U kunt niet alles weten Muziekleven in Zeeuwsch-Vlaanderen fi)ames! Vooral nu Cl §4 i* SPORTNIEUW S Hamea-Gelei voor Uw handeg FILMNIEU W S Een clematis moet in een grote pot ge kweekt worden, omdat het vrijwel onmoge lijk is hem te verplanten. Deze plant heeft voedzame aarde nodig toevoeging van wat oude mest is dus noodzakelijk. Is een emaillepan droog gekookt, dan de pan direct vol warm water zetten. Niet op een koude aanrecht of vloer plaatsen om springen te voorkomen. Rustig laten afkoe len, eventuele spijzen laten weken en deze verwijderen met warm water. Een emaillepan mag nimmer schoonge- krabd worden, zonodig uitkoken met soda water. De glans verkrijgt en behoudt men door het wassen met zeepsop. Hebt u ketel steen in zo'n pan, dan uitkoken met azijn en citroenzuur. Koopt men een aluminium pan let dan op de dikte en neem er geen met een omgebogen rand, want dan kan men de dikte niet con stateren. Voor electrisch koken is een pan nodig met en bodemdikte van minstens 6 tot 8 milimeter. Gebruik geen soda bij het schoonmaken van aluminiumpannen. Zeepsop is h e t aan gewezen middel. Om deze soort pannen te glanzen, gebruikt men krijtwit. Aangebrande etensresten in aluminiumpannen moet men uitkoken met zeepsop. In aluminiumpannen geen etensresten be waren. Deze pannen nooit wegzetten, indien ze niet goed droog zijn. Deksel mag niet op de pan, er moet ventilatie zijn. Donkere aan slag in pannen kan men verwijderen door er appelmoes of rabarber in te koken. Een huurschaderegeling voor de over stroomde gebieden is op komst. Men moet de huur gedurende de periode van evacuatie doorbetalen huurders zullen alsnog scha deloos gesteld worden. Voor onbewoonbaar verklaarde woningen is geen huurverhoging verschuldigd. INGEZONDEN STUKKEN CHR. FANFARE GEZELSCHAP „HOSANNA" TE AXEL. L. S. BEKENDMAKINGEN. Na de pauze werden de beide interessante, reeds genoemde films vertoond. De ouders genoten in de pauze allereerst een kopje thee, waarna door hen in alle klassen een druk gebruik werd gemaakt van de bezichtiging van het werk. z GOUDEN BRUILOFT. Onder zeer talrijke bewijzen van belangstelling vierde het echtpaar G. Riemens- de Jonge op de Axelse Sassing vorige week het gouden huwelijks feest. Een stroom van mondelinge en schriftelijke felicitaties bereikten de beide oudjes, die nog vrij kras zijn. Kinderen, kleinkinderen en buurtgenoten deelden in de algemene vreugde. GEVONDEN VOORWERPEN. Een donkerrode shawl, een beige want en een rode want, Walstraat 4. JAARVERGADERING V.V.V. Dinsdagavond hield de Axelse V ,V.V. onder voor zitterschap van de heer J. van Damme op de boven zaal van „Het Wapen van Zeeland" haar jaarver gadering, waarvoor ditmaal een verhoudingsgewijs grote belangstelling bestond, die zich uitte in een totaal aantal van ruim twintig aanwezigen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het verscheiden van het oudste bestuurslid de heer C. de Conjnck, die in het voorbije jaar onverwacht over leed. Spr. memoreerde de heer de Coninck als een stille kracht, wars van drukte en opschepperij, die zich wat op de achtergrond hield maar steeds bereid was zijn werkkracht ten volle aan de vereniging te geven, waar en wanneer dat nodig was. De secretaris kon in zijn aajrverslag memoreren dat een tweetal wensen die sedert enkele jaren op het programma van V.V.V. staan thans in vervulling gaan, n.l. een wandelpad naar Drieschouwen en een mogelijkheid tot bezichtiging en beklimming van de watertoren om zo te genieten van een uitzonderlijk vergezicht over onze gehele streek. Ook inzake de busverbinding Zeeuwsch-VlaanderenBreda was de V.V.V. actief, terwijl verder zal worden voortgegaan met het coördinerende werk tussen de plaatselijke ver enigingen' Financieel was het afgelopen jaar niet on gunstig en kon een klein batig saldo worden geboekt waardoor het kassaldo thans 1322,82 bedraagt. De kascommissie kon de penningmeester decharge verlenen voor het door hem gevoerde beleid, waarna voor volgend jaar de heren Lion en W. Dieleman in deze commissie werden benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden de lieren van Damme, Misseghers en Porth werden met grote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer de Coninck op voorstel van enige der aanwezige be stuursleden zijn zoon de heer Jos. de Coninck in het bestuur werd benoemd. Hoogtepunt van deze vergadering was de daarop volgende uiteenzetting van de directeur der Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer Oskamp, die in een po pulair en vlot betoog uiteenzette wat de vreemdeling verwacht en hoe men zijn gebied aan de vreemde lingen moet „verkopen". Mede door de prettige ver teltrant van de heer Oskamp en de vele behartens- waardige opmerkingen die hij wist te lanceren, werd deze causerie met grote aandacht gevolgd en gaf zij ook aanleiding tot een vrij uitvoerige bespreking, waarin men het naar voren gebrachte nog eens nader onder de loupe nam. Als laatste agendapunt volgde de bespreking van de viering van het tweede lustrum van onze bevrijding, het inrichten van een kampeerterrein, het aanleggen van een pensionlijst en meer dergelijke nuttige en practische zaken ten' gerieve van de vreemdeling. Memoreren wij verder uit deze vergadering nog het in vergevorderde staat van voorbereiding zijn van gestencilde fiets- en wandeltochten door onze streek, het feit dat de folder in een grote behoefte blijkt te voorzien, waardoor thans reeds weer plannen voor een nieuwe grotere editie worden beraamd en hee treffen van voorbereidingen tot vervaardiging van filmstrips over onze gemeente en streek, dan moge hieruit wel blijken dat de V.V.V. zij het dan veel achter de schermen actief werkzaam is om meerdere bekend heid te geven aan onze plaats en streek en de be zoekers een zo groot mogelijke service te bieden. PREDIKBEURTEN, Zondag 21 Februari 1954. Ned. Herv, Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J, Pennings. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Mifnhsrcil's Cl :Ct>OucdcrS. I. 50 "t. Besluitvaardige geest bracht Dirigentencursus, Korpsconcoursen voor 1954 en 1955 vastgesteld. Daar alleen de afgevaardigden uit Biervliet, IJzen- dijke en Hoek ontbraken op deze eerste te Terneuzen gehouden jaarveradegring van de Bond van Muziek verenigingen, heeft het beperkte weg- en busverkeer tengevolge van de dooi zoals het bestuur vreesde geen nadelige invloed gehad op het vergadering- bezoek. Alle verenigingen gaven overigens acte de présence. Mede aanwezig was de heer Cor Schijve, musicus te Oostburg. Na de opening en voorlezing der notulen stelde de voorzitter met het oog op noodzakelijk spoedig ver trek van re heer Schijve het meest kardinale punt der agenda aan de orde. Aangezien dit onlangs reeds uitvoerig in ons blad werd gereleveerd zullen wij hier niet meer in details op terugkomen, doch alleen het bestuursvoorstel me moreren, hetwelk neerkwam op het onverwijld in het leven roepen van een dirigentencursus, waarvoor een dringende noodzaak bestaat. Deze cursus zal worden gegeven door de heer Cor Schijve en plm. 40 lessen omvatten (elk van 2 uur wekelijks op Vrijdagavond) en de cursus zal toegankelijk zijn voor directeuren, onderdirecteuren en belangstellenden Vermoedelijk in Maart reeds zal zij aanvangen. Op deze vergadering bleek onverdeelde instemming met het bestuursvoorstel, waarin duidelijk doel en streven belichaamd is en na enkele toelichting werd dit met toevoeging van de restrictie dat de Bond tot een bedrag van maximum 200 eventueel bereid is bij te dragen in de kosten. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop dit voor stel aangenomen. Daar er helaas altijd „kwaadden kenden" zijn verzocht de heer Schijve er wel acte van te nemen, dat zolang hij belast zal zijn met bet geven van deze cursus, hij niet meer zal optreden als jurylid van de Bond. Kort hierna verliet de heer Schijve deze vergadering, nadat hij de verzekering had gekregen, bij monde van de voorzitter, dat de Bond zich zeer vereerd gevoeld als cursusleider op een musicus van zijn bekwaamheid en reputatie beslag te hebben kunnen leggen. In 1954 korpsconcours te Zuidzaude. Even vlot als over het voorgaande punt werd men het eens over het a.s. korpsconcours op 27 Mei (Hemelvaartsdag). De beide gegadigde mede jubile rende verenigingen ,Ons Genoegen" (35) te Retran- chement en „Oefening kweekt kunst" (60) uit Schoon- dijke, trokken zich beide sportief terug ten gunste van de 80-jarige „Veronica" uit Zuidzande. Ter elfder ure was nog een schriftelijk verzoek ingekomen van E.M.M. te Watervliet (B.) om het concours aldaar te organiseren, gezien de sinds vele jaren gecontinueer de muzikale verbintenissen met de Bonden van Z. Vlaanderen. Tegert zoveel hoffelijkheid was deze „koninklijke" Belgische vereniging niet bestand en ook zij trok zich terug ten bate van haar Nederlandse „koninklijke" zuster. Een met applaus onderstreepte „beau geste".. Onder applaus werd alzo besloten Zuidzande dit maal als concoursplaats te bestemmen, waarop het Ransschaert, Sas van Gent en Jos. Lippens, Axel. Er namen 48 spelers aan deze prijskamp deel. De heer R, Dieleman, die reeds na de 2e serie aan de leiding stond, wist zich in deze laatste serie op de eerste plaats te handhaven en legde zodoende beslag op de uitgeloofde beker. Biljartkampioenschap van Axel. Dinsdag begon men in ditzelfde café met de wed strijden om het biljartkampioenschap van Axel. Hiervoor gaven zich de volgende acht spelers op R. Dieleman, Fr. Groothaert, P. Groothaert, H. van Harn, P. Leunis, Jos. Lippens, A. Mattheeuws en J. de Rijke, die elkaar in partijen van 150 caramboles zullen bekampen De wedstrijden vinden plaats op Dinsdag en Don derdag. De uitslagen van de partijen van Dinsdag waren als volgt BILJARTPRIJSKAMP. Zondag werd in café „de la Paix" bij P. L. Groot haert alhier een biljartprijskamp om paling gehouden, welke tevens de derde en laatste was in de serie waarvoor een beker beschikbaar was gesteld. De uitslag was als volgt 1. A. Meert, Sluiskil en A. Lacijse, Zelzate2. R Dieleman en Fr. van Dijk, Axel 3, L. Schau- waert, Axel en C. Smulders, Zandstraat4. C. Meer- schaert, Zelzate en Ed. Kaas, Zandstraat5. A. Burggraeve, Zelzate en W. Robijn, Axel 6. P. car. brt. h.s. gem. 1. R. Dieleman 150 21 31 7,14 J de Rijke 45 21 8 2.14 2. P. Leunis 150 19 42 7,89 H. van Harn 24 19 5 1,26 3. P. Groothaert 150 23 27 6,52 Fr. Groothaert 95 23 15 4,13 4. A. Mattheeuws 150 42 16 3,5 7 J. de Rijke 117 42 17 2,78 De uitslagen van de Donderdagavond gespeelde partijen waren als volgt car. brt. h.s. gem. 1P. Groothaert 150 38 39 3.95 H. van Harn 49 38 8 1,28 2. P. Leunis 150 30 34 5.00 J. de Rijke 88 30 14 2,93 3, Fr. Groothaert 90 41 11 2,20 A. Mattheeuws 150 41 16 3,66 4. R. Dieleman 150 16 42 9,38 Jos. Lippens 107 16 23 6,68 LIM H LIG H T Van deze film worden vier voorstellingen gegeven in „Het Centrum" alhier en afgaande op de enthou siaste persstemmen hieraan gewijd behoeven wij wel haast geen aanbeveling te geven, want de roep die aan deze fim voorafgegaan is spreekt voor zichzelf. Eenparig roemde de landelijke pers, dit meester werk in superlatieven als een onsterfelijk, onvergetelijk en indi/ikwekkend kunstwerk. bestuur voorstelde in 1955 het concours in Water vliet te organiseren. In nog vlotter tempo passeerden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester de revue. In het eerstgenoemde werden de belangrijkste gebeurtenissen in en om de Bond bondig beredeneerd, in het laatste nog zakelijker de stand der kasmiddelen saamgevat. In financieel opzicht was 1953 geen bijzonder gunstig jaar, daar de uitgaven 2050,80 bedroegen en de inkomsten slechts 1888, zodat er een nadelig saldo van 162.80 bleek te zijn, met welk bedrag de kas middelen dus terugliepen. De penningmeester bleek voor 1954 optimistischer gestemd. De kascommissie adviseerde tot goedkeuring van rekening en onder zochte bescheiden. Zij bestond uit afgevaardigden van Axel en Zaamslag. In 1954 zal de kascommissie be staan uit vertegenwoordigers uit Retranchement en Zuidzande. Ook de bestuursverkiezing verliep vlot. Met op enkele stemmen na éénparigheid werden de heren A. Th. 't Gilde, Axel, secretaris en C. v, d. Hooft, IJzendijke, herkozen. Beiden lieten zich deze herkiezing welgevallen. Bij de rondvraag werd uit de boezem der vergade ring de wens tot uitdrukking gebracht dat alle ver enigingen die lid zijn van de Bond, moreel verplicht zullen zijn deel te nemen aan het jaarlijkse Bonds- concours, alvorens zij aan enig ander concours buiten het Bondsrayon deelnemen. Verder, dat alleeen bij uiterste noodzaak (b.v. door ziekte) remplacanten uit een zustervereniging mogen worden benut. Aan deze maatregelen zal men zich met strengheid houden. Overigens leverde deze omvraag slechts enkele pun ten op van huishoudelijke aard en sloot de voorzitter daarop onder dank voor de opkomst en vlotte af werking der agenda. Onze vereniging vraagt een ogenblik Uw aandacht voor het volgende Onder de deskundige leiding van de heren P. C. Brakman en J. Smies kan regelmatig worden gerepe teerd aan goede voorlichting en leiding hebben wij dan ook geen gebrek. Waar we wel gebrek aan hebben is aan leden enj begunstigers. In een groeiende plaats als de onze moet het toch mogelijk zijn het aantal werkende leden op te voeren tot ongeveer veertig nu halen wij er nog geen dertig. Ieder, die muziek-beoefenaar is, ongeacht leeftijd, en die instemt met het doel van onze vereniging ver zoeken wij daarom beleefd zich aan te melden gaarne zien wij U komen om de gelederen te versterken. Stellig zijn er onder U, die dit wel gaarne willen. maar wie het aan de tijd ontbreekt om werkend lid te worden ook zal dit schrijven in handen komen van velen, aanwie nog nimmer werd gevraagd om begunstiger te worden. Tot deze allen komt thans ons vriendelijk verzoek zich als begunstiger onzer ver eniging aan te melden, Het is op het ogenblik zo, dat wij met geen moge lijkheid de eindjes aan elkaar kunnen krijgen, als we nite minstens 150 begunstigers er bij krijgen. Over 1953 is er een tekort van ruim 170.en indien we in 1954 onze inkomsten niet verhoogd krijgen, wordt het nadelig slot vermoedelijk wel 300. We zijn van mening dat velen in onze gemeente er prijsop stellen, dat er een Christelijke Fanfare is, dat ons corps een gewaardeerde plaats in onze samenleving inneemt en inderdaad op cultureel ge bied iets betekent. Het zelf bespelen van een instru ment, vooral in een corps, bevordert de interesse en de waardering voor de muziek. Artikel 2 van ons reglement omschrijft het doel der vereniging „De beoefening van de instrumentale muziek, ter verheerlijking van de naam des Heeren en tot onderling kunstgenot". Hiervoor vragen wij Uw medewerking, hetzij als lid dan wel als begunsti ger. Inzonderheid leden zijn van harte welkom een vriendenkring wacht U. Begunstigers en allen die zich nu door deze actie als zodanig opgeven, dank voor Uw geldelijke steun zonder Uw steun is het bij de tegenwoordige prijzen der instrumenten en de reparatie daarvan, niet mogelijk te bestaan. Opgaven worden gaarne ingewacht bij de onder staande heren. Namens „Hosanna" Jan Lefeber, voorzitter. Jac. Wieland, secretaris. Abr. v. d, Broeke, penningmeester. ERGERLIJKE WEGTOESTANDEN B. Nimmer had ik kunnen denken, dat mijn in ver schillende streekbladen geplaatste artikeltjes onder bovenstaand opschrift zo veel pennen in beweging zou brengen. Een stroom van adheasie-betuigingen, van voet gangers zowel als van fietsers en automobilisten is naar mijn kantoor gezonden. Misschien herinnert U zich, dat ik in het vorig ar tikeltje beloofd heb U de cijferst te publiceren van de gelden welke aan het wegenfonds zijn betaald en van het gedeelte eaangewend voor wegen- en brug- genverbetering. Een bevriende relatie zond mij öe cijfers welke hij van de K.N.A.C. heeft opgekregen. Hier volgen ze Over de jaren 1946 tot en met 1951 is door het wegverkeer opgebracht in totaal 764,9 millioen gulden. (In dit cijfer is niet begre pen de 24 invoerrechten op ingevoerde mo torrijtuigen) Over dezelfde periode werd voor wegen en bruggen uitgegeven een totaalbedrag van 241,1 millioen gulden, hetgeen neerkomt op 31,5% van de inkomsten. De geschatte opbrengst voor de jaren 1952, 1953 en 1954 bedraagt in totaal 706,4 millioen gulden. De voor deze periode geraamde uitgaven be dragen een derde deel van de inkomsten. Mijne lezers, commentaar lijkt mij overbodig. Rekening houd endmet bovenstaande cijfers en met de sympathie die blijkbaar bij het publiek beestaat om door een actie tot verbetering te komen, heb ik mij verplicht gevoeld mij in verbinding te stellen met de leden van het Comité voor Wegverbetering in Z. Vlaanderen. Van de resultaten hoop ik U langs deze weg nader mededeling te kunnen doen. Nog steeds wacht ik schriftelijke adhaesie-betui- gingen aan mijn adres. Hoe uitgebreider ons dossier, hoe sterker wij staan. J. W. de Feijter Nieuwstraat 30 (Terneuzen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 5 Februari 1954, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 12 Februari 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3