ZWITSARUB Mannequin X/ALDA Enorme vraag naar IVOROL-tandpasta Emotionele contactavond Ned. bond van Vee- en Varkenshandelaren Verkouden kinderen? Sanapfrln (Mijnhardt) Dat doet de Goede kwaliteit. UIT ONZE OMGEVING AXEL een Zwitsal preparaat l Vraag de voordelige introductie-verpakking FEUILLETON. door FANNY HURST. BIJ KEELPIJN voo^d^^TJ DE ZAcnri VALDAMILD GYMNASTIEK-UITVOERING „VOORWAARTS" Donderdagavond had in „Het Centrum" de jaar lijkse uitvoering plaats van de Chr. Gymnastiekver „Voorwaarts" waarvoor een redelijke belangstelling bestond, zodat benedenzaal en balcon voor meer dan de helft bezet waren. Vooral de jeugd was sterk vertegenwoordigt en dat ligt voor de hand. Onmiddellijk nadat door de heer R. Kruisifix als wnd.-voorzitter de aanwezigen verwelkomd waren en deze in gebed was voorgegaan, traden de ongeveer 130 leden van zeer gevarieerde leeftijd (tot kleuters toe) voor het voetlicht en brachten onder vrolijke marsmuziek onder de clubvlag geschaard een groet aan het publiek. Daarop was het de beurt aan de kleuters en werden achtereenvolgens ook de jongens-, meisjes- en de damesklasse voor het forum geroepen om hun staal tjes van lenigheid en behendigheid tentoon te spreiden. De oefeningen bestonden uit vrije- en orde-oefe ningen, springen, brugwerk, knots-oefeningen en ook grondgymnastiek. Dank zij de afwisseling die het programma bood viel het gebodene zeer in de smaak. Velen gaven dan ook blijk van degelijke training en geoefendheid onder de kundige leiding van hun leiders(sters). Laat dit een aansporing zijn voor anderen ter navolging. „Voorwaarts" mag zich door deze geslaagde avond weer beroemen op daadwerkelijk medeleven van de met de gymnastiek sympathiserenden, wier belang stelling zij bij vernieuwing bleek te verdienen. FILMVOORSTELLING VAN SHELL- BESTRIJDINGSMIDDELEN. Zeer grote belangstelling bestond Donderdagavond voor de filmvoorstelling op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" vanwege Shell-Nederland en dank zij de bemiddeling der bekende firma de Jongh uit Goes vertoond en verzorgd. Het waren uiterst interessante in originele kleuren geprojecteerde films die op uitvoerige en bevattelijke manier de algemene onkruidbestrijding en de bestrij ding van verschillende plantenziekten behandelden. Begrijpelijk dat vele landbouwers, vlassers, land bouwscholieren en verder interesse hebbenden op deze avond met onverdeelde aandacht het gedemonstreerde volgden en er ongetwijfeld hun voordeel mee zullen doen. Genezende warmte door wrijven met: JAARVERGADERING N.C.L.B. Volgens traditie hield de afdeling Axel van 'He N.C.LB. in de grote zaal van de Chr. Kleuterschool in de Ds. Jan Scharpstraat haar weer zeer druk be zochte jaarvergadering. De vele leden met hun dames konden ternauwernood alle een plaats vinden toen de voorzitter de vergadering met gebed en schriftlezing opende. Spr. vermeldde een verblijdende stijging van het ledencijfer, maar de. secretaris de heer C. Over- dulve vulde dit nader aan in zijn welverzorgd jaar verslag. Hij memoreerde daarin ook de verschrikkelijke gevolgen van de Februari-ramp en de geslaagde avond van de Chr. Besturen Bond. De activiteit en ook de geslaagde uitstapjes van de afdeling vormden een onderdeel van dit overzicht dat aller goedkeuring ver wierf. Evenzeer was dit het geval met het jaarverslag van de penningmeester, de heer D. J. Freekenhorst. Over 1953 was er een nadelig slot van ƒ88,25. Daar er echter nog een goed slot van vorige jaren was 30) Opgewonden zat Martin bij zijn vurig betoog boven de vlammende kaars gebogen. „Ja, dat is ook zo, Martin, natuurlijk, jongen." Het stille, meegaande luisteren van Orchis zette Martin's jonge geestdrift helemaal in vuur en vlam? „Op de duur wil ik een hele ceel kranten bezitten, die opbouwen en niet toegevend zijn. Die het kwaad trotseren en niet er mee schipperen of het helpen cn in de hand werken. Ik wil mijn lezers opvoeden, in- plaats van ze vol te stoppen met de prulleboel, waarom ze jeremiëren. Veel van de journalistiek van tegenwoordig doet alsof het babies zijn, die je ba nanen voert. Geef ze hun zin ,of het goed voor ze is of niet, doet er niet toe. Er is maar één ding, wat er op aankomt, betaalt het, ja of nee. Laat ik je ver zekeren, Orchis, dat er in de wereldgeschiedenis geen gewichtiger instrument voor goed of kwaad bestaat. Het is het vlammend zwaard der beschaving." „En je zult zien, Martin, dat jij dat zult hanteren." „Orchis, als je zo spreekt, heb ik een gevoel alsof ik bergen zou kunnen verzetten, Ik zeg je, er komt een dag, dat de journalistiek weten zal dat ik er ben, zelfs met de handicap de neef te zijn van een groot man." „Natuurlijk, Martin. Je hebt zo hoge aspiraties. Je bent een een soort kruisridder I" „Och schat Bij die uitbarsting van Martin was het de eerste keer dat er tussen die twee een ogenblik van angstige bevond zich thans nog 274.90 in kas. Aan de door de watersnood getroffen afdelingen is 200 afge dragen. Het ledental bedraagt nu 140. Was na het jaarverslag van de secretaris een tekenfilm vertoond, thans volgde een prachtfilm over de kweek van bloembollen en de kleurenrijkdom der bloembollenstreek. Een komische tekenfilm besloot het eerste deel van de avond. In de pauze werden verversingen rondgediend, ter wijl daarna de heer C. Vingerling een woord van propagandistische betekenis sprak ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Bond. Spr. wekte aan de hand van de groei en bloei op tot constante leden werving en daarna werden door meerdere afgevaar digden van plaatselijke zuster-organisaties nog goede wensen uitgesproken in verband met het 40-jarig jubileum, Overigens werd de avond tot aan het mid dernachtelijk uur aangevuld met zang en declamatie en werd het alzo een gezellig samenzijn waarmede de afd. Axel mag terugzien op een welgeslaagde avond die met gemeenschappelijke zang en dankgebed werd beëindigd. GEMEENTERAADSZITTING. Op Dinsdag 2 Maart a,s„ des avonds half acht ral de gemeenteraad van Axel in openbare zitting bijeen komen. De agenda bevat een tiental punten van zakelijke strekking. BEVORDERD. Onze oud-stadgenoot de heer P. Dregmans, adjunct directeur Financieel en Administratieve Zaken van het Ministerie van Oorlog, thans administrateur, is met ingang van 1 Januari 1953, bij Kon. Besluit van 22 Februari 1954, bevorderd tot Administrateur A in vaste dienst bij het departement van Ocvlog. GEVONDEN VOORWERPEN. Een geblokte bruin-gele wollen das, Sassing P 52 een bruin kinderwantje, 10 spaarzegels en een glacé herenhandschoen, Kazerne Rijkspolitie een wollen kinderwant, Margrietstraat 36 een zakmes, Wilhel- minastraat 25 een kinderarmband, Stationstraat 42 een kinderwantje, Prins Mauritsstraat 10 een zwarte glacé dameshandschoen, Buitenweg 14 een groene autoped, Julianastraat 12; een rood-wit gebreid kin derwantje, Buthdijk 43 een dames- of kinderarmband Kanaalkade 56 een sjaal, Crijnssenstraat 8 een za deldek van motorrijwiel, Oudeweg 11 een paar blau we dameshandschoenen, Emmastraat 36een munt biljet, Oudewijk 9-, drie stuken oude lappen, Spui N 134een capuchon van regenjas, Wilhelmina- straat 39 een bruin lederen kinderschoen, Prins Hen drikstraat 71 een kindermuts, Prins Mauritsstraat 12; een bankbiljet, Zaamslagveer B 41 een kinderzak doek, Wilhelminastraat 41. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Februari 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Weleerw, Heer S. den Blauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Onder presidium van de heer H. J. Colsen van Sluiskil vond in café „De Koophandel" op de Kaai- wal een drukbezochte algemene vergadering van de bovengenoemde organisaties plaats, die zoals deze het uitdrukte meer een praatavond was voor de vele in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in deze bonden ge organiseerde leden. Op zijn bekende betoogtrant bracht de heer Colsen in zijn openingswoord het initiatief hiertoe tot uiting. Het gaat om de belangen van de aangeslotenen te bespreken, waartoe de landelijk voorzitter de heer J. Lok uit Bodegraven en de wnd. secretaris van de Bond van Veehandelaren, de heer P. Krommenhoek aanwezig waren, alsmede de heer C. Noorthoek, de prov. voorzitter van deze bond uit St. Philipsland. Niet terug naar de liberale economie. De heer Lok meende dat de huidige toestanden op het terrein van de vee- en vleeshandel niet tot maatstaf genomen moeten worden bij de vorming van een oordeel, doch evenmin doen teruggrijpen naar de tijd van 1932 en de hooggeroemde „liberale econo mie" die toentertijd jammerlijk is vastgelopen, Vraagt men zich af of op de tijd van laagconjunctuur weer niet vanzelf een andere zou gekomen zijn, dan be antwoordt hij dit met een volmondig „ja", want dit was een natuurlijkerwijs volgende evolutie. In deze kringloop is de vrije economie voorgoed verdrongen. De natuur laat zich niet beheersen en zo zullen wij niet meer terugvallen op de vrije economie van 1932, omdat deze geen welvaart heeft gebracht doch onder gang en pauperisme. De overheid heeft hier een taak opgevat, die zij volvoeren moet en zij draagt met het zwaard ook veelal de straf. Daaruit moet men niet afleiden dat hij voorstander zou zijn van „amb tenarij". Spr. haat deze. Onbeperkte economie heeft bewezen ruïneus te zijn en daarom is hij voorstander van een soepel geleide economie, die de persoon zoveel mogelijk vrij laat en eerbiedigt. Zijn wij dan tevreden met de huidige situatie, vraagt hij en zijn antwoord luidt Een andere „planning" is ten enenmale onmogelijk Met voldoening constateert hij dat de overheid op het terrein van vee en vlees als gelijkwaardige partner de handel is tegemoet getreden. Hiermee re kenend zullen wij van de ouderen geen wetenschap pelijke scholing eisen. De omstandigheden hebben zich dermate gewijzigd dat het noodzakelijk is dat de jongeren, willen zij hun positie handhaven, daarvoor zullen moeten vechten. Zorgt er voor, luidt zijn wek roep tot de jongeren, dat ge kennis en algemene ont wikkeling verwerft, want he is geen pad over rozen dat ge tegemoet gaat. Zo is de situatie op het gebied van de handel. De nieuwe P.B.O. heeft geen ge makkelijke geboorte gehad en lijdt nog aan „kinder ziekten" maar een terugkeer tot de klassenstrijd van voorheen zou de maatschappij in een „Armaggeddon" herscheppen. Werknemers en werkgevers (zelfs de vaak zo con servatieve boerenstand) gaan inzien dat het betere en bredere standpunt dat onze organisatie's innemen noodzakelijk is. De bonden zijn de levensvitaminen van de handel en spr. prijst in dit licht hier tussen de Zeeuwen hun moed en doorzettingskracht, die na één rampjaar weer recht kon doen aan het oude „Luctor et Emergo" en eindigde met het citeren van een deel van een couplet van het Z.-Vlaamse Volkslied. Die geestkracht moet ons bezielen en zal ook ons doen overwinnen. Hierop ontspon zich een zeer levendige discussie, waarbij ook de belangen van de vee- en varkens handel naar voren kwamen en uitvoerig werden be sproken. De jongeren lieten een fris geluid horen. Nadat door de heer Krommenhoek verschillende organisatorische mededelingen waren gedaan, kwam ook de inrichting van een noodzakelijk geachte cur sus voor de verwerving van vakbekwaamheid ter sprake, zoals er reeds meerdere in de lande zijn. Deze cursus beoogt een volledige opleiding tot de handel en het verschaffen van de benodigde algemene ont wikkeling. Een cursus te Sluiskil? De voorzitter meende dat voor vestiging in aan merking zou dienen t<^ komen een centraal gelegen punt en heeft het oog op Sluiskil, waar hij reeds toezegging heeft voor een lokaal en belangeloze mede werking werd toegezegd van een veearts. Staande de vergadering gaven zich een tiental jon geren op voor deze cursus. Bewogen slot, Alvorens daarop tot het einde dezer zeer belang wekkende vergadering te komen had de voorzitter een mededeling, die hem zwaar viel. Het ligt in zijn be doeling zich van deze met zeer veel liefde jarenlang door hem beklede post terug te trekken. Hij voelt zich oud worden en waar zijn kinderen gehuwd zijn en hij met zijn vrouw alleen gebleven is, moet er aan de toestand voor de weinige jaren die hen waarschijnlijk samen nog resten haar steeds alleen te laten en bijna nooit samen thuis te zijn een einde komen. Toen ik deze decoratie ontving van Prins Bernhard zei spr., zijn revers met de daarop bevestigde orde to nend, heb ik het diep gevoeld en nu zeg ik het hart grondig „Mijn vrouw moest die gehad hebben zij heeft die verdiendniet ik veelvoudige geneeskracht door veel voudige samenstelling. Bij kou, koorts, griep en pijn.. Koker 90 en 50 ct. Diepbewogen was de heer Colsen op dit moment, maar ook vele aanwezigen. Algemeen bleek men aan te voelen hoe zwaar het de vereniging straks zal vallen deze stoere Breijdelszoon straks te zullen moe ten missen, want hij was een onvermoeide werker, een geharnaste strijder voor de aan hem toevertrouwde belangen. De prov. voorzitter, de heer C. Noorthoek leverde als nog ouder hoofdbestuurslid daarvan een sprekend bewijs door een vurig pleidooi, waarin hij alsnog een beroep deed op de heer Colsen en de vergadering be tuigde op hartstochtelijke wijze daarmede haar in stemming met een ware ovatie, waarbij het „leve Colsen" niet van de lucht was. Per saldo kwam het zover dat de in de dienst van de vee- en varkenshandel vergrijsde praesus eerst daags zijn schreden andermaal zal richten naar de Brusselse departementen, teneinde de opheffing van belemmeringen van de door- en uitvoer naar België te gaan bepleiten. Onnodig te zeggen dat voor de vergadering ge sloten werd de heer Colsen de spreker en de als gasten aanwezige hoofdbestuursleden nogmaals na mens allen had bedankt voor hun activiteit of be langstelling. De in een geest van de grootst mogelijke een dracht verlopen vergadering ging daarop over in een gemoedelijk en genoegelijk samenzijn dat duurde tot ver in de kleine uurtjes. verlegen en verrukte stilte viel. Er was in zakenkringen over Orchis gesproken. Een importzaak van de Vier-en-dertigste straat-West had een van haar vrouwelijke chefs naar het Franse zaaltje van de Titanic gestuurd, ogenschijnlijk om daar wat rond te neuzen, maar in werkelijkheid met de geheime opdracht dat Egyptische typetje eens op te nemen, .waarvan de roep ging dat ze met zo'n buitengewoon succes kleren wist te lanceren. Drie dagen later ontving Orchis haast tegelijker tijd twee aanbiedingen. De eerste, van een import huis aan de Vier-en-dertigste straat-West, behelsde een bod van achttien dollars per week als mannequin. En dezelfde dag bereikte haar een aanbieding, om dit belangrijke succes te overtroeven van Drecotte Fils van de Rue de la Paix, Nice, Palm Beach en Newport, Fifth-Avenue, vermoedelijk de fijnste mode zaak der beide werelddelen, om zich aan de afdeling New-York voor het demonstreren van toiletten te verbinden, tegen een honorarium van twee en twintig dollar per week. Toen Orchis tussen de koffie de gelegenheid vond om Martin hiervan op de hoogte te stellen, sloeg haar stem door de telefoon over van ademloze op winding. Dit betekende in de eerste plaats dat drie-hoog achter thans geheel opgepropt met Idaleens prulle boel, tot het verleden behoorde. Twee hele Zondagen verdeed Orchis aan een van de heerlijkste kar weitjes, die ze ooit had gekend. Woningzoeken, een kamer voor zichzelf helemaal alleen, die ze met nie mand zou moeten delen. Een kamer, die ze nu enigs zins het cachet kon geven, waarnaar haar verfijnde zin zo hunkerde. Toen Orchis op zoek was naar die kamer, die een groter hartewens vervulde dan enig ander bezit, had ze, gek genoeg, maar één ding voor ogen Een ding, dat voor haar de nieuwe wereld van begeerlijkheden symboliseerde, die zich thans voor haar zou openen. Orchis wou een kamer met voldoende ruimte op de vensterbank voor een bloembakZo'n groene geverfde, waar ze allerlei plantjes in kon poten. Zonder dat zij zich dat bewust was, lag daarin al haar onderdrukt verlangen gecomprimeerd naar een tuin. De lekkere reuk. En groenigheid, die zo maar groeide. Ze vond zulk een kamer. In de Zeventiende straat- Oost. Eertijds een deftige hardstenen straat, die niet al te makkelijk overgleed in de kamerverhuurbuurt om de hoek. Voor twaalf dollar per week, meer dan ze eigen lijk mocht uitgeven, capituleerde Orchis, na het ene naar koude aardappels en insectenpoeier riekende kosthuis voor en het andere na te hebben afgelopen, naar de ex-ontvangsalon op de eerste verdieping van een huis in de Zeventiende straat. Op het eerste gezicht leek er niet zo veel op die kamer vóór te zijn, behalve dan, na de tocht langs allerlei kosthuizen, de behoorlijke ruimte, de twee hoge ramen, die uitkeken voor op de straat, waarvoor twee ijzeren balcons waren aangebracht, zó klein dat ze voor geen enkel ander doel geschikt waren dan juist voor die bloembakken De flauwe bocht van de smeedijzeren balcons, op gelijke hoogte met de luifel van het bordes, werkte het houden, van bloem bakken in de hand. Wel een kamer, die je kon onderdompelen in de wanhopige triestheid van een druilerige dag. Tussen det wee smalle ramen een plechtstatige be werkte penantspiegel. De schitterende kristallen kroon van weleer, thans van zijn fonkelende prismas ont daan, grijnsde als een mager afgeknaagd been. Een bruinmarmeren schoorsteen als een soort grafmonu ment met zijn haard als een tunnel daaronder. Een troosteloos verlaten kamer. Toch behelsde deze schraal-bruinige salon met zijn pluche tierlantijnige meubelen en het radjetoe van wat eens een salonameublement was geweest, gecombi neerd met enige practische aanvullingen gelijk een divan en een wastafel, voor Orchis mogelijkheden, aangezien zij op haar omzwervingen geleerd had dat de meeste huurkamers nog akeliger en somberder waren. Eerst de bloembakken. Dan zou het helpen, als ze verse bloemen zette in een namaak majolica-vaas uit de Titanic op de marmeren rand onder de spiegel. En cretonnes. Orchis had, van de bekleding van haar toilettafel drie-hoog-achter het geheim geleerd hoe ze dat genoegelijke goed kon gebruiken. Met een paar meter bloemetjespatroon kon ze de krul lerige vormen van het namaak mahonie met ver sleten pluche wegwerken en de doodse mufheid van die oude kamer wegtoveren. Toen Orchis die grijze Zondagmiddag de hospita haar vijf dollar kamerhuur vooruitbetaalde, had ze voor het eerst van haar leven een hoekje, dat ze met recht het hare kon noemen. Op weg naar huis ging ze nog bij een timmerman aan wiens bel het opschrift droeg „Bij nacht en feestdagen open en gaf hem opdracht bloembakken te maken. Groene, van voren zó uitgebuikt dat ze in de ijzeren balcons pasten. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2