Op bezoek bij 45000 Nederlandse migranten in Australië U kunt niet alles weten nippers PUROL GENEEST Sanapirin N° 1 Toen de K.L.M.-machine na een korte stop in Djakarta, ergens in het Noordwes ten het Australische gebied binnenvloog en onze urenlange vlucht naar Perth in het Zuidwesten een aanvang nam, realiseerden wij ons eigenlijk pas goed wat het betekende Australië te „doen" in zes weken. Het kleinste continent en het grootste eiland ter wereld, zo ongeveer 220 maal groer dan ons land. Dat voor de oorleg een bevolking had van ruim 7 millioen zielen en thans van ruim S a?il- lioen 800.000. Maar daar lag ook meteen het vraagstuk. Voor Australië is het vraagstuk van de mmigratie, van de opbouw van een natie, meest belangrijke taak. die Australië ooit eeft ondernomen, zoals ons de heer Brown arlementslid en voorzitter van de Advies- aad voor de Immigratie, zei. Voor tal van ndere landen en ook voor ons land, dat de emigratie, van de mogelijkheid voor ovele onzer landgenoten voor zich en hun kinderen een nieuw bestaan te bouwen in ander land, nu wij een bevolkingsover- hot hebben, dat in de volgende jaren nog toenemen. Geeft Australië die mogelijkheid? Wat de ervaringen van de 45.000 landgc-no- die er na de oorlog een ifieuw vader land gingen zoeken, a Zoek nu en spreek eens die landgenoten, erspreid over een gebied, dat zo ongeveer jf-zesde van Europa beslaat, in de djd van weken. Dank zij een uitstekend luchtnet de grote medewerking van de Aust-a- ische immigratie autoriteiten, zowel als van nze emigratie-ambtenaren en door het te- gbrengen van de officiële bijeenkomsten besprekingen tot de hoogst noodzakelijke, hebben wij van wellicht enkele duizenden landgenoten gehoord van hun ervaringen, uccessen en teleurstellingen, moeilijkheden verlangens. Wij troffen ze in alle zes staten, in steden dorpen en midden in de bush, waar de naaste buur vaak vele mijlen verder woont. En als we al enkele dagen op stap zijn. dan stellen we vast, dat het moeilijker is de land genoot te vinden, die werkelijk faalde, en die gaarne zo vlug mogelijk naar huis zou willen, dan degene, die er maerieel kwam, dan de landverhuizer, die al wat heeft be reikt en heeft weten op te bouwen. Dat is gelukkig— tot de laatste dagen van onze reis zo gebleven. Het begon ergens in West-Australië, de grootste der zes staten 975.920 vierkante mijl— die echter slechts een bevolking heeft van 600.000. We onmoetten er een landar beider uit Friesland,die de zorg heeft over een 45-tal koeien. Hij presenteert ons een goede sigaar. Als we weigeren en hem onze pijp tonen, zegt hij: ,,Ik rook zelf niet, maar mijn hele leven heb ik nog geen sigaar kun nen kopen om te presenteren, nu kan ik dat Van Texel naar Queenspark. Het werd een welhaast klasiek voorbeeld op onze reis. We trekken verder. In Queens park bij Perth zitten we in een kamertje, dat straks de serre zal zijn in een bungalow, een dier vele huisjees van het harde rode jarra-hout, van wat asbest en zink. We pra ten met een landgenote uit Texel. Alvorens naar Australië te vertrekken, was zij nog nooit van het eiland of in een trein geweest. Het huisje wordt zelf gbouwd door haar man en een paar vrienden, Het lapje grond van 120 pond is al betaald. Van de mate rialen reeds een bedrag van 140 pond. De man werkt op een afstand van 200 mijl bij de bouw van scholen en verdient 18 pond in een werkweek van vijf dagen. Maar denk niet, dat het zo gemakkelijk is gegaan, toen het gezin met drie kinderen er ruim een jaar geleden ariveerde. Het begon met een loon van 12 pond. De vrouw ver diende er drie pond per weeke bij, door drie maal per week huiswerk te gaan verrichten. Maar daarvan moest de huur worden be taald van de „caravan", want men had geen huisvesting. Een lange ziekte van een der dochtertjes was de volgende tegenslag. De vrouw had zich nog niet in het bestaande fonds laten inschrijven, hoewel zij daarover was ingelicht. Men was met 20 pond naar Australië gekomen, waarvan 10 pond af moesten voor het transport van de bagage. Hetgeen evenmin nodig was... Het was een harde, zeer harde beginperiode, die vooral van de vrouw grote ofers vroeg. En thans Geen heimwee of verlangen naar Nederland Het is of Vj onbewust al les heben losgelaten. Het gezin voelt zich ge lukkiger dan in ons land. Het contact met de Australiërs is heel goed. Onder de Ne derlanders is veel naijver. Velen kankeren ten onrechte. Zij hebben het aan zichzelf te wijten, zo zegt zij. En vol trots voegt de Nederlandse moeder er nog aan toe, dat het 2e dochtertje met nog een Nederlands jon getje de beste was in Engels op de Austra lische school. In eeen der eerste kampen die wij bezoe ken stappen we in de eetbarak naar een landgenoot toem et een nerveus, ontevreden gezicht. We voelen het gaat hier niet goed. Dan horen we het verhaal. De man was stof feerder ergens ni Noord-Holland. Hij was werkeloos en ging met vrouw en twee kin deren emigreren. Negen weken geleden kon hij een betrekking krijgen bij een stoffeerder in het plaatsje in de omgeving van het kamp, Na een paar dagen werd hij ontslagen. Nu heeft hij een baan gekregen bij de spoor wegen waar hij een loon yan 13 pond ver dient. „Wij w'illen hier zo vlug mogelijk weg", zo zegt zijn vrouw, daarmee niet al leen op het kamp doelend. „Zou ik niet in de goudmijnen kunnen komen", vraagt de man ons, denkend aan de hoge lonen. „Dan kan ik geld sparen om terug naar Neder land te gaan." Als we ons licht eens opsteken bij de di recteur van het Australisch arbeidsbureau en bij onze ambtenaar, dan horen we, dat toen de man werd aangesteld door de stoffeerder hij zulks nit eens besefte, want hij verstaat vrijwel geen woord Engels. Ons emigratie bureau moest hem mededelen „man, je bent aangenomen." En de opzegging De Australische baas gaf hem na twee dagen ontslag, omdat onze landgenoot een tapijt van 200 pond had ver knipt Tientallen werden honderden. De tientallen worden al honderden. In Perth springt een chauffeur uit een stilstaan de stadsbus. In de geüniformeerde herken nen we een journalist uit Den Haag, die la ter naar Indonesië trok en er öok radio-ver slaggever werd. Hij ziet maa r geen kans een hem meer passende betrekking te vin den of in zijn eigen beroep werkzaam te zijn. Het basisloon van 13 pond is niet slecht maar in het prettige nieuwe huisje aan de buitenrand van de stad, wacht een jong ge zin met twee kinderen het ogenblik, dat de tuniek kan worden uitgetrokken. En eigenlijk wil men liever terug. Er blijkt uit, dat voor de administratieve beroepen, voor de intellectueel, Australië niet direct het meest aangewezen land is om er heen te emigreren. Zo gaat het verder. Een landgenoot die werkte bij een bank in Utrecht, liep van achter zijn loket weg, om hier als timmer man wagens te slopen bij de spoorwegen. Een Indische Nederlander uit het hotelbe- drijf in Bandoeng, werkt hier bij een vulcani- seer-inrichting. Een Nederlands bestuurs ambtenaar uit Indonesië, treffen we er in een witte overall bij een benzinestation. In Zuid-Australië ontmoeten we des avonds in Adelaide een groot aantal landgenoten. En staande of zittende komen de vragen, de op merkingen, de klachten. We zitten met een aantal Nederlandse ar beiders aan tafel. Het gaat er hard toe. De timmerman, de schoenmaker, de schilder en de lassers geven hem van katoen en het lijkt er op, alsof ze allen liever een retourtje van Amsterdam naar Adelaide hadden genomen dan een enkele reis...)... „Dus jullie willen terug is onze laatste vraag. „Ja, maar alleen voor een vacantie, komt het duidelijke antwoord. Wat is de zaak Zij leven in een hotel, want ze hebben nog geen eigen huisvesting. Dat betekent dat er van het loon, dat ze goed noemen, teveel af moet. Ze kunnen op die manier niet sparen voor een eigen huis. En jan en Piet zijn al veel verder. Die hebben a\ een huis en kunnen veel meer overhouden. Het lijkt alsof de mannen willen zeggen dat is toch niet eerlijk. Wij zitten in Mont Gambier, waarheen we. vanuit Adelaide ge vlogen zijn. Een expediteur uit Giesbeek werkt er in een kaasfabriekje. Een loon van ruim 20 pond per week. Hij heeft en huis met 7 kamers gehuurd en daar het gezin maar een dochtetje heeft, nam men er drie huurders bij. Voorts heeft hij zich een paar koeien aangeschaft en 180 kippen, waarvan de eieren in de stad worden verkocht. Ook een Helmondse drogist werkt in ëèh ander kaasfabriekje, na eerst op andere wijze werkzaam te zijn geweest. Nu wordt door overwerk ongeveer 22 tot 23 pond per week verdiend. Des avonds wordt er gestudeerd en binnenkort hoopt hij examen voor zuivel- deskundige te doen. Dan zal de kaas op een andere wijze worden bekeken. In Yallourn, in de staat Victoria, worden we in het grote hotel bediend door een Bra bantse. De kok is Limburger vertelt ze. De witgemutste blijkt uit een drukkersbedrijf te Heerlen te komen. Hij verzorgde de „outlay" voor vele drukwerken. Thans verzorgt hij de gasten van het hotel. Hij heeft nooit ge kookt, maar „dutch pancakes" zijn de speci aliteit van deze rechterhand van de chef-kok We vliegen vier uur van Brisbane, de hoofdstad van Queensland, om ergens mid den in deze 670.000 viétkante mijlen grote staat, bij het plaatsje Longreach te landen. We staan in het centrum van deze staat, de tropen, temidden van die enorme lichtgeel gekleurde grassteppen, waar de bomen hoe langer hoe schaarser worden. Wij zijn in het gebied van de enorme schapenfarms, die vaak een oppervlakte hebben van 100.000 acres of meer. We worden er als het ware herinnerd aan de Wild West. Het kleine plaatsje is de uit- Een vloeistofverstuiver op uw stofzuiger is te gebruiken voor het doden van motten, vliegen en andere insecten. Men kan hier mede ook het plafond op afdoende wijze bespuiten. Aanvragen voor uitkering volgens de in validiteitswet moeten geschieden aan de Raad van Arbeid. Indien een sleutel moelijk draait in het slot, -kunt u deze insmeren met paraffine. Uw houten vloer wordt waterdicht, indien u deze bestrijkt met petroleum, waarin paraf fine is opgelost. Een scheur in het linoleum kan men dicht maken door in de naad paraffine te laten lopen. Schroeven, ijzeren bouten e.d. roesten niet als men ze voor het gebruik insmeert met kaarsvet. Voor 30 liter sop (voor de was) is nodig 250 gr. zelfwerkend wasmiddel of 150 gr. huishoudzeep of 150 gr. vlokkenzeep of 185 gram synthetisch wasmiddel. Huishoudzeeo is het goedkoopste. wijkmogelijkheid voor de man, die geheel ge- isoleerd .op de grote schapenfarms leeft Slechts hijzelf en enkele m'edewerkers, scha pen, hitte en droogte. Over de gehele linie, maar hier vooral, wordt het wel duidelijk dat van de emigrant karakter, een sterke wil en werkkracht worden gevraagd. Zelfs in dit gebied ontmoeten we een Nederlan der, een adelborst, die in Den Helder nog een jaar voor de boeg had. Het land trok hem en hoe waren in de eerste na-oorlogse jaren de verwachtingen voor onze marine Hij maakt hier drie jaar een soort van leer tijd door, ontvangt dan een normaal week loon en heeft de kans successievelijk assis tent-manager of manager te worden. De manager leidt als het ware voor de eigenaar het gehele bedrijf, dat jaarlijks en kapitaal aan rente afwerpt. Het karakter, de kennis en de wilskracht van de Nederlander van de zee, uiten zich hier op de zee van droge Steppen en schapen Slechts enkele willekeurige voorbeelden uit vele honderden. Maar zij deden ons na de zesweekse tocht tot de vaststelling ko men, dat de Nederlanders ht in Australië over het algemeen goed maken. Bij het af scheid in het parlementsgebouw te Can berra, hebben wij dat de minister voor de immigratie, de heer Holt, een der meest be langrijke en bembedigende aspecten van on ze tocht genoemd. Zij hebben ons echter ook opnieuw ge leerd, dat de emigrant bij de goed geleide en gesubsidieerde emigratie wel zal moeten bedenken, dat de emigratie een zaak is van het individu, van de emigrant persoonlijk. Er moge zich op alle gebied een ontwikke ling hebben voltrokken, ook op dat van de landverhuizing thans georganiseerde emi gratie er zal toch bij elke emigrant een zekere pioniersgeest aanwezig moeten zijn. Als hij besluit te emigreren, dan zal hij niet alleen goed in-r- en voorgelicht moeten zijn, maar nog veel meer goed voorbereid. Hij zal moeten bedenken, als dat hij vaak met de hulp van de Nederlandse regering keurig op Australische bodem is gezet, er niet ook nog een baantje en een keurig huisje voor hem klaar staan. Hij zal zeker ook in Australië de Neder landse emigratie-ambtenaren vinden, die hem in alles zullen helpen en terzijde staan, hij zal veel steun ondervinden van de Ne derlandse geestelijken, di daar een belang rijk werk verrichten, maar hij zal het voor alles zélf moeten doen. Hij zal hard moeten werken, hij zal het vaak moeilijk hebben en vele teleurstellingen ondrvinden. En vooral mag niet worden vergeten, dat van de vrouw, in het bijzonder geestelijk, enorm veel wordt gevraagd. Het is ons dui delijk geworden en daarop werd in Austra lië telkens de nadruk gelegd, dat het voor de toekomstige emigrant beter is naar het platteland dan naar de grote stad, naar de industriële centra te gaan. Op het platteland zijn de mogelijkheden groot. Voor de boer en de landarbeider in de eerste plaats, maar ook voor zovele an dere werkers als ambachtslieden en midden standers. We denken hier aan die kleinere dorpsgemeenschappen. Bij conomische moei lijkheden ondervindt men veel sneller Be terugslag; in de industriële centra, dan op het platteland. Het is voorts in het belang van Australië, dat de enorme gebieden, die nu nog braak liggen, of slechts gedeeltelijk worden gebruikt, worden ontgonnen of tot verdere ontwikkeling gebracht. Maar dan zulletl- ook de plannen voor het vrijmaken %en bë&thikbaar stellen van land, thans bij de regeringen van enkele staten in bespre- Door toevoeging wat lijnzaad aan het kc- nijnenvoer verkrijgt men mooie vellen. De 48-jarige mej. C. uit Hoofdplaat is Dinsdagavond omstreeks half 7 op het sta tionsplein te Bergen op Zoom door de koude bevangen en ter plaatse overleden. Zij was met de trein uit Zeeland naar Bergen op Zoom gekomen en stond op een autobus te wachten, toen een taxichauffeur haar plot seling ineen zag zakken. Buiten bewustzijn werd zij de stationskamer binnengedragen waar een ontboden geneesheer slechts de dood kon constateren. Overal in Europa heerst de koude. In Frankrijk was het kouder dan het ooit se dert mensenheugenis is geweest en eiste de vorst reeds 70 doden. De meeste slachtoffers waren dakloze zwervers en kinderen of oude mensen, die in onverwarmde hutten of keten sliepen. Alleen aan de Riviera rees de temperatuur boven het vriespunt. In Italië woedden sneeuwstormen; in Triëst stormde het Dinsdag, waardoor 200 per sonen verwondingen opliepen in Weenen werden tot nu toe zes doden geteld, waar onder vijf door gasverstikking. In Egypte waren de bezittingen van ex-koning Faroek reeds direct na zijn vlucht in beslag genomen. Nu is er een nieuw de creet uitgevaardigd, waarin voorkomt, dat de bezittingen van alle levende nakomelin gen van Mohammed Ali, die in 1805 de Egyptische troon beklom, in beslag genomen zullen worden.Tïr werden in het paleis van prinses Faiza twee, tot aan de rand gevulde koffers met edelstenen in beslag genomen. Bij de muntenverzameling van ex-koning Faroek bevindt zich een verzameling van bijna 800 Nederlandse munten, waaronder een aantal gouden proefslagen van het Ko ninkrijk der Nederlanden uit de vorige eeuw en ook noodgeld uit de 80-jarige oorlog, ge slagen in Amsterdam, Zierikzee en vele an dere plaatsen, die door de Spanjaarden wer den belegerd. Voorzichtige ramingen schat ten de waarde van alles op 600 millioen tot 3 milliard gulden. Dat hetwel eens gevaarlijk kan zijn met een onderwatergeweer op jacht te gaan op vissen ondervond de zwemmer Ken Aik- ten uit Busseltown in West-Australië. Hij werd namelijk gegrepen door een reuzen- inktvis en in een hol op ongeveer zeven meter diepte onder de zeespiegel getrokken. Een grijparm had hem het geweer ontrukt en een andere grijparm sloeg om zijn arm. Aikten verdedigde zich met een mes en hij slaagde er in de grijparm, die zich inmiddels om zijn lichaam had eslagen af te snijden. Met het stuk grijparm nog om zijn lichaam kwam Aikten weer boven. king, moeten worden uitgevoerd. Australië geeft de toekomstige emigrant vele en goede mogelijkheden. Zij werden voor vele duizenden landgenoten in de af gelopen jaren een werkelijkheid. Maar ach ter de verheugde gezichten van velen kon den we toch ook zien, dat er vaak zeer harde en moeilijke jaren aan vooraf zijn ge gaan. Daar zal de toekomstige emigrant ter dege rekening mee moeten houden. De emi grant zal altijd een pionier moeten blijven. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Prijs per koker 90 en 50 ct. s

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3