Een nieuw consultatiebureau in 1954 U kunt niet alles weten BEVROREN LICHAAMSDELEN VOORZICHTIG BEHANDELEN!! Wat in de winter smaakt en verwarmt! OOK HIER GELDT t VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN Niet iedereen heleft in een vorstperiode evenveel van de koude te duchten. Neem bijvoorbeeld de kantoormensen die de gehele dag binnenshuis verblijven. Velen van hen gebruiken op de weg naar en van hun werk zelfs nog een tram of autobus. Zulke lieden behoeven zich niet in acht te nemen voor het krijgen van bevroren lichaamsdelen. Anders is het gesteld met koetsiers, fietsjongens, melkslijters en postbode s. Hun lichaam is tijdens een vorstperiode telkens lange tijd achtereen aan zeer lage temperaturen blootgesteld. een vertrek te brengen, dat een temperatuur heeft van 20 graden Celsius. Als men dit doet en als men het bevroren lichaamsdeel verder met rust laat, zal het in het merendeel der gievallen bij deze eerste hulp kunnen blijven. Zijn er, nadat de zieke weer zo'n beetje op temperatuur is gekomen, blaren, wonden of verkleuringen te zien, dan is medische hulp noodzakelijk, want ernstige bevriezin gen moeten met grote zorg en met uiterste deskundigheid worden behandeld. Dr H. W. Scalongne. De meeste kou lopen de schaatsenrijders op. We denken daarbij niet alleen aan de kinderen en de volwassenen, die een baantje rijden op de sloot of een put achter het huis of op een keurig ingerichte ijsclub. Als het om bevroren lichaamsdelen gaat, zijn het vooral de tochtenmakers op de schaats die gevaar lopen. Wij bedoelen die genen, die ver van moeders pappot en ver van alle koffie- en chocoladetentjes hun weg zoeken door ons wijde en eenzame polder landschap. Zuidpool-expeditie. In „Stalingrad" ,het beroemd geworden boek van Plevier, is te lezen, hoe in de Russische koude vrijwel ongemerkt hele voeten kunnen afvriezen. In het dagboek van kapitein Scott wordt beschreven, hoe tijdens zijn zuidpool-expe ditie het vocht in de blaren van de bevroren handen tot ijs werd tijdens het optornen tegen een storm bij een temperatuur van 60 graden onder nul. In ons gematigde klimaat ziet men derge lijke bevriezingen zelden of nooit ontstaan. Daarvoor is het in West-Europa gelukkig nooit koud genoeg. Hier te lande behoeft men eigenlijk alleen maar rekening te houden met bevroren oren, neuzen, tenen en vingers. Maar deze minder ernstige vormen van bevriezing komen in een tijd, dat er ijs ligt, dan ook herhaaldelijk voor. He is nuttig, dit goed in zich op te nemen, want het bevriezen van deze „uitstekende lichaamsdelen" is altijd nog ernstig genoeg om alle maatregelen te nemen, die deze zeer pijnlijke aandoeningen kunnen voorkomen. Niet voor de aardigheid. Geroutineerde schaatsenrijders dragen niet alleen krantenpapier onder hun kleding, zij ttrekken voor lange tochten dikwijls wollen handschoenen en sokken aan, die gedrenkt zijn in vaseline. Bovendien beschermen zij de oren voldoende tegen de snijdende wind, die zij kunnen ontmoeten. Over het algemeen kondigt de bevriezing zich aan door pijnen in het betreffende li chaamsdeel. Het verdient dan geen aanbe veling d.aar yit misplaatst heldendom geen acht op te slaan, want het lichaam waar- :sdbuw't niet voor de aardigheid. Het is goed om te weten, dat in ;zo'n situatie knellende kleren of schoenen door de plaatselijke druk, die zij uitoefenen, een funeste invloed hebben. Het bewegen van de bedreigde lichaams delen is iets, dat veel onheil kan voorkomen. Bij pijn in de tenen is het dus „afbinden" (van de schaatsen) geblazen, totdat men zijn onderdanen weer in goede conditie heeft gekregen. Geen huismiddeltjes Zijn er eenmaal lichaamsdelen bevroren, dan gaat het er vooral om, daar geen ver keerde dingen mee te doen. Allerlei huis houdelijke recepten, zoals wrijven met vet, hebben een averechtse uitwerking. Ook moet het dringend worden ontraden, de patiënten vlak naast een warme kachel te zetten om te „ontdooien". De bestei eerste hulp wordt verleend, door de getroffene in Zouden we toch nog zo'n strenge winter tegemoet gaan als onze grootouders in 1890 beleefden Bij dergelijk koud weer moeten we een extra stootje kunnen opvangen en daarom komt moeder de vrouw ons te hulp met de geijkte w'interkostjes, zoals erwtensoep met kluif of boerenkool met worst en bruine bo nen met spek, hutspot of spekpannekoeken. Terecht genieten we van deze van ouds be kende wintermaaltijden omdat ze niet alleen smakelijk maar ook bijzondej voedzaam zijn. Naast deze winterkost zijn er nog andere gerechten die het de huisvrouw makkelijk maken om verscheidenheid in het menu te drengen. Denk maar eens aan een stamppot van witte of savoye-kool met gebakken kaas- plakken. Heerlijk en in een wip klaar. Hoe dat moet? Wel heel eenvoudig: U haalt een dikke plak iets belegen kaas door een papje van bloem en melk en daarna door paneermeel. Op het laatste moment als het eten klaar is om op te doen worden deze plakken in een koekepan bruin ge bakken. We kunnen onze Nederlandse kaas in ons wintermenu niet genoeg waarderen, want ze bevat vele belangrijke voedings stoffen zoals vet, eiwitten, kalkzouten en vitamines. Kaas levert arbeidsvermogen en warmte, precies wat we vooral nu nodig hebben. Er zijn nog tal van andere met kaas te bereiden gerechten vraag Uw leverancier eens om recepten. Hieronder nog een ander recept Kaaspannekoek. 100 gram geraspte kaas, y2 kopje melk, 3 a 4 eetlepels bloem, 1 ei, boter, zout. Van eierdooier, melk, bloem en zout wordt een glad beslag geroerd waardoor geraspte kaas en stijf geklopt eiwit wordt gemengd. Van dit beslag worden langzaam grote of kleine koekjes gebakken. Verrukkelijk bij kool, spruitjes of knolraap. Gebakken kaasboterhammen. Heerlijk bij de koffiemaaltijd. Gewoon een plakje kaas tussen twee dunne boterham metjes en deze even bruin bakken in de koekepan. Een makkelijk klaar te maken ge zellig gerechtje. Erwtensoep met kaas. 500 gram spliterwten, iy2 liter water, y2 liter melk, 3 pond prei, 1 selderijknol, 1 bosje selderij-groen, 250 gram aardappelen, 75 gram boter of margarine, 200 gram ge raspte belegen kaas zout, peper en aroma. En ziet hier hoe u de erwtensoep met kaas „volgens de regelen" bereidt Erwten wassen en weken en gaar koken in het water in ongeveer één uur. Aard appelen schillen, wassen en toevoegen. De groenten schoonmaken en wassen en be halve het selderij-groen aan de soep toe voegen. Vervolgens maakt u de soep af met de melk, boter, geraspte kaas, zout en des gewenst peper en aroma. Juist vóór het op dienen het fijngesneden selderij-groen toe voegen. Honderden onzer lezers maken thans toch ten op de schaats. Op of bij het ijs leggen zij ongetwijfeld aan om zich met chocolade melk of anijsmelk te verkwikken. En bij thuiskomst zullen zij en trouwens allen die in weer en wind waren, de genoemde har tige warme gerechten stellig waarderen Indien u ontslag wordt aangezegd, waar mede u niet accoord gaat, protesteer dan di rect, bevestig dit protst per aangetekend schrijven, meldt u de volgende dag op de gewone tijd bij uw werkgever, teken nim mer één of andere verklaring, geef onmid dellijk kennis aan het Gewestelijk Arbeids- kantoor, vraag geen ontslagbrief, neem er ook geen aan, neem ook geen rentekaart aan •en evenmin een getuigschrift. Vraag niet om uw loon of eventueel vacantiegeld en laat ook uw werkkleding daar, waar het steeds hing, dus neem het niet mee naar huis. Speel niet op en gedraag u gewoon. Doe zoveel mogelijk alles in aanwezigheid van twee ge tuigen (geen familieleden). Maak bij woningruil een contract op, waarin datum en tijd van ontruiming zijn vastgelegd. Beide partijen moeten dit con- - tractje ondertekenen. U staat dan niet rech- Alg uw kippen „veren pikken" kan men teloos, als één der. partijen eventueel van yerhelpen door hct zoutgehalte «le ruiling afziet. yan kct voeder gedurende 2 of 3 dagen wat als men ze op te voeren. Maximaal 35 gram per kilo gram meelvoer. Het water in een aquarium, waarin sub tropische of tropische vissen verblijven, moet in de winter een warmte hebben van 20 tot 25 graden Celsius. Als deze vissen het te koud hebben, gaan ze „schommelen" en sterven ze. Een te hoge temperatuur is ook verkeerd. Cactussen en andere vetplanten moeten in de winter met grote zorg begoten worden. De meeste van deze planten houden in deze tijd rust, waardoor ze maar zeer weinig wa ter mogen hebben. Enkele soorten, die in de winter bloeien, moeten meer water heb ben, maar nimmer koud, steeds enkele gra den hoger dan kamertemperatuur. Met ingang van 1 Januari 1954 worden bijverdiensten tot een bedrag van 200 voor de berekening van de uitkering „Drees niet op de uitkering in mindering gebracht. Lakvlekken in niet, of moeilijk wasbare stoffen kunnen verwijderd worden door het hardste deel voorzichtig af te breken en daarna de vlek te betten met alcohol. In af- wasbare stoffen zelfde werkwijze en zonodig wassen of bleken. Bent u er niet zeker van dat de stof, waar in een vlek zit, tegen vlekkenwater bestand is, probeer het dan eerst op een staaltje. Overigens zoveel mogelijk op de achterkant van de stof werken. Citroenen geven meer sap, als men ze vóór het uitknijpen eerst goed verwarmt. Van 1 Januari 1954 af is men géén huur verhoging meer verschuldigd voor meer voudige bewoning. Alle bijkomende voorzieningen moeten voor de vaststelling van de nieuwe huurprijs •eerst van de per 31 December 1953 betaalde huur worden afgetrokken en eerst daarna moet het alsdan verkregen bedrag met het vastgestelde percentage worden verhoogd. Daarna telt men het bedrag dr bijkom(ende voorzieningen er weer bij op, met uitzonde ring van het bedrag der meervoudige be woning. Vraag inlichtingen aan de huuradviescom missie als ge niet weet, met hoeveel procent uw woning, gebouwd of herbouwd met rijks- steun, moet worden verhoogd. De geldende percentages liggen meestal lager dan de al gemeen bekende van 17, 20, 23, 26 of 29%. Indien de huiseigenaar de kosten voor het gebruik van water voor zijn rekening heeft genomen, let dan goed op, dat a'e huurver hoging niet wordt berekend over dit bedrag. Kamerverhuurders mogen de verhoging voor het gebruik van meubilair en stoffering inicit meetellen voor de doorberekening van <le vastgestelde huurverhoging. EENSGEZINDE EN VAN DAADKRACHT GETUIGENDE VERGADERING Zelfs deze buitengewone aan alle leden persoonlijk geconvoceerde vergadering vermocht op geen grote opkomst bogen, niettegenstaande zeer vèrstrekkenle voorstellen die op de agenda prijkten. Eens te meer mag weer worden aangenomen dat in het Axelse Groene Kruis onder de leden wel een rotsvast ver trouwen in het gevoerde algemene bestuursbeleid be staat. De voorzitter hoopte dat ook deze vergadering als vanouds zich achter de rijpelijk overwogen bestuursvoorstellen zou scharen en gaf ten opzichte van het belangrijkste agendapunt de volgende toe lichtende inleiding Bij de oprichting onzer vereniging omvatte deze de gehele gemeente, onverschillig de gezindte of politieke richting, doch in 1921 kwam hierin verandering door de oprichting van he Wit-Gele Kruis. Hierdoor verminderde natuurlijk het aantal onzer leden, doch tot ons genoegen bleef het hierbij en stonden beide verenigingen steeds op vriendschappe lijke voet tegenover elkaar. Toen dan ook het Wit-Gele Kruis, ten behoeve van de kinderhygiëne een consultatiebureau voor zui gelingen stichtte werd ook onze wijkzuster in de ge legenheid gesteld op de zittingen van het bureau aanwezig te zijn. Dit bureau werd later, door onderlinge samenwer king, tevens gebruikt als 'consultatiebureau voor kleuters. Het gebouw, waarin beide bureaux zijn onderge bracht, voldeed echter allesbehalve aan de eisen des tijds en werden de aanmerkingen van de gezondheids dienst voortdurend talrijker. Dit gaf ons bestuur aanleiding eens te onderzoeken of het niet mogelijk wkas dat onze vereniging zelf een gebouw stichtte. Toen wij zover waren met het onderzoek, dat voorlopige plannen konden worden opgesteld, bleek ons echter dat het Wit-Gele Kruis ook plannen had tot verbetering van het bestaande gebouw. Dit had tot gevolg, dat er een gezamenlijke bespreking plaats vond tussen de besturen van de beide Kruisverenigingen. Het resultaat der eerste samenkomst was, dat de volgende mogelijkheden werden opengesteld 1., Uitbreiden en modernisering van het bestaande bureau aan de Walstraat en voort te gaan op dezelfde weg als thans 2. Stichting van een gebouw door het Groene Kruis, waarvan da n omgekeerd het Wit-Gele Kruis ook gebruik zou kunnen maken 3. In het leven roepen van een stichting met een bestuur, bestaande uit twee personen aangewezen door het Wit-Gele Kruis en twee personen aangewezen door het Groene Kruis, plus één onpartijdig, deskundig persoon aan te wijzen door beide Kruisverenigingen. Besloten werd dat beide verenigingen deze moge lijkheden met hun bestuur en de plaatselijke artsen zouden bespreken om later opnieuw samen te komen. Na uitgebreide berekeningen en breedvoerige be sprekingen besloot ons bestuur, met algemene stemmen zelf een bureau te bouwen, waarvan dan het Wit- Gele Kruis, onder enkele voorwaarden, tegen eert geringe vergoeding, ook gebruik zou kunnen maken. Bij een nieuwe samenkomst met het Wit-Gele Kruis werd dit besluit medegedeeld en nader besproken en bij het uiteengaan, dachten wij niet anders, dan dat alles voor elkaar was. Tot onze verwondering deelde men ons echter enige tijd later mee, dat het Wit-Gele Kruis het besluit had genomen zijn bestaand bureau zodanig te ver beteren, dat dit de goedkeuring van de gezondheids dienst kon wegdragen. Volgens de nieuwe subsidievoorwaarden moet een vereniging, wil zij voor subsidie in aanmerking komen, minstens twee terreinen van sociaal-hygiënisch werk beoefenen en stonden wij voor de vraag ons besluit tot zelf bouwen te handhaven of voort te gaan met de kinderhygiëne op dezelfde wijze als thans ge schiedt om daardoor verzekerd te zijn in aanmerking te blijven komen voor subsidie. Gezien het groot aantal onzer leden, waardoor onze vereniging één der krachtigste in de omgeving is en het nuttige werk dat zij bijna veertig jaar. voor haar leden heeft gedaan, meent het bestuur tekort te doen aan de eer onzer vereniging het Groene Kruis, door niet te handhaven het genomen besluit tot zelf bouwen maar gebruik te blijven maken van het gebouw harer zustervereniging het Wit-Gele Kruis. Met algemene stemmen besloot het voort te gaan met de voorgenomen plannen en begon te onderhande len met de eigenaar van de grond, gelegen achter ons bestaand gebouw, waarvan he resultaat was, dat wij de nodige grond kunnen kopen. Ook werd een schets voor het te bouwen gebouw gemaakt die de goedkeuring kreeg van de Inspecteur voor de Volksgezondheidsdienst in Zeeland van de Kinderarts in Zeeuwsch-Vlaanderen en van de plaat selijke artsen, terwijl ook he hoofdbestuur van de Algemene Vereniging van het Groene Kruis zich met de schets kon verenigen. Direct daarna gaven wij opdracht aan de architect, de heer P., Ie Feber alhier voor het maken van een definitieve tekening, volgens de schets en een be groting der kosten. Na breedvoerige besprekingen en berekeningen bleek ons dat voor de gehele uitvoering van het plan een bedrag van ongeveer 30.000 nodig zal zijn en het is tot onze vreugde gelukt over dit bedrag te kunnen beschikken. Overtuigd dat de uitvoering van het besluit en de exploitatie van het nieuwe gebouw, de draagkracht onzer vereniging niet te boven zullen gaan, riepen Wij dan ook onze leden tot deze vergadering op om vol vertrouwen van hen de machtiging te krijgen voor het uitbreiden van het bestaand gebouw, het sluiten van een hypothecaire geldlening en verhoging van het minimum der jaarlijkse contributie, waardoor onze vereniging in staat zal zijn, nog meer dan voor heen, haar krachten te geven aan de volksgezondheid in het algemeen en in het bijzonder aan die in onze gemeente. Uit de vergadering bleek slechts een onverdeelde stemming met dit voorstel van het bestuur en nadat o.a. de tekening had gecirculeerd werd bij hoofdelijke stemming eenparig alzo besloten, zodat in 1954 onze gemeente een modern en naar de allerlaatste eisen ingericht consultatiebureau rijk zal zijn waarop wij als Axelaars fier mogen zijn. Eén der sprekers be treurde het dat dit mooie gebouw zal komen te staan op een plaats waar het als het ware geheel aan het oog van de burgerij zal zijn onttrokken, doch dit heeft ook weer zijn bijzondere en wel zwaarder wegende voordelen, als rustige sfeer en omgeving etc. Het met dit punt als het ware onverbrekelijk ver- bönden volgende agendapunt betrof de contributie verhoging van 3 op ƒ5 waartoe de afdeling Axel feitelijk krachtens de provinciale regeling moreel ver plicht was. Thans is hier een financieel dwingende consequentie aan toegevoegd en waar de contributie in twee termijnen (vóór- en najaar) zal worden ge- incasseerd zullen de meeste bezwaren wel zijn onder vangen. De vergadering bleek hiermede volkomen accoord en zonder hoofdelijke stemming werd dienovereen komstig besloten. Ook het volgende punt het aangaan der geldlening groot 30000 werd daarop (ditmaal na hoofdelijke stemming) eenparig aangenomen. Bij de rondvraag werd de vertoning bepleit van de film ter bestrijding van de geslachtsziekten. Overigens stonden de andere opmerkingen in het teken van het 40-jarig jubileum in 1954. Voorzeker is er wel geen waardiger herdenking mogelijk en denkbaar van dit gebeuren dan de stichting en vol tooiing van het nieuwe consultatiebureau, dat voor de eveneens jubilerende voorzitter zeker ook wel een „kroon op het werk" van vier decennia's zegenrijke arbeid moet vormen en als een mijlpaal zal zijn te beschouwen.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3