Mannequin VAL DA J RHEUMATIEK... FEUILLETON. door FANNY HURST. Last van zennwen! UIT ONZE OMGEVING BIJ GRIEP PAST" I l_ L E= S MIJNHARDTJES: sterke^ bestrijders van kou en griep. ZUIDDORPE. sta midden in de wereld, het zij voor de gelovigen een toevluchtZo men wil een ark of een schaaps kooi 1 Maar, wanneer de donkerte zich over het leven legt, dan kan men die schaapskooi open vinden. Het is de plaats waarin men in heden, verleden en toekomst Hem kan vinden, die is en alles dragen zal door zijn werk en zo zij deze Kerk niet voor een bepaalde groep, maar voor de ganse gemeente des Heeren. Ds. Ringnalda, wien het na deze hooggestemde rede van de burgemeester niet meeviel daar iets an ders aan toe te voegen, zeide blijde te zijn met de blijden over het feit, dat in dit huis van God plaats zal zijn nie alleen voor mensen die in narigheid ver keren, maar die ook vrolijk zingen willen van Gods goedertierenheên. Hij biedt zijn oprechte gelukwensen aan namens het Deputatenfonds voor Gescheurde Kerken. Een vertegenwoordiger van de Geref. Kerk uit Hilligersberg de gemeente die de preekstoel schonk) memoreerde de stemming en het medeleven in zijn gemeente, het vroeegere arbeidsveld van Ds. Couvée, Hij memoreerde de nog steeds bestaande ban dmet hem, die nog geregeld in de Kerkbode onder het pseudoniem „Axelaria," daarvan blijk geeft. Tot slot sprak eveneens in deze geest een ver tegenwoordiger van de gemeente te Brussel, waar men jarenlang heeft gekerkt in een eenvoudig gebouw. De werkkracht en het doorzettingsvermogen van Ds. Couvée waren het die de doorslag gaven voor het bouwen van een kerk en zo is het niet de eerste keer dat deze zich als bouwmeester ontpopt. Spr. putte nog uit zijn herinneringen en bood naast het door Dr. Boor vertoonde doopbekken daarnaast een fraaie kansel-bijbel aan. iermede was het officiële gedeelte van deze bijeen komst beëindigd. ERE DIENST VAN DS. COUVEE. Ter voorbereiding van de dienst verzocht Ds. Cou vée te zingen van Psalm 150 1. Ondertussen had de enige collecte die in deze dienst zou gehouden worden, plaats. Nadat Ds, Couvée daarop voor de eerste maal de kansel beklommen had sprak hij de zegen uit en volgde het voorlezen van de wet des Heeren. Daarna zongen de aanwezigen van Psalm 65 1 en 2 en las de voorganger het schriftgedeelte uit de le Zend brief van Petrus, hoofdstuk 4, de eerste 12 verzen. Naar aanleiding van de tekst begon spreker met hetgeen aan Petrus op Pathmos werd geopenbaard, toen hij de stad Gods op aarde zag nederdalen, toen Jeeruzalem zonder tempel was. Men zocht en vond er geen. Maar juist op dat ogenblik bleek de hele stad, ja, de hele wereld zelf tempel te kunnen zijn, want deze is toch overal waar God in geest en waarheid wordt aanbeden. Elke bladzijde in de bijbel spreekt van Hem en leert ons dat Hij zijn enig geboren Zoon gezonden heeft, opdat wij zouden leven door Hem. Dat leven is niet het gestadig wankelen ten dode dat wij „leven" noemen. Wat is dit leven van angst tot angst Spr. wijst op de liefde Gods waarvan men vaak verwacht dat deze wel veel door de vin gers zal zien en dan wijst men op Philippus voor wien pas een dag voor zijn sterven het heil daagde, op Petrus, die zo grondig zijn Heer kon loochenen en op Thomas, allen figuren die werden teruggedrongen van de afgrond van twijfel. Het is immers Zijn geest, die zondaars doet leven en de Zoon is immers ge lijk aan de Vader. Menig mens constateert met droefheid als zoon, dat hij op zijn vader lijkt en daarom is de liefde Gods voor ons zo duister. Wij begrijpen maar niet dat Abraham daardoor gegrepen en bezield, zijn zoon Izaak kon offeren Alleen de duivedse logica weten wij mensen doorgaans te verstaan. Dat blijkt ons uit die Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. 27) Gewoonlijk glom er een uitdagende blik in de Mal- thezer-grauwe ogen, van achter de zware haarlokken vandaan, als er weer eentje, teleurgesteld, buiten de waard gerekend had Idaleen was een van de meisjes, wier gebrek aan kieskeurigheid Orchis altijd prikkelde haar geslacht te rechtvaardigen. En Cora May, die ook in de af deling kant stond en een vriendin van Idaleen was, die nog „thuis" woonde. Als Orchis een onbeschaamdheid zo onhebbelijk beantwoordde als onvermijdelijk was, behandelde ze de man in kwestie zo wreed-brutaal uit naam van de Idaleens en de Cora May's. Idaleen zelf en Cora May zouden de eersten ge weest zijn om daarom te lachen. Daar heb je juffrouw Don Quichotte, die achter windmolens aandraaft, had den ze gezegd, indien ze geweten hadden, hoe hun gedachten onder woorden te brengen. Maar hoe het ook zij, Orchis loosde op die manier iets van haar eigen verbittering, door ze de bons te geven uit naam van alle meisjes, die te laf of te onverschillig waren, om kieskeurig te zijn. Zekere dag brak een meisje, dat de synthetische naam van Leiand Deland droeg, haar enkel. Het ge- fijne „taxateur" Judas, die de waarde van Christus op 30 zilverlingen schatte. Maar van alle theorieën van „verzoening" die wij vaak op de weg der liefde ver onderstellen blijft weinig over. Wie verwacht in onze dagen wat van de „verzoening" in Berlijn. Déze ver zoening wordt ons die de eer.j|e stap hebben te doen geleerd door het Kruis, waar Jezus Christus onze krankheden dragende als een vagebond tussen vage bonden hangt. Wat zijn wij, mensen Och, er is niet veel moois en goeds aan ons Wat waren wij vanmorgen met onze vuige zonden en onze perversiteit Spr. be sloot zijn eerste preek in dit nieuwe kerkgëbouw met de waarschuwing, dat wij eens wellicht te laat zullen ontdekken gefaald te zullen hebben door het ons geboden Godsgeschenk van Godf liefde niet te aanvaarden. Zo zij dit per slot van rekening maar armzalige kerkje voor ons mede tot de wekroep „God is Liefdq". Na deze boeiende predicatie besloot Ds. Couvée met het uitspreken van het „Onze Vader" en staande zongen de aanwezigen daarop Gezang 10 yqr$. 3 Wat deed uit 's hemels zalen O Heer der heerlijkheên Op aard' U nederdalen Uw grote liefde alleen, Uw eindeloos erbarm Met onze grote nood, Dat als met reddend armen Ons zegenend omsloot r 1 Langzaam stroomde het propvolle kerkgebouw, dat voor de toekomst op vergroting berekend is, daarop leeg, maar voor genodigden en belangstellenden was er nog gelegenheid in het gebouw aan de Ds. Jan Scharpstraat tot recipiëren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. :S)BJ ,f .V JvE „HOLLANDS GLORIE"; Woensdagmiddag en -avond hadden op de boven- vergaderzaal van „Het Centrum" een tweetal zeer interessante filmvoorstellingen plaats van bovenstaan de schitterende kleurenfilm. Beide voorstellingen wer den door hoofdzakelijk vrouwen en meisjes bezocht. In de avondvoorstelling was het mannelijk element sterker vertegenwoordigd dan des middags, doch deze eerste bijeenkomst stond meer in het teken van de daarop volgende huishoudelijke afdelingsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen. Heet was de als altijd volijverige presidente, mevr. de Feijter- de Regt, die in haar openingswoord mede deelde dat als gevolg van de ramp deze film het vorig jaar niet kon worden vertoond, zoals toen reeds was voorgenomen. Zij verwelkomde in het bijzonder de beide experts-propagandaleiders van ,-, Hollands Bloembollenhuis", de heren Nauland en van Rufjven, die hier deze schitterende propagandafilm kwamen vertonen en toelichten. Daarmede boden zij in dé eerste plaats een zeer op prijs gestelde reprise van het uitstapje dat vorig jaar werd ondernomen naar Lisse, Sassenheim, Noordwijk (de mozaïeken), als mede aan het prachtige bloemencorso in Heemstede en de „Keukenhof. Voor de dames die deze tocht niet hadden meegemaakt bleek de kleurenweelde en bloemenpracht die op het witte doek werd vertoond een openbaring. Fantastisch en sprookjesachtig kwa men de capaciteiten tot uiting van de vakmensen uit de bloembollencultuur, die een kunstzinnigheid ren toon spreidden die nauwelijks onderdoet voor de be roemde bloemencorso's van Nice en de Franse A turen- kust. Imposante zeeschepen, w.o. de „Westerdam" die de eerste bloembollen na de bevrijding naar Ame rika had gebracht en de „Grote Beer", een ontzagge lijke coloradokever als „staatsvijand no. 1", andere symbolische en allegorische voorstellingen, die alle op artistieke en smaakvolle wijze getuigden van wat gedegen vakmanschap vermag te bereiken, De bloembollencultuur verdient dan ook terdege nog meerdere en intensiever belangstelling, niet in het minst der eigen landgenoten. beurde in de Franse zaal van de Titanic, net de eerste dag van een mode-show van een bezending import-avondjaponnen, waarvoor heftig geadverteerd was. Ze was met poppebeweginkjes, zoals dat bij man nequins gewoonte is, een laag trapje, van drie koraalt rood beloperde treden afgewiegeld en opeens zwikte haar voet in het bejuweelde avondschoentje, zó daf het was alsof ze slechts even struikelde, terwijl ze >n werkelijkheid twee beentjes in haar enkel brak. Dit ongeval werd voor Orchis, die op hetzelfde ogenblik een hemdje van acht-en-negentig cent, be neden in de afdeling stond te verkopen, gedenkt waardig. Het was stampvol in de Franse zaal, van dames; die over eikaars schouder heen zaten te reikhalzeq om de wijd en zijd geannonceerde mode-show van nieuw ontvangen seizoen-modellen te zien. Weliswaar voor het merendeel bestaand uit vrouwen, die straks naar beneden zouden gaan om een schort van land- huisjesgoed van één dollar acht-en-negentig te kopet; aan een van de toonbanken van de corridor. Leiand Deland was het enige meisje in de niet al te pretentieuse Franse afdeling in de grote zaak voor bescheiden beurzen, die aanspraak maken kon op de kwalificatie van een beroepsmodel. De twee anderen, beiden uit de afdeling Mantels en Japonnen gerecru- teerd, moesten als ze het rood-pluchën trapje afj zweefden, óf de taillelijn verspelden, óf een haak en oog, dat te vee lspande, open laten. Na het geval van de gebroken enkel, was er een haastig en nutteloos getelefoneer. Eén van de employées van haar verdieping, die haar elke dag zag, als hij langs kwam om te gaap Naar 81 landen richt zich de export onzer bloembollen. Slechts tien weken lang duurt de bloembollen export maar wat dit voor onze deviezen-positie be tekent is van het grootste belang. Reeds een paar jaar geleden werd onze deviezenvoorraad hierdoor op gunstige wijze beïnvloed. Een reclame-stunt die op touw gezet wordt en waarvan ook deze film een klein onderdeel is, kost alleen reedr 4Yi millioen gulden, maar deze uitgaaf is volkomen gerechtvaar digd en verantwoord te achten De bloembollen-export levert ons 150.000.000 per jaar op. Dit alles deelde ons één der heren die defilm met een inleidend woord besprak mede. Daarop begon de oogbekorende en door de muzi kale omlijsting oorstrelende vertoning van „Holland op zijn mooist in een 2 uur durende onafgebroken aaneenschakeling van bloembollenvelden, panorama's, tulpen, narcissen, crocussen, hyacinthen, gladiolen en al wat ons kleine landje in dit opzicht heeft ge maakt tot een „grootheid" van formaat die de wereld verbaast en verbluft. Een intensieve kweek-, teelt- en exportbedrijvig heid werd tot in finesse's uitgebeeld en onze best toe geruste koopvaarders en onze K.LM. moeten hun bijdrage leveren in hte transport naar „aller heren landen van de aardbol. Zo betekende deze film voor de toeschouwers eigenlijk veel meer dan b.v. een ééndaags bezoek aan de bollenvelden, want zij was een „documentaire" van de eerste orde die de wereld omvattendheid van deze bij uitstek Nederlandse cul tuur overduidelijk demonstreerde, onder het zakelijke motto „De klant is koning." In de tweede helft bleef „Floralia" evenzeer domi neren, doch nu kwam men meer op het terrein van de bewerking van velden, bollen, alsmede van de technische verzorging van diverse onderdelen van de export. Onder dit alles viel ons telkens de schoon heid op van ons land, waardoor de vraag„Waar ter wereld vindt men een plekje dat zoiets te aan schouwen geeft als in ons eigen landje wel vol mondig met „nergens bleek te mogen worden be antwoord. Een aardige episode in de na de pauze vertoonde filmhelft vormde de historische intocht in één der bekende burchten, het slot Teijlingen, door Jacoba van Beieren en haar gevolg, bij gelegenheid van haar vierde huwelijk met Frank van Borsselen. De „Keu kenhof" was in die tijd één van de domeinen van deze vorstin. Mevr. de Feijter-de Regt was aan het einde aller tolk toen zij de beide heren dankte voor de zeer leerzame en volledig aan haar doel beantwoordende filmvoorstelling, die een tak van volkswelvaart en bron van arbeidsvreugde en ondernemingsgeest deed kennen, die voor een land als het onze wel als uniek kan worden beschouwd. UITREIKING E.H.B.O.-DIPLOMAs. Voor het door dr. C. A. Schiltman afgenomen exa men EH.B.0. slaagden de dames A. G. Esselbrugge, A. Fermont, W. de Hullu en D. M. Willemsen, be nevens de heren Th. de Block, R. J. Boeije, P. J. Eg- germont, J. C. de Feijter, M. Hofman, J. Mangold, P Michielsen en J. Simons. De cursus werd ditmaal door dokter Boor geleid. Ook dokter Kats gaf van zijn belangstelling blijk bij deze diploma-uitreiking, die voor de meeste examinandi een vernieuwing bete kende van het reeds eerder verworven diploma. BENOEMINGEN. De heer G. den Boggende, ambtenaar ter secretarie te Hoek werd benoemd tot adjunct-commies ter secre- rDEVACHTE VALDAMILD lunchen, stelde Orchis voor. „Beneden in de afdeling Lingerie is een beeld van een kind. Grijze ogen en gitzwart haar. Dat 't 'm ge weldig zou doen Je kon het es met haar proberen. Voor het eerst van haar leven, voelde Orchis die middag het heerlijk zachte glijden van bloeme-teer- chiffon langs haar leden en zag zij haar blanke huid wegschemeren onder de sierlijke vormen van de ene Franse creatie na de andere. Festoenen en guirlanden Het was meïkwaardig, dat dezelfde week, waarin Orchis van de Lingerie voorgoed verhuisde naar de Frans ezaal, alwaar ze tot verkoopster en mannequin gepromoveerd werd, meteen ook de eerste ontmoe ting met Martin Innesbrook voor haar inhield. Merk waardig, zulke samenlopen van omstandigheden. Ze komen in scholen tegelijk aanzetten, als bruinvissen. De vrouw van een alom bekend lid van de Wet gevende Vergadering in Washington had net de uit dagende constatering geopperd, dat het voor elke Amerikaanse vrouw mogelijk was zich goed te kleden voor driehonderdvijftig dollar per jaar. Martin Innesbrook, nu overtuigd, dat een derge lijke uitlating, afkomstig van een in sociale en diplo matieke kring envooraanstaande vrouw een storm van debat zou ontketenen, was bezig aan een serie arti kelen, waarin de zaak van uit het oogpunt van de fabrikant, de importeur en van de consument be keken werd. Van die echte Zondagochtendblad-artikelen, ge ïllustreerd in tweekleurendruk met een opschrift in koeienletters er boven, zoals ze in de Amerikaanse tarie te Leidschendam. Mej. C. Lobbezoo, onderwijzeres aan de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat, werd in gelijke betrekking benoemd te Gorinchem. JAARVERGADERING OPENBARE FRÖBELSCHOOL. Woensdagavond hield de Vereniging voor Open baar Fröbelonderwijs haar jaarvergadering in het schoolgebouw in de Nieuwstraat. De voorzitter de heer van der Lee Sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit voor de nog steeds te lage bijdragen van de zijde der overheid, waar door men steeds in financiële zorgen verkeert en vele gerechtvaardigde verlangens onvervuld moeten blijven. Gehoopt wordt dat de wet op het kleuteronderwijs spoedig werkelijkheid zal worden, waardoor men gun stiger zal komen te staan en wellicht de vele wensen die nog bestaan kunnen worden verwezenlijkt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Blok bleek dat het leerlingenaantal ongeveer gelijk gebleven is en de school thans door 88 kleuters wordt bezocht, waarvoor 4 leerkrachten in dienst zijn. De heer C. de Putter kon als penningmeester een in zoverre bevredigend jaarverslag ten gehore bren gen, dat men er althans in het verstreken jaar in ge slaagd is „rond te komen", maar over het geheel is de financiële toestand zorgelijk. De kascommissie, de heren van Doorn enBolleman, konden over het be heer een goedkeurend geluid laten horen, terwijl in deze commissie voor 1954 werden benoemd de heren W. Oppeneer en J. de Kraker. Met algemene sternen werd besloten het schoolgeld te verhogen tot ƒ3.50 voor het eerste kind en 1,50 voor het tweede en voor inkomens boven 6000 tot resp. ƒ5,— en ƒ3.De voorzitter zette hierbij uit een dat deze verhoging dringend noodzakelijk is, ten eerste wegens de per 1 Januari ook aan de leer krachten toegekende salarisverhoging en ten tweede wegens noodzakelijke herstellingen en vernieuwingen aan het gebouw en het interieur. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek af tredende secretaris, de heer Blok bij acclamatie her kozen. RECTIFICATIE. In het verslag van de Maandag door het Spaarfonds der Moderne Vakbeweging gegeven revue is een be treurenswaardige fout geslopen. In de aanhef deelden wij n.l. mede, dat het in de bedoeling ligt per sei zoen drie avonden te organiseren, waarvoor de leden dan een contributie van 15 cent per week zouden moeten betalen. Dit laatste nu is onjuist, want men zal van de liefhebbers slechts een contributie van 10 cent per week heffen. Verder verwijzen wij naar de betreffende advertentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kinderwantjes, Polenstraat -14; een ge blokte das, Julianastraat 53. GESLAAGD. Voor het examen Diploma Boekhouden slaagde dezer dagen onee stadgenoot R. J. Coene. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Februari 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J, Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. COLLECTE STICHTING ZEELAND. Voor de Provinciale Zeeuwse Culturele Commissie werd te Zuiddorpe een bedrag gecollecteerd, groot 24,56. journalistiek voor de grote massa gewild zijn. Toen Orchis, opgepropt met de zenuwen maar zonder de onhandigheid van elke debutante, de drie koraalrode treetjes afwandelde, in een crème-chiffon jurkje, juist in de kleur van haar crème teinte dat het zwart van heur haar nóg zwarter maakte, zadat het er als een blauwe gloed over lag uitgespreid, kreeg Martin Inesbrook, die in een hoekje van de Franse zaal de chef-verkoper had staan interviewen, de sensatie, alsof hij te vlug mte een lift omlaag zakte. Een sensatie, die typerend was voor de reactie, waardoor Orchis' optreden als mannequin tot een succes werd. Hij stemde mee in het koor van oh's en bh's, dat opging toen Orchis de drie rode treetjes af daalde, terwijl intuïtief haar voet naar het juiste even wicht bij het naar beneden komen tastte. „Ik zal nu eerst eens het standpunt van de manne quin gaan horen, dunkt me," zei hij, „wat denkt het meisje van dit alles, dat wel die kleren draagt zonder ze ooit te bezitten Dat allemachtig mooie kind bij voorbeeld met dat Egyptische kopje en haar blanke teintzou het mogelijk zijn, dat die me een ogen blikje te woord stond Zo ontmoetten Orchis en Martin Innesbrook elkaar. Het was de eerste keer, dat ze ooit te doen had met een man, wiens woordenschat niet doorspekt was met „schattebout" en „wat spreken we nou es af" en „lekker dier" en „fijn stuk eten". En de eerste maal ook, dat ze ooit een man had ontmoet, die geen zwemmerige varkens-lodderoogjes kreeg, als hij haar aankeek. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2