Bedrijfsruimte nippers Groene Kruis Axel gaat Consultatiegebouw stichten* Nieuw te vestigen Industrie en Handelsonder neming zoekt van 300 tot 500 M2 SLUISKIL SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. UIT ONZE OMGEVING AXEL Brieven onder No 32 1 Bureau van dit Blad, de buitenwegen aan te brengen wordt medegedeeld dat dit reeds lange tijd de aandacht van B. en W, heeft. Aangaande de gedachte om voor de grote ge' zinnen grotere woningen te bouwen moeten B. en W. helaas antwoorden, dat dit niet uitvoerbaar is vanwege het bouwvolume en de hoge bouwkosten en de daarmede gepaard gaande hoge huren die door grote gezinnen niet kunnen worden gevoteerd. Op de door de heer Oggel naar voren gebrachte wens om meer volkstuintjes beschikbaar te stellen, kan alleen worden medegedeeld, dat hierin zoveel mogelijk zal worden voorzien. Op de laatste vraag van hetzelfde lid of B. en W., genegen zijn volgend jaar met een nieuwe verorde ning voor de Rioolbelasting te komen, wordt mede gedeeld dat het college bij gebleken mogelijkheid geen ogenblik zal aarzelen. Deze verordening en de uitvoering ervan heeft de volle aandacht. Op de door de heer W. de Feijter gestelde vraag om het nieuwe parkeerterrein te verharden en de bestrating van de Buitenweg te verbeteren delen B. en W. mede, dat zij ten aanzien van beide objec ten diligent zijn. Wat de wens tot bouw van middenstandswoningen betreft wordt de heer de Feijter verwezen naar het antwoord gedaan aan de heer Oggel. Betreffende de mogelijkheid van een contingent migratie-woningen, antwoordden B. en W. aan de heer de Feijter dat hierover niets kan worden mede gedeeld wegens gebrek aan gegevens, maar wel kan de verzekering gegeven worden, dat te dezen op zichte het college hieraan volle aandacht zal bliiven besteden. Wat de tip van de heer de Feijter betreft ge geven in zijn algemene beschouwingen, t.w. een Beursgebouw, een nieuwe muziektent, een busstation met wachtlokaal, verzekeren B. en W. hem, dat deze objecten al meermalen een punt van bespreking heb ben uitgemaakt, omdat de werkelijkheid deze verbete ringen vraagt, maar hieraan kleven vele moeilijk heden, aan het ene object wel meer dan aan het andere, doch het college onderschrijft, dat verwezen lijking van al deze objecten voor onze gemeente dringend noodzakelijk is. Op de geuite wens van de heer Gerrits om de bouw van de Openbare Lagere School te bevorde ren, wordt medegedeeld, dat dit object de volle aan dacht heeft, als te zijn strikt noodzakelijk. Wat het instellen van contactavonden voor ge- repatrieerden betreft, zijn B. en W. van oordeel dat dit niet op de weg ligt van de gemeente maar op die van de kerkelijke instellingen. Wat de vraag van de heer K. Hamelink om over te gaan tot het beschikbaar stellen van een oefen terrein voor de voetbalverenigingen wordt medege deeld, dat dit een onderdeel is van het sportpark, dat niet uitgevoerd kan worden wegens gebrek aan financiën. Over het aanbrengen Van lichtpunten aan de Armendijk kan worden medegedeeld, dat dit in het plan is opgenomen bij de afwerking van dit object. Wat de verbetering van de Kerkdreef aangaat zijn B. en W, nog steeds doende hiervoor een financiële bijdrage te verkrijgen van andere instanties. Over de kwestie van het voetpad over de spoor baan tussen Bylocquestraat en Emmestraat wordt verwezen naar de bij de stukken aanwezige brief van de Directie van de Ned. Spoorwegen. Over de opmerking van de heer Hamelink be treffende het te laat snoeien van het boomgewas in het bos delen B. en W. mede, dat er volgens des kundigen, verschillende methoden bestaan voor het snoeien van populieren en dat deze bomen goed ge snoeid worden. Hierbij wordt verwezen naar het daaromtrent door een deskundige uitgebrachte rapport. Ten slotte had de heer Hamelink nog verzocht bij de Ver. ttot Verbetering van de Volkshuisvesting pogingen aan te wenden, om in de woningen van deze vereniging waterclosets aan te brengen. B. en W. kunnen thans mededelendat het bestuur van die Vereniging de zaak in onderzoek heeft en deze ver betering na dat onderzoek, in gunstige overweging zal nemen. Als laatste krijgt de heer J. Pijpelink dan ant woord op zijn vraag om het weggedeelte van de pro vinciale weg naar het gebouw van de C.B.T.B. te verbeteren. Hem wordt medegedeeld dat dit niet van gemeentewege kan geschieden, aangezien dit een par ticuliere weg is. i OOM EN NEEF BIJ AANRIJDING GEWOND. Maandagnamiddag kwam op de onoverzichtelijke kruising van de Pironstraat en de Bylocquestraat al hier de vrachtauto van de kolenhandelaar M. O., door hem zelf bestuurd, in botsing met een uit de richting Buthdijk komende vrachtwagen van de ex pediteur W.i d. E. De botsing was vrij hevig en met een harde klap botsten de wagens op elkaar tegelijkertijd de straat veranderend in een kolenmijn. Het verkeer moest worden omgelegd, terwijl Rijks- en Verkeerspolitie een nader onderzoek instelden naar de juiste toedracht. De bestuurder van de kolenauto, de heer M. O., werd licht gewond, doch erger was zijn 18-jarige neef en naamgenoot er aan toe. Deze moest zich onder doktersbehandelnig stellen, waarbij diverse gelukkig niet al te ernstige verwondingen werden geconstateerd. s PREDIKBEURTEN. Donderdag 28 Januari 1954. Geref. Gemeente. 7 uur n.m. Ds. L. Rijksen, van Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderarmbandje, Kanaal K 30. BIJEENKOMST GEREPATRIEERDEN Door het Provinciaal Comité van het C.C.K.P. in Zeeland zal te Sluiskil op Zaterdag 13 Februari as. een contactmiddag worden belegd, waar o.a. zullen spreken mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Mid delburg en de heer J. Moors, voorzitter van het Lan delijk C.C.K.P. Ter afwisseling zal optreden de Zeeuwsch-Vlaamse Toneelgroep. OPENING JEUGDGEBOUW. Het Ned, Herv. Jeugdgebouw te Sluiskil is gisteren officiëel geopend. Ter gelegenheid hiervan gaf de Chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria" een uitvoering in dit gebouw. Te Dreumen is Zaterdagmorgen brand uitge broken in de woning van de arts A. R., waardooi spreekkamer en daarnaast gelegen apotheek gehee uitbrandden. Woning en wachtkamer, die geheel restaureerd waren liepen brand- en waterschade op, Het huis was verzekerd. De arts trachtte nog redden wat te redden was, maar kon langs de ge wone weg, die door vlammen versperd was niet meei wegkomen en moest zich door een raam in de bad kamer in veiligheid stellen. Van de dierenkoopman E. Hagenbeek uit Ham burg, lid van de bekende circusfamilie, werd derer dagen terwijl hij te Rotterdam vertoefde, de auto gestolen. Op een doodlopende weg te Sleeuwijk is de auto teruggevonden. De radio bleek uit de auto te zijn gehaald, doch deze kon worden achterhaald bij een handelaar te Gorinchem, aan wie de dief het toestel had verkocht. De auto is naar Rotterdam over gebracht. De heer Hagenbeek was ten gevolge va.1 de diefstal genoodzaakt zijn zakenreis per trein t: vervolgen, De 53-jarige arbeider J. van G. is op het tem t van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmest fabriek te Vlaardingen van een zeven meter hor: tapinrichting gevallen, toen hij bezig was met let schoonmaken van een windscherm. Tijdens zijn ar beid lette hij niet op de aanhangwagentjes, die lan een rail af- en aankwamen en kreeg van een dn wagentjes een klap, waardoor hij van de tapinric1 ting viel. Kort na zijn val is het slachtoffer overlede: Vroegtijdig sparen. De Rijkspostspaarbank is begonnen met het (bij wijze van proef) toezendt! aan de ouders van jonggeborenen in een groot der! van het land van een spaarbusje, waarin zich eett waardebon van 10 gulden bevindt. Het busje heelt de vorm van een reclamezuil met een afneembaar kapje. Op het zuiltje kan men aantreffen reproduc ties van een achttal P.T.T.- en R.P.S.-affiches in zeskleurendruk. De tegenwaarde van de bon wordt alleen dan ingeschreven, indien tevens een bedraj van ten minste 3 gulden wordt ingelegd op een reeds bestaand of nieuw te openen boekje ten name van de jonggeborene, mits deze nog geen half jaar oud is, In een aan de ouders gerichte felicitatiebrief wordt het belang van het vroegtijdig sparen uiteengezet. Voetbal. Tweede klasse B. VlissingenM D.C. 30 T.S.C.Alliance 1—0 MiddelburgTerneuzen 3—1 Goes—Rood-Wit, In ternos—R.A.C. en Dosko—De Baronie afg. Derde klasse D. R.C.S.—Odio 5—2 Corn Boys—R.K.F.C., Axel- Zeelandia, Biervliet—Hulst en Breskens—De Zeen- wen afg. Vierde klasse H. SteenOostburg 1 1 AardenburgE.M.M. 6—1 ClingeKoewacht 22. ONDERAFDELING ZEELAND. ZATERDAG-COMPETITIE. Tweede klasse D. Hoek—AZ.V.V. 4-4. TRAGISCH VERKEERSONGEVAL KOSTTE TWEE PERSONEN HET LEVEN. Zaterdagnamiddag werd Axel opgeschrikt door het gerucht van een auto-ongeval in België, waarbij een tweetal personen uit onze streek het leven zouden hebben verloren. Helaas bleek het gerucht maar al te waar. Zater dagochtend omstreeks half elf vond het ongeval plaats op de samenvloeiing van de weg Dendermonde-Assche met de grote verkeersweg Gent-Brussel. De heer en mevr. Weijns-Dekker waren met familieleden, de heer en mevr. Dekker-de Feijter uit Terneuzen op weg naar de auto-tentoonstelling te Brussel, toen hun auto op genoemd punt van samenkomst van beide wegen werd gegrepen door een uit de richting Brussel ko mende 10-tons truck met aanhanger. De gevolgen waren ontzettend. De Mercedes van de heer Weijns werd in de flank gegrepen en totaal vernield. De beide linkszittenden, de bestuurder J. W. en mevr. D.-de F. werden zo ernstig gewond dat zij binnen een half uur aan hun verwondingen bezweken, De 22-jarige mevr. W.-D. werd in zeer zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen, evenals de heer D. die een zware hersenschudding bekwam. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De heer W. was een ervaren rijder en stellig ook bekend met dit gevaarlijke verkeerspunt. Dat dit ongeval diepe indruk maakte behoeft wel geen betoog, want in landbouwkringen kende wel ieder J. Weijns, die zich ook in het organisatieleven actief toonde en die twee jaar geleden in het kader van het Marshall-plan een reis naar Amerika maakte om de Amerikaanse - landbouwmethoden te bestuderen Naar wij vernemen is thans in de toestand van mevr. Weijns-Dekker enige verbetering ingetreden. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Dinsdagavond, na het ter perse gaan van dit num mer kwam de gemeenteraad van Axel voor de eerste maal in 1954 bijeen voor de behandeling van een lijvige maar niet zeer belangrijke agenda, waarvan wij in het volgend nummer uitvoerig verslag zullen geven. Naar aanleiding van de door de raadsleden in de vorige vergaderingen gestelde vragen van allerlei aard, wordt het volgende medegedeeld door het college van B. en W. Op de door de heer C. van Bendegem geuite wens om bepaalde hoeken van straten in de nieuwe ge deelten af te schermen met heesters wordt medege deeld dat hiermede een proef zal worden genomen, Hetzelfde lid vroeg destijds een besluit te nemen tot afscheiding van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht waarop thans geantwoord wordt, dat deze aangelegenheid reeds geruime tijd de volle aandacht van B. en W. heeft en met hogere in stanties is besproken en dat binnen afzienbare tijd hiertoe een voorstel zal komen. Verder achtte de heer C. van Bendegem het wen selijk en drong hij aan op een actiever behandeling van de Burger Bescherming, waarop geantwoord wordt dat de verzorging van deze taak in behande ling is en binnen afzienbare tijd geheel zal zijn ge organiseerd. De uitgesproken wens, dat het ophalen van huis vuil spoedig op meer moderne leest zal worden ge schoeid, zouden B. en W. ook gaarne verwezenlijken maar de nodige financiën staan een uitvoering van deze plannen nog in de weg. Op de vraag over de verbetering der verlichting van de woningen van de Ver. tot Verbetering van de Volkshuisvesting, kan worden medegedeeld, dat het bestuur deze verbetering ni onderzoek heeft en hierover nader bericht zal zenden, dit met het oog op de financiële consequenties die hieruit zullen voortvloeien. Ten slotte wordt op de laatste vragen van het uit gebreide verlanglijstje van de heer C. van Bendegem medegedeeld dat gelden zijn aangevraagd bij de Coördinatie Commissie voor Openbare Werken om, na de afwerking van de Armendijk de aanleg van de Zuidsingel ter hand te nemen en dat de plannen tot aanplant nabij de Grote Kreek reeds geruime tijd in behandeling zijn bij hogere instanties. Ook de heer D, J. Oggel had in vorige Vergade ringen een zestal vragen en wensen naar voren ge bracht en allereerst kreeg deze antwoord over de kwestie van het Spuipadje. Hem wordt medegedeeld dat het niet uitgesloten is, dat een commissie van onderzoek een bepaalde richting kan aanwijzen om. de toestand daar te verbeteren. Dit zou mogelijk in het vervolg opmerkingen van allerlei aard kunnen voorkomen, wanneer de financiën dit toelaten. B. en W. menen dat een commissie van drie leden hier dankbaar werk kan verrichten, door het uitbrengen van een rapport over verbetering van dit voetpad. Het komt B. en W. gewenst voor, dat deze commis sie dan moet bestaan uit een lid van de gemeente raad, een der eigenaren van de aangrenzende per celen en als derde lid een weggebruiker van dit pad. Bij aanneming van dit voorstel wordt voorgesteld, dat de raad een commissie van drie leden benoemt. Op de vraag om de Kanaalkade om te dopen in Col. Szydlowski Allee menen B. en W. het niet gewenst te achten om de naam Kanaalkade uit onze hedendaagse straatnamen te doen verdwijnen nu door het dempen van het zijkanaal Axel—Hulst de naam Kanaalkade zijn historische betekenis waard is geworden en nog meer tot ons spreekt dan voorheen. Bovendien is de genoemde naam zowel voor de administratie, als voor particulieren zeer moeilijk te bezigen. Op de geuite wens om meer wandelpaden langs Reeds geruime tijd werd door het bestuur van Het Groene Kruis alhier de wenselijkheid onder het oog gezien om een verandering aan te brengen met be trekking tot het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. De toestand, zoals die bestond, was naar het inzicht van genoemd bestuur onhoudbaar. Toen men zover was dat voorlopige plannen konden wor den opgesteld, bleek, dat ook het bestuur van het Wit-Gele Kruis' plannen had tot verbetering van het gebouw waarin consultatiebureau werd gehouden. Enkele besprekingen tussen beide besturen onderling om te komen tot samenwerking konden geen resul taat opleveren. Het bestuur van Het Groene Kruis zag zich ver plicht door te werken en na besprekingen met be voegde instanties, zal nu aan de algemene leden vergadering het voorstel worden gedaan om achter het bestaande wijkgebouw een gebouw te stichten, waarin de consultatiebureaux zullen gehouden wor den. Dit gebouw, dat men zo sober mogelijk wil houden, moet echter voldoen aan de laatste eisen der kinderhygiëne. Hiervoor is een schets gemaakt, die de goedkeuring kreeg van de Inspecteur voor de Volksgezondheid ni Zeeland, van de kinderarts in Zeeuwsch-Vlaanderen en van de plaatselijke huis artsen. Ook het hoofdbestuur van Het Groene Kruis kon zich met het plan verenigen. Het plan voor het nieuw te stichten gelpouw, zoals dit aan de vergadering zal worden voorgelegd om vat de bouw van een nieuwe ruimte achter het be staande Groene Kruisgebouw in de Oosterstraat. Het gebouw zal een verdieping hebben, waarop een flauw hellend dak en buitenwerks circa 25 bij -3 meter groot zijn. Binnen omvat het dan een grote wachtkamer, een kleedkamer, een dokterskamer, een spoelruimte en een isolatiekamer, waarmede men dan ten volle aan de bestaande behoeften zal kunnen voldoen. Als de algemene ledenvergadering dit bestuursvoor- aanvaardt, zal Het Groene Kruis beter in staat zijn om aan de eisen der praeventieve gezondheidszorg te voldoen dan tot dusver. De Kruisverenigingen zijn al lang niet meer instellingen waar men uitsluitend terecht kan bij ziekte in huis. Zeker, de wijkverpleeg ster heeft^daaraan nog een uitgebreide taak en de arti kelen, die nodig zijn voor een doelmatige verpleging vullen nog een groot gedeelte van het wijkgebouw. Daarnaast is evenwel de sociale taak van de wijk verpleegster veel uitgebreider geworden. Het begrip „praeventieve gezondheidszorg" is zo enorm wijd. Om enkele taken te noemen zij hier vermeld tubercu losebestrijding, rheumabestrijding, bestrijding der ge slachtsziekte, bevordering der geestelijke volksgezond heid. Nog meer taken zullen de Kruisverenigingen in de toekomst ter hand moeten nemen. Dat eist de re gering met het oog op het subsidie., Gelukkig mogen de Kruisverenigingen zich verheugen in de algemene waardering van de rijks-, provinciale- en gemeente lijke overheden. Ook staat practisch de gehele be volking achter het Groene Kruis. Als het plaatselijk bestuur van het Groene Kruin dan ook ingrijpende plannen heeft die van zo enorm belang zijn voor de volksgezondheid, dan twijfelen wij er niet aan of de algemene ledenvergadering zal haar goedkeuring aan de bestuursvoorstellen geven. Laat ieder die kan en lid is van het Groene Kruis deze ledenvergadering bezoeken. De waardering voor het werk van het bestuur moet meer uitkomen dan door het bezoek van 5 tot 10 leden van de 1500. BESCHERMING BURGERBEVOLKING. De Burgemeester van Axel roept vrijwilligers op om deel te nemen aan de organisatie van de bescher ming burgerbevolking (afgekort B.B,). Alle niet dienstplichtige burgers kunnen hieraan meedoen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretrie, Spoedige aanmelding wordt op prijs gesteld. Axel, 21 Januari 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 30 Januari 1954, des namid dags van 1.30 tot 2.30 uur ter gemeente-secretarie voor ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanden geboren in Januari of Februari 1889 gelegenheid bestaat voor het aanvragen van een nooduitkerinj Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen- Axel, 26 Januari 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2