Mannequin IVOROL nippers m UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. BEKENDMAKINGEN. SPORTNIEUWS Woensdagmorgen reed een bestelauti waarin een aannemer en zes werklieden dj bij Nijmegen op een stilstaande vrachtauto Vermoedelijk is de bestuurder van de bt stelauto verblind geraakt door en tegenlig ger. Alle inzittenden van de bestelauto lit pen verwondingen op. Drie arbeiders moes ten in het ziekenhuis te Nijmegen worde opgenomen. De bestelauto kwam met neus onder de aanhangwagen van de gepat keerde vrachtauto terecht en werd ernst» beschadigd. Een inwoonster van Schiedam liet haa: drie kinderen, een tweeling van 2 jaar een broertje van 3 jaar even alleen in lie bovenhuis in de Dieselstraat. Toen moede weg was, heeft een der kinderen naar he schijnt het raam geopend. Een van de twee ling is op het kozijn geklommen en er uit ge vallen op een 3 meter lager gelegen binnen plaats. Zijn tweelingbroertje was eveneen op het kozijn geklauterd en ook naar buitel gevallen. Hij bleef echter met zijn sokje aai een spijker haken. In die positie werd 1 door zijn moeder gevonden. Het op de bil nenplaats gevonden kind moest met ernstig) verwondingen naar het ziekenhuis gebracli worden. Tijdens een pauze in het verjaarsfees van Prinses Margriet in het paleis Soest dijk werd als geschenk van het ,,Prinsa Margrietfonds" een taart aangeboden, taart had het mbdel van een schip op di golven met op de boeg de naam „Prinse Margriet De koopvaardij, wier petekint het jarige prinsesje is, gaf het geschenk Achter de taart kwamen elf jongens en meis jes, elk met een brandende kaars, als syn bool van de elf jaren, die Margriet nu out is. ,,Kun je blazen, Margriet vroeg er ééi en dat was aan geen dovemansoren gezegd Snel ging de prinses het rijtje af en blies mtl ferme bolle wangen alle kaarsen uit. Dit wat het hoogtepunt van een feest, dat door 35 kinderen uit het gehele land, nabestaande van in de oorlog omgekomen Nederland koopvaardij-personeel, w'erd bijgewoond Onbetwist de beste tandpasta 25 JAAR VERKEERSVLIEGER. Voor de afdeling Axel van de Stichting Z.V.U. trad Woensdagavond in Paviljoen „Zomerlust" met dit reeds enkele jaren op het programma staande onderwerp op de bekende schrijver-vlieger A. Viruly. In weerwil van het zeer slechte weer was het sfeervolle zaaltje geheel gevuld met belangstellenden. Door verschillende omstandigheden was deze cau serie telkens weer uitgesteld, want afspraken maken en deze als vlieger volbrengen is altijd nog twee. Over de burgerluchtvaart is zoveel te vertellen zo begon deze me nog jeugdige vitaliteit bezielde, hoewel in de dienst vergrijsde vlieger, zijn onderwerp en in 25 jaar is er zo geweldig veel gebeurd, dat wij zelfs met een vluchtige bespreking wel niet voor het ontbijt klaar zouden komen. Daarom zou hij zich beperken tot hier en daar een greep te doen en verschillende vergelijkingen te maken die de ontwik keling voldoende zouden demonstreren, waarna hij in de pauze gelegenheid zou geven op briefjes vragen te stellen waarvoor naar hij hoopte de tijd niet zou ontbreken om er nader op in te gaan (wat zo de dooddoener is bij beantwoording van lastige vragen). Spr. die voor 25 jaar zijn loopbaan als vlieger begon rekende zich niet tot de pioniers derhalve. De namen der onderdelen, hoe grondig vaak veranderd, zijn vrijwel alle dezelfde gebleven, hoe ontzaggelijk overigens het verschil moge zijn. Op onze 110 p.k. motoren (die beter de naam van 65 „manke ezels" hadden verdiend) waren wij geweldig trots en de „nukkigheid" er van was spreekwoordelijk. Momen teel spreken wij van motoren van 3000 p.k. en deden wij toen drie maal in de maand een reisje b.v. naar Gilze-Rijen of naar Vlissingen, thans spreken wij met minder verbazing over de drie maal maandelijkse tochten naar New York en is daar zeker minder risico aan verbonden. Spr. schetste hoe zeer men uit moest kijken bij het landen, hoeveel ontzag men had voor het water en hoe b.v. een vlucht naar Londen werd gemaakt, via het Nauw van Calais. Thans na 30 jaar K.L.M. wordt een tocht naar de andere kant van de wereld „niet ver" meer geacht. Batavia gold toen nog ver en men deed er ruim 100 vlieguren over, thans vliegen wij in 35 uur naar Djakarta. Spr. besprak de oriëntatie en de navigatie, mitsga ders de voornaamste instrumenten aan boord van het vliegtuig uit de beginjaren van zijn loopbaan. Hij beschreef de luchtweg naar Parijs en op welke wijze men er zich geregeld van vergewiste waar men zich bevond, waarop de z.g. „radio-peilingen" uit die tijd op neerkwamen, etc. Het kompas functionneerde heel aardig zo lang wij op de grond waren, maar in de lucht geleek het meer op een roulette en daarop kon men bezwaarlijk het noorden bepalen. De oriëntatie ging meer zoals men dat op de grond bij een fietstocht doet. Spr. schetste hoe éénmaal zijn collega Sillevis op het matje moest komen voor hte linea-recta met pas sagiers over de Noordzee vliegen. Merkwaardig dat hetgeen toen onverantwoordelijk werd geacht, van wege diezelfde Sillevis nu acht jaar geleden (toen er „enige moeilijkheden" met Indonesië waren ge rezen) hemelhoog werd geprezen, toen hij van Mau ritius naar Java vloog, hetgeen toen onzerzijds door de omstandigheden lange tijd zonder één stoornis of ongeval werd volgehouden. De heer Viruly besprak verder de comforlabiliteit aan boord, het „huishouden" zoals hij het ten believe van de dames noemde. De ongemakken onderweg van de eerste luchtpassagiers tot wier gerief een „brood plank met mes" werd meegenomen als behorend tot het nodig geachte „comfort". Dit alles tegenover de koks, de electrische ovens en de beeldschone „ste wardessen" van tegenwoordig. De snelheid van 450 km. per uur, waaraan wij nu toe zijn en de 1000 km., die wij spoedig zullen be reiken schenen ons fantastisch, evenals de reisbe schrijving met de zon mee naar de Nieuwe Wereld, waardoor men feitelijk op hetzelfde uur aankomt als men hier vertrokken is. Wat de toekomst in dit op- 23) Op een dag moest Orchis voor een van de onder wijzeressen een boodschap doen een briefje brengen naar de kamer van het hoofd van het wijkgebouw, juffrouw Walter. Terwijl ze zo op antwoord stond te wachten en al kijkend haar geribbelde, katoenen enkels tegen elkaar aanschuurde, was het, alsof iets in haar binnenste opensprong. Een warmte. Iets als herkenning. Herkenning van dingen, waarvan ze hield, zelfs vóór ze van hun bestaan had geweten. Schoonheden, waarvan ze nim mer had gedroomd. Verse bloemen in bronzen schalen. De gloed van het vuur die glansplekken vormde op het donkere hout. Een rond Chinees teakhouten ta feltje met parelmoeren inlegwerk, waarop een geel theeservies stond. Een pluchen divan van oud-blauw die prettig wegschemerde in de stille kamer. Koel-aan- voelende plekken van zwart en wit tegen de wanden. Etsen met brede witte passepartouts en smalle don kere lijstjes. De eerst e goed ingerichte kamer van goede smaak, die ze ooit had gezien. Het was alsof iets onbestemds, als de eerste zenuwscheut van een kies, die pijn gaat doen, had ingezet. Tot op dit ogenblik had Orchis weinig meer beseft dan dat het donkere krot van een kamer, dat Nana en zij haar thuis noemden enkel nog armoediger en zicht nog brengen zal was nog fantastischer en vormde het slot van zijn zeer leerzame en interessante causerie. Na de pauze werden tal van vragen beantwoordt die ons weer spoedig op technisch terrein brachten en dit tweede gedeelte van de avond was niet minder boeiend en aantrekkelijk, zodat de aanwezigen steeds aandachtiger deze veielzijdige ijrote „Nederlander" die Viruly nu eenmaal is en waarop wij fier mogen zijn tot het laatst toe volgden. Het slot van zijn causerie bestond uit het voor dragen van een slot-passage uit zijn jongste letter kundige werk, op het vliegen betrekking hebbend, dat diepe indruk maakte, waarna de heer v. d. Lee na mens de aanwezigen de heer Viruly dank bracht voor zijn prachtige causerie. REISCLUB BEZOCHT GENTSE OPERA. Woensdagavond bracht een deel van de reisclub „Prins Hendrikstraat" een bezoek aan de opera „Lo hengrin" te Gent. Er was gezorgd voor zeer goede plaatsen, zodat alle deelnemers volop konden ge nieten van het schoons dat voor oog en oor geboden werd. Voor diegenen, die nooit eerder een opera hadden meegemaakt is dit wel een openbaring ge weest en de kenners hebben genoten van een prachtig orkest en zeer mooie zangstemmen. Daar door het bestuur van de reisclub gezorgd was voor een uit voerige beschrijving, konden ook zij die voor het eerst gingen, uitstekend de loop van het verhaal vol gen. Zowel de heen- als de terugreis verliep volgens de klok, zodat allen zeer voldaan huiswaarts togen. OPRICHTING BRIDGECLUB. Na een inleidend woord van de heer R. H. de Rid der werd Woensdag hier ter plaatse opgericht een bridgeclub met aanvankelijk 20 leden. Als voorzitter .''werd gekozen de heer F, Gerrits, als secretaris de heer L. Kuipers, Stationstraat 41 en als penningmeester de heer J. de Feijter Az. De vereniging zal de naam „A.B.C." (Axelse Bridge Club) dragen. Voorlopig werd de Maandag als speel avond aangewezen en het clublokaal is gevestigd in café - restaurant ,,'s Lands Welvaren" bij de heer C. H. Jansen. AANBESTEDING. Door het architectenbureau M. J, van den Berg al hier werd aanbesteed het verbouwen van een winkel pand voor de heer J. Vervaet te Axel. De inschrij vingen verliepen als volgt MetselwerkP. van Alten 4770.R. van Wie- meersch 5450. Timmerwerk H. van Luijk 4670.R. van Mat- thijssen 5051. Lood- en zinkwerk Gebr. van Rijn 720.— M. van Nieulande 732. Schilderwerk i A. de Waard 2680.— J. L. Caes- sens ƒ2180. Electrische installatie t W, C. Ruijtenburg 760. G. de Jonge 650. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers. Woensdag brachten een 14-tal dames en twee he ren, informatrices en informateurs bij diverse VVV- bureaux in de grote steden een bezoek aan Zeeland, dit als onderdeel van een 5-daagse tournee door ge heel Nederland, als sluitstuk van een gevolgde ANVV- cursus. In de ochtend arriveerden de dames en heren te Goes, waar zij diverse bezienswaardigheden bezich tigden en in de „Korenbeurs" een kennismaking met een specifiek Zeeuws product, n,l. de oesters volgde. Omstreeks het middaguur ging men via Hoedekens- kerke naar Terneuzen, waar men om half drie arri veerde en per extra Z.V.T.M.-bus koers zette via Axel naar Hulst, waar onde rde kundige leiding van de heer Bisbroeck de fraaie basiliek werd bezichtigd, even vanuit de bus een blik werd geworpen op het bronzen beeldje van Reynaert de Vos, waarna het met spoed via Koewacht terug naar Axel ging, waar in de jeugdherberg het gezelschap door de Axelse V.V.V. een thee werd aangeboden, rondgediend door nog gewoner was, dan zelfs de armoedige, gewone woningen om haar heen. Thans echter had een splin ternieuw bewustzijn de kop opgestoken. Ze wist het met de geest, vóór ze het goed en, wel ondervonden had. Ze wist thans, nu ze in die mooie zitkamer stond, hoe biter ze lelijkheid haatte. Toen gebeurde het volgende. Was ze ouder geweest dan net veertien jaar en hoe onbegrijpelijk het ook moge lijken, won derlijk onschuldig voor haar leeftijd, dan had ze het onvermijdelijke moeten zien aankomen. Maar nu ze eenmaal zo lang met lelijke dingen had rekening ge houden het lelijke gluren der sjouwerlui, hte stui tende dat ze ondervond als ze jongetjes in de lange duistere tunnelgelijke gang moest passeren, de afgrij selijke straattaal, waarvan ze haar lippen wist te vrijwaren nu had ze misschien onbewust een on juist gevoel van onaantastbaarheid in zich gevestigd. Toen Orchis nog ternauwernood spreken kon, had ze al geleerd mannen die te toeschietelijk waren voor haar aantrekkelijkheden, op een afstand te houden. Akelige jongens prikte ze met spelden, die ze pa raat hield aan de onderkant van de ceintuur van haar rok. Sadie Rosalsky was haar enige vriendinnetje in haar prille meisjesjaren. Ze had een vader met een grote, witte, uitgespalkte baard, die de hele dag achter de toonbank van zijn kauscher slagerswinkeltje zat, wiegelzingend boven een prachtig, oud boekdeel dat Torah heette. M IJNH ARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. charmante jongedames in Axelse klederdracht. Te vens kreeg men hier een kleurig beeld van Zeeuwsch Vlaanderen zoals het zich op zonnige zomerse dagen aan de vreemdeling toont, door een aantal kleuren dia's die de fa. Feijter-But vertoonde. Omstreeks half vijf ging men verder naar West- Zeeuwsch-Vlaanderen waar de dames en heren in Sluis werden ontvangen, waarna tot slot in de avond een bezoek aan Vlissingen en Middelburg op het programma stond. Stellig een zwaar programma, maar gezien het zeer beperkte tijdschema van vijf dagen voor geheel Ne derland toch verheugend, dat men in dit korte tijds bestek ook Zeeuwsch-Vlaanderen niet heeft vergeten BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Het vorig jaar zijn enige bijeenkomsten gehouden waarin de noodzakelijkheid en het doel van de Be scherming Burgerbevolking (B.B.) is uiteengezet. Als gevolg hiervan hebben zich een aantal personen op gegeven om in een of andere functie deel te nemen aan deze dienst. Het aantal aanmeldingen is echter gebleven beneden de verwachting en, is minder dan nodig is om deze B.B. in geval van nood goed te laten functionneten. De B,B. bestaat in onze gemeente uit twee groepen, een regionale dienst en een gemeentelijke dienst. De regionale dienst moet behalve in de gemeente ook optreden in de gemeenten uit onze omgeving, om dat Axel een centrum hiervoor is. De gemeentelijke dienst treedt uitsluitend in de gemeente op. Voor de regionale dienst zijn nog nodig Voor de brandweer 3 man, voor de verbindings dienst 4 man bekend met radio en telefoon, zo moge lijk 2 man in het bezit van een rijbewijs en voor het geneeskundig team 1 man, die E.H.B.O.-diploma moet bezitten (desnoods ook wanneer dit niet meer geldig is) en een rijbewijs moet hebben. Voor de blokploegen van de gemeentelijke dienst kunnen ook nog een aantal vrijwilligers worden aan genomen. Ieder, die niet dienstplichtig is kan zich hiervoor opgeven. Bij actieve dienst zijn alle vrijwilligers ver zekerd tegen eventuele ongevallen of schade welke hierdoor ontstaat. Hoe meer personen zich opgeven hoe beter dit is omdat dan de hulpverlening beter en sneller kan geschieden, waardoor schade en verlies van mensenlevens zoveel mogelijk kan worden voor komen. Helaas is niet ieder nog overtuigd van de nood zakelijkheid van de bescherming der bevolking in tijden van gevaar, De voorbije oorlog heeft toch wel geleerd hoe ernstig de toestand plotsejing kan worden, hoe hard het nodig is, dat beschikt wordt over een organisatie die alsdan hulp kan verschaffen. Daarom wordt ieder opgewekt zich aan te melden. Ieder die het wel meent met zijn gezin en mede burgers en belangstelling heeft voor deze zaak be hoort eigenlijk aan deze dienst deel te nemen. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden ter gemeentesecretarie. Dit verbindt U tot niets. Burgers van Axel, meldt U aan. En doe dit liefst zo spoedig mogelijk. Daardoor helpt ge U zelf en Uw naaste. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. PREDIKBEURTEN, Zondag 24 Januari 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings ('s morgens voorbereiding H. Avondmaal en bevestiging kerkeraadsleden). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei, Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3' uur Ds, J. E. Booy, van Yerseke. Geref Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Student Rijksen, van Middelburg. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. plaatselijke schaakclub „Landau op de bovenzaal „Het Centrum" een wedstrijd tegen de Zuidzai Toren. De gasten behaalden een ruime overwinrai De gedetailleerde uitslagen waren Landau II Zuidzandse Toren I C. van Beest F. de Putter 1 - H. Peeters A. Cappon Vl\ W. van Doeselaar DM. Vermet 0- A. Verstraeten L. Verheyen Vi' J. Haak I. Luteijn Vi- M. Kayser J. de Groote 0- J. Verstraeten P. de Bruijne 0- C. Jansen A. Meulendijk Joh. Caessens W, Cappon 0- N. Bolleman J. Allaart 0- BESCHERMING BURGERBEVOLKING. De Burgemeester van Axel roept vrijwilligers om deel te nemen aan de organisatie van de bescht ming burgerbevolking (afgekort B.B,). Alle niet dienstplichtige burgers kunnen hieraa meedoen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretri Spoedige aanmelding wordt op prijs gesteld. Axel, 21 Januari 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. j*-» S Schaken. LANDAU II—ZUIDZANDSE TOREN I 3-7. Dinsdagavond speelde heet tweede team van onze Sarah had het land aan dat ostentatieve gelijs van haar vader, die in het publiek de Torah las, maar heimelijk, juist omdat Sadie's beschuldiging van lijzig heid zo grievend was, hield Orchis eigenlijk wel van die oude man achter zijn toonbank wiegelend op een rhytme, dat van de geest moest zijn. Rhytmen. Rhyt- men van God. Als een orgel was hij, Sadie's patriarchale vader, daar tussen zijn zijden rundvlees en geplukte kippetjes. Een groot oud rhytmish man. En Sadie, die in Princestreet was geboren en een scherp, rad, schran der tongetje had, dat as een nieuw blikken belletje kleppen kon, deelde haar vaders huis en was desniet temin een wezen uit een andere wereld. De daverend vluge wereld van een nieuw land, dat als amalgraan uit de smeltkroes te voorschijn kwam Maar hoe het ook zij, zij was van de kinderen uit de buurt de enige, wier geest en hart niet beroerd waren door het schuim uit de goot van oostelijk New-York. Sadie vond het heerlijk om avond aan avond, met haar arm om Orchis' middel geslagen te slenteren langs de drukke, van handkarren wemelende straten en samen de wondersage van Koning Arthur op te zeggen of te zingen van „de Glorie taant". Het was plezierig avonturen met die vlugge, pien tere Sadie, wier geest erfelijk door schoonheid was beroerd, langs de rhytmische, velige havens der poë zie. Het hing samen met een beginnend verlangen naar kamers, waar het haardvuur in mahonie wordt weerkaatst en met de strenge, patriarchale schoon heid van Sadie's wiegelende vader. Er was iets van een felle, Oosterse, rijke schoon heid in Sadie. Iets als een weelderig donkere pruim Er hing een zekere glans om Sadie. Haar te kennel maakte de dag lichter en veiliger van het gespuis da goten. Dat en het besef dat op haar wijze Nam haar beschermde En toch, altijd die loerende angst Wat als als de melkige mist zo dik in Nana's ogci was geworden dat ze niet meer niet meer weel genoeg had, om haar te verdedigen En dat was het nu ook net wat gebeurde op Zondagmiddag, nadat Orchis op de stoep beneden afscheid van Sadie had genomen en naar boven was gehold naar haar kamer, aangezien haar gezonde jonge eetlust naar het avondeten verlangde. In de vier uur, dat ze weg was geweest, was de sjouwerman gekomen, die met de blote borst, waai ze vooral bang voor was. Dat betekende dat een be Paald vrachtschip was binnengelopen. Languit lag hij in de enige schommelstoel, die de kamer behelsde, zijn grote voeten midden over de vloer. Annie, die dwars op de enorme schuinte zijner uitgestoken benen moest gezeten hebben, stond haas tig op, toen Orchis binnen kwam en tilde een de flessen op van de hoop op de grond Lege flessen die Orchis met vreze kende naar hun vorm en reuk Jenever-flessen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2