Mannequin Ook Spierpijn UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. Ruwe Handen DE WAAIERPATIENCE. Een avond van subliem toneel. Het heeft stellig zowel de werkgroep Axel van de Z.V.U. als het bestuur in Middelburg leed gedaan dat destijds de aangekondigde voorstelling van „Staatszaken" geen doorgang kon vinden door op name van de heer Cees Labeur in het ziekenhuis. Kosten noch moeite zijn daarna gespaard om te bereiken dat deze voorstelling zij het dan later in het seizoen alsnog door zou kunnen gaan, maar men is hierin niet geslaagd. Na veel moeite is hte toen gelukt om een waardig plaatsvervanger voor deze avond te vinden, zij het dan in een heel ander karakter in de Waaier patience Zoals gezegd was deze avond van een geheel ander karakter, maar dit neemt niet weg dat zij toch voor de Z V.U. weer tot een succes geworden is en ook de toeschouwers, die de zaal vooi; een groot deel vulden inzonderheid het buitengewone spel van Char lotte Kohier niet licht zullen vergeten. Haar ver tolking van de dribbelende en kwebbelende juffrouw Pastiff was onverbeterlijk en het spel van Magda Janssens als de heerszuchtige mevrouw Chasseglin was een waardige tegenhanger. Zonder hiermede de futloze neef in de persoon van Ben Aerden of het ondeugende dienstmeisje (Elisabeth Versluijs) tekort te willen doen moet toch zeker ook de vader van Philippe, die in Ko Arnoldi ten tonele verscheen, nog extra worden vermeld. Mogen wij dit verslag besluiten me een verwijzing naar de advertentie in dit nummer voor de volgende Z.V.U.-toneelavond die volgende week Vrijdag in Terneuzen door dezelfde toneelgroep wordt verzorgd en waar wederom spelers van naam een in de re- censie's algemeen geroemde opvoering van het to neelspel „Hendrik IV" zullen geven, waarmede dan tot April wanneer Anton Ruys met zijn gezelschap in Axel djt seizoen zal besluiten het Z.V.U.- toneel programma is voltooid. HOUTBLAZERSKWINTET UIT SINT NIKLAAS OOGSTTE SUCCES. Het waren, slechts een kleine honderd toehoorders, die Woensdagavond in het gebouw der Chr. Kleuter school aan de Ds. Jan Scharpstraat alhier het op treden van bovenstaand vijftal excellente solisten bij woonden. Fluit, hobo, clarinet, hoorn en fagot vorm den een muzikale eenheid, die slechts zelden te be luisteren valt in onze plaats. De beide nummers ge noten een waarlijk sublieme vertolking, waaruit inner lijke beleving sprak. Als eerste programma-nummer werden een vijftal ballet-aria's van Remeau-Désormière ten beste ge geven, doch het slotnummer van het programma was he „Divertimento" van Jos. Haydn. De muziek van Haydn, die in zijn composities van een zonnige op geruimde natuur blijk geeft, uit zich in ongekende contrast-effecten, die door vaak onverwachte klank veranderingen meer schakering en nuancering geven en in de drie delen van het slotnummer voldoende spraken. Wat echter deze heren op hun instrumenten pres teerden, werd op niet minder gevoelvolle en kunst zinnige wijze door de sopraan-zangeres, mevr. Tas- signon, als begaafde soliste met een bijzonder goed stemgeluid vertolkt. Voor de pauze zong zij de aria „Ie Songe" uit „Iphigenie en Tauride" van W. von Gluck, alsmede de aria van de gravin uit de „Bruiloft van Figaro" van W. A. Mozart. Na de pauze verscheen deze zangeres nog met een vijftal beroemde kleinere zangnummers voor het voet- en rheumatische pijnen wrijft U weg met 28) Toch was het samenkomen van die twee geen kwestie van roekeloze hartstocht. Integendeel, iets van schuchterheid, ja, naar het scheen, iets als een zekere beklemming, kwam er bij te pas. Twee volle weken duurde het, toen een keer haar beeltenis, zoals ze verlegen in haar groene jurkje vóór hem had gestaan, zich in zijn bewustzijn had geprent, aleer de jonge Innesbrook zich weer binnen de Titanic waagde, waarbij hij een schijn van toe valligheid/wilde ophouden. En temidden van de op winding dezer verandering in plannen, vooruitzichten en salaris, duurde het nog eens twee weken, vóór Orchis in staat was zich van die ene kwellende in druk los te maken, waardoor ze soms een behoefte tot huilen voelde, de indruk, die de jonge Innesbrook op haar had gemaakt, met zijn sterke blik door de hoornomrande brilleglazen, zijn donker, vochtig als opgewonden haar, waardoor de voren van vijf vingers heenliepen. Weer duurde het een twee weken, na een reeks vluchtige1, quasi-toevallige ontmoetingen, vóór de jonge Innesbrook voldoende moed wist bijeen te rapen om haar mee uit eten te vragen in een klein restaurant genaamd „Antique", waar hij habitué was. Een gezellig hoekje boven een antiquiteitenwinkel in de Zeven-en-twintigste straat-West, een paar deu- licht van Brahms (2), Schubert, Grieg enChausson. Het succes was buitengewoon en de bijval algemeen, zodat zij op verzoek „Gretchen am Spinrade'' van Schubert nog eens herhaalde, nadat zij door een Axelse jongedame met een keurig bouquet was bedacht. Aan de vleugel werd deze zangeres begeleid door de heer Iwein D'haese, die nog van zijn gaven als pianist deed blijken door he ten gehore brengen van „Toccata' van Boutiny en na de pauze met „Carna val-schetsen" van R, Schumann en een „Hongaarse dans" van Bela Bartok. De maar kleine Axelse schare kunstliefhebbers be leefde weer eens een avond van uitzonderlijk, intens muzikaal genot. z AFSCHEID VAN DE KLEUTERS. Voor mej. Wilh. van Driel, die heden (Vrijdag) in het huwelijksbootje stapte, was "het Dinsdagmiddag een uurtje, dat zij zeker niet licht zal vergeten. Bijna negen volle jaren lang toch heeft „juffrouw Mien" eerst als hulpkracht, later als hoofd de belangen van het kleuteronderwijs op de Chr. Fröbelschool aan de Ds, Jan Scharpstraat gediend met een lofwaardige ambitie en toewijding. Deze hebben haar niet alleen de liefde en genegenheid van de aan haar zorg toe vertrouwde kleuters, doch ook de dankbaarheeid der ouders geschonken. Dit kwam op deze middag dan ook tot uiting door dat niet enkel de ruim honderd schoolgaande kinderen maar ook nagenoeg alle moeders verenigd waren in het grote speellokaal van het vriendelijke schoolge bouw. In het midden der zaal waren een tweetal zitplaat sen voor de „juffrouw" en haar a.s. echtgenoot, ver sierd met vlaggedoek en bloemen in gereedheid ge bracht en daarop zetelde het a.s. bruidspaar toen de kinderen o.l.v. de andere onderwijskracht en aller lei spelletjes begonnen te spelen, die klassegewijs wer den afgewisseld met leuke liedjes. Hierbij waren er verscheidene die geinspireerd waren op deze bij zondere gelegenheid. Het was dan ook een treffend moment toen een zestal kinderen een fraaie theewagen de feestzaal binnenreden, die met toepasselijke woorden aan het a.s. Bruidspaar werd aangeboden. Nadat nog door een tweetal kleuters uit de kleinste klasse een fraaie plant was aangeboden volgde een tractatie en toen was de beurt aan de collegas, die bij monde van mej. L. de Kraker een electrische lamp aanboden. Tenslotte wees de voorzitter van de schoolvereni ging, de heer W. A. den Boggende op de bijna negen jarige samenwerking die steeds zeer prettig is geweest. Deze jaren zullen ook door het bestuur niet licht worden vergeten, mede door de liefde en toewijding waarmee „juffrouw Mien" de kleintjes steeds heeft omringd. Het hoeft geen betoog, dat ook de ouders hier dankbaar voor zijn. Namens het bestuur bood de voorzitter het a.s. echtpaar een fraaie reproductie aan van een der meesterwerken van Vincent van Gogh. Mej van Driel dankte met enkele gevoelvolle woor den de ouders, zichtbaar bewogen door de vele blij ken van waardering voor het door haar verrichte werk. Ook tot de kleuters richtte zij woorden van afscheid, de hoop uitsprekend, dat deze altijd hun best zouden blijven doen, goed opletten en luisteren, op dat zij allemaal eens schaapjes zouden mogen worden van Jezus Christus, Ten afscheid zongen de kleuters daarop nog het „Aan onze juffrouw" waarna het a.s. echtpaar ver trok. Tot slot zongen de kinderen en ouders nog het „U alleen, U boven mij" (Psalm 75:1). Treffend was ook Vrijdagmiddag de hulde van de kleuters die bij het stadhuis stonden opgesteld, toen het echtpaar Geelhoedt-van Driel in de echt werd verbonden, en ook nu de kinderen hun gene genheid nog eens opnieuw zo treffend toonden. ren verder dan zijn hotel. Het was de eerste maal dat Orchis een dergelijk restaurant zag. Namaak porcelein. Linnen servetten in drie ver schillende grootten, inplaats van een afwasbaar zeiltje of een vlekkig tafelkleed, zoals in de Italiaanse eet huizen. Oude prenten aan de muur en tin op de bordenrekken. Kaarslicht, Kleine stiekeme tafeltjes voor twee personen. Het gaf haar een gevoel van rustige mensen aan de thee, bij kopjes die niet klet terden. Van haardgloed, spelend over oude boeken. Een gevoel van verfijnde lekkernijen. Arme Orchis, die dit alles opving met de antenne harer intuïtie. Vaag, zelfs vóór ze Martin ontmoette, had de naam Innesbrook al een plekje in haar bewustzijn gesleten. Een feit was het dat 's morgens in de stampvolle tram, als ze naar de Titanic ging, negen van de tien passagiers en zijzelf dikwijls incluis, The Equirer, een ochtendblad van Innesbrook lazen. The Daily, een geïllustreerd blad, ook van Innesb.ook, vloog van de stalletjes weg als ijsco op een zomerdag. Bij Colum bus Circle stond een kantoorgebouw van Innesbrook van 28 verdiepingen. -Innesbrook. Innesbrook. „Bent U soms familie van hoe heet hij ook alweer Max Innesbrook van de Max Innesbrook „Ja hij is mijn oom. Dat is alles, wat hij ooit voor me gedaan heeft Dat ik familie van hem ben is de voornaamste reden, waarom ik iedere krant van de stad heb afgewerkt, behalve een van de Innesbrook- trust. Stom hè, van mijn oude heer om als broer van Max op de wereld te komen Wat je zou zeggen dat allicht het grootste actief op mijn balans zou zijn, is tot op de dag van heden oog niet veel FEESTAVOND „G.O.A." Zoals te doen gebruikelijk is gaf ook ditmaal onze populaire plaatselijke visclub „Geduld Overwint Al les" Woensdagavond in nauwe samenwerking met de toneelclub „K.T.C." haar jaarlijkse feestavond op de bovenzaal van café-restaurant ,,'s Lands Welva ren" alhier. Deze was vrijwel bezet. Opgevoerd werd ditmaal een toneelspel in drie be drijven onder de titel „Eksters rond het erf" van de auteur W. Hofman. Dit stuk speelde zich af in Friesland en daarbij was de verdeling van een na latenschap in het geding, die leidde tot hevige ver wikkelingen, hooglopende ruzie, kortom een en al narigheid. Zelfs komt de bijgelovigheid van de post bode van het dorp er aan te pas, die beweerde dat eksters ongeluksvogels zijn, die men dood moet schie ten. Als er zelfs nog een geval van verstandsverbijs tering is, dat de maat i>an al de misère doet over lopen, doet ten slotte toch nog een „happy end" deze tragische geschiedenis blij eindigen De vertolkende dames en hergn werden bij het einde namens „G.O.A. door de voorzitter, de heer J. S. J. Wijna bedankt voor hun opnieuw verleende spontane medewerking en deze constateerde met voldoening de geest van samenwerking die tussèn „G.O.A." en „K.T.C." bestaat hetgeen de heren van Riel en Wijna met een warme handdruk bezegelden. Een gezellig bal besloot na een goed geslaagde tombola deze verenigingsavond. AUTOBOTSING. Een uit Rotterdam afkomstige vrachtauto kwam in de Zeestraat in botsing met een luxe auto. toebe horende aan de heer F. B. alhier. Het ongeval bleef gelukkig tot materiële schade beperkt. Naar de schuld vraag stelt „Vrouwe Justitiae" een onderzoek in. ONZE MUZIEKVERENIGINGEN IN DE PUT. Nu de verzoeken onzer beide plaatselijke muziek verenigingen om een verhoging der zeer lage ge meentelijke subsidie zonder dat hier één woord aan werd besteedt zijn afgewezen, zijn deze nog dieper „in de perikelen" verzeild. Zowel „Hosanna als „Concordia zijn door deze schromelijke achterstelling bij de kleinste dorpen lang zamerhand in ernstige mate noodlijdend geworden. Zo deed „Hosanna in een omstandig beredeneerde circulaire haar beklag bij de met deze vereniging sympathiserende ingezetenen voor zover deze geen lid of donateur zijn. Voor het afgelopen jaar be droeg het tekort 170, in 1954 zal het minstens 300 bedragen. Aan herstel of vernieuwing van in strumenten kan niet meer worden gedacht. Tevens werd een klemmend beroep gedaan op de jèugd om de sterk gedunde gelederen der werkende leden te versterken. Het is wel triestig dat onze beide muziekverenigin gen zo aan hun lot worden overgelaten en feitelijk zo zoetjes aan tot de bedelstaf gedoemd zijn Voor culturele belangen schijnt niet veel aandacht te bestaan, redeneert men terecht in muzikale kringen ter plaatse. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING OUDERCOMMISSIE O. L. SCHOOL. Een bijna geheel gevuld gymnastieklokaal waarin ruim 130 ouders bijeen waren vormde de ditmaal drukker dan ooit bezochte algemene vergadering van Oudervereniging en Oudercommissie der Openbare Lagere School, welke ditmaal door ziekte van de voorzitter onder leiding van de heer R. H. de Ridder stond. Deze deed na de opening enkele zakelijke mede delingen de agenda en de school betreffende en las vervolgens o.a. het jaarverslag. Naast de groei van het leerlingenaantal dat een verheugende stijging blijft vertonen is wel het meest verblijdende feit de definitieve aanstelling van een 6e leerkracht, de heer J. de Visser, alhier. Het leer lingental bedraagt nu reeds 230 en biedt uitzicht op het eerlang aanstellen van een stevige 7e leerkracht. anders gebleken dan het grootste passief. Als men oom Max veertien baantjes te vergeven had en ik toevallig het eerste er bij was, dan zou hij beginnen met nummer dertien en dan terugtellen." Dat was zowat de eerste lange redenering, die Martin tegen Orchis gehouden had in de vier weken van de eerste toenadering. Hij hield deze op die eerste avond, dat zij samen aten in het kleine res taurant boven de antiekwinkel. Nee, er was niets onbesuisds in het begin van de kennismaking Van die twee. Voor Orchis was het, alsof alle onzekerheden en alle verlangens als kleine draaiende schijfjes waren geweest. En nu, met de komst van Martin waren ze neergekanteld tot rust. Bijna tot vrede. Hier had je iemand, die praatte met een zachte, gevoelige stem. Hier was iemand, die ver afstond van de verfoeielijke wereld van de jongens in hun al te krappe jasjes de wereld van mannen met bleke papgezichten, die pepermunt kauwden voor hun adem en die met hun knieën tegen haar aandrukten onder de tafel van tweede-rangs restaurants. Hier was iemand van haar eigen soort. Voor het eerst van haar leven, genoot Orchis iets als zoete bevrediging, Een twee keer per week, later zelfs wel drie, vier keer, in het restaurant boven de antiekwinkel, na dagen van de ene mooie japon aantrekken na de andere dagen, waarvan haar voeten brandden, maar die voor het merendeel leidden naar het etensuurtje met Martin. En dan, als het mooi weer was, wandelen in het park, onder de bestarde hemel. Of soms als Dit bondige verslag sloot met het memoreren van de uitnemend geslaagde schoolreisjes en de mooie uit voering in „Het Centrum", Door mevr. D. Swets-Gilijamse werd als pennjng- meesteresse een jaarlijks rapport over de financial uitgebracht. Met inbegrip van een batig slot Vaj 186,06 bedroegen de totale baten ƒ672,28 en dt uitgaven 482,83, zodat op 31 December 1953 eet bedrag van 189,45 in kas was. Bij acclamatie werden daarop de beide aftredende bestuursleden de heren W. A. Dieleman en R. H. de Ridder herkozen. Door het hoofd der school, de heer J, Blok, wer den daarop verschillende mededelingen gedaan. Ou te beginnen een teleurstellende, n.l. dat de bekende auteup van kinderboeken, de heer L, Roggeveen, ter elfder ure helaas bericht van verhindering had ge zonden om hier op te treden. Daardoor treedt dus voor dit punt in de plaats de vertoning van een tweetal schoolfilms, n.l. over het mijnwezen in Lim burg en over de Veluwe. Spr. koppelde hieraan vast de aankoop van een film-projector, waaromtrent hij de z.i. vereiste inlichtingen verschafte met het oog op de belangrijkheid van deze uitgaafpost. De op gedane ervaringen zijn uiterst bevredigend. Allereerst is het resultaat voor het onderwijs uitstekend. De ondervinding wijst uit, dat een kwartier film-onder- wijs ongeveer gelijk staat met 3 uur les over het zelfde onderwerp. Men kan ook over een bijna on beperkt aantnl films beschikken, zonodig wel zes per week dit wordt n.l. gebaseerd op het aantal leerkrachten, Spr. veervolgde dat thans ook wederom een afd, van Volksonderwijs werd opgericht met aanvankelijk 34 leden en onder hetzelfde bestuur als waaruit de Oudercommissie is gevormd. Doel en streven achtte spr. genoegzaam bekend. Voor de oorlog bestond hier n.l. een bloeiende afdeling van 160 leden. De contributie bedraagt ƒ2.— per jaar en dat de pro pagandistische waarde voor de Openbare School hoog wordt aangeslagen in den lande bewijst het landelijk Iedencijfer van 142. 256. Dit nog steeds stijgende cijfer houdt overigens gelijke tred met de groei van het openbaar onderwijs allerwege in ons land. In 1953 mocht de O.LS. bogen op een vooruitgang met 18% van het leerlingental, tegenover het confessioneel on derwijs 12% en het neutraal onderwijs 8%. Overigens is de heer Blok over de toestanden op onderwijsgebied maar slecht te spreken. Deze zijn in ons land momenteel allerdroevigst, vooral door het ontstellende tekort aan leerkrachten. Bij gedane oproe pingen gebeurt het dikwijls dat geen enkele gegadigde zich opgeeft voor een vacature. Zelfs is het in de grote steden zo erg, dat men door gebrek aan leer krachten meerdere klassen gedurig vrij moet geven en een roulerjngssysteem moet toepassen. Deze nood toestand gaf reeds aanleiding tot een grote protest meeting met 8000 deelnemers, uitgaande van „Volks onderwijs" en „N.O.G.". De meer dan treurige toe stand, dat het 20 jaar duurt, alvorens een onder wijzer aan zijn maximum-salaris toe is, beschouwt de heer Blok als een der voornaamste oorzaken. Nederland maakt ten opzichte hiervan een zeer on gunstig figuur tegenover het buitenland en neemt thans op twee na de onderste plaats in. In Frankrijk be draagt het gemiddelde leerlingen tal per klasse 28, jn Nederland 35 Verder had spr. het aan de hand van het gemid delde rapportencijfer over het overgaan naar mid delbare scholen of andere onderwijsinrichtingen, In deze gaf hij enkele adviezen en dienen de ouders zich wel te beraden of men middelbaar of U.L.O., dan wel ambachts- of huishoudonderwijs zal kiezen. Ook de handigheid kan een grote rol spelen hierin, daar een minder intelligente leerling vaak over een handig heid kan beschikken die men niet verwachtte en die veel kan goedmaken. Op 15 April hoopt men in „Het Centrum" weer de gewone jaarlijkse uitvoering nu reeds de vijfde te geven, waarbij men echter weer met de plaats- ruimte zal moeten woekeren. Verkouden en hoestende kinderen Mijfihardt s Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend hij van de afdeling Kunst aan de krant een paar kaarten kon bemachtigen, naar de schouwburg in de stalles, bij de geur van bont en van poeder op blote vrouwenschouders. Niet dat Orchis ooit iets van werkelijk belang aan Martin had te vertelled 1 Het was meer zijn knapheid, die meestal zo n indruk op haar maakte zo dat ze uit eigen beweging een klankbodem voor hem werd. Hij had allerlei pittige en vurige dingen te ver tellen. Hartstochtelijk en hevig als al het onuitge- sprokene, dat zij heel haar leven tegen zich had voelen aanbotsen. Als Martin haar sprak van zijn verlangen was het alsof ze luisterde naar iemand, die vervuld was van haar eigen, bitterzoete heimwee. Verlangen. Zucht tot slagen. De middelen. Het kunnen. Bereiken. In de eerste jaren, waarin hij zich een plaats had te veroveren in het gebied, dat hij gekozen had, was zij letterlijk zijn klankbordZe wist van luisteren. Ontvankelijk was ze voor hetgeen op goed geluk te voorscijn schoot uit zijn bewegelijke, mannelijke geest. „Hardop denken noemde Martin zijn geestelijke zwerftochten ten overstaan van de zwijgende Orchis. „Als ik met jou spreek, Orchis, is het alsof mijn gedachten zich scharen tot een groot leger. De dingen komen tot me uit het niet. Het is omdat ik weet dat jij me zult waarschuwen, zodra mijn gedachten ver ward of niet echt zijn. Laat het nooit passeren als jij me ooit op intellectuele blague of zwendel zou be trappen. Jij weet reusachtig goed wat luisteren is." O, ze was tuk op het contact met Martins jonge geest. Dat hield de hare op dreef.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2