iets waarmee de, doorsnee Nederlandse vrouw niet bedeeld is, aldus de explicatrice, mevrouw Maggy Sierenbergi vandaar ook dat het van de firma Visser-Koole goed gezien was voor deze show be roeps-mannequins te engageren met goede Neder landse figuren, zodat ook voor de vrouw met een voller figuur, of zij die een maat 48 nodig heeft de werkelijkheid te zien was. Niet alleen daarom kunnen wij deze show verantwoord noemen, maar ook om alle modellen die goed en draagbaar waren voor eenieder. De vrouw me een bijzonder goede smaak die hoge eisen aan zichzelf en aan haar kleding stelt, kon hier zeker iets van haar gading vinden, maar ook de vrouw met persoonlijke smaak en niet al te dike portemonnaie hoefde niet onverrichterzake huis waarts te gaan. Naast de luxe confectie iiit - de modellen-industrie, waar wij een aangesloten mantel geheel op taille verwerkt van Ottoman Noppé zagen en enige 3-delige ensembles van wollen travers, zagen wij eenvoudige, smaakvolle japonnen al vanaf 16,95. Een boxcoat in camelkleur droeg de prijs van 89.voor mama en 49,50 voor het kleine doch tertje, want ook aan kinderen was gedacht. Ankie en Peter toonden samen leuke vlotte jurkjes in katoen en jongenspakjes in tricot en tweed. De Schotse rok ontbrak niet, evenmin als het matrozenpak. Voor de jongedames noteerden we jurkjes bij haar leeftijd pas send en ook bij haar beurs. Heel belangrijk is dat het jonge meisje vroegtijdig leert hoe zij zich goed en smaakvol en voordelig kleden kan. Het jonge meisje van heden is de vrouw van morgen Een volledige bruidsstoet, waarbij bruidsjonker, bruidsmeisje en bruidsmoeder niet. ontbraken, vormde het slot van de geslaagde show. Aan de dames mannequins die alles met gratie en overgave toonden zwaaien wij veel lof toe, niet alleen omdat deze show volkomen zonder hiaten verliep, maar omdat zij het publiek op prettige manier leerden hoe met acessoires te combineren, waaronder verstaan wordt, hoed, tas, handschoenen enz. De hoeden en hand schoenen, die veelal in dezelfde kleur gedragen wer den, waren eveneens van Visser-Koole N.V. De tas sen waren van de firma Smies. Kerkdreef. De heer van Eeckhout zorgde op prettige manier voor de muzikale illustratie. Vermelden wij nog dat beide dagen de grote zaal van het bioscoopgebouw ,Het Centrum waar deze mode-show plaats vond telkens geheel bezet was met talrijke belangstellenden uit Axel en omgeving. kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg één of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. OnmiddellijkGeen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die stee vast Rennies bij zich hebben practisch en hygië nisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Ing. Med. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Maart 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Jeugddienst, Ds. L. P. W. Groen veld (onderwerp „De laatste kans"). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zakmes, Walstraat 3. met cretonnen kap, weer met kralenfranje, stond een schommelstoel, met uittrekbare voetenbank en een klapje opzij voor tijdschriften en boeken. Martin moest een brok in de keel wegslikken, toen hij het kranige vertoon van een kamer zag, waar hij zo vaak had gehoord over het krot in de Princestreet, dat Orchis' ouderlijke woonstee vertegenwoordigde en de legende van de schipper, die haar vader was en over de vroegere omgeving van het kind. Wier moe der, tussen vlagen van tederheid door, zo vrefemd en slordig daarmee kon zijn. „Tjonge nog an toe. Kindjelief. En met niets, ge woon „Vin je 'm leuk, Martin „Leuk. Een. engel van een kamer. Zoiets als jezelf." „Ik heb het allemaal van mijn eigen armoede be taald „Met je eigen flair, bedoel je. Het is nee, het is een reuze kamer. Een kamer uit duizenden Ik snap eenvoudig niet hoe je dat ooit gedaan gekregen hebt zoiets te maken van de oude rommelzooi, van een afgedankte salon." „Als je een week-end op het prachtige buiten van je oom bent geweest vind je het hier toch een zootje 1" „Een hemel bedoel je „Zeg Martin, ik heb een electrisch kacheltje achter het scherm staan en, een honnig pannetje om vlees te braden. En veldslaEen hele, natte doek vol in mijn spiksplinternieuwe ijskastje en zeg, aardbeien, hmmm Toe laat ons hier blijven en thuis eten. Onze maag en onze portemonnaie zullen er wel bij varen Dat was het begin van drie en soms vier keer in de week van die zalige thuis bekokstoofde eterijtjes. Meestal las Martin daarna, als ze de laatste schaal met zijn beiden hadden afgedroogd, hardop voor, ter wijl Orchis, gezeten op het krukje onder het licht van de cretonnen lamp de lome zoetheid der huiselijke Geachte Redactie. Gaarne zagen wij onderstaand schrijven opgenomen in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat onze hartelijke dank. DE WIELERWEDSTRIJD OP TWEEDE PAASDAG. Nauwelijks is de goed geslaagde wielersportavond achter de rug of ons bestuur heeft weer de handen vol aan de organisatie van een wielerwedstrijd voor amateurs, waarvoor wij bij de vaststelling van het wedstrijdrooster beslag wisten te leggen op de tweede Paasdag, dus ditmaal wel zeer vroeg in het seizoen. De formaliteiten met de Kon. Ned Wielren Unie en de gemeente Axel zijn momenteel reeds in behan deling en wij beijveren ons om van deze opening van het Zeeuwsch-Vlaamse wielerseizoen op de weg een sportevenement te maken dat klinkt als een klok. Uit de koersen van 1952 en 1953 van de A.W.S.C. „Volharding" die wat de rennersdeelname betreft zijn tegengevallen hebben wij de conclusie kunnen trekken dat op dit punt verandering moest komen. Daarom zijn wij van de 15e Augustus afgestapt, wat gezien de vele koersen die er op die dag overal ge- houden worden, toch geen gunstige datum bleek te zijn. Nu komt daarvoor in de plaats 2e Paasdag en hierbij deed zich de gelukkige omstandigheid voor dat de volgende dag te Groede ook een amateurskoers plaats vindt, dus kunnen de renners die hier starten de andere dag hun kansen beproeven te Groede. Van deze omstandigheid hebben wij talrijke renners op de hoogte gesteld en in antwoord hierop kregen wij al enige toezeggingen van Brabantse renners. De hoop is dus gewettigd, dat wij nu op dit gebied beter voor de dag zullen komen dan de twee voor gaande jarenWij zullen ten minste alle mogelijkheden trachten uit te buiten om deze Paasronde van Axel, die ditmaal weer geheel binnen de kom der gemeente zal worden verreden zo aantrekkelijk mogelijk te maken. En hiermee komen wij op het kardinale punt. Een wielerwedstrijd kost veel geld en wij verwach ten dit bijeen te krijgen door bijdragen van de Axelse burgerij en de handeldrijvende middenstand. Reeds over enkele dagen zal een aanvang gemaakt worden met een enveloppe-actie, welke de burgerij in staat stelt een bijdrage in gesloten couvert te storten. Enkele dagen na de uitzetting van de enveloppen zullen deze door personen die voorzien zijn van een legiti matiebewijs dat zij daartoe gerechtigd zijn worden opgehaald. Daarnaast willen wij bij de Axelse midden standers die zeker het belang van zo'n wieler- sportgebeuren voor onze gemeente en in het bijzonder voor hun zaak zullen begrijpen met een inzame- lingslijst werken om de onontbeerlijke firtanciën te verkrijgen. Wii willen dit schrijven, waarin wij u reeds een korte uiteenzetting van onze wielerwedstrijd gaven dan ook besluiten met het beleefd maar dringend be roep aan alle ingezetenen van Axel aan deze actie de grootst mogelijke medewerking te verlenen, waar voor bij voorbaat onze hartelijke dank. Het Bestuur van de Axelse Wieler-Supportesclub „Volharding verhoogt Uw werklust Verkwik» en verfristi 'Mtr. rust over zich liet komen. Of wel Martin dicteerde haar een stuk van zijn knalartikel voor de volgende week, aangezien, hij graag hardop zijn stukken stelde, en Orchis schreef en schreef tot haar vingers gevoelloos waren van de klauwende haast om dat alles in gewoon schrift op papier te brengen. „Orchis, een reuze-idee voor een artikel over ge vangenis-hervorming. Met al dat geklets over afzonde ring van misdadigers, over hygiënische cellen en dood straf doe je niets anders dan de wagen voor het paard spannen. Nou had ik zo gedacht Of „Wat dunkt je hiervan, Orchis Ik las laatst ergens dat het gemiddelde filmpubliek in ons land, qua begripsvermogen geschat wordt op het peil van een kind van-elf jaar. Dat komt dus practisch hierop neer, dat onze geestelijke idealen zich niet verder uitstrekken dan die van een achterlijke jongen. Wat moet er worden gedaan om het kwaad bij de wortel aan te tasten Allemachtig ja, zeg, als ik dat schrijf zal ik zorgen dat tante Em vijftien ochtenden achter een een exemplaar er van onder mijn ooms ontbijt- servetje legt." Of „Een krant, dat is voor een arbeider zijn col lege Zie je, Orchis, ik bekijk die dingen vanuit de gezichtshoek van het volk. Van huis uit timmer ik niet hoog Ik heb een populaire visie op de zaak. Mocht ik er ooit een krant op na houden „Natuurlijk zul je dat, Martin, en een heleboel ook." „Ja, goed, laten we aannemen dat het iets helpt als je je door de goeie motieven laat leiden. Maar zie je, kind, als ik wel es over die dingen mijn ge dachten laat gaan, dan zie ik toch wel in, dat, als die Zondagochtendse artikelen van mij ooit tot iets mochten leiden, jij het bent, aan wie ik dat te danken heb. Jij bent zo'n schat van een meid geweest met al jouw sympathie en je gave tot luisteren. Inspiratie. Dat is de betekenis, die jij voor mij hebt „Nonsens, Martin. Jij hebt mij gewoon opgevoed. „Wat zou je nou van dit ideetje bijvoorbeeld zeg gen Neem es de toestand van de openbare speel plaatsen in deze stad. Je moest het eigenlijk zover kunnen sturen dat je het volk opvoedde tot het besef dat zolang de behoeften van het kind niet beter be grepen worden, de achterbuurten voort zullen gaan minderwaardige individuen te kweken. Het moest van de ouders zelf uitgaan, dat ze een actie voerden voor meer parkruimte en meer zon enj ze moesten niet af hankelijk willen zijn van de bemoeiingen van een paar philantropische instellingen. Nu had ik zo ge dachtJ „Nu had ik zó gedacht." Toegegeven moet worden dat in die dagen van zijn geestelijke vorming, dikwijls gedachten, die hij met donderend geweld lanceerde, als een nachtkaars uitgingen. Maar dan kwamen er weer andere met geweldig misbaar opzetten en weer andere. En al waren er heel wat natte voetzoekers onder zijn geestelijke bagage, alles bij elkaar genomen, bevatte die toch nog voldoende gezonde, gedegen explosiestoffen, dat het waard was naar hem te luis teren, zelfs in zijn jonge jaren. Soms, weliswaar, had Orchis aandeel aan die ge dachten Eens zelfs met veel succes, toen ze hem op het idee bracht hervorming in het zangonderwijs op de openbare scholen voor te stellen, hetgeen niet slechts Martin een opdracht voor drie vervolgartikelen over genoemd onderwerp verschafte, doch inderdaad iets er toe bijdroeg dat op de duur haar plan ver werkelijkt werd. „Nou had ik zó gedacht." Goeie Martin. In die begintijd toen zij zich nog niet er van bewust waren dat dit iets, tussen hen beiden liefde was, voelde Orchis zich enigszins moederlijk tegenover hem. (Wordt vervolgd.) ■vW

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2