Gemeenteraad van Axel Kou,Griep?PAMPO Dameshcmdefi ZITTING VAN DINSDAG 26 JANUARI 1954 v ra gen Afwezig de heren Wondergem (wegens ziekte) en Gerrits (wegens werkzaamheden) terwijl de heren de Putter en de Feijter eerst tijdens de zitting arri veerden. Nieuwjaarsrede van de burgmeester. Nu wij voor de eerste maal in het jaar 1954 als gemeenteraad samenkomen, wordt naar gewoonte weer even onze aandacht gevraagd voor het leven der ge meente in het jaar 1953 De snelle ontwikkeling der gemeente laat dit bijna niet toe, daar de vele problemen, die hiermee samen hangen, onze intense aandacht voor het heden vragen en onze blik naar de toekomst heentrekken. Aange zien echter toekomst en heden met het verleden één geheel vormen ende verschillende objecten en bemoei ingen zich over een tijdvak van meer dan één jaar uitstrekken, is zeer zeker het afgelopen jaar van be tekenis voor dit en de volgende jaren. Hoewel 1953 geen „grote evenementen" zag ge boren worden betekent dit niet, dat de groei der ge meente tot stilstand kwam. Er komen nu eenmaal in elke groeiperiode momenten voor, waarin geconso lideerd moet worden en onderdelen om afwerking vragen. Zó zou tot op zekere hoogte 1953 voor onze gemeente gekarakteriseerd kunnen worden. Het belangrijke object van het afgraven van de Armendijk, demping der rijkswaterleiding en egali satie der terreinen achter de Gentsevaartstraat en aan de Polenstraat kreeg grotendeels zijn beslag en wacht nog slechts op de definitieve afwerking en verhar ding. De oplossing van nijpende problemen, welke als gevolg van de uitbreiding der gemeente zijn ont staan, is hierdoor een belangrijke stap nader gekomen. Door verkeersvoorschriften werd de steeds toene mende stroom van doorgaand en locaal verkeer in zo veilig mogelijke banen geleid. Deze materie blijft de aandacht van B. en W. behouden. Naast het industrieterrein, waarvan de ontsluiting dor de afgraving van de Armendijk werd bevorderd, werd besloten tot aankoop van gronden voor de uit breiding van het industrieterrein aan de Axelse Sas sing. De verdere uitbreiding der industrialisatie had de volle aandacht van het gemeentebestuur. Met belangstelling worden de belangen der ge vestigde industrieën gevolgd en met de middelen, die binnen het bereik van het gemeentebestuur liggen, behartigd. Ook met het oog op deze belangen zou het ten zeerste gewenst zijn, dat meèr woningen gebouwd konden worden, wat ook aan de personeelsvoorzie ning ten goede zou komen. De haven Axelse Sassing vertoonde, vooral in het seizoen, een zeer levendig beeld. De outillage werd verbeterd en heeft ok ten aanzien van verdere voor zieningen de volle aandacht van het gemeentebestuur. Weer werden meerdere zakenpanden gemoderni seerd. De Axelse middenstand verstaat zijn tijd en werkt er toe mede, om de natuurlijke ontwikkeling van onze gemeente als verzorgingscentrum te helpen bevorderen. Mogen de betrokkenen ook zelf in steeds toenemende mate de vruchten daarvan plukken. De Zaterdagmarkt trekt hoewel zij tevoren reeds overvoerd leek, nog steeds meer belangstelling, zowel van de zijde van het kopend publiek, als van de stand houders. De opbrengst aan marktgeld geeft een beeld van deze ontwikkeling, In 1953 werd 700 meer dan in 1952 en ƒ1100 meer dan in 1951 ontvangen. Inzake de woningbouw kan helaas over het afge lopen jaar niet veel vermeld worden. Met de bouw van 32 woningen in plan-West werd een aanvang gemaakt. Het geringe woningcontingent, dat aan Zee land werd toegewezen, geeft helaas weinig hoop op spoedige verbetering. B. en W. zoeken echter on vermoeid naar bijzondere mogelijkheden en stellen alle pogingen in het werk om te bereiken wat moge lijk mocht blijken. Het aantal vestigingsvergunningen dat kon worden verleend daalde begrijpelijkerwijze tengevolge van de laatstgenoemde omstandigheid aanzienlijk. In totaal werden 186 vergunningen verleend, waar van 111 vrije woningen en 28 inwoningen aan reeds in de gemeente wonende personen en 29 vrije wo ningen en 18 aan van elders komende personen. Het aantal ingeschreven woningzoekende gezinnen steeg beduidend en bedraagt 273, waarvan 71 ge zinnen van 2 personen!132 gezinnen van 3 tot en met 5 personen, 26 gezinnen van 6 en meer personen en 44 trouwlustigen. Hierbij zijn 83 inschrijvingen van elders wonende gezinnen en in totaal derhalve circa 925 personen betrokken. Het aantal gezinnen, dat zich met inwoning moet behelpen, bedraagt 96, waarvan 46 gezinnen van 2 personen 32 van 3:11 van 4 5 van 5 en 2 van 6 en meer personen. Hierbij zijn nog niet genoemd de inwoningen van alleenstaande personen, Voegt men hierbij de dringend aanwezige noodzaak van krotopruiming (waaromtrent B. en W. binnen kort voorstellen hopen te doen) dan blijkt de zeer dringende behoefte aan toewijzing van meer woningen zonder verder betoog overduidelijk. In deze situatie kon bezwaarlijk gerekend worden op voortzetting van de flinke groei, die het inwonertal gedurende de laatste jaren te zien gaf. Bij een ge boorte-overschot van 136 personen was de uiteinde lijke toename slechts 18 personen, waardoor het aan tal inwoners op 31 December 1953 7822 bedroeg. Enkele punten wil ik ten slotte nog memoreren. De pogingen, om langs de wegen HulstAxel en AxelSluiskil een rijwielpad te krijgen, werden nog steeds niet met succes bekroond. nu aan de Kinderdijk langs het water een mooi wan delpad werd aangelegd. De overname door de gemeente van de Oudeweg en het aansluitende gedeelte van de Beoostenblijse- straat tot aan de spoorwegovergang kwam tot stand. Een aanzienlijke verbetering kan daar thans worden uitgevoerd. In dit verband mag ook wel worden genoemd de mooie verbetering van de Armendijk en Langedreef door het betreffende polderbestuur. Het telefoonnet werd geautomatiseerd en de eerste publieke telefooncel verscheen in onze gemeente. Besloten werd, de ten behoeve van de stichting van een nieuwe landobuwhuishoudschool benodigde ge meentegrond te verkopen Een nieuwe openbare school en een christelijke school op het gehucht Spui werd op het kapitaals- werkenplan geplaatst. Mede met Het oog op de groei van de bevolking werd het burgerlijk armbestuur met 2 leden uitgebreid, wat aan de behartiging van de betreffende belangen ten goede kan komen. Nu het bijna een jaar geleden is, dat een stormramp van ongekende kracht en omvang een gedeelte van ons land en ook van onze naaste omgeving teisterde, mogen wij dankbaar memoreren hoe ook de gehele bevolkiry^ onzer gemeente zeer spontaan en met inzet van persoon en goederen zich gegeven heeft voor het werk aan de dijken, het transport, het opnemen van evacué's en de hulp aan de getroffenen, zó, dat ook de inzameling van gelden en goederen een zeer ver blijdend resultaat oplevefde. Tot slot moge ik u allen toewensen, dat het jaar 1954 voor u, ook in uw gezinnen, beroepen, bedrij ven, voorspoedig moge zijn en gij als raad onzer ge meente met succes de aan u als zodanig toevertrouwde belangen moogt voorstaan en bevorderen. Als oudst aanwezig raadslid dankte de heer C. van Bendegem namens de raad de voorzitter voor diens woorden. Hij hoopte op de nauwe samenwerking die tussen raad en college bestaat ook weer in 1954 te mogen rekenen in het belang onzer gemeente. Ondertussen was ook de heer de Putter ter ver gadering gekomen. De behandeling dér agenda. De notulen van de vergaderingen van 5 en 24 November en 10 December werden overeenkomstig het ontwerp goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken bevonden zich een aan tal formele stukken en voorts een beslissing van Ged Staten van Zeeland op het beroepschrift van het Bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs tegen het besluit van de raad d.d. 30 Juni 1953, waar bij medewerking wordt geweigerd voor het plaatsen van een centrale verwarmings-installatie voor een drietal schoolgebouwen met vernietiging van het besluit van de raad dd. 30 Juni 1930 en te bepalen, dat de gevraagde medewerking voor de bouw van een centrale verwarmings-installatie voor a. de nieuw te bouwen U.L.O.-school b. het nieuw te bouwen gymnastieklokaal c. de bestaande lagere school aan de Nieuwstraat moet worden verleend B. en W. menen, wat dit punt betreft te moeten mededelen dat zij als college geen termen aanwezig acht om de raad binnen de termijn van beroep bijeen te roepen om tegen deze beslissing in beroep te gaan. Door het schoolbestuur zullen t.z.t. in tweede in- stantiede plannen aan B. en W. moeten worden over gelegd ter beoordeling en verstrekking van de nodige gelden. B. en W. zullen t.z.t. met voorstellen inzake de financiering bij de raad komen.- z Verder was er een bericht in gekomen van de directie der N.V. Ned. Spoorwegen waarbij hun be slissing wordt kenbaar gemaakt inzake het voetgan gerspad over de spoorbaan tussen de Bylocquestraat en de Emmastraat. De directie ziet zich tot haar leedwezen genoodzaakt het verzoek, mede met het oog op het gevaar van spelende kinderen, af te wijzen. Het college is van mening, dat geen enkel motief meer naar voren kan worden gebracht, dat een wijziging in gunstige zin kan beinvloederi. Een schrijven van het gemeentebestuur van Hulst met afschrift van een raadsbesluit van de raad van Hulst betreffende de plannen tot inpoldering van het Land van Saeftinge, met het verzoek te bevorderen dat door de gemeente de grootst mogelijke steun aan deze plannen zal worden verleend. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan de plan nen van de Kamer van Koophandel te Terneuzen tot het instellen van een deskundig onderzoek naar de mogelijkheden tot inpoldering van het Land van Saef tinge Verzoek van L. Moerland e.a., werkzaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, waarbij gevraagd wordt om voortaan in aanmerking te mogen komen voor een vrije" dag op bid- en dankdag voor wat betreft het Protestantse deel en voor een vrije dag op 15 Augus tus en 1 November voor wat betreft het katholieke deel van het personeel. De heer C. van Bendegem vindt het niet in orde (waar alle gemeentewerklieden een behoorlijke va- cantie hebben) telkens met deze afwijkende rege lingen te komen. Wij moeten wel terdege binnen be paalde perken blijven. Willen bepaalde mensen op die dagen vrijaf hebben dan zal dit z.i. ten koste van- De wandelaars hebben meer reden tot tevredenheid het aantal vacantiedagen moeten gaan Meerdere raadsleden deelden dit standpunt dat na der in een volgende vergadering zal worden behandeld naar welke men ook de behandeling van het nieuwe ambtenarenreglement zal verwijzen. Bij de antwoorden van het college op gestelde vra gen waarvan wij reeds in ons vorig nummer verslag deden, ontstaat nog even een' korte discussie over de kwestie van het Spuipad. Besloten wordt de benoe ming van een commissie aan B. en W.( over te laten. Tengevolge van de oorlogshandelingen is door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ten name van de gemeente Axel onteigend van de recht hebbende, mevr wed A. F. J. van Waes-Verhelst te Westdorpe, plaatselijk destijds gemerkt Zeestraat no 35 en 37 voor de som van 1915,Thans heeft de vorige eigenaar gevraagd deze grond weer aan hem toe te wijzen teneinde dit perceel weer te be bouwen. Besloten wordt dit perceel opnieuw aan de familie toe te wijzen tegen de destijds vastgestelde prijs exclusief de onkosten, die uit deze transactie voortvloeien. Door het ministerie van Weederopbouw en Volks huisvesting zijn ten name van de gemeente Axel ont eigend van de heer O. J. Mattelé alhier de percelen Zeestraat 39 en Kanaalkade 5 voor de som van 3300,—. Thans heeft de vorige eigenaar deze grond weer bebouwd en gevraagd deze aan hem toe te wijzen Aldus wordt besloten. Bij besluit van 5 November 1953 is aan de heer J. Wieles-Koster, P.Paulusstraat alhier 140 c.a. grond verkocht gelegen aan de Bylocquestraat. Bij het ver der afwerken van dit besluit voor de nadere goed keuring door Ged. Staten kwamen wij tot de ontdek king dat wij deze grond in erfpacht hebben van de heer F. van Dixhoorn en volgens deze overeenkomst is deze grond thans niet voor vervreemding vatbaar weshalve wordt besloten, dit besluit in te trekken. Van de Esso-Nederland te 'sGravenhage is een ver zoek binnengekomen om vergunning tot het oprichten heben en onderhouden van een benzinepomp met lei dingen op en in gemeentegrond voor het perceel Kerkdreef 17. Na een opmerking van de heer Oggel en een nadere uiteenzetting door de voorzitter wordt be sloten tot wederopzegging vergunning te verlenen tot het oprichten, hebben en onderhouden van een ben zinepomp met leidingen op en in gemeentegrond voor het perceel Kerkdreef 17 onder voorwaarden, dat in de voorgevel van het te bouwen perceel een hoek wordt ingebouwd, zodat de ruimte voor het verkeer op het trottoir even breed blijft als op het overige ge deelte van het trottoir en dat hiervoor jaarlijks een vergoeding van 25,ten kantore van de gemeeen- te-ontvanger wordt betaald. Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend Besloten wordt dat de nieuwe in aanleg zijnde straat die parallel zal lopen aan de Margrietstraat de naam te geven van Marijkestraat. De heer Oggel zou voor de toekomst gaarne zien dat voor eventueel nog no dige straatnamen, ook uit de Axelse historie zal wor den geput., waarna aldus wordt besloten. Tengevolge van de uitbreiding van het aantal leden van het Burgerlijk Armbestuur worden enkele hier door noodzakelijk geworden wijzigingen in het regle ment vastgesteld. Na vooraf gepleegd overleg met de financiële com missie wordt besloten de tarieven voor het gebruik van het gymnastieklokaal der openbare lagere school te herzien overeenkomstig het voorstel van B. en W. Besloten wordt tot het verstrekken van 5 op de bezoldigingen van het gemeentepersoneel en het wijzi gen van diverse daarop betreking hebbende veror deningen en instructies, zulks nar aanleiding van een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken. Een voorstel tot vaststelling van een nieuw amb tenaren-reglement, idem wachtgeldregeling en idem ar beidsovereenkomsten-vergoeding wordt aangehouden tot de volgende zitting. Vanwege de uitvoering van onderhanden zijnde werken komt het meermalen voor dat gedurende korte tijd een hoger bedrag in de kas van de gemeente-ont vanger aanwezig is dan 25.000. Van de zijde van het Verificatie-bureau is hierover een opmerking ge makt. Besloten wordt hieraan tegemoet te komen door het bedrag dat bij de Fraude-risico Onderlinge Ge meenten is verzekerd van 25.000 op 50 000 te brengen. Een verzoek van de plaatselijke muziekcorpsen om verhoging van de gemeentelijke subsidie is ingekomen even voor de vergadering van de gemeenteraad, waar in de gemeente-begroting voor 1954 moest worden be handeld. Aangezien reeds tijdig verzocht was hun re kening en verantwoording over te leggen was het niet mogelijk met dit later ingekomen verzoek rekening te houden. B. en W. merken op dat de begroting geen voldoende ruimte biedt, om de reeds bepaalde subsi dies op een hoger bedrag te brengen, weshalve wordt besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken en bij een volgende begroting zo mogelijk rekening te hou den met de thans gedane aanvraag tot verhoging van het de laatste jaren genoten subsidie. Het schoolbestuur van de chr. Ulo-school deelt mede dat in verband met de wijziging van het onderdeel handelsvakken" van het Mulo-programma (waar door bij het voldoen aan bepaalde eisen het Mulo diploma vrijstelling zal geven voor het middenstands examen) en de daardoor nodig geworden omwerking der betreffende boeken de op deze school in gebruik zijnde boeken niet meer voldoen. Dit geldt ook voor een serie aardrijkskunde-boeken, speciaal op het exa men afgesteld. Tevens wordt verzocht gelden beschik baar te stellen voor de aanschaffing vap boeken voor de schoolbibliotheek. De aanschaffing der studieboe ken wordt geraamd op 820 en de aanschaffing van boeken voor de schoolbibliotheek op 150. Besloten wordt een bedrag van 820 te verlenen voor aan schaf nieuwe studieboeken. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat, Schoolonderwijs om te verklaren op grond van art. 25, 2e der nijverheids onderwijswet, dat de oprichting en instandhouding van een ambachtsschool nodig wordt geoordeeld, zijn inlichtingen ingewonnen bij diverse organisaties en verenigingen. Het eindresultaat is, dat B. en W. advi seren tot afgifte van de verklaring op grond van art. 25, 2e der genoemde wet, dat de oprichting en instandhouding van een Ambachtsschool nodig wordt geoordeeld. Na ontwikkeling van enige principiële bezwaren van de P.v.d.A.-fractie werd alzo besloten Naar aanleiding van een verzoek van de Hulpver. voor Geref. Schoolonderwijs te Axel-Spui om mede werking tot het stichten van een nieuwe lagere school te Spui menen B. en Wte moeten voorstellen dit verzoek in te willigen. Bij dit punt is het de heer C. van Bendegem bij vernieuwing opgevallen, dat al wat van de zijde van het confessioneel onderwijs wordt aangevraagd, on verschillig of het is met een beroep op de L.O.-wet of niet, direct gebeurt, terwijl voor het openbaar on derwijs het geld gedurig ontbreekt. Spr. komt het voor dat het openbaar onderwijs in het uiterste ge val slechts bekomt waar het recht op heeft. Spr. heeft de indruk dat het bouwen van een openbare school weer wel op de achtergrond zal komen. Van verschillende zijden werd dit weersproken met name door de voorzitter, wethouder de Putter en de heren Oggel en Pijpelink. Zelfs blijkt uit de mede delingen van de voorzitter en wethouder de Putter dat het bouwen van een openbare school, wat de voorbereidende werkzaamheden betreft, reeds in een verder stadium is. De heer C. van Bendegem neemt daarvan acte en zal de ontwikkeling nauwlettend volgen, waarna z.h.s. ook dit voorstel werd aangenomen. Aangezien de verharding van het parkeerterrein met aanverwante verbeteringen binnen korte tijd ge realiseerd moet worden, wordt in overleg met de fi nanciële commissie besloten een wijziging in het kapi- taalswerkenplan aan te brengen en wel zodanig dat dit object op het plan voor 1954 wordt gesteld. De heer Kesbeke wou bij dit punt nog andermaal op het perceel hoek Weststraat-Zeestraat attenderen en hoopt dat de nodige verkeersverruiming op deze uiterst gevaarlijke en lastige hoek zal worden ver wezenlijkt. Tot leden van de commissie tot nazien der gem rekeningen voor het jaar 1949 werden benoemd de heren Hamelink, de Feijter en Pijpelink, voor die van de bedrijven de heren C. van Bendegem, Gerrits en Maas. Op de ingekomen reclames van de wegenbelasting dienst 1953 wordt overeenkomstig het advies beslist. Rondvraag. De heer Maas zou gaarne nader wensen te worden ingelicht omtrent de huurverhoging in tal van wonin gen ressorterend onder het gemeentelijk woningbe drijf, hetgen z.i. niet is overeenkomstig de eerst ant- vangen circulaire. In de tweede plaats een opmerking van de heer Maas, met daaraan vastgekoppelde vraag. Meerma len is door hem n.l. geconstateerd, dat op bid- en dankdagen de ophaaldienst voor huisvuil o.a. niet functioneert. Is, dit, omdat het een christelijke feest dag is voor bepaalde gezindten, goed, maar sp.zou dit dan ook zeer gaarne zien toegepast ten opzichte van 15 Augustus en 1 November als zijnde R.K. feest dagen. Spr. wenst in deze gelijke monniken, geiijke kappen De heer de Feijter brengt in deze koude en winterse dagen de desolate toestand van de ijsbaan onder het oog. Het is daar een ware wildernis. Alles is daar als het ware volgegroeid en nu er ijs is, zal er vanwege het slechte onderhoud en de verwaarloosde boel niet van de ijsbaan gebruik kunnen worden gemaakt. Hoewel men het ijzer moet smeden terwijl het heet is, gevoelt spr. dat men momenteel deze situatie niet bevredigend kan oplossen, maar hij heeft zich ernstig afgevraagd of hier de gemeente geen taak heeft. Over dit onderwerp wordt door de raad geruime tijd op de meest gemoedelijke wijze gekeuveld, De burgemeester had o.a. al het idee gehad van een eendenvijver daar ter plaatse, maar toen de raad interrumperend vroeg, wat met die eenden in de winter aan te vangen, kwam prompt en spontaan het ant woord „Die slachten we dan tegen die tijd .onder hilariteit van de vroedschap. Deze aangelegenheid zal door het college voor een volgende winter zeker wel nader onder de loupe ge nomen worden, want naar het algemeen gevoelen zijn de financiën van de IJsclub niet van dien aard, dat de nodige grondwerken via de clubkas zullen zijn te betalen, zodat de gemeente zeker bij zal moeten springen. D e heer Kesbeke beklaagde zich over de geregelde late ontvangst dér convocaties voor de raadszittin gen, zodat er nagenoeg geen tijd is voor grondige bestudering der stukken. De voorzitter bevestigde zulks en er zal naar gestreefd worden deze gelegenheid ruimer te stellen door tijdiger toezending. Daarop werd de vergadering gesloten. a Mü

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3