Mannequin UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. <>V FILMNIEUWS TONEELOPVOERING „THALIA". den Zondag- en Maandagavond toneelopvoeringen In het R.K. Gezellenhuis aan de Walstraat had plaats door het bovenstaande gunstig bekend staande plaatselijke toneel-ensemble, onder de beproefde regie van de heer Ach. van der Linden. Opgevoerd werd een speelse comedie in 3 bedrijven van Wim Dumont onder de titel „Excuseer, ik ben mijn zus)?!" een zich in het Brabantse afspelende lustige familiegeschiedenis. Onder de executanten bevonden zich een half dozijn jeugdige dilettanten, Dit belette niet, dat het een hoogstaande opvoering werd, waarbij gedegen kennis der rollen één der hoofdfactoren werd voor het succes. Alle spelers -van beiderlei kunne kweten zich op uitstekende wijze van hun taak en aan elk der drie bedrijven gaf een warm en dankbaar applaus uiting van deze gevoelens. Ook de regisseur verdiende in deze bijval voorzeker ruimschoots zijn aandeel. BENOEMINGEN. De heer J. F. Dieleman, stationchef alhier werd in gelijke betrekking benoemd op het station der Ned. Spoorwegen te Temeuzen, terwijl als stationchef te Axel thans werd benoemd de heer C. A. de Coninck, alhier. GESLAAGD. Voor het candidaatsexamen oude letteren slaagde vorige week Vrijdag onze stadgenoot de heer Ed. de Kort Onze oud-stadgenote mej. T. A. Dekker slaagde dezer dagen voor het examen Spaanse Handelscor respondentie. IJS WEE De echtgenote van de heer F. L. alhier genoot Zondag slechts kort van de ijspret. Ze kwam namelijk lelijk te vallen op het ijs en trof het zo ongelukkig dat zij haar pols brak.. Zij zal dus nog geruime tijd „ijsverdriet" hebben. GASVERGIFTIGING Zaterdagavond werd het echtpaar Jonkers wo nende in de Oude Wijk alhier onwel, waarop medi sche hulp werd ingeroepen. Dokter Kats constateer de bij beide mensen vergiftigingsverschijnselen, ter wijl zowel in het door dit echtpaar bewoonde huis als in verschillende omliggende woningen een gas- lucht viel waar te nemen. Enige tijd later werd ook de echtgenote van de heer van Eijk in hetzelfde straat je bewusteloos in haar woning aangetroffen, zodat zij evenals het echtpaar Jonker naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden vervoerd. Een nader onderzoek wees uit dat via de riolering gas in de huizen binnendrong, waarop alle bewoners werden gewaarschuwd en dringend aanderaden, ten einde zich niet nodeloos aan gevaar bloot te stellen, de nacht elders door te brengen.. Met zekerheid was niet te constateren of het bin nenstromende giftige gas lichtgas dan wel rioolgas was, terwijl opsporen van het lek in het ongeveer 100 meter lange straatje in de hard bevroren grond tot de onmogelijkheden behoorde. Zekerheidshalve werd daarom in de nacht van Zaterdag op Zondag door persone van het gasbedrijf en van gemeente werken de gasleiding aan het begin van de straat opgegraven en van het net afgesloten. Gelukkig was de toestand van de slachtoffers niet veerontrustend en zijn deze thans weer genezen, doch dit ongeval moge stellig een waarschuwing zijn om Vooral ook bij deze abnormale temperaturen extra aandacht te schenken aan het gevaar van gasver- 24) En Nana was buiten westen. Ze waggelde bij het lopen en toen ze neerplonsde op de strozak, zat ze daar maar, helemaal verfomfaaid en slap haar haar viel klitterig over haar ogen, die door de nevel daar binnen schrikkelijk melkig en wezenloos staarden. Ge woonlijk bij gelegenheden als thans, wachtte Orchis met een gevoel van top tot teen bevroren te zijn, tot de bezoeker de kamer uitgezwalkt was om haar de kans te geven Nana in bed te helpen. Ze kende het hele verloop. Het langzame tobben om haar in de stijve, oude katoen-flanellen ochtendjapon, die ze nachtjapon noemde te werken en haar bij centimeter- tjes tegelijk tussen de dekens te krijgen. En dan ont waakte Nana, die na deze bezoeken meestal briefjes van twee of drie dollars had, tot een staat van ge huil en gejammer, vol beloften dat zoiets nooit meer zou voorkomen. Het leven ko n ook zo door en door walgelijk zijn. Maar zelfs aan een smeerboel als dit raakte :nen gewend. Doch deze keer had Nana wel zo iets lusteloos en verdwaasds over zich. Die verdwazing Was het die Orchis eerst van al verdacht voorkwam. „Nana" gilde ze en snelde op haar toe uit angst dat ze voor overvallen zou op haar gezicht en haar hoofd aan de hoek van de kachel bezeren, zoals dat wel meer gebeurd was. Op die manier toeschieten naar Nana betekende dat ze klauteren moest over de uitgestrekte benen van de sjouwerman. Dat was haar fout. Want toen ze afzette voor het sprongetje bleef zij me haar enkel giftiging, hetzij door kolendamp uit een te plotseling of te ver afgesloten kachel, hetzij door ontsnappend gas uit ondergrondse leidingen waarin tengevolge van de vorst lekkages ontstaan.. Een directe waarschu wing van de betrokken instanties is bij het vermoe den van een dergelijke lekage dringend geboden en kan ernstige onheilen voorkomen. GECOMBINEERDE JAARVERGADERING VAN DE L.J.G. EN Z.P.M. Onder presidium van mej. Suus de Putter Jd. had Vrijdagavond in „Het Centrum" een gecombineerde jaarvergadering plaats van bovengenoemde aan de Z.L.M. verbonden jongeren-organisaties. Deze vergadering was niettegenstaande de felle kou uitstekend bezocht, zodat de presidente bij de opening een talrijk gehoor had voor hetwelk zij datgene wat in het afgelopen jaar de revue had gepasseerd, nog even voor de geest riep. Speciaal memoreerde zij in gevoelvole woorden de gevolgen van de ramp, die inzonderheid de provincie Zeeland zo zwaar heeft getroffen. Er was een opgewekt verenigingsleven en dit vond wel zijn bekroning in de op 18 December jl gehouden feestavond, waar het jongste geestesproduct van drs. Lockefeer, dat als het ware een klankbeeld van de watersnood was, met zo groot succes werd opgevoerd, genaamd „Springtij". Dit was in alle opzichten een „knal"-avond. Hierna verzamelde men zich aan een welvoorziene kofietafel waaraan de gezellige sfeer nodig voor het verdere deel van deze avond zich weldra openbaarde. Toen het zakelijke deel der agenda werd hervat werd allereerst een verslag beluisterd van de heer F. van Arenthals die in welgekozen bewoordingen resumeerde wat in de L.J.G. was voorgevallen. Zo was op 5 Juni de voorzitter M. Murre (wegens dienst plicht) vervangen door de heer Jac. de Feijter Jz. Een 7-tal ledenvergaderingen hadden plaats, waarop een drietal inleidingen werden gehouden Vanwege de Landbouwvoorlichtingsdienst werden een tweetal in teressante films vertoond, n.l. „Der Zee ontrukt" en „De Plattelandsmarkt" (over de bekende 4-H clubs in Amerika). Ook werd herinnerd aan de Plattelands avond op het terrein van de heer L. de Putter en de streekdag te Sluiskil, terwijl vooral de causerie van de heer C. J. Schieman over het „Boerenleenbank wezen" werd genoemd als een zeer leerzame avond. Een excursie naar het eigen gersten-proefveld werd ondernomen en het ledental steeg weer met 6, terwijl de vereniging nu 42 donateurs telt. Mej. Chr. de Feijter Ld. refereerde zich namens de Z.P.M. in haar overzicht grotendeels aan het voren- gaande. Zij noemde meer speciaal de lezig van zuster Geleijnse ove rhet Groene Kruiswerk, met de inte ressante fietstochten en de Kerst-middag in samen werking met de Bond van Plattelandsvrouwen. Voor 80% was er steeds medewerking van de in de Z.P.M. verenigde meisjes aan het verenigingswerk. De financiële verslagen eindigden me kleine over schotten. Bij de bestuursverkiezing der L.J.G. werden als bestuursleden gekozen de heer Jac. de Feijter Jzi, tot secretaris de heer D. de Visser Az. en tot penning meester de heer A. de Putter. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. Dieleman en tot algemeen adjunct de heer P. Dieleman. De verdere avond werd aangevuld met voordracht, declamatie en gezellig samenzijn waarbij tractatie en versnapering niet ontbraken. UITVOERING TE ZOUTE SPUI. De Chr. Zangvereniging „Looft den Heere" te Zoute Spui gaf in de Geref. Kerk aldaar haar jaar lijkse uitvoering, Na een kort openingswoord van de heer A. Verhoef werd gezamenlijk gezongen Van Psalm 75 1, waarna de Zangvereniging op ver dienstelijke wijze ten gehore bracht de Psalmen 42 en 139 van Leon Bourgois, „Bemoediging" van R. aan hem hangen en plotseling greep hij haar beet in zijn armen, die voor haar de griezel hadden van de armen van een gorilla. Hij hield haar vast en drukte haar tegen zich aan, zodat haar wang zijn ruige borst beroerde. v ,',Nana", gilde ze worstelend om los te komen en zette haar tanden in zijn arm. „Nana, Nana", onder hand toch nog voortdurend haar stem dempend uit angst voor de buren, bijtend en worstelend, worste lend en bijtend. „Nana, Nana, laat hem uitscheiden." Maar Nana, bleek weggezakt op de strozak, was te wezenloos om aandacht te schenken. Te ver buiten westen. Nana liet haar, na al die jaren van be scherming in de steek. „O Nana, Nana En Nana zat daar maar achterin te dutten, terwijl ze schopte en beet en met haar vuistjes stompte tegen de blote borst, die haar ontzette. „Laat me los, hoor je, laat me los", doch op fluis tertoon, zelfs nu ze blind was van angst. „Laat me los, ik bijt, hoor je, ik trap. Toe, Nana, toe, help Nana Zeg dat hij uitscheidt, Nana," gilde ze en dan met een kreet die aan haar controle haar ondanks ontsnapte „Wil je me dan niet helpen, Nana Zijn ogen waren zo dichtbij, vurige raderen, die draaiden. Ogen, die haar zo vaak gemeen hadden aangeloenst doch altijd was Nana op haar hoede ge weest. Lijdelijk. Thans de draaiende raderen van vuur. Stoppelig was hij overal. Op zijn wangen, stoppels, op zijn borst, op de rug van zijn handen Orchis was gek van angstOnmenselijk van angst Hoe het kwam wist zij niet, maar terwijl hij met zijn gezicht vlak bij het hare, twee luide ademstromen op haar neerblies, raakte ze plotseling, met een lenig heid, door de nood verwekt, vrij. En met een diep gevoel, plotseling te zijn losgeschoten, dook zejjan- verwacht wog-orider zijn armen, was weg, de trapraf, Beintema en „Geloofslied" van J. Nauta. Daarna was de beurt aan de Chr. fanfare „Ho sanna" uit Axel die voor de pauze een 4-delig num mer van Ch. Gounod uitvoerde met een drietal ko ralen. Na de pauze bracht „Hosanna" een lichter programma bestaande uit een tweetal marsen en een ouverture, die onder leiding van de heer P. C. Brak man uitstekend werden vertolkt. De avond werd besloten met een tweede optreden van „Looft den Heere" met nummers van L. Mens, Bourgois, Crüger, Mr. Pierre en een lied uit Valerius Gedenckklanck De heer Jan le Feber sprak een slotwoord en ten slotte zong men nog gemeenschappelijk: ,,'kWil U, o God, mijn dank betalen.,. Deze zeer geslaagde avond was matig bezocht. MUZIEKLEVEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De Dirigentencursus weldra een feit. Door het bestuur van de Bond van Muziekvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen waren tegen Zater dag alle directeuren, onderdirecteuren, alsmede be stuursleden en verdere belangstellenden opgeroepen naar een in het hotel „De Eenhoorn" te Oostburg belegde speciale vergadering, waarop de sterk in het middelpunt van bespreking staan de dirigentencursus (die de gemoederen van de Bond sinds geruime tijd beroert) aan de orde werd gesteld. Teneinde dit onderwerp volledig toe te horen lich ten was door het bestuur de heer Cor Schijve, musicus te Oostburg, als bij uitstek deskundige, uitgenodigd op deze vergadering zijn visie uiteen te zetten en de onderscheidene facetten te belichten en aan prac- tische en theoretische ervaringen te toetsen. Als meest gezaghebbende figuur in Zeeuwsch-Vlaanderen was dit een goede keuze. Na in het bijzonder door de voorzitter, de heer P. A. Ocké te zijn verwelkomd volgde een inleiding van de heer Schijve, die alvorens tot de technische kant van deze materie te komen allereerst stilstond bij de bijna algemeen in Zeeland en niet in het minst ook in onz estreek sedert 1940 te constateren sterke achteruitgang van het muzikale peil der dilettanten verenigingen. Zo sterk is dit, dat waarlijk niet door de eerste de beste wel eens de verzuchtende ver onderstelling geopperd wordt, dat de harmonie- en fanfaremuziek in de geest van onze Bond weldra zal zijn afgedaan en hiervoor de interesse volkomen zal verflauwen. Spr. behoort niet tot zulke pessimisten, doch heeft een sterk vertrouwen dat er nog wel degelijk toe komst is voor onze dilettantenkorpsen, mits men niet blind blijft voor enkele verontrustende feiten. „Elk korps staat of valt met de dirigent De waarheid hiervan is, volgens spr. wel on twijfelbaar Het euvel van het gemis van goede lei ding is onmiskenbaar. Niets zou spr. liever zijn dan tot een wederopbloei een steentje te mogen bijdragen. Hij schetste zijn ervaring, die hij indertijd reeds op deed van „vak"-mensen van professie, die dicht bij Mengelberg zaten en geeft als zijn mening weer dat goede muziek een uiting is van zuivere beleving. Alleen de absolute zuiverheid vermag een mens te ontroeren en daarom is het zo deprimerend telkens te moeten constateren dat men niet weet „hoe" men een korps „zuiver" moet leren blazen. Aan de hand van deze helaas niet vriendelijk klin kende woorden wijst spr. op het muzikale peil b.v. in Noord-Holland, Gelderland, Limburg em Overijsel. Het spijt spr. (als Zeeuwsch-Vlaming) dat Zeeland in dit opzicht zo arm is, wat niet zeggen wil, dat men met kleine korpsen geen eclatante successen zou kunnen behalen. Spr. denkt aan de tijd toen hij met 18 mensen de beker behaaldei Het frappeert hem daarom vaak hoe hij „beroepsmensen" (soms zelfs) de maat ziet slaan. de nauwetunnel van een gang door, buiten in het heerlijk veilige achterbuurtgewemel van de straat. Ze holde, holde maar. Een geluid als van ge smoord snikken in haar oren. Ze holde voort Toen ze het wijkgebouw bereikte, trilde ze en snikte, haast stikkend in een gesmoorde zenuwaanval. Een onderwijzeres, die de gang doorliep, tikte haar zachtkens op het hoofd, terwijl ze langs kwam. „Goeie avond, Orchis." ,,'n Avond, juffrouw Daly" drong door de bran ding van verstikte geluiden in haar heen. Een andere onderwijzeres keek glimlachend op, toen ze de leeszaal binnenkwam. En Orchis glimlachte terug, onder het gesuis, alsof ze verdronk: Ze nam een boek van de plank. Het eerste en beste, waar, in de opwinding haar oog op vielen nam het mee naar een stoel bij het raam. „Handboek voor de eerste beginselen der scheikunde". Twee uren lang zat ze, in een houding van aan dacht te vechten om haar zelfbeheersing terug te winnen, haar nietsziende ogen dwingend op het titel blad. Worstelend om haar lippen in bedwang te houdenHaar ogen aanzettend zich te stellen tot ze de letters op de bladzijde konden ontcijferen. Weg slikkend de snikken in haar keel en overwinnend het suizen in haar oren, door met kracht de klauwing harer nagels in de palm harer hand te slaken. Twee uren zat ze, in een onverschillige leeshouding te vech ten om de griezel van zich af te zetten en om half tien, sluitingsuur, had ze zich voldoende in bedwang om iemand, die helemaal buiten haar stond, ot> luch- tig-natuurlijke toon, met een stem, die ze als de hare herkende, te horen zeggen ,,'n Avond juffrouw Daly. Ja, dat is het eerste boek over stheikunde, dat ik ooit heb gelezen. Ja —Dank U nacht juffrouw Tumbell. Spr. ontvouwde daarop zijn „plan de campagnt door een cursus van 40 lessen (over één jaar) di voorgenomen cursus in te richten die bestaan zal ii slagtechniek, blaas- en speelmogelijkheden, fraserim rythmiek, melodieleer, stemming, vormleer, alsoo: het leerlingenvraagstuk samen gemeenschappelijk op te voeren en van fouten te zuiveren. Het tweede jaar zou hij besteden door de korpsei te bezoeken en daardoor de vruchtdragendheid dei lessen na te gaan en deze zoveel mogelijk te vet beteren. AJsnu stelde de voorzitter het vorengenoemde dis cutabel, waarbij direct tal van gunstige reacties bleken bij de aanwezigen, vooral toen men na een korti pauze meer in details trad en de voorzitter de vraat of er levensvatbaarheid voor een zodanige cursus Zeeuwsch-Vlaanderen bestond, met ja bevestigd kreeg daar zich staan de de vergadering een 12-tal per sonen, waaronder zeven korpsdirigenten, in principt opgaven, terwijl nog een drietal dubieuze opgaven voorlopig werden genoteerd. De op 13 Februari a.s. te houden jaarlijkse alge mene vergadering, die ditmaal te Temeuzen zal plaats hebben, zal thans haar sanctie nog dienen te hechten aan een nader (na de Oostburgse algemene verga dering) na zeer grondige bespreking geformuleerd bestuursvoorstel, waarmede de Bond van Muziekver enigingen naar veler overtuiging een doel bewuste schrede zal hebben gezet op de weg naar een algemeen verbeterend muzikaal peil in de dilet tanten fanfare- en harmoniekorpsen onzer streek. WEER MATTHEUS - PASSION IN DE HULSTER BASILIEK. OP Zondag 28 Maart a.s. zal in de Hulsterse Basiliek wederom een uitvoering van de Mattheus- Passion worden gegeven. Het Rotterdams Philharmonisch koor en orkest zul len onder leiding van de dirigent Eduard Flipse, het werk uitvoeren. Als solisten zullen optreden Heinz Marten (tenor), Corry Bijster (sopraan), Annie Her- mus (alt), Laurens Bogtman (bas), John van Kes teren (tenor), Leo Ketelaars (bas), Hans Schuurman (clavecimbel) en Piet van de Kerkhoff (orgel) FILMJOURNAAL TOONT „EEN JAAR LATER". Polygoon Nederlands Nieuws heeft een geheel weekjournaal gewijd aan de Februari-ramp en aan het werk, dat daarna werd verricht. „Een jaar later' is de titel van dit indrukwekkende overzicht, dat vanaf vorige week Vrijdag in de bioscopen in roulatit werd gebracht. Terecht is dit herdenkingsfilmpje niet alleen maar samengesteld uit beelden van de ramp, doch is juist in de eerste plaats aandacht besteed aan de over winning, die de mens sedertdien al weer op de zee heeft behaald. Straten, die een jaar geleden woeste golfstromen waren zijn nu weer straten geworden. Nieuwe huizen verrezen op het oude land, dat werd teruggewonnen Maar ook de barre zandwoestijnen op Schouwen- Duiveland zien we in dit filmjournaal, de verwoes tingen die nog niet werden hersteld, taferelen die ons nog meer respect bijbrengen voor de mensen, die ondanks alles doorgaan en van deze woestenij weer vruchtbare akkers zullen maken. Prins Bemhard houdt in de film een korte toe spraak en ook hij wijst er op, dat er reeds veel is gedaan, maar dat er nog meer gedaan zal moeten worden. Reeds Vrijdag zie de advertentie elders in dit nummer kunnen onze stadgenoten een speciale voorstelling van dit journaal in „Het Centrum" gaan- zien, aan welk programma verder de bekende Hol landse speelfilm „De dijk is dicht" is toegevoegd.. Na meer dan een uur op het portaal gedraald te hebben met haar oor aan het sleutelgat, verzamelde ze ten slotte al haar moed, draaide de knop om en keek binnen. De kamer was leeg. Er stonden nog twee ont kurkte flessen op de grond naast de schommelstoel en de kruk, die ze bij haar vlucht omvergelopen had, lag nog ondersteboven. Nana kwam die nacht niet thuis, ook de volgende niet of de daarop volgende. Het was de eerste keer dat ze in langer dan twee dagen achtereen niet boven water kwam. De vijfde avond kreeg de huisbaas er de wind van en daarna de autoriteiten., De zesde dag sliep Orchis in een schoon ledikantje, in wat genoemd werd de ziekenzaal van het wijkge bouw. De zevende vulde miss Walter de tippeltjes- regel van een officieel stuk in en werd de machinerie der weldadigheid in werking gesteld. De achtste dag werd „Orchis Sargossa, ouders zonder vaste woon plaats" tijdelijk ondergebracht in hetgeen bekend stond &ls een onderafdeling van de Clara von Hutten-Vak school voor meisjes, in de Eén-en-zestigste straat-Oost in de nabijheid van hetgeen als de brug van de Negen- en-vijftigste straat bekend staat. En hoe saai het ook was, een bakstenen gebouw van vijf verdiepingen, omgeven door pakhuizen, door drenkt van de lucht van lysol en weldadigheid, was het toch door het verschil een oneindige verbetering bij al wat ze tevoren gewend was geweest. Heus, als niet de behagelijke kamer van miss Walter, met haar koperwerk en cretonne en mahonie zich als een over- drukplaatje onuitwisbaar in Orchis' geest had afge stempeld, zou het von Huttenhuis haar eenvoudig luxe geschenen hebben. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2