WE RMQGÈNf AIleeEi eclit UIT ONZE OMGEVING AXEL RHEUMATIEK... Q K 8 k P I -m. BOEKBESPREKING FILMNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BEKENDMAKINGEN. VIERING 25-JARIG BESTAAN VAN DE CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. Ook in de Chr., vakbeweging zijn de jubilea niet van de lucht en aangezien deze allen „gevierd" moe ten worden, was het Dinsdagavond de afdeling Axel van bovengenoemde Centrale, die beslag legde op „Het Centrum" om het zilveren feest op waardige wijze te vieren. In weerwil van de striemende koude was de be nedenzaal behoorlijk bezet toen de voorzitter, de heer J. Ruts het feestelijk samenzijn opende, door het ver zoek tot gemeenschappelijk zingen van Psalm 84 3. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het voorrecht dit wel zeer bijzondere feit in goede vriend schap en eensgezindheid te mogen gedenken, wijzende op de betekenis van de chr. organisaties, welke hij een voorrecht noemde. Een jeugdig groepje, ieder een reusachtige letter torsend vormde op het podium de zin „Afd. Axel 25 jaarC.B.C. waarbij beurte lings door iedere jongen of meisje enkele dichterlijke regels werden gedeclameerd, waaruit naast de blijd schap over dit heugelijke feit ook een opwekking tot het streven naar een chr. maatschappij weerklonk. Vervolgens werd gezongen van Gezang 97) 1 waarna de jaarverslagen werden uitgebracht, Uit deze verslagen bleek, dat de oorlogsjaren het moeilijkste tijdperk hadden gevormd in dit 25-jarig tijdsbestek, daar toen iedere organisatie aan banden werd gelegd. Maar op 10 Maart 1945 was de C.B.C. weer paraat en werd, na de ogenschijnlijke liquidatie, opnieuw be gonnen met 37 leden. Geleidelijk steeg het ledental en nu is deze afdeling uitgegroeid tot 162 leden. Nadat vervolgens andermaal gezongen was van Psalm 139 1 kregen diverse afgevaardigden het woord. Allereerst las de voorzitter een schrijven voor van de afdeling Zaamslag waarin de jubilerende C.B.C.-afdeling werd gefeliciteerd. Hierna beklom de heer B, J. Knieriem het podium om namens de afd. Axel van de Chr. Besturenbond gelukwensen uit te spreken. Spr. hoopte dat de C.B.C. niet alleen op chr.- sociaal en maatschappelijk terrein zou mogen groeien maar ook in innerlijke kracht, waarna gezongen werd Van Psalm 136 1. De Chr. vakbondsleider, de heer J. Braspenning hield daarop een propagandistisch getinte feestrede,, welke hij begon met namens het hoofdbestuur de gelukwensen ove rte brengen. Spr. zeide dat het hem verheugde dat van deze jubilerende afdeling zon grote activiteit uitgaat. Hij wilde niet opsommen hoe het in deze 25 jaar gegaan is en hoe het 25 jaar geleden met de arbeidersklasse gesteld was. De ouderen weten dit uit eigen ervaring en de jongeren zou dit weerspiegeld worden in het toneelstuk dat na de pauze zou worden opgevoerd en waarin de toestanden van enkele tientallen jaren ge leden werden geschetst. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op de zegen die de Chr. vakbeweging voor het Nederlandse volk is geweest. Als we vooruit willen streven dan dienen wij onafgebroken en ge zamenlijk aandacht te blijven schenken aan de pro blemen van onze tijd, aldus spr. en dan dienen wij de strijd aan te binden tegen ongeloof en afval. Al heb ben we mogen gewagen van onze groei, onze activi teit mag niet verminderen, want stilstand betekent achteruitgang. Er ligt nog een geweldige taak voor ons allen, want nog te veel arbeiders staan buiten onze organisatie Aan het slot van zijn rede drukte hij ieder op het hart om mee te helpen de organisatie groot en sterk te maken en hoopte dat ieder zijn taak zou verstaan om hierdoor de naam van Christus te eren en uit te dragen ook in het maatschappelijk leven. Voordat de pauze aanbrak werd nog een dringend beroep gedaan op de aanwezigen om de collecte te gedenken en de verloting te steunen ter dekking van de aan deze feestvergadering verbonden onkosten. Na de pauze volgde de opvoering van het toneel stuk „Als de poorten opengaan", een spel in 3 be drijven van Jos. Smit en Jac. Braun. Een groep, voor het merendeel reeds tot de „be proefde, oudere garde" behorende toneelminnaars uit chr. vakbewegingskringen, bracht dit stuk dat zin speelde op de ellendige sociale toestanden rond 1925 toen de patroons nog een onevenredige machtspositie innamen tegenover de arbeiders. Het stakingsconflict in al zijn ellende en meedogen loosheid werd in dit stuk ten voeten uit getekend en de executanten vier van beiderlei sekse hebben uit dit gegeven met zijn dramatische inslag trachten te halen wat er in zat en brachten door hun spel een avond van emotie en afwisseling, want gelukkig ontbrak ook de „humor niet in dit tamelijk raak getekende stuk. Een bijzondere vermelding zonder de anderen te kort te willen doen verdient de jeugdige Rietje Verschelling, die haar kleine, maar dankbare rolletje, op waarlijk onbevangen wijze ver vulde.. Na afloop werd deze welgeslaagde avond besloten met het gemeenschappelijk zingen van the eerste en derde vers van Gezang 135 „Dankt, dankt nu allen God. waarna de. heer J. Braspenning de samenkomst sloot met dankgebed. JAARVERGADERING M.A.C.A. Donderdagavond hield de Motor- en Auto Club Axel in hotel „De Graanbeurs' haar jaarvergadering, welke wellicht mede door het barrd winterweer slechts matig was bezocht. De voorzitter, de heer P. Lefeber, drukte dan ook in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over deze matige belangstelling en hij was van mening dat ook de deelname van de leden aan de zes georganiseerde ritten in het afgelopen jaar beneden de maat was ge bleven. Spr. hoopte dat de leden in 1954 meer inte resse en activiteit zullen tonen tot heil van de club. De secretaris memoreerde in zijn jaarverslag kort de gehouden ritten, waarbij men dan toch wel wat meer optimistische klanken kon beluisteren. Immers de gehouden Paasrit was een succes, ook de op Hemel vaartsdag in samenwerking met Veilig Verkeer ge organiseerde rit verliep bevredigend, terwijl inzon derheid de Kikkerrrit in samenwerking met de V.V.V te Aardenburg boven verwachting verliep. Naar aanleiding hiervan kwamen uit de vergade ring dan ook stemmen naar voren om ni 1954 het aantal ritten wat te beperken wat ook in verband met de vele administratieve beslommeringen die door de nieuwe Verkeerswet worden vereist wel nood zakelijk is en dan te trachten deze mindere ritten zoveel mogelijk te propageren, opdat hiervoor een voldoende grote deelname kan worden verwacht. De voorzitter onthulde daarop de plannen voor 1954, waarbij men in de eerste plaats op 19 April weer een Paasrit zal organiseren. Voorts heeft de V.V.V. Aardenburg ons verzocht weer een Kikker- rit voor te bereiden, welke op 15 of 22 Mei zal worden verreden. IIndien het comité voor Veilig Ver keer zulks mocht wensen zal ook dit jaar op Hemel vaartsdag weer worden meegewerkt aan de gebrui kelijke oriëntatierit. Voorts staat dan nog een rit op het programma voor 4 Juli, terwijl de voorzitter ver der een grote rit zou willen organiseren op 18 Sep tember ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding in 1944. Uitvoerig werden de globale plan nen hiervoor besproken, waarna de vergadering una niem van mening was de voorbereidingen hiervoor te moeten beginnen en reeds thans te pogen door het organiseren van een verloting met waardevolle prijzen het benodigde beginkapitaal voor een dergelijke grote onderneming bijeen te zamelen Hierna volgde de uitreiking van de clubbeker 1953 welke werd gewonnen door de heer Meeusen ie Terneuzen. Het financieel jaaroverzicht van de penningmeester besloot met een klein batig slot, hetgeen gezien de vele werkzaamheden in het afgelopen jaar bevredi gend mag worden geacht. De aftredende bestuursleden de heren de Feijter, Mangold en Wolfert werden bij acclamatie herkozen, terwijl de heer Mangold voortaan als secretaris-pen ningmeester zal fungeren. Wegens bedanken van de heer J. den Doelder werd in de wedstrijdcommissie benoemd de heer C. Ver- straeten. In de kascommissie 1954 werden benoemd de heren Ach. van Britsom en Ed. Breepoel. De rondvraag leverde geen bijzondere punten meer op, waarna de voorzitter de weliswaar matig bezochte maar toch zeer geanimeerde en van enthousiasme ge tuigende vergadering sloot. Uw tergende wlnterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. HENGSTENKEURING. Door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard werd Vrijdagochtend op het bekende VV.Z.F.-terrein de hengstenkeuring voor het dek- seizoen 1954 gehouden. Er was een flinke aanvoer van paarden en ook de belangstelling uit landbouwerskringen was uitzonder lijk groot, dit niettegenstaande het koude winterweer met een straffe Oostenwind die een urenlang verblijf op het keuringsterrein allesbehalve aangenaam maakte. Dat ook landbouwerskringen steeds meer streven naar centralisatie van deze keuringen bleek o.m. uit de grote aanvoer op deze keuring circa 50 dieren terwijl voor de Vrijdagnamiddag nog te Hulst ge,- houden keuring nog geen tien paarden werden aan gevoerd. Ook de activiteit van het V.V.Z.F.-bestuur dat steeds voor een uitstekende accomodatie zorgt zal hieraan wel niet vreemd zijn. Goedgekeurd werden Klasse 3-jarige Hengsten. Cantor van Haesdael, eig. M. L. M. Ysebaert-v. d. Linden Klaas, eig. Abr. Haak, Zaamslag Donald, eig. alsvoren Karei van Rozenberg, eig. Jac. de Putter Brutus van Plankenpoortje, eig. C. A. Dekker; Carlo van Spui, eig. W. J. Dieleman, Sluiskil Nico van de Boterpad, eig, Gebr. P. en W. de Putter, Axel en W. Bens, Mill; Dorus van 't Zwartemeer, eig. Abr. Haak, vnd., J. Koster en M. L. M.Ysebaert, vnd.; Nico van Neerbroek, eig. P. en W. de Putter en W Bens, vnd. Jaap van Berkenhof, eig. B. de Jong, Dubbeldam en'A. Serrarens, Ossenisse. Oudere Hengsten. Certain van Hersa, eig. Alph. Mangnus, Bosch- kapelle en E. Verstraeten, GraauwVictor van Eversdam, eig. C. van Overloop, Zuiddorpe en Jac. de Feijter, AxelAlbion van 't Hoogland, eig A. Ser rarens, vnd. Nico van Meerlebroek, M. L, M. Yse- baert, Abr. Haak en J. Koster vnd. Nico van de Vossenbeemd, eig. Fa. F. Dekker Pz. Nico van Eversdam, eig. C. A. Dekker Nico van Marie, eig., L. den Exter, Sluiskil Paul, eig. Fa. F. Dekker en M. L. M. YsebaertNico van de Klef, eig. Jac. de Putter, Jac Dieleman, Zaamslag, J. K. de Putter en Osw. Kerckhaert, Westdorpe Jan van Watergang, eig. J. W. Schéele Nero van Oudenpolder, eig. Alph. Mangnus en E. Verstraeten, vnd. Nico van Annie, eig, C. A. Dekker (goedgekeurd voor 4 jaar). v -v ««I Mijnhardt'S'Grieppoeders. Doos 50 ct. 16Bc! PREDIKBEURTEN, Zondag 31 Januari 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. Ji. Pennings (bed. H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. D. Zemel, van Enschede. Geref, Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. LANDBOUWBEURS TE UTRECHT. Van 3 8 Mei. Van 3 tot en met 8 Mei 1954 zal te Utrecht de derde grote Internationale Landbouwbeurs worden ge houden. De beurs zal worden georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en worden gehou den op het Croeselaanterrein, onder de naam „Land bouwbeurs 1954", Dit besluit werd genomen nadat aan de expo santen van vorige beurzen een rondschrijven was ge richt, met het verzoek een voorlopige aanvrage tot deelneming in te dienen. De reacties hierop waren dusdanig, dat de Kon. Ned. Jaarbeurs thans heeft besloten de Landbouw beurs 1954 definitief te doen doorgaan. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft de Jaarbeurs doen weten, dat het zich achter dit besluit zal stellen. Bij de post ontvingen wij een boekje uit de AO- reeks, van de Ivio-stichting te Amsterdam. In deze serie komt elke week zo'n boekje uit over en alge- men onderwerp. Deze onderwerpen zijn zo gekozen, dat zij de lezer en dieper inzicht geven in het actuele gebeuren op het terrein der wetenschap. Zo verscheen' deze week een boekje over mummies en mummificering. De aanleiding hiertoe is de zeer recente opgraving van de oudste tot dusver ontdekte pyramide te Sakkara, waarbij men ook zeer gave mummies en mumiekisten heeft gevonden. Dit boekje dat de titel draagt „Mummies'' is ge schreven door dr. W. D. van Wijngaarden, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Geboeid door de stijl van deze zeer deskundige schrijver lezen wij hoe deze wijze van dodenverering in het oude Egypte is ontstaan en op welke wijze de mummificering plaats vond. De illustraties zijn ont leend aan oude Egyptische wandschilderingen.. IN HET WITTE PAARD. De operetteliefhebbers krijgen Zaterdagavond, Zon dagmiddag en Maandagavond een buitenkansje. Dan wordt in „Het Centrum" de wereldberoemde operette film van Willy Forst „In het witte paard" vertoond. Wie kent niet de populaire muziek en zang uit deze operette van Ralph Benatzky Bovendien werd deze film in kleuren opgenomen in de prachtige lan delijke omgeving van Salzkammergut, een toeristen centrum bij uitstek, waarheen ook reeds meerdaagse trips door reisclubs uit onze omgeving werden ge maakt. Nu dit alles op het witte doek te aanschouwen is zouden wij u willen aanraden dit weekend ook eens enkele uurtjes door te brengen bij Frau Josepha, de waardin van ,Het witte paard" aan de Wolgangsee om voor een weile uw zorgen te vergeten 's NACHTS LANGS DE WEG. Dit is een Duitse film, die het verhaal brengt van een vrachtrijder, die met zijn zware truk met aanhang wagen tweemaal in de week het traject München Frankfort rijdt. Eindeloos en eentonig, voorbijgaande aan het leven in steden en dorpen, lopen de grote verkeerswegen door Duitsland. De vrachtrijder, die 's nachts in zijn reusachtige diesel over deze wegen raast, vindt weinig afwisseling. Hij raakt overgegeven aan zijn eigen gedachten en beslommeringen, heeft weinig aandacht over wat er voor en achter hem ge beurt tot er werkelijk een voorval van belang plaats vindt een verkeersongeluk, een grote geldvondst, een avontuur. Ziehier het gegeven van deze film, die Zondag- en Woensdagavond draait met de bekende acteur Hans Albers en de snel opgekomen' ster aan het film firmament Hildegard Knef, die thans reeds enige tijd in Hollywood filmt. Te verwachten films. Naar wij van onze plaatselijke bioscoop-exploitant hebben vernomen zijn er binnenkort enkele buiten gewoon prachtige rolprenten te verwachten, waarvoor bij het bioscoopminnende publiek wel aller belang stelling zal bestaan. We noemen hier het meesterwerk van Charles Chaplin „Limelight", de film waarin deze artist niet alleen zelf optreedt, maar waarvan hij ook de regie voerde en de muziek componeerde. Verder staan dan nog te verwachten het grote Italiaanse meesterwerk „Verboden Verhaal" en de schitterende verfilming van de bekende roman van Pierre la Mure „Moulin Rouge". zijn Mijnhardt's Poeders als de naam Mijnhardt er op voorkomt. Geachte Redactie, Enige tijd geleden schreef ik u, dat van mijn hand niets meer zou verschijnen voor publicering, gezien mijn leeftijd. Maar „Regeling arbeidsduur in de landbouw", als hoofdartikel in het nummer van 20 Januari 1954, dringt mij onweerstaanbaar tot schrijven en tevens in zending ter plaatsing in uw Axelse Courant Waarom onweerstaanbaar Hierom, omdat ik i jongen geweest ben en als man nog steeds ben bleven een geborene op het platteland. Het is mijn bedoeling niet, het goed gedocum teerde stuk op de voet te volgen en in sommige l zichten aan te vallen. Het is mij om wat anc te doen. Namelijk dit Landarbeid is niet te vergelijl met ambachten in het maatschappelijk leven, in brieken, te water en binnen steden en dorpen Ook niet met hoofdarbeid en met de pen. Waar niet Omdat de landarbeid niet aan banden gele kan worden, omdat die arbeid afhankelijk is Moeder Natuur 1 Ik zal niet schrijven over de toestanden op gebied en nog lang daarna en ook niet over regenen," (naar ik meen, volkomen zonder loon, 's Zaterdags op de treden naar het oude stadhi grotere drukte gaf dan gewoon). Het regent, het bl regenen, soms dagen achtereen. Het koren wacht de sikkel, de pik voor de erwten. In de hooitijd \va; het gras op de zeis en ook de klaver moet gemai worden. Neemt het kostbare koolzaad en andere dure zada Niet te vergeten het zo tere vlas, met de hand trokken tot schrangen en deze gebundeld tot bossi En er zullen schoven staan van bossen gesncdi graan, zó dat rekening wordt gehouden met mot lijke regen, wind en storm. En als dan de bliksi haar schichten langs het luchtruim naar beneden sdi en knetterende donderslagen er op volgen Boer burger houden dan het hart vast voor de vrucht te velde Er is oogsttijd voor hooi, voor granen peulvruchten, maar ook voor aardbeieen, bessen, fni aan de bomen. Groenten behoeven ook gunstig we voor de wasdom en het rijp worden. Dat alles vraagt arbeid, meer dan acht uur, waa van naar ik vaak hier zie, nog wat afgaat om zit gereed te maken om te beginnen en niet vergett wordt tijdig, op de minuut af (vaak meer dan één de gereedschapen in te pakken en/of op een hand wagen te leggen „Me kiekken op heen uurtje, baos Er is aast bii De lucht stao me niks and" Is dat niet vaak gezegd Jammer dat in mijn Axelse jaren de baas niet eg „scheutig" was met zijn guldens en rijksdaalder! waarvan hij er massa's kon inwisselen Extra loo van betekenis werd weinig of niet gegeven, evenrr; ,as bij uutrehenen". Het Rijk blijve van de landarbeid af 1 En d „schappen" zgllen hopelijk toch wel zo wijs zijn, di er rekening wordt gehouden met de goede dagen voa de oogst maar dan tevens ook met de belangen var de arbeidende stand voor het overwerk. De oogst roeptKapitalen kunnen gevaar lopa Ik vergat nog de aardappelen en de suikerbieten e misschien nog zo veel. Het is geen werken „in dl natte", noch op het lijf, noch op de grond Voedsrt voor mens en dier hangt af van de weersgesteldheid Ik hoop op krachtig verzet tegen de acht-urigr werkdag bij de landbouw en extra betaling voor di hoognodige overuren. God ziet mij, las ik vaak. Maai God ziet ook u allen, aan wie de landarbeid is tot vertrouwd Beleefd verzoek tot plaatsing. Hoogachtend, J. BLANKERT Schieweg 154 B, Rotterdam, NASCHRIFT. Wij kunnen hetgeen hierboven li berde gebracht wordt ten dele onderschrijven en hei artikel sprak dan ook in de eerste plaats van het be strijden van excessen in zake de arbeidsduur, zonde; hierbij een acht-urige werkdag zoals in de industrie aan de landbouw te willen voorschrijven. Anderzijds moet men toch wel bedenken dat de mechanisatie dusdanige vorderingen heeft gemaakt dal het werk van weken thans dagen is geworden (mei denke maar eens aan de zeer korte tijd waarin bij goed weer de oogst wordt binnengehaald en in enkelf dagen de goudgele korenvelden tot kale akkers word den). Zo ook b.v. het door inzender genoemde vlas trekken, wat toch ook geheel is gemechaniseerd, zo. dat de huidige toestand toch wel sterk veranderd is tegenover die van 50 of zelfs maar 15 jaar geleden DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 25 Januari 1954, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbend! uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending vat het verzoekschrift agn de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geer beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 27 Januari 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester. Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2