D. P. Schotz Visser kóo Ie. nv Heren costuums Jongens costuums N00RDSTR.39 X EL HBMÉFfttwffJM "tHm-tyin C. A. van Gelder Ondanks prijsstijging, NU prijs verlaging I Vansana NYLONS J 3i 'tel" .648. IR. H. BOUMAN BESPRAK GROND- EN PACHTZAKEN. GEERTJE HARTE- VROEGOP internist in plaats van Woensdag 17 Februari is er Donderdag 18 Februari van 6-7 spreekuur te Axel. zijn in prijs verlaagd. Groenmerk 3.95) Roodmerk 4.50] Zwartmerk f 4.7: Blauwmerk 4.75^ Zilvermerk 4.95H Witmerk 5.25^ Grijsmerk 5.45| VANSANA's voor elk tijdstip van de dag. Met speciale Resin- anti-ophaalfinish. Weststraat 7 AXEL l heeft een Visser - JVOOle uitstekende keuze in alle Let U er op? moderne dessins VILTZEIL KROMMENIE is veel zwaarder dan gewoon viltzeil. U doet er 2 x zo lang mee. De prijs valt mee, 200 cm breed 3.20 per meter. BEKENDMAKING. SPORTNIEUWS t'PS v Oh' NU reeds zeer ruime keus De meest moderne stoffen en prima pasvorm VOOR ELK FIGUUR EEN PASSEND COSTUUM moderne tweedstoffen en grote sortering, in moderne tweedstoffen en kamgaren. Zeer mooie modellen. Alles vakkundig ingekocht. In het bezit van vakdiploma's. U weet het, kom gerust eens kijken Het verplicht U tot niets. V. Voor een talrijk gehoor sprak Ir. Bouman, lid van de Grondkamer voor Zeeland te Goes, op de boven zaal van hotel „Het Gulden Vlies" alhier over boven staand onderwerp. Spr. dankte na de verwelkoming van de voor zitter van de Ver. van Oud-leerlingen der Chr. La gere Landbouwschool, de heer W. van Cadsand Jz., voor de zeer vriendelijke ontvangst, aangezien hij bij aankomst direct aan tafel moest en men dus blijk baar hier de regel huldigt van „De kost gaat voor de baat uit." Ir. Bouman begon zijn causerie met te verklaren, dat de Pachtwet 1938 reeds uitging van het principe van de verlening van bescherming aan de pachter. In deze pachtwet wist men niet of de pacht tot 7 of 9 jaar beperkt bleef, ook niet of men zelf of de op volger rechten had, waarbij bij de toentertijd toch al hoge pachten de bepaling van dwingend recht niet gold, terwijl ook altijd nog een groot oogst- risico bleef, Vroeger waren het dus gunsten, geen rechten nu daarentegen kan de pachter eisen stel len en ook rechten erlangen. De toeneming der be volking heeft in deze een geweldige betekenis waar deze in 1830 bedroeg 2,6 millioen en in 1930 ruim 8 millioen inwoners, dit alles terwijl er maar een aanwas van 20% cultuurgrond Valt te boeken in deze eeuw en men per jaar voor allerlei doeleinden 2400 ha. inboet van deze oppervlakte. Op een vraag aan boeren (bij enquête gesteld) hoeveel zij raamden nodig te hebben luidde het antwoord circa 250.000 ha, terwijli'16.800 jonge boeren zelfs 300.000 ha. nodig achtten, alzo samen 550.000 ha. Wanneer wij éénmaal het gehele IJsselmeer zullen hebben ingepolderd zullen wij de beschikking hebben over 200.000 ha. Spr. vindt commentaar dus overbodig In 1940 kregen wij het thans nog geldende Pacht- besluit dat bepalingen bevat om te hoge pachtprijzen te voorkomen, waarnaast tevens het recht van ver lenging werd vastgelegd, twee zaken die de rugge- graat vormen van het gehele Pachtbesluit. Het aantal pachtkamers in Nederland is geregeld naar het aantal kantongerechten en zo heeft men er in Zeeland vier, n,l. Terneuzen, Oostburg, Middel burg en Zierikzee, allen met juristen als voorzitter en secretaris. Beroep kan worden ingesteld bij het Hof in Arnhem of bij de Centrale Grondkamer, beide uit dezelfde leden bestaande. Elke pachtovereenkomst is schriftelijk, maar ook mondelinge overeenkomst is mogelijk, met echter de hieraan voor beide partijen verbonden risico's. Men moet daarbij b.v. rekening houden met voorkomende kwade trouw. Mondelinge „wijzigingsovereenkomst" is niet geldig. Ook mondelinge beëindiging ener pachtovereen komst niet. Spr. illustreert zijn betoog met vele ge vallen uit de praktijk. Er heersen ten deze ri.l. hard nekkige misverstanden, zo b.v, dat één jaar pacht, geen pacht zou zijn. Dit is wel degelijk fiet geval. Voor los land geldt een minimum van 6 en voor hofsteden van 12 jaar. In het Pachtbesluit is ook voor kortere tijd voorzien in pachttermijn, b.v. ten op zichte van een uitbreidingsplan of voor andere zich voordoende omstandigheden, zoals militaire dienst, e.d. Spr. noemde nog andere gevallen, zoals van iemand die rentenier werd, met dochter, hoge leeftijd, of waar het b.v. slechts loopt over een oppervlakte van 25 are. Zaaiklaar bouwland voor de teelt van speculatieve gewassen. Daarbij vallen suikerbieten buiten het geding en over het geheel genomen is de maatstaf van beoor deling berustend op redelijke winst, waarbij als maximumprijs per ha, een norm wordt aangenomen als pachtprijs van 135.tot 200.—. Lasten en onderhoud zijn altijd voor rekening van de pachter. Echter geen verhaal van vermogensbelasting, zoals sommige Belgische eigenaars schijnen te menen, zeide spr. Beroep op de Grondkamer bij wijziging van de pachtprijzen is natuurlijk omschreven en 3 maanden tevoren dient hieromtrent overleg te zijn gepleegd. Een zeer belangrijke bevoegdheid bij hte verstrekken van adviezen is aan de Kamer verleend. Men doet er steeds goed aan zich tijdig tot haar te wenden om moeilijkheden te voorkomen. Spr. beëindigde daarmee zijn causerie waarop ge pauzeerd werd. Daarna kregen de aanwezigen gelegen heid tot formuleren van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Deze vragen betroffen inlichtingen omtrent toe standen door overlijden van pachter of verpachter Heden behaagde het de He ere plotseling van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde vrouw, moe der en grootmoeder, Mevrouw in de ouderdom van 70 jaar De diepbedroefde familie, Axel H. J. Harte. Vlissingen i P. J. Harte A. M. Harte-Simanek Bertie Piet. Axel, 13 Februari 1954. Markt 16. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 17 Februari te 2 uur. u Op Donderdag 18 Februari 1954, des namiddags 4 uur, zal de afsluiting en bewaking van de overweg in de linie of Armendijkse straat bij K.M. 56.345 van de spoorweg Belgische grensstreekHulst—Terneuzen in de gemeente Axel worden opgeheven. De treinen uit de richting Kijkuit zullen voor de overweg tot stilstand worden gebracht en zullen daar na de overweg passeren onder het geven van herhaal de fluitsignalen. De treinen uit de richting Axel geven bij nadering en gedurende het passeren van de overweg herhaalde fluitsignalen. geschapen, ondoelmatige verkaveling, boedelscheiding, maximum pachtprijzen etc. In het algemeen geldt he principe van het recht van voorkeur voor de pachter, niet in het geval echter van boedelscheiding daar dan een compromis wordt nagestreefd. De inleider verwachtte in de toekomst wel stijging der prijzen van best land en hofsteden. Bepaalde omstandigheden kunnen tenslotte een ver zoek tot ontbinding ener pachtovereenkomst in over weging doen nemen. Spr. verduidelijkte al deze mogelijkheden met aan de praktijk getoetste voorbeelden. Bij het einde werd hem door de voorzitter dank gebracht voor zijn heldere uiteenzetting, die voor allen zeer leerzaam was geweest. Wielrennen. WIELERKALENDER 1954 VOOR ZEELAND VASTGESTELD. Zondagmiddag vergaderden in hotel „De Dubbele Arend" te Hulst de afgevaardigden van de wieler clubs uit onze provincie. De agenda vermeldde o.m. het vaststellen van de wielerkalender voor het sei zoen 1954, die als volgt werd vastgesteld 19 April: Axel („Volharding"), amateurs 20 AprilGroede, amateurs 21 AprilEede, nieuwelingen 1 MeiKoewacht, amateurs 2 Mei Boschkapelle, amateurs 9 MeiStoppeldijk, amateurs 16 Mei Groenendijk, amateurs 23 MeiNieuw-Namen, amateurs 29 MeiMiddelburg, amateurs 30 Mei Hulst, amateurs 5 Juni Nieuwvliet, nieuwelingen 7 Juni Vlissingen, amateurs 8 Juni Axel („W.S.C.,"), nieuwelingen 8 Juni IJzendijke, amateurs 19 JuniZuiddorpe, amateurs 20 JuniLamswaarde, am. of nieuwelingen 21 JuniAardenburg, amateurs 26 JuniSt. Jansteen, amateurs 3 JuliBreskens, amateurs of nieuwelingen 5 Juli Oostburg, amateurs 10 Juli Heinkenszand, amateurs 10 Juli Schoondijke, amateurs of nieuwelingen 12 Juli St. Kruis, nieuwelingen 18 Juli Hoofdplaat, nieuwelingen 20 JuliClinge, amatèurs 24 Juli Yerseke, amateurs of nieuwelingen 31 Juli: Sasput, nieuwelingen 8 Augustus Groenendijk, amateurs 14 Augustus Sluiskil, nieuwelingen 28 Augustus Zuiddorpe, nieuwelingen 4 September Koewacht, profs of amateurs 4 September Cadzand, amateurs of nieuwelingen 11 September Zuidzande, nieuwelingen 12 September Eede, profs 5 October Hulst, amateurs Besloten werd dat wielerverenigingen en -comités die niet op de vergadering vertegenwoordigd waren, alsnog een datum voor een door hen te organiseren wielerwedstrijd kunnen vaststellen, evenwel buitenom de op deze vergadering vastgestelde data, welke niet meer gewijzigd worden. Zo zal dan het komend seizoen alleen reeds in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een 30-tal koersen binnen een tijdsbestek van zes maanden te zien geven. Zo men ziet zal onze gemeente het Zeeuwsch-Vlaamse wielerseizoen openen op 2e Paasdag en verder is er dan hier ter plaatse op 3e Pinksterdag weer de traditionele Pinksterkoers, waarin vanwege de over eenkomst met IJzendijke ditmaal weer nieuwelingen aan de start zullen verschijnen. WIELERSPORTAVOND TE AXEL. Nu we weer op de drempel van het a.s. wielersei zoen staan en de renners alweeir bezig zijn op de home-trainers, of zo het in de volksmond heet op de rollen hun conditie-training ter hand te nemen, is het bestuur van de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding" op het idee gekomen enkele renners op de rollen tegen elkaar te laten uitkomen. Hierbij was het genoemde bestuur ook van mening, dat in het zg. stille seizoen ook eens enige activiteit mocht worden ontplooid, Zo zal dan op Zaterdagavond 27 Februari in het R.K.Gezellenhuis alhier een wielersportavond worden geboden en om het voor het sportminnend publiek zo aantrekkelijk mogelijk fe maken heeft men aan deze ontmoeting een internationaal tinte gegeven. Er zullen n.l. twee Zeeuws-Vlaamse amateurs, te weten Rien Verhelst en Eddy de Waal de strijd op de rollen aanbinden tegen de twee Belgische lief hebbers Gilbert Saelens en Maurice van Kerchove. Verder zullen hieraan nog deelnemen de Zeeuwsch- Vlaamse nieuwelingen Antheunis, Jansen, van Doe selaar en Inghels. Deze renners zullen in door het lot vastgestelde tweekampen elkanders krachten meten in enige ritten op nader te bepalen afstanden, in een tijdrit en in een achtervolging. Daar zeker vele wielersportliefhebbers ook in het stille winterseizoen wel een avond zullen willen ge nieten van hun geliefkoosde sport, verwachten de organisatoren dat velen deze sportavond zullen weten te waarderen door hun aanwezigheid. De entréeprijs is zo laag mogelijk gesteld en ter dekking van de onkosten heeft een verloting plaats.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2