Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL liet ïfeSTfF- t ic 3b siism „SCOOTERKAMPIOEN". Maag V los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. UIT DE OUDE DOOS. BEKENDMAKINGEN. FEUILLETON. door FANNY HURST. KONING WINTER NAM AFSCHEID. Het afgelopen weekeind heeft Koning Winter zij het dan wellicht nog niet voor goed op buiten gewoon prettige manier afscheid genomen van onze streken. Zaterdag zorgde hij voor het meest ideale winter weer dat n|-n zich denken kan geen wind, zonnig weer en prachtig ijs, dat vrijwel iedereen die op de schaatsen kon staan en niet door werkzaamheden was verhinderd op het ijs lokte. De Zondag was wat minder mooi, maar ook toen werd er nog druk geschaatst en wanneer men de harde Zuidenwind niet pal tegen had, kon men ook deze dag nog volop genieten van deze oud-vader landse wintersport. Zondag tegen: het vallen van de avond kwam er plots een eind aan de ijspret, maar zonder tot nog al te veel sneeuw of gladheid te hebben ondervonden is thans ander weer ingetreden, Wel zal het voor de vrachtvervoerders nog enige tijd moeilijkheden opleveren, "want de provinciale Waterstaat was er nu de dooi invalt als de kippen bij om haar wegen in goede conditie te houden, door een verbod op te leggen om met een relatief hoge asdruk op deze wegen te rijden. Vooral de afgelopen Zaterdag stond overigens ten volle in het teken van de ijspret en zo ofganiseerden o.a. Othene en Hoek ijsfeesten en zelfs te Koewacht beschikte men over een verlichte baan. Alleen in Axel waar overi(|ns op de Grote Kreek ook een gezellige drukte heerste en frites en chocolademelk was te verkrijgen bleef alles on verlicht en1 hield men ook geen ijsfeest, wat toch zeker voor de jeugd die zich in de voorbije weken zo enthousiast heeft geweerd om de schaatskunst machtig te worden wel wat sneu was. DE SPELBREKERS-SHOWBOAT. Een grandioos succes. De gisteravond vanwege de samenwerkende in het N.V.V. georganiseerde plaatselijke vakbonden ge geven bonte avond mocht op een buitengewoon succes vol verloop bogen. Niet alleen was „Het Centrum" bijna geheel gevuld toen de voorzitter de heer F. d'Hondt de aanwezigen verwelkomde, maar datgene wat van achter het voetlicht gebracht werd was van hoog gehalte en mocht volledig aanspraak maken op de naam van „wereldstad'-programma. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat nu een spaarfonds uit de in de „A.B.C." ge- organiseerden haar beslag heeft gekregen het ook zaak dient te zijn, dit nu volledig uit te bouwen, op dat men een volgend seizoen, door de betaling van een wekelijkse contributie van 15 cent verzekerd zal zijn van een drietal hoogstaande avonden. Hij deelde ten; slotte nog mede dat de laatste week niet minder dan 80 nieuwe leden toetraden, zodat de kans groot is dat dit zal lukken. Onmiddellijk daarop startte het uit een dozijntal medewerkers bestaande revue-gezelschap in non-stop tempo en zette de „showboat" koers met de volledig bemande sloep met de herkenningsmelodie en de daarop volgende muzikale introductie van „The Lucky Stars!'. Wat dit quintet op deze avond aan de Axelse arbeiders (sters) heeft gebracht was waarlijk van superieure kwaliteit en de muziekliefhebbers kre gen te genieten van een volledig op elkaar afgestemd aantal virtuozen, die het nieuwste en beste brachten. Achtereenvolgens herhaalde zich voor de pauze het optreden van de twee „spelbrekers" een duo dat zich direct mocht verheugen in een volkomen contact met de volle zaal en een uitgebreid repertoire van voor het grootste deel speciale liedjes van originele aard De clown van deze avond was de zich ook als sneltekenaar ontpoppende Nicholls, die met zijn grol len en grimassen de aanwezigen bij wijlen deed gieren. De Belgische acrobate Elly de Latt gaf de meest verbluffende staaltjes van lenigheid te zien, die denk baar zijn. Deze jongste medewerkster in dit ensemble was wel een „star" van eerste grootte. Met een phenomenale buigzaamheid en soepelheid en met gracieuze bevalligheid kronkelde zij haar jeugdig lichaa.m in de moeilijkste vormen en met de naam van vrouwelijk „slangenmens" wordt zij geenszins over het paard getild. Als zangeres in een apart genre liedjes was ook het optreden van de tweede Belgische vrouwelijke actrice Jetty Gitari, bekend van radio Brussel en Luxemburg een succes. Haar ietwat donkere en zachte stem maakte ook door de beschaafde voor dracht een sublieme indruk. Zowel vóór als na de pauze trad het ensemble in de meest gevarieerde creaties op. De tweede helft zette in met het debuut in Axel van de fanfare van Zuidlaren, gevolgd door het optreden van „The two Rodger si", die waarlijk de acrobatiek, zoals het pro gramma vermeldde, in topvorm uitbeeldden. Elly de Latt liet thans ook haar gaven als danseres zien en voor de rest werd in zeer afwisselende vorm aller optreden herhaald. Het ganse programma stond op zeer hoog en beschaafd peil en de bijval was dan ook verdiend en algemeen. In de pauze werd gecollecteerd voor het tb.c.-fonds v-an het N.V.V. en aan het einde was de voorzitter aller tolk, door zijn dank uit te spreken aan de artisten, waarna als slot van deze in elk opzicht geslaagde avond nog een gezellig bal volgde. GEVONDEN VOORWERPEN. .li- Een alpinomuts, Polenstraat 16 een bruine dubbele fietstas, Evertsenstraat 5 een dubble rijwieltas, Oude Wijk 29 een broche met hangertje, Julanastraat 61 een gummi-bal en een paar grijze wollen wanten, Prins Hendrikstraat 71 een muntbiljet, Nieuwen- dijk 6een bruine ceintuur van regenjas, Rijks politie een reep touw, Oude Wijk 28 een licht bruin kindermanteltje, Kerkdreef 5 een bruin kinder petje. Kanaalkade 7 een geblokte wollen das, Singel- weg 34 een kinderhandschoen. Pr. Hendrikstraat 60 een damesarmbandje, Wilhelminastraat 25 een dub bele rijwieltas, Schapenbout O 20 een muntbiljet, Emmastraat 36 een groene wollen muts. Rijkspolitie; een kinderportemonnaie, de Kraker M 53 een paar witte sportschoenen, Weststraat 7 een paar wollen kinderwanten en een wollen sjaal. Oude Wijk 45 twee verschillende over elkaar getrokken wanten, Juli- anastraat 15 een huissleutel no. 32, Bylocque- straat 57 boven een gebreide wollen sjaal, Zee straat 10 een witte glacé handschoen, Nieuwen- dijk 28 een armbandje, Bakkerij Kalle, Prins Hen drikstraat. A.N.W.B. geeft nieuw maandblad uit voor scooter-berijders. In verband met de snelle ontwikkeling van het nieuwste motorische vervoermiddel, de scooter, waar van geregeld nieuwe typen en merken op de markt verschijnen, zal de A.N.W.B. overgaan tot de uitgave van een apart maandblad voor scooter-berijders. De A.N.W.B. is van mening, dat de scooter zowel voor toeristisch als voor dagelijks gebruik, een zó belangwekkende verschijning op de weg is, dat het ni het belang van de propaganda vóór en de voor lichting over de scooter, gewenst moet worden ge acht, in dit stadium aan dit voertuig een eigen publicatie te wijden. Het eerste nummer van dit nieuwe blad, dat volgens de A.N.W.B.-traditie „Scooter kampioen zal heten, zal binnenkort verschijnen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in lede maten en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts., De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. On zuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vast zetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Dat is het gehele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. Ing. Med. XI. Wanneer we de berichten van 1892 lezen, treffen ons de vermelding van de heel lage lonen en de lage prijzen van sommige artikelen. Verontwaardi ging komt over ons, als we lezen van de toen heersende toestanden in Schoterland (Friesland). Daar werd door de werkloosheid die er heerste, in sommige gezinnen werkelijk honger geleden. Er was een armbestuur, zetelende in Heerenveen, dat op herhaald verzoek aan een gezinv an 7 personen een ondersteuning uitkeerde van 2 gulden per week, wat neerkwam op 5 cent per persoon per dag. De buren moesten zich over dat gezin ontfermen en van hun schamele inkomsten en voedsel wat mededelen om deze mensen te redden van de hongerdood, al waren de prijzen van de eerste levensbenodigdheden in ver gelijking met die van thans bespottelijk laag. Laat me enkele prijzen van die tijd noemen, die in ons oor bijzonder vermakelijk klinken. Op Zaamslag werd een huisje met schuurtje aan besteed, wat toen al gek klonk. De laagste inschrij ving voor metselwerk was 87 en voor timmerwerk ƒ111,64. Schilder- en loodgieterswerk staat niet bij het bericht vermeld kwam misschien niet voor. Die mensen kregen voor rond 200 een huisje met een schuurtje. Veel verdienste zal dit bouwwerk de am bachtslieden wel niet gegeven hebben. Wat zou men nu voor 200 kunnen maken En nu enkele prijzen. G. Vrieling-van Dixhoorn biedt in een advertentie aan Sigaren vanaf 90 cent ƒ1,10, ƒ1.15 enz. opklimmend tot 3 perhon derd stuks. Sigaretten kwamen niet voor. Ouderen weten nog wel van 6 sigaren voor een dubbeltje, 1 cent per sigaar was gewoon en voor 3 cent had men de duurste merken, lucifers per pak 6 cent, een compleet costuum vanaf 14, enveloppes, bedrukt met naam, beroep en woonplaats 1,75 per 1000, bieren 3 cent, boter ƒ1,15 per kg„ wollen dekens vanaf ƒ4,50 tot ƒ12,50, cacao ƒ1,80 per x/ kg„ Engelse kolen ƒ11,20 per 1000 kg„ thee ƒ1,30 per Yl kg. Maar de verdiensten waren ook bitter laag. Een onderwijzer aan de O.L.S. had om verhoging van de jaarwedde gevraagd, die hem niet verleend werd. Bij een vacature voor twee onderwijzers (jaar wede 450) had zich geen enkele sollicitant gemeld. In Kloosterzande (jaarwedde ƒ500) meldden zich voor een vacature 9 sollicitanten aan. De Pinksterweek was al van de Middeleeuwen af de feestweek voor Axel. 's Maandags werd o.a. een schieting gehouden van de doelboogsociteit „Prinses Wilhelmina". een oud gebruik in de Pinksterdagen, dat vroeger op de weide aan de Walstraat plaats vond, maar welk oud gebruik thans verdwenen is, Ook werd in Juli 1892 te Zaamslag een ringrijderij gehouden, waaraan 11 ruiters deelnamen. Ook een gebruik dat verdwenen is. Als prijzen werden ge noemd een dubbele rijtoom, een sigarenkoker, een tabakspijp, een rijzweep, 2 kistjes sigaren en als troostprijs een potlepel. Ringrijderijen hebben nu nog plaats op Walcheren. In Augustus 1892 werden door een commissie gelden ingezameld voor het oprichten van een muziektent op de Markt. De gelden kwamen vlug bij elkaar en de kiosk kon verrijzen. Heden komt zo'n muziektent er niet zo vlug en slaagt men daar in het geheel niet in, getuige de laatste pogingen die gedaan zijn om daartoe door middel van een steentjesfonds te geraken, maar welke pogingen door de weinige ani mo gedoemd waren te mislukken. De gemeenteraad gaf na breedvoerige bespreking over de plaats, ver lof tot wederopzegging een tribune op de Markt te plaatsen. Voor de lezeressen ln een advertentie biedt men aan Ratné, Floconné, zwart en gekleurd Eskimo, Moskowa, Castor, grijze bevers. Jaeger Baay, Frans Merinos en Thibets. Dat is uit alle werelddelen wat. MAATREGELEN BETREFFENDE HET VERKEER IN DE GEMEENTE AXEL. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter open bare kennis dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente is neder- gelegd de door hun college d.d. 4 Februari 1954 vastgestelde 6e wijziging van de maatregelen, betref fende het verkeer in de gemeente Axel. Axel, 6 Februari 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. MAATREGELEN BETREFFENDE HET VERKEER IN DE GEMEENTE AXEL. 6e wijziging. Burgemeester en Wethouders van Axel, gelet op het raadsbesluit van 6 Maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden aan hun college en op de artikelen 4, lid 15 en 11 van het wegenverkeers reglement overwegende dat nagenoemde wegen ligge.i binnen de bebouwde kom /i in beheer zijn bij de gemeent* besluiten de maatregelen betreffende het verkeer in de gemeente Axel vastgesteld bij hun besluit van 3 October 1951 te wijzigen als volgt I. het onder III na 4 vermelde „1. de Kerkdreef" te wijzigen in „1. de Oranjestraat en de Kerkdreef"; II. het onder IV vermelde „gesloten te verklaren in beide richtingen voor motorrijtuigen op twee wielen en voor verkeer met rijwielen" te vervangen door „aan te wijzen gis voetpad". Afschrift van dit besluit wordt gezonden aan a. Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg b de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, St. Pieterstraat 52 te Middelburg in viervoud c. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., Parkstraat te js-Gravenhage d. de Kon. Ned. Automobielclub, Lange Vijverberg te 's-Gravenhage e. Kon. Ned. Motorrijdersvereniging, Bezuidenhout te 's-Gravenhage., Vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Axel op 4 Februari 1954. De afkondiging is geschied waar het behoort op 6 Februari 1954. De secretaris. De burgemeester. Maris. Van Oeveren. 26) „Hoe vindt je dat Voile. Zou het niet echt zijn als je dat nam in zo'n soort groen-grijs in de kleur van je ogen 7" Maar terwijl Orchis daar met die lappen in haar hand stond met die kinderen in hun goedkope jurk jes, imitatie vavn de heersende mode om haar heen, begaf haar eensklaps het verlangen naar zo iets. In- plaats daarvan begeerde ze zachte stoffen van haar eigen keuze. Soepele stoffen, die in de uitverkoop opgestapeld lagen en tegen employéeskorting in de Titanic waren te krijgen en die ze naar haar eigen figuur kon winden en plooien en draperen, zodat haar vingers jeukten om aan de slag te gaan. Geen stijve serges, maar voor dezelfde prijs stoffen, die ze beneden in de afdeling uitverkoop had zien liggen. Stoffen, die als je er over heen streek even aan je hand bleven kleven, door de wonderlijke levende, magnetische kracht der zijde. Zo kwam Orchis eigen lijk tot de ontdekking dat zij haar eigen kleren maken kon. Jurkjes uit coupons en niemandalletjes, waar zij zich behagelijk in voelde en die haar flatteerden. Ze had liefde en smaak voor zijden en batisten dingen, zodat ze in haar vrije momenten in de af deling van de zaak treuzelde, waar deze verkocht werden en zo kwam het dat zij op haar zeventiende jaar werd overgeplaatst tegen een salaris van twaalf dollar per week. De hel<* dag vlotte het luchte goed door haar vingers. Bracht ze haar hand onder een stuk zijde en spreide ze haar vingers uit om de fijnheid van het patroon of de glans te beter te doen uitkomen dan hield ze van de dunne stof. Hield ze er van om het fijne goed tegen haar f^ne huid te voelen. Ze had succes bij de verkoop omdat ze hield van de dingen, die ze over de toonbank verkocht. Het was omstreeks die tijd, dat Orchis, samen met een meisje uit de kant- en tulle-afdeling, Idaleen Crow genaamd, een kamer huurde, die ze samen deelden in een huis aan de Seventh Avenue voorbij de Drie-en—t-wintigste straat. Het was een achter kamer op de derde verdieping, niet al te groot, maar met twee afzonderlijke bedden en een kast met een raam en een vaste wastafel er in, die groot genoeg was om als soort toiletkamertje te gebruiken. Ze huurden het samen, voor elk vijf dollar in de week. Na de jaren van officieel gestichtsleven in het wijk- gebouw en in de Clara von Hutten, was er iets knus huiselijks in die kamer op de derde verdieping. Idaleen zag er nogal wonderlijk uit met helblauwe ogen en vuurrood haar, dat ze kort droeg als een jongen, lang voor dat de korte haar-mode een rage werd, die de vrouwen van de halve 'wereld te pakken had. Idaleen, die uit Schenectady was ge komen om aan het toneel te gaan, klaagde eeuwig over benauwdheid daar boven en over etensluchtjes die langs de schoorstenen der koude aardappelen- buurt omhoog gestegen en over de hitte als de zon op het zinken dak aan de overkant scheen, Orchis, uit zelfvevrdediging, klaagde ook. Ze zag geen kans Idaleen te vertellen dat voor haar deze kamer driehoogachter, langs een donkere gang be reikbaar, waarin tussen manden met rommel een nauw geultje was vrijgelaten, al zoiets als weelde betekende. Een kamer, die voor de helft van haar was. Een kamer, die niet een, krot was in een huurkazerne en niet een cel in een huis, dat weldadigheid uitademde. Zelfs de reuk van de vuilnisbakken in de koude aardappelenbuurt was preferabel boven de zoetsap pige lucht van gebalsemde weldadigheid. Haar intuitie leidde haar om de opzichtig, tooi van Idaleen en de andere meiskes, waar ze dagelijks mee te doen had, te vermijden voor een zekere onverklaarbare verfijning, waarvan ze zich geen rekenschap wist te geven, maar die haar even natuurlijk was aangeboren als het pate harer huid. Het pate harer huid had kunnen bijdragen om dit verschijnsel te verklaren. HHet fijne grein dier huid Het viel haar makkelijk haar gladde, donkere haar, als wieken achteruitgekamd te blijven dragen, zodat de zwartparelige bijzonderheid van haar gezicht on aangetast bleef, omdat de vogue voor ingewikkelde, kunstmatig gegolfde en van sierspelden overladen kapsels, gelijk de andere winkelmeisjes die droegen, haar niet aanstond. Evenmin kon Orchis een van die met katoen opgewerkte jurken dragen, die een goed kope imitatie verbeeldden van de Fifth-Avenue en Parijse modellen en die voor negentien dollar vijftig in de confectie-afdeling te koop waren. Dit zou haar in letterlijke zin, tegen de draad ge gaan zijn. 's Avonds maakte zij, me behulp van de oppervlakkige lessen in knippen, die ze aan de Clara von Hutten gevolgd had, haar jurken zelf, gewoon lijk voor minder dan de helft van negentien dollar vijftig. Zachte stoffen, die ze bij de uitverkoop had opgescharreld en die golvend om haar voeten vielen. Soms hield zij onder het naaien haar voeten, die van het lange staan brandden aan de zolen, op een andere stoel, tegen een zak met ijs aan, voor de heerlijke koelte. Voor de meisjes in de zaak was haar esotherisciie schoonheid een punt van twijfel en discussie. „Niks geen kleur." „Koel als een kikker." „Is zeker tussen de Eskimo's opgegroeid 1" „Al die quasi-natuurlijkheid, wat heb je er aan 1" „Niks an, hoor, die interessante bleekheid. Noem het maar gerust geelzucht. Met een doos henna-poeier bereiken we immers allemaal precies hetzelfde, zoals we hier staan)!" u „Je mocht willen dat je haar handen had Kijk onze lieve Heer er maar es lief om aan, zeg Tussen het mannelijk personeel van de Titanic was er minder verschil van mening over het wezen van Orchis' schoonheid. Voor hen was ze weliswaar een koele, maar ver bijsterende schoonheid, zeer zeker echter een schoon heid 1 Sommigen vroegen of ze met hen mee ging, 's avonds uit. Een enkele keer deed ze het om de verveling van de avonden driehoogachter met het geklets van Idaleen te ontlopen. Meestal evenwel niet. Het stond haar tegen, het eten in goedkope Itali aanse restaurants, waar de kellner zware soep, met zijn duim er in serveert. Rode, inktachtige wijn. Prop volle ondergrondse tegen schouwburgtijd. Plaatsen op de Galerij. Ronde krukjes voor een soda-waterfontein. Naar huis in volle ondergrondsen, waar een ver moeide buur evengoed wel als niet zijn hoofd op je schouder kon laten neervallen. En altijd weer het ellendige gedoe om deze mannen die voor haar een avond van twijfelachtig genoegen betaalden, op zulk een afstand te houden, dat ze te harden waren. Er was maar één wereld van mannen, die Orchis kende. Er had zich in de wrange leerschool van om gang met hen in haar een vluchtige bitterheid ont wikkeld. Het werd een sport om ze met hun eigen middelen te verslaan. Was het niet een zekere opwinding om de voor deur van het huis, waar zij op kamers woonde, voor de neus dicht te slaan van een of andere man, die er zijn voet tussen geklemd had om haar, na hun co- medie-uitgangetje naar boven te volgen, bij wijze van vergoeding voor het table d'hote met erbarmelijke spijzen. >IU (Wordt vervolgd.)'

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2